Певец +

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон окт 02, 2006 1:20 am

Предлагам да може да се добавя и +1 успех за 5 мана при катерене, лъжене и БЗ.
:P
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон окт 02, 2006 7:51 am

Блейд мастър, ти схвана ли за какво точно оспорваме тази идея?

Бат Гойко, в три поста говорим, че чакаме да разясниш особеностите около певеца и ножовете, в следствие на което дойде, писа и не разясни. Е благодарим за отзивчивостта.
Инак твоята идея на практика прави тези песни магически, което не е чак толкова лошо, предвид странните инак немагически ефекти, но пак стигаш до извода че магьосника пее по-добре от певеца. Или поне значително по-дълго.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон окт 02, 2006 12:57 pm

Например за упех се хвърля замо срещу 16 без усложнение и се запомня Успеха. След това, в началото на всеки рунд, певечът губи мана в размер на ((Х/2)-Успех), където Х е сборът н авсички ПсУ на атакуваните.
Това ми се струва едно наистина добро решиние и ще гледам да го тестваме при първа възможност.
... но пак стигаш до извода че магьосника пее по-добре от певеца. Или поне значително по-дълго.
Всъщност извода изказан от теб е грашен (спрямо по-горния цитат). В горепосочения пример мага неможе да увеличи успеха на песента си и дори тя да е успешна неговия разход на мана ще е далеч по-сериозен от този на певеца. И тук има нещо куцащо, но ще го бистрим и него при тестовете
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 1:15 pm

Извинете, ама кой ще е тоя магьосник, който ще пее, вместо да похарчи маната си за нещо много по-полезно. Като огнена топка, примерно. И нека не забравяме, че тук няма класове "магьосник", "певец" и т.н. Ако има много нива в СУ Магьосник и малко в Певец, той едва ли ще пее, а и а го прави, Успехът му ще е нисък, разходът на мана - голям и той ще е по-добре, ако просто си прави магиите. Ако има много нива в Певец, а малко в Магьосник, какво лошо? Той е добър певец, който търси допълнителни начини да се усъвършенства, след като вече е достигнал голяма изкусност в пеенето. А ако има по много нива и от двете, той си е заслужил да прави каквото си иска, а на това му ниво има и много по-лоши неща, които би могъл да прави.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон окт 02, 2006 3:27 pm

lowstef написа:Извинете, ама кой ще е тоя магьосник, който ще пее, вместо да похарчи маната си за нещо много по-полезно. Като огнена топка, примерно... ...А ако има по много нива и от двете, той си е заслужил да прави каквото си иска, а на това му ниво има и много по-лоши неща, които би могъл да прави.
Е че аз какво разправям до сега!?!? ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет окт 05, 2006 7:54 pm

Andras написа:...Бат Гойко, в три поста говорим, че чакаме да разясниш особеностите около певеца и ножовете, в следствие на което дойде, писа и не разясни. Е благодарим за отзивчивостта...
Е, сега пък ще вземеш да се направиш на засегнат ;) Само в твоят пост се поставя този въпрос, и предвид, че аз преглеждам понякога темите с много постове на куп и чета "на диагонал", в опит да схвана същината на спора, е напълно нормално да не съм го забелязал (какъвто бе и случая).
Но след като ми напомни за това, ще ти отговоря.
Бардовете в А16 имат предпочитания към новожете като любими оръжия поради естеството на работното си място, което най-често е кръчмата. Там е най-добре, при сбиване да си добър с малко и удобно за ползване оръжие. Предполагам, ще се съгласиш, че това си е достатъчно близко с реалността, за да звучи логично. Също така, ако един бард, трябва да свири на своята лютня или друг инструмент, е напълно нормално да предпочете да окачи на кръста си кинжал, а не двуостър меч или друго тежко оръжие. Съгласен съм, че и една рапира ще му стои добре, но тя пак е по-длъжка и би му пречила при "маневрирането" между масите на претъпканата кръчма, докато заема своято място пред разпалената си аудитория.
Подобни разсъждения са ме довели до идеята да дам на барда бонус с това оръжие.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет окт 05, 2006 9:01 pm

