Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон юли 31, 2006 5:49 pm

Ако той не те очаква в гръб (как си се промъкнал с пика в ръце, по дяволите!), можеш да си се концентрираш колкото си искаш и с един удар да му разкажеш играта отвсякъде. Ако обаче сте в битка и току що си му минал в гръб, той ще се опита да се защити, да се дръпне, да се отклони, да се завърти и прочие. Ако обявиш че просто го удряш, как да е, то си удряш нормално, без наказание и всичко си е ОК - удряш си го. Но ако искаш да го удариш изрично в гърба - ами много по-трудно си е с тежката и небалансирана пика, или секира примерно, отколкото с малкия и "бърз" кинжал.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » пон юли 31, 2006 11:17 pm

Идеята ми e чe кaквaтo и дa e aтaкa, която не e очaквaнa трябва дa e изгоднa, дори с пикa.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт авг 01, 2006 12:34 am

Ами да де. Допълнителните оражения са си изгодни. И когато е неочаквана атака наказаниаето е без значение, аз лично ако съм Разказвач автоматично ще приема максимум концентрация и готово. Наказанията за атака в гръб имат смисъл по време на битка, когато трябва да удряш бързо.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт авг 01, 2006 3:49 pm

Идеята е, че за да е успешна атаката в гръб, би трябвало героят да е останал незабелязан, а това с по-големите оръжия е по-трудно (най-малкото при силно замахване свистят, друг е въпросът, дали се чува, когато мушкаш). Това е правило, което цели да не поощрява промъкване с две двуръчни брадви в ръце, като в същото време не го забранява с искуствени правила от типа на "атака в гръб се прави само с кинжал!".
И между другото, по новите правила за мР пиката би трябвало да е или МР 3 или МР 4 (не, че -8 атака е малко, но е по-добре от -10). Като добавите правото за прицелване, нещата си идват на мястото.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » вт авг 01, 2006 6:59 pm

Максимумът зa концентрация 16 ли e чe не мoгa да го намеря? Aко тoвa e случая, то значи ли чe всякa атака в гръб
има +8 стигa да рaзпoлaгa c TД?
A в случая на бoздугaн c веригa какви сa наказаниятa? МР1 зa прoмъкванто и МР3 зa атаката?
B мoментa си прaвя убиец и прoсто ce чудеx зa пoдxoдящo оръжие (ocвeн кинжал). Hе чe бoздугaнът или пикaта ca пoдxoдящи...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт авг 01, 2006 7:52 pm

AngraHfar написа:Максимумът зa концентрация 16 ли e чe не мoгa да го намеря? Aко тoвa e случая, то значи ли чe всякa атака в гръб има +8 стигa да рaзпoлaгa c TД?

B мoментa си прaвя убиец и прoсто ce чудеx зa пoдxoдящo оръжие (ocвeн кинжал). Hе чe бoздугaнът или пикaта ca пoдxoдящи...
Максимумът е +16 към успех, ако имаш 32 ТД:). Извън битка ТД не се отчитат, така че ако не знае, че си там, удряш със значително улеснение, но все пак не е автоматично:).

Палка, камшик, кинжал:), торбичка или чорап с пясък:) за зашеметяване:).
Последна промяна от Асен на ср авг 02, 2006 8:52 am, променено общо 1 път.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » вт авг 01, 2006 9:07 pm

Камшик? :shock: :D

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср авг 02, 2006 10:33 am

Атаката с камшик в гръб наистина ще е интересна, но според мен ще е много по ефективна, ако вместо да го изплющиш увииеш камшика около врата на "целта" (стига да има врат де ;))

А за убиеца, поне на ниските нива, най-подходящо е късия къс меч ;) (има го нейаде по форума)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср авг 02, 2006 10:47 am

Vilorp написа:Атаката с камшик в гръб наистина ще е интересна, но според мен ще е много по ефективна, ако вместо да го изплющиш увииеш камшика около врата на "целта" (стига да има врат де ;))
Това се имаше предвид:)! Освен това е полезен инструмент:) за изпълнения в стила на Зоро:)! Не забравяй също, че се покрива от същата група като кинжала, който за убийците е фирмено оръжие:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » ср авг 02, 2006 7:03 pm

Измислих поредното СУ Паладин,ако ми позволите бих могъл да го пусна в нова тема???
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср авг 02, 2006 8:14 pm

Винаги можеш да пуснаш нова тема барабар с умението, добре ще е преди това да си попрочел упхреците по предишните опити и да не очакваш много потупвания по рамато, по скоро хулене и остари забележки ;) Пускай таман ще живне малко форума за през летните жеги ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » съб авг 05, 2006 3:48 pm

Vilorp,прав си за миналото СУ.Беше много,ама много тъпо.
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

niko_1472
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: вт авг 01, 2006 12:45 pm

Мнение от niko_1472 » пон авг 21, 2006 2:54 pm

Хора,умението "отскок"не мога да го разбера.МОже ли да ми обясните малко повече за него(ако може на ЛС).Да кажем имам отскок 8 това какво означава,че мога да скачам 8 метра ли?!?!? И при същата стойност на отскока ,на каква височина мога да скачам? Благодаря предварително за отделеното време.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пон авг 21, 2006 3:41 pm

Не съм сигурен точно но маи на Ератата http://www.acsiom16.com/index.php?page=files.php
има а пък се използва отскок+3зара6>16 + Усложнение (от разказвача) ,а за височината на скока май пак има на ератата

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон авг 21, 2006 4:57 pm

(отскок+3зара)*10= Х сантиметра които героя скача трупешката от място
(отскок+3зара)/10= Х метра които героя скача трупешката от място

за отскока на височина е същото самоче неможеш се засилиш и багажа и теглото на героя ти вкарват усложнетие.

ПРи отскок 8 и среден зар 10, ще скачаш 1.80 без засилка.

Минимума ще ти е 8+4= 1.20 метра (защото при 3 еденици се подхлъзваш на единствената динена кора в магландиум ;)), а максимума 8+17= 2,50 метра (при три 6-ци пък се приема че си налучкал правилно магията за телепортация и си се озовал на исканото място ;))
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

niko_1472
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: вт авг 01, 2006 12:45 pm

Мнение от niko_1472 » пон авг 21, 2006 9:12 pm

Благодаря :)

zelgadis
Калфа
Мнения: 44
Регистриран на: нед авг 20, 2006 4:22 am

Мнение от zelgadis » вт авг 22, 2006 5:31 am

искам да попитам при Су друид друидските заклинания автомати4но ли се придобиват или трябжа да се у4ат отделно и в книгата с магии ли се записжат придобитите такива
Последна промяна от zelgadis на вт авг 22, 2006 11:18 am, променено общо 1 път.

zelgadis
Калфа
Мнения: 44
Регистриран на: нед авг 20, 2006 4:22 am

Мнение от zelgadis » вт авг 22, 2006 5:33 am

а да и не оспях да намеря списака с рецепти за отжари а прожерих някколко пати садарганието
Последна промяна от zelgadis на вт авг 22, 2006 11:16 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт авг 22, 2006 10:09 am

В обратен ред:
- има бутон кирилизирай, точно до бутона прати
- рецепти за отвари няма, от списъка на билките си избираш няколко травки и можеш да си направиш смес от тях.
ПРимер: билки с усложнение при варене 2, 4, 3 и 6 се варят като усложнение започва от най-голямото: билкарство + 3 зара <> 16 +(6+4/2+3/3+2/4)<>16+6+2+1+1 <>26
в този случай усложнението он билка неможе да е по-малко от 1-ца, а ефектите се натрупват.
- Друидите принзипна си знаят всички магии, но немогат да ги правят преди да се достигнали определеното ниво на умението (СУ/2 ако не се ложа беше). Ако ти е удобно можеш и в книгата с могии да си ги запишеш, за да нелистиш всеки път в правила да видиш ефекта им (на друидските заклинания).
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » вт сеп 05, 2006 6:37 pm

с опасенията да не направя още един скандал ще попитам дали магиите се влияят от брони(и в часност зонални, но като общо)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт сеп 05, 2006 8:56 pm

Влияят се по два начина:
1-во: всяка метална ризница пречи на магьосника при произнасянето на заклинанието, не съм сигурен за митрилената, но бронз, стомана и особено адамантии внасят допълнителна трудност когато мага е намъкнат с тях. Кожа, дърво и камък, като естествени материали не смуштават магичното поле на самия маг.
2-ро: металните брони спомагат за разпространението на електирчеството (да се чете мълнии) и вкарва допълнителна щета на нещастника подлажен на някоя от мълниеностните магии.

По никакъв начин ризнацата не те защитава от магии*, каквито и да са те.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

niko_1472
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: вт авг 01, 2006 12:45 pm

Мнение от niko_1472 » нед сеп 10, 2006 11:48 am

Аве хора,мога ли да ви помоля понеже един приятел ми взе книгата и забегна в софия пък трябва да направя един герой да ми пратите на е-майла niko_1472@abv.bg двете таблици от стр.347-348.Благодаря ви предварително.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед сеп 10, 2006 12:07 pm

http://acsiom16.com/files/NewSkills_Attacks.pdf

Накрая иматаблиците. Има и всички официални към момента промени в правилата.

Иначе това е секцията с файлове за сваляне от сайта. Всичко, което го има в електронен вариант (законно) е там.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

niko_1472
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: вт авг 01, 2006 12:45 pm

Мнение от niko_1472 » нед сеп 10, 2006 1:26 pm

Eй,мерси много ! Спаси ми кожата :)

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет сеп 15, 2006 4:34 pm

Имам два въпроса към създателите на сетинга:

1. Абе, лъжа ли се, или Бонабаул не е отбелязан на картата? Сега само да не ми минете с едно "да" :D ! Ако грешката не е моя, ще дадете ли някакви упътвания да знаем къде се намира, защото единствената информация, която имаме е, че градът е на еди-какво си разстояние от Баулчук и че е по на север.

2. Защо не сте включили Зан-Гибар Гъзара към героите на Магландия!? Самото име го прави култов персонаж! :D
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб сеп 16, 2006 10:43 pm

1. Има грепка в картата, така че не си грешен ти. Демон Харт я е оправил, но все още поправената карта се намира само при него и не е качена на сайта ни. Като цяло има леко разминаване в градовете на джуджетата, но само Димо може да каже какво точно (само дано да не го прави тук на форума, а просто да взема от него картата).
2. Е, то не всички култови персонажи могат да се опишат, но си прав, че името само говори за себе си ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб сеп 16, 2006 10:47 pm

Колко са ви култовите персонажи, та не мож' ги опишете?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб сеп 16, 2006 10:58 pm

Много, Андрасе, много ;) Описали сме само тези, за които има завършени идеи по историята им и които ще играят (или са играли) ключова роля в развитието на Магландиум. Иначе, предполагам, за всеки играч, неговият си герой си е най-култовия, така че няма как да се опишат всички, нали.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт окт 03, 2006 11:06 pm

Да питам тука, че нещо има разминаване...
Певеца има или няма обхват... защото последния път май не само с маната се працаках ;)
Та въпросами е: на цялото поле на битката ли действа песента?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср окт 04, 2006 6:30 pm

Прочети в книгата.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Отговори