Певец +

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Певец +

Мнение от Vilorp » вт сеп 26, 2006 9:58 am

Някаде имаше изказване, че умение развито на майсторска степен има 50% шанс за успех. Обикновенните песни на Певеца нямат усложнение, и той може да ги запее сравнително лесно с приличен успех. ПРоблема идва при първото изправило се усложнение, което най-често се явява психическата устойчивост на противника, а тя в класическия вариант е между 8 и 10. Това ще рече, че майстор певец трябва да получи сбор от трите зара повече от 14 при ПсУ 8 и повече от 16 при ПсУ 10. Ако ПсУ-то на противника е повече певеца може да се надява само на АУ.

Та така. СТигна се до нещо, като заключение, че певеца неможе да се концентрира допълнително приди да запее. Тогава?

Ето един вариант:
Певеца може да увеличи успеха на песента си като вложи своята магическа енергия в мелодията.
За +1 успех певеца заплаща 5ТМ при запяването, а подържането на песента +5ТМ на рунд освен стандартното (ако песента е немагическа се плащат само тез 5ТМ)*
*В случай че песента се пее извън битка маната похарчена за нея е 30 за цялата й продължителност - 1 до 5 минути.

Горепосоченото е опростен вариант, не най-опростен, но поне ми се вижда достатъчно балансиран. Моля да си изкажете мнението.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт сеп 26, 2006 2:18 pm

Сега, Вилорпе, по принцип преди малко обсъдихме темата с един познат от форума и стигнахме до следните решения:). По принцип, целта на пеенето не е да накараш някой да те слуша против волята си, умението е достатъчно полезно и извън битки:)! Освен това, не виждам нужда от толкова сложна механика:), ако все пак искаш да повишиш шанса си за успех по време на битка, просто като изчисляваш усложнението, използвай само половината психическа устойчивост на противниците и приключвай въпроса:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет сеп 28, 2006 3:07 pm

Е, да де, ама това, което искаше да каже Вилроп, май е именно, че дори и извън битка, колкото и да искат да го слушат, певецът едва ли ше постигне какъвто и да е успех с по-сложните си магии. Т.е. някой противник (който, естествено, не разбира за подлите намерения на менестрела пред него) може много да се "кефи" на "зверските парчета" на певеца, но тайно да си напомня "Трябва да стоиш на пост! Не заспивай! Трябва да стоиш на пост! Не заспивай! Трябва да..." и съответно... да не заспи. Това, даже, при сегашните правила е съвсем възможен (почти задължителен) сценарий, освен ако не съм недоразбрал нещо - обяснете, ако обичате, в такъв случай.

Та за да се балансират нещата идеята на Вилроп, май е много добра, а не е и сложна (бая си е проста, по мое виждане).
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет сеп 28, 2006 3:14 pm

Shamajotsi написа:Е, да де, ама това, което искаше да каже Вилроп, май е именно, че дори и извън битка, колкото и да искат да го слушат, певецът едва ли ше постигне какъвто и да е успех с по-сложните си магии.

Т.е. някой противник (който, естествено, не разбира за подлите намерения на менестрела пред него) може много да се "кефи" на "зверските парчета" на певеца, но тайно да си напомня "Трябва да стоиш на пост! Не заспивай! Трябва да стоиш на пост! Не заспивай! Трябва да..." и съответно... да не заспи. Това, даже, при сегашните правила е съвсем възможен (почти задължителен) сценарий, освен ако не съм недоразбрал нещо - обяснете, ако обичате, в такъв случай.

Та за да се балансират нещата идеята на Вилроп, май е много добра, а не е и сложна (бая си е проста, по мое виждане).
Певецът изобщо няма магии, предполагам, че говориш за песните:)!

Човеко, основното приоложение на умението Певец, изключвайки бонусите към магия и бой с нож;), е влиянието върху емоциите на хората, а не приспиването им, за да може да им резнеш гърлата. В определени кампании:), не по-маловажно е способността му да се вре навсякъде и да събира информация, защото и в най-изпадналите кръчми певецът е в относителна безопасност, за разлика от войн с митрилена ризница, който няма да разбере какво го е намушкало:)!

