За стрелба, обсег и прочие

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

За стрелба, обсег и прочие

Мнение от Haron the son of Erb » пон окт 02, 2006 3:48 pm

Такаа системата е почти готова. Остава да я довърша и да я тестваме другия уикенд. В извън темата достигнахме и до интересна промяна на системата за стрелба... или само на мен обсегът за средносилен човек с дълъг лък, който закарва на 40 метра ми се вижда нереална?

[info]lowstef: Отделено от тук. Първото изречение се отнася за първата тема.[/info]

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 3:56 pm

Хароне, точно на теб ли да напомням, че официалния обсег е само разстоянието, на което стреляш без наказание. Нямам сега книгата с мен, но максималния беше няколко пъти по голям, май 5.
Последна промяна от lowstef на пон яну 15, 2007 10:31 am, променено общо 1 път.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон окт 02, 2006 3:59 pm

Признавам, че говоря наизуст от знания отпреди година, но ако не се лъжа имаме максимално разтояние 4*сила и Рес, което е отделно и обозначава максималното разтояние, на което се стреля без наказание. И щото съм в лабораторно вземи провери ти този път в книгата :).

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 4:05 pm

Имаме "Обсег", който се определя чрез нещо си умножено по Сила или е фиксиран (при арбалетите). Това е разстоянието, на коетъо се нанася пълна щета. На разстояние от Обсег до Обсег*2 се нансяше по-малко (не си спомням колко точно), от Обсег*2 до Обсег*3 - още по-малко и т.н. максималното май беше Обсег *4 или Обсег *5. Отделно има Разстояние на Ефективна Стрелба (РЕС), което се определя от Бдителността и показва на какво разстояние какви наказания търпи героя към атаката. Там няма максимум, но на много големи разстояния (ако намериш оръжие, което да закара толкова далеч) кюнаказанията са огромни. Така гиганта с 22 Сила и 6 Бдителност със дълъг лък ще закара стрелата на кусурстотин метра, ако иска, но на такова разстояние ще удря само с АУ, или с други думи "You can't hit the broad side of a barn./Your ass is bigger than a barn"
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон окт 02, 2006 4:17 pm

Но дори и така 4*10 ти дава 40 метра, а 40*5=200. На 200 метра ще правиш 1-2 щета, а средновековните лъкове са имали сериозен поразяващ ефект на това разтояние. Не са могли да пробиея броня, но поне да ранят човек сериозно. А ако не се лъжа наказанието беше -1 на зар за всеки екстра обсег. Гигантът едва ли ще счете лъка за оръжие със 22 сила... виж по една двуръчна брадва във всяка ръка...

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 4:39 pm

Значи, първо, 99% съм сигурен, че дългяи лък беше с Обсег Сила*5. Второ, средновековните стрелци (визираш английските с дългите лъкове, предполагам, те са легендарните) са били страхотно тренирани хора, специално обучени, в скелетите на някои от тях се открива сериозно изменение в костаната структура на ръцете във връзка с дългите упражнения. При това аз бих ги определил по-скоро със сила към 14-15-16. При 14 се получава Обсег 70 Метра, и максимален такъв от над 300 метра. На такова разстояние не се е стреляло никога. Стрелите на англичаните са били "смъртоносни" на разстояния не повече от 100-тина метра. Всичко друго е било безсмислени упражнения за нещо като рекорд без резлно бойно приложение.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
DarkOne
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: ср мар 29, 2006 8:04 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от DarkOne » пон окт 02, 2006 7:28 pm

Аз поне разбирам СУ-то "Майстор стрелец" като израз на именно тази специализирана тренировка.
Освено това, стрелите на не само англичаните са били смъртоносни на доста над 100 метра - вярно, не добре прицелени, но достатъчно, че да проникнат през щит и лека броня.
http://wasteland-bg.com/
VAE VICTUS! Suffering to the Conquered!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон окт 02, 2006 7:45 pm

DarkOne написа:Аз поне разбирам СУ-то "Майстор стрелец" като израз на именно тази специализирана тренировка.

Освено това, стрелите на не само англичаните са били смъртоносни на доста над 100 метра -

вярно, не добре прицелени, но достатъчно, че да проникнат през щит и лека броня.
Правилно го разбираш:)!

Абсолютно си прав за това, не само английските стрелци са били опасни на над 100 метра при стрелба по леко брониран противник!

Това за щита обаче вече беше изсилване, псоочи ми лък, който на 100 метра пробива щит, предполагам, че имаш предвид стралата от арбалет, и то китайски, обслужван често от 2 човека!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пон окт 02, 2006 8:01 pm

Със силата с която дългия английски лък изтрелва стрелата (и с подходящата стрела разбира се ) не мисля че би било голям проблем стрелата да прониже обикновен дървен щит или от лек метал...

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 8:24 pm

Sharky_Dog написа:Със силата с която дългия английски лък изтрелва стрелата (и с подходящата стрела разбира се ) не мисля че би било голям проблем стрелата да прониже обикновен дървен щит или от лек метал...
Да, сигурно. От 2 метра. Вижте какво, "смъртоносността" на стрелите често е много надценявана. Те рядко убиват, те обезвреждат. Когато от теб стърчи стрела е много по-трудно да се биеш, ако и да си общо-взето жизнен. По време на битка дори кратковременния шок от болката или разстройването на бойните редици на противника е било достатъчен ефект от военна гледна точка. Факт е, че при съвременната медицина, дори прострелването с куршум в повечето случаи не е смъртоносно, ако се третира навреме (дори прословутите куршуми с изместен център на тежестта идеята е именно не да те убият, а да те "свалят" - рана в прасеца може спокойно да ти докара припадък само от шока на болката). Човешкото тяло далеч не е толкова "чупливо".

Иначе, СУ Стрелец не е тези тренивровки, които са правели основно англичаните. СУ Стрелец е по-близо по идея до Робин Худ или Вилхелм Тел - прецизна стрелба. На дълголъчаните основната цел е била да могат да опъват лъка си. Силно, бързо, начесто и много пъти в бърза последователност. Не и точно. Не и за бойни цели. А при ловуване не се е използвал дълъг лък и рядко се е стреляло на разстояния над 20 метра.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
DarkOne
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: ср мар 29, 2006 8:04 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от DarkOne » пон окт 02, 2006 8:31 pm

Хм, всъщност целта на почти всяко оръжие е да осакати, не да убие, а да осакати и обезвреди (както пишеше в онази книжка Скоростта на тъмнината, междувпрочем). И при все това са си смъртоносни.
Въпросът за обсега е, че общото умение за стрелба включва както бързото и безприцелно стреляна, така и прецизното. Няма разделение между стрелците на бързострелящи и снайперисти :) А и аз даже, който не съм трениран в нито една от областите, успявам да улуча мишената от 60 - 70 метра с декоративен арбалет. :wink: Поросто наказанието за стреба извън обсег и РЕС е твърде зверско.
http://wasteland-bg.com/
VAE VICTUS! Suffering to the Conquered!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон окт 02, 2006 8:41 pm

lowstef написа:
Sharky_Dog написа:Със силата с която дългия английски лък изтрелва стрелата (и с подходящата стрела разбира се ) не мисля че би било голям проблем стрелата да прониже обикновен дървен щит или от лек метал...
Да, сигурно. От 2 метра.

Вижте какво, "смъртоносността" на стрелите често е много надценявана. Те рядко убиват, те обезвреждат. Когато от теб стърчи стрела е много по-трудно да се биеш, ако и да си общо-взето жизнен. По време на битка дори кратковременния шок от болката или разстройването на бойните редици на противника е било достатъчен ефект от военна гледна точка. Факт е, че при съвременната медицина, дори прострелването с куршум в повечето случаи не е смъртоносно, ако се третира навреме (дори прословутите куршуми с изместен център на тежестта идеята е именно не да те убият, а да те "свалят" - рана в прасеца може спокойно да ти докара припадък само от шока на болката). Човешкото тяло далеч не е толкова "чупливо".

Иначе, СУ Стрелец не е тези тренивровки, които са правели основно англичаните. СУ Стрелец е по-близо по идея до Робин Худ или Вилхелм Тел - прецизна стрелба. На дълголъчаните основната цел е била да могат да опъват лъка си. Силно, бързо, начесто и много пъти в бърза последователност. Не и точно. Не и за бойни цели. А при ловуване не се е използвал дълъг лък и рядко се е стреляло на разстояния над 20 метра.
Я се вземете в ръце, силата на обтягане на лъка е в интервала 40-80 кг. Физиците да кажат може ли това да пробие щит, като се има предвид съпротивлението на стандартно дъбово дърво и площта на стрвлата:), аз нещо не се сещам за такъв случай в нито една хроника!

Абсолютно си прав за съвременната медицина и човешкото тяло:). Факт е обаче, че и в наши дни прободните рани, към които се причислява раната от стрела, се лекуват по-трудно, мисля, че медиците могат да потвърдят. А историците ще потвърдят, че в миналото прободните рани са се считали за почти сигурна смърт! Що се отнася до обезвреждането, дори рана в крайник може да предизвика смърт, което се случва и в наши дни, за тогава да не говорим.

И да пропускат с една стрела на всеки 2 дузини. Това забрави да го споменеш:). А трябва, защото точно това е умението Стрелец. Всъщност за навесна стрелба е необходимо и известно умение в специалист в лъкове, така че го имайте предвид, ако си правите персонаж в стил "английски стрелец" по А16:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон окт 02, 2006 9:09 pm

Да вметна и аз.
Обсега на лъка се определя от силата. Силата*4 или 5 ти дава обсег от 60 да речем. Обсег*5 или повече вече не нанася почти никаква щета*.
РЕС се определя от прецизноста на героя и е равна на ПР*3. Това показва на какво разстояние героя може да улучи мишена с диаметър 1 метър. Колкото целта е по-далече от РЕС толкова повече намаляват шансовете вобще да уцелиш.
ПРимер:
Човек със сила 12 пуца с дълаг лък по настъпващия враг нейде по съседния хълм.
12*5=60метра*5=300 метра и стрелата ще направи поне 1-ца щета
Прецизноста на същия чавек е 12*3=36 метра точна стрелба --- 300/36=8, 8*8= -64към шанса да уцелиш целта. Ще рече ако се целиш в хълмо може и да не пропуснеш ;)


*щетата неможе да е по-малко от 1-ца.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон окт 02, 2006 9:28 pm

Tочно там е нещото, което не ми харесва Вилорпе! Но колко е наказанието върху щетите при стрелба по хълма (твърдостта на земята се пренебрегва :D?

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 9:55 pm

стр. 102 за който иска да провери:
Стрелба и разстояние
Показателят за Стрелба (атака от разстояние) се намалява ако разстоянието е прекалено голямо (виж бойния показател Разстояние за Ефективна Стрелба - РЕС). Като интервалите зависят от показателя РЕС.
- Стрелбата в рамките на РЕС: Няма усложнение;
- Стрелбата в рамките на 2*РЕС: Усложнение 1;
- Стрелбата в рамките на 3*РЕС: Усложнение 4;
- Стрелбата в рамките на 4*РЕС: Усложнение 9;
...
- Стрелбата в рамките на Х*РЕС: Усложнение (Х-1)*(Х-1);

Щетата на оръжията за атака от разстояние също се влияе от разстоянието. Тя е зададена такава, каквато би била в нормалният им обсег. След него, също е възможно да се стреля, но щетата драстично намалява.
- На разстояние до Обсег метра: Непроменена;
- На разстояние 2*Обсег: Щ/2;
- На разстояние 3*Обсег: Щ/5;
- На разстояние 4*Обсег: Щ/10;
- На разстояние над 4*Обсег: Щ=0, оръжието не може да стреля на такова разстояние - стрелата, съчмата няма да стигне до там
Който не може да разбере, да пита конкретно.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 02, 2006 10:02 pm

Иначе, вилорпе, никой, ама никой не стреля на разстояние 300 метра. Дори в наши дни се прави рядко и само с автоматично оръжие, където просто сипеш куршуми на кило по цяла една площ, по-често просто карайки противника да си натиска главата надолу да не го перне някой случаен куршум. Да, има снайпери с далекобойност и повече, ама те са с много кадърна оптика (и често са 12,7 мм и се ползват основно срещу превозни средства). Ако си гледал "Враг пред портите" (по действителен случай отгоре на всичко) там снайперите действаха в града - на разстояния под 100 метра.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон окт 02, 2006 10:26 pm

Хммм наполовина загубена сила на удара за стрелба между 40 и 80 метра. Не ми харесва. Никак даже.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон окт 02, 2006 10:32 pm

Haron the son of Erb написа:Tочно там е нещото, което не ми харесва Вилорпе! Но колко е наказанието върху щетите при стрелба по хълма (твърдостта на земята се пренебрегва :D?
Ако стреляш по хълма, аз бих ти дал +70 шанс да го уцелиш ;) примерно.
Хммм наполовина загубена сила на удара за стрелба между 40 и 80 метра. Не ми харесва. Никак даже.
Да ама пък си е логично, а това дали ти харесва е друг въпрос ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон окт 02, 2006 10:43 pm

Дъъ това е лък, стреляш по парабола, не е пистолет. Печелиш сила от земното прителяне.

Както и да е. Явно Д&Д ми действа зле. Пооочти ме убедихте :) Чакам само физиката.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон окт 02, 2006 11:06 pm

Печелиш сила от земното прителяне.
За какво я чакаш? Да дойде и да те разстреля за горното изказване?

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » вт окт 03, 2006 12:03 am

Тамън щях да едитвам :cry:

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт окт 03, 2006 11:05 am

Таман щях да ви питам кога за последнои сте стреляли по нещо извън обсег:)! В моя сесия до момента не се е случвало, защото в моята идея за населените места във фентъзи световете просто не мямаш толкова свободно място:). Както съм казал, повечето ми приключения се развиват и градове, села и паланки, така че и при снайперска стрелба от покрив, което засега го прилагат само моите персонажи8), няма нещо, което да е извън обсега на оръжието:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Yago
Чирак
Мнения: 31
Регистриран на: вт дек 25, 2001 7:54 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Yago » вт окт 03, 2006 11:17 am

Стрели са пробивали щитове - сложно-съставни лъкове срещу твърди кожени щитове, и то от неголямо разстояние, но са пробивали и то с достатъчна сила за да ранят щитоносеца след това.
Колкото до другите физико-исторически спорове, има тема за оръжия и бой в НРИ, там са обсъдени и лъковете и стрелите.
I've had it with these motherfucking vampires in this motherfucking darkness.
Turn frustration to victory!
Meh, it could be worse you know. They could have magic trains.

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » вт окт 03, 2006 7:41 pm

Виж сега, то и по сесия на ДнД, където можеш да закараш на 2км с лък никой не е стрелял на повече от 50 метра :). Въпросът е принципен. Но пък когато мислех промяната не взимах в предвид, че може да стреляш извън тези Сила*4. И тогава максималният обсег от 40 метра ми се видя смешен.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет окт 05, 2006 8:44 pm

Обсегът на оръжията не е съобразяван с дейстителността, тъй като това е разтегливо понятие - през различни периоди е имало различни лъкове. Така и така, точността на един лък е ограничена на сравнително кратко разстояние, нямаше никакъв смисъл да даваме прекалено голям обсег на оръжията. Все пак сме се постарали да е достатъчно правдоподобна и мисля, че сме го постигнали. Опитайте да си направите лък сами и след това опитайте да изпратите с него стрела на 50 метра... А всъщност може да пробвате и с професионален лък и вижте, как се променя пробивната му сила на 50 и на 100 метра - мисля, че преценката ни тя да намалява двойно няма да е много далеч от истината. Доколкото аз съм гледал по Дискавъри, тестовете на лъковете не се правят на особено големи разстояние. По спомен ми се върти нещо от порядъка на 20-50 метра, но не претендирам за напълна достоверност. Също така, приемам, че може и да се спори по нашата преценка, дали е тя достоверна за всички видове лъкове или не, но съм на 100% сигурен, че има и такива лъкове, които напълно отговарят на, дадените от нас данни.
Ако искате да получите по-добри лъкове, просто дайте на авантюристите си "майстор", който да им направи лъкове с по 6х, 7х и т.н. до 10хСИ и готово. Не мисля, че това по някакъв начин ще промени играта, но знае ли човек.

За потвърждение прилагам цитат от Википедия:
По-общо за лъковете:
While modern rifles allow hunters to shoot large game (such as deer or elk) at distances of 100 yards (metres) or more, archers usually take large game within 40 yards (metres) which requires the archer to stalk the game closely without frightening it away.

И по-долу за дългия лък:
A very long bow, ideally made from yew, Italian yew being the best, but white woods (ash, sycamore and even pine) were used most of the time due to availability. These bows shoot a considerable range (300 yards and more) a longbow was often built to be as tall as the archer.
Да отбележа, че тук става дума за "воле", а не за директен изстрел и това е бил най-якия лък в историята на войните.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб окт 07, 2006 5:14 pm

А то като е станало дума, да припомня някои елементи на организацията "Синовете на Глиндор", описани на "Аксиом 16, втора ревизия", като съм се пробвал да ги адаптирам за сегашния вариант на с-мата.

Умение "Изработка на стрели"
Базово: Л/2
Умението помага на героя да изработи стрели всякъкви - макар и в оригиналната версия на умението да не бяха включени, не виждам защо да не може да се изработват стрели за арбалет и всякакви подобни, като онези малки метателни чудеса, които наричаме дартс. За 1 час героят е в състояние да изработи толкова стрели, колкото му е ловкостта, като през този час може да трупа умора в полза на умението - всяка ТУ жертвана в името на защитата на отечеството позволява изработката на още една стрела. Успехът се смята отделно за всяка стрела (Ужас! Ама така поне ще видите колко е изтощително да се правят стрели :twisted: !). Държа да отбележа, че умението не позволява изработката на метални върхове например, за това си има ковачи. Все пак, само хора с това умение могат да слагат такива върхове. Усложнение няма, освен ако стрелите не са:
- с назъбен връх - добавя се усл. 1 (не знам каква е логиката, но струва ми се, че трябва в интерес на баланса)
- с леден връх - добавя се усл. 4 - човек трябва да е много внимателен, защото и едно грешно движение може да освободи ледения заряд върху самия герой, зашеметявайки го за момент, като по този начин и върхът си остава обикновен - губи си способностите.
- без връх - когато сте се скрили в пещера и очаквате че всеки момент да се наожи да водите люта бран срещу гущероиди, лесно ще откриете дървесен материал, а и пера (при малко късмет), ама върхове едва ли ще се подмяткват насам-натам. В такъв случай можете просто да заострите оста на стрелата отпред. Това значително намаля пробивната сила - 1 зар щета, като даже да не е улучена целта стрелата е неизползваема - но добавя улеснение 2.
Усложнението го добавя и разказвачът по преценка - дървото е лесно/ трудно за обработка, качествено/некачествено, ковачът е бил голям некадърник, и т.н.

Удължени Стрели
Не знам доколко са съгласувани със законите на физиката, но някога "ги правеха с по-голям обсег :lol: ". Идеята на тези стрели е, че са по-дълги и съответно добавят към обсега Сила метра. За сметка на това се опъват по-дълго (много се опъват, не щат да ги изстреляш :D ) та добавят и 1 ТД към времето за атака. Усложнение - +1. Цена - 4 медника. Друга особенност за тези стрели е, че могат да се изработват само от членове на гилдията "Синовете на Глиндор" или майсори на предното умение с 16 точки на него.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб окт 07, 2006 6:03 pm

Не са съгласувани със законите на физиката. Никак.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон окт 09, 2006 11:54 am

Както и обсега на лъковете въобще, както посочи Бат Гойко, предполагам, но да, вече знам едно нещо в повече - ако направиш стрела по-дълга, тя няма да лети повече. Благодаря, Андраш!

А има ли нещо друго, което ви смущава, освен несъгласуваността с тукашните физични закони :? ?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон окт 09, 2006 12:01 pm

Мн е специализирано умението. Все едно да няма СУ Ковач, ами да има СУ Ковач на върхове на стрели. Според мен трябва умението да позволява да се правят и лъкове (с усл), а евентуално и всякакви дърводелщини.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон окт 09, 2006 12:06 pm

И аз си мислех за същия проблем. В такъв случай - Умение Дървообработка (чакам предложения за по-хубави имена), мисля, че е добре. В такъв случай очаквайте и по-изчерпателно описание на умението.
シャマョツィ

Отговори