Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

благодаря

Мнение от blade master » нед яну 16, 2005 9:35 pm

благодаря за отговорите ти но имам още малко неясности :)
на 12 ниво "твърда кожа" дава умението да се абсорбира нанесената щета с-ту съответният брой ТД въпроса ми е по колко пъти на рунд е възможно това?
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » нед яну 16, 2005 10:58 pm

Ще задам един малко тъп въпрос - в коя школа има лечителски заклинания? Щот' искам да направя нещо като Паладин по Аксиом16, а не ми се четат всичките 150 магии по тоя повод:)

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон яну 17, 2005 12:53 am

на 12 ниво "твърда кожа" дава умението да се абсорбира нанесената щета с-ту съответният брой ТД въпроса ми е по колко пъти на рунд е възможно това?
Означава за всяка атака - ако те атакуват 5 пъти, толкова пъти имаш право да го направиш, стига да имаш достатъчно ТД и мана.


Ще задам един малко тъп въпрос - в коя школа има лечителски заклинания? Щот' искам да направя нещо като Паладин по Аксиом16, а не ми се четат всичките 150 магии по тоя повод:)
Не бих казал тъп, по скоро не ти се чете ;)
Водна школа има 2 лечебни магии - "Лекуване на тежки рани" от ниво 4, и "извор на живота" от ниво 6. Ниво 7 има "Героизъм", която е много добра.
Възкресяване има в школата на светлината от ниво 6 или 7 (да не проверявам), както и "райска светлина", която помага/пречи за срещу немъртви. Но като цяло, ако искаш да си магьосник-боец обърни внимание на школата на "ред"-а.
Честно да си призная във всяка една школа има достатъчно магии за да се чудя и двоумя къде да се насоча.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 17, 2005 9:28 am

Ехее, възкресяване чак - кво ме напрай ти бе:) Няма да правя Клерик, а Паладин. А за да каствам 4-то ниво заклинания от дадена школа, точки на какви способности и специални умения ми трябват?:)

П.П. Дали да не взема да я прочета тая магическа система все пак..:)

Magus
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: чет яну 13, 2005 7:48 pm

Мнение от Magus » пон яну 17, 2005 9:44 am

CTAHuMuP написа:Ехее, възкресяване чак - кво ме напрай ти бе:) Няма да правя Клерик, а Паладин. А за да каствам 4-то ниво заклинания от дадена школа, точки на какви способности и специални умения ми трябват?:)

П.П. Дали да не взема да я прочета тая магическа система все пак..:)
Може би е крайно време :)
Професионалния Маг трябва да следва строг морален кодекс.Повечето неща все пак са възможни в границите на тези морални ограничения стига да се вземат необходимите мерки,така че каквото и да направи да не го хванат.
Из "Уроците на Ебенезум" том 9

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 17, 2005 1:03 pm

Цените на билки, еликсири и съставки са пропуснати (не нарочно). Ще се появявят до седмица-две на сйата, а дотогава - импровизирайте
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пон яну 17, 2005 1:40 pm

С един приятел обсъждахме картинките в книгата. Питах и преди, но понеже не виждам някой да ми е отговорил, ще попитам пак:
Какви са създанията на стр.168 и 331?

Аз заложих на орки.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 17, 2005 2:10 pm

Орки са си. Имало ги е преди войната на боговете и сега се предполага, че са изчезнали - създадени са единствено като бойни машини. В магландиум в момента няма орки, но в бъдеще ще се появят от други останали континенти :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон яну 17, 2005 4:36 pm

CTAHuMuP написа:Ехее, възкресяване чак - кво ме напрай ти бе:) Няма да правя Клерик, а Паладин. А за да каствам 4-то ниво заклинания от дадена школа, точки на какви способности и специални умения ми трябват?:)

П.П. Дали да не взема да я прочета тая магическа система все пак..:)
За да направиш магия ти трябва да имаш съответно:
0 ниво - минимум 6 МУ (Магическо умение)
1 ниво - минумум 12 МУ
2 ниво - минимум 15 МУ
3 ниво - минимум 18 МУ
4 ниво - минимум 21 МУ

стъпката е 3.

Но, ако се спреш на МУ 21 шанса да направиш една магия 4 ниво няма да е никак голям. Ще имаш 7 Магическа Атака (МА) и ще трябва МА+3д6 > 16 + Ниво(на магията)*2 + МЗ (Магическа защита)
или в най-добрия случай ще трябва да хвърлиш 18 :roll: или пък да се концентрираш допълнително, за да си повишиш шанса (+1 МА = 2 ТД).

