Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон май 25, 2009 11:27 am

- Хм, ако се опиташ да координираш и двете си ръце, влизаше в сила наказанието, срещу чието неутрализиране работи Су бой с две оръжия. А
ко искаш, мога да разровя книгата и да видя къде е написано изрично за 8т наказание - мисля, че беше системно в частта с щетите и осакатяванията, а това говори много!

Принципно съм навит бонусът към БЗ на защитаващия се да е по-висок за водещата, отколкото за неводещата ръка - защото последиците от осакатяване на дясната ръка на десничар (съответно лява за левичар) наистина са... без тълкуване! Това наистина предрешава сблъсъка и въпросът е не системата да се отклонява по нещо толкова съществено от реалността, а да балансира успеваемостта на противниковото действие. Защото важи и другото - ръката е трудна мишена - щеше да е практически недостижима, ако не се използваше за защита/атака на останалата част от нас.

Така че, предвид реакцията ти, предполагам, че бонусът към БЗ при атака към водещата ръка трябва да е 8, което я изравнява с главата и я прави наистина трудна мишена.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон май 25, 2009 12:19 pm

То малко на дискусия ще го избие, ама в момент ако заявиш атака в ръката без да уточниш коя точно има шанс 50% да е във водещата или обратно. То затова в раздела за създаване на героя се казва отбележи си коя ръка ти е водещата и само разказвача да го знае. Героите по презумция може да атакуват дясната, ама никъде не е казано че на Магландиум левичарите не са повече. Също така играче неможе да каже атакувам водещата, защото не би трябвало да знае коя е водещата - ако тоя на среща му прехвърля камата от едната в дургата ръка какво правим?
Ако се атакува ръката която държи оръжието и трябва да има някакво наказание то тогава най-логично би било наказанието да е разликата в МР на двете оръжия.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон май 25, 2009 12:24 pm

Ако опонентът е с БЕБО може и наистина да не стане ясно коя му е водещата ръка - но една от тях наистина е такава - а предложението ми за допълнителен бонус от +2 към БЗ при атака срещу водещата ръка е балансирано (всъщност е максимално възможното), с оглед тежките последици. Евентуално - избирам си дясната ръка и откривам, че я атакувам сравнително по-лесно от лявата - от това персонаж с интелект 8 и войн на 6 ще разбере без колебание, че противникът му е левак и си защитава по-добре лявата ръка.

Въпрос - при СУ Занаятчия няма ясно описание по съществен въпрос.
Логическото тълкуване е, че мога да взема СУ Занаятчия, област шивачество, а не ковачество. Няма да ми даде бонусите от ковач, но персонажът ще може да тъче професионално, евентуално разказвачът би могъл да даде бонус към максималната Прецизност на расата и евентуално към Псу (тъкането е търпелива работа).
Пак логически би трябвало да следва, че като взема веднъж Су Занаятчия, втория, третия и прочие занаят не ми изискват начални ТР, нито слотове за СУ - по аналогия със специализацият в различните класове оръжия, след като си взел първоначалната си специализация.
Та питам дали съм разбрал правилно!
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон май 25, 2009 12:58 pm

Аз поне го разбирам по същия начин.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон май 25, 2009 11:23 pm

Да, ако вземаш и други "Занаяти" би следвало да не плащаш начални ТР.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 01, 2009 6:36 pm

1.Гледам аз магиите и нещо се пообърках... Имам някакъв спомен, че това е дискутирано някъде, ама функцията за търсене из форума не помага. Въпросът ми е, какво точно позволяват магиите: светъл поглед, топлинно зрение, магическо зрение, духовно зрение? По-важно ми е да знам, кои от тях позволяват на магьисника да вижда обекти в непрогледна тъмнина или гъст дим (т.е. обектите не са невидими, просто магьисникът не ги вижда). Светлият поглед само за невиждащи магове ли е предназначен?

2.Колко време е едно търсене за елементи на алхимика?

...имам още въпроси, ама време нямам, сори ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юни 01, 2009 7:03 pm

1.
- Светъл поглед: Позволява виждане на всичко "видимо", скаш няма тъмнина или други нематериални прегради. Би следвало да позволява виждане и в мъгла и дим.
- Топлинно зрение: Инфрачервено зрение - вижда всичко, което излъчва топлина - като Хищника ;). Включително вижда невидими създания.
- Магическо зрение: това вижда всичко (има бонус на успеваемостта и н на поддръжката си, ако магьосникът е естесвено сляп)
- Духовно зрение: Също вижда всичко - видимо или невидимо.

Нито едно от заклинанията не е само за слепимагьосници. Те са различни видове, за д аоблагодетелстват по един или друг начин различните школи.

2. Един час!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 01, 2009 7:34 pm

[quote=Аксиом16]Плуването се намалява и с:
- Намалението на скоростт, в случайте че героят е претоварен или е с ограничена подвижност.[/quote]

Имам казус в арената и моля за бърз отговор, как се тлкува това горното, в случай че скоростта на героя е била намалене чрез замразяване или забити оръжия в него.
Дали:
Плуването се намалява с намалението на скростта (от каквито и да е вншни фактори)
или
Плуването се намалява с намалението на скоростта, ако това идва от претоварване и ограничена подвижност.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 01, 2009 9:09 pm

А дорде някой отговори, аз ще си задам останалите въпроси:

3. Бонусът към атаката в гръб на убиеца може ли да се прилага и към "изстрел в гръб"? Има ли някаква дистанция, която да се брои като "от упор" и бонусът да се прилага (по аналогия на правилата на Подземия и Дракони 3, където на 30 фута роуговете пак си добавяха многото демидж към атаката)?

3.1. Ако не може, то може ли бонусът на убиеца да се прилага при удар с камшик на 5 м. разстояние?

4. Има един много як комикс по сценарий на Алекс Султанов*, където един убиец използваше напоен с отрова камшик. Това в реалността постижимо ли е и трябва ли разказвачът да го допуска?

5. Когато убиецът/горянинът издебне нищонеподозиращата си жертва, той дефакто е невидим, т.е. прилага ли се наказанието -6 БЗ за втория?

6. Силата на пушека на добивания от алхимиците камък Смръдливец не е дадена в зарове. Съответно как се разпространява дима? Делим на 3 и получаваме като колко зара да го броим и на базата на това прилагаме правилото?

*Winddance, колко жалко, че стигна едва до втори епизод ;( .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 01, 2009 11:21 pm

Докато ми тоговорят на мене:
3. Бонусът е за ръкопашни оръжия, сиреч със стрелба нестава
3.1 Камшикът в аксиом се оказва че е нещо като бич с шип накрая, което значи че по въпросния шип може да се сложи отрова, но както и за другите отрови, ако попадне в бронята не действа.
4. Не виждам проблем в това, ако се ползва описаният по-горе камшик. Само дето дали да се присъди бонуса ще е малко спорен въпроса. Евентуално 1/2 от него...
5. Аз незнам за такова наказание. Жертвата просто няма право на активни защитни действия, а убиеца може да си се прицели колкото му сърце иска един вид. (Или колкото отпусне разказвача).
6. Пасувам по тоз въпрос, че не ми е по д ръка бумагата.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юни 02, 2009 9:15 am

За плуването: - намалява се с всяко намаляване на скоростта!
Останалото ще го проверя, но мисля, че Вилорп е отговорил коректно.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юни 02, 2009 12:26 pm

За 3:
Аз не питам само за отровата. Питам, защото атака от 5м. си е направо стрелба, ама с правилата за близък бой и не ми се вижда логично, ако не може щетата на метнатия кинжал да се умножава по 2, 3, 4, колкото и да е, щетата на камшика да бъде също умножавана.

За 5:
Има сериозни наказания за бой с невидим противник, които са напълно оправдани, защото тогава героят има право на активна защита, ама пак би трябвало да му е трудно да се защити от нещо, което не вижда. -12 към атаката и -6 към защитата. Ако ти е наблизо книгата, виж малко след секцията за атака към очите.

Всъщност, това е добър въпрос:
5.1. Би ли трябвало да може да се прави активна защита срещу атака от невидими противници? От една страна, героят би могъл да я очаква тази атака и да реагира някак, но от друга страна невидимото нещо може да си се прицелва сто години, като разлика не би трябвало да има между сто години целене и никакво целене, от страна на героя (когато Стоичков бие дузпа, и два часа да се бави, вратарят няма да има повече време да реагира). Но от друга страна, ако невидимото нещо има сто години за атаката си, то и героят има сто години за последвалият отклон, а това не ми се вижда оправдано.

За 6:
Бате Гойко, не ми казвай, че правилният отговор на този въпрос е "аз съм пас" ;) .

Между другото, задълбах се с Алхимиците и изникнаха още въпроси:

7. Гърмикотелът гърми ли при мятане, ако не е запален? Доколкото знам, това е положението с барута, който се възпламенява при удар, който създава триене и т.н....

8. Как се активира алхимическото съединиение "Дневна Светлина"? Хвърля се по целта ли?

9. Когато смесим Земя с Дърво, какво указва дали ще получим Приспивателен газ или Смръдливец?

10. Шок вълната нанася щетата си само върху поразен обект или по правилата за взривовете поразява всичко в дадена област?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 08, 2009 11:24 am

Още няколко въпроса, съжалявам.

11. Ръката/Кракът/Тялото/Главата/Лакетя/Коляното броят ли се за балансирани/небалансирани оръжия?

12. Мухамед Али като се млати с някого се бие и с двете ръце. Това означава ли, че за да си направя Мухамед Али ми трябва Бой с две оръжия? (Едит: да, сега като се замисля, боят с две оръжия ми дава правото да атакувам едновременно с двата юмрука, ама пък без него не мога да отразя това, че един "десен" и един "ляв" у мутрата е по-предпочитано, отколкото два "десни" или два "леви")

13. Нека допуснем, че атакувам някого с две оръжия и успехът на атаките ми е 1 и 3. Противникът трябва ли да се защитава активно и срещу двете атаки или един отклон за 6 ТД му е достатъчен?

Допълнение!
14. Атакувам крак и му нанасям повече от Жи/3 щета. Съответно щетите се записват като трайни. Това означава ли, че освен стандартните наказания към частично окуцелия герой (-4 БЗ и двойно повече ТД за мърдане, не може да пристъпва при атаката) се добавят и стандартните наказания (ограничена подвижност и наказание към реакцията), които не се намалят с времето?
Последна промяна от Shamajotsi на пон юни 08, 2009 11:47 am, променено общо 1 път.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон юни 08, 2009 11:47 am

11. Не.
12. Не би трябвало.
13. Идея си нямам :)

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 08, 2009 12:56 pm

Втори опит: =)
3. Пуснеш ли (метнеш ли) оръжието ти вече нямаш контрол над него. Може да духне неочаквано вятър, да го нацвъка птичка в полет и други налудничеви работи. Камшкът се управлява от разстояние разстояние и съответно и за него не би трябвало да важи умножаването на щетите от убиеца.

5. Невидим противник е магът направил си невидимост примерно. Героя има право на активна защита защото в момента в който мага замахне с кинжала той става видим, ама тоя момет е доста малък и затова героя има -6БЗ.
5.1 „Невидимия”* може да се прицелва с години, стига тези години да не са повече от 2 рунда и героя да не си промени местоположението, щото направи ли крачка за да ти излезе от обхвата, язък ти за прицелването.

6. По общите правила за разпространение на газове. Най силно е в средата и почва да се разсейва към краищата, в последствие намалява и силата в средата със всеки рунд.

7. Запалването на гръмикотела, се явява нещо като закъснител, ако изтървеш буренцето в краката си ще трябва да си благодарен че на 8-ма степен** получаваш бонус за избягване на взривове (;

8. В сесията в която моя герой използва това срещу вампирите мисля че беше сложил някакво камъче в колбата и като я разтръска тя засвети. Другия вариант който съм ползвал е да я отвори и при допир с въздуха пак почва да свети, но за доста по кратко време.

9. Вида на двата елемента които използваш?

10. Всичко наоколо понася шок от вълната, би трябвало да включва и приятели излезли й на пътя.

11. По балансирано оръжие от ръката няма да намериш, само дето та влиза в категорията „оръжия на тялото” и, ако за БЕНО/БО говориш, няма как да се възползваш от бонусите им. Въпреки, че въпросът става леко спорен и последната дума трябва да е на разказвача.

12. И на Мухамед Али левачката не е толкова добра като десния да речем, но боя с две оръжия визира едновременни атаки към един противник или едновременни към двама противника. След като го удариш в корема и се свие на кълбо с деснячкато, събираш двата юврука и му ги стоварваш на гърба. Евентуално само в този случай би получил бонуса от бой с две оръжия. Или ако цапардосаш едноверменно двамина в кръчмарски бой...

13. При успех 1 и 3, отклон за 6ТД е достатъчен, стига да не са повече от ТД нужни за атака. Врътката е, че ако имаш останали 2ТД или не можеш да направиш за 6 отклон, можеш да се вместиш с 2ТД и да спасиш поне едната атака изцяло.

14. Ако кракът има ТЖ/3=20 живот, образно казано и ти му нанесеш 25 щета, то той получава 25-20=5ТН. Двойно повечето ТД за предвижване и -4БЗ са си напълно достатъчни. Защото дори пристъпването му напред ще са нужни 2ТД вместо 1. А за тия стандартни наказания незнам то де си ги взел и в какъв контекст са, но според мен не би трябвало да се добавят. Ограничената подвижност е точно това „двойно ТД”, а реакцията пък няма никаква логика да намалява.


*Невидим и невидим могат да са различни, първия не го виждаш защото физически не го виждаш, а втория се е видим, но ти не знаеш за съществуването му. Всъщност и за Невидимия може да не знаеш, което директно го класира И ВЪВ втората графа. Горянина може да седи скрит в шубрака и да не го забележат, но той си е видим физически и ако го усетят да му е здрава гъзинка. За убиеца не подозираш че съществува докато не те ръгне, но ако оцелееш след ръгването... здрава му гъзинка.

**Не съм сигурен за степантта, но имаше такъв бонус
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 08, 2009 1:35 pm

Vilorp написа:Втори опит: =)
6. По общите правила за разпространение на газове. Най силно е в средата и почва да се разсейва към краищата, в последствие намалява и силата в средата със всеки рунд.
Номерът е, че правилата за разпространение казват, че в първия ход газът обхваща Х полета, където Х е броят зарове от описанието. Ама в описанието на конкретно този, за който питам, не се говори за зарове. Т.е. в началото колко полета обхваща?
Vilorp написа:7. Запалването на гръмикотела, се явява нещо като закъснител, ако изтървеш буренцето в краката си ще трябва да си благодарен че на 8-ма степен** получаваш бонус за избягване на взривове (;
И задължително ли е в крайна сметка да паля фитила? Замисленият герой е готов да си поема последствията ;) .
Vilorp написа:9. Вида на двата елемента които използваш?
Нима има значение? Нека да кажем Животрън и Газоед.
Vilorp написа:10. Всичко наоколо понася шок от вълната, би трябвало да включва и приятели излезли й на пътя.
Въпросът ми е ако искам да атакувам създание с това нещо, създанието ли трябва да целя или мога само да го метна "в краката му", т.е. в неговото поле и да го гледам как лети в околоземна орбита?
Vilorp написа:11. По балансирано оръжие от ръката няма да намериш, само дето та влиза в категорията „оръжия на тялото” и, ако за БЕНО/БО говориш, няма как да се възползваш от бонусите им. Въпреки, че въпросът става леко спорен и последната дума трябва да е на разказвача.
Именно за тези умения говоря. Просто се усетих, че ако воин с оръжие развива три основни умения (Воин, Спец. с оръжие, Бой с две оръжия/БЕНО/*БО/Спец. в защита), то каратистите/борчетата развиват Спец. в юмручен бой/ в борба (което покрива Воин и специализацията в оръжието), но си мислех, че без избор измежду три от уменията от третия тип просто няма да има смисъл да се правят такива герои "ин дъ лонг рън".
Vilorp написа:12. И на Мухамед Али левачката не е толкова добра като десния да речем, но боя с две оръжия визира едновременни атаки към един противник или едновременни към двама противника. След като го удариш в корема и се свие на кълбо с деснячкато, събираш двата юврука и му ги стоварваш на гърба. Евентуално само в този случай би получил бонуса от бой с две оръжия. Или ако цапардосаш едноверменно двамина в кръчмарски бой...
Така е, но Мухамед Али си ползва и двете ръце, защото комбинацията от два последователни удара с тях е по-бърза от комбинацията от два последователни удара с едната ръка. Всъщност, знам ли го и аз защо си ползва и двете ръце? Но фактът си е факт - не е като едната да му е само за защита на тялото. В ДнД 3 това беше отразено с многото атаки на Монаха. Чудех се тук как е направено.
Vilorp написа:13. При успех 1 и 3, отклон за 6ТД е достатъчен, стига да не са повече от ТД нужни за атака. Врътката е, че ако имаш останали 2ТД или не можеш да направиш за 6 отклон, можеш да се вместиш с 2ТД и да спасиш поне едната атака изцяло.
Язък. И каква е ползата от двете оръжия срещу един противник?
Vilorp написа:14. Ако кракът има ТЖ/3=20 живот, образно казано и ти му нанесеш 25 щета, то той получава 25-20=5ТН. Двойно повечето ТД за предвижване и -4БЗ са си напълно достатъчни. Защото дори пристъпването му напред ще са нужни 2ТД вместо 1. А за тия стандартни наказания незнам то де си ги взел и в какъв контекст са, но според мен не би трябвало да се добавят. Ограничената подвижност е точно това „двойно ТД”, а реакцията пък няма никаква логика да намалява.
Страница 119, най-долу ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 08, 2009 1:55 pm