Като вариант:
За успеха на песента се мята СУ+3з.<>16+ПсУ/2
А разхода на мана за поддръжка е равен на (Х/2)-(Успех*5), където Х е сбора от ПсУ-тат на всички омагьосани врази, но не по-малко от 1-ца

Така ПРотивника ще има шанс да не се повлияе от песента. Въпроса ми обаче е по скоро че 5 е много а 2 е малко...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет окт 05, 2006 9:07 pm

Vilorp написа: Въпроса ми обаче е по скоро че 5 е много а 2 е малко...
Зависи от ситуацията. В ситуация, че имап само един опонент 2 може и да е даже много, но ако имаш тълпа, то определено е малко. Ще прегледам песните на певеца и ще видя, дали се нуждаят от нещо подобно - по план, те имат и масов и индивидуален ефект, така че трябва да се намери лесен и балансиран начин, межу двете.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет окт 05, 2006 9:21 pm

Аз щях да го сложа
Х/2-Успех*У, където Х е сбора от ПсУ-тата, а У броя на противниците които са засегнати, ама нали се борим за по-малко сметки... ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет окт 05, 2006 9:22 pm

Борим се най-вече за "по-леки" сметки, а дали са много или малко няма значение, ако са леки.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет окт 05, 2006 9:26 pm

Vilorp написа: Х/2-Успех*У, където Х е сбора от ПсУ-тата, а У броя на противниците които са засегнати,
Това като разход ми се струва най-удачен вариант, при успех на противник ще се харчи от 3 до 5 мана за поддръжка на песента струва ми се.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет окт 05, 2006 10:50 pm

И пак не стана ясно защо обезателно нож, а не невъоръжен бой или нещо дефанзивно. Защо не са брадви и чукове, сам можех да се сетя.

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » чет окт 05, 2006 10:52 pm

Явно екипът е бил на вълна Джордан...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет окт 06, 2006 1:02 am

Andras написа:И пак не стана ясно защо обезателно нож, а не невъоръжен бой или нещо дефанзивно. Защо не са брадви и чукове, сам можех да се сетя.
Нали вече казах - АЗ избрах да му дам бонус в умението с нож. Боят с нож, дава предимство дори и на физически по-слабите, докато за бой с голи ръце все пак физическата сила си казва своето (поне докато не достигнете прекалено високо ниво). А АЗ, когато си представям певец в средновековна кръчма, не си представям Трите Хикса, а по-скоро човек, който е префинен и изтъчен и се отличава по това от тълпата. Освен това, не е беззащитен и затова кмпенсира липсата на Сила с умения с ножа. Ако имахме разпространени леки и елегантни пистолети в Магландиум, бардовете сигурно щяха да са и отлични стрелци. Всичко останало са изключения - никой не казва, че не може да има певец, майстор на меча, или магьосник или каквто там си пожелае. А може и въобще да е пацифист и да отказва да се бие и никога да не погледне нож - но това се нарича ролплей и то зависи от играчът, а не от СУ, Класът или каквото там друго се сетиш. И нека да се ограничим в наистина полезни за дискутиране въпроси, от които да се достига до нещо съществено - ако на теб не ти допада, певецът ти да има бонус в атака с нож, не я ползвай. Гарантирам ти, че нито един играч не си е взел това СУ именно заради този бонус в атаката с нож - вярвай ми, излишно е, ако не се възползваш и от песните. Знам, че имаш вътрешна нужда да задаваш "провокиращи въпроси", но нека те да водят до плодотворни резултати, а не просто до надприказване помежду ни. Защото наистина подобен тип въпроси "защо точно така" могат да се зададат към един куп неща във всяка една система и ако пречупваш отговора им през собственото си виждане, може и 200 страници да не стигнат, за да те убедят в противното. Например "Защо бардът в Д&Д не може да носи Фулл плейт армър? Че кво му пречи да го навлече? Логичен, но излишен въпрос - така са репили дизайнерите на правилата с цел балансиране на класовете и това е напълно достатъчно, нали?

ПП: Чел съм само 1 том на Колелото на времето и няма ни най-малка предсатва за каква вълна се говори, но ако при Джордан бардовете са били добри бойци с нож, това само потвърждава правилността на избора на оръжие за тях - явно е характерно за архитипа.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет окт 06, 2006 8:01 am

А АЗ, когато си представям певец в средновековна кръчма, не си представям Трите Хикса, а по-скоро човек, който е префинен и изтъчен
Котки и плъхове дооглозгват остатъците от пода, мухи се лепят по трите лоеника, ако ги има, яхнията, ако също има такава, се сервира изсипана в хляба, но префинени и изтънчени хора пеят на тълпата...

Честно казано, нещото, до което стигнахме с Асен беше, че за самозащита певеца може да се обучава в различни оръжия. От тук моето лично мнение е, че е добре да се слагат групи оръжия, не само по форма. Например селяните имат сравнително беден, но разнообразен набор оръжия - чука, брадвата, вилата и обърната коса, в някои случаи сърпа (нашенските например са много непригодни за бой), копието, ножа и евентуално лъка. Моряшкото въоръжение е същата картинка - нож, фалхион, брадва, сабя, кука (ако се наложи), евентуално лъкове и огнестрелни... Такава е картинката и с онези, които искат да се пазят от кръчмарските боеве - най-близък до ума е обикновения кютек или добрия стар батун, защото нямаш голям шанс да ескалираш обикновенно спречкване до бой с летални последици. Ако ли пък не ти пука толкова от вероятността да пееш на бесилото - ножове, пищов (да не говорим, че той има и психологически ефект), лек боздуган...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет окт 06, 2006 9:16 am

Andras написа:
А АЗ, когато си представям певец в средновековна кръчма, не си представям Трите Хикса, а по-скоро човек, който е префинен и изтъчен
Котки и плъхове дооглозгват остатъците от пода, мухи се лепят по трите лоеника, ако ги има, яхнията, ако също има такава, се сервира изсипана в хляба, но префинени и изтънчени хора пеят на тълпата...
Това описание ще си го запиша:lol:!
А иначе, при посещенмие на място като описаното от теб, честно предупреждавам играчите, че не е желателно да се мотаят повече от минималното време;), в противен слчуай статистиката за оцеляването е против тях8)! Предполагам, че затова в малко фентъзита кръчмите изглеждат чак толкова зле:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед окт 08, 2006 12:46 pm

Съгласен съм с доводите ти, Андрас, но все пак към СУ-то трябваше да избера едно оръжие, което да се приеме за "най-характерно", а иначе самата система е направена така, че да позволява всякакви комбинации - това е сред най-хубавите черти на безкласовите системи, нали.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед окт 08, 2006 9:48 pm

О, напротив. Механиката 'или' е много често срещана и по мое мнение - много удобна:
Ето например в ДнД рейнджърите избират двете оръжия или стрелбата. Бардовете избират оръжия, които да владеят. Обикновените хора - дори и те.
На подобен принцип се избират и в MtA фокусите.

Потребителски аватар
ilian_pk
Чирак
Мнения: 22
Регистриран на: вт окт 17, 2006 4:50 pm
Местоположение: гр. Перник
Контакти:

Мнение от ilian_pk » пет окт 20, 2006 5:18 pm

Нали целта на песента е да омагьосаш противник или да го накараш да се весели. Това не е лесна задача, особено за начинаещите. А ако се използва твоят метод може да се стигне, с повече Мана, и до липса на каквото и да е усложнение! Разбира се, ако искаш да направиш тази задача сравнително проста, използвай твоят метод. :D

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет дек 15, 2006 3:28 pm

Извинявам се, че по-долу прехвърлям в цитат цяло мнение на Бат Гойко, но то е по-съществото на дискусията, която се е отместила към въпроса за ножовете на певците - нещо второстепенно от гледна точка на роулплея, въпреки прословутия бонус към атака с ножове. Никой не играе с певец на 12 степен заради тези 4 точки, освен ако не е тип, който зверски си пада по-пауърстването. Нещо от рода на комбинацията акробат, крадец, убиец, специалист във фехтувални (към които в моята книга се подвеждат и кинжалите), към която болния пауър да добави и въпросните +4т към бонус атаката с ножове на певеца. Има достатъчно действени наказания за играчите, които примерно взимат изобретател заради едната точка към максимално разрешените точки на интелект. Помня как отказах един тип да разиграва чисто системно по Ендивал висока степен на дипломация. Героя му праскаше едносрични лафове в сложна и деликатна ситуация, а той претендираше за "ефект" от дипломацията...

