Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юни 18, 2006 11:38 am

Имаш предвид това ли?

- Разрешава добавяне до +(СУ/2) към защитата на щита (до два пъти стандартната му защита), като за всяко +1 ЗА се нуждае от +1 ТД;

Тук става дума само за допълително използвани ТД за Защита. Това означава, че ако имаш ЗА със щита 5 (общо неговата и тази от ПР) то с умението можеш да добавиш до +5 за +5 ТД.
Това няма никакво отношение за придвижването.
Ако пък имаш предвид това:

- На 11 степен разрешава заемане на защитна позиция с щита. Тази позиция се заема за 3 ТД, героят се прикрива зад щита си и получава двойна защита от него, но всяко движение от тази позиция отнема 50% повече ТД;

Тук става дума за "всяко движение", което включва и атаки и отклони и придвижване. Героят може във всеки един момент да излезе от защитната си позиция и да загуби бонуса си към защита. След като извърши атаките си, за 3 ТД, може отново да заеме защитната позиция.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юни 21, 2006 4:07 pm

Съжалявам за първоначалната неточност, имах предвид второто умение, защитната позиция.

В такъв случай искам да попитам какъв е смисълът на тази способност? Само ще дам пример с джудже, което има цели 14 ТД (което е относително много, като се вземе предвид расата). По време на своя ход то прави удар с чук, съответно остава с 8 ТД, като накрая заема защитна позиция. Така, джудженцето ни е останало с 5ТД. Съответно, вдигането на щита би мо отнело 3 ТД, което, наистина ще предпази много добре героя, но за да се ползва за вбъдеще този щит ще е необходимо джуджето да се Ядоса, т.е. да се самонарани, което ми звучи малко като парадокс. Тук давам пример с по-"бързото" от двете расови уръжия на джуджетата, чука, но ако нашето джудже е със секира, то тогава нещата съвсем загрубяват за него.

Моля, просветлете ме по този въпрос. Все пак, може би греша, но това умение не е ли точно като за джуджета, пък ето, че те най-малко могат да се възползват от него?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет юни 22, 2006 1:48 am

Shamajotsi написа: Моля, просветлете ме по този въпрос. Все пак, може би греша, но това умение не е ли точно като за джуджета, пък ето, че те най-малко могат да се възползват от него?
Тези 14 ТД са едно късметлийско:) число за която и да е раса:). Не знам защо мислиш, че точно батегойковците:) са прекарани от това умение, правилото не зависи от расата, а човек със същата ловкост ще има с 1 ТД повече, което не виждам как точно му помага. Ако обаче аз съм Разказвач, не бих ти пзоволил да вдигнеш щит, без да си развалиш защитната позиция, независимо каква раса си:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Tinarg
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юни 22, 2006 10:48 am

Мнение от Tinarg » чет юни 22, 2006 11:07 am

Вижте сега, проблемът е следния. При заемане на тази позиция за 3ТД, удвояваме защитата на щита. Това означава, че при блокиране с щит получаваме допълнително от 1 до 3 ТД в зависимост от размера на щита (ТД са цяло число). От самото умение, обаче, за 1ТД можем да си увеличим защитата на щита с 1, където увеличената защита не може да е повече от СУ/2. Защитната позиция се "научава" на 11-то ниво. Следователно, ако сме със среден щит да речем, за 2ТД си удвояваме защитата и блокираме за 2ТД, общо 4ТД. Ще получим същиа ефект ако заемем защитна позиция. Този път обаче зялото действие ще отнеме 6ТД (3ТД от заемането на позицията, 2ТД от блокиране, 1ТД като допълнителни 50% за действие в защитна позиция). Shamajotsi не е прав като казва, че това умение е точно за джуджета, но е прав, че е малко объркано. Аз много исках да си направя герой с основен приоритет това умение, обаче си промених решението като прочетох във форума, че "всяко движение от тази позиция" включва не само придвижване, но и всяко активно действие.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет юни 22, 2006 4:03 pm

