Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет окт 24, 2008 11:20 pm

16 интелект = 8 МУ
18 интелект = 9 МУ
12 Магьосник = 12 МУ

Казано иначе - 21 МУ максимум + 2 от 5то ниво = 23МУ

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пет окт 24, 2008 11:26 pm

Мммм начи съм сгрешил... Извинейшън тогава. Но пак излиза по-лесно да си научиш магията през Магьосник отколкото да си я купиш (освен ако разказвача не е гаден и не включи правилото за намаляващи ТР).
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет окт 24, 2008 11:52 pm

Седмо ниво магии се учат предимно чрез специализиране в дадена школа. Много е сложно иначе да достигнеш такова МУ, че да ти дава добра МА при произнасяне.
Проблемът с вградените заклинания е, че при тях няма концентрация при задействането им, а иначе при вграждането няма ограничение.
Дриг е въпроса, че +16 от концентрция е небалансирано и грешно решение от моя страна,тъй като това е разлика от около 5 нива на заклинание (ако имате МУ над 12) и очевидно е грешка.
Съвсем отговорно мисля да го намаля поне на половина, като правило по принцип за концентрацията и да се сведе до не повече от 16 ТД или един рунд ТД (което е по-малко).
Оттам насетне Разказвачът е "да' ман!"
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет дек 04, 2008 3:06 pm

Мисля, че ми хрумна как заклинанието "Ветровете на Етера" може да се балансира без да се премахва изцяло или да му се осакатява концепцията. Просто в даден район може да дейсва само едно такова заклинание. Това отговаря напълно на идеята, че това е от т.н. контролиращи биката магии. Така хем се затварят опциите от една и съща магия да точат Х броя магьосници с кастната магия "Ветровете на Етера", така и възможността на противника да си я пусне. При по-голямо разстояние между два магьосника или навлизането на два магьосника с такава магия един към друг, кастнатата с по-малък успех се изключва или спира да действа в района, на припокриването.

И да - винаги се взима една пета, но не по-малко от 1-ца, но не от всяка магия, а от общия поток на разходвана магия. Има магии, които харчат 1тм на рунд и ако пет създания се разходжат набъфнати с това, магът няма да получи 5 от 5, а пак единица.

Мисля, че в този си вариант, тоест това не е дори вариант а уточнение, нещата си идват на мястото.

2 - ри въпрос. Трябва ли магическите двойници да копират способносттите на оригинала на макс. На мен ми изглежда имбаво, защото способностите са нещо много по-съкровенно и лично за персонажите от чистите показатели.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет дек 04, 2008 11:22 pm

За първото мога само да кажа "Еврика!", защото наистина звучи хем логично обосновано по отношение на света, хем се оправя бъга, хем не е сложно за играчите ;) .

За второто също съм донякъде съгласен, защото можем да допуснем, че копието е един вид "новороден", който обаче има физическите способности (т.е. СИ, Л, ПР, ИЗ), ума и възприемчивостта (т.е. ИН) на героя. Но тогава идва другия момент: клонингът може ли да говори? Знаели на чия страна да застане? Въобще знае ли какво става около него?
シャマョツィ

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » съб дек 20, 2008 9:59 am

Ето въпроси и от мен:
1) Какво става ако някой по-нисък иска да ртне гигант в главата? Нормално не би било възможно, но какво става, ако използва атака със скок?
2) Защо късото копие (май) няма СА Метателно на по-ниски нива? (а май и въобще няма). Според мен няма логика да е написано, че е подходящо за хвърляне.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб дек 20, 2008 2:04 pm

1. Ами би трябвало да има усложнение, а ако говориш за джудже май е невъзможно.
2. Ами защо трябва да има СА, за да може да се мята. Винаги можеш да удариш някого с дръжката на меча, въпреки че няма такава СА.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб дек 20, 2008 3:22 pm

1. По преценка на разказвача и естествнео винаги е възможно със скок
2. Няма ли? Странно. Ще проверя какво точно пише в описанието на копието. Да неби да е допустимо по подразбиране?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб дек 20, 2008 5:55 pm

Уау, доста атлетично джудже :P
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб дек 20, 2008 8:07 pm

Къртач, джуджутягя ся около 140-160, най високия гигант достига 230, това са 70 разлика, протеггне ли ръка може да го чукне по челото, а с двуръчен стоманен чук обхвата става още по-дълъг (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Lord Anomander Rake
Войн
Мнения: 146
Регистриран на: чет юни 05, 2008 6:54 pm
Местоположение: София

Мнение от Lord Anomander Rake » съб дек 20, 2008 8:26 pm

Имам един въпрос - Показателите на героя влияят ли на описанието му. Например Пишем в описанието за 0 ниво, че е средно висок, с не много добре развити мускули (напр. Има сила 6), но на 2ро ниво решава да всигне Силата на 12. Тогава би ли трябвало да се опомене в описанието, че е заякнал, например след дълги тренировки? (Говоря за в случай на игра в този форум, защото в игра извън него най-вероятно играчите и разказвачът се разбират.)
Изображение

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » съб дек 20, 2008 9:01 pm

1) За късото копие : 99,(9)% съм сигурен, че няма СА метателно. ( кажете, ако греша ) Ако то е удобно за хвърляне със сигурност би следвало да има СА метателно. Също, 99,(9)%съм сигурен, че чукът имаше метателно, и то май на първо ниво! Ако теорията на вероятностите не греши :D излиза, че по-удобно се хвърля чук, отколкото копие. //удобно в смисъл, че правиш винаги цялата БЩ.

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » съб дек 20, 2008 9:49 pm

За чука е ясно, че може да се мята. Опитай и ти да метнеш чукче за коване на пирони и ще установиш с каква лекота си го запокитил на някъде
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб дек 20, 2008 10:13 pm

Vilorp написа:Къртач, джуджутягя ся около 140-160, най високия гигант достига 230, това са 70 разлика, протеггне ли ръка може да го чукне по челото, а с двуръчен стоманен чук обхвата става още по-дълъг (;
Да, но джуджетата са толкова трътлести, че ако протегнат крак на 1/2 от собствения си ръст височина е много вероятно да се строполят по гръб.
П.П.: Тук НЕ говорим за ръкопашни оръжия.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » вт дек 23, 2008 11:59 am

Още няколко въпроса:
1) Действат ли едновременно поток от изстрели и двоен изстрел?
2) Не е ли твърде злобно наказанието за бой с допълнителната ръка? Не е ли по-добре ( примирно ) да бъде 6 и да се намалява по правилата за бой с 2 оръжия?
3) При бой с 2 меча и използване на СА финт ( или каквото дойде ), цената в мана веднъж ли се заплаща или 2 пъти: веднъж, защото се казва, че атаката е една или два пъти, защото са 2 оръжия?
4) Как се парира едновременно с 2 оръжия?
5) Как се добавя щетата от специаист в лъкове: само при удар от близо, според правилата, или и отдалече, защото от близо е безполезна?

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт дек 23, 2008 1:18 pm

Елендил написа:Още няколко въпроса:
1) Действат ли едновременно поток от изстрели и двоен изстрел?
2) Не е ли твърде злобно наказанието за бой с допълнителната ръка? Не е ли по-добре ( примирно ) да бъде 6 и да се намалява по правилата за бой с 2 оръжия?
3) При бой с 2 меча и използване на СА финт ( или каквото дойде ), цената в мана веднъж ли се заплаща или 2 пъти: веднъж, защото се казва, че атаката е една или два пъти, защото са 2 оръжия?
4) Как се парира едновременно с 2 оръжия?
5) Как се добавя щетата от специаист в лъкове: само при удар от близо, според правилата, или и отдалече, защото от близо е безполезна?
1)Май не, не знам. Не съм играл стрелец.
2)Пас
3)Мисля, че е двойна.
4)Предполагам, че се кръстосват, може би иска по-малко ТД, а се взима атаката на по-доброто. Никой не е мислил по въпроса.
5)Допълнителната щата от Спец в... се добавя при удар със сответното оръжие, пък дори и ако използваш лъка вместо тояга.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » вт дек 23, 2008 7:57 pm

1)Май не, не знам. Не съм играл стрелец.
2)Пас
3)Мисля, че е двойна.
4)Предполагам, че се кръстосват, може би иска по-малко ТД, а се взима атаката на по-доброто. Никой не е мислил по въпроса.
5)Допълнителната щата от Спец в... се добавя при удар със сответното оръжие, пък дори и ако използваш лъка вместо тояга.
Къртачо, защо пишеш при положение че не можеш да отговориш на въпросите на човека.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср дек 24, 2008 12:47 am

За съжаление от известно време май не само неговите мнения са такива. Май е време някой вещ в пхп да разкара графата "Мнения:..." от сегашното й място под аватара.

По въпросите:
1. Виж в книгата, при първото тире какво пише в скобите.
2. Не е. Дори си е тамън. Навремето Слънцето ползваше това СУ за да създаде СУ-тата "БЕНО" и "БЕБО".
3. Атаката с две оръжия се извършва като едно действие, но пак са си две атаки. Съответно мяташ два пъти за всяка от тях (те и затова си имат различни наказания, да речем). Също така, ако допуснем, че боравиш с алебарда (оръжие без СА Финт) и рапира (орижие със СА Финт), то СА Финт можеш да изпълниш само с рапирата. Затова няма никакъв смисъл да плащаш маната два пъти, тъй като просто ефектът не се пренася към алебардата.
4. Мечоносец пробива базовата ти защита и ти не искаш да му се дадеш. Отчаяно замахваш с рапирата да пресечеш неговият удар. Неуспех. Съответно имаш втори тотошанс с алебардата.
5. Накара ме да проверя правилата. Това, че щетата се добавяла само при удар от близо не го видях.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср дек 24, 2008 1:50 pm

Едно допълнение към коректните отговори на Шами:
1) Да, могат да се ползват едновремено.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт дек 30, 2008 1:43 am

5. Щетата се добавя винаги. На всеки изстрел (но това значи, че дори да ползваш изстрел с две стрели, пак ще се одбави същата щета, както при една стрела. Съответно и за съчми и и т.н. Все е СУ/3)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
iliusa
Калфа
Мнения: 45
Регистриран на: съб авг 18, 2007 4:59 pm
Местоположение: Кубрат

Мнение от iliusa » пет яну 16, 2009 9:36 pm

Исакам да попитам, какво ще стане ако герои исползжа 2 щита? Ще можели да напада,с ква щета,от кое ще се изчислява атаката а и ще мили значение за защитата която ще му осигурят?!?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет яну 16, 2009 9:46 pm

В книгата има описано действие "Блъскане с щит" ;) . За съжаление книгата не е у мен да ти цитирам номер на страницата, но се поразтърси, някъде преди Специалните атаки беше, ако не се лъжа, и по бегли спомени имаше на дясната страница картинка на ездач с голяма брадва на гърба си (но може и адски много да се лъжа).

Във всеки случай, основното предимство на атаката с щит е блъскането, не толкова щетата, но се прави и малко щета.

Иначе сега се сещам, че и в моята група е имало идея за джудже с два щита - тъй като то е със Специалист в защита и се отбранява много добре, но прави адски малко щета, а и не му е лесно да удря противника, като в същото време има един гигант, който коли и беси наред, но е уязвим, та си мислехме веднъж въпросният гигант с едната ръка да държи брадвата си, а с другата джуджето, което да ползва за щит...
シャマョツィ

Потребителски аватар
iliusa
Калфа
Мнения: 45
Регистриран на: съб авг 18, 2007 4:59 pm
Местоположение: Кубрат

Мнение от iliusa » пет яну 16, 2009 9:58 pm

Ок мс ще поогледам за туи :).
Колкото до идеята за джудже "щит" би било интересна глетка от страни :D

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет яну 22, 2009 11:08 pm

Въпрос: правилото, според което се определя дали дадена броня оказва влияние върху Ограничената Подвижност, какво представлява точно? Ако имаме ризница (ЗА еди-колко-си) и нагръдник (ЗА 4):
-нагръдникът не ограничава подвижността, защото не дава защита повече от 4
или
-нагръдникът ограничава подвижността, тъй като общо ЗА на броните на торса са повече от 4
или
-нещо друго?

Т.е., гледа се ЗА на конкретното защитно средство или ЗА на всички защитни средства, които предпазват конкретната част от тялото? Защото винаги съм си мислел, че е второто, а сега май се оказва, че е първото, а отгоре на всичкото има логика и в двете (поне според мен).
シャマョツィ

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » пет яну 23, 2009 10:16 am

Според мен определено е според защитното средство, защото е напълно възможно броните да са от различни материали, които ограничават по различен начин и няма как да се определи от общата защита. Не ми се струва правилно при едно правило да се разделят защитните средства, а при друго не - значи всяко по отделно.
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет яну 23, 2009 12:46 pm

Слагаш си кожена броня защита 7 - не ограничава, отгоре мяташ стоманена кираса майсторска израбонка защита 5 - не ограничава и накрая за по сигурно си слагаш и един дървен нагръдник ЗА 3 - пак не ограничава.
Защитата на тялото ти е 7 максимум, ако атаката на противника е между 5 и 7 се намалява само от кожата
Ако е между 3 и 5 се намалява веднъж от бронята и после от кожата
ако е 1 до 3 се намалява от нагръдника после от бронята и накрая от кожата, но не по-малко от 1-ца.

Друг вариянт е 7 +6 +4, като втората ограничава с 2, тогава си имаш ограничени от 2
Трети вариянт е 10+6+4 като първата ограничава с 1 а втората с 2 тогава вече имаш сума 1+2=3 ОП
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 24, 2009 2:02 am

Всъщност първото, което си описал е вярно - не ограничава, защото максималната ЗА е 7. Тук мисля, имаше някъде уточнение, че само дървения нагръник можепе да се носи и то над ризници, а не над брони и кираси.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб яну 24, 2009 1:24 pm

Т.е. не мога да нося стоманен нагръдник над ризница?
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб яну 24, 2009 3:17 pm

BatGojko написа:Всъщност първото, което си описал е вярно - не ограничава, защото максималната ЗА е 7. Тук мисля, имаше някъде уточнение, че само дървения нагръник можепе да се носи и то над ризници, а не над брони и кираси.
Можеш да носиш нагръдник над ризница, Ванка. Или съм пропуснал ограничението или то е за грешките в книгата ;)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 24, 2009 10:07 pm

Това което казах беше, че не можеш да носип нагръдник над броня (кираса). Над ризница можеш.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори