Децата - мърляви просячета или Герои с главно Гъ!?

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет мар 29, 2007 10:49 am

Entity написа: Боя се, че цялата тема започна да се превръща в нещо, което съвсем не беше първоначалният й замисъл.

Темата беше за това как да се изгради един такъв персонаж, а не ДАЛИ да се изгради, защото се смята, че ще стане поредния масов убиец.

А добре, кажете ми нещо друго тогава - не са ли минали всичките Ви зрели герои и те през детството? Защо един малък персонаж да не е точно това? Сигурна съм, че всички сте играли убийци, някои невероятно безжалостни и сурови. Ето една друга гледна точка на теорията Ви за психичните отклонения. Ако детето наистина добие такива чрез живота си в компанията на група наемници. Никой обаче не се замисля за това, защото персонажите импонират Супер-герои в разцвета на силите си появили се почти като "Неродената мома".
Заглавието на темата е за децата по принцип, а не за твоят персонаж конкретно. Разбира се, ние се впуснахме в обсъждане на общите случаи, което за нас си е нормално поведение:)!

Конкретизирам тогава, как да се изгради.
Отчиташ детската му физиология и психика.
Отчиташ въздействието, което може да окаже близкото понзнство с нас и върху двете, независимо дали го пазим или точно, защото ще го пазим:)!
Отчиташ промените в мехнаика, за които сте се разбрали с Разказвача, горе в темата имаеш няколко възможни решения, като не се наемам да твърдя кое е най-добро!
Предисторията я имаш.
Останалото е игра:)!

Пак повтарям, никой не те спира да изиграеш такъв персонаж, просто те предупреждаваме за някои особености и специфични опасности:)! Подчертавам обаче, че не съм съгласен, че персонажите ми са супергерои или супер-антигерои8)! Повечето от тях са създавани като поддържащи бойци най-много, които основно прикриват фланговете на танковете, макар че този смятамд а е различен като концепция и като роля в екипа:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Entity
Войн
Мнения: 136
Регистриран на: съб мар 05, 2005 5:06 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Entity » чет мар 29, 2007 11:16 am

Е, не говорим за моя конкретно случай.. дадох героинята си като възможен пример за изграждане на такъв персонаж. Исках да бъде погледнато на темата именно така - в общия случай - както каза, че сте/сме го направили. И мисля, че се получи интересна дискусия.
Много лично го прие това за "Супер героите".. Аз не визирах теб изобщо.. Имам достатъчно наблюдения и върху други хора, за да съдя, че една част предпочитат силовите герои. Казах това защото всеки герой си има предистория, но в нея сякаш се препуска през детството и се минава чак на зрелите спомени. А се предполага, че всеки в Магландиум е бил дете. И все пак - никой не играе детски персонаж. Май именно заради вероятните ограничения или пък заради това, че се чувства голям и иска да играе възрастен. Защото наистина - според мен - не е заради възможната разклатена психика на това дете след време, какъвто довод неведнъж изтъкнахте.

Всъщност - защо не сте играли деца? Бихте ли пробвали? И ако не - защо?
(Макар да разбрах становището на някои от вас.. ще ми е интересно да науча това и на други)
Никой не може да ти даде това, което аз мога да ти обещая...
Изображение

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет мар 29, 2007 12:23 pm

Entity написа:Много лично го прие това за "Супер героите".. Аз не визирах теб изобщо.. Имам достатъчно наблюдения и върху други хора, за да съдя, че една част предпочитат силовите герои.

Казах това защото всеки герой си има предистория, но в нея сякаш се препуска през детството и се минава чак на зрелите спомени. А се предполага, че всеки в Магландиум е бил дете.

И все пак - никой не играе детски персонаж. Май именно заради вероятните ограничения или пък заради това, че се чувства голям и иска да играе възрастен. Защото наистина - според мен - не е заради възможната разклатена психика на това дете след време, какъвто довод неведнъж изтъкнахте. Всъщност - защо не сте играли деца? Бихте ли пробвали? И ако не - защо?
(Макар да разбрах становището на някои от вас.. ще ми е интересно да науча това и на други)
Ами адресирано беше към писалите в темата, които сме аз, Андрас, Черно Слънце и Фобос. А иначе се сещам за кого говориш :lol: !

Виж, тази забележка ми харесва:)! Макар че, моето правило е, че ако персонажът е иамл късмет, в истрията му като дете няма нищо особено забележимо, освен кражбата на ябълки от съседа, примерно. Ако не е имал късмет, във фентъзи свят може да са му се случили най-различни неща, но повечето от тях не са приятни:)!

Напротив, ти вече играеш:)! А аз не играя дете по простата причина, че не искам да си мисля какво ще израсне от него след "възпитанието" в група от авантюристи-наемници, особено ако участва като пълноправен член на групата. Освен това, повечето кампании не са толкова продължителни, че да ми пзоволят да проследя и евентуално коригирам развитието му, докато стане юноша и възрастен. И не на последно ямсто, приключенията/наемнически мисии/политически интриги/ са опасно нещо и за обучени възрастни, а за децата не ми се мисли. Чисто и просто, не им виждам мястото там:)! Останалите могат да си акжат собствените причини, аз само излагам моите8)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пет мар 30, 2007 3:55 am

Andras написа:А Кид, интелекта, ако се обосновеш защо ще го намалиш...
Ако искаш да кажеш, че едно средностатистическо момче на 12-14 знае повече от теб, не значи, че знае повече от средностатистически възрастен индивид.
Всъщност - защо не сте играли деца? Бихте ли пробвали? И ако не - защо?
(Макар да разбрах становището на някои от вас.. ще ми е интересно да науча това и на други)
Играл съм с дете. Интересно е до толкова, до колкото сам си го пресъздавам. Лошото е, че останалите са играели не както трябва и ми става безинтересно в един момент. А иначе всеки може да играе дете точно толкова, колкото може да играе противоположен пол.

Защо не бих дал да се играе с дете? Ами една от причините е, че няма да се получи сериозна игра, а по-скоро лигава. Или си убедена в нещо друго? Ако е така и разказвача ти те подкрепя - ОК.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет мар 30, 2007 7:34 am

Интелектът няма връзка със знанията. Дори и в книгата Бат'Гойко никъде не е казал 'знания' в описанието му.

Играта на детски персонажи въобще не е задължително да е несериозна. Справка - changeling частта на стария Свят на мрака.

Потребителски аватар
Entity
Войн
Мнения: 136
Регистриран на: съб мар 05, 2005 5:06 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Entity » пет мар 30, 2007 9:40 am

Защо не бих дал да се играе с дете? Ами една от причините е, че няма да се получи сериозна игра, а по-скоро лигава. Или си убедена в нещо друго? Ако е така и разказвача ти те подкрепя - ОК.
Не знам какво смяташ точно за лигаво, Киди.. Аз лично смятам, че ще бъде забавно, но лигаво - не мисля. Зависи си от хлапето..Някои деца крият много повече мъдрост отколкото дори възрастни.. По-преми са.. по-искрени и по-чисти.
А пък разказвача.. той разбира се е много важен! Ако не беше Спас - аз едва ли щях да експериментирам с детски персонаж.
Никой не може да ти даде това, което аз мога да ти обещая...
Изображение

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пет мар 30, 2007 3:00 pm

Вие само буквално ли четете? :shock:
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет мар 30, 2007 3:37 pm

Ако искаш да кажеш, че едно средностатистическо момче на 12-14 знае повече от теб, не значи, че знае повече от средностатистически възрастен индивид.
Това как точно да го прочета?
А описанието на една система ТРЯБВА да е буквално, точно и ясно, защото по тая система човек ще се ръководи. Респективно няма да гледа какво е мислил автора и какво е искал да изрази, ами какво е казал. Да си видял в законите пресносно значение някъде?

Та последно - разумна причина за намаляване на интелекта имаме ли?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет мар 30, 2007 5:21 pm

Някой да е чел Изкуплението на Алтал? Е, там има хлапе с висок интелект, много добре описано. И не, няма причина Интелекта да е нисък. Поне според мен.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет мар 30, 2007 5:26 pm

А във "Fast times at Fairmont High" има дори две - едното е с много висок интелект и много контактно, другото помни като слон и разликата между двете е много добре показана.
Но ли8тературата, каквато и да е, не представлява доказателствен материал в такива дискусии.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет мар 30, 2007 5:29 pm

Защо? Не са ли точно такива разигравания баш ролеви и в по-литературен стил?

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет мар 30, 2007 5:36 pm

Не можеш да привеждаш като доказателство една фикция, това не е факт.
Евентуално, ако идеше реч за Мъгландиумски произведения, щеше да е, защото се обсъжда система за Мъгландиум, но просто така...

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » пет мар 30, 2007 11:42 pm

Асен написа: А между другото, поток от стрели не можеш да ползваш с нищо освен лък:)!
Бъркаш се с Двоен изстрел, но дори то е валидно за лъкове и прашки, без огнестрелни и метателни. В описанието на Поток от изстрели пише "Умение за бързо последователно изстрелване на стрели/камъни/ножове и др. с помощта на лък/прашка/гола ръка, чрез което стрелецът изстрелва все по-бързо всяка следваща стрела/камък/предмет. За целта той трябва да остане неподвижен (няма право да се движи по бойното поле)." (с.77)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед апр 01, 2007 8:59 pm

Fobos написа:
Асен написа: А между другото, поток от стрели не можеш да ползваш с нищо освен лък:)!
Бъркаш се с Двоен изстрел, но дори то е валидно за лъкове и прашки, без огнестрелни и метателни. В описанието на Поток от изстрели пише "Умение за бързо последователно изстрелване на стрели/камъни/ножове и др. с помощта на лък/прашка/гола ръка, чрез което стрелецът изстрелва все по-бързо всяка следваща стрела/камък/предмет. За целта той трябва да остане неподвижен (няма право да се движи по бойното поле)." (с.77)
Сбъркал съм с арбалета, всъщност, но приемам забележката8)! Ок, значи потокът от изстрели си е на мястото:). Представям си обаче гледката, горкото детенце ще заприлича на каменохвъргачка и после ще му викаме "щерката на Гатлинг":)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон апр 02, 2007 8:08 pm

Признавам си, не прочетох цялат атема, така че ако сте достигнали до изводи, които са сходни с решението, което аз ще дам, моля да ме извините, че не ги споменавам.
Всеки герой започва с начлни ТР 160 + 6 зара. Предполага се, че героите са поне на 16 години... сега виждате ли лесната връзка между начални ТР и години? ;)
Няма нужда да се въвеждат никакви ограничения за максимално допустими показтели СУ и други. Просто отнемате по 10 ТР за всяка година преди 16. След достигане на следваща възраст (от 12 на 13 например) давате +10 ТР към тези, които ще дадете за следващо ниво. Така нещата лесно и просто се урегулират сами - просто и ясно.

ПП: Не прилагайте същата логика за години над 16 ;), макар да са допустими леки бонуси и за години над определена възраст, в годините до 16 (съзряването) децата се учат и развиват много по-бързо, сравнено с развитието след 30 да кажем.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори