Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 6:44 pm

Ще!
Като цяло се надявам след пренареждане на сайта да повишиме и активността му, като започна да наливам подобни помощни материали всяка седмица.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Battle_Mage
Работник
Мнения: 97
Регистриран на: вт сеп 27, 2005 12:49 pm
Местоположение: Търговище

Мнение от Battle_Mage » пет май 26, 2006 6:54 pm

BatGojko написа:Ще!
Като цяло се надявам след пренареждане на сайта да повишиме и активността му, като започна да наливам подобни помощни материали всяка седмица.
Дам,това ще бъде хубаво!
Изображение

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 26, 2006 9:28 pm

Battle_Mage написа: Магическо огледало
Магическите огледала са винаги в комплект по 2. Чрез тях техните собственици могат да комуникират помежду си. Нужно е само да се каже паролата на огледалото и неговия близнак се "включва". Тези огледала изглеждат като съвсем обикновенни,когато не са включени,но когато това стане,на тях се вижда образът,който е пред противоположното огледало и се чуват звуците,където е то. Магическите огледала не се използват само в комуникациите,но и в шпионството: Известно е,че има магьосници,които смаляват огледалата до такива размери,че са едва забележими,а след това ги продават на шпиони,които ги използват за да подслушват/наблюдават някого/нещо.

-Можете също така да погледнете и темата "Пазар на Магически предмети",където има предестатъчно оръжия,брони и предмети,които могат да бъдат балансирани и качени.

Надявам се да съм бил полезен!
Аз само се интересувам, към кой магландиумски оператор е това огледало, и колко ще струва минута разговор:). Иначе звучи удобно:). Аз ще се присъединя с моя версия на кавалерийска сабя евентуално:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » вт май 30, 2006 1:18 pm

Един бурз въпрос:
Гигантите яздят ли някакви животни, и ако да, какви? От книгата добих впечатление че яздят, но ми е трудно да си ги представя... Самите гиганти са големи колкото коне все пак...

[info]lowstef: Току що кирилизирах текста по-горе с бутончето на форума.[/info]

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт май 30, 2006 6:45 pm

Да отговоря на върпоса - все пак има хора, които яздят магарета и мулета. Включително случаи, когато стопанинът просто се изправя за да "слезе" от седлото и животното се изнизва изпод него. А има и доста големи коне. Пък и какво пречи да приложим класическия трик - техните коне са станали по-големи с магия :lol: . Нали за всичко можем да се оправдаем с магия. :wink:
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт май 30, 2006 7:49 pm

Абе играта си плачи за списък с чудовища (между които и ездитни чудовища).
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » вт май 30, 2006 9:58 pm

В разказите си Веул язди голям боен кон. А повечето коне могат да нося по двама човека, следователно един гигант няма да ги претовари. Може би ще се изморяват по-бързо. И все пак е част от големите племена на гигантите са скотовъдци и може да отглеждат достатъчно големи животни, които да ги носят. Например биволи в степите и якове в планините :) Що се отнася до показателите, тук вече съм бос по въпроса, но предполагам, че Иван бързо ще измисли нещо.
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » нед юни 04, 2006 8:28 pm

Здеасти на всички!Аз съм най-новия потребител на този форум!
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юни 04, 2006 10:29 pm

Добре дошъл ;) Отдавам този пост, най-вече именно на новсотта ти във форума и затова не го изтривам директно, тъй като не му е точно тук мястото. Иначе си добре дошъл да задаваш въпроси и да коментираш с нас, всичко, което те интересува за Магландиум и Аксиом16.

ПП: По разбиираеми причини, ще изтрия мнението ти, както и моето, след ден-два.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » ср юни 07, 2006 3:08 pm

Съжалявам за тъпия въпрос но не видях в книгата да има СУ шпион,или под убиец и крадец се подразбира че те са и шпиони?
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср юни 07, 2006 3:48 pm

СУ Шпионин няма. Но ако дефинираш кои са способностите, присъщи за шпионин, съм сигурен, че хората на форума ще ти помогнат да комбинираш вече съществуващите СУ така, че да постигнеш желания резултат.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » ср юни 07, 2006 4:55 pm

Благодаря за отговора Cocaine
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср юни 07, 2006 7:53 pm

Сега остава да кажеш какво искаш да може да прави и има Шпионина?
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юни 07, 2006 10:13 pm

Абе, само да попитам, нали в Аксиом не мога да съм по-бърз от коня си?

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср юни 07, 2006 10:23 pm

Можеш, но това ще е по-скоро грешка на коня.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юни 07, 2006 10:28 pm

hameleona написа:Абе, само да попитам, нали в Аксиом не мога да съм по-бърз от коня си?
На къси разстояния също ще си по бърз от коня, защото има двойно повече крака за които да се грижи, а и едва ли знае термина спринт, добичето, какво значи.

Всичко е условно де ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » ср юни 07, 2006 11:21 pm

Спринт може да не знае, но галоп знае - бъди сигурен.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » ср юни 07, 2006 11:24 pm

hameleona написа:Абе, само да попитам, нали в Аксиом не мога да съм по-бърз от коня си?
Kон - ТД25 (25м за 10 сек в бойни условия)
Човек лов 16 ск 16 б джо 12 ТД=22

Т.е. не можеш да ис по-бърз от коня си, освен ако не си полубожествена легенда. Притесняващо е само, че сиалта не влиза в скоростта на тичане.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » чет юни 08, 2006 1:27 pm

Ама трябва ли да отварям нова тема за СУ Шпонин и да пиша вътре какво прави и т.н.???
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет юни 08, 2006 2:33 pm

MELIADOR написа:Ама трябва ли да отварям нова тема за СУ Шпонин и да пиша вътре какво прави и т.н.???
Хубаво ще е. И е хубаво да не правиш поредното ново СУ, което ще може да се направи с комбинация от стари. Но можеш да си пуснеш тема "Как да направя шпионин".
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » чет юни 08, 2006 2:47 pm

Благодаря lowstef за отговора, ще го напрява!
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юни 08, 2006 7:28 pm

VORAC написа:
hameleona написа:Абе, само да попитам, нали в Аксиом не мога да съм по-бърз от коня си?
Kон - ТД25 (25м за 10 сек в бойни условия)
Човек лов 16 ск 16 б джо 12 ТД=22

Т.е. не можеш да ис по-бърз от коня си, освен ако не си полубожествена легенда. Притесняващо е само, че сиалта не влиза в скоростта на тичане.
Човек със ловкас 14 и скорос 16 има 15ТД, ако има бързия джо на 12 за придвижване разполага с 27, при издържливост от порядъка на 8 може пребяга (спринт) (27+8)*2=70 метра за първите 10 секунди + 68 за вторите + 64 за третите + 63... и при сетното осмо ускорение още 56 = 504 метра за минута и половина, коня междувременно ще е пребягал едва 200 метра, понеже не се срещат коне специалисти във бързия Джо и такива дето да тичат залудо. В последствие ще настигне и задмине човечеца... ама чак в последствие ;)
Ако пък и чевека не е специалст в Джо, то той ще изспринтира 250 метра спрямо 200 за коня след което кончето вече ще го настигне, но всеки който неможе да се възползва от 50 метра преднина явно не я заслужава ;)


На въпроса на мелиадор: Можеш да кажеш тук, какво разбираш под шпиониин и каво би трябвало да прови той според теб, а се ще се намери някой дето да ти даде акъл с кои от сегашните умения и познания можеш да си го спретнеш.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет юни 08, 2006 8:22 pm

В този момент просто оставете стандартното придвижване - тъй като коня има 4 крака, се движи по-бързо 2 пъти и следователно за 1 ТД ще изминава 2 метра. Толкоз за нормалното придвижване. За спринта/галопа тук идват две неща - при спринт много бързо се уморява човек, при коня трябва да е зададено да е по-бавно.

По-добре не пиши нищо за шпионина в нова тема, а питай какво искаш да има и дали го няма някъде по другите умения.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет юни 09, 2006 12:33 am

Разсъжденията н аВилорп са правилни с една грешка - СУ "Бързият Джо" дава до +6 ТД (СУ/2), а не 12, така че общият сбор е 21, а не 27. Иначе останалите разсъждения за спринта са верни, макар че правилото за спринт никъде не пише, че се отнася само до хора - нищо не преви на коня също да се впусне в "спринт" (сиреч галоп).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юни 09, 2006 1:19 pm

Абе само не схванах аргумента за четирите крака. По-голямата бройка не би ли осигурил само по-голяма мощност на придвижването. В смисъл, така не би ли излязло, че гигантските паяци ще са ненадминати бегачи, всъщност надминати, но от гигантските стоножки? Нямам възможност да се задълбая във въпроса за начините на придвижване у хората, конете, насекомите и паякоподобните, но логиката ми подсказва (или ме подвежда, което е по-сигурно) че бройката на краката не е съществена за скоростта.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » пет юни 09, 2006 6:55 pm

Връзката със сигурност не е "тъй като коня има 4 крака, се движи по-бързо 2 пъти" тази.
Хората като висше учат биомеханиката. Освен броят крака е важно как се използват, каква е костната система, какви и как са разположени мускулите, колко са развити те и тн и тн.
Тъй като в случая имаме кон, а не псевдо-фентъзи-паяк-на-3-крака-с-2-малки-ръчички-отпред данните могат да се намерят в интернет, а ако имаме споменатата гадина измислилия я има думата.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юни 09, 2006 10:54 pm

Въпроса е, че колкото повече крака има за толкова повече крака трабва да се грижи - кой пред кой да сложи...

Понеже се амбицирах... - човек със Джак на 12-то, 14Л и 8 Изд - 15+6=21ТД като се юрне, за 8 рунда ще претърчи 408 метра, кон (класически ;) )с 25 ТД и Из 6 за същото време може пребяга 392 метра и в това акосе впусне в галоп в момента в който човека старитира.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет юни 09, 2006 11:16 pm

Я разкарайте тоя Джо от сметките. Това е "свръхестествена" способност, уникална за Магландиум (очевидно). Ако искате да сравнявате доколко Аксиом отразява реалността - вземете човек без СУ Бързия Джо. И имайте предвид, че всичко в книгат е дадено съобразено с герои-приключенци, които никога не тичат по "спортно облекло". Те са обути в ботуши (здрави, но не точно пригодени за спринт), облечени са (често) с топли дрехи (които отново са правени повече за да траят по-дълго носене, а не за удобство при бягане, скачане и прочие). Носят и разни екипировки и т.н.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб юни 10, 2006 1:03 am

lowstef написа:Я разкарайте тоя Джо от сметките. Това е "свръхестествена" способност, уникална за Магландиум (очевидно).
Нищо свръхестествено няма, както си пише и в книгата:). Това е способността на опитните бойци :fighter: за придвижване по време на бой, включително нанасяйки удари. Помага при използвнае на правилата за обсег на оръжията и повечко свободно пространство :lol: !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юни 17, 2006 12:33 pm

Въпросче. Когато се използва умението за прикриване с щит за удвояване на защитата на щита (от СУ "Специалист в защита"), кои ТД се увеличават? Само тези за движение или всички (като например, ТД за удар)?
シャマョツィ

Отговори