Как да си направим Кавалерист до 6 ниво!

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Как да си направим Кавалерист до 6 ниво!

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 1:58 am

Пускам темата специално, поради дискусия с Хазалад по въпроса, който ме наведе на размисли (без страсти) относно възможностите за кавалеристите в А16 (а и не само). Основната идея беше, че е сложно (невъзможно) да се направи кавалерист, който да размахва пиката от своя кон (такак както всеки уважаващ себе си рицар). Принципно, Хазалад е прав - не може да се направи такъв рицар на 0 ниво, тъй като хем трябва да може да язди кон, хем да държи пиката си с една ръка. Второто, както знаем, изисква 16 СИ, а това е нелека задача за 0 ниво човек. Въпреки големия обем на книгата, сме пропуснали да споменем, че това изискване би могло да се намали в случай на ползване от кон и специални седло, за което не се бяхме сетили тогава. Ползването с една ръка на пика, е вдъхновено от един герой от скандинавските саги, който ползваше алебарда и меч едновременно, но не яздеше кон, та наистина не съм се сещал за всякакви подробности и съм възприемал, ползването на пика в стил "рицарски турнири" по-скоро за ползване с две ръце (подсъзнателно), но моя грешка - не съм дал отговор на този въпрос и съм разочаровал едни, иначе тъкмо зарибени, играчи на Аксиом16, които, уви, може би именно поради тази моя слабост, сега славно вършат подвизи в световете на Д&Д ;).
Както и да е, дотук с описание на ГРЕШКАТА. Сега настана момента да я поправя.
Първо искам да заявя, че сме си предсатвяли, че рицар 0 ниво, е нещо малко по-смешно от Дон Кихот, но ездач на това ниво е съвсем ОК да бъдеш, а до 5-6 се очаква да можеш да станеш и велик рицар. На Хзалад му бях обещал специален шаблон за такъв герой на сайта, но там се забавям с оформлението им и затова реших да пусна началните данни на един такъв герой тук. Предполага се героят да ползва късо копие за една ръка в началото или меч, а не пика и едва на 6 ниво, да започне да ползва пика с 1 ръка и то без нужда от допълнителни принадлежности по седлото. Разбира се, мечът може да се замени, с новопоявилата се кавалерийска сабя, но това е екстра, която е добявена в желанието ми да поощря новите "зарибени" играчи да успеят да си направят кавалериста, който "мачка".
А ето и самият кавалерист (давам само основните показатели и умения, всички производни може да си изчислите и сами):

Раса: Човек
Ниво: 0
Виталност: 2 (+1 от СУ Воин)
Жизненост: 33
Скорост: 16

СИ: 10
Л: 12
ИН: 6
ПР: 10
ИЗ: 5

Способности и Познания: Кавалерист (6); Военна екипировка (6); Тактика (6)
СУ: Войн (6)

Начална атака с къс меч или късо копие 17+3=20. Бих казал отлична стартова атака, а ако се извършва от кон, би следвало към нея да се прибави и +2 от разлика в нивата между атакуващия и атакувания (стандартното +2 към БЗ на ездача също е бонус, който не е за пренебрегване). Понеже разликата в МР на коня и човека е 1, то ТД за езда за момента са 16 + 1 - 9 = 8 ТД (също не е зле).
Шаблонът е направен на база 180 ТР и е момента остават 5 ТР, неразпределени.

А ето и развитието по нива:
1 Ниво:
- Получава +23 ТР и +10 ЖТ
- Повишава СИ от 10 на 12, остават 5 неразпределени ТР

2 Ниво:
- Получава +23 ТР и +13 ЖТ
- Повишава Ловкост от 12 на 13 и Ездач от 6 на 8
- Остават му 0 неразпределени ТР

3 Ниво:
- Получава +23 ТР и +13 ЖТ
- Повишава Ездач от 8 на 10
- Остават му 4 неразпределени ТР

4 Ниво:
- Получава +23 ТР и +13 ЖТ
- Повишава Сила от 12 на 13 и Ловкост от 13 на 14
- Остават му 0 неразпределени ТР

5 Ниво:
- Получава +23 ТР и +13 ЖТ
- Повишава Сила от 13 на 14
- Остават му 9 неразпределени ТР

