Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет юли 22, 2005 8:36 am

Сега да уточним някои неща за прицелените атаки.
Първо-може ли да извадите от стрроя крайник, като му нанасяте шокова (или шокова+реална) щета?
Второ-какъв е ефектът на успешна атака към очите (ако е ослепяване, ясно че ефдин от ефектите е същият, като при магията "заслепяване" и "пълна тъмнина"). Ударите в очите (за загуба на око да не говорим) са изключително разконцентриращи, за болезнени да не говорим... колко е шоковата щета? Допълнителната щета? Или каквото там... aналогичният въпрос за ударите в слабините, бъбреците, слънчевия сплит също чака да получи отговор. Аз бих дал за трошаща атака в слънчевия сплит наказание към атаката от -6 до -10 (с чук или боздуган -10, с тояга или боздуган с верига -8, с ръка/крак -6), увеличение на щетата с умножаване по 1, 5 и +0,5*Щ (преди умножението по 1, 5) шокова щета. Мушкащите оръжияш ще атакуват с -6, а сечащите-с -10 към Атака (да, най-малкото е трудно да уцелиш тази зона със сечащо оръжие...:)), но и двете групи ще получават еднакво умножаване на щетите-Щ*1,5. Това, разбира се, е само примерно решение-питам за официалното.
Трето-колко шокова щета може да понесе главата, преди героят да изпадне в безсъзнание (нокаут)? Не вярвам, че всички боксьори в Магландиум се бият докато някой от двамата падне под 0ТЖ...:)
А. :)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 22, 2005 7:42 pm

Асен написа:Трето-колко шокова щета може да понесе главата, преди героят да изпадне в безсъзнание (нокаут)? Не вярвам, че всички боксьори в Магландиум се бият докато някой от двамата падне под 0ТЖ...:)
А. :)
Нокаут си е точно безсъзнание, получава се в два случая:
- СТоиноста на ТЖ падне под 0
- СТоиноста на ТЖ падне под стойноста на ВЩ
Нок даун ос своя страно си е времето през което не можеш да реагираш, ако за цял рунд не се повдигнеш (нали ти броят 10 секунди) се пише нокдаун ;), ако пък цели три рунда (пак се брои до три) героя не може да се освести (без да го бият през това време) се е технически туш или нокалт го наречи.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед юли 24, 2005 1:52 pm

Vilorp написа:
Асен написа:Трето-колко шокова щета може да понесе главата, преди героят да изпадне в безсъзнание (нокаут)? Не вярвам, че всички боксьори в Магландиум се бият докато някой от двамата падне под 0ТЖ...:)
А. :)
Нокаут си е точно безсъзнание, получава се в два случая:
- СТоиноста на ТЖ падне под 0
Не знам откъде измисли, че нокаут означава спадане под 0 ТЖ. Виждал ли си боксьор, който след нокаут се събужда, става и си тръгва (без магии:))? Случва се. Е, как ще стане това?
Та затова питам при колко ШЩ ще се стигне до нокаут. Други предложения?
А. :lol:
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед юли 24, 2005 6:50 pm

При шокова щета > от ТД за един рунд (+ издръжливост)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юли 26, 2005 5:36 pm

Това, което казва Кид е вярно, а ако Разказвачът се нуждае от КО за да опише някоя случка, спокойно може да импровизира - пру щета, толкова и толкова ще се изпадне в КО, при Атака към главата с Успех толкова и толкова, ще умножа щетата по успеха и това ще е шокова щета, която ще запрати героя в КО и т.н. и т.н. КО е изпадане в безсъзнание, така че ако трябва да сме точни, всички последици, които водят до това са КО. Всички удари, които събарят опонента на земята се броят за нокдаун и ето ви я цялата битка на великите боксьори на Магландиум. Играта не е имала за цел да бъде боксов симулатор, но при малко фантазия, правилата лесно могат да се нагодят и за това.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юли 29, 2005 3:50 pm

Мммм... може ли герой да изпадне в Берсерк, без да го има? Примерно при смърт на любимата или нещо подобно?

ПП: или при няква напрегната ситуация? Абе нещо от рода....

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет юли 29, 2005 3:54 pm

Бе то по барсерка нещо се говореше, че бил збъгясан. Едва ли не, че може да се ползва само на 12-то ниво или нещо подобно. По-добре си опиши ефекта както ти идва (по-малко ИН и ЗА без право на активни защитни действия, но пък повече ПсУ, Воля, Атака, Щети и прочие).

ПП Да не си решил да убиваш Еленин или Арлаис, а?
Последна промяна от lowstef на вт авг 16, 2005 10:16 pm, променено общо 1 път.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет юли 29, 2005 6:30 pm

Берсерк като СУ не може да се ползва без да си го придобил, но ефекти , подобни на реалното състояние Берсерк могат да се прилагат по всяко време. Спокойно може да се прилага изпадане в Ярост, при която се ползват изброените ефекти от Лоустеф.

ПП: Не че не работи умението, но се бях заканил да го редактирам да се включва винаги на 50% от ЖТ, а не да зависи от нивото. Някъде имам работеща версия, но не ми е под ръка. В общи линии това му е единствения проблем на СУ Берсерк, но имаше и малко допълнителни промени, които в момента не помня.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » съб сеп 03, 2005 11:55 am

С риск пак да създам тема ще задам въпрос - Защо контраатаката дава възможност за предизвикана атака? Имам предвид, ако предизвиканата атака е атака, която се въсползва от разсеиването на противника, значи контраатаката би трябвало да те разсеива, което не е вярно.
И като съм почнал, какво е разсеивашото в това да се отдалечиш бавно от противника, след като си се сбил с него, следейки всяко негово движение (тоест защо отдлечаването от противника след схватка дава възможност за предизвикана атака)? Дори някой с интелект 3 не би обърнал гръб напротивника, а само така може да се разсееш.
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб сеп 03, 2005 2:03 pm

Ако се отдалечаваш с лице към противника щи ти се размине предизвиканта атака, ама ще ти наложа поне 2ТД допълнително докато му излезеш от обсега. А когато побегнеш от него се предполага да не тичаш назад :)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб сеп 03, 2005 5:46 pm

Havoc написа:С риск пак да създам тема ще задам въпрос - Защо контраатаката дава възможност за предизвикана атака? Имам предвид, ако предизвиканата атака е атака, която се въсползва от разсеиването на противника, значи контраатаката би трябвало да те разсеива, което не е вярно.

И като съм почнал, какво е разсеивашото в това да се отдалечиш бавно от противника, след като си се сбил с него, следейки всяко негово движение (тоест защо отдлечаването от противника след схватка дава възможност за предизвикана атака)? Дори някой с интелект 3 не би обърнал гръб напротивника, а само така може да се разсееш.
Предизивиканата атака просто означава, че си се "разкрил" за атака повече от обичайното, ане, че си се "разсеял"-"рисково" действие също води до контра. Ако обаче искаш обяснение, как виждам предизвиканата атака в посочените от теб случаи, ще почакаш до другата седмица, защото преди това нямам време...:)
А. :lol:
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » нед сеп 04, 2005 2:34 pm

МАЩАБ:
Какъв е мащаба на картите?

ЩЕТИ:
Защо при образуване на цяната на оръжие прободни щети добавят +10%?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед сеп 04, 2005 10:58 pm

вземаш мерка от Луното езеро, диаметъра му е 20 километра. Ако искаш ще ти пратя цветна карта с мащаб на пощата около 3 мегабайта е.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон сеп 05, 2005 11:26 am

О, задължително ми я прати (дори само защото е цветна). А сега като се прибера ще видя и да го измеря.

Остава въпроса с цените на прободни оръжия и следното:
СУ Магьосник добавя ли мана на герой нулево ниво?? От една страна СУ-то дава мана само когато се покачва ниво...но от друга и ИНТ дава мана така, а герои ниво 0 имат (ИНТ) мана.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон сеп 05, 2005 1:02 pm

"Мегесника" дава еднократно мана мисля че беше на 9-то ниво (20 точки) още едно умение май правеше същото... Ако си нулево ниво и напомпаш магесника имаш ИН+бонусМаг мана на разположение.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон сеп 05, 2005 1:14 pm

Започвам от зад напред, че ми е по-лесно:
- СУ Магьосник, не добавя мана на 0 ниво;
- Не помня защо прободните оръжия добавят +10% към цената, най-вероятно така съм ги оценил ;). Имало е причина за това, но дори и да няма някаква, кой знае каква логика, не считам, че е проблем (но логика има де, само дето в момента не я помня);
- За мащаба се каза, а също така, споменатата цветна карта е дадена за качване на сайта от поне месец насам (ще трябва да пришпоря нещата там малко, че явно се помотават повече от нужното - като си прекарам кабелен в къщи, може и да се позаема лично с някои актуализации, но засега нямам контрол над сайта);
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Havoc
Кадет
Мнения: 211
Регистриран на: чет фев 17, 2005 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Havoc » пон сеп 05, 2005 3:32 pm

Тъй. Горе-долу ми стана ясно за предизвиканата атака. Един друг въпрос ми се върти в главата от доста време - как ще се намалят щетите и колко ще е защитата ако сложиш, примерно, кована стоманена броня със ЗА 5 върху плетена стоманена ризница със ЗА 7?
Ся да не ми се върже някой на глупостите по горе. Аз съм идиот, бе, хора! Не ме слушайте!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон сеп 05, 2005 4:26 pm

Всички щети, които попаднат в защитата на кованата ризница (5) ще се намалят първо от нея, а остатъка и от плетената ризница. Щетите, които попадат само в плетената ризница (6-7) ще се намалят съответо само от нея.

ПП: Не мога да мисля за подвижността на подобен герой, но пък ще е мечка по отношение да носи на бой ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон сеп 05, 2005 8:11 pm

За цените и щетите :
-"трошащи щети намалят цената с 20%" - идеално си го обеснявам
-"при сечащи щети няма промяна на цената" - и това :)
-"прободни щети добавят 10% към цената" - може би защотро пробосдните оръжия обикновено имат голям обсег? Но няма бронировки, които да предлагат по-слаба защита срещу мушкащи атаки (както плретения шлем намаля трошащи щети само двойно)...мисли БатГойко, мисли :винк:

А за броните : при описанието на нагръдника (на срещуположната страничка на щитовете) се казва "ако удар попадне в нагръдника, а отдолу боеца има ризница, само 40% от щетата ще премине през нагръдника за към ризницата" - или нещо такова, по памет цитирам.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон сеп 05, 2005 8:19 pm

ДА ето още едно въпросче:
Какъв е смисъла от късмет над 4? Пти 3ка и 4ка се получават средно по 12 точки на ден, ...но нататък все повече спада докато не стигне негаривни пропорции. Какъв е смисъла от късмет 8?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон сеп 05, 2005 10:56 pm

Че можеш да рискуваш да го ползваш до 8 пъти, докато при 4, само 4 пъти след което чакаш 6:6:6
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт сеп 06, 2005 7:04 pm

1. Защо ятагана е причислен към "фехтовални"? Те не са ли леки оръжийца (като всички останал ив тая категория), които разчитат на интелект или ПОНЕ на прецизност. В Робин Худ май беше, наричаха ятагана "сатацински меч"...


2. Мога ли да ползвам пълните облаги от СУ Специалист в юмручен бой (тъй ли се наирчаше), ако едната ръка на героя не е свободна - примерно да шиба юмруци и да коли с меча, ползвайки бой с две оръжия; или пък да се прикрива зад тежък стоманен щит и от време на време да забива по някой юмрук на злите?


Стеф: Обединявам двете мнения, че после да не се чудим кой на кое отговаря.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср сеп 07, 2005 2:05 pm

1. Ятаганът е избран да е фехтовално, заради елегантността на техниката при боравене с него;
2. Не, не можеш да ползваш всички облаги ор Юмручен бой, ако ползваш и други оръжия... но с уговорки, Разказвачът може и да се съгласи да ползваш частични умения. Със сигурност ще паднат повечето специалниудари.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет сеп 08, 2005 2:24 pm

Има ли радиоактивни руди в Колоса? Използва ли се УО или МЗ срещу радиация?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет сеп 08, 2005 4:41 pm

Има, ама на долните нива ;)
Ако случайно ти се наложи да ползваш, ползвай МЗ
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

johndoe
Стар заек
Мнения: 5
Регистриран на: съб сеп 10, 2005 9:55 pm

Мнение от johndoe » съб сеп 10, 2005 9:57 pm

Искам да попитам на кое издателство е книгата и колко струва?

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » съб сеп 10, 2005 11:09 pm

Не разбрах от кой град си, но ако си от София примерно можеш да отидеш на Чуруликмегдан (А.к.а. Славейков) и там я има по сергиите, също както и в един от безистените, в който се продава почти изцяло само фентъзи книги, както се играе и Мегик дъ Гатеринг. Струва 13лв, ако паметта не ме лъже и ако няма някакви промени.

Ако си от друг град, кажи си за да може Иван или друг някой да те насочи повече.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
CHOP
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: пон дек 15, 2003 11:44 am
Местоположение: Добрич
Контакти:

Мнение от CHOP » съб сеп 10, 2005 11:24 pm

Също така можеш да си я поръчаш от online книжарницата на Хеликон ...
http://www.helikon.bg/book.php?book_id=112666

Книгата струва 13 лева, а с доставката ще ти излезе около 15-16 лева.
"Човек е осъден да разсъждава"

johndoe
Стар заек
Мнения: 5
Регистриран на: съб сеп 10, 2005 9:55 pm

Мнение от johndoe » нед сеп 11, 2005 9:35 am

От враца съм,а питам от кое издателство е защото искам да я поръчам по 1 приятел,които копува книги на едро и не знае къде точно да я търси.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед сеп 11, 2005 10:10 am

Издава: ИК Фентъзи Фактор и ИК Квазар (по ще ти помогне второто, Квазар са "големи риби"
ISDN:954-8826-77-1 (ако приятеля ти пазарува на едро и това може да му помогне)
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Отговори