Добавки:
6. Силата на газа определя първоначалния му диаметър в метри.
7. Нем удариш ли кратунката достатъчно силно имаш бум.
9. Смръдливец.*
10. Достатъчно е да му падни в краката или нейде около него.
11. БЕНОБО-то ги виждам като елитни умения, един вид спец. маг. школа на мага. Не пречи да се направи и СУ Салфейс...
12. Сирията от удари е по-бърза защото докато си дръпваш едната ръка другата вече лети. Бих ти препоръчал поток от изстрели, които по договорка с разказвача можеш да ползваш като поток от юмручни удари. Което ще е бо близо до Мухамед от дова да млатиш с два юмрука.
В аксиом ударът с едно оръжие е ХТД, а с двете едновременно Х+1ТД с други думи двата ти удара пак влизат по бързо. Почвам да се омотавами спирам...
13. Шанса поне едната атака да влезе му е ползата и това, че ги прави по бързо отколкото две отделни.
14. (*^о^*) от службата пиша и книжката не е при мене.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » вт юни 09, 2009 12:05 pm

Имаше ли право за coup de grace (довършваща атака) срещу безпомощен/изпаднал в безсъзнание/овързан противник и на коя страница?
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юни 09, 2009 12:21 pm

По подразбиране можеш да заколиш вече паднал противник без особени проблеми. Просто заявяваш че го правиш и ако си в боен режим заделяш нужните ТД (колкото са нужни, защото при воля за живот и кинжал бая ще ти у трудно да му отрежеш главата).
Ако „падналия противник” е с резминали се ВЩ и реални, то той просто не може да ползва активна защита.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юни 11, 2009 9:35 am

Телекинезата абсолютна магия ли е? В смисъл може ли човек хваната с телекинеза да се бори срещу нея, ако магьосника реши да го блъска в под, стена или да го държи потопен в буре с бира примерно?
И ако да как би се отразило това като разход на мана?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет юни 11, 2009 10:28 am

Принципно е замислена като абсолютна, но по желание на Разказвача може да се допусне влагане на СИ, което да се наслагва реално над килограмите на жертвата (+1 Мана за всеки 5 вложени СИ).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юни 11, 2009 11:35 am

И още едно доуточняващо питане с конкретна ситуация:
Героя с най голямо плуване в групата отказва да се гмурне в реката за да извади нещо блестящо то дъното, понеже било твърде студена. Огнения маг го уверява че може да го затопли, както преди гмуркането така и след като излезе, ако продължава да се мотае. Въздушния обаче действа по радикално и направо прави телекинеза на плувеца и го бухва в реката. Плувеца е гигант и тежи близо 200 кила което май правеше 200/5=40 сиреч коства му 80ТМ да гопремести на 2 метра под водата и после ще му кества по 4 ТМ да го държи там.
Под водата килата на гиганта стават 200/5=40и ако вземе да натрупва сила 20+10+6+5+4=85
или със се борбата става 120 кг./5=24 допълнително мана ако гиганта драпа да изплува?

Дали се ориентирам правилно, ако разбирасе приемем че от магията може да се бяга някак си.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет юни 11, 2009 11:56 am

Нещо такова, би трябвало да е. Ще помисля малко повече дали има нужда да се опишат по-конкретно подобни възможности.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юни 15, 2009 11:04 am

Започвам нова серия въпроси...

1. Беше питано и преди, но не бе даден еднозначен отговор: може ли герой да се защитава с два щита (един във всяка ръка)?

2. И това имам чувството, че съм го задавал, ама не можах да намеря отговора никъде. Какъв е ефектът на СА Избиване? Както е описано, това е най-обикновена атака към оръжието, ама с +1 ТД. Е, каква е идеята?

3. Следните СА имат ефект, зависещ от щетата на оръжието и искам да питам при кои атаки се взима "чистата щета" и при кои се взима щетата, след като е била намалена от бронята. Ето атаките (в скобки е моето предположение):
-Атака със скок ("чиста"?)
-Зашеметител (намалена?)
-Избутване ("чиста"?)
-Подсечка ("чиста"?)
-Разрушител ("чиста"?)

4. Когато имаме атака и предизвикана атака (например, герой е контраатакувал и другият му е отвърнал или герой е атакувал, а другият е направил Изпреварване), при нанасяне на ШЩ от страна на по-бързото оръжие атаката на по-бавното прекъсва ли се?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 15, 2009 12:36 pm

Първо ще отговарям после ще питам (;

1. Не виждам причина да неможе да ползваш два щита, но втория шит би трябвало да има най-много 1/2 от защитата си защото би си пречил с водещия. Както и при различни МР на двата щита може да се намали общия им успех с разликата, пак поради същата причина.

2. Ами именно такъв и е ефекта, избиване на оръжието от ръката на противника. Не всеки трябва да умре за да го победиш. това комай е единствената хуманистична СА (;. Разбира се в момента герой със сила 10 има захват от 30 и това био значавало, че ще ти е нужен двуръчен меч за да му избиеш кинжала от ръката, та и нещо повече. Самата атака има грешка в нея та затова би трябвало да се ползва по формулата: Щ>(Зах/2) избива оръжието.

3. Атаката/твоето/моето, като се приема че е попаднала в бронята
-Атака със скок /чиста/ако е попаднала в бронята намалена, а за генерираната бутаща сила в чиста
-Зашеметител /намалена/намалена
-Избутване /чиста/намалена, а за генериране на БС чиста
-Подсечка /чиста/намалена, а за бутането чиста
-Разрушител /чиста/ чиста, главно защото не нанася щети на противника, а само на екипировката

4. Би се прекъснала, ако героя с по-бавното оръжие не може да ги копмпенсира в рамките на рунда.


И моя въпрос:
Ако маг използващ телекинеза, загуби за момент обекта от погледа, но си върне зрителния контакт преди да е изтекъл рунда магията продължава ли да действа?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юни 15, 2009 3:08 pm

Трябва да я възобнови, като отново заплати началната цена. вуиж самият й ефект, може да остава до края на рунда, ако не се налага друго от чистата логика (преценка на разказвача).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 15, 2009 6:31 pm

Спешен въпрос: Двуръчния меч може ли да бие през едно поле? Щото по диагонал се води че може... май...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юни 15, 2009 9:11 pm

По диагонал - ДА, през поле - НЕ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон юни 15, 2009 9:17 pm

По диагонал не иска ли стъпка за +1 ТД? Обсегът му не е 3 метра. Това, според мен, е запазена територия на копието...
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юни 15, 2009 9:39 pm

Не, всички двуръчни оръжия бият диагонал без допълнителна стъпка. Мисля, че за допълнителна стъпка са само естествените на тялото, както и късите мечове и брадви.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори