Мултиклас VS Еднопосочно развитие

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт дек 05, 2006 1:51 am

Защо "проблем с оцеляването"? Аз мисля, че е достатъчно добре...

Като се вземе предвид, че средната ловкост взимана от герой 0 ниво е 10-11, това дава базова защита 26-27 или шанс да бъде ударен от моя пример малко над 50%. Вярно в бронята, но все пак ударен. Пък и нали няма сам да играе, има и приятели :)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср дек 06, 2006 10:35 pm

Като ти гледам ловкостта, май ще паднеш в първи рунд, ако противниците се прицелват. На първо ниво не можеш да издържиш 3 назъбени стрели, а концентрирането на вражеския огън по магьосника е напълно нормално, според мен:). Разбира се, това означава опоненти със сложна или поне стандартна тактика, кой както разбира стандартното:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет дек 07, 2006 10:24 pm

Ми Асене, както бях обяснил някъде по-горе, аз също имам пре-достатъчно висока атака за да ми успяват всички атаки почти. А в добавка имам и други умения + магии. Но всичко зависи до как си го направиш :)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед дек 10, 2006 1:15 am

Кид, аз не обсъждам атаката ти. Това, което ме притеснява, е защитата ти:)! Хайде в близък бой пак добре, можеш да парираш с кинжала, ама ако погледнеш примера,неслучайно пиша, че стрелците могат да са вредни за твоето благосъстояние:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед дек 10, 2006 9:38 pm

Усещам аз отклонение от тамата ама да се намеся и да я доотклоня ;)

Асене бря, срещу стрелци се кляка или зялага, а ако искаш да се добереш до тях, вдигаш едни щит над гловата си и на прибежки ги достигаш, после те да му мислят ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон дек 11, 2006 4:20 pm

Vilorp написа:Усещам аз отклонение от тамата ама да се намеся и да я доотклоня ;)

Асене бря, срещу стрелци се кляка или зялага, а ако искаш да се добереш до тях, вдигаш едни щит над гловата си и на прибежки ги достигаш, после те да му мислят ;)
Спасе, аз обсъждам пеещият маг на Кид. Той нито има щит, нито е специалист в защита, а с тази ловкост все едно го уцелват в повечето случаи:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт дек 12, 2006 12:59 am

Не е лесно да се оцелява само с УМ в А16 ;)
Последна промяна от BatGojko на ср юни 06, 2007 2:52 pm, променено общо 1 път.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт дек 12, 2006 1:57 am

То кво беше там... стрелеца пребива мага, мага пребива боеца, боеца пребива стрелеца... нещо камък чук ножица. Винаги ще се намери някой да измисли нещо по...
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср дек 13, 2006 2:58 am

В това е силата на А16... че винаги ще се намери някой като теб да измисли как да победи другия ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср дек 13, 2006 3:09 pm

Ако си спомням, резултатите от арената сочеха, че на високите нива маговете изкъртваха всички останали и се съревноваваха помежду си, а след това от тях печелеше този, който успееше да действа първи:). В случая говорим за ниските нива и като цяло Кид е прав. Разбира се, случват се и изключения, които разнообразяват играта!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Invisible
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: пет май 25, 2007 12:57 pm

Мнение от Invisible » ср май 30, 2007 6:35 pm

Аз лично си падам по едпосочното развитие .
Axiom16 is your safe place in an unsafe world! - said the game master right before triggering the trap

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » ср май 30, 2007 7:23 pm

Смятам, че зависи главно от приключението. Ако е бой, бой и още бой - еднопосочното развитие е много по-добро. Ако е смесено вече героят е добре да е "мултиклас", а птри социално... е, тогава пак мултиклас, но с по-ниска степен бойни умения.
Естествено, това е мое мнение и е доста вероятно да е грешно.

Потребителски аватар
MoSKaU
Работник
Мнения: 112
Регистриран на: нед юни 19, 2005 12:31 am

Мнение от MoSKaU » ср май 30, 2007 8:13 pm

"Мултиклас"- повече от 3 умения нали така? Ами за началните нива на героите (до 4) според мен не е добре за героя. Лично аз винаги правя до две СУ и да ги развия на висока степен, а после да взема и още няколко умениея. Според мен ако развиеш няколко умения в самото начало:
1.Няма да можеш да достигнеш висока степен още при правенето на героя.
2.Ще трябва да отрязваш от другите показатели.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср май 30, 2007 9:37 pm

в редките случаи, когато не съм бил разказвач съм наблягал на Общите умения, способностите и познанията които според мен, играчите погрешно пренебрегват. За СУ-та не ми остават много ТР, така че не взимам повече от 2.

Edit: Шамайотци е разбрал правилно какво имах в предвид.
Последна промяна от Cocaine на ср май 30, 2007 10:38 pm, променено общо 1 път.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
MoSKaU
Работник
Мнения: 112
Регистриран на: нед юни 19, 2005 12:31 am

Мнение от MoSKaU » ср май 30, 2007 9:48 pm

Cocaine, искаш да кажеш че развиваш високи основни показатели и следователно високи Общи умения, така ли?

Иначе две Су-та са напълно достатъчни за началото, а понякога правя дори и само едно.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср май 30, 2007 10:36 pm

Не, иска да каже, че слага точки на Познанията, да речем, както и на Уменията, и има голямо право за забележката си, междувпрочем. Иначе, сещаш се, става дума за онези умения, дето в началото получаваш три на шест ;) .

Според мен не трябва да се гледа на това кой вариант е по-оптимизиран, а кой е по-интересен. Според мен е много интересно и двата варианта да се разиграват. Иначе за оптимизация - ми то си зависи от милостта на разказвача, от числеността на групата (по-голяма група = повече допълващи се умения = повече шанс за експерименти). Но според мен оптимизацията трябва да остане на втори план при избирането на "житейски път".
シャマョツィ

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » ср май 30, 2007 11:06 pm

Наистина тук май всичко зависи от нивото на героя. Кой не би искал да е едновременно могъщ мак и силен боец, но на ниско ниво той би бил слаб. За мен отговора е първоначално еднопосочно, развиващо се в мултиклас. Тоет първо се осъвършенстваш в едното а после в другото :wink:
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » ср май 30, 2007 11:12 pm

dolar написа: Кой не би искал да е едновременно могъщ мак и силен боец
Аз искам да съм могъщо лале и силен боец 8) :lol:

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет май 31, 2007 12:14 pm

Малко да попроменя темата аз.
Дали взимате в самото начало някое СУ на майсторска степен (12), което е възможно кажи речи само тогава. Две на майсторска степен могат да се вземат но за сметка на основните показатели, което си е кофти както и да го погледниш...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » чет май 31, 2007 2:07 pm

Fobos написа:
dolar написа: Кой не би искал да е едновременно могъщ мак и силен боец
Аз искам да съм могъщо лале и силен боец 8) :lol:
:lol: Ще го оставя така щото е се е получило добро.
Иначе аз лично никога не взимам на нулево ниво някое умение на 12-та степен. Единствено което има смисъл да се вземе на 12-а степен на нулево ниво е Бързо развитие, но отначало героят ще е много кекав.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » чет май 31, 2007 3:51 pm

Грешиш. Има умения, които не си заслужава да вдигаш до край. Освен "Бързо развитие" сред тях са и "Жажда за живот", "Точен удар", "Регенерация". Повечето от тях са добри, но до определена степен. Някъде към 6-та степен по-нататъчното им развитие губи смисъл.
Например, Бързо развитие на 4 ти дава 8 ТР, а струва само 10 ТР за научаване (ако си човек), мигновено връщане на инвестицията.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср юни 06, 2007 2:49 pm

В грешка си Кокаине, опитай да посмяташ и ще разбереш, че най-добре за човек е да има Бързо развитие на 8, а за елф на 7. За джудже или гигант може да е на 9 или 10 съответно.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср юни 06, 2007 8:02 pm

Елф нулево ниво е взел "Бързо развитие" на 7. Това му струва 38 ТР (общо). Елфите са известни със своята физическа (хм) негодност, така че силата му едва ли надхвърля 10. При достигане на 1-во ниво той ще получи (Вит + СИ/4 зара) ЖТ. При средна стоиност на заровете това прави 1+3+4=8 ЖТ. Дали ще посмее да размени всичките си 7 позволени ЖТ?
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юни 06, 2007 8:26 pm

Ъх, в случая ми се струва, че перфектна оптимизация няма, тъй като винаги едното се жертва за сметка на другото. Е, не смея все пак да споря с най-изявения пауър-плеър тук, де, но преди да спорите на тази тема мисля, че трябва да доизясните случая: за магесник ли иде реч или за войн, който просто желае да е по-техничен, примерно?

Както и да е, повтарям, май не би трябвало да съотнасяме проблема от заглавието на темата към "перфектното развитие" на героя системно, а по-скоро ролево.
シャマョツィ

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср юни 06, 2007 11:33 pm

Сметни при сила 12 как стоят нещата - среден зар имаш 3.5. Това прави 3*3.5=11. Имаш 1 виталност = 12. При среден зар получаваш ТЖ 12 на ниво. Да махнеш 7 или 8 все още ли мислиш че е много?

Следващият път пак го премисли. Занимавал съм се да смятам 2 часа такива простотии и съм видял всички варианти с точност до 16 ниво при различни точки сила и СУ. Посмятай и ти и ще разбереш за какво говоря.

Между другото съм всичко друго, но не и "най-изявения пауър плеър" тук. Хората около мен знаят, че мога да си направя герой, но предпочитам социална игра.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Отговори