Що се отнася до сложност на мехниката, погледни моето предложение и сравни! Половината форум и без това вие, че в Аксиом имало деление, което амебите постигат, без да са завършвали атомна физика8)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет сеп 28, 2006 3:26 pm

Добре де, съгласих се :D ! А иначе, да за песни ставаше дума. Ама то и аз съм един...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет сеп 28, 2006 3:27 pm

Тъй като, макар и по малко от Магесника, певеца трупа прилично количество мана, а на нива над 3-то тая мана му стои сама да събира прах. Та идеята е чред допълнително заплащане в мана певеца да дигне шанса за успех на песента си (да не е чак толкова фалшиво). Това компенсира частично невъзможноста му да се "концентрира" и също така му дава възможност да похарчи малко мана за здравето на групата.

Извън битка певеца може да пробва да забавлява народа в някоя гостилница - Изтърбушения Барабан, да речем. А от успеха на този обикновенна песен зависи:
а) колко медника ще припечели
б) с колко ще се покачи временно обаянието му

От а) и б) следва да заключим, че певеца ще измъкне малко по-лесно исканата информация и в някой случай може да приключи на печалба ;).

ПРеработен вариант:
Срещу 5ТМ и 1ТД певеца дига с 1-ца шанса за успех. Разхода за поддръжка на песента зависи от самата песен.

Ей така е по-опростено струва ми се. Или да махна допълнителното ТД?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет сеп 28, 2006 3:56 pm

Vilorp написа:Тъй като, макар и по малко от Магесника, певеца трупа прилично количество мана, а на нива над 3-то тая мана му стои сама да събира прах. Та идеята е чред допълнително заплащане в мана певеца да дигне шанса за успех на песента си (да не е чак толкова фалшиво). Това компенсира частично невъзможноста му да се "концентрира" и също така му дава възможност да похарчи малко мана за здравето на групата.

Извън битка певеца може да пробва да забавлява народа в някоя гостилница - Изтърбушения Барабан, да речем. А от успеха на този обикновенна песен зависи:
а) колко медника ще припечели
б) с колко ще се покачи временно обаянието му

От а) и б) следва да заключим, че певеца ще измъкне малко по-лесно исканата информация и в някой случай може да приключи на печалба ;).

ПРеработен вариант:
Срещу 5ТМ и 1ТД певеца дига с 1-ца шанса за успех. Разхода за поддръжка на песента зависи от самата песен.

Ей така е по-опростено струва ми се. Или да махна допълнителното ТД?
Не виждам причина да се позволява на некадърници с множество убити гоблини да правят гениални концерти само с маната си:). Ако искаш, пробвай го и виж как магьосниците с умение 1 на певец мачкат и газят на музикалните фестивали:). За мен идеята на певеца е различна:)!
Сега, след като изказах становището си;), ако ще го въвеждаш, остави само цената в Мана. Според мен не почват да пеят по-бавно при използването на тази опция, а предизвикват повече резонанс, примерно:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет сеп 28, 2006 4:46 pm

Певец на 1 и магесник на 12 с 100 мана Сотир се изправя на концерт послучай 13-ти Дъфлър в Мидена срещу Певеца Евлоги - майстор (СУ12) и има 30 мана

Магесника запява за с успех 1+15 за цена от 75 мана
Певеца запява за с успех 12+4 за цена от 20 мана
Тук отбелязваме че всичко се решава от зара.

При тез разходи на мага ще му е къде къде по-лесно да каже: Ваща мама, пускам ви отгоре два Армагедона за по 40 мана ако не ми присъдите приза ;)

п.п. Отпадат допълнителните ТД-та тъй че ще прабваме така пък ще видим в последствие има ли файда някаква ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » чет сеп 28, 2006 6:59 pm

"Гласувам" за варианта на Асен.

Певеца има бонус на МУ, както и на атаки с ножове. От тук стигаме до две мн приятни и игрово развиващи героя идеи - да прави специални атаки, за да компенсира ниската атака на ножа си (1) и да прави не особено силни, но полезни и наблъскани с мана магии (2).

Сложеш ли му допълнителния бонус струващ манна, "пеенето" ще се превърне в нещо средно между умение, магия и специална атака. Остава само да измислиш как да го направиш в някои аспекти предмет и ще се превърне във безусловно безкрайната субстанция*.

*-Бог
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет сеп 28, 2006 8:45 pm

Вилорп, как да обясним на пауърплейската ти душичка, че не всичко трябва да се експлоатира до последна капчица и че не всичко е оръжие за непрекъснато избиване на какво ли не? Стоях много учтиво на страни от тази дискусия (познай кой е познатия от форума в първия пост на Асен), но ти започваш да ми лазиш по нервите повече от здравословното.

