Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт фев 06, 2007 6:18 pm

Shamajotsi написа:Два въпроса, които малко отстъпват по качество от останалите тука, ама да си ги задам:

1. Как се разпространява кореспонденцията в Магландия? Само куриери (изввестни повече като слуги или приключенци :wink: ) или има, да речем, пощенски гълъби и т.н. Сори, не съм запознат с развитието на пощенските служби в Европа, ама това така или иначе май нямаше да помогне много.
Няма добре развита система за съобщения и това е един от основните проблеми на обществото в Магландиум. Навремето е имало. Имало е и по-добри пътища, но сега няма. Пощенски гълъби е напълно нормално да има тук и там, но това е строго частен случай - както си е и в действителност. Това е утвърдена корспонденция само между двама души, тъй като пощенският гълъб може да лети само до точно определено място.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт фев 06, 2007 7:51 pm

С други думи пощата се разпространява по добре познатия от класиката начин:
„- Ей, Жоре, нали щеше да ходиш тез дни към Далдадар Амон
- Ъхъ!
- Ади тогава като минеш през Буна, да дадеш това писмо на некой от околията да го занесе до Крайнапът, на Леля ми тодорка.
- Немаш проблеми, сакаш ли да ти върнат отговор кат затъргвам за на сам след месец?“
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср фев 07, 2007 8:52 pm

Защо Атаката с тяло на човека се определя като Си;Л, а при животните - като Л;Пр;Си и какви са основанията за това? Направих известни тестове и установих, че мечката например се справя по-зле при борба от пантерата (макар в реалния свят да не е така).
Накратко, предлагам Атаката с тяло на животните да е Си;Л;Пр.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср фев 07, 2007 11:47 pm

Ами че те животните рязко влизат в борба и ако не се лъжа техните атаки дори са дадени като конкретни цифри:
Захапка, удар с лапа, удар с опашка...
Вярно че имаше някъде дадено как се формират атаките на животните, ама това е по скоро за едитора, ако реши да си правиш животно, а а ко решиш да си правиш животно можеш да му дадеш каквито решиш показатели и атака, после ще те оплюят, после ще ги промениш, пак ще те оплюят и така докато направиш нещо дет ще влезе в официалните правила и допълнения, който разбираше ще четем във верисия Класик, докато отмаряме от поредната адреналинова инжекция Дюк нюкем Форевър ;)

Добре де отплесна се накрая, не е сигурно дали ще излязат по едно и също време ;), едниа може да се забави малко ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет фев 15, 2007 1:33 pm

От къде мога да си изтегля или поне да разгледам А16-Универсал, както и багинките като: школа смърт", школа "кост", СУ -екзорсит и тн.
То верно, че не се оправям добре с нет-навигацията, ама чак толкоз да не мога да го видя??
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » чет фев 15, 2007 1:47 pm

Доколкото знам е все още само в главите на създателите си :)

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет фев 15, 2007 1:53 pm

Ми един авер има новите правила на системата в компа си, но са на док и не помни откъде ги е изтелил!

Мога да ги прочета на компютъра му, или да си ги взема на дискета, но ми е по-важен линка.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет фев 15, 2007 2:11 pm

A16 Универсал - не можеш да я намериш.
Школата на Костта - в Корнуел форума, трябва да е видим, ако не е, кажи да преместя темите.
Школа на смъртта? За пръв път я чувам, но може да потърся, да не говорим, че мога и да я пообмисля :) Ама по-добре да не го правя.
СУ Екзорсист и промените в системата - от сайта на пдф.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » чет фев 15, 2007 10:38 pm

cherno_slance написа:Ми един авер има новите правила на системата в компа си, но са на док и не помни откъде ги е изтелил!
Вероятно има това:
Промени и доппълнения към правилата (244 KB pdf)

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » чет фев 15, 2007 11:08 pm

Абе хора "Далия" (на юг от "храма на кали") да има неква по специална история или всичко е в ръцете на разказвача?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет фев 16, 2007 5:20 pm

По въпроса на Димаста: Официално никой не се е върнал та да разкаже ко е там и как е било. Мечките убиват вълците щом ги срещнат и не си губят времето да ги разпитват за историята на Далия. дай воля на въображението си и ако решиш, че се е получило дабре пусни го да го видим.


Друго: Наскоро се счепкас с разказвача за отрова попаднала в бронята. В смисъл една зъбата твара с отровни зъби хапеше моя герой и всичките й атаки бяха в бронята, щети не нанесе, но разказвача поради многото ухапвания ми натресе към 30 отрова в кръвта, което едва не оби мойто момче.
Въпроса: когато удар с отрова (зъби или намазано острие) попадне в бронята, отровата активира ли се?

Аз лично съм си навил на пръста, че съм чел нещо по въпроса, ама немога да го намеряв в книжката де...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет фев 16, 2007 11:23 pm

По спомен ми се върти, че отрова през броня не влиза. 99% сигурно, че това е официалното правило, тъй като със сигурност важи за отровната плюнка на щарха.
Алтернативно, може да се приеме, че при неметална броня, това не е съвсем така, но да намалявате силата й на половина. Но това само, ако става дума за отрова, която ползва "остра атака" - стрели, режещи оръжия, зъби на змия или друга твар и т.н. По логиката, че подобна атака може и да пробие бронята и да достигне кожата на героя.

ПП: Не вярвам някой да има А16 Универсал на компютъра си (освен мен, разбира се, но и аз имам само 10-15% от нея - останалото е по тетрадки). Виж А16 Класик, може и скоро да е достъпна... но пък аз това съм го обещал, още от излизането на "Замъка"...
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » съб фев 17, 2007 6:53 pm

Въпрос: как се натрупват нараняванията на предмети (оръжия, брони и др.) и какво става с предметите когато Устойчивостта им намалее с едно?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед фев 18, 2007 1:46 am

Различни неща им се случват. Ако са брони ЗА им намалява с 1, ако са оръжия, щетата им намалява с -1 на всеки зар. Ако са някакви други предмети, то те се износват.
За да се нарани предмет, те трябва да понесат щета в размер над своята Уст. Щетат е равна на Х/Уст. Предметите могат да са със свои ЖТ, но могат и да нямат описани такива. При неописаниете - брони, оръжия и т.н. На всек захгубени 10 единици цялост (или ЖТ) качествата им намаляват. Ако имаме обаче врата, то тя ще има определено количество ЖТ, които след като се унищожат се счита за разбита.
По този начин, героите могат да попаднат на врата, която не може да бъде наранена от техните оръжия и в същото време няма никакъв шанс срещу попадение на таран, например.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » вт фев 20, 2007 9:52 pm

Пример: Имам СУ(бой с две оръжия) и съм с камшик и кинжал. При атака първо искам да увия краката на противника с камшика, да го съборя на земята и след това да го намушкам с кинжала в сърцето.

Как мога да разбера дали успявам да съборя противника на земята?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт фев 20, 2007 10:24 pm

Предполагам, че е описано в книгата каква е успеваемостта да оплетеш противник (страница 134) и каква е успеваемостта да го събориш след това (страница 130, като провери и във файловете с допълнения към правилата). Тя не се променя от следващите действия, било то мушкане в сърцето, размазване на главата му, свирукане с уста, гледане на сеир. Имай само предвид, че противникът може да реши да върши мигновенни действия през това време (опит да се освободи, опит той тебе да наръга в сърцето и т.н.), които допълнително да утежнят ситуацията.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » вт фев 20, 2007 11:05 pm

Прегледах книгата и ми хрумна следната формула:

Атака+3зара>16+Стабилност+БЗ

Но така се получава доста трудно, можеби:

Атака+3зара>16+Ста/2+БЗ

Така пък няма логика Ста да се дели на 2.

(Атака-атаката на камшика на героя, Ста-ста на противника, БЗ-на противника)

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср фев 21, 2007 12:27 am

Захващане за краката:
Атака+3 Зара > 16 + БЗ + 8 (На спомени, май това е усложнението за крака) ТД:На камшика

За събаряне:
Сила/2 + Захват/5 + 3 Зара > 16 + Стабилност


*Захват = 3хСила ... Захват/5 = 3хСила/5 !!! 3хСила/5 + 5хСила/10 = 6хСила/10 + 5хСила/10 = 11 Сила/10

Така ми се струва , най реално ... 11Сила/10 закръгляме на 10Сила/10 = Сила --->

Сила +3 Зара > 16 + Стабилност (Л + Ни/2)
Излиза, че пряко си правостоят Силата на Ловкоста(+ Опитноста на героя (Ни/2) ;) )
ТД:2 на дръпване... След всеко дръпване противникът може да извърши мигновенно действие и да опита да се птскубне.

Намушкване ... вече е лесно тука

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » ср фев 21, 2007 1:38 am

Само за пояснение (Шарки го е счел за очевидно и не го е уточнил изрично, въпреки че се вижда): Ди Маста, за това което искаш да направиш, системно трябва да извършиш няколко действия, не може цялото това да го праснеш наведнъж. Така че имаш:
1)атака с камшик за съответните ТД;
2)дърпане с камшика за съответните тд;
2а)евентуално противникът ти се опитва да се освободи - това е негово контрадействие;
3)едва при негов неуспех на освобождаване можеш да атакуваш с меча падналия противник (за съответните тд - ако са ти останали).

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » чет фев 22, 2007 4:08 pm

Sharky_Dog написа:Сила +3 Зара > 16 + Стабилност (Л + Ни/2)
Добре, това е логично за събаряне.

Имам един друг въпрос, който ме измъчва откакто започнах да се занимавам с книгата. Виждам, че в дневника на героя има обоняние. Имали начин да изчислим слуха на героя (понякога се налага)? Чрез бдителноста или нещо друго може би...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет фев 22, 2007 4:15 pm

Ами ако ще разчита само на слух можеш да ползваш: Бдителност/3, понеже бтителноста включва зрение, обоняние и слух. Ако е героя е сляп от дълго време (имаше такав клауза при магиите ;)) можеш да ползваш БД/2 или дори Бдителност-1 за слуха.
Обонянието от своя страна е притежание, както на повечето животни така и на някой раси (гигантите).
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет фев 22, 2007 9:08 pm

Слухът си е слух, демек слух = бдителност.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » чет фев 22, 2007 10:34 pm

Не е ли всяко едно от сетивата , поотделно равно на бдителноста, а ако някое отсъства, точките , му да се разпределят между другите ? (Както е и ситуацията при хора с увреждания)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет фев 22, 2007 11:18 pm

Е да, ама хората с увреждания са свиканали, ако сега ти земеш че се заключиш в мазето (тъмно), ще има да се блъскаш докато намериш ключа за лампата.
Баба Тинка междувременно ще се ориентира по припуването на късото съединение в клемите на въпросния ключ, щото тя от 20-тина години почти нищо невижда...
При липса на едно от сетивата или ако трябва да разчиташ на само едно от тях може да се модифицира бдителноста...
Последна промяна от Vilorp на пон фев 26, 2007 12:39 pm, променено общо 1 път.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » нед фев 25, 2007 10:33 pm

Пускам групата герои по леден мост. Как да разбера дали моста ще ги издържи един по един?

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » нед фев 25, 2007 10:38 pm

Сложна задача ...
Определяш здравина и съответно според теглото на всеки , гледаш колко щета са му нанесли, друго не мога да се сетя.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон фев 26, 2007 12:10 am

По принцип моста ще да е нещо като проста греда, подпряна на двете крайни точки и ако имаш профилът му и съпроматовските му характеристики при съответната температура, може и да успееш да разбереш, ако играчите ти опишат много точно как ще вървят.

По-лесният вариант е ти, бидейки разказвач, да решиш, защото ти управляваш света, допитвайки се за изхода от определени ситуации до системата.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон фев 26, 2007 9:05 am

Погледни магия "ЗАледяване". По-скоро да ги притеснява да не се подхлъзнат да паднат... а за издържане на тежеста направо хвърляй 20-30-40% шанс да се счупи.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср мар 07, 2007 3:25 pm

Сигурно е писано в книгата, а пък да го пропускам... но изпитвам затруднение и ще попитам:
- Колко е Магландиум като размер? В сесиите определям един сантиметър от голямата карта за равен на 100 километра. Не вярвам да е по-малко, защото при 10 километра за сантиметър целия Магландиум ще се окажа с площта на Балканския полуостров, а при 1000 за 1см от картата сетинга ще се превърне в невъзможно за пътуване пространство (На който името Маджипур му говори нещо, знае колко траеше пътуването на Лорд Валънтайн от Зимроел до Замъка...).
Та така - 100 километра за 1см от голямата карта правилно ли е?

Заб: Въпросът ми е отправен изключително към създателите на играта. Поради естеството му дори най-разумните отговори на останалите водещи и играчи не вършат работа - освен ако ми посочат място в книгата, което поради небрежност не мога да открия.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср мар 07, 2007 4:44 pm

http://axiom16.com/forums/viewtopic.php?t=4771

гледай по форума и тогава питай ;)

Отговори