6 Ниво:
- Получава +23 ТР и +16 ЖТ
- Повишава Сила от 14 на 15 и Ловкост от 14 на 15
- Остават му 2 неразпределени ТР

Сега вече може да държи пика с едната си ръка.
Има Атака с пиката от кон = 23+2=25 (не би следвало да се прилага наказание за ползване с една ръка, тъй като това е специално приложение на пиката и е логично да няма такова, независимо, че не съм го описал специално в книгата - просто е логично)
Има БЗ = 18 (+2, когато е на коня си)
Ездата му отнема 6 ТД в началото на всеки рунд (конят добавя 1 Усложнение, тъй като МР е 4, а на героя е 3)
Може да ползва щит в другата си ръка и т.н.

Забележка: ТР и Жизнеността са покачвани по осреднени стойности на зара, така че в реална игра може да има леки отклонения при отделните нива.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пет май 26, 2006 8:39 am

А как взема по 23 ТР на ниво с 6 ИН, би трябвало да е доста по-малко ако спомените ми от миналата година не ме лъжат..?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 9:35 am

Хъм... от къде изкрънка +7 ТР на ниво, бе Бате? Свръх огелпено е!

за 1во ниво:

16 + ((6/2)зара)/3, значи в най-добрия случай 22 ТР :shock:


За 6то ниво:

16 + 5 + ((6/2)зара)/3, значи в най-лошия случай 22 ТР. а в най-добрия 27...

Моля те обясни ни!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 9:43 am

А, още нещо:

Тоя лично аз не го виждам като рицар, а като лек кавалерист. Още бая неща трябва да изучи за да стане рицар. Просто според мен в Аксиом е трудно да си направиш герой, който наистина те кефи преди 12то-16то ниво. Както и да е, ще пусна до час-два моето виждане за Рицар, не просто ездач.

ПП:Това мнение е за всички, които ще видят това и ще си кажат: "Ааааааааааааааа.... мога още на 6то ниво да съм рицар!!!" Не, не е лесно да си рицар!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 10:03 am

Да, рицар е неправилно определение от моя страна - става дума за войн от кон. Рицар е нещо специално и всеки има някакъв образ в главата си за него - къде по-приказен, къде по-реален, но да, за Рицар, само статистики не стигат.
За ТР на ниво. Ако някой от вас е чел, пусантия на сайта ни ПДФ, щеше да знае от къде идват тези 23 на ниво. На ниво героят получава: ТР = 16 + ((ИН/3)зара); премахнато е влиянието на нивото и е опростена зависимостта на интелекта. Средно статистически, при хвърляне на 2 зара, най-често се пада 7. Така се получава 23 на ниво. По старите правила, това би изглеждало така: ТР = 16+НИ+((ИН/2) зара)/3 или от ИН щеше да получава по 3 зара/3, което е 10/3 - средно 3,5 на ниво. Имаме показване на 6 нива. Което пък е 21 ТР, при достигане на всяко ниво е получавал от ниво 1+2+..5 = 15 ТР., общо станаха 36, което за 6 нива е средно +6 на ниво. Значи двата метода се разминават с +1 ТР на ниво. Предполагам, сами се сещате как да компенсирате от някъде тази малка разлика, дори и ако държите да правите героя си по стария начин, който е що-годе идентичен, но по-тромав.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 10:08 am

Хъм... мдааа... явно трябва да си дръпна ПДФа. А и дори исторически рицар да искаш да си направиш статовете... статовете ти трябва да са високи - рицарите са използвали и лък и арбалет, били са образовани и т.н. Абе запиуляна работа :) В момента си правя един кавалерист, който е по-слаб в началото, ама ако продължаваме нагоре по нивата, нейде към 10 то май ще е бая по-силничък от тоя.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 10:22 am

Абсолютно възможно е. Този беше направен единствено с цел да може на 6 ниво да вдигне пиката с една ръка. Историческите рицари, едва ли са можели да ползват адекватно пика с една ръка и едва ли са имали 16 СИ което значи, че можеш да носиш до 256 кг и да вдигнеш над глава 153 кг... не ми се вярва много рицари да са можели това, нищо, че не са били слаби. Просто това е задача за специално тренирани силови атлети, а не за ездачи, благородници.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 10:26 am

Не само, кавалерийската пика е много добре балансирана и за еднократна употреба... не е нужно да си херкулес че да я ползваш.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 10:47 am

Знам, но след като не съм се сетил да спомена специална кавалерийка пика, целта ми беше да направя кавалерист с обикновена пика. Ако аз съм Разказвач и играчът иска да ползва пиката от кон, бих му разрешил с изискване за сила, като за това за ползване с две ръце.
Последна промяна от BatGojko на пет май 26, 2006 1:00 pm, променено общо 1 път.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 12:15 pm

Аха, а пък ако чарджне аз ще опиша много внимателно как му се откъсва ръката... ;)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 26, 2006 12:35 pm

Играч с познания по история и персонаж с кована броня, на когото тръгнеш да описваш такава измислица, просто ще се изсмеее и ще ти обясни, че рицарската броня често има място за закрепвнае на пиката отстрани. По този начин, рицарят само насочва оръжието си по време на атаката, препускакйки с коня, а силата му играе минимлан роля в поддържането на пиката. Поне "Айвънхоу" прочетете!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 12:45 pm

Аха, ама я пак си помисли, рицарските пики нке са ли се чупели след удъра? А и не съм чувал в Магландиум да има чак толкова тежка кавалерия - знаейки колко скъпа и ценна е стоманата... мне... по-вероятно е да останеш без ръка... друг е въпроса као по някакъв начин го закрепиш за седлото (катафарките (абе как се пишат тия?) май са били по тоя начин)

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пет май 26, 2006 1:03 pm

С ръката си само се прицелваш. При удар щя паднеш целият, а не само ръката ти :lol:
Пика чупи се ако си некадърник или когат снимаш холивудски филм :wink: Ударът не е просто засилване срещу противника, а изисква много техника и блъфове...

Освен това ми нправи впечатление, че много тежки изкарахте броните. Дори турнирните не са толкова тежки, пък те струват колкото имение- те са само изключение и не би било разумно толкова да го разисквате. Пълна броня бойна не е по-тежка от 50-60 (може и 70) кг :wave:
Последна промяна от Gallean на пет май 26, 2006 1:05 pm, променено общо 1 път.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 1:05 pm

Трябва ли в книгата да е описана всяка една възможност, за да се сетите, че могат да се ползват именно дървени пики, които да са евтини и да се чупят при удар с по-тежък противник? Официално се извинявам на всички, които са очаквали именно това, но не ми е по силите да предвидя всяка сиъуация, в която би могъл да изпадне играча. Но, също така, се надявам, че никой разумен играч, няма да се опита да обвини системата за този пропуск, тъй като на мен не ми е известна система в света, която да описва всички тези възможни вариации - но пък правила, за това как вие да се сетите има достатъчно и в ПММ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 26, 2006 1:07 pm

Хамелеоне, ако съм събрал пари за броня от метални листове, пика и кон, значи цената на стоманата не ме интересува и не, силата не се предава на ръката ми, а на бронята! Ако пиката се счупи, ще сменя дръжката, острието се чупи рядко, но според мен бъркаш бойните пики с турнирните копия, които са направени така, че да се чупят:). А пиката обикновено не се използва след първата атака, въпреки че е цяла, защото на нея са нанизани първите редици на противника, така че изваждането й преди края на битката е практически невъзможно.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » пет май 26, 2006 1:18 pm

Хех. Имаше едно комиксче с герой на име MinMax :D

Потребителски аватар
Battle_Mage
Работник
Мнения: 97
Регистриран на: вт сеп 27, 2005 12:49 pm
Местоположение: Търговище

Мнение от Battle_Mage » пет май 26, 2006 1:21 pm

И кй по дяволите ще тръгне да мушка всеки противник с пика,която трябва да сменя с нова след всеки удар,да носи цял наръч пики на коня си,като всички това изисква АДСКИ МНОГО ТД и още повече пари или да наеме оръженосец,което няма да намали толква съществано ТД,но ще трябва да се изхарчиш яко за наемника и ще трябва да предпазва и него от враговате ( още изхабени пики и още пари). В крайна сметка ако не убият героя докато си взема нова пика или предпазва 2-жълтици-на-ден-наемника,ще се изръси много,ама МНОГО здраво. Единствения смисъл да се използва героя е в турнири И героя ТРЯБВА да разполага с МНОГО пари. Наистина не виждам смисъл в герой със дървена пика.
Изображение

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 1:25 pm

А в герой с дървено гребло, наместо меч?
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 1:47 pm

Виж, ся, ако си с броня... хъм... не, не съм проучвал въпроса, но знам, че ако само държиш пиката (т.е. не е закрепена за тялото/коня ти по никакъв начин) си останал без ръка. Точно за това късните турнирни пики се чупят, но те специално не се използват в битка (реална).

Батъл мейдж, ще ти кажа защо е много голям кеф да пернеш някой с пиката си от коня - обикновено съответния нещастник изчезва от земята (заедно и с този зад него, евентуално). После вадиш себята/меча (избираш си) и сечеш.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 1:50 pm

Всъщност, турнирните пики се чупят, заради безопасността на участниците, а не заради това да не се откъсне нечия ръка, рамо или друг крайник. Нещо като съвременните, лесно чупещи се болиди във Формула 1.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 26, 2006 3:44 pm

Благодаря, спестяваш ми обяснението към Хамелеона. Хамелеоне, проучи въпроса, аз не се сещам за случай, когато някой рицар си е строшил ръката, след като е пронизал противника си, но ако ми посочиш източник, ще го добавя към портала си по историческа фехтовка:).
Battle_Mage написа:И кй по дяволите ще тръгне да мушка всеки противник с пика,която трябва да сменя с нова след всеки удар,да носи цял наръч пики на коня си,като всички това изисква АДСКИ МНОГО ТД и още повече пари или да наеме оръженосец,което няма да намали толква съществано ТД,но ще трябва да се изхарчиш яко за наемника и ще трябва да предпазва и него от враговате ( още изхабени пики и още пари). В крайна сметка ако не убият героя докато си взема нова пика или предпазва 2-жълтици-на-ден-наемника,ще се изръси много,ама МНОГО здраво. Единствения смисъл да се използва героя е в турнири И героя ТРЯБВА да разполага с МНОГО пари. Наистина не виждам смисъл в герой със дървена пика.
Правилно, но всичко това не е проблем за един рицар. Освен това, както казах, пиката обикновено не се чупи, за разлика от турнирното копие, просто това е оръжие за таранен удар. Вместо цял наръч пики, рицарят е носел и допълнително оръжие, обикновено меч, но също толкова често секира или боздуган:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пет май 26, 2006 4:14 pm

Я първо уточнете дефиницията на рицар, че както го описваш -е, излиза, че говориш за доста "тежък" рицар, тръгнал на дълъг път, а не на "куест" в "задния двор", където едва ли би мъкнал повче от две-три оръжия, независимо от калибъра...
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пет май 26, 2006 4:19 pm

Мда, и аз си спомням, че на ниво вземахме средно по 14-15 (ако имахме късмет) точки развитие. Определено не бяха по 23:) Но такива заровя мятахме.

Търнирните пики се трошат. Бойните не са толкова крехки. Относно специалното седло и държането на пиката с две ръце.... Гойко, спомни си който и да е рицарски филм. Там пичовете държат пика И щит все пак:) Затова никога не ми е минавало през ума рицаря да не може да държи пиката с една ръка и затова и нямаше съмнение колко сме прецакани с това изискване за 15 сила.
Последна промяна от Hazalad на пет май 26, 2006 4:25 pm, променено общо 1 път.
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 26, 2006 4:21 pm

14-15 при положение че БАЗОВО получаваш 16 ?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет май 26, 2006 5:41 pm

Hazalad написа:...Гойко, спомни си който и да е рицарски филм. Там пичовете държат пика И щит все пак:) Затова никога не ми е минавало през ума рицаря да не може да държи пиката с една ръка и затова и нямаше съмнение колко сме прецакани с това изискване за 15 сила.
Не съм казвал, че се държи с две ръце, а че за целите на ползване от кон, бих разрешил, като Разказвач, да се ползва при изискванията за две ръце. Просто, в таблиците са описани изискванията за ползване без никакви помощни средства, а в случая с ползване от кон, обикновено е имало такива, поне доколкото аз знам. Да, гледал съм във филмът "Като рицарите", как главния герой накрая вдигна пиката, сякаш е супер лека (е, тя очевидно си е такава за филма де), но дори там му я бяха привързали за ръката, а иначе, докато беше с броня, я държеше по съвсем дръг начин. А и със сигурност говорим за пики с различно тегло - ако бяхте просто решили да ползвате дървена пика с по-ниска устойчивост и съответно шанс да се счупи, то и теглото й щеше да падне от това на пиката наполовина поне, а това смъква с толкова и нужната СИ за една, две и т.н. ръце. Идеята ми е, че не бива да се очаква всичко да е дадено наготово от системата. А и форумите са за това, да споделите, да кажете мнение, желание и да получите съвет, дискусия и т.н. А не да чакаш една година, след което да се оплачеш, че видиш ли, в Аксиом16 нямало как да си спретнеш супер-мега-якия рицар.[/b]
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 26, 2006 9:37 pm

hameleona написа:14-15 при положение че БАЗОВО получаваш 16 ?
Аз вече писах на Хазалад, че направо не става дума за същата система:). Той обаче продължава с оплакванията, като нормален хейтър:). Просто не му обръщай внимание :lol: !
Последна промяна от Асен на съб май 27, 2006 1:13 am, променено общо 1 път.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пет май 26, 2006 11:30 pm

И станимир ли е хейтър, щото и той същото почти каза? Момчета, осъзнайте се малко:) Никой не се оплаква - констатирах как е било. Трябва ли да ровя из книгата да търся как е било преди година и нещо, преди да си оправите и балансирате системата?:) Никъде не съм казвал, че е било ТОЧНО така с ТОЧНО тия цифри - споменах ли, че беше преди година и нещо? Да? Няколко пъти? Извинявайте, че го споменавам отново - но явно имате нужда да го прочетете няколко пъти да ви влезе в главите:)ю

А тпва с хейтенето е най-голямата глупост, която можеше да кажете - да си съставяш мнение за някой от това, което някой си някъде си е казал за него, без сам обективно да прецениш нещата - има си хубава дума за подобни хора, но няма да я споменавам понеже обещах да съм приличен:) Но започва с г и завършва на к:)
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 27, 2006 1:12 am

Hazalad написа:И станимир ли е хейтър, щото и той същото почти каза? Момчета, осъзнайте се малко:) Никой не се оплаква - констатирах как е било. Трябва ли да ровя из книгата да търся как е било преди година и нещо, преди да си оправите и балансирате системата?:) Никъде не съм казвал, че е било ТОЧНО така с ТОЧНО тия цифри - споменах ли, че беше преди година и нещо? Да? Няколко пъти? Извинявайте, че го споменавам отново - но явно имате нужда да го прочетете няколко пъти да ви влезе в главите:)ю

А тпва с хейтенето е най-голямата глупост, която можеше да кажете - да си съставяш мнение за някой от това, което някой си някъде си е казал за него, без сам обективно да прецениш нещата - има си хубава дума за подобни хора, но няма да я споменавам понеже обещах да съм приличен:) Но започва с г и завършва на к:)
Пука ми какво е казал Станимир и за какво, не съм го прочел:). В момента обсъждаме системата такава, каквато е понастоящем. Това, което ти правиш, се равнява на изказване за последното издание на ЗиЗ, ако познаваш само втората ревизия. За твоето хейтене не ми е казвал никой, съдя по твоите изказвания във форума. Понеже аз също съм привърженик на учтивия тон, ще поясня, че за мен хейтър означава предубеден човек, който не само не харесва нещо, но и натрапва мнението си на околните и засега ти се вписваш в това определение :lol: !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб май 27, 2006 1:37 am

