Броните в Аксиом

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

AngraHfar
Калфа
Мнения: 42
Регистриран на: пет апр 07, 2006 6:24 pm

Броните в Аксиом

Мнение от AngraHfar » нед яну 07, 2007 12:35 pm

От много време ми се струва, че има нещо грешно в системата с броните. Проблемът е в ограничението на подвижността.Пълната стоманена броня според мен трябва да дава много голямо предимство на този, който я носи(тук идва един страничен проблем-много малко хора могат да я носят),но ограничението на подвижността е 8, което значи +4тд за всяко действие. Ако използва щит-това са 6тд. Парирането е още по-неприятно, а отклоните са почти невъзможни. А какво получава срещу това? Намаляване на щетите с 80%, което изглежда много силно, но след като активната му защита е така осакатена не е изключено много от атаките да го удрят през бронята особено ако е с малка БЗ.... :(
Дори изиграх 3 примерни битки между два еднакви воина. Единствената разлика бяха броните-единият беше с кожена, а другия със стоманена. Този с кожената броня победи в два от двубоите, но пък в единия хвърли АУ така че не го броя.
Ако стоманената броня се сравни с тази на плочки се виждат недостатъците й най-добре. Накратко- бронята на плочки е с около 1/3 по-евтина, много по-лесна за носене, и с два пъти по-малко ограничение на подв. Единственото предимство на кованата броня е 5% по-голяма абсорбация, което в повечето случаи ще значи 1 или 2 точки щета.
Другият проблем свързан с тежките брони е правилото, че нагръдник даващ под 5защита не ограничава подвижността.
Тогава не звучи ли логично всеки крадец и убиец, който може да си го позволи да носи малък стоманен нагръдник(както и всеки магьосник кожен)?
Надявам се или някой да ме убеди в полезността на кованите брони, или да се измисли някаква промяна в правилата.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед яну 07, 2007 3:55 pm

Да, Аксиом не е най-реалистичната система от към брони, но то коя ли е... :roll: Страшно са осакатили рицарите - пак по тъпите фентази правила, противника ти те заобикаля пет пъти, докато замахнеш. Тъпо, но не гледай към друг, а към Гойко :) Ако някой има силата да промени нещо, то това е той.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед яну 07, 2007 4:10 pm

Ъм, тук проблемът не е толкова реализмът, колкото балансът. Всъщност, и двете, ама второто е по-важно. Наистина, няма смисъл човек/същество да се екипира с пълна броня, паричките му ще отидат на вятъра.

И докато Бат Гойко единствен има силата да промени нещата, ние имаме силата да му помогнем в това начинание :) . Моите предложения са:

1. Ревизиране на правилата за ограничена подвижност. Наистина, обосновани са и двете наказания, но когато ги има, те са прекалено жестоки. Сега не мога да се сетя за конкретно предложение в случая, но бихме могли да се замислим да оставим само едното наказание, като ако оставим намаляването на Скоростта, да го увеличим малко.

2. Да увеличим малко бонуса на Цялата броня - например, да не се отклоняват стрели, а и всякакви хвърлени/изстреляни с прашка предмети.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » нед яну 07, 2007 4:46 pm

Ми, не. Точно си е доста реалистично. Такива брони са били тежки, безобразно скъпи, непозволяващи действие и добре пазещи от удари.
Защо трбява да има баланс? В действителността да има баланс? Еми няма, и рицарите, като цяло не са носели такива неща, и да, защо да не са "осакатени" ако носят? Защо пък не?
Хайде да се видим къде сме, да помислим разумно. Ако искаме рицарите в тежки брони, бели коне и мечове да бият всички, просто да им дадем 5-6 нива отгоре... :roll:
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед яну 07, 2007 5:30 pm

Уффф. пак тоя спор....
http://forums.rpgbg.net/viewtopic.php?t ... A%E6%E8%FF
Ей колко спорове имаше из тая и подобните й теми...

Рицарят е бил доста подвижен, мой човек. Естествено крайните извращения на турнирните брони не се броят. Иначе - метален нагръдни, отдолу плетена ризница, нараменици и налакътници, шлем със забрало, набедреници и наколенници или ботуши с метални пластини по тях, може би метални пластини, прикрепени към колана на кръста (има се предвид пластини, които обособяват нещо като поличка) и... хъм... кво друго... не се сещам. Но в А16 ако се екипитрам така ще ме секат, няма да мога да се движа и изобщо... все едно дали съм със или без броня...

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » нед яну 07, 2007 6:41 pm

Bраво, сега потърси къде в по-дорният си пост си противоречиш ;)
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед яну 07, 2007 11:27 pm

аре покажи де...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон яну 08, 2007 12:54 pm

Пич (към Галеан се обръщам), въобще не иде реч за реализъм или правенето на рицарите имби. Проблемът е:

"Пълна броня. Цена: [следват надписи на Древния език; преведено - майка си и баща си]. Ограничена подвижност: [(само)убийствена]. Бонуси: [нищожно малки, имайки се предвид останалите два параметъра]."

Естествено, няма проблем да добавим и магическа школа на Загубеняците, при която ултимативната магия изисква 66 мана за предизвикване на зар/2 щета на противник без броня и после, мъчейки се да я балансираме, някой да каже, че ако искаме загубеняците "да бият всички, просто да им дадем 5-6 нива отгоре... " Ама се губи цялата идея.

Можем да направим и Двурък Меч На Иначе Имбавите Рицари Които Са Без Него, който да прави щетите на кинжала +1 (за да не е без хич), дава нечовешки наказнания (голяма вероятност да си отсечете нещо от тялото - да ви е сладко), цена колкото за цяла армия арбалетисти - ако представата ви за не-имбав рицар е самоубиец, при което и завидно богат. Моята не е, мисля че играта на руска рулетка само с един играч е някак безинтересна, та се чудя имам ли съмишляници из широкия свят?
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 13, 2007 3:02 am

Виж сега. Галеан е прав за едно - не е нужно, задължително да има баланс. Напълно ОК е в дадена ситуация кожената ризница да се оказва по-добра от рицарската броня, стига рицарската броня да е по-добра в друга ситуация. Въобще не става дума, обаче, за реализъм тук. Имало е и много удобни стоманени брони, които даже не са тежали кой знае колко, но пък те са били наистина скъпи. Самата идея да балансирам нещата в А16, чрез цени на предметите ми е чужда, тъй като парите там са нещо твърде имагинерно. Че кои приключенци не са изръшнали поне един храм на старите богове пълен с несметни богатства? Така че съм се старал да има баланс, чрез други фактори. Факт е и това, че най-тежките брони са най-малко тествани, тъй като докато сме тествали правилата, ние сме си играли и сме се забавлявали и много малко играчи са имали герой облечен в подобни доспехи. Та, сега, като се спомена, се замислям, че може и да има нещо вярно тук. Може би тези 5% разлика в щетата наистина не са достатъчни. Или може би пък наказанието за подвижността е прекалени голямо за активните действия. Трябва да се потества и да се види. Мисля си, че ако нещо трябва да се променя, то е по-добре да се вдигне абсорбцията на подобни брони на Щ/10, а не да се намалява наказнието, но не съм убеден, тъй като разсъждавам на мига и може би не виждам всички възможни страни на проблема. Хм, къде е Кид сега да проведе един два теста.
Е, за момента толкова. Тествайте ги с Щ/10. Така ЖТ на героя се увеличават десетократно, но пък това е само срещу директни физически атаки, което е ОК. Ограничението върху активните десйтвия не би следвало да се прилага върху атаката (сигурен съм, че съм го писал в книгата).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб яну 13, 2007 12:28 pm

Има много сериозна разлика между турнирна и бойна рицарска броня. Като се започне, че на едната шлема не е твърдо продължение на нагръдника, няма цели поставки за копието, няма втори щит, който се мандахерца, няма захващане към седлото няма... абе няма много неща. За сметка на това има възможност рицаря сам да се качи на коня, сма да слезе от него, дори да подтичва насам натам и да прилага борцови прийоми, които макар да са много далеч от източните не са никак сковани или елементарни (примерно обезоръжаванията в немската фехтовка). Е, не са били като гимнастически костюм, тежали са амдесет килограма, но са далеч и от това, което много хора си представят. Една елементарна справка за подвижността с такова нещо - можеш спокойно да ритнеш противника си в бъбрека, без да загубиш баланс.
Така че - разберете се, най-напред кое от двете отговаря на най-тежката броня в Аксиом 16 и тогава коментирайте.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб яну 13, 2007 4:15 pm

Технологично, броните в Магландиум в момента не са достуигнали тези най-добре балансирани от края на рицарските брони. Така че по-скоро говорим за сковаващите брони, които не са добре пригодени за тялото. Позволяват действия, но те са тромави.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб яну 13, 2007 10:58 pm

Мммммм, хронологията на броните е различна:
Леки и сравнително удобни - Малко по-тежки и сравнително удобни - Още малко по-тежки и сравнително удобни - ... - сравнително удобна консерва.
На последното звено има разклонение с кръстоската между конник и Т-70, които са турнирните брони.

Демек - утежняването на броните върви успоредно с 'ергономичността' им.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб яну 13, 2007 11:29 pm

Възможна теза, която би подредила всичко на мястото си би могла да твърди, че навярно такава е била и хронологията в Магландия дорде не дошла Втората Война на Боговете или по-точно докато не дошъл краят й. След това, в първите години на възстановяване на цивилизования начин на живот повечето същества мислели по максимата "повече метал по мен, повече време през което ще оцелея в битката". Тази максима е все още най-разпространената на континента, макар и да се въдят всякакви люде и създания, които да предпочитат подвижността на по-леките брони. Все пак, както показва известната притча на учителя Шуанг Дзу (понастоящем отшелничестващ някъде из Чудната гора) "костенурката живее дълго, а заекът кратко".

Примерно.
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед яну 14, 2007 1:33 pm

Andras написа:Мммммм, хронологията на броните е различна:
Леки и сравнително удобни - Малко по-тежки и сравнително удобни - Още малко по-тежки и сравнително удобни - ... - сравнително удобна консерва.
На последното звено има разклонение с кръстоската между конник и Т-70, които са турнирните брони.

Демек - утежняването на броните върви успоредно с 'ергономичността' им.
Не съм си поставял за цел в Магландиум да следвам напълно развитието в нашия свят. Така както казваш, че е било (аз самият не съм достатъчно запознат, че да се съмнявам дали е така) излиза, че по-тежка броня е и равно на по-хубава. А това не е добър вариант за ролевите игри, тъй като рано или късно всички приключенци ще свършат с такива брони. Следват два варианта за регулиране на този проблем.
1. Избраният от класовите Ролеви системи - определени брони са достъпни само за определени класове;
2. Избраният от мен - броните имат и силни и слаби страни т.е. високата абсорбция идва на цена от понижена подвижност.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед яну 14, 2007 3:52 pm

Ами, виж сега, как може да се реши според мен:

Описваме всяка броня (от обикновенния кожен нагръдник, до максимилиановата турнирна броня (последната има Абсорб. 99%, но ограничава подвижността с 999:)) и на всяка слагаме някакви бележки, освен изискването за сила. Да не забравяме и цената... (фулплейт се прави по поръчка, между другото) Ами, не мисля, че всеки ще се разкарва с такива брони.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон яну 15, 2007 6:00 pm

BatGojko написа:
Andras написа:Мммммм, хронологията на броните е различна:
Леки и сравнително удобни - Малко по-тежки и сравнително удобни - Още малко по-тежки и сравнително удобни - ... - сравнително удобна консерва.
На последното звено има разклонение с кръстоската между конник и Т-70, които са турнирните брони.

Демек - утежняването на броните върви успоредно с 'ергономичността' им.
Не съм си поставял за цел в Магландиум да следвам напълно развитието в нашия свят. Така както казваш, че е било (аз самият не съм достатъчно запознат, че да се съмнявам дали е така) излиза, че по-тежка броня е и равно на по-хубава.

А това не е добър вариант за ролевите игри, тъй като рано или късно всички приключенци ще свършат с такива брони. Следват два варианта за регулиране на този проблем.

1. Избраният от класовите Ролеви системи - определени брони са достъпни само за определени класове;
2. Избраният от мен - броните имат и силни и слаби страни т.е. високата абсорбция идва на цена от понижена подвижност.
Всъщност, по-хубава е, ако говорим за битка на бойното поле. След 10-о ниво всички би трябвало отдаван да носят точно такива, ако предвиждат участие в масова битка, Хамелеонът е обяснил защо точно. Няма обаче всички да тръгнат с такива брони, просто защото не всички играят войни и не всички войни винаги ще са в кованите брони, макар че не разбрах какво е лошото по-опитните и с висок статус войници да носят по-добри брони, повтарям, че говорим за бойно поле:)!

Крадецът, убиецът и горянинът няма да тръгнат с ковани брони, защото се слагат и махат бавно, а шумът прави промъкването им безпредметно, когато се промъкват, няма да носят даже ризници, но по принцип могат да ходят с тях, наскоро наблюдавах как ризница се слага и маха за по-малко от един боен рунд в Аксиом16. От друга страна, точно тези умения ти дават шанс да спечелиш там, където никоя броня и бойни умение не могат, например като елиминираш вражбески пълководец или прекопираш плановете за предстоящата битка и ги занесеш на своите в нощта преди мелето. После отиваш да се наспиш, защото цяла нощ си се промъквал, кашиците и ония с пълните брони ще реализират твоята победа, докато се събудиш:)!

Маговете не носят метални брони, ако си спомням, защото им струва твърде голямо увеличение на маната за заклинание, а не са ефективни колкото защитните заклинания. Не играя магове, но си спомням подобни правила. Така че тези персонажи може да носят брони, но ако са леки за сваляне и имат причина да подозират засада или нещо подобно, за да оцелеят от стрелите:)!

Войните няма да носят ковани брони, в градове, в които това е забранено. Особено ако стражите стрелят на месо, защото носенето им от неупълномощени се приравнява към държавна измяна, а тя се наказва със смърт:). Моите кампании в Западния съюз имат такива елементи:).

Когато те поканят на дипломатически прием за награждаването, ти кованата броня също ще накара местните аристократи да те гледат странно и отвисоко, независимо колко земни дракони си убил преди това. Сигурно няма да ти дадат повод за дуел, но ако чуеш зад гърба си "онова тенеке", можеш да си сигурен за кого се отнася. Макар че ако ги попиташ, ще се окаже, че някой разказва военните си спомени:)!

Когато се биеш на кораб, в блато или друга морска среда, имайте късмета опонентите ви да използват сложна тактика, а ти да си в пълна броня. Познайте кого предстои да съборим през борда и да му дадем нов персонажен лист:)! Вижте по-горе какво писах за трудното сваляне на бронята, няколко минути минимум, и се сещайте как ще се удавите с прекрасно количество ТЖ, без да са успели да ви ударят, ако ви харесва, персонажните листове се разпечатват лесно:)!

Както виждаш, съгласен съм с твоя вариант. Смятам обаче, че горните причини са достатъчно основание всякакви авантюристи да не се размотават с ковани брони и без зверското ограничаване ан подвиожността:). Разбира се, точно поради същите причини не ми пречи сегашното правило, просто приемам, че хората така или иначе си познават Разказвача и се съобразяват с написаното, поради което не ходят с ковани брони:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Отговори