Разлики между половете

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб дек 16, 2006 10:04 am

Ще поставя нещо, кето не е точно въпрос, а дискусия. Проблема за отразяване на половия диформизъм в РИ.
1)
Най-простия вариант е да няма отразени разлики. Така играчите не се изкушават да вземат герой от другия пол заради някаква статистика.
2)
Също просто, но не толкова балансирано от вътрешносистемна гледна точка, е да се сложат разликите от реалния живот. Мъжете определено са по-силни от жените, но превъзходството им в бързина и прецизност въобще не е гарантирано, а при ловкостта нещата се обръщат в полза на нежния пол. Мъжете се справят по-добре с пространствено ориентираните задачи и работата в йерархично подредени групи, но жените са по-добри в алгебрата, ученето на езици и емоционалното разбиране на околните. Обаче ако това се вкара системно, може да настъпи хаос.
... От друга страна в момента е напълно възможно да срещнеш 40-сет килограмова , стройничка елфана ковач-войн със сила 15-сет!
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб дек 16, 2006 12:14 pm

Навремето е имало разлика между половете, примерно горната граница на силата при мъжете е била повече при жените на ловкоста да речем, НО след това са се появили феминиските и авторите на ролеви системи са решили че е къде къде по добре да си нямат проблеми с тях ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » съб дек 16, 2006 1:25 pm

И все пак, в ръцете на играча е да реши, как да развива своя герой... Дори и жените да имат бонус към ловкост и минус към Сила, пак може да я направиш безстрашна амазонка с 60 кила тенекия по себе си и меч
колкото коня и :wink:

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » нед дек 17, 2006 12:20 am

Проблема за отразяване на половия диформизъм в РИ.
Това и аз съм си го мислил, ама в днешно време има разни неща като еманципация и равенство и не знам още какво. Та не си мисли, че никой досега не се е сетил - сетили са се хората, но не беха рискували да си има работа с феминистките (сещаш ли се печално известната реклама "Какво му трябва на човек?") Различие в половете съм забелязал в Arcanum (но тази компютърна игра май използва своя собствена система). Там женските персонажи губеха 1 сила за сметка на 1 издръжливост (това ще да е заради домашното насилие май :lol: )
От друга страна в РИ май никой не прави разлика и при разделението на човешката раса (макар тъмнокожите да превъзхождат белите като физика). Вероятно се сещаш защо това е тактично избегнато.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » нед дек 17, 2006 9:03 pm

Белите сами са си виновни, че афроамериканците ги превъзхождат физически - последните са били подложени на страховит естествен подбор по критери физическа сила, издръжливост и тн - първо по робовладелските търговски кораби, после и в плантациите за памук.
Но от инжинерна гледна точка няма нещо за нищо. По едрият ръст и физическа сила си идват със своите последици - не съм чувал тъмнокожите да се проявяват особено във фехтовката или стрелбата (която е не само точно око, но и въпрос на изключително фин контрол над механиката на тялото). Пък всеизвестно е, че съвсем доскоро (от историческа гледна точка) това са били жизненоважни дисциплини за оцеляването на мъжа :wink:
Тоест, в това, че примерно жените са по-леки и слаби като груба мощ, няма нищо обидно - тъкмо от инжинерна гледна точка няма как да получиш нещо за нищо. Може да се направи едно допитване до представителките на нежния пол, които играят РИ и да се вземе мнението им.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед дек 17, 2006 11:03 pm

Белите сами са си виновни, че афроамериканците ги превъзхождат физически - последните са били подложени на страховит естествен подбор по критери физическа сила, издръжливост и тн - първо по робовладелските търговски кораби, после и в плантациите за памук.
Естествен подбор и 100-200 години робовлъделчески стой никака ама никак не се вързват. Съвсем изключвам факта, че това е ставало само* на територията на днешните Щати. Най добрете бегачи на дълги разстояни я са кенииците, които от своя старна едва ли ще изкарат дълго време на някоя памукова плантация. При тях по скоро тренировката идва от багството от лъвовете ;).

З стрелба и фектовка незнам, но имаше приказка че такова животно като негър скиор нема. ;)

И вобще, за да ти е мирна главата непипай равноправието! :Р

*главно, не само
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Alia
Работник
Мнения: 120
Регистриран на: ср май 31, 2006 3:01 pm
Местоположение: София, някъде наоколо

Мнение от Alia » пон дек 18, 2006 4:26 pm

:lol: :lol: :lol:

Браво, страхотно описание!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб дек 23, 2006 3:15 pm

Не че нещо, но разни хора се упражняват във всевъзможни повече или по-малко смислени статистики за всъвъзможни човешки и животински показатели в зависимост от всевъзможни критерии. Имаме публикации за всичко от невронната плътност в незнам кои си центрове на мозъка у хомосексуалистите, през разликите в денонощната вариация на ръста при различните специалности студенти до фракталната размерност на мишия бял дроб. Ако феминистките зейнат и си си опекъл работата, винаги можеш да ги пратиш да четат нещо дебело, с много латински термини и за предпочитане с жена в колектива от автори. Не се прави, за да не се изгуби част от целевата аудитория.

Дали е добре да има разлика в половете системно - аз лично, заедно с колегите, с които разработвам Деймос съм сложил. Не сме ги направили всичките, де, но то няма и нужда. По мое мнение следва да се отразят най-основните показатели, където разликата надвишава точността в системата. Специално това, което го говори Слънцето за алгебрата например, първо е спекулация*, второ би било адски ненужно. Виж податливостта на някои болести, разликата в механиката на тялото и във физическата сила заслужават да се споменат в една гонеща реализъм система.


*статистика от различни тестове с алгебрични задачи, от училищни, до състезателни има предостатъчно. От всичко дето съм изчел, а методика на обучението по математика ми е в тесните интереси, не съм видял нищо подобно - нито на родните ни кандидатгимназистки тестове, нито на Кенгурутата, а и когато аз правих статистика за собственото си проучване, при осмокласниците пак не ми излезе нищо такова за цяла учебна година.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед дек 24, 2006 3:07 am

Всъщност, подобни разлики имаше в А16 (както май се спомена). Имаше бонус за жените в ловкост, а може би и в прецизност, за сметка на сила. В крайна сметка това не доведе по никакъв начин до подобряване на ролплея и премахнахме всякакви разлики. Не само, че не помагат за по-качествена игра, но и не допринасят нищо откъм реализъм. Последното, понеже А16 не отразява специфичните разлики в способностите на мъжа и жената така че ако се вземат предвид да се получи балансирана система, неощетяваща играчите, избрали нежния пол. Това е така, понеже А16 е екшън ориентирана система и разглежда показателите като доста общи качества - като така, няма научно доказателство, за който и да било показател в А16, който да е в предимство за жените. Съжалявам, не съм пристрастен, но просто е факт - мъжете са по-силни и по-бързи от жените (доказан факт от олимпийските игри), поне толкова ловки и поне толкова прецизни (поне няма дказателство за противното) и в никакъв случай не са по-глупави (но няма и да ги изкарвам по-умни, макар, че със сигурност са по-добрите аналитици - пак е доказан факт, не искам да пренебрегвам способностите на жените). Е, къде точно да им дам компенсация, ако им намаля силата? И тук вече влизат в работа идеи, като отразяване на теглото върху пораженията от удар, съотношения между сила и тегло за влияние вържу бързина и т.н. Но както сами се сещате, това би могло да влезе само в секция "Допълнителни правила", тъй като е доста сложно за изчисляване и би било поредната осукана сметка в А16. А проблемът в осуканите сметки е, че би ти се налагало да пресмяташ в ситуации, в които един параметър от уравнението им се променя. А това пък е досадно и не помага за играта.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед дек 24, 2006 9:16 am

Гъвкавостта на тялото къде я слагаш, в кой показател?

Инак да, абсолютно си прав, че обективно погледнато, мъжете са много по-пригодни за екшънстване.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » нед дек 24, 2006 10:31 am

Според мен, всеки играч, подпомогнат и насочен от Водещият, които реши да играе персонаж от женски пол, просто да го отрази в създаването му: няма да развива толкова сила, за сметка на ловкост, най-общ пример.
Оставете проблема на играчите, нека те се забавляват, решавайки го :wink:
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » пон дек 25, 2006 11:41 pm

Проблемът при отразяването наполовия диморфизъм е, че по принцип се предлагат само усреднени диапазони и не е предвиден механизъм за обхващане на изключенията. В реалността хората са с доста по-разнообразно телосложение.Така че дори жените в общия случай да развиват по-малко мускулна сила от мъжете, все пак да се появи жена която да е достатъчно силна, за да е на равнището или малко над средния мъж. Има жени щангистки, хвърлячки на чук, боксьорки. Може би ако трябва да се залага системно просто трябва да се намали максимума на показателите който биха могли да достигнат (щото дори да са шампионки по вдигане на тежести, пак няма да могат да вдигнат колкото мъжете-шампиони в същата категория и затова се състезават отделно).
От друга страна, ако Бате Гойко наистина държи да вкара полови различия в системата, спокойно може да даде компенсация на жените с магическите показатели ;) :lol: Независимо от модерните игрови и литературни светове, исторически жените са са били свързвани с използване на магия доста по-често, отколкото мъжете. Показателят Интелект, който в А16 се връзва с магията и способностите за учене, на практика в този си вид е доста неразчленена смесица от различни качества и поради това може да смесва както аналитичната мисъл, така и интуицията ("просто да знаеш"). Естествено, зависи и от избраната логика на магията - в някои идейни светове, магьосничеството е вродена способност също както способността да координирани движения. Според други (сред които А16) е просто външно знание, което се научава по учебници (свитъци) и може да бъде използвано от всеки, защото се допуска, че не изисква специални вродени качества.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт дек 26, 2006 12:34 am

Айде, айде - имаме в много системи прекрасен механизъм за отчитане на изключенията - качества и недостатъци.

Това за жените пак е вярно, само до някъде - за някои култури. Ако погледнеш например Великденския остров, то жени по семейните пещери не са и припарвали. Ами две трети от христианския и целия мюсюлмански клир - нали все мъже са.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » вт дек 26, 2006 12:52 am

Хм, ок, признавам, че свързването на жените с магията е недоглеждане от моя страна. Женски и мъжки култове е имало винаги и в повечето случаи съществуват паралелно. Дори когато женските ритуали нямат свои култови места, това не означава че не съществуват - гледането на кафе, леенето на куршум и правенето на домашни магии с яйца, конци и прочие, не се нуждаят от олтари или храмове. Все пак мисля, че не е редно да се отъждествява магията от въобразените светове с религиозните вярвания в реалността. Дори когато в научните трудове за шаманизъм, например, се говори за магия, този тип употреба на понятието продължава да обозначава само определен тип вярване, не ефективно действие (каквото е магията в РИ).
От друга страна, не знам дали има смисъл да навлизаме в етноложки сравнения на религиозните механизми по места, след като говорим просто за вътрешна логическа обоснованост на правилото, а не за съответствие на реален феномен. След като освен хората, в А16 има още 5 разумни раси, всичките до една измислени, не виждам какво пречи при тях половите различия в сила и т.н. да липсват или да са с обратен знак. Макар и да са антропоморфични, другите раси все пак не са идентични с хората. А в природата (нашата) не е нещо необикновено женският индивид да е по-едър и агресивен от мъжкия (особено при насекомите). Дори при хората в А16 не е нужно съответствието с нас самите да е пълно, защото Магландиум не е Земята, там има магия, адамантий, митрил и елементали, така че защо да няма и леко изравняване на способностите.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт дек 26, 2006 11:28 am

E, е, хайде сега магията по фентъзито е в различна степен изкривена представа за вярванията в нашия собствен свят. Само дето работи. Не трябва да отъждествяваме едното с другото, просто е полезно от време на време да се ползваме от причинно-следствената им връзка.

Що се отнася до половия (и възрастовия, все пак), необходимо е да се спазват някакви елементарни съображения за логика, останалото е полет на въображението. Не е като да не сме виждали магията в ръцете на единия пол или различни магии дадени на различните полове, но това не е в класическия смисъл част от половия диморфизъм. Ако си говорим за физически характеристики - виж, там обикновено избягват да правят много големи разлики между мъжките и женските индивиди. Ако го правят, обикновено забиват на кошер и матриархат при разни многокраки гадини.
Хората е добре да са си хора и това да не се пипа, инак създава една особена неинтуитивност. Аз например винаги подскачам, колчем стане дума за някой синекос екзалтовец.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет дек 28, 2006 9:49 pm

Andras написа:Гъвкавостта на тялото къде я слагаш, в кой показател?
Прав си, към ловкостта е ;)
Но както казваш в следващия си пост, по-подходящо е ползване на различни видове специални умения, ако искаме да даваме някаква разлика между половете.
Като цяло, системно е много сложнод асе направи наистина "справедливо" разделяне на половете. Но виж, подобно нещо може да има в самият сетинг - например Дюн, определено би следвало да прави разлика между мъже и жени, когато става дума за Бинджезерит и това би било интересно. Както и сетинг, в който има мъжка и женска магия (ей, това наистина ми харесва и бих се замислил - нещо като Ин и Янг).
Според мен, разлика между половете трябва да има в системата, само ако това наистина допринася за по-добра игра, а не просто защото такава има в действителността.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед дек 31, 2006 3:42 pm

Обикновено нещата от действителността спомагат за по-добра игра, защото по този начин по-лесно можеш да й повярваш - измислицата е по-достоверна.

А мъжка и женска магия дал Господ на мноооого места. Най-очеизвадния пример е Джордан.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср яну 10, 2007 6:42 pm

Е, аз не казвам, че няма мъжка и женска магия (дори съм чел малко Джордан), просто, че не се бях замислял да го дефинирам досега. Балансирането между подобно делене обаче ще е доста тънка работа, особено ако не искам да получа ефект на класовете. Например най-лесно е женската магия да е като тази на клериците а мъжката като тази н амаговете - ей го на, стана лесно, но не е това целта ми, така, че... Абе ти, Андрас, със сигурност ще ме разбереш какво искам дакажа, ма не знам дали става ясно за всички (хей, не че ви подценявам останалите, ама ако не се чете задълбочено и философски, толкова объркан пост като този лесно може да сотане неразбран ;) ).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб яну 13, 2007 12:36 am

Ми то и ти сигурно знаеш какво ще ти кажа - "Златната клонка".

Най-общо казано разглеждаме какви са вярванията в света и каква е културата, в следствие на което магията я раздаваме съгласно немагическите ресори. Да, това означава, че войната ще отиде при мъжете, а лекуването повече при жените, но пак ще има доволно много разлики с ДнД. Както и немалко поделени ресори.
Абе, не е лесно да се направи, но не е и чак толкова трудно. Само трябва да се пази от лапите на някой ентусиаст, че те такива са склонни и степ да танцуват върху минно поле.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 13, 2007 2:09 am

Да, съгласен съм. Не е прекалено трудно, но изисква внимание и време. Въпреки това си струва да се помисли по въпроса. Предвид, че това може да привлече повече жени в РИ. Все пак е рядкост някой да играе от противоположния пол. Може и ще поразработя подобна идея като опция в Аксиом, макар системата да не е замислена така.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср фев 06, 2008 6:50 pm

Изводът е, че нещата опират и до удобство - системата трябва да има разумен праг на сложност. Ако ще се прави такова нещо, причините може да са само две - самият сетинг различава мъжка и женска магия или основните СУ та са вътреигрово свързани с дадени общества, ордени и т.н., разделени по пол заради исторически, чисто физиологични или други причини.

Второ - заради самите жени.
Както веднъж ми каза една позната: "хубаво че съм приравнена към останалите, ако си направя герой от моя собствен пол, но всъщност това ще е мъж". Попитах я какво има предвид и тя ми върна с въпроса защо трябва да си качва силата, за да получава повече живот на ниво? Отвърнах й, че ми се струва логично, щото силата всъщност значи по-големи мускули и по-здрави кости и т.н и т.н, а тя ми се усмихна мило и ми отвърна, че си противореча, защото преди малко съм й обяснявал, че над числото 100/150 ЖТ-тата се превръщат в абстракция и просто показват, че не са те поразили с цялата сила на удара.
В този момент проумях, че тя може би не желае да бъде "приравнявана" към система, която по самия си замисъл е направена, за да се играят бойци-мъже. Също така не можеше да проумее защо полът е без значение, когато си избираш елементална школа (Вода и Земя срещу Въздух и Огън). За последнот я убедих, че така трябва, но самият мен ме загложди идеята.

Тоест, ако системата намери адекватен начин, за да отрази половия диформизъм, жените ще са по-склонни да играят РПГ, защото доста от тях възприемат тази еднаквост като "приравняване", а не като равенство в истинския смисъл на думата.
И са прави, защото ако съм ученик и в час по физическо ме изпитат за вървене по греда или въртене на обръч с тяло според нормативите за момичета, ще съм точно толкова прецакан, ако искат от тях да правят лицеви опори колкото момчетата. Те интуитивно усещат като нередност ситуациите, в които мъжете им дават "равни условия за старт" в чисто мъжки дисциплини. Истината е, че в момената повечето системи са пригодени почти изцяло за екшън.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет фев 07, 2008 12:41 am

