Как да си направим Кавалерист до 6 ниво!

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Mistral
Гвардеец
Мнения: 585
Регистриран на: съб дек 29, 2001 12:08 am
Местоположение: Фелла / Montreal
Контакти:

Мнение от Mistral » съб май 27, 2006 5:11 am

Hazalad написа:Ще ме извиняваш, Гойко, ама не съм запознат с новият ти вариант за вдигане на опит, понеже не съм се интересувал... ...Видях че е оправено, супер, няма проблеми. И сам знам, че не съм наясно с нововъведенията, нито съм претендирал за това - колко пъти споменах, че става дума за случка отпреди година, за тогавашните правила?:)

Нито съм грешил, нито съм прибързвал, нито съм слагал някакви оценки...
Въпроса е, че от постовете ти изглежда, че и със стария вариант не си запознат. Просто често по памет "цитираш" неща, които никага не са били. Както и други казаха, не е, и никога не е било, възможно да получиш по-малко от 16 ТР на ниво.
Hazalad, всички уважаваме мнението ти, но не се сърди ако понякога не можем да се съгласим с начина по който се опитваш да го изкажеш.
"Аксиом16" - официален дом на фелинската раса...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб май 27, 2006 10:14 am

Уф, смятах, че няма да ми се налага да пиша повече по въпроса, защото съм бил ясен и изчерпателен, но уви, има нужда от няколко малки уточнения.
1. Новияте правила имат много, ама много слабо отношение по повод, даденият от мен примерен билд. Вече поясних, че промяната е по-скоро за удобство, отколкото, за да балансира ТР.
2. Ако внимателно прочетеш това, което съм написал в "билда" ще видиш, че нужната сила, се постига, с цена на орязване на други неща и на 5 ниво, стига да искаш. Също така би могъл да забележиш, че героят е направен със стартови 180 ТР, а при добро желание, правилата позволяват да се стартира със 196, което веднага компенсира необходимостта от последното ниво, в което се повишава с едно и Сила и Ловкост.
3. Очевидно съм бил прав, в преценката си за теб, че ти е трудно да се пребориш със себе си и да приемеш факта, че не си бил прав, но това не е мой, а твой проблем и наистина, не ти го казвам с цел да се заяждам, защото не искам и да си пълня форума с излишни спорове - казвам го, защото искрено вярвам, че подобна липса на възможност за самооценка на действията не е полезна за хората. Но пък всеки има право да живее живота си както пожелае, така че няма повече да се опитвам да те "поучавам" и се извинявам, ако съм прозвучал назидателно или поучително.

А сга за всички останали, които са прочели дискусията до тук - гледайте, четете и преценяйте сами, дали пък е невъзможно или не да се постигне каквото и да желаете с правилата на Аксиом16. Аз твърдя, че възможностите са много и само собственото ви нежелание да ги изследвата и собствените бариери, които вие си поставяте, могат да ви попречат. Не знам какви са възможностите на другите ролеви системи, с които аз не съм добре запознат, но възможностите за импровизация с Аксиом16 са много. Доказали са го много от играчите, които са постигали комбинации, изненадващи и мен. И именно в тази гъвкавост и многообразие на комбинациите на умения, способности и основнипоказатели е най-голямата сила на Аксиом16, но, за да ги откриете има няколко условия. Да имате желание да пробвате, да не ви е страх от математика (за 5 клас) и да не си поставяте собствени бариери. Целта на темата не беше да споря с Хазалад, а именно да покажа, че може!
Да, не може да направиш велик герой на 0 ниво, но нима не е именно в това половината удоволствие на ролевите игри - да видиш как героят ти израства, от обикновен оръженосец на рицар, самият той до такъв, че и ако вземе да изтегли меча от камъка, още по-добре. Един герой се изгражда до 10+ ниво и колкото по-интересен желаете да е, толкова повече време ще ви е необходимо, но така играта ще ви е ооще по-интересна. Ако ли не ви се чака, просто се договоерете с вашия Разказвач и стартирайте от желаното ниво - в тази тема съм показал, как може да стане набързо това.
И не забравяйте, че това, което би могло да ви попречи, да създадете фентъзи героя на вашето въображение е именно и само вашето въображение!

ПП: Благодаря на Хазалад, за идеята, да поясня някои неща за създаване на различни герои. Хазалад, ако си се почувствал обиден от някого на форума, най-добре е да го споделиш в прав текст, за да има въсможност въпросния човек да ти се извини или да потвърди желанието си да постигне именно това - ако обидата е злонамерена, модераторите ще вземат отношение. Ако считаш, че спорейки с теб и оборвайки мнението ти, аз съм бил неучтив или злонамерен, е най-добре да заостриш внимание за това директно на Аквариус, тъй като едва ли ще се самомодерирам - все пак, аз не съм имал за цел да обижам никого и очевидно не смятам, че съм неучтив ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб май 27, 2006 10:39 am

Хъм... само ще кажа, БатГойко, че има много малко неща, които човек не може да си направи в аксиом. Даже и за духовника има възможност. :) Само трябва да си размърдат хората мозъците. Съвсем отговорно заявявам, че освен Аксиома, само Беснореза ми изглежда толкова освободен от граници.

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » съб май 27, 2006 7:08 pm

А водолаз може ли?:)

Много забавен пост Гойко, особено часта в която ми направи съкратен психологически портрет и определи невъзможността ми за реална самооценка:) Поздравления, дори да не успееш да се реализираш в областта на ролевите игри, психологията си остава възможно поле за изява. Или поне ти с реалната си самооценка за себе си така смяташ:) И това не беше въобще заяждане, поне колкото и твоят пост не беше заяждане:)

Исках да знам възможно ли е или не. Казахте, че е възможно и го видях. Исках да знам къде греша ако съм допуснал грешка - и това видях, макар да беше съпроводено с много ненужни наредби и изкавания от сорта на "ти нищо не разбираш, аксиомо-невежа, анатема" и прочие глупости:) Грешките, които допускам сега, не значат, че когато сме правили героя съм грешил - тук май вие не правите разликата. Може да спреш вече с покровителствените глупости, с наредбите относно мен и превъзнасянията на великата система, в която всичко е възможно:)

Мистрал, прав си. Вече не съм запознат и със старият вариант, затова и толкова въпроси задавах. Исках да ми припомни някой как е било да видя дали АЗ съм останал с впечатление за малкото опит което се взема на ниво (под 20), или наистина е било така.
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб май 27, 2006 8:07 pm

Е, очевидно, не съм толкова добър психолог, след като в крайна сметка, опроверга преценката ми като сподели, че си видял къде грешиш. Всъщност нямаше въобще да се налага накой да спори с теб и да те "анатемосва", ако още от самото начало беше казал "а така ли, може и да е така, но моят опит с А16 е малко, та просто питах, а нямах за цел да звуча, сякаш искам да тествам системата, та да ви видя сега" (разбираш разликата, нали ;) ).
Благодаря и за оценката н амоите психарски възможности, ще се замисля дали да не запиша второ висше ( и без това отдавна ми се занимава с психология... за радост все още не съм преминал към психиатрията, но и това ще стане с времето).
Водолаз по Аксиом16 може да се направи, но ще трябва да се намери нужната екипировка, каквато, уви в Магландиум няма. Но затова пък си има заклинание, което тиразрешава да дишаш под вода, така че може и да не е чак толкова сложна задача - питай, колегата Широв ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 27, 2006 9:14 pm

Съвсем отговорно заявявам, че освен Аксиома, само Беснореза ми изглежда толкова освободен от граници.
Виждал ли си ГЪРПС?
По темата - на мен ми е по-интересно как ще се направи корсар, за кавалерист и сам се досетих.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб май 27, 2006 9:31 pm

На мен ми е интересно какво ще предложите за хосар...?
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 27, 2006 9:32 pm

Какво е хосар?

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб май 27, 2006 9:42 pm

До колкто знам, "рицар", появил се след широкото навлизане на барутни оръжия в Европа.
Тези благородници (макар и низши) спазват рицарските кодекси в пълната им сила, просто са по-леко бронирани. Разчитат на бързи и маневрени атаки, да ударят противника (мускетар) колкото се може по-рано, спестявайки си няколко залпа в повече.
Понеже не им се налага да се бият срещу брониран противник разчитат на малко по-различна техника с оръжието си (което или е меч или сабя в повечето случай).

Не си ли чел с "Огън и меч" (точно там носеха титлата "пан") или се е*аваш нещо с мен :lol:
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 27, 2006 10:16 pm

ХУсар ли имаш предвид???

А панове са полските благородници.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб май 27, 2006 10:24 pm

Добре де, щом искаш хусар нека да бъде:lol: .
Как според вас може да се направи приличен такъв за възможно най-малко нива?


ПП: В книгите се разказва за полските борби (и на саюзбици от цяла Европа) срещу татари и саюзници, нормално е да носят полска титла :P
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 27, 2006 10:28 pm

Галеане, хусарите са си кавалерия, а сведенията ти за тях са леко малко доста пообъркани.
Неща до толкова специално, че да се отрази системно няма. И ако си мислиш че всеки хусар е бил пан/всеки пан е бил хусар, жестоко се лъжеш.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб май 27, 2006 10:31 pm

В книгите всеки хусар беше "пан", по разбираеми причини.
Нека да не се отклоняваме.

След като може в Аксиома да се "отрази системно" и кавелерист и рицар ("нормален") и рицар, за търнир, що да не ми предложите и хусар?
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » съб май 27, 2006 10:33 pm

Point taken, Гойко, аз мислех, че е очевадно, че опита ми с аксиом вече е малко, понеже не се занимавам активно с него от година и половина:) Приемаме, че се е получило малко недоразумение, имайки предвид, че вие сте смятали за очевадни някой факти, за които аз не съм знаел и обратното.

А хусарите ако не се лъжа бяха лека кавалерия, сражаващи се със саби. Разчитаха на бързина и маневреност, докато тежко бронираните рицари просто прегазват всичко по пътя си. И се разминаваха с някой и друг век. Но ако се прави хусар, ще е просто коннен боец със сабя и лека броня (ризница).
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб май 27, 2006 10:37 pm

Hazalad написа: А хусарите ако не се лъжа бяха лека кавалерия, сражаващи се със саби. Разчитаха на бързина и маневреност, докато тежко бронираните рицари просто прегазват всичко по пътя си. И се разминаваха с някой и друг век. Но ако се прави хусар, ще е просто коннен боец със сабя и лека броня (ризница).
Точно както и аз казах, с уговорката, че в момента, в които рицарите изчзват от боиното поле хусарите ги заместват :P
Не, едвали би било толкова лесно. Този конник ще да е по-развит откъм майсторство с оръжието си, дори може и без никаква броня да влезе в боя и тн...- има какво да се отбележи :D
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 27, 2006 10:38 pm

Галеане обърни внимание на постовете ми за екипировката в темата за 'нови оръжия'.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб май 27, 2006 10:42 pm

Само с нагръдници и шлемове. Тоя горе го бива за това... Ако искаш пробвай така:

Човек
Ниво 0
Скорост: 16
Виталност: 2 (+2 от Войн)

Сила: 12
Ловкост: 7
Интелект: 10
Прецизност: 6
Издръжливост: 5

Способности и познания:
Военна екипировка (6); Езда (6); Тактика (6)

СУ:
Войн: 10
Специалист Мечове (2)

Ниво 1

16 + ((10/2)зара)/3 = 16 + (5до30)/3 (средноаритметично приемам че е 18, не съм добър математик.) = 16 + 6 = 22 ТР

ЖТ + 4 + ((12/2)зара)/3 = 4 + 7 = 11.

Ловкост от 7 на 9 (17 ТР)
Остават 5ТР

Ниво 2:

16 + ((10/2)зара)/3 +1 = 16 + (5до30)/3 + 1 = 16 + 6 + 1 = 23 ТР + 5 (остатък от предишното ниво) = 28 ТР.

ЖТ + 4 + ((12/2)зара)/3 = 4 + 7 = 11

Езда от 6 на 9 (24ТР)
Спец. Мечове на 3 (3ТР)

Остават 1ТР.

Ниво 3:

16 + ((10/2)зара)/3 +1 = 16 + (5до30)/3 + 1 = 16 + 6 + 2 = 24 ТР +1 = 25ТР

ЖТ + 4 + ((12/2)зара)/3 = 4 + 7 = 11

Езда от 9 на 11 (21ТР)
Спец Мечове от 3 на 4.

Няма оставащи ТР.

Ниво 4:

16 + ((10/2)зара)/3 +1 = 16 + (5до30)/3 + 1 = 16 + 6 + 3 = 25 ТР

ЖТ + 4 + ((12/2)зара)/3 = 4 + 7 = 11

Езда на 12 (12ТР)
Ловкост от 9 на 10 (10 ТР)

Остават 3 ТР.

Ниво 5:

16 + ((10/2)зара)/3 +1 = 16 + (5до30)/3 + 1 = 16 + 6 + 4 = 26 ТР + 3 = 29 ТР.

ЖТ + 4 + ((12/2)зара)/3 = 4 + 7 = 11

Прецизност от 6 на 9 (24ТР)

Остават 5ТР

Ниво 6:

16 + ((10/2)зара)/3 +1 = 16 + (5до30)/3 + 1 = 16 + 6 + 5 = 27 ТР + 5 = 32 ТР.

ЖТ + 4 + ((12/2)зара)/3 = 4 + 7 = 11

Прецизност от 9 на 10
Ловкост от 10 на 11
Спец Мечове на 6.


Крайно:

Ниво 6
Скорост: 16
Виталност: 2 (+2 от Войн)

Сила: 12
Ловкост: 11
Интелект: 10
Прецизност: 10
Издръжливост: 5

Способности и познания:
Военна екипировка (6); Езда (12); Тактика (6)

СУ:
Войн (10)
Специалист мечове (6)


Е, може и да имам една-две грешки, ама. Правен е топчно по книгата.

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » съб май 27, 2006 10:48 pm

Всъщност самото звание "рицар" не включва само тежко бронирана кавалерия. Истинският рицар би трябвало да може да се бие със всякакви видове оръжия, доказал е нееднократно доблеста и силата си в битка, и поради своите заслуги, смелост и вярност към краля или господаря си, получава титлата, както и някакви владения с нея. Хусарите са просто бойци на коне и би следвало да няма толкова изисквания към тях колкото примерно към рицаря. Затова и ги определих като "просто конен боц със сабя и лека броня".
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 27, 2006 11:50 pm

Интересно, с Хазалад сме на едно мнение:). Е, поне отчасти сме на едно мнение, но все пак е интересно :lol: ! Той описва рицарския идеал, но повечето рицари са имали известни различия с описанието, както в играта с откриването на 10 разлики:). Например, не всички са имали земи, не всички са били изпитани в битки срещу равностойни противници:), не всички са спазвали повелите на рицарския кодекс, повечето от тях са имали само рицарска титла. Е, поне за тежкобронирания конник, който умее да се бие с повечето видове оръжия сме съгласни, което определено е прогрес :lol: !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » нед май 28, 2006 2:51 am

Наясно съм, че идеала се разминава с действителността такава, каквато е била. Затова и писах "Истинският рицар би трябвало..." и т.н.
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон май 29, 2006 1:16 am

Знам какво си писал, пояснявам, за да няма недоразумения, които в Интеренет имат навика да се тиражират:). Това, което си описал, е популярно и много хора вярват, че отговаря на историческата реалност. Аз просто искам да уточня, че има изключения, преди в някой спор да те цитират:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Отговори