Достатъчно куцо е, че Карузовците започват да отбират от рязане на гърла, ами сега като някой магьосник, имал (не)щастието да научи що е то 'невма' (Вилорп, знаеш ли какво е 'невма'?) с медитация започва да върти едни песни на по три октави. Виждаш ли някаква логика, ако знаеш какво е това 'логика'?
И ако кажеш 'Защо не?', да попитам с какво е по-различна музиката от скулптурата, рисуването, танците или поезията, че магьосника да получава на нея бонуси, а на другите не?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет сеп 28, 2006 10:07 pm

Andras написа:Вилорп, как да обясним на пауърплейската ти душичка, че не всичко трябва да се експлоатира до последна капчица и че не всичко е оръжие за непрекъснато избиване на какво ли не?
Вапцал съм нещата, които не се отнасят за мене. ;)
Това, което се опитвам да направя е да оптимизирам.
Andras написа:Стоях много учтиво на страни от тази дискусия (познай кой е познатия от форума в първия пост на Асен), но ти започваш да ми лазиш по нервите повече от здравословното.
За първата част - защо ли когата друг изказва твое мнение ми звучи доста по-уравновесено!? ;)
За втората - пропускам я белким спестя малко здраве ;)

Невма, незнам какво е, логика знам. Не споря, че е странно „Карузавците“ да разбират от рязане на гърла. Можеби има някакво влияние от дунжанае, незнам.

И за да кажа и нещо по темата:) :
Опитвам се да намеря метод, за повишаване успеха на песента, за да не зависи тя само от заровета и случайноста, а да има шанс и играча да направи нещо*. Каза се в една друга тема, че неможело певеца да се концентрира преди да запее. ПРи песните без усложнение проблема не е голям, но при песните със какво става? Когато участва ПсУ- то се взима на полувина, което решава един от проблемите. А когато решението за усложнението е субективно какво се прави!?

ПРимер: Певеца пробва да разведри настроението в кръчма където се сервира само лимонада, понеже местния владика е забранил алкохола. Какво усложнение ще се сложи?

И за да не стане още по объркано отколкото го докарах спирам до тук. В друг пост ще бистря маната и магията.


*В едни от последните сесии Водещия мяташе зарчетата и едниственото, което можеше да прави певеца в групата беша да каже: запявам, след което само подтичква около групата без дори да си знае успеха.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет сеп 28, 2006 10:31 pm

Аз не целя да бъда уравновесен. Всеки път, когато ти напишеш твое 'предложение', то аз мигом ставам безкрайно краен.
Не бил моля те пауърплейър... Я си прочети едно нещо, което няма за цел 'повишаване', 'помагане', 'оптимизиране' или както там ти е скефнало да го наричаш на момента?

Карузо - КарузОвци. А невмите са преднотен запис, за чието съществуване се учи в прогимназията. На мен, обаче ми е по-интересно, какво е 'дунжанае'?

Що се отнася до самата тема - няма с какво да си повишиш успеха в пеенето, освен с повишаване на техниката си. Можеш най-много да вземеш всички предпазни мерки, да не ти пресипне гърлото, да не останеш без въздух и прочие... Толкова. Играч, който има герой певец, или поне нормален играч, който има герой певец, иска героят му да пее. Да изнася представления, да пее по храмовете, да съчинява балади и да ги изпълнява за любимата... Той не иска да хипнотизира стадо смърцъфляци, не иска да троши мечове с гласа си или да приспива зомбита. Той иска да твори музика. А за въздействието на музиката като изкуство е необходима подходящата атмосфера и обстановка. Може ли един стрелец да стреля без стрели - ми не. Може ли един ковач да изкове нещо без метал - не. А защо тогава се опитваш да направиш певеца да пее, без да има необходимите условия за това???

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет сеп 28, 2006 11:10 pm

Andras написа:А защо тогава се опитваш да направиш певеца да пее, без да има необходимите условия за това???
Защото не винаги има подходящите условия за това. Всъщност само в сесия на Асен доколкото помня отвреме навреме имаше подходящи условия за певеца. Под подходящи имам предвид кръчме, в което се лее бира, топло е и публиката не си е приготвила зарзават за мятане. ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет сеп 29, 2006 8:25 am

Вилорп, генийче, всеки един процес, от ядрения синтез до изпяването на "Аве Мария", протиича само ако необходимите за протичането му условия са налице. И изключая съвсем малък брой процеси, за които почти гарантирано не си чувал, за всички останали условията не винаги са налице. И така трябва да бъде!