Интересно наблюдение от "първа ръка" си имал. Да, сигурно си струва да има разлики. Те обаче не би следвало да касаят системата за ЖТ. Косвено, чрез увеличаване на Ловкост реално си вдигаш ЖТ, като намаляваш попаденията в една битка, така че не, не само СИ влияе на способността да се оцелява. За магиите би било интересно ако се дава бонус според пола. На поодобно нещо съм доста навит. Бонуси оже да се дават и на отделни специални техники и умения. Така жените все пак могат да получат желаната разлика с мъжете, но каквото и да направя по въпроса, едва ли ще удовлетворя всички възможни виждания за това, как трябва да се направи подобно диференциране. За СИ и жените, как да им обясня, че ще имат по-малко СИ, когато по GTV тече Зина? Виж, както казах и по-рано, може да се добави правило за това 1 СИ на колко КГ минимум е равна - например теглото на героя трябва да е винаги повече от СИ*Х (да кажем, че Х=5 е ОК), така 40 кг мацка няма как да си остане таква и да има СИ над 8. Това води редица проблеми след себе си, като например нужда от въвеждане на различно Х за различнит ераси, тъй като трглото не е само мускулна маса, а и кости, и сланина и т.н. Значи ни трябва и начин за определяне на съотношението Мускули/Тлъстини (най-лесно е като отношение на СИ и Л, ама какво пък от това). Абе става доста сложна сметката. За А16-Универсал съм заложил БЩ да се определя от от СИ и МТ (както и МР), но там нещата са в съвсем други числа, така че там ще е лесно. Тук няма да стане добре.
След тази тирада "размисли по никое време" ще взема да заключа, че разделението на расите може и да си струва, но ще го мисля, чак след като се появи обновеното издание (да, там няма да има подобно правило, тъй като обемът на това приложение не може да е безкракно голям).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » нед фев 17, 2008 1:33 am

Лично мнение е, че мъжете превъзхождат Жените по Сила(която жена не е съгласна да ми докаже. Изключваме щангистките), Ловкост, Издръжливост, докато жените ни превъзхождат може би единствено донякъде в прецизността. Не съм съгласен, че са по-добри в Алгебрата, но за контактите с околните си прав. Щеше да е добре наистина да няма толкова жени, които биха се засегнали. Не че ви се меся, ама наистина смятам, че сте сбъркали, че не сте добавили полов диморфизъм, ако не при хората, то при другите раси(че някой виждал ли е елф на живо?!? Ако е телефона ми е 087*******). Ако феминистиките не са съгласни, първо да съдят природата и после А16. :doh:

Потребителски аватар
Ain alkar
Ahlen
Мнения: 686
Регистриран на: вт яну 03, 2006 6:15 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Ain alkar » нед фев 17, 2008 1:54 am

Ами спомнете си училище! По физическо момичетата имат по-ниски изисквания при абсолютно всички изпитвания. Те не са по-ловки, нито по-прецизни пък камо ли по-силни. За издръжливост да не говорим, че нормата им е двойно по-ниска. И айде сега ми кажете и съотношението мъже-жени във философията и други науки каквито се сетите! И там мъжете са повече. Диференциацията не ти трябва само ще те разубеди да играеш жена. Но те се промъкват на по-тесни места! Ами да защото са и по-малки от мъжете. И един елф мъж има възможност да се промъкне на по-тясно от човек. Просто жените трябва да имат супер ниски показатели. Но пък имат доста социални способности.
Извод: Ако има полова диференциация то жените трябва да се ползват само в социални приключения.

Къде може да се получат разминавания от тези разсъждения? С времето жените ставт по-ловки, прецизни и умни защото те си живеят в постоянен стрес (а това си е един вид упражнение за поддръжка и подобряване на качествата). От друга страна мъжете са доста по-отпуснати (естествино като общо), но я вие започнете да спасявате света поставяйки уменията си на изпитания постоянно. Дали ще загубите качествата си? На дали дори ще станете по-добри, което няма да позволи да загубите водачеството си във всяко отношение към жените.

(Еми така де те си имат феминизъм, а аз така разсъждавам, че ни правя някакви, кой-знае-какви над тях, а всъщност няма голама разлика след като сме хора)
http://www.stihovebg.com/Proza/Razkazi/Pisak/45139.html
Кейт лежеше в леглото си будна…

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед фев 17, 2008 1:30 pm

има една много яка пробойна в разсъжденията ти - по тази логика Израел трябваше да е загубил всички свои битки, защото имат доста жени на служба.

Не забравяй, че хилядолетия наред жените са били умишлено подтискани от мъжете ;)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед фев 17, 2008 4:15 pm

Ain alkar написа:... За издръжливост да не говорим, че нормата им е двойно по-ниска.
Това твое твърдение беше тотално опровергано от един научнопопулярен филм вчера. Там доказваха, че жените са по-добри в издръжливостта. Мъжете понасят на по-голяма болка, могат да бягат по-бързо и т.н. Като цяло именно в издръжливостта бе силата на жените. Тук не става дума дали мъжете маратонци са по-бързи от жените - такива са -, но когато опре до това д асе пробяга още по-далечно разстояние, жените са тези, които ще ни бият (или поне са физически по-приспособени да го сторят).

По повод филозосфията и други науки, истината е, че те много дълго са били достъпни само за мъже, така че няма как да се видят ног имена на жени. Факт е, че още в древността има жени, които са доказвали на мъжете, че могат да се мерят с тях във всяко едно отношение - има победителка в надбягване с колесници, което е било изцяло мъжка привилегия. А в приключенията ние говорим именно за подобни жени-героини ;)
От друга страна да се дават бонуси и слабости в специалните умения за жени и за мъже ми допада, просто трябва да се балансира много добре. Тоа би помогнало на един герой-жена да има достатъчно раличия от мъжа като например има СУ Художествена гимнастика (не питайте какви бонуси ще дава).
Подобно разделение ще бъде обмислено за в бъдеще с цел подобряване на разнообразието в А16, но за основните показатели съм твърдо за това, те да са еднакви за двата пола.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед фев 17, 2008 7:55 pm

Тази тема започна да намирисва на сексизъм и предлагам да се отклоним от грешната посока, по която сме поели. Почнахте да ръсите глупости неземни (мъжете сме били по-ловки*, ха-ха, как пък не!). Като цяло, на първо време смятам, че изборът на раса е достатъчно обременителен изграждането на героя - ако изборът на пол внася различия в системните характеристики, това би било допълнително усложнение. Пък и замислете се, колко по-трудно би станало балансирането на коя да е новопоявила се раса.

Също така, по много показатели мъжете и жените не могат да бъдат сравнявани адекватно в този момент, много ви моля. Някои казват, че мъжете изкарвали с 4 точки по-малко на АйКю тестовете. Други казват, че тези тестове са неадекватни и допълват, че видите ли мъжете само в началото били тъпи, после ставали по-умни от жените. Трети казват: да, ама жените са с по-развита "емоционална интелигентност"... За издържливостта се водят не по-малко спорове...

Въобще, аз съм твърдо, ама много твърдо против идеята за "полов диморфизъм". Айде холан, с това не се постига нищо полезно, освен чесане на мъжкото/женското самочувствие.

*Хората, които го казаха тази неземна глупост ги каня в моето училище да правят норматива за ловкост... ама със скалата за момичета. Аз лично изкарвам - по момчешката скала - 8,5/10 (и се броя за бая ловък!) ... което се равнява при момичетата на нещо от рода на 2,5/10 (не съм сигурен, че има момиче в класа, което да има толкова малко)...
シャマョツィ

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед фев 17, 2008 8:06 pm

Подобни неандерталски разбирания в 21-ви век са направо обидни. Знам че само ще се ядосам, а и точно който има нужда няма да ме разбере, затова ще кажа само - разликите между двама мъже или две жени често са по-сериозни отколкото разлките между мъж и жена. Една жена, която редовно ходи на аеробика по три пъти седмично, например, може да отнесе по всички параметри всеки средностатистически, затлъстяващ на дивана пред телевизора мъж. Да не забравяме също, че в РИ (специално в Аксиом) говорим за герои, екстремин случаи. Не ни интересува отразяване на половия диморфизъм в общия случай. Да оставим настрана твърде опростенческото виждане на някои хора за различните показатели, което виждам в темата.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » нед фев 17, 2008 11:12 pm

Кажи ми за това предаване. Искам да знам кой я е казал тази глупост, че жените маратонки(така ли е думата) могат да бягат по-голямо разстояние от мъжете. Това не може да се случи по простите причини, че:
1. Жените не са толкова здрави физически.
2. Жените не могат да го издържат психически. Когато една жена, я заболи или е скапана от умора, тя спира да прави това, от което я боли. Единици са тези, които не го правят. Докато при мъжете е различно.

Шами, в какво се изразяват тестовете за ловкост във вашето даскало?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед фев 17, 2008 11:26 pm

О, боже... Щрак! Стига сте спорили. Ако някой има конкретни предложения - да ги пуска в нова тема! :evil:

Заключена