Бойни коне? Има ли такова нещо?

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон окт 01, 2007 11:45 am

Абе, бойни коне има ли в тоя свят бе? Като гледам статовете и написаното в книгата оставам с впечатлението, че няма... :roll:

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон окт 01, 2007 4:35 pm

Има товарни и ездинти. Много ездинти коне с тежко въоражени момчета на гърбовете им се наричат коница, сиреч бойни коне.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон окт 01, 2007 9:06 pm

Мнеее... има си обучени бойни коне...

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » пон окт 01, 2007 10:48 pm

Аа ти Буцефал ли искаш? Така кажи.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон окт 01, 2007 11:10 pm

Не, просто си има коне, които са обучени да убиват (най-вече други коне), колкото и странно да ти звучи.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон окт 01, 2007 11:17 pm

А не можеш ли да ги броиш като по-горно ниво коне, чиито статистики са качени така, че да са по-ефективни в боя?

Макар че и сега да ме питаш, един кон е бая яко нещо - кърти трето ниво герои сам-самичък, пък ездачът отгоре само гледа сеир и гледа да не го цапнат...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » вт окт 02, 2007 1:08 am

Ако има СУ-та за коне, може да го развиете, като товарен, беоен или ездитен.
Ако няма е логично да има бойни коне, ограничени от останалите 2 класа.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт окт 02, 2007 10:28 am

Шарки, я ми декодирай последното си мнение, че нещо не те разбрах.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср окт 03, 2007 2:42 pm

Посочените статистики са примерни, така че могат да се модифицират, за да получите боен кон. Иначе всеки кон си има всичко и атака със захапка и атака с крак може да му се изчисли, така че не виждам проблем в създаване на каквито коне ви потрябват.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср окт 03, 2007 3:57 pm

Oтносно мнението на Vilorp, което вчера съм пропуснал да видя..
Въпрос - конете(животноте въобще) могат ли да имат свои си СУ :roll: Примерно "Твърда Кожа" или някои други "животински" умения, предавани от майката-лъвица на малкото лъвче? Иначе всичките им ТР, които получават отиват за статистики.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср окт 03, 2007 5:41 pm

Животните принципно не могат да получават СУ-та, като компенсацията е допълнителният показател за атаките.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср окт 03, 2007 6:20 pm

Ясно... Явно стм пропуснал това.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » ср окт 03, 2007 8:27 pm

Sharky_Dog написа:Примерно "Твърда Кожа" или някои други "животински" умения, предавани от майката-лъвица на малкото лъвче? Иначе всичките им ТР, които получават отиват за статистики.
И като всичките ТР отиват само за статистики, животните стават същински животни на по-високите нива с тия статистики :lol:
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » ср окт 03, 2007 11:05 pm

Вярно :)
Но тук остава въпросът.. как се различават товарния кон от бойния кон, като няма СУ-та ?
Ясно е силни трябва да са за съответните си задачи. Бързината пък би трябвало да им е еднаква. Тогава... ?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср окт 03, 2007 11:21 pm

Тогава се разрешават СУта за животните и готово. Или правим познание дресиране... което не е лоша идея, но не съм много запознат с материала по въпроса...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет окт 04, 2007 11:28 am

Друго решение: товарните коне не им трябва да са бързи, съответно на по-горните нива качват само сила. Колкото до бойните коне, за тях им трябва да са "маневрени" по време на битка, както и да са що-годе "точни", когато са решили да тъпчат/хапят/махат с опашка по време на битка. Съответно, те няма да вдигат само сила, но и другите четири показателя (като в по-малка степен от останалите ще е прецизността). Ездитните коне вдигат най-много издържливост.

Естествено, конете ще се различават и по нивото си. Едва ли всеки кон ще е толкова опитен, колкото бойните коне, а пък товарните определено ще са на по-ниски нива от ездитните.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » чет окт 04, 2007 4:55 pm

Ъ, конете са страхливи животни по дефиниция. неочаквайте да "тъпчат/хапят/махат с опашка по време на битка". Често силни викове, силни миризми (особено на огън!) могът да ги изплашат така, че да утрепат ездача си.
По-скоро на високите нива да по-тренирани и уверни в господаите си, че няма да ги хвърлят съвсем на смърт.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет окт 04, 2007 5:34 pm

Аз от битки разбирам толкова, колкото Жул Верн е бил запознат с вътрешната структура на планетата. В случая се водих от мнението на Хам, дето е второто от тази страница. Иначе, може пък просто да се сложи едно качество на бойните коне - дресираност, което да дава бонус към ездата на ездача. Общо взето, не ми се ще да се прибягва до СУ за коне.
シャマョツィ

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » чет окт 04, 2007 5:56 pm

Идеята с нивата на конете е добра. Така ще може да се определя и по точно цената.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет окт 05, 2007 10:11 am

Gallean написа:Ъ, конете са страхливи животни по дефиниция. неочаквайте да "тъпчат/хапят/махат с опашка по време на битка". Често силни викове, силни миризми (особено на огън!) могът да ги изплашат така, че да утрепат ездача си.
По-скоро на високите нива да по-тренирани и уверни в господаите си, че няма да ги хвърлят съвсем на смърт.
Ето това е истината!
Ето какво ви предлагам за бойните коне:
Ако коня е боен цената му е: Стандартна+ниво*2 в злато
Далавера:
а) НИ/5 пъти може да атакува в една битка
б) намалява усложнението при езда с НИ/6

Това трябва да ви е достатачно, а не е и особенно сложно. Ще рече, като си купуваш кон казваш дали искаш той да има качество „боен“ и ако да се водиш по горните правила.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет окт 05, 2007 11:00 pm

НИ/6 е в разрез с написаните правила на А16 да се дели на числа от 1 до 5 или на 10. Така че просто го смени на НИ/5. Разликата не е особено велика, а сметкат да делиш на 5 е значително по-лесна.
Иначе без да се тества няма да се знае дали е добре или не.
Ще помоля Хамелеона или Стефан (че сега съм малко уморен - съжалявам, бях болен тези дни) да отцепи всички мнения за конете в самостоятелна тема, за да се продължи дискусията там.

Хам: Готово ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб окт 06, 2007 1:11 pm

А пък аз предлагам за атаката малко по-друга механика: успешен "чек" за езда по време на битка е един вид убеждаване на коня, че нещата са "що-годе под контрол" и не е необходимо да ви изхвърля от гърба си, като при определен успех (да кажем 6+) конят осъзнава, че е хубаво и да атакува.

Това го предлагам с оглед на две неща: 1. Механиката "Х атаки на ход" нещо ни мъ кефи, ама този аргумент може и да не се отчита. 2. Първо, пак повтарям, че нищо не разбирам от битки, а добавям, че също толкова много разбирам от езда, но не си представям ездача да контролира конят кога да атакува и кога - не. По-скоро това зависи, според мен, от нагласата на ездитното животно, а зорът на ездача се свежда до това да кара коня накъдето трябва и да не пада от него.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб окт 06, 2007 1:48 pm

Конете може и да са страхливи, обаче изпълняват заповеди. Мога да го накарам да скочи, значи мога да го накарам и да хапи и т.н. Плюс това светът е магически - конете може да са малко по-умни от нормалното.според мен цената за боен кон трябва да е двойна или тройна - такъв кон е опасен противник, а и освен това коня трябва да влиза при изчисляване трудността на битката.

Ме споря, че конете са плашливи животни, но съм сигурен, че решат ли се бият много добре.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб окт 06, 2007 8:15 pm

[тънка ирония]
Ей, Хам, знаеш ли, прав си. А и щом конете са магически и по-умни от нормалното, кеото и да ето, а щом тъй и тъй се бият много добре що невземам направим армия само от коне. Ще й плащаме във фураж, и ще пестиме от редовна войска.[/тънка ирония]
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб окт 06, 2007 10:35 pm

Ми да, конете са по-умни, могъщи бойци и не са коне... :lol:
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед окт 07, 2007 4:33 am

В момента само едно знам със сигурност - битка на кон е описана много постно. И до сега не ми се е случвало почти да видя или да се бия от кон. Защото почти никой не развива умение ЕЗДА, което е ключовия елемент.
Реално с кон можеш да предприемеш 4 действия под формата на атака: Хапене (друг кон обикновенно), бутане с тяло, преден къч и заден къч.
Хапенето си е атака с глава (показателите ги имате), преден или заден къч си е атака с крайник (отново си имаме показателите) и атака с тяло си е нормална атака с тяло (каква изненада).
Всяко едно действие може да се предприеме (или да се направи опит за такова) съвсем спокойно по желание на играча. Но тук идва тънкия момент с ТД, умение ЕЗДА от които те зависят, това дали ще паднеш и т.н.
Няма нужда да разделяш конете на бойни, товарни и такива за езда или за конни състезания. Съвсем нормално е играча, когато си купува кон да си купи такъв, който да му служи за езда или за битки и да язди него, а не да си купи товарно муле например за да се бие от него или да бяга от враговете... Ако искаш да му дадеш по-различни статистики никой не те спира. Дай му ги. Пусни му повече сила за "товарния "или повече ловкост/прецизност за "бойния" и ето ти всичко, от което се нуждаеш без да вкарваш допълнителни умения или механики.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед окт 07, 2007 11:40 am

Напълно вярно казано от Кид. Друг е въпросът, ако решите (но след достатъчно игра), че има нужда и от някакви СУ или по-скоро САтаки на бойните коне след достигане на определено ниво например. Иначе по-скоро просто пробвайте доколко боят от кон е наистина предимство и доколко не, и при какви обстоятелства. Чак след като имаме "емпирична информация" ще можем да преценим дали има смисъл от допълнително правило за бойните коне. В момента ми се струва, че е по-важно да направим така, че боят от кон да се ползва наистина, отколкото до му добавяме каквото и да било.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон окт 08, 2007 9:22 pm

А, то има смисъл в повечето случаи, когато знаеш какво да правиш... По памет позицията от кон е 2 стъпала НАД нормална позиция, както има клекнал и паднал. Бонус +4 и -4 наказание не е за подценяване в близък бой, но пък и обратното при стрелба също е кофти. Това си е уравновесено... Лошото е, когато нямаш умението Езда. Общо взето повечето играчи считат, че то е безполезно и не го развиват никак.
Така че давайте и мислете СА за оръжия от кон и бойни маневри на кон, вместо да измисляте бойни ли други видове коне...
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон окт 08, 2007 9:46 pm

Абе, веднъж направих грешката да включа кон в приключение с второ (ако не ме лъже паметта) ниво герои и гадове, като конят беше нулево ниво. Резултат - като изкллючим невероятния късмет на коня за АНУ 5 и невероятния късмет на ударения да остане точно на -15, ездачът просто трябваше да се крепи отзад на седлото - животното под него си беше същинско животно и се грижеше само за себе си.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон окт 08, 2007 11:53 pm

ммм... утре може и да помисля по част от въпроса, но сега е късно...

Отговори