А това, че е имало време, само когато си играл с Асен иде да ти каже, че социалната игра, като такава ти е също толкова непозната, колкото на мен неокантианството. Няма нищо лошо - ходи коли гоблини на воля, ама не се занимавай с музиката, от която не отбираш и която въобще не следва да касае такъв тип игра!

Това беше. Асене, от тук оставям на теб.

ПС. И все пак, какво е 'дунжанае'?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет сеп 29, 2006 8:59 am

извън темата:
...всеки един процес, от ядрения синтез до изпяването на "Аве Мария", протиича само ако необходимите за протичането му условия са налице. И изключая съвсем малък брой процеси, за които почти гарантирано не си чувал, за всички останали условията не винаги са налице. И така трябва да бъде!
Първото изречение успя да го докараш почти напълно да противорече на второто, браво ;)

пп. Де го видя това „дунжанеа“?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет сеп 29, 2006 10:26 am

Не разваляйте хубавия бой с кавга8)!
А простичко казано, много излишни емоции влагате:)!
Andras написа:Достатъчно куцо е, че Карузовците започват да отбират от рязане на гърла,

ами сега като някой магьосник, имал (не)щастието да научи що е то 'невма' (Вилорп, знаеш ли какво е 'невма'?) с медитация започва да върти едни песни на по три октави. Виждаш ли някаква логика, ако знаеш какво е това 'логика'?
Андрасе, в случая не говорим за Карузо, а за кръчмарски певец. Ако ти ходиш по такива заведения толкова време и гледаш как публиката от време на време се коли, и ти ще се научиш на някои мръсни трикове с ножовете:)!
Vilorp написа:
Andras написа:А защо тогава се опитваш да направиш певеца да пее, без да има необходимите условия за това???
Защото не винаги има подходящите условия за това. Всъщност само в сесия на Асен доколкото помня отвреме навреме имаше подходящи условия за певеца. Под подходящи имам предвид кръчме, в което се лее бира, топло е и публиката не си е приготвила зарзават за мятане. ;)
Спасе, искам да поясня, че ако Киди се беше прецакал при пеенето, щяха да ви замерят с халби, а не заразават, те затова бяха дървени:), а при силно прецакано изпълнение, гигантите можеха да метнат масата на гоблините заедно с гоблините:lol:! Сега, въпросът е по-скоро, че ти се опитваш да ползваш певец в приключение, което не е подходящо за развивани по този начин герои, може да е екшън или да се развива във висшите кръгове, или все едно! Понеже си ме дал за пример:), спомняш ли си какво направих преди началото на куеста, когато си правехте персонажите? Предупредих ви, че приключението ще се развива в градовете, следователно Друид може да ви е полезен, ако играе умно, но ще му е трудно:), а Горянинът и билкарят вероятно ще са ултимативно безсмислени;)! Та, според мен, повече комуникация трябва между водещия и играчите, евентуално лека модификация на правилото, но най-важно е водещият да знае какво искате да играете, а вие да знаете какво той е съгласен да ви води! Ако трябва, вземете едно примерно приключение, седнете и обсъдете как се преминава. Изцяло новото правило, което предлагаш, ще превърне бойната песен в ултимативната магия за повишаване на бойните качества, аз с евентуалните +10 атака ти обещавам, че разбойническия водач пред моя спомагателен боец;) просто няма да оживее до следващия рунд:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет сеп 29, 2006 10:46 am

Е не мога да не се сдържа. Вилорп, знаеш какво е логика? Само така си мислиш. Ей сега ще ти разясня.
А = Условията за даден процес са на лице.
Б = Процесът протича
Казал съм:
А=>Б
Съществуват, Б: P(А)!=1
P(X) е вероятността на Х.
Айде да видим, къде е противоречието?
В случай, че не можеш да го намериш формално, не се старай да гобясняваш къде е . А къде е думичката, ще намериш с Ctrl+F.

Асене, а защо нож, бе? По-скоро ми се чини, че ще се е ошлайфал в невъоръжен бой или нещо подобно. Гати, то ако се колеха повсеместно с ножове по кръчмите, т'ва е сериозно смъртоносно оръжие... Най-малкото, погледни си подписа за въоръжените мъже и учтивостта.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет сеп 29, 2006 11:04 am

Ама...
Чакай бре... :shock:
Пък аз си мислех че за СУ "Певец" говорим :shock: !
Ся кво ще се затапвате с физика :lol: ?

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет сеп 29, 2006 11:29 am

Айде и този паднал на главата си. Логика, бре, не физика!!!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет сеп 29, 2006 11:37 am

Андрасе, стига храни хората:)! Чакам отговор на снощното съобщение още, насочи тази енергия градивно:)!
Andras написа: Асене, а защо нож, бе? По-скоро ми се чини, че ще се е ошлайфал в невъоръжен бой или нещо подобно. Гати, то ако се колеха повсеместно с ножове по кръчмите, т'ва е сериозно смъртоносно оръжие... Най-малкото, погледни си подписа за въоръжените мъже и учтивостта.
Подписът си го знам:), казаното от теб също е възможна логика, но трябва да питаме БатГойко защо са избрани именно ножовете. Моите предположения, от общуване с музиканти, диджеи и разни хора с поглед върху нещата;), се ограничават до факта, че ако някой нападне музиканта, това обикновено е сериозно мотивирано и на лична основа, което значи, че вероятно няма да е с голи ръце8)! Освен това не забравяй, че музикантите си пазят ръцете по възможност в перфектно състояние, следователно едва ли искат да ги трошат в черепите на разни пияндета, а високо ниво в борба се придобива по-трудно, за разлика от използването на нож, особено при развита координация!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет сеп 29, 2006 11:41 am

Мммм... да-а-а-а... Много често срещано явление на този форум - всеки бърка реалността с фентъзи концепциите ако може да намеси специалността, в която иначе е експерт. Само биолозите, май, не са се изказали - иначе забравете за фелини, а за тролове, т.е. ходещи камъни, пък съвсем. Но както и да е...

Андраше, тук, струва ми се, не става дума само за пауърплеърски начини да избиваш гоблини. Това може да е основното, но далеч не - единствено.

Първо да уточним нещо: "социална" общо название ли е за "не-биткаджийска"? Т.е., такава със "стелт" елементи социална кампания ли е? Защото, ако е така, то и крадците могат да се концентрират за да отключат дадена врата. Е да, ама това се позволява от законите и обстоятелствата, ще кажете вие. Е, да ама никакви закони и обстоятелства не позволяват нарушаване на законите за запазване при правене на "Светкавица", например, нали?

Идеята на РИ е не да претворява реалността 1:1. Ако беше така, Андраше, щеше да го играеш учител по математика, ако не се лъжа, а аз - ученик в Американския Колеж. Това не е върха на забавата, нали? (Не че съм недоволен от положението - но просто това не би било игра, а живот). Вярно, някои неща трябва да се спазват, но в случая реалността може да отстъпи - системата - като баланс! - повече печели, струва ми се, от новата механика.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет сеп 29, 2006 11:57 am

Асене, има някакъв резон в това, което казваш, но все пак си мисля, че най-удачно е те да владеят някаква форма на самозащита. Респективно да им се даде възможност на избор измежду голи ръце и подходящи за това оръжия. Тук може да влезе и ножа, макар че аз го виждам като оръжието 'за всеки случай' на някоя певица с консумация.

Шамайоци - ограбването на крипти дали е социално занимание? А влизането през комина в чужди къщи посред нощ?
Последвалите ти думи за законите и обстоятелствата вече са безмислици. Законите за запазване на какво - импулса, енергията, живота и здравето на гражданите, държавната тайна, интереса към играта, магическия заряд, ако щеш?

Що се отнася до баланса, разкажи ми какво печели той от намаляването на реалността. Вече съм критикувал нееднократно хората за взимане на алогични решения с цел запазване на баланса, вместо постигане на баланс по пътя на логиката.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет сеп 29, 2006 12:52 pm

Shamajotsi написа:Мммм... да-а-а-а... Много често срещано явление на този форум - всеки бърка реалността с фентъзи концепциите ако може да намеси специалността, в която иначе е експерт. Само биолозите, май, не са се изказали - иначе забравете за фелини, а за тролове, т.е. ходещи камъни, пък съвсем. Но както и да е...

Първо да уточним нещо: "социална" общо название ли е за "не-биткаджийска"? Т.е., такава със "стелт" елементи социална кампания ли е?

Идеята на РИ е не да претворява реалността 1:1.

Вярно, някои неща трябва да се спазват, но в случая реалността може да отстъпи - системата - като баланс! - повече печели, струва ми се, от новата механика.
От моя гледна точка ти илюстрираш едно явление-бърка се РИ с някаква форма на бягство от реалността. Явно имаме различни гледни точки за това хоби, в което няма нищо страшно, ако можем да разберем тази на опонента. Аз мога да заявя, че те разбирам напълно, просто не играя така:)!

Не, "социална" означава "фокусираща се върху взаимодействието между разумни индивиди като част от някакво общество, при което остриетата и по-леките форми на престъпления се използват само като последен аргумент и при преценка на риска от самата битка и възможните законови и незаконови последствия", сега го кажи цялото на един дъх;). Предпочитам този вид и се опитвам да водя натам играчите си, когато съм Разказвач8)!

Зависи кое РИ и с кои играчи:). Както ти казах, разбираме нещата различно:)!

В случая моето мнение е, че чисто системно новата механика нарушава баланса. Смятам да оставя Спас да я тестне, както писа, че ще направи, после той може сам да прецени върши ли му работа:)!
Andras написа:Асене, има някакъв резон в това, което казваш, но все пак си мисля, че най-удачно е те да владеят някаква форма на самозащита. Респективно да им се даде възможност на избор измежду голи ръце и подходящи за това оръжия. Тук може да влезе и ножа, макар че аз го виждам като оръжието 'за всеки случай' на някоя певица с консумация.

Що се отнася до баланса, разкажи ми какво печели той от намаляването на реалността. Вече съм критикувал нееднократно хората за взимане на алогични решения с цел запазване на баланса, вместо постигане на баланс по пътя на логиката.
Обърни се към БатГойко, иначе нищо не ти пречи като Водещ да дадеш право на певеца при вземане на умението да избере бонусът му за нож или голи ръце ще бъде:). В крайна сметка, Водещият има последната дума за правилата, ако каже предварително?, че маговете не могат да правят магии, ами или не вземайте това умение, или се съобразявайте:)!

Относно баланса си прав, но не забравяш ли нещо? Замисли се колко неопитни водещи могат да го постигнат това:)! Е, Аксиом16 е правена именно с идеята, че ще я играят хора, които за птръв път виждат РИ, и според мен точно в това е изключително успешна:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет сеп 29, 2006 1:43 pm

:offtopic:

Едно малко уточнение - "Светкавица" нарушава една доволна купчина от правила, повечето произтичащи от закона за запазването на енергията. (Специално последния води след себе си така наречените в училище ,не знам дали иначе е коректно да се назовават така, закони за запазване). Това, че кражбата на каквото и да е било не е социално занимание, не прави светкавицата по-реалистчна - в нашия свят.

Колкото до отношението ми към РИ, Асене, това за мен не е бягство от реалността, а отиване в друга такава :lol: - ако някой вижда разлика (аз виждам 8) !)
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет сеп 29, 2006 2:06 pm

Ммм, дааа, Бат'Гойко, така или инак четеш всичко в този форум, ще ли отговориш на възникналия въпрос за ножовете и музикантите?

Светкавицата е логична спрямо наличието на магия, 'магическа енергия', ако искаш. Спрямо какво е логично предложението на Вилорп, обаче, и не ми казвай 'спрямо наличието на магия', понеже то касае много невещи в магическото изкуство люде, които пеят насам-натам.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет сеп 29, 2006 11:25 pm

Shamajotsi написа: (Не че съм недоволен от положението - но просто това не би било игра, а живот). Вярно, някои неща трябва да се спазват, но в случая реалността може да отстъпи - системата - като баланс! - повече печели, струва ми се, от новата механика.
Немога да се стърпя да не пусна това: „Живота е игра, е сюжета е скапан, но каква графика!!!“

И да се върна към тема с шепа сол ;)


Певеца може да увеличи успеха на всяка подета песен до СУ/2, като за целта заплати по +5ТМ за 1-ца успех.

Пример:
Певец добутал умението си до СУ=8 ще може да качи успеха на песните си със 8/2=4 като зе цалта ще заплати 4*5=20ТМ. Това означава , че при липса на усложнение сбора от 3-те зара трябва да е 4 или повече.

Пример 2:
Посредствения певец Станой с умение 4 може да увеличи успеха на песента си максимум със 4/2=2 за цена от 10 ТМ.Тогава збора на трите зара трябва да е 11 или повече. Ще рече - срущу малко магия има 50% шанс публиката да не го замеря с дървени халби ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб сеп 30, 2006 10:26 pm

Полеви тест:
Певец-майстор (СУ12) се опитва да омае гоблински жрец с въпросната песен на Покоя.
Тъй като усложнението от от ПсУ-то е зверско водещия определя цена от 10ТМ за 1-ца успех.
Певеца използва късмета си и похарчи злобната цена от 40ТМ за допълнителни +4 успех.

Конкренто на мен в ролята на певеца едвам ми се откъсна от сърцето толкоз ана, но и тона е една добро решение. за да постигне същия ефект на песента магьосник с певец на 1-ца трябва да издуха 150ТМ без гарантиран успех.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » нед окт 01, 2006 11:39 pm

Какви неща чета. Не пиша често ама тука просто трябваше да се намеся. Доколкото (не)разбрахте идеята на Vilorp беше просто, че с певец на 12 песента на покоя ти се изпълнява невъзможно !!!!!! Тъй като съвсем по случайност съм присъствал на въпросната сесия с шамана смятам, че предложението е повече от добро ! Ако още ви се спори, мятайте зарчета докато ви се падне АУ и после ще говорим дали ще ви се стори излишно предложението !!!!
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон окт 02, 2006 12:16 am

Да, определено има проблем при ПсУ, като усложнение. Явно не съм го догледал или при тестовете винаги се е случвало на изключително глупави противници. В края на краищата, в Аксиом16 Класик (онзи прословутия, дето трябваше вече да е на сайта ни за теглене, но не е) съм описал общо правило заползване на Показател в УФУД и то е, че когато е от активна страна влиза с цялата си стойност, но ако е усложнение влиза като 1/2. Следователно, ако се хвърля УФУД с ПсУ като активно умение, то би следвало да се хвърли:
3 зара + ПсУ > 16 + Усл.
но когато се ползва ПсУ, като пасивно умение то би следвало да имаме:
3 зара + Умение . 16 + (ПсУ/2)
Това, ако се ползва като обшо правило, което ще е случая в А16 Класик. Като така е достатъчно, просто да се възползвате и да приемете, че е недоглеждане. Иначе, предложението на Вилорп, не е нелогично и изглежда, че въщо работи. Проблемът в него е, че по подразбиране, би следвало играчите да не знаят ПсУ на опонентите си предваритлно - има начин да го разберат, но не би трябвало да е наготово поне -, а това прави заделянето на нужната мана леко хазартно правило.
Сега, като гледам цялата механика около "Песента на Покоя" има много, което може да се подобри и като общо правило да залегне, че героят може да успокои до Х създания без оглед на тяхното ПсУ за началния успех, но за сметка на това самата песен да изисква мана за поддръжка, като тя вече зависи от ПсУ на "атакуваните". Например за упех се хвърля замо срещу 16 без усложнение и се запомня Успеха. След това, в началото на всеки рунд, певечът губи мана в размер на ((Х/2)-Успех), където Х е сборът н авсички ПсУ на атакуваните. С уточнение, че губената мана не може да е по-малко от 1. Така, косевно героят/играчът ще има възможност да разбере ПсУ на своя опонент или ако става дума за няколко, то да си извади приблизителни изводи.
Ако маната му не достига, то песента престава да действа.
Ако искате, пробвайте го и споделете как е работило. Приложете подобна механика и за други песни на певеца, като вместо да повишавате усложнението и да го намалявате с мана, просто го манхете, но сложете мана за поддръжка. Това е приблизително съшото, но не съвсем - от една страна гарантира успех, поне за 1 рунд, а от друга прави по-продължителния ефект, по-труден. Помислете и за възможни комбинации с Маноизточник и др. интересни заклинания :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » пон окт 02, 2006 12:21 am

Проблемът в него е, че по подразбиране, би следвало играчите да не знаят ПсУ на опонентите си предваритлно - има начин да го разберат, но не би трябвало да е наготово поне -, а това прави заделянето на нужната мана леко хазартно правило.
Не че мятането на зарове не е леко хазартно правило... :D
Надявам се, че така показаното усложнение на ПсУ значи, че то ще е разполовено и при пробванията за убеждаване измама итн понеже там проблемите са също така налице...
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Отговори