Вземи все пак и прочети магическата система :)

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 17, 2005 5:51 pm

Ма не бе, моят персонаж ще има само магии с положителни въздействия (лекуване, ала-бала) и няма да му трябва да пробива магическа защита:). Така че спокойно.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 17, 2005 5:56 pm

Магическата Защита се прибавя като усложнение дори и за положителните магии (освен ако героят не е Елф, в който случай естествената му МЗ не се прибавя (тя е 2) )
Това е "обратната страна на монетата" да имаш висока МЗ. Джуджетата са леко прецакани, откъм положителни заклинания, така както са защитени от директни атаки.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон яну 17, 2005 5:59 pm

Въх, верно, че тъй беше. Ми ся като се прибера ще видя ква беше формулата за МУ и ще си направя сметка колко ще имам..

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон яну 17, 2005 6:05 pm

МУ = (Ниво+Интелект)/2 + СУ

Не мисли, че ще можеш да направиш 21 МУ без да имаш поне 8-10 Магьосник :)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон яну 17, 2005 6:34 pm

Аз пък имам въпрос за броните. Ако имам нагръдник, шлем, налакътници и наколенници, колко защита ми дава това и колко ограничение? Локалните брони-шлем, налакътници и наколенници-само срещу атаки в тази зона ли защитават, или изобщо?
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 17, 2005 6:50 pm

Асен написа:Аз пък имам въпрос за броните. Ако имам нагръдник, шлем, налакътници и наколенници, колко защита ми дава това и колко ограничение? Локалните брони-шлем, налакътници и наколенници-само срещу атаки в тази зона ли защитават, или изобщо?
Ризницата дава защита срещу обикновена атака към тялаото,
Шлема само срещу атаки към главата
Налакетници и Наколеници само срещу съответния крайник
Щита може да се добавя навсякъде.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » пон яну 17, 2005 7:13 pm

Аз пък имам въпрос за броните. Ако имам нагръдник, шлем, налакътници и наколенници, колко защита ми дава това и колко ограничение? Локалните брони-шлем, налакътници и наколенници-само срещу атаки в тази зона ли защитават, или изобщо?
братле всяка отделна зона на тялото се защитава от определени брони
(в това число налакътниците наколенките и шлемовете)

НАПРИМЕР:ако в битка хвърлиш 6,6,6 получаваш дирекна атака в главата на твоя опонент
4,4,4 е попадение в краката
5,5,5 в ръката
следователно за тези зони се предпазваш с 666-шлем 555 налакътници 444 наколенки при всичко друго в помощ влиза брнята(поне аз го разбрах така де )
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон яну 17, 2005 10:03 pm

Ясно,че всяка отделна част се защитава от отделна броня. А колкото повече части, толкова повече проблеми има противника да улучи непокрита част:). И двете логики са защитими...
Добре, значи всяка броня защитава мястото, на коерто е поставена (хм, странно :lol: ). А Как се определя ограничението тогава? От общия сбор на защитите или от всяка поотделно?
Ако е второто, как се определя затруднението при смесен тип защитно въоръжение?
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

zhar
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср яну 05, 2005 12:12 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от zhar » вт яну 18, 2005 4:16 pm

blade master, принципно е така, но примера, който си дал не е много подходящ, защото при автоматичен успех се пренебрегват броните.Броните и другите зонални защитни средства предпазват при насочените атаки(стр. 117 - Прицелни атаки и ефект).
Последна промяна от zhar на пон яну 24, 2005 3:35 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » ср яну 19, 2005 5:56 pm

Имаме въпрос за Бойния вик на Лидера - само в битка ли може да се ползва или мога да окуражавам съиграчите си и докато изпълняват други действия извън битка? Защото освен всичко друго, викът дава +2 в УФУД-а за всичко, което иска проверки и се питах дали мога да викам (образно казано) на крадлата в групата докато се опитва да отключи врата или нещо такова.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср яну 19, 2005 11:41 pm

Лидера научава Боен вик, това ще рече само в битка. Извън битка всички действия, които искат проверка за успех могат да се повишават достатъчно. Например магията за до +16МА, отключването на ключалка не ти иска допълнително време, само всеки следващ опит трябва да покрие И неуспеха на предишният опит, докато не надвиши -16 (както и повечето подобни действия), кражбата сама по себе си... е немислима :) Представи си как се намираш на мегдана и точно преди да краднеш някой се провикне "бойно" с думите "Гепи по внимателно, че да не те фанат" :) Ефекта ще е ... хммм :) Интересен :wink:

Извън битка единствено психическата устойчивост се повишава :)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет яну 20, 2005 4:47 pm

Както съм казал не веднъж в книгата, в такива случаи се водете от чистата логика. Лидерът е боец и той може да окуражи другарите си в битка, придавайки им своя ентусиазъм - това не изключва и повишаване на уменията на крадеца да отключи ключалка, но по време на битка. Само тогава примерът на един военачалник е заразителен. Иначе какво му отбира главата н анего, когато опре до ключалки (а подвикването как да се краде по-умело е много показателен пример :) )?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » чет яну 20, 2005 10:24 pm

Е, стига бе, *ДРУЖЕСКО ЦЕНЗУРИРАНЕ*:). Много ясно, че не съм имал предвид да я окуражава, когато краде, освен това имах различна представа за Лидера - не го виждах само като военачалник, а изобщо като зарибяващ пич през цялото време, който надъхва другарите си не само с викове, ами и със съвети или блага дума. Явно ще си ревизирам гледната точка за това СУ:).

Потребителски аватар
Headless
Калфа
Мнения: 39
Регистриран на: ср мар 13, 2002 8:15 pm
Местоположение: TaM npu PeKaTa

Мнение от Headless » чет яну 20, 2005 11:27 pm

Впрочем един малко тъпичак въпрос. От време оно се знае че Чукът е оръжието което ти трябва когато си тръгнал на лов за Немъртви (или поне повечето за духове ако щеш и с капатулт тръгни се там) обаче тук чуковите правят временни щети освен нормалните та въпроса ми е такъв:

Временните щети при Немъртви как се отразяват и изобщо има ли такова нещо като временна щета на немъртъв ?
Слепия вижда ,това което иска Зрящия ,това което мрази а Mечтателят това за което бленува. Реалноста не е за човечеството

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пет яну 21, 2005 1:38 am

Временната щета се трансформира в умора по желание. При не-мъртвите умора/издръжливост няма, те просто не се уморяват. Следователно при тях такова нещо не трябва да има. Или трябва да са изцяло реална щета, или да се абсорбира един вид.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет яну 21, 2005 1:47 pm

Може да се каже, че немъртвите си я понасят като реална, точно поради факта, че те обикновено нямат ИЗ. Иначе реално има бонуси срещу скелети, тъй като те имат определени защити от всички останали щети (пиша по памет)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

благодаря

Мнение от blade master » нед яну 23, 2005 6:36 pm

забелешката за некоректния пример е много точна и благодаря за нея въпреки че когато отбелязах за АУ-тата все още не бях прочел че пренебрегват броня :wink: все пак току що започвам 2 книга
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » съб яну 29, 2005 12:40 pm

някои може ли да ми каже на коя страница беше правилото за чупенето на щитове и брони
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 29, 2005 4:26 pm

За Blade Master: Брони и щитове (а и оръжия) се чупят по една и съща логика: За да получат 1 нараняване, трябва да бъдат ударени със сила равна на тяхната устойчивост - или Х/Уст = поражения. В момента в който се наранят за 10, те губят част от качествата си (намаляват защитата си с 1), ако защитата стигне 0, щитът е неизползваем. За защита на щита се взема само твърдата му база - 1, 2 или 3 - без да се брои даваното от Прецизността.
Пример: Щит с уст 8, ще получи 3 наранявания от щета 24-31, ако това е малък щит, след 10 наранявания, ще е напълно счупен и няма да дава никаква защита.
Същата логика е и за броните, а за оръжията вместо да се намалява ЗА се намалява с 1 на зар, щетата им. Значи след 60 наранявания, ще са безполезни.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Бобо W
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: вт яну 27, 2004 6:59 pm

Мнение от Бобо W » нед яну 30, 2005 12:20 pm

Как се определя атаката според оръжието?
Написано е (например) при рапирата ИН;ПР
Какво ги правим, делим ли ги, събираме и разделяме на две, или?
The Master of the Saber

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед яну 30, 2005 1:37 pm

Личи си кой не е чел добре :)

При всяко оръжие имаш два показателя дадени. В примера с рапирата имаш ПР/Ин (внимавай с реда, в който са поставени!!!)

Първият показател (този в червено) го слагаш целият, а вторият (този в синьо) го слагаш половината. Ако поради някаква причина са дадени три показателя, третият ще го разделиш на 3 и ще вземеш само цялото число (дори да е 3.9 ще вземеш 3).

Отговори