Относно гущероидите

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Относно гущероидите

Мнение от Fobos » пет апр 27, 2007 3:41 pm

Чета и препрочитам частта за гущерите, щото напоследък това играя и вече почна да ми се струва, че расата не е разработена достатъчно добре.
На първо място, изборът гущерите да са безполови, води до доста проблеми. Как се размножават? В книгата пише - всички могат да хвърлят хайвер. Добре, ама хайверът дори при рибите, се хвърля само от женските риби, а после минават мъжките и хвърлят сперма. Т.е. пак има полов диморфизъм и ако случайно някое яйце от хайвера не е било достигнато и оплодено от рибешки сперматозоид, то си остава запъртък. Как гущероидите тогава хвърлят хайвера си? Директно оплоден ли?

Второ следствие - какво става с половото влечение и съответно с всички аспекти на човешката психика, които са повлияни от пола и от сексуалността? Гущерите имат ли си полови органи? Ако нямат, върху какво се гради понятието им за срам? Ако пък все пак имат полови органи, размножаването (т.е. хвърлянето на хайвера) доставя ли им същото удоволствие, каквото и на останалите биполови раси? Имат ли родителски инстинкт към поколението си? Ако нямат, тогава на какво се градят обществата им?

Трето - основи на развитието. Живеят в блатото, добре. Това значи ли непременно, че живеят във водата? Не живеят ли по-скоро в къщи-колиби, построени над водата, както доста човешки туземни племена, живеещи в близост до река или море? Ако пък все пак живеят във водата, тогава какъв е стимулът им да развиват занаяти и въобще този много специфичен тип конструктивни умения, които отделят хората от животните? Т.е. ако гущерите не са стимулирани от връждебната външна среда да изработват оръдия на труда, жилища, дрехи, оръжия и т.н., за да се справят с природата, тогава какво? Кое ги отделя от гущерското състояние?

Четвърто - облекло. В описанието им не е споменато че носят дрехи и ако се приеме, че често плуват в блатото, редно е да се предположи, че вероятно не носят. От друга страна е казано, че въпреки че са топлокръвни, не издържат на ниски температури и ако прекарат един час на студено, припадат. Тогава какво им се случва през нощта в блатото? Всички припадат групово ли? Ако приемем казуистично, че водата на блатото е топла заради някакви топли извори, тогава какво става с тези, които живеят сред хората, във вътрешността на Титания? Те поне трябва да носят дрехи, за да не припадат всяка вечер като се стъмни. :roll:

Това са въпроси, написани за около петнайсетина минути. Ако седна да мисля още по-дълго, сигурно мога да измисля още. :roll:

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пет апр 27, 2007 8:15 pm

А съм сигурен, че ако седнеш да прочетеш за 15 минути ще си отговориш на поне половината въпроси 8)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » пет апр 27, 2007 9:42 pm

Искам официален отговор. Ако на теб ти е ясно, защо сам не отговориш?

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » съб апр 28, 2007 5:08 pm

Ще направим една експедиция навътре към джунглите и блатата и ще ги видим... може би ще разкажем, ако оцелеем :roll:
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » съб апр 28, 2007 9:36 pm

Защо в книгата не е описано дали расите знаят че земята е кръгла? Боговете знаят ли? Изобщо кръгла ли е или е плоскост? Как се обяснява наличието на подземно царство?
Гущероидите имат опашка. Защо в книгата не е описана атака с опашка?
Не може да има метал като адмания защото такова вещество не съществува. Нов Менделеев ли сте измислили? Ако да каква раса е? Защо не е споменат? Колко елемента има таблицата му и колко от тях са нови?
С това искам да кажа че не всички въпроси се нуждаят от отговор.
ПП За атаката с опашка не съм сигурен дали има ама не помня такова нещо.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » съб апр 28, 2007 10:00 pm

Долар, повярвай ми, ако трябва лично да измисля отговор на тези въпроси и да си доразвия гущерите, никак няма да се затрудня.* Тогава обаче те доста щяха да се различават от това, което е описано в книгата (което означава, че доста противоречия щяха да са избегнати). Това обаче на свой ред ще доведе до ситуацията аз като играч да приемам някакви неща за гущерите, които моите съиграчи не приемат, защото не са официални и защото са родени само от моята глава. Затова ми трябва официален отговор, не защото не знам или не мога да измисля отговор на въпросите, които поставям, а защото ми трябва обща основа, която да улеснява играта ми с други хора.

--------------------------------------
*Много ясно, че щом гущероидите трябва да имат общество и дори минимално ниво на технологично развитие, те трябва да живеят извън блатото (ковачници, дърводелски работилници и грънчарници няма как да държиш под водата, поне не и с известната от книгата магландска технология; което не пречи да се въведат някави подводни гигантски мехури, които да служат за помещения на гущерите, както в Епизод 1, но това е странична забележка). Много ясно, че ако изхождаме от тези предпоставки, металообработването сред гущерите няма да е много добре развито и самите кремъчни остриета няма да са особено разпространени. Ако ловуват с оръжия, предполагаемо ще използват различни дървени копия - например такива с разцепен на три връх, които са доста удобни за риболов от засада, макар и неудобни захвърляне. И така нататък.
Последна промяна от Fobos на съб апр 28, 2007 10:07 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб апр 28, 2007 10:03 pm

Вярваш или не, Разказвачът трябва да може да отговори на всеки от въпросите ти, макар че не е длъжен да ти ги каже, освен ако персонажът ти няма уменията и познанията да открие истината:). Аз, например, нямам проблеми с никой от тях, ако те интересува, чети! По-интересно ми е да чуя официалното становище за гущерите. Макар че препрочитането на историята им отговаря на последните въпроси, защото те просто не са еволюирали в Блатото. На останалите въпроsи си имам свои отговори, но предпочитам да изчакам официалното становище:)!
[sblock]
Адамантият може да е елемент или сплав, дължаща се на примесите на нещо в желязото, по преценка на Раказвача и като развиеш алхимията на майсторска степен, може да го питаш и него:)! Подземният свят е проход между измеренията. Атаката с опашка се образува като атака с опашка на животните, но показателят не се подобрява с бонусите от уменията. Боговете знаят, че земята е кръгла. Някои хора подозират, за елфите това е ерес, на повечето гиганти не им пука, гоблините никой не ги пита за нищо, а джуджетата смятат, че е такава, каквато разреши кралят, а ако случайно не съвпада, са съгласни да я оформят в необходимата форма![/sblock]
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб апр 28, 2007 10:12 pm

Гущероидите не атакуват с опашка! Ясно е заявено в книгата, че тя е много чуствителна на наранявания....

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » съб апр 28, 2007 10:22 pm

Бат Гойко написа:Асен е отговорил вярно за ножовете - нямат специални атаки. Това важи за всички метателни оръжия. Има доволно количество бонуси, които могат да се получат от стрелец и производните му СУ-та, та няма нужда.
Сега за Щархата:
1. Изненадан съм, че няма описание за атака с опашка при щархата, но съм сигурен, че има описание на атака с опашка при животните - може да се ползва, без да се добавят каквито и да било бонуси от СУ. Щетата не се сещам как се изчисляваше и има ли го в книгата. Някой да провери, че като знам аз колко съм бърз в проверките, може и да забравя (ако довечера вляза от нас, ще погледна).
2. Би трябвало да е възможно, но с наказание към точността (поне -4);
3. Ноктите добавят +1 зар режеща щета - има го в книгата някъде.
Постът е от тази тема, последното мнение на страницата.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб апр 28, 2007 10:26 pm

знам. Още там се канех да го отбележа. Но все пак... не че нещо, но ако ги боли при удар така, както хората, при ритник в слабините... ами, ти би ли удрял по ппротивник с оная си работа? не, нали?

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » съб апр 28, 2007 10:42 pm

Бе зависи си от размера и от противника :lol: Защо отговаряте на моите въпроси. Просто изфантазирах някви дето избщо не греят и нямат нужда от обяснение в книгата. То се отнася към някои въпроси като:
Добре, ама хайверът дори при рибите, се хвърля само от женските риби, а после минават мъжките и хвърлят сперма. Т.е. пак има полов диморфизъм и ако случайно някое яйце от хайвера не е било достигнато и оплодено от рибешки сперматозоид, то си остава запъртък. Как гущероидите тогава хвърлят хайвера си? Директно оплоден ли?

За кво ти трябва да знаеш. Ако ти е толкова важно за историята говири с разказвача и се разберете.
Гущерите имат ли си полови органи? Ако нямат, върху какво се гради понятието им за срам? Ако пък все пак имат полови органи, размножаването (т.е. хвърлянето на хайвера) доставя ли им същото удоволствие, каквото и на останалите биполови раси?

WTF!!! На кого му пука.
Иначе за другите да - имат нужда от обяснение. Ма като питаш нещо е по-добре да го синтезираш малко, а не да задаваш толкова много въпроси.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » съб апр 28, 2007 11:20 pm

Изглежда има на кой да му пука, за да пита... честно казано и на мен ми е интересно, за да разбера дали е възможно някой гущероид да обикаля и да изнасилва... по някакъв си свой начин :lol: .
Не могат да си хвърлят оплоден хайвера. Това при никой биологичен вид го няма. Трябва да бъде от 2-ма родители, за да се вземат най-дбрите гени и да се избегнат дефекти и увреждания .... бла, бла ... който е учил биология знае за какво говоря.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » съб апр 28, 2007 11:25 pm

Ми има значение дали имат полови органи! Особено при битка - местата в които можеш да вкараш шокова щета намаляват с едно, ако нямат мъжки полови органи! Намаляват и възможните заплахи, с които можеш да тероризираш заловен гущероид :lol: и има значение за това с какви дрехи ще го облечеш. И освен това, как си снасят яйцата/хайвера, а? Откъде, по-точно? :roll: И колко са големи тези яйца? Би следвало да се снасят от някакъв полов орган, чийто размер от своя страна ще е голям според размера на яйцето. :roll:
Пък за синтезирането - по-синтезирано от това, което писах, просто не знам как ще стане! Ако трябваше да го изпиша това подробно, както и въпросите за ловуването и убиването, от които на свой ред зависят типа оръжия и военни технологии и тактики, които гущерите използват, тогава щеше да стане ебати поста! Не е все едно дали плуват в блатото и ловят разни гадости директно с уста, или като интелигентни създания използват за това ръцете си, изработени от тях сечива и по-сложни групови действия, като засада и залагане на капани!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед апр 29, 2007 1:20 am

hameleona написа:знам. Още там се канех да го отбележа. Но все пак... не че нещо, но ако ги боли при удар така, както хората, при ритник в слабините... ами, ти би ли удрял по ппротивник с оная си работа? не, нали?
Зависи от противника :wink:
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » нед апр 29, 2007 9:05 am

Да, ясно, ама реално погледнато, според мен това е кофти решение на авторите. Опашката на гущера е много по-голяма и съответно е много по-достъпна за нараняване, отколкото слабините при мъжете. В природата еволюцията е направила така, че тези слаби места да бъдат добре прикрити или трудно достъпни. Не знам дали истинските гущери ги боли като ги ритнеш/настъпиш по опашката, но знам, че на някои видове им израства нова, дори да я отрежеш :P Във всеки случай, същество, което при всеки конфликт е толкова лесно да бъде обездвижено и победено (при удар в опашката) просто няма много шансове да оцелее дълго като вид.

Иначе за хайвера си представях по-скоро нещо като полагало, както при някои видове насекоми. Кралицата на пришълците от "Пришълецът"-3 имаше такова и при това пришълците май също се размножаваха чрез парентогенеза.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Re: Относно гущероидите

Мнение от BatGojko » вт май 01, 2007 3:34 pm

Макар да смятам много от въпросите за безсмислени и ненужни за играта, ще цитирам цялото първо мнение и ще карам по ред.
!. Никой не е казал, че с Щарха се играе лесно;
2. В книгата доста ясно се намеква, че Щарха са извънземни;
3. В следствие от 2, няма нужда да се обясни всичко със земните ни познания (още повече, че Титания и Земята не са едно и също)
Сега карам по ред.
Fobos написа:Чета и препрочитам частта за гущерите, щото напоследък това играя и вече почна да ми се струва, че расата не е разработена достатъчно добре.
На първо място, изборът гущерите да са безполови, води до доста проблеми. Как се размножават? В книгата пише - всички могат да хвърлят хайвер. Добре, ама хайверът дори при рибите, се хвърля само от женските риби, а после минават мъжките и хвърлят сперма. Т.е. пак има полов диморфизъм и ако случайно някое яйце от хайвера не е било достигнато и оплодено от рибешки сперматозоид, то си остава запъртък. Как гущероидите тогава хвърлят хайвера си? Директно оплоден ли?
Дали сте чували за жебите, които си сменят пола, когато поискат? Ей това значи безполови - не знаеш какъв пол за. Тъй като Щарха са извънземни, не е необходимо да приличат на тези жаби, но когато сме ги писали, сме си представяли точно това. Веднъж годишно (в размножителния им период) те приемат един от двата пола и по някакъв си свой начин извършват оплождане. По никакъв начин не сме си представяли, че в една ролева сесия ще има подобно сексуално приключение и затова не сме влизали в подробности как става това. Също така сме забравили да споменем и размера на мъжкия полов член при елфи, гиганти, джуджета и гоблини (при хора се надяваме да знаете и сами), но досега това не е попречило на играта.
Fobos написа: Второ следствие - какво става с половото влечение и съответно с всички аспекти на човешката психика, които са повлияни от пола и от сексуалността? Гущерите имат ли си полови органи? Ако нямат, върху какво се гради понятието им за срам? Ако пък все пак имат полови органи, размножаването (т.е. хвърлянето на хайвера) доставя ли им същото удоволствие, каквото и на останалите биполови раси? Имат ли родителски инстинкт към поколението си? Ако нямат, тогава на какво се градят обществата им?
Частично съм отговорил горе.
- няма полово влечение, освен през размножителния период и само ако са в блатото (това последното си го измислям на момента, за да не вземе някой да разиграва полово неоравновесен Щарха през размножителен период). Шаманите събират племето, всички изпадат в общ транс под техните напеви и започват да чувстват нужда от размножаване;
- Нямат си полови органи. Размножават се чрез потриване на ошпашки една в друга и изпускане на секрети перез порите на кожата им. Сигурно затова са толкова чувствителни към опашките си, че чак не искат да удрят с тях. А да, ако случайно им я отсекат ги били много (шокова щета), но пък след около месец израства пак.
- Нямат си понятие за срам. Носят дрехи единствено заради хората, щото иначе ги възприемат за животни. В естествената си среда носят само окрашения по себе си. Е, и защитни средства, когато са на война.
- При размножаване изпитват неописуем кеф и екстаз, с който обикновеният човешки оргазъм може само да се надява някога да се сравни. За съжаление на Щарха, това се случва само когато искат шаманите ;)
- Това за родителският инстинкт си е описано в книгата. Подробно е споменато как точно се отглежда цялото ново поколение под наблюдение на старейшините на плементо - няма семейна клетка, има общото благо. Слабите измират, за да се подсилва бъдещият генен фонд.
Fobos написа: Трето - основи на развитието. Живеят в блатото, добре. Това значи ли непременно, че живеят във водата? Не живеят ли по-скоро в къщи-колиби, построени над водата, както доста човешки туземни племена, живеещи в близост до река или море? Ако пък все пак живеят във водата, тогава какъв е стимулът им да развиват занаяти и въобще този много специфичен тип конструктивни умения, които отделят хората от животните? Т.е. ако гущерите не са стимулирани от връждебната външна среда да изработват оръдия на труда, жилища, дрехи, оръжия и т.н., за да се справят с природата, тогава какво? Кое ги отделя от гущерското състояние?
Щарха са амфибии. живеят в и около водата. Ултимативнат аим цел е да напуснат тази планета и да се завърнат от където са дошли. Повече не смятам да разкривам за бита им, тъй като предстои излизане на книга(и), която ще разбули още малко тайните им.
Fobos написа: Четвърто - облекло. В описанието им не е споменато че носят дрехи и ако се приеме, че често плуват в блатото, редно е да се предположи, че вероятно не носят. От друга страна е казано, че въпреки че са топлокръвни, не издържат на ниски температури и ако прекарат един час на студено, припадат. Тогава какво им се случва през нощта в блатото? Всички припадат групово ли? Ако приемем казуистично, че водата на блатото е топла заради някакви топли извори, тогава какво става с тези, които живеят сред хората, във вътрешността на Титания? Те поне трябва да носят дрехи, за да не припадат всяка вечер като се стъмни. :roll:
За дрехите отговорих, остава за студа. Описано ли е какво се има предвид под "ниски температури"? Аз имам предивид отрицателни, а такива имаме само по високите места на планините в Магландиум. Блатото е влажно и топло, никъде не си спомням да сме казвали, че вечер става судено там.

Това са отговорите написани за около 20 минути. Ако седна да пиша още, сигурно ще напиша цяла книга, посветена на Щарха, но едва ли ще има кой да я чете.

ПП: Сарказмът настрана, но наистина НЕ ВСИЧКИ ВЪПРОСИ трябва да имат отговор в една игра. И да, няма лошо да питате, но определено е прибързано да обявите информацията за непълна, неточна или каквото там решите, преди да се замислите дали е НЕОБХОДИМА.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » вт май 01, 2007 7:04 pm

Не се ядосвай :o Щом питам, на мен ми е необходима. И дори въпросите, които ти се струват идиотски или безсмислени, за мен имат смисъл и не са просто дребнаво заяждане. (Например това за облеклото - питам , защото обикновено имам навика да рисувам персонажите си и лично за мен подробностите, свързани с облеклото са важни. Гущерите в книгата са нарисувани с препаска, моят настоящ гущеров персонаж също е нарисуван така, а сега се оказва, че всъщност тя не му трябва. От същия извор дойде и въпросът за половите органи. И този за припадането и евентуалната необходимост от дрехи - също.)

Иначе, извинявам се за тона на въпросите, ако си го сметнал за недопустимо саркастичен или пренебрежителен :oops: Имаше един много лек елемент на смях (когато нещо не звучи логично, значи звучи нелепо), но поради формата на форумното общуване явно си го приел като присмех. Не е - и въпреки това пак ти се извинявам. ;)

За задаването на самите въпроси обаче не се извинявам. Гущерите наистина са най-странната раса в Магландиум и при тях няма как да играеш с толкова обичаното от Андрас интуитивно разбиране за това, как стоят нещата. Сега се оказа и че са извънземни, което, признавам, не ми беше хрумвало - все пак, много народи имат митове, свързани със звездите, звездни богове или пристигането им от някъде другаде, без това да означава, че те са извънземни. (Митологията не е непременно свързана с нещо действително, не и по директен начин). Тогава е нормално да има неясности, след като няма как да знаеш как точно биха могли да се случват нещата при тях, още повече, че разделът за гущерите в описанието на света, е от най-кратките (елфите, например, са много по-богато описани, независимо че с тях е много по-лесно да напипаш правилната линия).

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » вт май 01, 2007 8:55 pm

а задаването на самите въпроси обаче не се извинявам. Гущерите наистина са най-странната раса в Магландиум и при тях няма как да играеш с толкова обичаното от Андрас интуитивно разбиране за това, как стоят нещата. Сега се оказа и че са извънземни, което, признавам, не ми беше хрумвало - все пак, много народи имат митове, свързани със звездите, звездни богове или пристигането им от някъде другаде, без това да означава, че те са извънземни.
Извинявай, обаче аз подозирам, че не си прочел книгата. В нея доста ясно е отговорено на всичките ти въпроси, освен този с половете. Колкото за него - не ти и трябва да знаеш. Питаш ли от какъв пол е хлебаркта, която си настъпил в кухнята? Е, и за мен не е от значение пола на гущероида/гоблина, който съм разрязал с брадва :twisted:
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт май 01, 2007 8:58 pm

Оставям настрана въпроса, колко лесно се реже с брадва, в твърдението щеше да си прав, ако тези хлебарки нямаха склонност към организирани действия и възможност за сложни тактически прийоми.

zelgadis
Калфа
Мнения: 44
Регистриран на: нед авг 20, 2006 4:22 am

Мнение от zelgadis » вт май 01, 2007 9:10 pm

Cocaine гущероидите/гоблините са си игрови раси макар и по-отрицателни от другите така, че може да е гущероида който в момента разигравам.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » вт май 01, 2007 9:38 pm

Zelgadis, знам, че са игрова раса. Но до момента дзва пъти съм бил в група с гущероид и на два пъти числения й състав намаля след по-малко от 1 ден вътреигрово време. Моето наблюдение е, че играчите не бяха подготвени за това, което очакваше героите им - останалите раси са силно предубедени към тези диви, потайни и (поначало) хищни същества.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 01, 2007 11:59 pm

Фобос, въпросите ти не са ме обидили ни най-малко. Забележката за сарказма касаеше моят собствен пост - бях прекалил с кафето и бях настроен на саркастична вълна, докато отговарях, та после реших да поясня, защо звучи малко остро.
Форумът е за това - вие да задавате въпроси и всички заедно даим намираме отговорите. Това, за което призовавам е, единствено да се тръгва от важните към маловажните въпроси, тъй като не мога да насмогна иначе с отговорите ;)
Както казах, не сме пренебрегвали информацията, но плануваме постепено разкриване и допълване чрез допълнителни кноги. За жалост (по независещи от вас причини), издаването на тези книги се позабави доста над плануването, за което се надявам някой ден да успея да компенсирам, но точно кога...
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » ср май 02, 2007 2:28 pm

Кокаин, може би четем различни книги :confused: ? Имаш дълбоката ми благодарност, ако ми посочиш къди пише отговорите на нещата, които питах (казвам го сериозно, без ирония).

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср май 02, 2007 4:47 pm

Четвърто - облекло. В описанието им не е споменато че носят дрехи
стр. 289 горе: "не покривай тялото си, освен когато излезеш от блатото..." (из заповедите на Исса) Това е ясно -нямат срам и не носят дрехи.
Имат ли родителски инстинкт към поколението си? Ако нямат, тогава на какво се градят обществата им?
стр. 289 лява колонка: "не забравяй Исса, своя създател..."; "не вярвай на други божества..."; "изпълнявай това, което ти кажат шаманите..." - ясно е, обществото им се гради на основа вярата в Исса и подчинението на неговите шамани (религиозно общество)
стр. 286-287; Етапи в развитието на щрахата - тук е необходимо малко тълкуване. "каквото става около какавидата, същото ще влезе и в главата на гущера... затова често подлагали какавидите на всякакви опасности..." - което говори, че гущероидите не са склонни да треперят над децата си. Пак там пише, че "... нямало да го е страх, че може да загуби дете, защото всички малки гущерчета ще са му деца, а и едновременно с това никое..." - можеш ли да проявяваш родителски инстикт, ако не знаеш дали това е твое дете или не? А и още - " в зависимост от начина, по който бъде разчупена твърдата черупка се определя кой ще бъде учителя на малкото..."
Трето - основи на развитието. Живеят в блатото, добре. Това значи ли непременно, че живеят във водата? Не живеят ли по-скоро в къщи-колиби, построени над водата, както доста човешки туземни племена, живеещи в близост до река или море?
стр. 290 лява колонка: "За разлика от останалите щраха, шаманите живеят в домове от камък, които са значително по-големи от другите."
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » ср май 02, 2007 5:49 pm

Виж, не се сърди, но от цитатите които си привел, за мен по никакъв начин не следват отговори на въпросите, които поставих. "Не покривай тялото си, освен когато излезеш от блатото" може да се разбира както буквално, така и преносно - не носи дрехи, освен когато излезеш от водата или пък не носи дрехи, освен когато си далеч от Блатото. Освен това, това че има такава заповед, дори божествена, съвсем не означава че всички я спазват (помисли само колко са се спазвали десетте божи заповеди дори във времена на много дълбока религиозност). От "не забравяй Исса, своя създател..."; "не вярвай на други божества..."; "изпълнявай това, което ти кажат шаманите..." пък извинявай, ама по никакъв начин не можеш да изведеш каквито и да е било изводи за родителския инстинкт, нито за грижата за поколението и прочие. И така нататък, не ми се занимава дума по дума да оспорвам всички.


Добавено от BatGojko: Е, идеята беше да можеш да си извадиш изводите от тази информация, като сме оставили право на играчите да ги тълкуват както им е изгодно. това е причината да сме ги написали под такава форма, така че Кокаин си е напълно прав в изводите.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср май 02, 2007 6:10 pm

:shhh: :shhh: :shhh: :shhh:
По-спокойно, вие двамата... :)

А Фобос, не си прав. Не треперят над поколението си и това е ясно изразено в книгата.
"... нямало да го е страх, че може да загуби дете, защото всички малки гущерчета ще са му деца, а и едновременно с това никое..."
Какво по-ясно от това? Или носенето на какавидите в бой. Не, щарха не са много родителски настроени.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » ср май 02, 2007 6:53 pm

Вижте сега, аз мога да чета ;) Четох раздела за гущерите точно преди да пусна темата и точно след като прочетох поста на Кокаин. Т.е. това че си изоставят отрочетата от всички фази в блатото го прочетох няколко пъти. Все още имам акъл в главата си и смисълът на думите стига до ума ми ;) Така че ако прочетете пак заглавния пост, с който започва темата, ще видите, че въпросът за родителския инстинкт е поставен само от гледна точка на по-важния въпрос за основите, на които се гради обществото на гущерите. А на този въпрос в книгата, прощавайте, но аз не откривам отговор. Това за жреците никак, ама никак не ми стига, за да си представя картина на цяло общество. :naughty:

Значи, помислете: в реалните човешки, а оттам - предполага се - и в човекоподните общества е просто абсурд да се стигне до такова масово неглижиране на потомството :cry2: (не ми изтъквайте примери за изоставяне на недъгави деца или за изоставяния при масов глад; това са други случаи). При животните - поне да видовете, които се сещам - също :) Крокодилите снасят яйцата си и ги зариват, за да ги предпазят от врагове; :cthulhu: когато крокодилчетата се излюпят, майката ги пренася леко с устата си до водата, за да ги улесни в намирането на естествената им среда. Оттам нататък тя ги изоставя, но това е заложено в природата и; тя не се връща след време да си събере онези които са оцелели и да почне да ги учи на "крокодилскост". Грижите, които е полагала за тях, не са маловажни и не могат да се отрекат. :hug:

От друга страна, стадиите на израстването на гущерите, приличат повече на стадиите на насекомите. Мравките и пчелите (и роднините им) живеят в строго организирани общества, в които - за разлика от гущерите - само един индивид снася яйца (Кралицата). :king: И при мравките, и при пчелите обаче яйцата, ларвите и какавидите се пазят много грижливо във вътрешните помещения на мравуняка/кошера и се обслужват от специални служители-акушери. Няма никакво изоставяне на яйцата и после прибиране на оцелелите. :frustrated:

От трета страна, сега (но чак сега) става ясно, че гущерите са извъземни и че авторите, когато са ги създавали, съвсем умишлено са използвали и смесили идеи от няколко биологични вида (аз лично се кефя на идеята, но това е друг въпрос 8) ). Обаче това не е написано в книгата и докато аз чета, ми изникват асоциации ту с единия вид животни, ту с другия, ту с хора и всички тези асоциации, в крайна сметка, се изключват взаимно. :evileye: Ако гледаш на гущерите само като удобно пушечно месо за героите :ninja: , които са от "добрите раси", тогава всички тези неща сигурно са ти наистина през оная работа. :poke: Обаче след като гущерите са игрална раса - т.е. след като се очаква от тях да можеш да направиш правдиво герой, който да има собствена история, мечти, страхове, правила на които да се подчинява и минало, от което не може да се откъсне - тогава описанието просто не стига. :lawyer:

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » ср май 02, 2007 8:06 pm

При животните - поне да видовете, които се сещам - също. Крокодилите снасят яйцата си и ги зариват, за да ги предпазят от врагове; Ктхулху когато крокодилчетата се излюпят, майката ги пренася леко с устата си до водата, за да ги улесни в намирането на естествената им среда.
А морските костенурки излизат на сушата, снасят яйца и ги оставят на милостта на птиците...

ПП. Ако предпочиташ да приемаш нещата около гущероидите "преносно", ти препоръчвам да загърбиш легендите в книгата и да немриш разказа "Истината за гущероидите" чрез търсачката на саита (казвам го сериозно, без ирония). Разказът е интригуващ, макар и (за съжаление) недовършен.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » ср май 02, 2007 8:28 pm

Cocaine написа:
При животните - поне да видовете, които се сещам - също. Крокодилите снасят яйцата си и ги зариват, за да ги предпазят от врагове; Ктхулху когато крокодилчетата се излюпят, майката ги пренася леко с устата си до водата, за да ги улесни в намирането на естествената им среда.
А морските костенурки излизат на сушата, снасят яйца и ги оставят на милостта на птиците...
Както и жабите просто хвърлят хайвер, или пък ред други рептилоиди не се грижат за поколението си. :roll: Where is the point? Костенурките не пасват на модела на гущерите също толкова колкото и крокодилите. Още повече, че - поне доколкото аз виждам податки в текста - гущероидите всъщност имат родителски инстинкти. Те мислят за поколението си и точно затова съществува културна забрана (т.е. наложена от обществото, а не от природните инстинкти) да отглеждат лично плода на хайвера.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет май 03, 2007 10:06 pm

Shamajotsi написа:Мисля, че изводът, до който стигна Фобос е най-плодотворен: гущероидите да имат родителски инстинкти, но да съществува културна забрана да ги упражняват директно. Не съм сигурен, ама май е имало подобни примери в човешката история (не искам да казвам откъде идват тези мои догадки, защото току-виж капацитетите и науците ме изяли с парцалите ако греша :lol: ). Ако на някой му се пише нещо като художествен текст, може да използва това като мотив ;) .

Отговори