Идеята е, че в момента в който героят влезе в Защитна позиция, той е вдигнал щита си и е получил два пъти защитата му. Оттук насетне, той няма нужда да вдига щита си - той е вдигнат, но ако атакува или се придвижва, това му коства двойно повече ТД.
Пример.
Бат Гойко има БЗ от 12, ризница за +5 ЗА и защита от щита 5 и владее СУ-то на 12 степен. Ако реши да заеме Защитна позиция, той ще придобие следните характеристики:
БЗ 12, Щит +10 и ризница +5
Следователно ако някой реши да го удря би следвало да се бори с УФУД от:
3 зара + АТ > 16 + 12, а полученият след това Успех да се бори с 10 щит и 5 броня.
И това е в сила без да се налага Бат Гойко да си вдига щита (той е постоянно вдигнат и именно поради това пречи на останалите му движение, но пък го пази добре).
Положителното е, че почти сигурно ударите на врага ви ще попадат в щита - докато сте в Защитна позиция вие наистина сте танкът на отбора. Не се предполага през това време да сте и убиецът на групата.
Втори пример:
Бат гойко обаче има нужда и да удря. Следователно, той излиза от защитната позиция (без никаква цена в ТД) и удря за нормалните си ТД. За момент е разкрит за вражеските контраатаки, но веднага след това, похарчва още 3 ТД и отново е в Защитна позиция.
Е, как мислите, много ли е прецакан Бат ви Гойко?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Tinarg
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юни 22, 2006 10:48 am

Мнение от Tinarg » чет юни 22, 2006 5:01 pm

Хич не е прецакан и много благодаря за разяснението. Така вече нещата придобиват доста солиден вид. Отново благодаря на BatGojko!

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юни 24, 2006 2:13 pm

Ахааа... значи това било цаката:
Идеята е, че в момента в който героят влезе в Защитна позиция, той е вдигнал щита си и е получил два пъти защитата му.
Сори, тъп съм, та не съм разбрал. Благодаря много, а и предавам благодарностите на Първа, Втора и Четвърта Джуджешка Охранителна :D . Не само че си запазиха работата, но и току-що разбраха, че са много по-добри воини, отколкото са си представяли :D .
シャマョツィ

SkyApe
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: нед юни 04, 2006 2:26 am
Местоположение: Very High, in da Sky!
Контакти:

Мнение от SkyApe » пет юни 30, 2006 7:32 pm

Нищо не мога да разбера за Аксиом16 :( това е игра за компютър ли и упътването е книгате дето струва 12 лева?Или абе нищо не мога да разбера въобще ми кажете как се играе и какво представлява и данеби играта да е просто като книгите-игри,а във форума просто да си пишете кой какво е направил?

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пет юни 30, 2006 7:36 pm

SkyApe написа:Нищо не мога да разбера за Аксиом16 :( това е игра за компютър ли и упътването е книгате дето струва 12 лева?Или абе нищо не мога да разбера въобще ми кажете как се играе и какво представлява и данеби играта да е просто като книгите-игри,а във форума просто да си пишете кой какво е направил?
Златен пост! Златен пост!


Пич, знаеш ли какво предтавляват "настолните ролеви игри"? Ето ти линк към хубава статия, обясняваща какво са те: http://www.rpg.bg/?page_id=370
След като разбереш това, няма да е трудно да разбереш и как се играе във форум! :wink:
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

KOLOBAR
Работник
Мнения: 91
Регистриран на: пон окт 17, 2005 12:31 pm
Местоположение: БЪЛГАРИЯ

Мнение от KOLOBAR » съб юли 01, 2006 9:50 am

Един въпрос-ако друид обу4ава у4еник,но у4ителя умре ,какво става с животното му(ако има такова)?Мо-
же ли у4еникът да го наследи? Приемаме,4е има знанието да призове животно от същия вид,но не и мана(ниско
ниво)
НЕКА ИУИ БЪДЕ С НАС
АН УАКХ

Потребителски аватар
Mistral
Гвардеец
Мнения: 585
Регистриран на: съб дек 29, 2001 12:08 am
Местоположение: Фелла / Montreal
Контакти:

Мнение от Mistral » съб юли 01, 2006 9:17 pm

Колобаре, има един тип, дето води групите играчи и се нарича разказвач. За въпроси от сорта на тоя твоя, разказвача си взима решенията и толкоз.
"Аксиом16" - официален дом на фелинската раса...

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » съб юли 01, 2006 11:39 pm

Xe xe нaдявам ce тoвa дa ce чeтe.
He cъм cигуpeн дaли тoвa e за тaзи тeмa, нo вce nak ro nyckaм:
Oтнoвo за гигaнтитe (oчeвиднo тe ca ми любимaтa paca, nъk и игpaя гигaнт)
Koraтo cu npaвux repoя, cu npeдcтaвяx вoйн c мeч, no-лoвъk oт noвeчeтo, нo u cuлeн. Aз бяx ocтaнaл c вneчaтлeнue чe
двypъчнuят мeч e любимo opъжue нa гигaнтитe. B paзkaза за Гopyнap мнoгo гигaнти ce бuят c мeчoвe. Beyл ce бue c мeч. B "Замъкът на престола" noвeчeтo гигaнти ce бuят c мeчoвe.
Ho nocлe cu нanpaвux cмeтka чe тъй kaтo мakcuмyмът мu за cuлa e мнoгo no-вucok oт тoзu за лoвkocт cъм npeцakaн. Mнoгo no-uзroднo e дa ce бuя c бpaдвa uлu чyk, uмaм no-roлямa възмoжнocт за paзвuтue. He cъм powerplayer, нo въnpeku тoвa cu npoмeнux opъжueтo, защoтo в нaшaтa игpa бuтkuтe ca ocнoвнu.
Иckax caмo дa чyя мнeнuятa вu no тoзи въпрос. Moжe лu дa ce нanpaвu гигaнт c мeч, koйтo дa нe oтcтъпвa no cuлa нa
тakъв c бpaдвa? И uзoбщo за вcuчku repou, kouтo нe ce бuят c "onтuмaлнoтo" cu opъжue.
Извинявaм ce ako ce дpaзнитe oт няkou бykви :(

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед юли 02, 2006 3:08 am

Да видим каква е разликата между Двуръките Брадва и Меч използвани от гигант.

Меч - Ловкост + 1/2 Сила = 14+22/2=25
Брадва - Сила + 1/2 Ловкост = 22+14/7=29

Разликата в атаката е 4. 4 не е никак много. Да видим какво става при Париране на удар - нещата се обръщат, меча е по-добър за париране и защита. Разликата в щетата е 1 зар и евентуално +3 от БЩ.

Да погледнем към специалните атаки.

Брадвата има Мощен удар, тежък удар и Устрем. Тежкия удар иска ТД за атака. Всяка една от тях е достатъчно добра и добавя щета.

Меча има Пронизване, разпаряне, устрем и довършване. Всяка една от тези атаки добавя щета. Нещата са почти компенсирани.

С максимална ловкост и издръжливост Гигант може да направи максимум 4 атаки с меч или брадва. При положение, че при брадвата имаме +ТД от специални атаки, значи автоматично атаките стават 3. При Меча единствено Довършване иска +ТД и отново атаките стават три. Каква е разликата тогава?

Че ако погледнеш Довършване ще видиш, че щетата с такава атака е равна на броя успешни атаки умножени по щетата. Това значи, че 3 атаки по средно 45 щета е равно на 120 щета само с един единствен удар - последния. Сега това го комбинирай с "Пронизване" и ще получиш още 3 рунда по 60 щета без да се занимаваш с този враг. Общо щетата е приблизително 45+45+120+60*3 = 390 щета с 3 атаки. Доста добре... Колко същества биха устояли на такава щета?

Какво имаме при брадвата - единственото логично е комбиниране на Тежък удар и Мощен удар. От това получаваме +1ТД на удар и +5щ към зар. Това прави отново три удара и средна щета за трите удара = (26+35+24)*3 = 255 щета. При това атаката отново би била абсолютно същата (25) както при меча, защото Тежкия удар намлява атаката с 4.

Е, имаме повече щета за сметка на същата атака. Аз мисля, че е доста по-добре. Както казах тук трябва да добавиш факта, че с меча имаш доста добра защита от към париране +4 стандартно и още +4 от Блокада. Ти какво би предпочел - да те удрят по-честичко и ти да удряш по-честичко или да те удрят доста по-малко, както и ти, но за сметка на това да правиш повече щета?