Hazalad написа: Трябва ли да ровя из книгата да търся как е било преди година и нещо, преди да си оправите и балансирате системата?:)
Аз мисля, ясно обясних къде само е разликата, между официалния вариант в книгата и в по-новия. Между другото, новия вариант за ТР на ниво е подбуден у мен именно от Станимир, когато преди година ме попита, защо не съм го опростил в книгата. И е направен именно с цел опростяване, а не балансиране на системата. А терминът "хейтър" не е използван нито веднъж от мен, че да слагаш всички на форума под един знаменател, че видите ли ние сме се нахвърляли върху теб. Никой не те напада, а само обяснявам, че грешката не е била в книгата, а в теб самия. И ако наистина сте получавали по под 16 ТР на ниво, при положение, че това е основна база, няма как аз да греша. Не се обиждам на никой, който не е харесал АКсиом16 по една или друга причина, но съм длъжен да покажа грешките на тези, които се опитват да убедят и останалите, че има нещо в системата ен работи, само поради това, че те не са успели да го раберат, а и не са имали желание да го сторят. Ок, нямам нищо против, че предпочитате Д&Д (това си е велика система), но нека не е за сметка на Аксиом16. Има неща, които аз съм направил в А16 по определен, начин и те не могат да се направят в Д&Д, но аз не отивам по темите за Д&Д да обяснявам, колко леймърско е решено там и как велико съм го решил аз в А16, нали?
Та когато направиш едно изявление, на официален форум, след което се намери някой, да ти покаже грешката и да те разубеди, имай поне доблестта да кажеш, че си сгрешил, избързал в преценката или, че просто си се изказал неподготвен, или пък, че целият спор е бил нелеп и не си имал за цел да се стига до такъв. Но го направи мъжки и с достойнство. Знам, че 90% от потребителите на форуми нямат смелостта да си признаят, когато сгрешат, а предпочитат да се оправдават... "ама аз споря, а вие сте били променили това и онова", не, специално гледах да не се възползвам от нови промени, които в момента се мислят по повод именно твоето мнение. Да, представяш ли си, това дори ми е подействало положително, като ме е накарало да заделя време и да помисля, върху желанието ти. И занеш ли, никак не е учтиво, след като си подхванал една тема, да ми заявиш, че за теб е супер тежко и не си струва д а"ровип из книгата", за да видиш дали пък случайно не говоря и малко верни неща. А още по-зле е ако се опитваш да ме изкараш глупак, мен или някой друг, който съшо се е опитал да ти покаже, че грешиш в случая. Както и да е. Считам спора ни за приключил, но очаквам оттук насетне, да се включваш с по-адекватна и конструктивна дейност по форума, за да не ми се налага да пиша подобни дълги постове посред нощ.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » съб май 27, 2006 4:34 am

Ще ме извиняваш, Гойко, ама не съм запознат с новият ти вариант за вдигане на опит, понеже не съм се интересувал - ти сам го каза, аз съм Д&Д фен, аксиом го изоставих преди година (за съжаление не ме влече толкова математиката, че да си запълвам с нея свободното време). Всичко което съм писал повече от ясно си беше базирано на старият вариант. Книгата е в Станимир, така че няма как да се консултирам сега - но 5-о ниво нямаше начин да се направи кавалерист - мисля, че това и ти го потвърди сам. Нито съм казвал колко ви е куца системата, нито съм изтъквал недостатъците и, нито съмя нареждал за сметка на Д&Д. Да, невежа съм относно новите правила и въобще нововъведенията в аксиом - просто щото не ми пука, моят интерес е другаде, което не казвам с цел да омаловажа труда ти или тоя на екипа ти; просто различни вкусове и интереси:) Поста, в който описах създаването на героя на Вальо въобще нямаше за цел да събужда подобни спорове или дискусии, а само исках да видя дали това е оправено в новият вариант - иначе за какво исках прословутият билд? Видях че е оправено, супер, няма проблеми. И сам знам, че не съм наясно с нововъведенията, нито съм претендирал за това - колко пъти споменах, че става дума за случка отпреди година, за тогавашните правила?:)

Нито съм грешил, нито съм прибързвал, нито съм слагал някакви оценки. Исках отговори, а не нападки:) Винаги съм готов да се вслушам в гласа на разума, но ако не съм ти се сторил особено учтив в последният си пост, ще ме извиняваш - но не видях особена учтивост проявена към мен в някои от по-долните постове.

Айде отивам да си догледам филма:)
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Отговори