Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт яну 17, 2006 2:35 pm

Vilorp написа:... В системата едва ли, но нищо не пречи...
Ами света и системата са две различни неща, а системата предлага всякакви подобни модификации да се правят напълно свободно. Има си отчитане на различни видове щети, така че не е никак трудно да се каже, че дадено създание е имунно (!!!) или устойчиво на някои видове. Както Стеф правилно отбеляза, трябва д асе внимава с имунитета. Аз лично препоръчвам полу пълен имунитет - 1 щета от този вид, независимо от силата на атката. Така, дори и героите да са забравили да вземат вълшебното оръжие, което обива дзвера (духа, преивидението и т.н.) все пак няма да са напълно безащитни (макар и на практика да са, при ЖТ 100+ направо не мога да ги мисля, кога ще успеят да сапикясат създанието с по 1 щета на удар).
Възможна е и пълна имунизация, но е добре, тя да има решение - нещо като иглата в яйцето на Кошчей безсмъртния, петата на Ахил и други подобни идеи от приказки и легенди.

ПП: Не, няма Камили в Магландиум. Климата тамошната Пустош и Пустиня не е като в Африка, а по-скоро като в пустинята Гоби в Азия - там се срещат някакви зачатъци на растителност, хорат аяздят предимно дръгливи понита, които са адски издръжливи и така. Не ви пречи обаче да си измислите странно ездитно животно, което да се ползва от Гигантите и да го опишете - засега ние не сме го направили.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Battle_Mage
Работник
Мнения: 97
Регистриран на: вт сеп 27, 2005 12:49 pm
Местоположение: Търговище

Мнение от Battle_Mage » вт яну 17, 2006 9:20 pm

Имам един въпрос:
На 399 и 400 страница от книгата има таблици за броните и частичните защитни средства,която гласи:
/Защитни средства/Абс./Тегло/Мин.СИ/Уст./Цена/Допълнителни бележки/
Та въпросът ми е каво означават "Абс." и "Уст"

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт яну 17, 2006 10:01 pm

Абс. = Абсобрация или редукция на щетата, като те лупне Трола с Гьостерицата да се види дали ще си в течно или в насипно състояние ;)
Пример: при Абс. на ризницата Щ/5 и Щета=10 => 10/5 = 2 Щета която ще понесе героя.
Само щита има 100% поглъщане на щетата, но пок затова ими малка обща защита

Уст. = Устойчивост на матеряла, колко бой може да понесе щита ти преди да стане на трески или колко щита може да натроши меча ти преди да спре да се нарича меч и да му казваш боздуган ;)
Пример: Уст. на дъвен щит е 8, да речем, че някой се опита да пи попилее главата с боздуган, но ти дигнеш щита навреме => цялата щета попада в него. Незнам колко зара е щетата на боздугана но за по лесни сметки я приемам за 16. Делиш 16 на 8 и получаваш 2, от тук следва че щита ти е с 2 еденици цялост поръбен, когато станат 10 общата му защита пада с 1-ца. Еин голям щит с защита 3 има общо 30 единици цялост, или живот ако педпочиташ преди да стане на съответната изходна суровина - трески, сружки и прочие

понеже, най-вероватно няма да ме разбере нека някой друг също му отговори!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт яну 17, 2006 10:35 pm

Vilorp написа: понеже, най-вероватно няма да ме разбере нека някой друг също му отговори!
:lol: :D :D :lol: :shock: :) 8) :D :lol:
За Уст- str 163(доли в дясно)-164
за абсорбацията - ми на това число се делят всякакви щети, които попаднат в бронята, не ми се търси къде е обяснено.

Въпрос: Аз, при намаляне на щетите от броян, закръглям надолу. Т.е. ако някой със стоманена кираса бъде ударен за 4 щета аз му я намалям не на 1, ами на 0. Как е официалната версия?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » ср яну 18, 2006 1:09 am

Ми въпреки правилото аз като разказвач не мога да направя така 4е удара да е с щета от нула и дори да е по малко пак давам поне единица, но това не е толкова по правилата колкото до реализъм защото ми се струва глупаво (макар и добре регламентирано) абсорбирането на цялата щета
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » ср яну 18, 2006 1:28 am

@Блейд (гледа накриво). блейд! Какво му е реалното на това нескопосан удар с кинжал по масивна стоманена кираса да нанесе каквато и да е вреда на носещия я. Какво му е реалистичното?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Battle_Mage
Работник
Мнения: 97
Регистриран на: вт сеп 27, 2005 12:49 pm
Местоположение: Търговище

Мнение от Battle_Mage » ср яну 18, 2006 8:05 am

понеже, най-вероватно няма да ме разбере нека някой друг също му отговори!
Абсолютно те разбрах и благодаря за обяснението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср яну 18, 2006 6:32 pm

Не мисля, че има голяма разлика между това ударът ви да нанася 0 или 1, като минимум, но във втория случай, теоретично дори и най-добре защитения пич, рано или късно ще падне. Именно затова (а не защото е по-реалистично, а и то не е) официалната версия е, че всеки попаднал удар нанася поне 1.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Boluk
Чирак
Мнения: 18
Регистриран на: ср дек 28, 2005 11:53 pm
Местоположение: В една далечна, далечна страна...
Контакти:

Мнение от Boluk » ср яну 18, 2006 11:43 pm

Errata?
Гледам тук картата и описанието на хората

Западния съюз:
В книгата пише "Полски град", на картата е "Полско село".
Западния съюз граничи на изток с Мътната река, а Централния съюз граничи на запад с река Лаория. Ама между двете реки има доста широка ивица, тя ничия земя ли е? Вижда ми се по-логично Западният съюз да се е разширил до Лаория, все пак границите обикновено минават по големи реки

Централния съюз:
- Мидена и Калал - кой къде е? На картата там дето е Мидена е написано хем два пъти "Калал". Обаче пък там където е Калал се виждат канали, както му е според описанието. Ама от трета страна в описанието на Ценавея пише, че е близо до Мидена (а Ценавея е на изток от Акримаз и Калал), та съвсем се обърках
Вие търсите хора, достойни за вашите храмове, а аз диря храм, достоен за хората.

Даная - да играеш системно без система :)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет яну 19, 2006 12:01 am

Виж на сайта цветната карта, там имената трябва да са наред. Мидена е десния град "Калал" ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет яну 19, 2006 1:46 am

BatGojko написа:Не мисля, че има голяма разлика между това ударът ви да нанася 0 или 1, като минимум, но във втория случай, теоретично дори и най-добре защитения пич, рано или късно ще падне. Именно затова (а не защото е по-реалистично, а и то не е) официалната версия е, че всеки попаднал удар нанася поне 1.
Е падне, но не и ако по кирасата му удра с юмручета малко момиче. Тогава просто ще стои 16 часа прав и ще легне да спи псоле.

Как да е, аз питах малко по-общо - винаги на къде се закръгля при намаляне от абсорбация. Приимерно 8 щета по стоманена броня. Колко Щ е това - 1 или 2?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет яну 19, 2006 7:46 pm

Закръгля се към цялото число. В примера, даден от теб щетата е 1. По желание на играчите и разказвача, могат да закръглят и към по-близкото и това едва ли ще промени съществено играта им, но официално в А16 всички закръгляния са надолу, към цялото число.
За Картата, Димо, който е нейния създател е направил финални корекции по нея и е оправил всичко технически грешки, допуснати при предпечата (от мен или човека, който извършваше техническата част - реалноняма значение де) така че скоро ще качиме на сайта наистина преработена и оправена карта - дори има леки промени в пропорциите, които аз съм допуснал при намаляване на картата за да влезе в книгата, които също са оправени. Картата ще си има и мащаб, написан на самия файл.

ПП: само не ме питайте, кога точно ще я кача, щото не знам - трябва д асе видя с Димо и да я запиша на диск, а след това ще видим.
ППП: В момента Димо работи и по няколко подробни карти на по-големи градове, но нямам и най-малка представа, кога ще еготов с тях - все пак и той си има много друга работа с която си вади прехраната.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Boluk
Чирак
Мнения: 18
Регистриран на: ср дек 28, 2005 11:53 pm
Местоположение: В една далечна, далечна страна...
Контакти:

Мнение от Boluk » ср фев 01, 2006 5:38 pm

BatGojko написа:
ПП: Не, няма Камили в Магландиум.
А виж тук излъга :D В описанието на Гигантите и по-специално за най-дълбоката пустиня пишеше изрично, че там оцеляват само камили и .. (другото не си го спомням ) :? Нямам книгата пред мен, ама съм убеден, че съм го чел. :)
Вие търсите хора, достойни за вашите храмове, а аз диря храм, достоен за хората.

Даная - да играеш системно без система :)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср фев 01, 2006 6:36 pm

Ако така пише, значи има. А скоро не съмнаминавал към дълбоката пустиня, така че може и да греша ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон мар 06, 2006 4:26 pm

Уменията неизброени в раздела умения могат ли да се взимат свободно?
Примерно трябва ли да имаш Су Убиец, за да си земеш познание "отрови" или СУ Горянин, за да можеш да търсиш следи?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 06, 2006 5:55 pm

Могат да се вземат свободно, просто сме ги пропуснали в описанието. Могат и да се добавят нови, измислени от вас умения, стига това да не вреди на играта ви.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

johndoe
Стар заек
Мнения: 5
Регистриран на: съб сеп 10, 2005 9:55 pm

Мнение от johndoe » нед мар 19, 2006 2:45 pm

Имам принципен въпрос специалните ходове по време на борба:
Винаги ли са успесхни? Ако да- за какво са оръжия? Ако не- от какво зависи успеха им?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 20, 2006 12:52 pm

Има го описано в допълнителния файл, пуснат на сайта ни. Тук ще дам само извадка от него:

Промени по борба
Тъй като в книгата липсват някои подробности в описанието на действията при борба, тук сме заделили няколко реда за описване на основните правила и допълнения.

Предизвикана атака от борба
/допълнение/
Всяко начално влизане за борба (първата атака с тяло към противника), както и бутане с тяло дава право на Предизвикана атака от страна на опонента (само на него).

УФУД за атака при борба
В описанието на много от специалните атаки, сме пропуснали да споменем УФУД, който се ползва при съответното действие. В повечето случаи това е или базовия УФУД за атака:
3 зара + Тяло > 16 + БЗ
Или се противопоставя на Стабилността на опонента, ако има за цел неговото събаряне или изваждане от равновесие, в който случай БЗ се заменя от Ста.
3 зара + Тяло > 16 + Ста
При всички пренасяния или вдигания, теглото и МТ на опонента също трябва да се взема предвид, като МТ може да е усложнение в УФУД, а теглото се следи при вдигания, дали е във възможностите на героя да вдигне толкова (собствената му екипировка и товар не се вземат под внимание).
При вече вдигнат от земята противник, УФУД се проверява само по МТ.
3 зара + Тяло > 16 + МТ
Въпреки че шансът за неуспех е малък, то УФУД се хвърля, поради възможност за АУ и АНУ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт мар 21, 2006 4:40 pm

Като сме я заобсъдили борбата, отскоро и аз бях посветен в красотата на този спорт. Та въпросът ми е: партерът, описан в книгата, висок ли е или нисък? Също така, позиция, при която нечий гръб е долепен до пода, трябва ли да има някакъв ефект за биещите се, или просто е избрана за "туш" защото е трудно да докарам противника си до такава поза?
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 21, 2006 4:51 pm

Партерът, като понятие в книгата (а и като понятие в ММА) изразява борба на земята, когато участниците не са в стойка - опрели са в земята и други части освен краката си.
Има общо правило за влиянието на това, кой е в по-висока позиция и то е описано. Падналият по гръб противник е една позиция по-ниско от клекналия (или този в партер, но не легнал) и две по-ниско от изправения.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт мар 21, 2006 10:59 pm

Иначе казано - не търсете точна аналогияна съвременната повече или по-малко "спортна" борба с борбата в Аксиом. Не търсете точен аналог на някое от познатите ви (евентуално) бойни изкуства* от наши дни с бойните изкуства* от Магландиум. Може да си представите едно или друго нещо от А16 чрез нещо познато ви, но не задълбавайте в точни аналогии.

*Бойните изкуства, поне доколкото аз знам включват и бой с голи ръце/крака, и въоръжен бой. В този смисъл всички бойни техники са вид бойно изкуство. ПОне според какато аз знам.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » съб апр 01, 2006 12:13 am

"Единствените животни, които оцеляват в тези тежки условия са КАМИЛИТЕ, влечугите и насекомите."
Това е точният цитат (стр.273, първа колона, 26-ти ред). Честно, и аз не знаех, че има камили в Същинската пустиня, но това не променя много представите ми за света, защото дори и да нямаше, щях да го предложа.
Появата на камили предполага дълги пътувания, четиредесет разбойника и още нещо... (като в добрите реклами). Надявам се само в близкия един месец да съм готов с картите на градовете (поне тази на Крим), за да мога да доразработя по-подробно някои от по-непознатите части на Магландиум.
С позволението на г-н Иван Димитров, дори бих искал да поставя основите на говоримия Галаса (за онези, които не знаят - езика на гигантите), защото първият ми разказ започва именно в техните земи.
Извинявам се за бавното напредване, но напоследък наистина съм затрупан с повече работа от обикновено. Веднага щом завърша нещо от работата по сетинга, ще уведомя бат Гойко, а той - вас.
Нищо не е свършило, едва сега започва! Така че очаквайте...
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Night_Watch
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: чет юни 23, 2005 2:23 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Night_Watch » съб апр 01, 2006 8:18 pm

Имам няколко въпроса за механиките на играта:
1) Един от играчите ми е гигант, достатъчно силен, за да държи двуръчна брадва с една ръка. Аз му съобщавам, че това ще доведе до наказание от -4 към атаката му, а той упорства, че двуръчната брадва за огромния му (над 2.50м) гигант е като бойна такава и наказание не би следвало да има. Кой според вас е прав?
2) Как става научаването на ново умение? Плащаш първоначалните ТР и го научаваш, или някой трябва да ти покаже "тънкостите"? Ако е второто, как се научава "Жажда за живот" или "Берсерк" например?

Благодаря предварително
The past is a ghost which haunts you from the moment it exists to the moment you don't...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб апр 01, 2006 9:28 pm

1) не мога да ти отговоря, аз, но лично за мен ТРЯБВА да му наложиш наказание.

2) За това вече се обсъжда/спори. Решението е, че не, не трябва да се учат.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб апр 01, 2006 10:42 pm

Night_Watch написа:Имам няколко въпроса за механиките на играта:
1) Един от играчите ми е гигант, достатъчно силен, за да държи двуръчна брадва с една ръка. Аз му съобщавам, че това ще доведе до наказание от -4 към атаката му, а той упорства, че двуръчната брадва за огромния му (над 2.50м) гигант е като бойна такава и наказание не би следвало да има. Кой според вас е прав?
2) Как става научаването на ново умение? Плащаш първоначалните ТР и го научаваш, или някой трябва да ти покаже "тънкостите"? Ако е второто, как се научава "Жажда за живот" или "Берсерк" например?

Благодаря предварително
1. Зависи какво искаш да постигнеш. Реалистично, той е прав, защото е близо два пъти по-висок от джудже и дори да има наказание, то трябва да е доста намалено. Ако обаче държиш да запазиш баланса на системата, наложи му наказанието.
2. Можеш да платиш първоначалните точки, тогава нямаш нужда от учител-приема се, че героят е стигнал до идеята сам, като се е опитвал да постигне ефект, който е виждал. Учителят дава допълнителни точки, извън тези от вдигане на ниво, по описаният в книгата начин. Толкова по правилата.
Сега по допълненията за забавна игра. Учителят по Жажда за живот може да те учи да се радваш на живота във всеки миг, при което той е по-скоро философ от школата на хедонистите, отколкото учител по бойни умения-развихтри се и описвай на играча си как двамата с учителя си правят купон в близката кръчма, а накрая героят плаща сметката:). Учителят по Берсерк може да те надъхва да се биеш злобно и да упражнява героя да се бие, без да мисли за собствената си безопасност, а ако го забележи да се защитава, да го удря с една яка палка. По подобен начин моешд а разиграеш изучаването на всички умения. Успех:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон апр 03, 2006 2:04 pm

1) Един от играчите ми е гигант, достатъчно силен, за да държи двуръчна брадва с една ръка. Аз му съобщавам, че това ще доведе до наказание от -4 към атаката му, а той упорства, че двуръчната брадва за огромния му (над 2.50м) гигант е като бойна такава и наказание не би следвало да има. Кой според вас е прав?

БГ: В книгата има ясно дадени правила, до какво води, ползването на оръжие за две ръце с една и обратно:

"Всяко едно оръжие с подходяща по размер дръжка, може да се ползва както с две, така и с една ръка (описано е при самото оръжие), при положение, че героят отговаря на условията за СИ и размер.
Изискуема Сила за ползване на оръжията
- За ползване с една ръка СИ = Тегло*3
- За ползване с две ръце СИ = Тегло*2

Допълнително Условие за ползване на оръжие с една ръка
Дължина на ор. < Височина на героя

По принцип оръжията са предвидени да се ползват с една или две ръце и затова използването им по различен начин води до допълнителни ефекти, които обикновено са в ущърб на героя.

Допълнителен ефект от ползване на оръжия за две ръце с една и обратно
- При ползване на оръжие За две ръце с една, Атаката намалява с -4;
- При ползване на оръжие за една ръка с две, се добавя +1ТД за атака.
"
Това е директен цитат от файла при мен.

2) Как става научаването на ново умение? Плащаш първоначалните ТР и го научаваш, или някой трябва да ти покаже "тънкостите"? Ако е второто, как се научава "Жажда за живот" или "Берсерк" например?

БГ: Тук са ти отговорили правилно, не е нужно да имаш учители, за да получиш право за ползване и развиване на дадено умение. Но е напълно допустимо, ако всички участници в играта са съгласни да ползвате подобно ограничение. Предупреждавам, че това прави нещата доста субективни и подвластни на Разказвача, но пък може да предложи идеи за специални приключения и мисии.

Благодаря предварително[/quote]
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср апр 05, 2006 6:17 pm

Demonheart, има ли нужда да се бъхтиш с карта на Крим? Мисля, че такава беше публикувана във "Фентъзи Фактор". Не съм сигурен, де, щото отдавна броевете ми ги застигна една съдба... :cry:
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср апр 05, 2006 8:28 pm

Не се притеснявай, Демонхарт е именно човекът, който е рисувал всички карти на Магландиум ;)
А както вече съм споменавал и за броевете на ФФ не се кахъри - тях ще ги качим на сайта ни.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Мнение от AngraHfar » съб апр 08, 2006 5:32 pm

Здравейте, аз съм нов за Аксиом16.
Много ми харесва системата и макар че е малко сложна мисля ше е реалистична.
Съжалявам ако някой е задал този въпрос преди мен но ме мързеше да гледам всишките 24 страници.
Нали изискването за СУ Горянин е12 СИ, а за СУ Убиец е 10 СИ. Но отзад при примерните противници Гущерът убиец и гамбудурът горянин не срещат тези изисквания.Най-вероятно аз съм проспал нещо, но не мога да го видя.
Така или иначе, защо наистина на убийците им трябва сила? За Горяните по може но пък чак 12...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон апр 10, 2006 4:09 pm

Първо, добре дошъл ;)!
Изискванията за даадени СУ не са съобразявани само с логически връзки, а по-скоро с нуждите от балансиране между уменията (повишават им косвено цената и ограничават възможни комбинации с други умения - например, тези умения, които има изискване за СИ, едва ли ще са съчетани с Магьосник 12 степен). Така че не се опитвай да ги оценяш според вижданията ти - така и така за убийците с хладни оръжия се предполага да имат добра физическа подготовка, но изискванията за горяните са по-спорни (завишили сме ги, не само защото образа на горянина за нас е силен и ловък, но и защото сме решили, че така ще е по-добре за умението). Колкото до Гамбудурът горянин и гущера убиец, това са по-скоро поетични названия, а не обвързани с конкретно СУ такива. Също така, за НИГ и създания, изискванията за СУ могат да са коренно различни, както и ограниченията за техните основни показатели.
Разбира се, накрая да добавя, Разказвачът има пълното право да не се съобрази с тези минимални изисквания, ако той и групата му предпочитат да играят така. Не съм сигурен дали това би могло по някакъв начин да "повреди" играта, но все пак, екипът на Аксиом16 не може да гарантира, че промяна в правилата няма да навреди, вместо да подобри играта ви (така че променяйте само ако наистина сте недоволни от нещо).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори