Трибушети, Катапулти и Интелект

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб окт 14, 2006 11:59 pm

Когато се стреля с оръдие или друга обсадна машина, едва ли са имали време да се занимават с изчисления - по-скоро си мисля, че са стреляли първия изстрел на груба преценка, а след като видят къде попада са се заемали с леките корекции.
Вярвай ми, когато стреляш по замък, който няма да избяга, имаш доста време. Но от друга страна големите обли топки никак не са безкрайни и никак не са евтини. Тя мортирата, не е стреляла с камъни, щото е по-куул.

При все това, щом такова е твоето виждане за системата - ок.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » нед окт 15, 2006 9:30 am

Андрас убиваш ме просто от кеф - във връзка с казаното от теб, напомям, че това, което в настоящето учим по математика между 7 и 12 клас, е открито някъде около шестнайсти, седемнайсти век ( Не помня, кога живееше Гаус, може да се окаже дори по-рано, но да не се излагам). И не вярвам, че тогавашните военни не са разбрали какво може да направи комбото от умен човек с необходимите знания, застанал до трибушет или обсадно оръдие.

За Интелекта верно, че не може да бъде първичен показател, но май системата Аксиом включва в ИН и това, което мастърите наричат Съзнание (съвсем мистично, докато не го видиш как работи :) ). Така че е оправдано по системата някой оръжия да включват ИН като първичен показател... но пък Андрас отново е прав - ще стои странно, защото системата трябва да обхване боя като общо понятие.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед окт 15, 2006 10:11 am

А, специално Гаус живее от 1777 до 1855. И по време на една от войните е имало генералски нареждания да не му пада косъм от главата.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед окт 15, 2006 12:32 pm

cherno_slance написа:Андрас убиваш ме просто от кеф - във връзка с казаното от теб, напомям, че това, което в настоящето учим по математика между 7 и 12 клас, е открито някъде около шестнайсти, седемнайсти век ( Не помня, кога живееше Гаус, може да се окаже дори по-рано, но да не се излагам). И не вярвам, че тогавашните военни не са разбрали какво може да направи комбото от умен човек с необходимите знания, застанал до трибушет или обсадно оръдие.

За Интелекта верно, че не може да бъде първичен показател, но май системата Аксиом включва в ИН и това, което мастърите наричат Съзнание (съвсем мистично, докато не го видиш как работи :) ). Така че е оправдано по системата някой оръжия да включват ИН като първичен показател... но пък Андрас отново е прав - ще стои странно, защото системата трябва да обхване боя като общо понятие.
Не подценявай древните - забравих, вече кой грък бе изчислил доста точно обиколката на земята.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » нед окт 15, 2006 12:49 pm

Ератостен 250г пр.хр

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон окт 16, 2006 8:40 am

Стрелбата по недвижещ се замък, само да уточня, едва ли може да се счита за битка в "класическия" смисъл на думата, т.е. в смисъла на Ролевите Игри. Само при падането на гюллето, или както там му се вика, може би ще мине повече от един ход (или поне по-голямата част от него). Да не говорим за зареждането или изчисляването на траектория. Така че, както казва Бат Гойко, в битките няма време за мислене... или поне за правене на сметки (то нас, в училище, ни учат да ги правим с калкулатор, като премахваме въздушното съпротивление, въртенето на земята и промяната на земното ускорение в следствие на увеличеното разстояние от земята. Става бавно, а като се има предвид, че в Магландия има само сметала...).

Колкото за оръжията, които изискват съзнание - мисля, че става именно дума за свръх-естестви способи за водене на бой - магически оръжия, самата магия. То аз по принцип не отбирам от оръжия, но не мога да се сетя за физическо оръжие, което основно изисква "съзнание". Е, не изключвам възможността да има, затова ще ми е интересно, ако ми кажете за такова.
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пон окт 16, 2006 12:03 pm

Всъщност всички оръжия и всички техники искат умението да ги приложиш в точния момент и като контрамярка на определено действие на противника. Повярвай ми - едновременно е интелектуално, интуитивно и наистина мистично - последното наистина го има.... защото на моменти имаш чувството, че се "возиш". Тоест Аз-а ти се "вози, защото само регистрира движенията, които нещо друго в теб задава като поведение.

Шашава работа - говоря за това, само защото го има.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Отговори