П.С. Ако нещо не ти е ясно в сметките и изчисленията питай. БЩ при 22 Сила е = 14. Максимално допустимата БЩ при двурък меч е 6*3=+18БЩ, а при брадва е 7*3=+21БЩ. Условноста на щетата при дв. меч е да бъдат успешни всички твои атаки, разчитам за това на теб ;)

П.С. 2 - Тук нещата според мен опират чисто до роулплей. Разигравай го както си искаш. Кеф ти с меч, кеф ти с брадва. Сега ще ти дам един малък съвет - ако имаш 22 (или толкоз приблизително) сила сложи си умение за бой с две оръжия и ползвай двуръки брадви. Вярно, ще имаш -4 атака към всяко едно от тях и леко намалена щета, но въпреки всичко ще е достатъчно добре като поражения :) Това нещо с дв. меч ще ти е по-трудно да го постигнеш, защото там атаката ще ти бъде значително по-ниска.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » нед юли 02, 2006 1:16 pm

He бяx cи помиcлял, чe имa cъщecтвeнa paзлиka м/y специалните атаки на paзличните opъжия.
Щe noглeднa в kниraтa, защoтo в мoмeнтa noчти нищo нe ми roвopят тези yдapи. :)
Пpeдnoлaraм, чe npocтo тpябвa дa нaблerнa нa CY-тaтa noвeчe, oтkoлkoтo нa nokaзатeлитe. Oф, kakвo ro миcля и aз.
Имaм 26 aтaka c бpaдва и 24 c мeч. И двeтe ca виcokи (нaдявaм ce). Пъk и нямaм roлямa koнkypeнция в rpynaтa ми :D
Ocтaва caмo дa нaмepя мeч oтняkъдe, защoтo в мoмeнтa ce нaмиpaмe дaлeч oт вcяkakви rpaдoвe, a roблинитe eдвa ли
paзnoлaraт c eдин :)

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед юли 02, 2006 4:32 pm

26 атака с брадва и 24 с меч са една добра атака за ниво под 4-то. Така че това да не те притеснява. Ако искаш да гониш висока атака, това би допринесло само за прицелени атаки към различни крайници. Но това помага само в битка. Никъде другаде.

Всяко оръжие си има свои собствени специални атаки. И те се различават по разни неща.

Дали е по-важно да наблегнеш на СУ-тата? Ами не знам. Ако ще правиш пауър плеър наблягай на математиката :) Кое е по-добре, да си покачиш Силата с 4 от 16 на 20 или да покачиш СУ Войн от 0 до 12? Какво дава силата и какво дава СУ-то:
- Силата дава 4 или 2 атака. Дава 1 зар към жизненоста на ниво, дава и +4БЩ. Добавя към всякакви производни умения, като заплаха и воля, отскок, катерене, плуване, борба, повдигане, носене, блъскане, Бутаща сила, щета с цигански шамар (което е много важно за гигантите!!!), въстановяване на +0.5ЖТ на час и т.н.
- СУ Войн дава +6 атака, +2 Жизнени точки на ниво, по-бързо вземане на оръжие от колан и възможност да си повишиш силата и издръжливоста с 1 над максимума и повишава въстановителните сили на организма с +1ЖТ на час.

Е, в такъв случай аз лично бих избрал Силата. А винаги можеш да комбинираш - Сила от 16 на 18 и СУ Войн на 6, което е математически подход ;)

И пак ти казвам - не гледай винаги атаката да ти е супер голяма. Според мен основните показатели са много по-важни, защото носят много повече облаги.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юли 04, 2006 1:35 am

Ей, друго си е Киди, когато се впусне в разяснения (утре ще се появят и негови размисли на сайта ни за магьосниците - не ги пропускайте). Мога само да му благодаря, тъй като аз нямам време за чак толкова подробна информация, а мисля, че тя е много полезна. Надявам се да продължава в същия дух!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 05, 2006 5:12 pm

Интересен въпрос, поне според мен....

Учебници. Как се учи по тях? Колко ТР се получават, при изучаването на учебник?

Моето предложение е, че учебника си има собствено ниво на СУто или познанието за което е направен. И се постъпва както при нормалното обучение. като смятам, че тук ограничението за броя на уроците трябва да отпадне, но също така и ТР спечелени за научаване на СУта да бъдат намалени на половина.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср юли 05, 2006 7:08 pm

Книгите и трудовете (учебници) са скъпи. Един такъв струва между 3 сребърника и 1 златник и има "СУ" между 6 и 8.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет юли 07, 2006 10:39 pm

Интересен въпрос, но нямам еднозначен отговор за него. Както казва Кид, учебниците би следвало да са скъпи, а нивото им се определя по решение на Разказвача.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » пет юли 07, 2006 11:55 pm

Абе има неща които не могат да се учат от учебник. А има и такива които могат но безкрайно неефективно.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » съб юли 08, 2006 2:29 pm

За това и казах, че СУ-то е между 6 и 8! Не повече!
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Avatar
Чирак
Мнения: 27
Регистриран на: нед сеп 07, 2003 10:31 pm
Местоположение: Varna

Мнение от Avatar » съб юли 08, 2006 5:08 pm

Къде са стастиките на Горунар :lol: ?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юли 09, 2006 7:39 pm

Ами някъде по компа ми са ;), когато се появи за първи път беше около 10-12 ниво, сега не го знам колко е.

А ето и резюме от мненията за цените на книгте, тъй като по грешка ги зиместих в темата "Гълтач на магии", а форума не поддържа преместване на мнения от една тема в друга, та ги цитирам по-долу:

Andras
Що се отнася до учебниците, следва да спомена, че там където Гутенберг още не се е родил, библиотека с десет книги е доста богата. Респективно книги за начално запознаване не се пишат или ако се пишат - няма луд да ги преписва, щото той и киноварът пара струва. До колкото си спомням една селска къща беше към 5 злато, което прави горната граница на цената на трактат, преписан, подвързан и прочие от 1ж доста несериозна. Най-малкото за преписа отиват месеци труд на грамотен човек, плюс материали, които не се намират под път и над път.

Shamajotsi
там, където Гутенберг още не се е родил
са се родили една купчина магьсници, които би трябвало да са достатъчно луди та да на/препишат по някое или друго книжле със знание, което иначе би излетяло бързо от завеяните им глави :D . А и сигурно знаят някоя или друга магия, с която да ускоряват процесите.

Andras
О, да, те магьосниците нямат друга работа, че да преписват едно и също по десет пъти. А магиите за писане на текст, предпазване от влага и всички подобни необходими дреболии и на мен много ми се искаше да ги има, ама нещо не ги виждам, нито гледам някой от авторите да отваря дума за тях...

hameleona
две неща да кажа:
Не е казано, че не се е родил (поне аз не съм видял такова нещо) и спомнете си какъв спор се разрази за подобни магийки в НРИ.

CocaineМи не, не се е родил. Иначе щеше да има всекидневник "Магландиумски вести", "Maglandium Times" или нещо от сорта (и щеше да има материял за тоалетна хартия). И една книга нямаше да струва от 5ср. до 1з. (стр.404). А учебниците май са онзи специален случай, при който "цената й спокойно би могла да се утрои или дори удесетори" (същата страница).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юли 09, 2006 7:53 pm

Andras написа: А магиите за писане на текст, предпазване от влага и всички подобни необходими дреболии и на мен много ми се искаше да ги има, ама нещо не ги виждам, нито гледам някой от авторите да отваря дума за тях...
Никога не е било проблем да се появят, но кои са "всички подобни необходими дреболии"? В момента, в който се появи искане от играчите за такива "необходими" магии, списъка ще се появи на мига. За момента имаше дискусии само за магии за почистване на дрехи май. Идеята е, че ако магията е твърде ежедневна и не прави магьосника екстравагантно могъщ (в житейско отношение ;) ) тя би следвало да се брои като 0 ниво заклинание и да е общопдостъпна - който Разказвач иска може да си сглоби такава за 2 минути - маната за всички общи магии е почти винаги една и съща, така че не е проблем да се прецени, какво ще им коства. Ако заклинаието, обаче прави "нещо по-така", то би следвало да се появи в конкретна школа на конкретно ниво, а там балансът далеч не етолкова лесен и прост - все пак за тази магия, героят ще се лиши от ТР и тя трябва да е достатъчно смислена.
Не на последно място искам да напомня, че в книгата си пише, че много от древните магии са забравени, но се преоткриват постоянно от общества на магьосници-изследователи. Това не е написано там просто "ей така, за по-интересно", а е там именно, за да заяви съгласието на авторите, играчите и Разказвачите да импровизират и експериментират с нови заклинания. А ако те се окажат полезни или поне забавни, да ги споделят с останалите на форума. Когато се съберат достатъчно смислени "ежедневни" заклинания, сигурен съм, че лесно и бързо (според стандартите ни ;) ) ще ги облечем в правилата на А16.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед юли 09, 2006 8:27 pm

Гойко, едно нещо признавам на Бреговите - много добре са се сетили за prestigitation и unseen servant магиите. Общо взето перфектно решават почти всички подобни ситуации.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юли 10, 2006 10:49 am

Ще се радвам да споделиш повече подробности за тези две магии (или са умения?), тъй като аз не съм запознат с тях. А че има какво да се учим от крайбрежните магьосници, съм напълно съгласен, не е случано, че те са най-добрите (а от кого, ако не от най-добрите трябва да се учим?)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон юли 10, 2006 1:13 pm

http://www.d20srd.org/srd/spells/prestidigitation.htm
http://www.d20srd.org/srd/spells/unseenServant.htm

Какви подробности да споделям - вършат домакинската работа и въобще досадните ежедневни дейности... Невидимия слуга дори идва безплатно с магии от онази сградостроителна серия, които започват с колибка и стигат до цяло имение.

Потребителски аватар
Battle_Mage
Работник
Мнения: 97
Регистриран на: вт сеп 27, 2005 12:49 pm
Местоположение: Търговище

Мнение от Battle_Mage » ср юли 12, 2006 5:32 pm

Какво стана,ще се заемате ли със неописаните предмети и ако да-кога?Пускам ги пак да не се ровите назад из темата:
Battle_Mage написа:Ето ме отново! Ами ето едно списъче със предмети от книгите и две скълъпени от мен:

- На 12-та страница има изобразена битка между ендо парти и гущероиди. Един от щархите замахва с меч,който е вълнообразен и е сякаш по-дълга версия на традиционните им вълнообразни ножове (стр.43,196)
- Странния арбалет от 19-та страница
- Арбалета,коъто държи джуджето на72-а страница
- Налакътника на гиганта от страница 275
- Големия фелински меч,който държи Ликай (ЗнП,186 стр.)
- Малките фелински мечове,които държи Шино ( ЗнП.185 стр.)
- Какви са харектеристиките на оръжие/броня,изработен/а от черна стомана(ЗнП,Тайната на черната стомана,83 стр.)
- Какви са харектеристиките на "ноктите",с които се катери Шепот (ЗнП, стр.69)

1-ви скълъпен предмет
Флейтата на Барда
На вид обикновена флейта,но всъщност в нея с помощта на заклинания са "вковани" една или повече магически песни и дори и пълен музикален инвалид може да изсвири "вкованите" в нея песни.

2-ри скълъпен предмет(повече са ама айде)
Магическо огледало
Магическите огледала са винаги в комплект по 2. Чрез тях техните собственици могат да комуникират помежду си. Нужно е само да се каже паролата на огледалото и неговия близнак се "включва". Тези огледала изглеждат като съвсем обикновенни,когато не са включени,но когато това стане,на тях се вижда образът,който е пред противоположното огледало и се чуват звуците,където е то. Магическите огледала не се използват само в комуникациите,но и в шпионството: Известно е,че има магьосници,които смаляват огледалата до такива размери,че са едва забележими,а след това ги продават на шпиони,които ги използват за да подслушват/наблюдават някого/нещо.

-Можете също така да погледнете и темата "Пазар на Магически предмети",където има предестатъчно оръжия,брони и предмети,които могат да бъдат балансирани и качени.

Надявам се да съм бил полезен!
Изображение

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 18, 2006 4:23 pm

Кого трябва да питам за дооточняване териториите на елфите?
ПРавя политическа карта, а в книгата териториите на два от родовете се препокриват значително (по описание на границите).

Като се прибера ще кажа кои точно. Но ако някой междувременно види поста мож отговори. Няма се расърдя ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » пон юли 31, 2006 5:01 pm

Чак сeгa зaбeлязaх: aтaкa в гръб с пикa имa -10 нaкaзaниe! Че то e мнoгo по-добрe да си удряш нормaлно.
Тoва нe смятaтe ли чe e нeлогично?

Отговори