Оръжията в Аксиом, възможни ли са?

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Оръжията в Аксиом, възможни ли са?

Мнение от hameleona » пет май 04, 2007 3:55 pm

Уффф.... да, наистина не ми е много ясно що го направих. Може би, защото ми се иска да се бия с едно и също оръжие, и като с обикновен меч, и като с двуръчен. Може би и, щото ако имаш сила ще си с него, а не с едноръчния, ако целиш щета (1 зар отгоре), а не искаш да сваляш щита.

Между другото, ок, да не е от бронз, ама... ще ме просвети л инякой, как има двуръчен бронзов меч, тогава? Не съм запознат с ковачество и материали, така че ще ми е полезна информацията.

Хам: Темата е отцепена от тук
Последна промяна от hameleona на пет май 04, 2007 10:23 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет май 04, 2007 4:09 pm

Няма и двуръчен бронзов меч. Не си спомням книгата, но ако някой го е сложил вътре в нея е бил много много застрелян.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пет май 04, 2007 10:19 pm

Няма и двуръчен бронзов меч. Не си спомням книгата, но ако някой го е сложил вътре в нея е бил много много застрелян.
Много по-зле. Според книгата има и каменен двуръчен меч. Но това е друга тема.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет май 04, 2007 10:54 pm

Впрочем, извинявам се, че съм досаден, ама няма чак такъв проблем с бронза. Едно, имаме стандартното обяснение "друга вселена, силно магично поле, дрън-дрън"... сещате се. Второ, тези дни (Понеделник или Вторник ще да е било) хванах по Канал 1 част от някакви археологическо предаване за траките. Та там показваха намерени по нашите земи... бронзови рапири от второто хилядолети преди Христа. Това първо ме шашна с наличието на рапири толкова рано в историята (аз си мислех, че са Ренесансово изобретение) и второ с факта, че толкова тънки и дълги остриета могат да бъдат направени от бронз и да запазят някаква здравина, че и да оцелеят до наши дни. Да не забравяме и че немалко стстуи се отливат от бронз със разни оръжия, част от които са доста близки до идеята за това, което би било двуръчен меч за човек в нормален ръст. Е да, за иситнско оръжие ще трябва по-добра изработка, заостряне и т.н., но не мисля, че е невъзможно. При наличието на стомана е крайно непрактично, спор няма, но пък и тя е скъпа и рядка, та и за бронза ще има място.

ПП Виж, камъка е друго нещо. Обсидианов нож - да. Връх на копие/стрела - да. Секира, боздуган, чук - абсолятно. Но меч... Или пък нагръдник (какъвто също е показан)... :roll:
Последна промяна от lowstef на съб май 05, 2007 10:27 pm, променено общо 1 път.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » пет май 04, 2007 11:54 pm

Ми камъка е за расите в Каменната ера
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 05, 2007 12:52 am

Каменен меч по принцип означава, че се използва дървена основа с набити по ръбовете заострени отломъци, прецеденти за което има. Поне аз така съм ги трактовал винаги и поради еднаквата твърдост на дървото и камъка в А16, нямам проблеми в системно отношение.
Бронзовите рапири не знаех, че са стигнали и до тук, но да, имало е такива, само че още търся снимка на такова чудо, за да знам как да го смятам системно. Стефане, ако имаш снимка, прати насам, а ако намериш и тегло, ще те пиша в портала по историческа фехтовка.
Хамелеоне, заглавието на темата леко подвежда, оръжията са си напълно възможни, единствено отделни техни елементи може да са малко различни или описанието да е непълно!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 05, 2007 8:10 am

Ой, чакайте малко, между рапирите от бронзовата епоха и рапирите, каквито ги има във Фиоре разликите далеч не са само в материала.

Ето ви няколко бронзови рапири:
http://www.wessexarch.co.uk/projects/ha ... apier.html
http://elmbridgemuseum.org.uk/?Document ... 0&image=54
http://www.darwincountry.org/explore/003424.html?sid=fb
Тези примерно са все английски, там са изкопани доста. Дължината на острието варира някъде 25-40 сантиметра, дебелината е различна, защото са конусовидни със солидна основа, а профилът е овален. Всъщност срещал съм твърдение, че именно от тях води началото си специфичният кинжал дирк.

Отливаните статуи са със съвсем недопустими за оръжие механични качества, то и двуръчния меч ще можеш да го излееш, но за жалост ще се строши лесно или ще има такъв ромбовиден профил, че свят ще ти се завие.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 05, 2007 4:34 pm

Andras написа:Ой, чакайте малко, между рапирите от бронзовата епоха и рапирите, каквито ги има във Фиоре разликите далеч не са само в материала.

Ето ви няколко бронзови рапири:
http://www.wessexarch.co.uk/projects/ha ... apier.html
http://elmbridgemuseum.org.uk/?Document ... 0&image=54
http://www.darwincountry.org/explore/003424.html?sid=fb
Тези примерно са все английски, там са изкопани доста. Дължината на острието варира някъде 25-40 сантиметра, дебелината е различна, защото са конусовидни със солидна основа, а профилът е овален. Всъщност срещал съм твърдение, че именно от тях води началото си специфичният кинжал дирк.

Отливаните статуи са със съвсем недопустими за оръжие механични качества, то и двуръчния меч ще можеш да го излееш, но за жалост ще се строши лесно или ще има такъв ромбовиден профил, че свят ще ти се завие.
Това, което виждам, аз бих нарекъл чинкуедеа, само че без режещ ръб. Кой гений е нарекъл нещо с 32 см дължина рапира? Както и да е, благодаря за линковете, а бронзовият двуръчен емч вероятно се отлива от много специфичен бронз, или се прави по аналогия на каменния, само се променя материала на режещите ръбове!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 05, 2007 4:41 pm

Еее, тц, много е тънко в основата за петопръстен кинжал. Но да, казват му бронзова рапира, при все, че аз му казвам клин с дръжка.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » съб май 05, 2007 10:32 pm

Това, което видях (сори беше по телевизията и за малко, не мога да дам снимки точно на него), нямаше много общо с нещата от снимките на Андраш по моя преценка.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб май 05, 2007 10:45 pm

Е айде опиши го де.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед май 06, 2007 1:23 am

Съжалявам, горния пост е недописан, щях да го обяснявам, но се наложи спешно да излизам. Как да е, ето какво (горе-долу, по мои спомени) представляваше това което видях:
Относително тънко (2-3-4 милиметра) острие, широко около 2 сантиметра острие, с относително постоянна ширина по повечето си дължина (за разлика от тези на снимките, които се стесняват видимо към върха). Всъщност, на мен ми напомни точно класическите "шпаги" от филмите за тримата мускетари. И беше дълго поне едно петдесетина-шейсет сантиметра, може и повече. А може и да греша. Иначе съм съгласен, че твърде голямо оръжие чисто от бронз едва ли ще е особено здраво и практично. Но и нека все пак припомня първия си аргумент от по-горе - Магландиум е Магландиум. Знам, че това е малко плоско измъкване от нещата, но ако все пак приемем, че подобно оръжие е възможно, ако и непрактично, то стъпката "А с малко магия може и съвсем практичено да стане, макар и не колкото стомаменото" не е лишена от смисъл.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед май 06, 2007 8:15 am

http://www.kroraina.com/thracia/hb/thracian_swords0.jpg
Това ли е? Това са две оръжия, намерени у нас, оказа се, че те били "бронзова рапира Микенски тип", не "английски тип". С тая разлика че те въобще никакво острие нямат и са или кръстовидни, или обли. Но пак някъде 50-60 сантиметра са дълги, за жалост не намерих свестна снимка в нета, барабар с описание или метърче.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед май 06, 2007 12:01 pm

Ако имаха и острие, нещо в интервала 50-60 см вече щеше да може да ги препрати към началните варианти на мушкащи мечове:). Все пак е интересно, а и в бронзовата епоха, отчасти по технологични причини, близкият бой е развит добре. Впрочем, дори с бронзови оръжия е имало развити похвати за водене на бой, но важното в случая е, че има сходни на къси и нормални мечове оръжия, аз вече предположих как се прави аналогът на по-дълги мечове от камък или бронз:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед май 06, 2007 12:27 pm

има сходни на къси и нормални мечове оръжия
Абсолютно, за това си прав. Впрочем най-големия бронзов меч е малко под метър дължина, ама е церемониален.

За оръжията от набити отломъци трябва да се кажат няколко важни факта:
1. За добро или лошо те са по-леки от приблизителните си еквиваленти. С всички особености, които следват от това.
2. Те почти не режат и ако не пропускам нещо, вместо чисти посечни рани, ще оставят една кървава мазаница разкъсана и начукана отгоре.
3. По-нетрайни, набитите парчета изпадат и се трошат, а основата е дървена
4. По обясними причини няма вариант за ножница, най-много за някакъв клаъф-торбичка. Това заедно с не особено лицеприятния им вид ще направи човек разхождащ се с подобно нещо много по-агресивно изглеждаш от някой с нормален меч

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед май 06, 2007 12:34 pm

Всъщност, предполагам, че зависи как са напаснати, но не съм изследвал въпроса. Съгласен съм обаче, вероятно раните ще изглеждат кофти, а оръжията ще изглеждат заплашително. Точно затова смятам, че щетата в игрово отношение е еднаква, понеже може да не е толкова дълбока, но раната обикнвено е дълга, разкъсна вместо разрезна, което значи, че боли много и заздравява трудно и обосновава загубата на приблизително еднакво количество абстрактни жизнени точки или еквивалентът им в съответната система!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Отговори