Та така - да се върнем на основния въпрос на темата - за приложимостта на песните на певеца:
BatGojko написа:Да, определено има проблем при ПсУ, като усложнение. Явно не съм го догледал или при тестовете винаги се е случвало на изключително глупави противници. В края на краищата, в Аксиом16 Класик (онзи прословутия, дето трябваше вече да е на сайта ни за теглене, но не е) съм описал общо правило заползване на Показател в УФУД и то е, че когато е от активна страна влиза с цялата си стойност, но ако е усложнение влиза като 1/2. Следователно, ако се хвърля УФУД с ПсУ като активно умение, то би следвало да се хвърли:
3 зара + ПсУ > 16 + Усл.
но когато се ползва ПсУ, като пасивно умение то би следвало да имаме:
3 зара + Умение . 16 + (ПсУ/2)
Това, ако се ползва като обшо правило, което ще е случая в А16 Класик. Като така е достатъчно, просто да се възползвате и да приемете, че е недоглеждане. Иначе, предложението на Вилорп, не е нелогично и изглежда, че въщо работи. Проблемът в него е, че по подразбиране, би следвало играчите да не знаят ПсУ на опонентите си предваритлно - има начин да го разберат, но не би трябвало да е наготово поне -, а това прави заделянето на нужната мана леко хазартно правило.
Сега, като гледам цялата механика около "Песента на Покоя" има много, което може да се подобри и като общо правило да залегне, че героят може да успокои до Х създания без оглед на тяхното ПсУ за началния успех, но за сметка на това самата песен да изисква мана за поддръжка, като тя вече зависи от ПсУ на "атакуваните". Например за упех се хвърля замо срещу 16 без усложнение и се запомня Успеха. След това, в началото на всеки рунд, певечът губи мана в размер на ((Х/2)-Успех), където Х е сборът н авсички ПсУ на атакуваните. С уточнение, че губената мана не може да е по-малко от 1. Така, косевно героят/играчът ще има възможност да разбере ПсУ на своя опонент или ако става дума за няколко, то да си извади приблизителни изводи.
Ако маната му не достига, то песента престава да действа.
Ако искате, пробвайте го и споделете как е работило. Приложете подобна механика и за други песни на певеца, като вместо да повишавате усложнението и да го намалявате с мана, просто го манхете, но сложете мана за поддръжка. Това е приблизително съшото, но не съвсем - от една страна гарантира успех, поне за 1 рунд, а от друга прави по-продължителния ефект, по-труден. Помислете и за възможни комбинации с Маноизточник и др. интересни заклинания :)
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет дек 15, 2006 6:35 pm

cherno_slance написа:Извинявам се, че по-долу прехвърлям в цитат цяло мнение на Бат Гойко, но то е по-съществото на дискусията, която се е отместила към въпроса за ножовете на певците - нещо второстепенно от гледна точка на роулплея, въпреки прословутия бонус към атака с ножове. Никой не играе с певец на 12 степен заради тези 4 точки, освен ако не е тип, който зверски си пада по-пауърстването. Нещо от рода на комбинацията акробат, крадец, убиец, специалист във фехтувални (към които в моята книга се подвеждат и кинжалите), към която болния пауър да добави и въпросните +4т към бонус атаката с ножове на певеца.
Само уточнявам, че си изпуснал войн. Същият брой точки към ножове се получават много по-лесно с Войн, предимство дава комбинацията от Войн и Певец. Тъй като това не е най-силното оръжие в играта, от чисто системна гледна точка поне;), нещата се балансират. Комбинацията, която си изброоил, вероятно предполага, че прескачаш противника със салто, и го наръгваш в гръб с бонуса на убиеца. Не, че не може, но това не е болен пауърплей, като се има предвид, че с някое по-едро роъжие и специални атаки можеш да причиниш повече щети с по-малко ТР, ползата е повече в социална игра, където певец акробатможе да прави цяло улично представление сам!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Отговори