Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » нед яну 30, 2005 4:02 pm

Имам въпрос, свързан с боя с две оръжия: дали атаката с двете оръжия се води ЕДНА атака - т.е. се изпозват едни и същи действия за защита (защото в крайна сметка за успеха на атаката се хвърля само веднъж зар)... Или атаката с двете оръжия се водят ДВЕ отделни атаки с всяко оръжие, следователно за всяка ще трябват отделни защитни действия (което е нелогично като се има предвид, че не се хвърлят отделни зарове за атаката на всяко оръжие).

Ха сега! :)
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Бобо W
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: вт яну 27, 2004 6:59 pm

Мнение от Бобо W » нед яну 30, 2005 5:56 pm

Не съм го прочел, защото всички неща са жестко набутани едно в друго. Защо го няма при формулите отзад или в някаква таблица?
Мерси все пак. с ИН 10 и ПР 10, атаката с рапира ще бъде 15, 10х
The Master of the Saber

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед яну 30, 2005 7:51 pm

Да, 15 ще бъде атаката при такива показатели...



Когато имаш умение за бой с две оръжия се хвърля веднъж зар за атака. В зависимост от степента на владеене на СУ имаш наказание за всяко оръжие, като за второто оръжие е с 4 по-голямо от това на първото оръжие.

При париране на удар имаш право на две отделни защитни действия, следователно париране с едното (веднъж зарове) и париране с другото (втори път зарове), като всяко оръжие си търпи наказанието и освен това се заделят нужните точки за действие за всяко отделно (ако не се лъжа)

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » нед яну 30, 2005 11:21 pm

Май нещо не се разбрахме. Моето питане беше относно когато се защитаваш срещу някой, който има бой с две оръжия, а не как се защитаваш, когато имаш бой с две оръжия. Мерси за цитата от книгата, но съм достатъчно грамотен и сам да си го прочета и осмисля.

Питам отново: Когато те атакува някой с това умения и с две оръжия едновремено, дали защитата срещу подобна атака изисква ДВЕ защитни действия (по едно срещу всяко различно оръжие), или е само едно (по логиката, че това все пак се води ЕДНА атака но с две оръжия след като се хвърля само един зар за атаката - следователно защитата е една пак).
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 31, 2005 5:34 pm

Много интересен въпрос - и няма директен отговор в книгата.
Защитното действие е само едно, като могат да се създадат 3 ситуации:
1. Ако то е достатъчно силно, за да предпази от основното оръжие се счита, че е парирало именно него;
2. Ако е достатъчно, за да парира само по-слабата атака, парира нея;
3. Ако Успехът на парирането е над 6, са парирани и двете оръжия;

Благодаря на Хазалад за въпроса, наистина е полезен, не бях се сетил да го обясня в книгата.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пон яну 31, 2005 11:30 pm

Още един въпрос във връзка с това:

След като успеха не ни стига да парираме двете едновременно ами само по-слабото или по-силното, а непременно искаме да се предпазим от двете (щото примерно сме на 5 жизнени точки), нали можем за още ТД да се предпазим и от другото (все едно се защитаваме от нормална атака)?
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт фев 01, 2005 2:28 pm

ако ТД за защита са по-малко от ТД за атака, по решение на Разказвача може да се позволи допълнително париране, макар че това не е предвидено в правилата.
По-скоро бих препоръчал едно париране и заделяне на ТД за отклон или блокиране с щит на другото оръжие - това би било по-коректно към правилата, но и другия вариант не е недопустим - важното е да се съгласи и Разказвача. Тъй като ако вие сте този, който замахва с двете оръжия, бихте желали да е по-сложно да ви парират атаката и да знаете защо сте заделяли толкова ТР за това умение, нали?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт фев 01, 2005 4:17 pm

В тази връзка-какво е наказанието, ако някой се опита да парира удар с ръка с крак? Бях направил тука един "майстор Асай", ама нещо не знам как да се възползвам от него:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт фев 01, 2005 6:24 pm

Не бих го позволил, ако аз съм Разказвач - това е наказанието :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Headless
Калфа
Мнения: 39
Регистриран на: ср мар 13, 2002 8:15 pm
Местоположение: TaM npu PeKaTa

Мнение от Headless » ср фев 02, 2005 2:45 pm

Oтговора на това би бил прост ако блокираш с ръка без предпазни средства поемаш щетата с ръка и тя навярно става неизползваема. Малко еднивалски разбирания да но от тук нататък не можеш да хванеш нищо с тази ръка и ти трябва специално лечение за нея.
Слепия вижда ,това което иска Зрящия ,това което мрази а Mечтателят това за което бленува. Реалноста не е за човечеството

Потребителски аватар
Dragony
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: пет апр 09, 2004 3:17 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Dragony » ср фев 02, 2005 2:49 pm

Май не го разбрахте- противника удря с ръка, а ти парираш с крак, както гореспоменатия майстор.
"... и изрече с глас, наподобяващ шума на вятъра: Сам! И какво от това? Аз съм дошъл сам и сам ще си отида в мъглата."

Изображение

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср фев 02, 2005 3:09 pm

Именно това разбрах и понеже знам, че това е твърде трудно (но не и невъзможно), аз не бих го позволил. Краката са достатъчно силни като оръжие, че да им позволя и да блокират - един Специалист е Юмручен бой има достатъчно предимства, за да му даваме и това.
Иначе ако се парира остро оръжие с ръка има шанс да се нарани героя, но като цяло се предполага да може да парира повечето оръжие - но има сериозно наказание от МР на оръжието.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср фев 02, 2005 5:52 pm

БатГойко, точно това ми минава през ум и на мен. Но все пак, при 4 точки разлика в атаката с крак, може и да му е по-удобно наистина :). Та въпросът си остава...какво наказание, ако приемем, че е възможно? Все пак, в книгатане пише, че не може :). Пък и няма да "развали баланса", защото само пробвам разни опции в турнир между ръководени от мен персонажи :). Абе, върти ми се едно -8 из главата, ама де да знам :).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср фев 02, 2005 6:10 pm

ако приемем, че е възможно, то просто бих го позволил за ТД за атака, а не за половината. това е достатъчно наказание.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kristiann
Стар заек
Мнения: 5
Регистриран на: съб яну 29, 2005 8:14 pm
Контакти:

Мнение от Kristiann » съб фев 05, 2005 2:17 pm

a iskam da pitam za6toto ne razbrah mnogo dobre ot knigata:
Kato pri t1pata 6teta polovinata ot 6tetata vzima JT a drugata pravi V6T pri drugite kak e ???
Direktniq mi vapros ob6to vzeto kak pri tiq nqkolko 6teti(t1pa, probivna i t.n.) kak se smqta kolko JT vzimat na oponenta???10x predvaritelno... 8)
What happens when a undead dies???
Answer:A Un-Undead

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб фев 05, 2005 9:39 pm

1. Пиши на кирилица!
2. При тъпата щета обикновено реалните щети са (щета-6), и 6 точки са времнни щети, а не половината. Имаше и едно-две изключения, при които половината щета е временна. При пробивните щети цялата щета е реална, тоест намалява Жизнеността.
3. Шоковите и трайните щети не намаляват Жизнеността...освен косвено:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » нед фев 06, 2005 3:19 am

Искам да питам защо в примера за попълването на дневника(стр.147- Способности и Познания) пише:1.Плувец(6) (повишаваме показателя плуване с +6).А аз мислех,че се увеличава с 1 за всеки 2 нива на познанието.Значи трябва да увеличи с 3.Или аз нещо не съм разбрал?!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед фев 06, 2005 3:35 am

Всички умения и познания (плувец, катерач, психология, езици и т.н.) дават твърд бонус от +СУ към въпросното действие. СУ/2 дават повечето от специалните умения.

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » нед фев 06, 2005 11:50 am

Аксиом написа:Плувец:
...Общото умение плуване се повишата с +1 за всеки 2 степени на умението Плувец (на 8 степен ще прибави +4), освен това...
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
Chimera
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: пет дек 28, 2001 12:55 pm
Местоположение: Магландия
Контакти:

Мнение от Chimera » нед фев 06, 2005 12:54 pm

мда грешка е от 6 получаваш +3
Every once in a while, declare peace. It Confuses the hell out of your enemies. - FRA #76
Внимавайте за алигатори в багажника на спидера!
Форум на Българската Ролева Гилдия

Kristiann
Стар заек
Мнения: 5
Регистриран на: съб яну 29, 2005 8:14 pm
Контакти:

Мнение от Kristiann » нед фев 06, 2005 7:42 pm

благодаря мноо:)
What happens when a undead dies???
Answer:A Un-Undead

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

За билките

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 1:42 am

В таблицата билки има графа "Шанс за намиране" после е обяснено, че числата там са усложнения при търсене. Това означава ли по-голямо число=>по-малък шанс. Не е ли логично да е обратното при такова заглавие на таблицата. Още нещо - значи ли че всяка билка може да бъде намерена навсякъде. По принцип звучи странно в пустинята да има билки, а и тези които ги има трябва да са доста по-трудни за намиране.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон фев 07, 2005 2:02 am

Да, по-голямо число е по-малък шанс. Идеята:

билката Лапнистръвниче (примерно, не ми се търси) има шанс за намиране в:
- пустиня 8, гора 2, блато 3, пустуш 6...

Героя се намира някъде. Решава да търси и хвърля 3д6+СУ > 16 + усложнение
усложнението се взима според района където е в момента.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Pitane za bilkite

Мнение от Vilorp » пон фев 07, 2005 1:47 pm

Edin ot geroite ospq da si napravi otvara opt ognenokoki4e i ranilist --> efekta bi trqbvalo da e 16 zara otrova, namaza si orujieto s neq i sega izbiva tvarite s edin udur. Kak bih mogul da go ograni4a, poneje ne ostavat gadinki za durugite geroy?
Osven tova vuv tablicata za bilkite lipsva ograni4enie za maksimalniq broy koiyto mogat da se namerqt, 6te pustnete li ne6to takova?

Потребителски аватар
Zir'Aah
Чирак
Мнения: 22
Регистриран на: пет яну 14, 2005 8:14 pm
Местоположение: Souls' Vortex

Мнение от Zir'Aah » пон фев 07, 2005 3:32 pm

Та значи сетих се за един въпрос-ако някой герой иска да си вземе ново СУ, обаче в групата няма друг герой със същото умение, за да го научи, как може да стане това?В края на сесията ли, кога ли.... кажете
Mortis, goddess of the Underworld, wants your soul!

The dark side of The Force is a pathway to many abilities, some considered to be unnatural.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон фев 07, 2005 4:07 pm

Новите умения се учат пру достигане на ново ниво или при среща с учители - ти си Разказвачът, ти решаваш.
За отровата - намазана върху оръжие тя би следвало да има трайност изразена в брой удари и времетраене - напреимер до 10 удара и не по-трайна от 2 дена.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Zir'Aah
Чирак
Мнения: 22
Регистриран на: пет яну 14, 2005 8:14 pm
Местоположение: Souls' Vortex

Мнение от Zir'Aah » пон фев 07, 2005 4:22 pm

Значи като достигна по-високо ниво, имам право да си избера някакво ново СУ, стига общият брой да не надхвърля НИ+ИН/2, така ли?
Mortis, goddess of the Underworld, wants your soul!

The dark side of The Force is a pathway to many abilities, some considered to be unnatural.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон фев 07, 2005 4:23 pm

Точно така.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Zir'Aah
Чирак
Мнения: 22
Регистриран на: пет яну 14, 2005 8:14 pm
Местоположение: Souls' Vortex

Мнение от Zir'Aah » пон фев 07, 2005 4:30 pm

Мерси за инфото.
Mortis, goddess of the Underworld, wants your soul!

The dark side of The Force is a pathway to many abilities, some considered to be unnatural.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 4:39 pm

BatGojko написа:Новите умения се учат пру достигане на ново ниво или при среща с учители - ти си Разказвачът, ти решаваш.
За отровата - намазана върху оръжие тя би следвало да има трайност изразена в брой удари и времетраене - напреимер до 10 удара и не по-трайна от 2 дена.
Това между другото ми изглежда малко недоизпипано. Само защото съм стигнал изискванията мога да стана Ковач, така ли? Без изобщо да съм срещал ковач преди, без да съм хващал чук и т.н. Само защото имам нужните точки и желание. Поне за нулевото ниво трябва да има и още нещо - друг от групата да има същото СУ или да го науча в някой град от някой майстор или нещо от този сорт. Не че се заяждам!

П.С. Последното изречение е защото напоследък не ми схващат градивната критика като такава.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Отговори