Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет мар 24, 2005 5:56 pm

Ммммм... ако един селянин те гръмне с пистолет, ти ще си толкова мъртав (ще си понесъл толкова щети), колкото и ако те гръмне майстор-стрелец. (примера не е точен, но се сещата, какво искам да кажа)

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет мар 24, 2005 7:17 pm

По-скоро може би ще се мъча повечре в единия случай и ще "благославям" по-дълго време...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет мар 24, 2005 8:03 pm

Havoc написа:Асене, така е. Затова и фехтовалните оръжия ползват интелект като вторичен показател. Обаче и Хамелеона е прав - това е тояга. Лека тояга с вграден кристал, но все пак тояга.
Ами аз не споря за тоягата. Просто не бях чел темата и видях едва сега възраженията, че на войните не им трябвала Интелигентност. Зависи как разбираш "интелигентност". Аз включвам пак там и умението да се ориентираш и адаптираш бързо към обстановката (войн без това умение...хм).
Хамелеоне, не знам какво искаш да кажеш с това за селянина и пистолета. Аз пък ще отбележа следното-селянина има по-голям шанс да ме пропусне, а стигна ли до него...ясно ти е:). Ако имаш предвид, че не винаги ще оцелее този, който е по-интелигентен-не си прав. Той има по-голям шанс да се окаже в положението на човек, който също има пистолет, но е стрелял първи:).

П.С.: Ами и аз залагам на Белгия. Кажете му го да видим така ли е и пишете във форума какъв е бил отговора:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет мар 24, 2005 8:15 pm

Въпрос : Колко ТР са нужни на човек за да вдигне някой показател от 17 на 18 без су-та (максимум 16). 18*2 или 18*4
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет мар 24, 2005 8:59 pm

18*2

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » чет мар 24, 2005 9:36 pm

hameleona написа:Ммммм... ако един селянин те гръмне с пистолет, ти ще си толкова мъртав (ще си понесъл толкова щети), колкото и ако те гръмне майстор-стрелец. (примера не е точен, но се сещата, какво искам да кажа)
Щях да кажа нещо във възражение, но форума нещо бъгяса и Асен ме е изпреварил. Ще кажа само, че е прав за селянина.

Тъй. Имаме Белгия. Два пъти. Някакви други предложения за отговор на нестандартната загадка?
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет мар 24, 2005 9:55 pm

Аз, като пълен лаик ще кажа следното: пробвайте със швейцария.

ПП: Асене, имах предвид, че не ти пука, кой е натиснал спусъка, когато куршума се забива в теб. Беше коментар за вградените магии.

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » чет мар 24, 2005 10:13 pm

Хамелеоне, говориш на Асен ама айде да си кажа мнението. Разликата между твоя пример и вградените магии е, че магията използва МА на този, който я е вградил, докато пистолета ползва точността на този, който стреля. Поне аз не знам за случай пистолет да стреля по-точно защото точен стрелец го е заредил. Иначе си прав, но само ако приемем, че и двамата имат еднакъв шанс да те уцелят, което не е така. В крайна сметка, обаче си прав, че е по-логично за жезъла да се ползва сила.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет мар 24, 2005 10:42 pm

Всъщност, не стреля по-точно, има по-голям шанс да стреля. Мускетите са били изключително капризни оръжия, както и сродните им пистолети кремаклии. Действително трябва умение, за да се заредят, неслучайно повече от 2 изстрела в минута не можеш да направиш нормално

333б
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: вт мар 15, 2005 1:58 pm

Мнение от 333б » пет мар 25, 2005 12:06 am

За който се интересува:
СТражите не можахме да ги намятаме понеже а) са 4 пъти повече от нас б) са гиганти в) са от другата страна на 3 метра каменна стена и 50 сантиметра дъбова врата. Стареца от своя стана се гътна само след едно увиване на крака му около врата му. Подсказаха ни - как се нарича малък негър? тъй че:
Отговора на нестандартната загатка е Грция, напълно си прав Hasegade - от НЕгърче.
В крайна сметка с малко помощ от стара на стражата вече сме изключителни вносители на мача кожа за племето на Велики мечки :).
Новата ни загадка е:
Изправяте се пред статуите на тримата повелители - поразително еднакви и безполови =)
Повелителя на гората винаги казва истината
Повелителката на животните може да лъже или да казва истината
Повелителя на магията винаги лъже
Имаме прво на два въпроса, като единия е препоръчително да е "Каква е паролата за да влезем в пустата пещера?"

Дайте идея какъв да е първия въпрос та да разберем коя статоя на кой повелител е и по конкретно кой е на гората?

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пет мар 25, 2005 12:34 am

Питате ги "Какво ще кажат другите ако ги питам дали казваш истината или лъжеш?"
Този, който отговори с "Единия ще каже, че лъжа, а не знам какво ще каже другия.", е този, който казва истината.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пет мар 25, 2005 11:36 am

Странен разказвач. Вие сигурно сте поне 4 човека. Това значи 16 пазача гиганти. КАКВО СТРАНЕН, ТОЙ НАПРАВО Е САДИСТИЧЕН! Поне казахте ли му, че персонажите ви не би трябвало да са чували нито за Гърция (НЕгърче?! Маа въъ), нито зо Европа.

За загадката - май Амбартанен е прав.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Moonie
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: чет сеп 16, 2004 2:02 pm
Местоположение: The Moon

Мнение от Moonie » пет мар 25, 2005 11:49 am

Моята задачка, която зададох на моите играчи беше: Колко е средната дълбочина на Балтииско море?
Damn shit, те познаха! Затова за напред ще им мисля по-трудни... например колко е коефицента на топене на Стомана тип 11б.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет мар 25, 2005 3:07 pm

hameleona написа: Асене, имах предвид, че не ти пука, кой е натиснал спусъка, когато куршума се забива в теб. Беше коментар за вградените магии.
Абсолютно вярно, но примерът не е точен. Не ми пука и дали ножа го държи певец-войн, майстор на фехтовката, или тъп, тромав селянин. Ако ме уцели лошо, просто ще ми е все едно. Всъщност няма значение, просто ти си имал предвид нещо друго и предлагам да спрем дотук (макар че това за "капризните мускети"...има нещо вярно:) ).

П.С.: Гърция? Предайте на Разказвача си, че трябва да има граница на извращенията все пак. Не е лошо да я договорите предварително. Иначе той може да кабже, че на героите ви е задал загадка за Маглндийска география, а играчите са я възприели в познатия им стил, но това е извращение:).
П.П.С.: Предлагам по-нататъшната дискусия по темата за загадките да я пренесете във темата "за разказвача".
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет мар 25, 2005 6:43 pm

По принцип официалния вариант за жезъла е ИН, за вторичен показател, но не пречи да вземате и сила - грешката ще бъде отбелязана, но за радост не е фатална. Не ме карайте да обяснявам логиката на избора на ИН пред СИ - мързи ме, ама това е вярното :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пет мар 25, 2005 10:42 pm

Ей това исках да чуя (тъй де, да прочета) - какво би трябвало да е. Значи моите първоначални размисли са били правилни. Благодаря. Ще има жезъл в едно мое приключение, за това ми беше важно.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

altras
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: нед мар 06, 2005 11:11 pm
Местоположение: Плевен

Мнение от altras » съб мар 26, 2005 1:07 pm

Искам да попитам относно ТР.Кога се дават?Отделно от общия ехр. ли?

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » съб мар 26, 2005 3:59 pm

когато дигнеш ниво получаваш ТР в размер на 16 + НИ + ((ИН/2)зара)/3. Повече на страница 153.

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » съб мар 26, 2005 9:37 pm

Боже Господи... :shock:
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед мар 27, 2005 5:32 am

Alaris написа:Боже Господи... :shock:
Бог го нема, ама Айнщайн си е бил гений...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед мар 27, 2005 6:43 pm

Казано с по-прости думи, за да не ви стряска формулата, следвате тези три стъпки:
1. Делите ИН на 2.
2. Хвърляте толкова зара и делите резултата на 3
3. Към това прибавяте базата от 16 + НИ, където НИ е настоящото, а не достигнатото ниво.
Ето на, не е нужно да сте Айнщай, за да го изчислите (В книгата е обяснено подробно)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед мар 27, 2005 8:24 pm

Той май питаше дали се дават ТР без да е вдигнато ниво. А аз съм сигурен, че при Убочаване се печелят ТР. Не съм толкова сигурен за Тренировките и спаринг двубоите.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон мар 28, 2005 11:35 am

При обучение се дават. А иначе само при автоматичен успех и то за въпростното умение довело те до него :)
Последна промяна от Vilorp на вт мар 29, 2005 11:49 am, променено общо 1 път.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 28, 2005 12:06 pm

Точно така - за обучението има твърди цени, както и правило за предаване на знания от един герой на друг. При всеки АУ (автоматичен успех) се получават съответно 1,2 или 3ТР за използваното умение - ако е при атака с оръжие е за специализация в оръжието, ако касае няколко умения, Разказвачът определя.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт мар 29, 2005 1:00 pm

hameleona написа:Той май питаше дали се дават ТР без да е вдигнато ниво. А аз съм сигурен, че при Убочаване се печелят ТР. Не съм толкова сигурен за Тренировките и спаринг двубоите.
Хамелеоне, как точно виждаш разликата между Обучение, Тренировка и Спаринг по СУ "Войн"? :lol: Питам, защото на стр 163 имаше споменато само едно от тях и аз ги бях приел като синоними:).

БатГойко, имам въпрос. След "Падащ Дъб", в какво взаимно положение са двамата бойци? Това брои ли се за "Партер с бореца отгоре" (все пак го е затиснал с цяло тяло)?
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 29, 2005 1:09 pm

Синоними са си, но само ако се преподават от Майстор. Да не забравяме, че това е само игра и няма нужда чак от юридическо тълкуване на всяка фраза в нея. Сигурен съм, че има достатъчно изречения, които да могат да се тълкуват. Опитал съм се да съм максимално точен в основните правила, но не мога да гарантирам за всяко отделно малко правило. Обучението включва в себе си всякакви похвати - спаринг, или квото там искате. Важното е да е Обучение - платено или от друг герой.

За "Падащия дъб", не, не се намирате в партер след това. Опитай да скочиш с лакет върху борцово чучело и да завършиш (без допълнителни движения) в позиция партер - ти отгоре - и ще разбереш, че така и трябва да бъде.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт мар 29, 2005 1:15 pm

Добре де, а в какво се намираме? И двамата сме легнали, просто аз съм върху него (експеримента с чуелото го посочва:))? Освен това аз си представях затискане с коляно, а това си е "knee-on-belly"-контролна позиция, една степен под "mount"-а.
Както и да е, как да премина към партер от тази позиция и може ли опонента да се изправи като регулярно действие (все пак лежа отгоре му)?

Допълнителен въпрос за обучението. Ако магьосница със Умение 12 и Специализация 3 преподава урок по магии на начинаещ маг, за колко се брои нейното умение във формулата-12 или 15? Питам, за да знам колко ТР да очаквам приблизително във форумната игра:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 29, 2005 2:41 pm

За Обучението - взема се само Магьосник - 12.
За позициите в борбата - питай Разказвача! Аз бих позволил изправяне като регулярно действие, а за преминаване в партер бих изискал атака от страна на който атакува (значи и двамата могат да опитат да го направят). Ако се позволи контрол при тази специална атака, това би я направило неоснователно силна. Но както винаги съм казвал, ако Разказвачът счете за нужно, може да обяви каквато реши позиция след това, но да го обяви!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт мар 29, 2005 4:13 pm

Супер. Като се добави и половината умение на "помощник-учителката", пак става 15, ако не се лъйа (ако не е вдигала ниво:)). Абе, ще се повишава Магьосника... :lol:
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 29, 2005 5:00 pm

Не си спомням, някъде да съм споменавал за помощник учителки и др. такива. В едно училище, фактът, че има двама учителя не повишава нивото на обучение, над нивото на по-ученият от тях.
Но ако играите искат да "абюзнат" системата, място за това винаги ще има... Питам се, защо ли просто не си вдигнете степента на въпросното СУ ей така без да правите нищо, вместо да се опитвате да изкривите и усучете правилата, така че да ви го "разрешат". Мисля, че ясно съм спомена, ако желаете можете да променяте всичко - това е по-добрият вариант от този да се надлъгвате с Разказвача си.

ПП: Не бъркайте Обучението с "Обединяване на усилията на няколко героя за постигане на дадена цел". Тук усилията се счита, че са на ученикът, а не на учителя... Тъй като именно ученикът е този, който печели нещо от цялата работа.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори