Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » нед мар 09, 2008 12:19 am

Аз пък го тълкувам обратно - "да осигури и нанасяне АУ или поне покачване на шанса за успех". Избягването на АНУ определено е опит да се повиши шанса за успех с 1. Наистина, това е ценно предимство по време на битка, но мисля, че е редно меле бойците/стрелците да имат подобно да имат подобно (макар и незначително) предимство пред магьосниците.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед мар 09, 2008 10:55 am

Само боците разполагат с точен удар и той им помага за постигнат ефекта от АУ, но АНУ няма как да се избенте с точен удар, защото това овтоматично го прави умение за всички, което не е препоръчително.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » нед мар 09, 2008 3:37 pm

Променянето на стойността на един от трите зара може да бъде извършено във всеки един момент. В описанието на умението никъде не е казано, че при АНУ нямаш право да го използваш! Всъщност заровете не се делят на обиконвенни и необикновенни, а хвърлянето 1:1:1 се отличава от (Х+1):(Х+1):(Х+1) и от всяко друго само по ефекта/последиците, а не по същността си.

Естествено, че можеш да използваш Т.Удар във всеки един момент (но за да няма пауърплей, приехме, че не може да е след хвърлянето на опонента за париране или отбягване, защото го кофтиш прекалено, след като вече е изхабил ТД за защита).
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед мар 09, 2008 5:47 pm

Всъщност не във всеки един момент, а само когато хвърляш своя зар за атака. След като опонента хвърли неговия за париране или квото и да било, твоето хвърляне вече е свършило, така че няма какво да променяш.
Изненадах се, че не съм споменал специлано в умението, че АНУ не може да се променя - винаги съм считал, че това е необратимия малък мал-шанс, който винаги може да те споходи, независимо колко си добър и умел, така че дори и с Точен удар не ожеш да го промени.
Съжалявам! :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон мар 10, 2008 7:05 pm

Голямо, дебело, мазно "СОРИ"!... Щото доуточненията със задна дата, които действат ограничително на играчите срещат дълбоката ми лична съпротива като юрист.
За следващата версия на Аксиом няма проблеми да се въведе това ограничително правило, но в този си вид не би трябвало да се приеме.

П.П. Хм, а не може ли да се въведе опцията в СУ "Точен удар", че на 12-та степен позволява не само да смениш стойността на един зар с една или две точки нагоре надолу по стойността, но и да го направиш при АНУ с оръжие (маговете си остават прецакани, но то по принцип умението не е за тях).
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон мар 10, 2008 9:28 pm

Ами, Слънце, ако досега сте го играли че при степените под 12 можете да избегнете АНУ значи и на 12 можете да го избегнете. Ако пък се въведе изказаната от тебе клауза:

Код: Избери всички

 Хм, а не може ли да се въведе опцията в СУ "Точен удар", че на 12-та степен позволява не само да смениш стойността на един зар с една или две точки нагоре надолу по стойността, но и да го направиш при АНУ с оръжие 
Така хем се замазва грешката, че не е отбелязано изрично, хем вече няма терикати които го взимат на 3-та степен и си го държат латнентно само и само за да не ги сполети лошия късмет. На мен ми допада това решени, което позасилва умението, но за тази си цена (78 ТР) не го прави общодостъпно.

ПП. И занапред БатГойко да си чете текстовете, че ще му се стовари юридическия състав на Миденския конституционен съд на главата, а както знаем те полувината са тролове (буквално) (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон мар 10, 2008 10:13 pm

Това е принципно наша работа ;) .

За запитването на Слънцето, аз предлагам за избягването на АНУ да се доплати допълнителна "цена" - един от "щастливите" опити с късмета. Не че е кой знае колко небалансирано и без това, ама не виждам защо трябва да махаме целия фън от мятането на три зара :P . Затова смятам, че трябва да има още нещо, което да накара играчът да се замисли дали да не си изкълчва ръката, ако не е чак толкова фатално (то ако беше, навярно героят така или иначе щеше да ползва Късмет рано или късно).
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср мар 12, 2008 1:39 am

Шансът за АНУ е толкова пренебрежимо малък, че си струва да бъде там и да не може да бъде преодоляно от никакво СУ - просто това описание трябваше да се намира в описанието на самото АНУ, но за мен винаги е било напълно логично да е така. Не се сещам и за случаи, в които може да се игнорира АУ (от противника явно), така че не виждам защо трябва да има СУ, кото елиминира ефекта на АНУ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср мар 12, 2008 11:41 am

За в бъдещи редакции имаш пълната самодържна власт да решиш как ще е! Пример за това е една друга българска ролева игра (всички се сещате за коя говоря, но нали сме си обещали да не правим вътрешни реклами :) ). Там имаше повече от една редакция на първоначалната система (като механика) и никой не видя в това повод да се оплаква - еволюцията е важно нещо!

П.П. Все пак мисля, че ако някой е дал 78/83 ТР, за да се подсигури, усилието трябва да му бъде зачетено (това във връзка с опцията за избягването на АНУ ако имаш СУ "Точен Удар" на 12). Има безумни каръци, на които хвърлянето 1:1:1 се пада едва ли не във всяка втора битка напук на статистиката.
Хм - одобрявам и предложението, че избягването на АНУ трябва да иска освен използване на гореспоменатото СУ и един от щастливите опити на късмета. Така вече нещата стават наистина балансирани!
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » съб мар 15, 2008 1:02 pm

Певеца докато пее може ли да използва активна защита или само да се движи може?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб мар 15, 2008 6:23 pm

BatGojko написа:Доколкото си спомням, може да прави абсолютно всичко. Ето какво е единственото условие за песента:

"Запяването на каквато и да било песен отнема 10 ТД за своето начало след което изисква допълнителни 3 ТД за поддържане, които се заплащат в началото на всеки рунд (ако не се заплатят, това означава, че певецът прекратява песента си и тя ще е в сила само до края на рунда)."
Ivan_Helsing написа:След това, май в ограниченията, пишеше, че може само да се придвижва. Или съм се объркал нещо?
А, прав си, не съм го видял във файла си. Да, пише, че има право само да се придвижва.
Това не значи, че няма право на други действия, а че ако му се наложи да ги извърши ще спре да пее. Сиреч, ако бъде нападнат, той може дори да премине в контраатака, да се пази и всичко друго, но ще загуби песента и ефектът й ще спре в началото на следващия рунд.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб мар 15, 2008 10:53 pm

Това, не го ли обсъждахме, че е грешно и че може би трябва само да му се наложи да прави проверка за успех, дали ще продължи да пее от рода на СУ + 3зара > 16 + Усложнение?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср мар 19, 2008 8:20 pm

По-скоро не сме го обсъждали. Или поне нямам никъде записано в промените... Все пак ще проверя.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон мар 31, 2008 9:32 pm

Абе следното бъг ли е или не. Магията Тъмнина може да се метна на максимум 2*ЦУ метра и обхваща кръг с радиус 2*МУ. Т.е. магът не може да метне мракът на някакво разстояние от себе си, а може, в най-добрия случай, да сотане на границата между светлина и мрак?

А може ли по желание да се намали радиусът на зоната, в която има мрак?

Може ли да се ползва концентрация, когато героят ползва магия от кристал?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 31, 2008 11:39 pm

Може да се намалява радиуса на дейтвие на всяка една магия.
Не, не може да се концентрираш при ползване на кристал.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет апр 03, 2008 9:59 am

Въпрос: видно е, че ефектът на всяка магия е обвързан с МУ на този, дето я произнася. Грешен избор ли е тогава, като си измислим нова магия, да се обвързва ефекта й с успеха на заклинанието и защо?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет апр 03, 2008 10:19 am

Всичките бойни магии са обвързани с МУ и на негова база се изчислява щети и ефект, магията тишина и контрол на съзнаието мисля че не бяха свързани с МУ-то (говоря по памет), тъй че ако магията няма директно физическо действие (бариера, огнена топка, стълба от лед) не виждам причина ефекта й да не се обвързва с успеха, освен че самия ефект става до извесна степен - хаус.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет апр 03, 2008 2:55 pm

Регенерацията не е обвързана с МУ, Спасе.
Не виждам и причина да е грешно, магията "фокуси" е обвързана с Успеха на заклинанието според книгата.
Е, Бат'Гойко може да каже, че е изключение, но иначе-едва ли:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет апр 04, 2008 6:46 pm

Ако магията не позволява концентрация, то тя може да се обвързва с Успеха, иначе би било грешно, особено за по-мощна магия.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб апр 05, 2008 6:41 pm

Има нещо,което срещнах съвсем случайно.В Оръжия на Изобретателя най-отгоре пише Ползва БА стрелба.Не го разбрах,как Базовата атака се вписва?
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб апр 05, 2008 6:57 pm

Базовата атака са бонусите от ниво и стрелец
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » съб апр 05, 2008 7:24 pm

Не съм много съгласен.
Не се ли определя само от нивото БА, понеже стрелеца не дава бонус към оръжията на изобретателя, ако помня правилно.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб апр 05, 2008 7:47 pm

Ясно.Мерси :)
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » съб апр 05, 2008 11:17 pm

Интересува ме кой е шрифта, с който е написан Персонажния Лист и ако е Custom дали ще може да се качи в сайта за сваляне.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт апр 08, 2008 12:44 am

Шрифтът е "DS Note". Не знам дали е достъпен за свободно теглене и не мога да го пускам на сайта. На времето го взех от печатницата, където е много вероятно да са си го платили хората. Всъщност това е шрифта за имитацията за писане на ръка, а самите показатели са написани на Stylo или Goose (не помня вече).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » вт апр 08, 2008 1:36 am

На DS Note е попълнен дневника на Прахоксал Тавховардз Трети, със Stylo са полетата: "Име", "Описание", а останалото е със Goose явно, който обаче не ми работи на Български. Все пак това ми трябваше. Благодаря Бате Гойко.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед апр 13, 2008 3:44 pm

Три въпроса:

1. Тъй като "протягането" за добавяне на метър към обсега на оръжието, дето добавя 1ТД към атаката, е ефективно крачка напред, може ли да се ползват ТД от СУ "Бързия Джо"?

2. (предполагам отговорът ще е отрицателен, ама да си задам въпроса) Ако герой се бие с оръжие с обхват 2,5 метра и се "протегне" за още метър, ще може ли да атакува през квадратче?

3. Да допуснем, че герой се придвижва едно поле по диагонал към своя противник и се "протяга" допълнително за да го стигне. По моята логика, героят се е придвижил 4м до своя враг и прилагайки специална атака Засилка, би трябвало да добави +2Щ на зар. Вярно ли ми е тълкуването?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » нед апр 13, 2008 6:01 pm

1)Ако бързият Джо ти е на 12 степен си получаваш 3ТД за квото искаш и следователно за крачка напред
2) Не защото тогава обхвата му ще е 3,5 метра а две квадратчета са 4 метра.
3)Аз смятам, че е правилно да се счетат за 4 метра, но не са много оръжията със специална атака засилка (а това вече е друг въпрос).
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед апр 13, 2008 7:25 pm

То за 12тата степен е очевидно. Аз питах преди да сме стигнали до там. Нали бонус ТД-то си е за придвижване, пък това е придвижване?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » нед апр 13, 2008 9:58 pm

Може да се счита за такова, но аз лично не го смятам за придвижване, а за по-дълга атака.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Отговори