Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед фев 27, 2005 10:20 pm

Мдаа, днд разваля хората.

Потребителски аватар
Aquarius
Калфа
Мнения: 39
Регистриран на: нед дек 23, 2001 10:43 pm
Местоположение: Sigil
Контакти:

Мнение от Aquarius » нед фев 27, 2005 11:28 pm

Макар да не съм модератор, ще си позволя волността да редактирам мнението на БатГойко и един цитат по-надолу и да отрежа това ужасно дълго име, защото много касапско разширява темата няколко екрана по-надясно - все едно гледам http://www.milafrommars.com . Моля ви, не пишете такива дълги думи.
Aquarius of Twilight
Knight of Entropy
Spirit of the Planes
| moonelf@mail.bg |

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон фев 28, 2005 3:48 am

смесхко написа:Ето един въпрос,който все забравям да ви го задам:
Може ли един стрелец,който има много високи СУ-та за стрелец да си научи "Магьосник",да кажем на 10 степен и да си вкара една "Светкавица" или "Огнена топка" или нещо такова в стрелата и така да стреля и да нанесе магическа и пробивна щета???
А как точно ще стане? За целта ти трябва 200-300 грама кристал, а представяш ли си как ще се наруши баланса на стрелата с него? Аз не искам и да си представям:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » пон фев 28, 2005 3:11 pm

Всъщност аз май вече схванах дали може.Ама така или иначе въпроса ми беше дали може едновременно да стрелям по някой с стрела и светкавица.
Life isn't bad - it's WORSE!!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 01, 2005 6:23 pm

Всяко действие в А16 изисква ТД, така че съветаването на две различни действия в едно би било лошо, тъй като внася сериозен дисбаланс в системата. Не е допустимо закачане на магия където и да било - освен чрез вграждания в кристали и т.н. описани методи. Това също си има своя причина и тя е, че ако всеки може да си направи нещо си магическо или да вгради магия в него, то защо ще са ни магьосниците тогава?
Надявам се това да отговаря на въпроса ти.

ПП: Изтрих всички коментари, които не допълваха въпрос или не даваха отговор.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пон мар 07, 2005 2:39 pm

Имам въпрос. Влязох в ужасен спор с един от моите играчи за атаката с директно вадене на оръжието. Според не го той не само вади оръжието, но и атакува само за 1ТД. :shock: Накрая се наложи да му кажа "разказвача винаги е прав", за да го накарам да замълчи. Много се надявам да не е прав, но ако е, искам да знам и да питам това не е ли дисбаланс - 1ТД за вадене и атака, при това с наказание само -3
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 07, 2005 4:27 pm

Не се притеснявай, ти си правия.

"Когато героите решат да постъпят така, те вадят оръжието си само за 1ТД (вместо за 3) и директно извършват атака, но тя търпи наказание от -3 към своята точност."

Това се чете, като 1 ТД за вадене на оръжието, но ТД за атака не са записани поради факта, че са различни за различните оръжия. Ако внимателно сте чели правилата, ще забележите, че почти няма действия за 1 ТД, така че е нелогично да се очаква, че ще бъде разрешена атака за такава цена. Пък и оеднаквяване на ТД за атака, независимо от оръжията, също не е логично.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон мар 07, 2005 9:37 pm

Я и аз да питам-мога ли да си повишавам шанса за успех при париране с 2 ТД за +1 към Париране, ако това не превишава ТД, които са необходими за неговата атака?
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон мар 07, 2005 9:41 pm

Не! При париране/блокиране може да ползваш само нужните за това ТД без да се "концентрираш" допълнително.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон мар 07, 2005 9:44 pm

Kid написа:Не! При париране/блокиране може да ползваш само нужните за това ТД без да се "концентрираш" допълнително.
Така е! Страница 99 от книгата. Концентрация важи само за Атака, Стрелба и Магическо заклинание.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » вт мар 08, 2005 12:23 pm

BatGojko написа:Не се притеснявай, ти си правия.

"Когато героите решат да постъпят така, те вадят оръжието си само за 1ТД (вместо за 3) и директно извършват атака, но тя търпи наказание от -3 към своята точност."

Това се чете, като 1 ТД за вадене на оръжието, но ТД за атака не са записани поради факта, че са различни за различните оръжия. Ако внимателно сте чели правилата, ще забележите, че почти няма действия за 1 ТД, така че е нелогично да се очаква, че ще бъде разрешена атака за такава цена. Пък и оеднаквяване на ТД за атака, независимо от оръжията, също не е логично.
Казах му че така пише, показах му - не "вади оръжието си и атакува за 1ТД", а "вади оръжието си за 1ТД и атакува", има разлика. Ама казал ли е автора, че съм прав? Казал е! (Пък и да не беше, аз съм разказвача.) Благодаря!

ПП: Между другото Войн на 7 степен не обесмисля ли тази атака? (Това беше един от доводите му)
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » вт мар 08, 2005 12:47 pm

ПП: Между другото Войн на 7 степен не обесмисля ли тази атака? (Това беше един от доводите му)
Обезмисля го. Естествено, че ако си опитен войн ще бъдеш по-ефективен в битка.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт мар 08, 2005 2:26 pm

lowstef написа:
Kid написа:Не! При париране/блокиране може да ползваш само нужните за това ТД без да се "концентрираш" допълнително.
Така е! Страница 99 от книгата. Концентрация важи само за Атака, Стрелба и Магическо заклинание.
Именно!:) Парирането е Атака, която трябва да надхвърли Атаката на противника. Прочетете му описанието!
С две думи, чакам отговор от БатГойко. Можете да не го приемате като "концентрация при блокиране", а като "комбиниране на париране с отклон", за да се намали точността на противниковата атака:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 08, 2005 4:48 pm

Въпрос на тълкувание, но официално, това не е прието. Причината е, че парирането е по-скоро инстинктивно действие, отколкото преднамерено такова. Все пак ако Разказвача реши да позволи "отклон + париране", не виждам как това може да навреди, макар че би могло да обезсмисли СУ Специалист в Защита...
Правилата са за да насочат, ако някой желае леко да ги изменя, няма проблем в това - точно в случая рискът е малък.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » вт мар 08, 2005 5:23 pm

Аз има един въпрос свързан с "Бой с две оръжия".В книгата пише:при достигане на 12 степен,нужните ТД са толкова,колкото са нужни за по-бавното от двете оръжия.Значи,ако съм с брадва и чук(7ТД;6ТД),това означва,че когато атакувам и с двете,ще трябва да платя само 7ТД?
Life isn't bad - it's WORSE!!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 08, 2005 5:46 pm

Да. А в противен случай трябваше да добавиш +1 или +2 (не помня със сигурност).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт мар 08, 2005 7:46 pm

BatGojko написа:Причината е, че парирането е по-скоро инстинктивно действие, отколкото преднамерено такова. Все пак ако Разказвача реши да позволи "отклон + париране", не виждам как това може да навреди, макар че би могло да обезсмисли СУ Специалист в Защита...
Ами отклона е още по-инстинктивно действие, така че предполагах, че може да е позволено и по официалните правила:). Иначе ако някой използва много ТД за повишаване на Атаката си, това би направило почти невъзможно парирането й:).
Не смятам, че този похват обезсмисля "Специалист в защита"-най-малкото, умението дава и много други бонуси, а освен това неговият бонус към парирането не изисква допълнителни ТД:). Освен това можеш да ползваш това действие и с бонуса от СУ Специалист в Защита:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

altras
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: нед мар 06, 2005 11:11 pm
Местоположение: Плевен

Мнение от altras » вт мар 08, 2005 10:56 pm

От книгата стр.105(париране с оръжие)ще направя цитат за нещо ,което не можах да зацепя:
"Парирането отнема по-малко ТД,отколкото нормалната атака.
ТД(пар)=(1+ТД_Атака)
Където ТД_атака са ,нужни на героя ТД за атака с използваното за париране оръжие
...Тъй като рапирата изисква 6 ТД за атака,парирането би отнело на Атос 4 ТД
(1+(6/2)=1+3=4)
"
Нали отнемя по-малко ТД а в същото време във формулата има едно +,което го прави по-голямо от нормалната атака :?: И малко по-надолу при примера с Атос парирането отнема 4 ТД :?:



Благодаря предварително на всички,който ще ми отговорят :wink:


П.С.Незнам на кой да пиша иначе в книгата има май допуснати грешки при написването от сорта на "по-малко" вместо по-голямо и такива други.

Добавено от БатГойко: Това би трябвало да е споменато на сайта в графа "Грешки..." Във формулата е забравено да се намалят ТД/2.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт мар 08, 2005 11:12 pm

altras написа:От книгата стр.105(париране с оръжие)ще направя цитат за нещо ,което не можах да зацепя:
"Парирането отнема по-малко ТД,отколкото нормалната атака.
ТД(пар)=(1+ТД_Атака)
Където ТД_атака са ,нужни на героя ТД за атака с използваното за париране оръжие
...Тъй като рапирата изисква 6 ТД за атака,парирането би отнело на Атос 4 ТД
(1+(6/2)=1+3=4)
"
Нали отнемя по-малко ТД а в същото време във формулата има едно +,което го прави по-голямо от нормалната атака :?: И малко по-надолу при примера с Атос парирането отнема 4 ТД :?:



Благодаря предварително на всички,който ще ми отговорят :wink:


П.С.Незнам на кой да пиша иначе в книгата има май допуснати грешки при написването от сорта на "по-малко" вместо по-голямо и такива други.
Не, няма грешка, поне не тук. ТД за париране са половината, нужни за атака, +1. В случая с рапирата това означава [(6/2)+1]=4 ТД:). Погледни по-нататък примера на същата страница:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » ср мар 09, 2005 5:48 pm

Аз сега имам още един въпрос:при бой с два кинжала,те търпят ли пак наказанието от -8 и -12?Аз мисля,че не би трябвало,защото те са леки оръжия и лесно се борави с тях.
Life isn't bad - it's WORSE!!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср мар 09, 2005 6:49 pm

Асен написа: ...Иначе ако някой използва много ТД за повишаване на Атаката си, това би направило почти невъзможно парирането й...
Именно затова е целта. ако се разреши "концентриране" за париране, това ще обезсмисли всякакво концентриране при атака - парирането е за по-малко ТД, така че винаги е с предимство.

За Смешко: Всички оръжия търпят такова наказание и то не е обвързано с МР или МТ. Правилото е единно и важи дори ако решите да правите двоен удар с ръце (едновременна атака с двете си ръце). Целта не е била да бъде реалистично, а универсално, за да се помни по-лесно.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср мар 09, 2005 7:03 pm

BatGojko написа:Именно затова е целта. ако се разреши "концентриране" за париране, това ще обезсмисли всякакво концентриране при атака - парирането е за по-малко ТД, така че винаги е с предимство.
Не съвсем-трябва да се изкара повече от Атаката на опонента, а разликата между двете обикновено е точно 2 ТД:). Тоест при това положение при равна Атака на двамата всичко ще се решава от зара:).
Все едно, въпросът ми беше дали е позволено от официалните правила. Вече разбрах, че не е:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет мар 11, 2005 8:55 am

Въпрос (съжалявам ако е вече задаван):
Измежду една елфана с Красота 10 и една човешка жена също с красота 10 има ли по-красива? Вероятно за хората човеччката ще е по-хубавата и обратното, но сравнени от неутрален арбитър (гигант примерно, ама те пък ще възприемат елфаната като микроорганизъм)?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пет мар 11, 2005 10:44 am

Мисля, че елфаната ще се брои за по-красива, освен ако арбитъра не е джудже - те не приемат елфите за най в нищо. Иначе елфическата красота е много близка до човешката, затова,според мен, може и човек да сметне за по-красива елфана (освен ако не е расист)
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » пет мар 11, 2005 11:16 am

В книгата пише, че обаянието се възприема единствено от представителите на дадената раса.(ако се лъжа ме поправете)Обаче като се замислих реално видях, че както HAVOC написа, то между елфите и хората няма много видни разлики. За мен има една точно
такава която би възпрепятствала съвместен живот между човек и елф. Това е именно възрастта(понеже един елф като нищо би имал 4-6 съпруги от расата на хората) :D
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пет мар 11, 2005 11:32 am

blade master написа:В книгата пише, че обаянието се възприема единствено от представителите на дадената раса.(ако се лъжа ме поправете)
:reading: Лъжеш се. Нищо не пише за раси. Виж, за красотата пише, че е расова, ама обаянието зависи и от интелекта (но се отнася малко повече за противоположния пол). Освен това тук въпроса не е за съвместен живот (въпреки че си прав), а за красота. Очеизвадно е, поне според мен, че елфите са по-красиви от хората.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » пет мар 11, 2005 11:35 am

Прав си, ама аз това и имах предвид просто изках да споделя и за обаянието щото ми се струваше логично(нали и то е производно на красотата)
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пет мар 11, 2005 11:48 am

Сподели, ще ти олекне. Аз мисля, че интелекта е универсален показател. А за обаянието - май, пишеше някъде в книгата красотата оставя първото впечатление и ако е 18 направо завърташ главите на противоположния пол, ама само докато ги заговориш. Ако тогава имаш интелект 4 (примерно) никой(никоя) няма да можеш да свалиш. Освен, че шанса на заровете е малък, всеки разказвач ще те задължи да се държиш като идиот.

ПП: Чудно, как успяхме да изпишем толкоз нещо като сме на едно мнение
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » съб мар 12, 2005 4:35 am

Красотата е расова. Това означава, че тя е съизмерима само и единствено за самата раса. Съпоставка между две отделни раси е малко нетипично да се прави. Все едно да сравняваш маймуна с мечка - кое е по-красиво.
Обаянието е показателя, който се отнася за възприемането на чужда раса по определен начин. При това положение еднакво обаяние означава еднакво добро възприемане (освен ако не играят зарове).
Въпрос на приемане на раса от друга раса също може да се постави и не е много трудно, само с малко справка. Вижда се елфа/ната от кой род е и как приема другите раси нейния род. Същото важи за гигантите, джуджетата и хората. Всяко племе или съюз приемат другите племена, съюзи и раси по различен начин.

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » съб мар 12, 2005 10:45 am

Поправете ме ако греша, но мисля, че въпроса се зададе защото елфическите и човешките стандарти за красотоа са близки. Иначе, останалите раси имат различни представи за красотата, така е.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Отговори