Предложение за промяна на някои магии и действия

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » вт юли 15, 2008 10:48 am

Няколко въпроса за обсъждане:
2) Има ли начин Ветровете на етера и други възвръщащи мана магии (по един или друг начин) да бъде променено напълно, като вместо да възвръща 1/5 от разхода на мана при каст, просто намаля с 1/5 този разход. Като този ефект от 1/5 важи само за кастването, но не и за разхода по поддръжката на заклинанието, фиксиран е като ефект и не може да се комбинира с други заклинания, билки, молитви и т.н и т.н.
Причина - играчите непрекъснато търсят начин, да го съчетаят в комбо или да го използват по някакъв извъртян начин, за да възстановяват мана. Прие се на форума, че Ветровете не могат да връщат мана от поддръжка на заклинание, не се съчетават с тройно или нищо, нито с двоен удар и прочие. Обаче при съчетаването на Ветровете с Обща мана (при над пет участника в затворения мана кръг), става имбаво. Известно ограничение е необходимия брой ТД за казване на заклинанието, но с една бърза мисъл, при положение, че има поне трима магьосника в партито и средене левъл над 10 - става безмислено да хабиш маната на магьосниците. А другите класове стават просто безмислени... освен като съпорт и охрана, когато спят маговете.
И да затворим комбото между Ветрове на етера и Обща мана, хората ще търсят друга пролука.

Ето защо, с оглед на гореизложеното, нека просто тези фокуси престанат. Предлагам смисъла на заклинанието да се промени в със заклинание, което просто намаля цената на каста с 1/5.

2) За прескока от акробатиката, заместващ контраатаката - в момента на 12-то ниво е за 3-ТД. Яка възможност, но наистина прецаква прескочения. И го прецаква не заради опциите да го атакува с изненадваща атака в гърба, а заради тези 3-ТД, които позволяват на акробата да вземе предимство само защото е оцелял от атаката на прескочения. Това е бъг, който дава предимство на едната страна без проверка по УФУД - просто няма париране или блокиране за 3 ТД.
Бъг е и от гледна точка на логиката - с никое оръжие, дори с кинжал, гола ръка или къс меч, не може да направиш атака под 4 ТД, освен при СА Допълнение и/или Продължение, които обаче имат допълнителни условия (предходни удари към същата мишена).

Ето защо, с оглед на гореизложеното, настоявам прескока на акробата, заместващ контраатаката да изисква 4 ТД. Няма как маневра с цялото тяло, при която се минава НАД опонента, да изисква по-малко ТД от контраатака с нож!! Това системно ще позволи на бойци с по-леки оръжия (вероятно и с по-леко защитно снаряжение) да предотвратят автоматичното си изпадане в неравностойно положение.

3) Срещу борбата трябва да може да се прави париране с оръжието. Няма да обяснявам всички за и против това от логическа гледна точка - доводите ми са чисто системни. Със и без модификатор тегло и ръст, гигантът борец мачка всяка БЗ.

4) Търси се добър начин за балансиране на системата при участие на героите в масови битки. Да не говорим, че в такива големи битки магьосниците от партито не са единствените "вещи в занаята". На такива места маговете са като самоходни артелерийски установки, а един набъфтян от тях стрелец мята стрели и копия като тежка картечница и с практически същия ефект. Реших проблема, като описах как с ритуална магия и двете армии слагат щит/възбрана върху правенето и поддържането на заклинания над втори левъл! Но принципно това не винаги е възможно - иска време, място, подходящи условия и т.н.
Извън периметъра на подобна защита обаче военното дело неизбежно ще отчете наличието на магове и набъфтяни стрелци - много е вероятно военната тактика в Магландиум да премине към приьоми, характерни за първата световна война.
Това обаче е много различно от представата ни за средновековно водене на битка. И нещо трябва да се измисли по въпроса. Например защитни заклинания, базирани върху бройката и/или нивото и/или общата сума от МЗ-та на войниците около защитаващия ги маг. Начини да се "отведе" цялата мощ на магия с площен или "верижен" ефект в даден обект (дори чрез пожертване на редови войник от своите, ако няма друг начин). Начини, чрез които да се преразпредели между няколко съюзника мощта на заклинания, насочени към конкретна мишена. Как ще се правят подобни защитни заклинания, как и в кой момент ще се противопоставят на нападателните е въпрос на дискусия. Но необходима според мен дискусия.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 15, 2008 1:26 pm

За прескока - вика му се олекотено оръжие, слънце. Направи си един меч с -2ТД за атака (12 успех не е чак толкова трудно) и на бърза ръка става от 6 на 3 (-1 от спец. мечове). Поне, аз не съм видял, някой който да предпочете 12 щета пред 1-2 ТД за атака.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт юли 15, 2008 4:05 pm

С което въпросният меч получава правото да удря по-бързо от специалиста по ръкопашен бой. Не бих казал, че ще го позволя в моя сесия... :twisted:
A.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 15, 2008 4:58 pm

Искаш ли да разбереш, как става (съвсем системно) атака за 1ТД?

Правиш си ръкавица и й добавяш "олекотено" бог знае колко пъти :D

Асене, ти не би, но аз бих. свсе пак, когато бореца ме хване, ще ми е все тая.... ама наистина все тая...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт юли 15, 2008 8:49 pm

А това пък води до извода, че с ръкавици удряш по-бързо и често. както казах-пас:).
А това е ако борецът те хване. С новите правила за борбата, които му намалиха атаката на СУ/3, и с правилото, че Борба не ти добавя бонуса си срещу Освобождаване, по-вероятно е да нямаш проблем да го задържаш с Осовобождаване срещу неговите опити да те вдигне и събори. Поне моите опити да играя борец до това водеха:).
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юли 16, 2008 11:49 am

За етера не съм запознат, геройте дето водя са ниски нива и не са толкова напомпани, нито са толкова много.

За прескока вече е коригирано макар че не съм особенно очарован, в базовия варият Акробат домогнал се до 21 ниво би могъл да прави скокове за 0 ТД, а в текущия ТД-тата за сабто са фиксирани (виж. допълненията от сайта)

За борбата: Как точно ще ми парираш стадо подивяло гну което се прегазва или пък ако ползваме примера то книгата, носорог който те прегазва. Ако изключим самото прагазване винаги можеш да контратакуваш със съответните наказания. Срещу борбата париране няма защото неможе да се парира главно.

За масовите битки: това еименно целта на маговене, според таб как 50 мага и 1000 души гарнизон са унищожили и отблъснали 50 000-та армия на Централния съюз когато тя е атакува Източния? Щом мага е оцелял до 8+ ниво значи си е заслужил да му казват Катюша или Тамахоук. А ако искаш равностойна битка да и на противника магове ако не от същото нива като геройте то поне от близко. Маговете са скъпа екстра във войните и докато един брониран тежък пешак ще ти стрива сребърник на ден/на ниво, всеки маг който се навие да работи за по-малко от златник на ден/на ниво ще бъде линчуван от кастата си.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср юли 16, 2008 3:24 pm

Vilorp написа:За борбата: Как точно ще ми парираш стадо подивяло гну което се прегазва или пък ако ползваме примера то книгата, носорог който те прегазва. Ако изключим самото прагазване винаги можеш да контратакуваш със съответните наказания. Срещу борбата париране няма защото неможе да се парира главно.
Sprawl
Разбира се, наказанията от разлика в Размера биха направили парирането срещу носорог меко казано, малко вероятно-освен ако се ползва пика :twisted: .
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср юли 16, 2008 3:34 pm

Не е точно париране, а по скоро... хм... системно пак опираме до СА Отвеждане. В реалния свят - прави се със сериозно обучение по ай ки до, тай дзи, пък е не само чрез тези стилове.

Един пешак струва сребърник, а магьосник 20 то ниво школи въздух и огън- може и десет златни на ден. Проблемът е, че сто пешака + въпросният магьосник бият двеста пешака. Всъщност бият и цял полк.
Тоест, хубаво е да има и зонални защитни заклинания, които:
- струват евтино като поддръжка
- могат да се правят предварително или в момента на противниковото нападателно заклинание
- могат да се "пробиват", ако нападателното противниково заклинание има определен демидж, направено е с достатъчно МА или след изтичането на определено време.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 16, 2008 5:09 pm

Дабе, и тогава всеки ще ги ползва като луд. Евентуално, може би е добре да се измисли, някаква добра система за контра-заклинания, чрез която магьосниците да се опитват да се спират един-друг. Просто няма как да се получят нещата. Някой път логиката се пренебрегва, за сметка на баланс и все пак е по-добре да не е нужно мага ти да има заклинания, с които да пази своите - тогава, нито огън, нито нещо друго ще им се опре.

За борбата...

Принципно не съм свръх-запознат, но смятам, че да парираш атака с тяло (за това става дума, нали?) е абсолютно невъзможно, освен чрез друга атака - нещо, което с ефекта си да отхвърли противника надалеч от теб. Може би, една контра атака към атака с тяло, трябва да получава бонус щети, като при атака със засилка, но да се брои засилването на противника.

А стадото - с добър отклон. Не виждам смисъл, да не можеш да се отклониш. А ако не си достатъчно ловък.. .ами, твой си е проблема :) Значи си или маг, или бронирано копеле, което пък бронята му ще спре голяма част от щетите....

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср юли 16, 2008 5:17 pm

Реално е едно от първите неща, които се учат при борба, независимо в кой стил. Системно ми е по-просто и интуитивно да го сложа като париране, отколкото като "допълнителна специална атака от първа степен" на СУ "Специалист в Борба", или да напиша нова СА специално за този случай.


Хамелеоне, изгледа ли клипчето, преди да пишеш как е невъзможно? Изгледай го;)!
А.
Последна промяна от Асен на ср юли 16, 2008 5:19 pm, променено общо 1 път.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 16, 2008 5:18 pm

Асене, ще ме светнеш ли, къде е разликата между това и отклона?

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср юли 16, 2008 5:24 pm

Питаш за реално, нали?
В контакта с нападателя, във факта, че зависи от умение повече, отколкото от чиста ловкост и във факта, че позвоялва подготовка за Контраатака, което системно се отразява със СА "Контраатака". Според мен са достатъчно разлики, макар че сигурно изпускам нещо-не съм точно борец;).
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 16, 2008 5:28 pm

Все пак, мисля, че слънцето говореше, не за бой между борци, а за бой борец-друг. Което от своя страна обезсмисля доводите ти ;) Но макар да смяташ, че е повече от умение, за мен ловкостта пак е важна. Все пак (може да бъркам, какзвам каквото знам ;)) мисля, че част от обучението ти е с цел да ти повдигне ловкостта. Книгата не е в мен, но не знам, имаше ли атака с гола ръка, коятои прехвърляше противника?

Една прецакваща контраатака срещу борец е Подсечката.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср юли 16, 2008 5:43 pm

Как се прилага СА "Отклоняване" срещу опит за "влизане на борба"?

Всъщност е просто - борбата се свежда до прилагането (по възможност в комбинация) на няколко основни принципа:
- приближаване на своя център на тежестта на другия
- въздействие върху противниковия център на тежестта (блъскане, дърпане, повдигане, премятане)
- постигане на междинно превъзходство, което да осигури пътя към окончателната победа: нарушаване равновесието на противника, излизане в гръб, захвати, ключове на крайници и др.).
- прилагане на победно усилие, при достатъчно физическа мощ - туширане, чупене на врата, задушаване, чупене на крайник, такива работи.

Редът в който са изброени не е задължителен, но поне едно от тях трябва да го има. Като отместиш странично протегнатата напред, отворена длан на бореца, не му позволяваш да те хване. Като съчетаеш отместване с избутване на тялото му странично, поститаш много по-голям ефект, отколкото с чисто отдръпване. В известен смисъл дори избутваш самия себе се от него, подсилвайки ефекта на чистото отместване. Въпросът е неговият и твоят център на тежеста да се разминат...... абе то ако се покаже, ще е по-лесно.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 16, 2008 5:50 pm

А ако се отдръпнеш и му забиеш меча си в тялото е най-гот ;)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср юли 16, 2008 5:57 pm

hameleona написа:Все пак, мисля, че слънцето говореше, не за бой между борци, а за бой борец-друг. Което от своя страна обезсмисля доводите ти ;)

Но макар да смяташ, че е повече от умение, за мен ловкостта пак е важна. Все пак (може да бъркам, какзвам каквото знам ;)) мисля, че част от обучението ти е с цел да ти повдигне ловкостта.

Книгата не е в мен, но не знам, имаше ли атака с гола ръка, коятои прехвърляше противника?

Една прецакваща контраатака срещу борец е Подсечката.
Предвид, че спраул може да се направи и с оръжие, и с щит, и без-нищо не обезсмисля. Разбира се,ч е с някои оръжия е по-лесно или трудно, но то затова се отчита МР на оръжието при парирането...

Разбира се, че е! И по съвпадение, Ловкостта е втоприя показател за атака с тяло, която е основата на парирането. Имаше ли нужда да го изтъквам специално?

Има, но не се ползва срещу атаки с две ръце, каквато е борбата. Още повече, че трудно ще ме убедиш, че борец с по-малко от 6 на умението си не може да направи базовата защита от базова атака на борбата...;)

Тя срещу всички е прецакваща, но точно борците имат по-висока устойчивост, тоест ще ги събориш по-трудно с подсечка;).

И да, прочети какво е обяснил Черно Слънце.
А ако се отдръпнеш и му забиеш меча си в тялото е най-гот
Абе то с всичко е най-гот така, ама нали се сещаш, че има причина, поради кочто е измислно парирането? На всякакви атаки, подчертавам!
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 16, 2008 10:47 pm

Първо, да поясня, че явно идеята за спонтанно изричане на магии не е особено подходяща, защото в един от първите си постове предложих именно с такива доводи подобна идея и бях контриран със следните аргументи (чети първия и втория пост от страницата). От друга страна, ако магията ще трябва да стои постоянно над войската, че да я пази... нещо не звучи много балансирано. В крайна сметка може би съм по-съгласен с Вилорп: наистина, май това е идеята на маговете, когато могат да се нарекат опитни да са наистина същества, които не бива да се подценяват. Навярно, ако на някой луд му щукне да воюва с Източния зъюз ще има специални войскови части, които да са въоръжени от глава до пети с адамантий и ще имат най-различни способи за "дебъфване" на "бъфнатите" противникови части... А може би такъв луд не ще се намери. Факт е, че дори и в "Битката за Магландия" магьосниците бяха изключително скъпи и малко хора биха си позволили такава изгъзица в началото на играта, а пък двама мага в армията беше... прекалено трудно да се издържат. (бтв, ако има желаещи да играят опитът ми за форумна игра - лс ;) ). А и не можем да кажем, че са вълшебниците в А16 "счупени", "имбави" или каквото и да е именно защото никой няма да вземе да си прави герой-маг, който ще е машина за убиване "от еди-кое си ниво натам".
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет юли 17, 2008 11:31 am

По скоро си представям нещо подобно:
- Заклинание от 7-мо ниво от дадена школа
- защитава в колосален радиус от: демидж, бъфове, дебъфове, съответно премахва вече направени заклинания, взимащи ЖТ рунд по рунд, както и бъфове и дебъфове от съответната школа.....+ от неутрална магическа енергия ( последното е задължително, защото пролуките са безмислени, играчите винаги намират начин да се възползват недобросъвестно от тях).
- ефекта зависи от бройката и/или нивото и/или общата МЗ на защитаваните от магьосника
- размера на маната за поддръжка е в обратна порпорционалност от бройката, нивото и/или общата МЗ на защитаваните от магьосника.
- Заклинанията могат да се казват предварително.
- Заклинанията могат да се "пробиват", развалят и прочие, но със сигурност имат "минимален период на неприкосновенност". Дори и да бъдат развалени, пробити и прочие през този период - ефекта на развалянето, нанесения демидж и т.н идва след изтичането на минамалния предиод на неприкосновенност. И правят на мишената на магията каквото там правят, ако тя още е жива - и се намира все пак в обсега на кастналия магьосник.

Основания:
Така, за да защитиш партито на героите от магии, ще ти трябват четири мага, или по-малко, ако някой от тяхумее повече от една школа. При това те ще създадат много слаб и много скъп като разход мана щит.
От друга страна войска, състояща се от: рота (двеста човека) тубрукски мечоносци, рота арбалетчици, хиляда момилизирани леки пешака и стотина души бронирана конница струва майка си и баща си, а може да бъде унищожена за няколко минути.
От сравнително силен маг, който ще използва точно три магии магии - "Обща мана" с защитаващите го войници, "въздушен щит" и "армагедон".

Тоест: основната идея на такива заклинания не е да променя геймплея на ниво РПГ, а да оправи нещата в сетинга на макрониво... все пак играя фентъзи, няма да ми е приятно, ако видя войски, които се бият с окопи, димки ( пък и те няма да помогнат срещу площните магии) и нападат в разпръснат строй, характерен за модерните войски. Всъщност ще се използват и танк... големни групи от по десетина земни голема, а войниците ще притичват зад тях.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет юли 17, 2008 1:38 pm

Слънце, ще ме извиниш за тона, но това просто е тъпо!
Колко мана според теб ще изисква да поддържаш това заклинание за един рунд? А за два? и нататък? Мани, това не се вързва. Плюс това, предпочитам да направя чука на бога на противник, или армагедон, над войската му, отколкото да слагам някакво защитно заклинание, което, разбираш ли, може да се "пробие" в един момент.

Лично за мен, маг под 16то ниво, не е чак толкова велико оръдие. (Е, може би не е катюша, а само топче ;)). Маг 16то ниво, ако ти вземе под 16 (:P) златника на ден - значи е некомпетентен. По-вероятно е да са 32. Между другото, никой ли не забелязва обсега на магиите? Повечето са МУ/2 или максимум МУ метра. Сега, не че шейсет метра са малко, но това го постава, сред войниците, които:
А. Се млатят с противниковите кашици, рицари и т.н.
Б. Биват засипвани със стрели и магии от противника, да не говорим за копията от балистите, камъни от катапулти и т.нт.
В. Често хукват да бягат от противника, особено, ако призове демон или нещо подобно.

Извод: Убий противниковия маг, най-напред. След това метни Огнена топка към артилерията и после (ако имаш мана) обсипвай вражеските войни с огън и жупел.

Не знам, защо но всички пренебрегвате цял куп възможности да се противодейства на маговете с нещо друго, освен груба (или магическа) сила. Ми, помислете си за убиеца, който сипва не отрова, а замайваща отвара в сутрешния чай на мага. Или един милион подобни неща.

Потребителски аватар
ILLIDAN
Гвардеец
Мнения: 526
Регистриран на: нед ное 13, 2005 4:00 pm

Мнение от ILLIDAN » чет юли 17, 2008 1:49 pm

Да, ама всички тези хитринки ако пропаднат пак се стига до положението, когато магьосникът сипе огън и жупел (и други елементи) по противниковата войска. И идеята от типа: ми убийте противниковия магьосник пак не е логична. Един вид вместо да подсигуриш сигурността на войниците ги пращаш без никаква защита срещу добре защитаван (предполага се) магьосник. За това лично аз съм за някакви подобни защитни заклинания. Най-малкото, защото някои ще предпочетат да пуснат един армагедон върху противниковата войска, а това ще доведе както вече казахме до война тип Първата световна.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет юли 17, 2008 2:02 pm

Маната за поддръжка на такова заклинание трябва да е обратнопорпорционална на броя защитавани хора... Един вид, че тяхното присъствие улеснява поддържането на щита, "подпира го". Естествено, за някой може да звучи нелогично, а за други - просто лишено от смисъл. Трети ще споделят моето виждане. При условие, че няма как да видим практически нечия магия в действие, сме представа срещу представа. Остава чисто системния баланс - предлагам опция, която не е за отделното парти, а за защита на цели, повтарям, на цели военни подразделения в продължение на много минути или дори часове.

Всъщност не вярвам, че някой иска да гледа дори и като страничен наблюдател мащабни битки между армии, които използват тактики от първата световна война....

По скоро ще се появи негодуване, че не се позволява на магьосника/те в партито да изпарят малка противникова армия с няколко заклинания. Хората искат да са магьосници, но по възможност противника да идва без защита от масови магии и въпреки това в стегнати, плътни карета (по възможност с точния размер на площта, върху която пада "армагедон".

Наистина много неприятно, че повдигам въпроса, но имате избор - да се приемат мащабни и при определени условия евтини защитни заклинания, или официално да приемем, че войските в Магландиум атакуват противника във разпръснат строй, в отделения по десет, състоящи се от осем ръкопашни и стрелящи войника и двама чисти стрелци, като на всеки три отделения се пада един набъфтян с билки и магии стрелец (включително Духовно Зрение, подсилено с Тройно или Нищо, а на всеки три взода - нападателен маг.
Всички спазват минимална дистанция един от друг, използват маскировъчни дрехи, а тук там скрити назад друиди вдигат мъгла, която да прикрие настъпващите войски.

Да - и масово се използват диверсионни части, които се опитват да изтребят магьосниците в противниковия лагер просто защото са там. Понеже има магия за съживяване, смъртта обикновенно ще е придружена от отнасяне на тялото (пак те съживяват, но на едно гостоприемно място, при хора, които искат да ги говорят с теб) или придружена от изгаряне/взривяване. Това ще означава, че част от партито може да умре просто защото това е реда на нещата. Никой не може да се сърди на разказвача - срещу вас стои десетхилядна армия, нормално е който я е пратил да има пари за много добри килъри... а пък разказвача определя статистиките и уменията на асасина.... това е почти сигурно убийство на герой, което не може да му се вмени като злоупотреба с власт, защото.... "по добре да ни убиват в съня ни, отколкото да има защита от нас, когато сме будни".

Наистина ли ще ти хареса войните да се водят по този начин във фентъзи свят - или настояваш армиите да се сблъскват в красиви, стройни редици, докато масовите магии валят отгоре?? Или най-накрая ще разбереш, че предлагам защита, която нито партито, нито обичайните противници на партито могат да използват. Тя е за армии!!
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет юли 17, 2008 2:30 pm

Между другото, никой ли не забелязва обсега на магиите? Повечето са МУ/2 или максимум МУ метра. Сега, не че шейсет метра са малко, но това го постава, сред войниците, които:
А. Се млатят с противниковите кашици, рицари и т.н.
Б. Биват засипвани със стрели и магии от противника, да не говорим за копията от балистите, камъни от катапулти и т.нт.
В. Често хукват да бягат от противника, особено, ако призове демон или нещо подобно.
я вземи да прочетеш внимателно, какво съм казал. И ми обясни логиката, как се поддържа по-голямо заклинание с по-малко мана.

Между другото, не мисля, че маговете са толкова опасни, освен ако не говорим за нивоа от 25то нагоре, което, мисля уточнихме вече, е абсолютно безсмислено. И да, ако си очаквал битката да е красива и в стройни редици - заблудил си се. При наличието на магове е крайн орисковано. Въпреки всичко, стигат ти няколко по-слаби (4то-5то ниво) мага, чиято единствена цел е да правят защита от това и онова.

Освен туй, спомни си, какво писах по-нагоре - по-добре дибра система за контра-заклинания, отколкото защитни такива. Ако се замислиш ще разбереш, защо, мамка му, го разправям това.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет юли 17, 2008 2:50 pm

Аз този въпрос го решавам по най-простия начин-отичтам суеверието. Извън специално боучавани части, каквтио има само Източния Същз, всички останали войници побягват, когато някоя страна започне да позлва активно заклинания. Маговете пък са нещо страшно, дори ако току-що са те излекували, а магии почти никой не прави. Да, освен това повечето хора не могат и да четат и са под трето ниво, а ако някой открие, че се сеща как-умното е да си трае. Накратко, войните в Западния и Централния същз се водят без магии, като изключим някои специални части, при обучението на които умира поне един от трима. Ако персонажите се срещнат с такива, обаче, просто не е трябвало да си създават толкова могъщи врагове, така че не магиите ще са им непосредствения проблем...
Е, сигурно другите си имат други решения, но аз поне нямам пробелми с моето. И тежко подкрепяни с магия армии са възможни и се срещат във фентъзито!
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет юли 18, 2008 10:59 am

Ок, до няколко дни ще дам официално предложение за уточняване на начина по който се бият големите армии, защото наличието на магия изисква прилагането на военно-полеви тактики от началото на миналия век.

Това, че големите армии на централния и западния съюз не използват магьосници, може да важи до определен момент. След разгрома при Магикон ЦС трябва или да се откаже от експанзионистичната си политика, или да "усвои урока".... войските му са се срещнали със противник, притежващ превъзхождаща технология....
Единствената пречка е как тази "технология" да се съчетае с религията им. Последното не е невъзможно - Вярата в Орим си въри по дефулт с усвояване на знания от школите на Светлината, Реда, Въздуха и Огъня/или Водата ( В много теологии Слънцето и Водата си взаимодействат в хармония). Естествено, ще смятат, че силата им идва от Орим, че той им дава тази мощ и са длъжни да я използват в негово име.

Последиците от това са дългосрочни - в една бъдеща война с ЗС ЦС ще има огромно, макар и първоначално предимство. Това е неизбежно - консерватизма на феодалната класа във военно отношение е бил много силен и тежко бронирана конница се е използвала и след изобретяването на ефикасни ръчно преносими, огнестрелни оръжия... но не за дълго. Просто няма как Всички и Постоянно да отричат новите военни технологий - все се намира един, който твърде много иска да победи съседите си.

Има само един начин да се запази ноу-хау то върху веднъж демонстрирана в огромни мащаби технология - из ЦС и ЗП трябва да обикалят агенти на ИС, да прибират деца със заложби или дори да "заличават", да проверяват дали някоя селска вещица не е оставила рецепти с твърде ефикасни лечебни заклинания за наследницата си, дали тук там някой свещенник на Орим не е започнал да "цери" със силата на вярата си и прочие. Ще стане като опитите в сегашния свят да се контролира разпространението на оръжията за масово поразяване.
В случай че успеят, другите ще отвърнат на това подтисничество и вмешателство по начин и с методи, чиято ефикасност е печално известна в САЩ.

Докато една армия не разполага с магьосници, тя наистина ще се бие по стандартния за средновековието начин.... но няма как да се ограничи разпространението на магията или поне бясното търсене на знания за нея след битката при Магикон. Сетингът на Титания е обвързан с безкласова система, където всеки има мана, МУ и МА....
И след като от един момент нататък всички разполагат с нападателна и бъфваща магия, войните ще се променят... неизбежно.

П.П. освен ако... освен ако... аха... преди много време един познат ми каза, че с изключение на архизлодея и неколцина най-важни нип-ове, останалите същества из игровия свят трябва да си стоят на местата, където си ги оставил, на степента на развитие, на която си ги оставил. Тук там може да има леки промени, но като цяло светът не трябва да се "движи" в тези участъци, в които героите ги няма. Тъпо е да тръгнеш на дипломатически мисия до краля Х и по пътя да научиш, че е детрониран от сина си. Новият владетел е доброжелателен към вас, но дори не подозира, че е съществувало тайно споразумение между баща му и вашия работодател.
В смисъл, че играчите се вкиснаха, когато проумяха, че това не е част от куеста, а просто съм направил профил на краля Х със степени на вероятност да му се случат различни (хубави и лоши ) събития в живота. И това не е обрат в куеста им, а неговото преждевременно и независещо от тях прекратяване.
В една много голяма битка героите участваха като редови войници - направиха го заради чувството си за дълг, а не защото са ГЕРОИТЕ, които мога да обърнат с личните си умения битка между десетки и десетки хиляди войници. Не бяха доволни, защото участваха в епични събития, които се случват по свои собствени причини и се движат по своя собствена логика.

Ако работата опира до това - ок, прекратяваме дискусията - джуджетата никога няма да подобрят гръмострелите си достатъчно, за да изместят лъковете, ЗС и ЦС упорито няма да въвеждат нови "технологии" и военни приьоми в армиите си, независимо от здравия разум, също така няма да се разучават мащабни защитни заклинания, независимо колко загуби може да претърпи една стандартно биеща се армия срещу противникова такава, в която има двама, трима силни герои-магове. Просто защото ТАКА ИСКАМЕ ДА БЪДЕ!
Ок, край на дискусията....
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 18, 2008 12:52 pm

Ако нещо не ит харасва, причината не винаги е в останалите участници в дискусията Слънце.
Ако погледнеш логиката на системата ще видиш, че по-хубавото струва по-скъпо (а и не само на системата).
В твоя случай с детронирания крал за това че са серасърдили играчите проблема не е в тях а във водещият им, който макар да е изготвил обширен профил на НИП-овете и сметнал вероятностите някое пиле да ги начвъка в неподходящ/подходащ момент, явно е пропуснал да съобрази или най-малкото да информира играчите, че докато пътуват може куеста им да се промени или тотално пропадне.

Вземи пак под внимание думите на Хам - за обсега, не за нивото на маговете. Също такака да те попитам нещо:
Щом тъй и тъй ползваш обща мана защо искаш по нисък разход за подръжка на защитното заклинание? Също така щом защитната магия е по-издържлива то нападателната защо струва по-малко?

Обща магическа защита можеш да смяташ единствено срещу насочени заклинания, заклинанията на поле те изпаряват от полето точно толкова лесно колкоти ти си прекрачил там и никаква магическа защита неможе да те спаси от тях (изключвам защита от школа).

Пример за обширно защитно заклинание: Групов Мана Щит. Разход за подръжка 1-ца, щетите които понася групата се поемат от маната на поддържащия заклинанието.

От горно - маг който може да защити армия ще иска да му се плати поне калкото за наемането на армията и то в аванс, щото номера: ако не умреш след битката ще ти платя при магьосниците не минава.


В общи линии няма защо да се сърдиш, че геройте ти са ти сърдити.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юли 18, 2008 5:59 pm

Шарки е доста прав. А и да, една обща мана и след нея защита от елемент е най-доброто, на което могат да се надяват войниците. И, за да те светна още нещо - тактиката няма да се измени.

Погледни ситуацията така:

Магьосниците са скъпи, освен това, битката за тях е рискова (както казах, не виждам, магия, която ще те предпази от копие на балиста). Значи не се появяват във всеки сблъсък. Следователно, магове има при войска от 1000-1500+. Такива маси рядко се раздвижват, освен ако не съм се объркал (тука Ванката трябва да си каже мнението), следователно, на никой не му се е налагало да я изменя.

Освен това - нещо, което чест ообсъждаме с едно приятелче:

Мага прави гадни неща, като огнена топка и армагедон. Да, вярно е. Обаче, къде е уловката - метеш район. Това значи, че:
А. стреляш във тила, или
Б. трепеш и своите.

Според мен маговете са добър бонус в една битка, но не са чак нещо свръх-важно. Малко, като със балистите - хубаво е да ги имаш, но не е задължително. А и честно казано, напомнят ми за оръдейна батарея от ренесанса - полезно, полезно, ама само е безполезно. А и без него общо взет оможеш да се справиш.

Отчетете и още нещо - маговете свършват патроните си много бързо - за 10 минути и са изчерпани. Докато, една битка продължава с часове, а ако е голяма, може би и с дни. И какво прави мага след първия час (да речем, че се е надрусал яко с колби за мана и ги е изпил всичките. един час, той се бори с противниковите заклинатели, бие по противниковата армия и се пази от чуждите заклинатели. Няма вече възможност за натрупване на Умора, няма вече мана, всички ресурси са изчерпани. Да, убил е поне сто души, но вече е безполезен. И сега? Какво прави ли - бяга или умира.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет юли 18, 2008 6:09 pm

cherno_slance написа:Това, че големите армии на централния и западния съюз не използват магьосници, може да важи до определен момент. След разгрома при Магикон ЦС трябва или да се откаже от експанзионистичната си политика, или да "усвои урока".... войските му са се срещнали със противник, притежващ превъзхождаща технология....
Слънце, те и опонентите на Рим много са искали да прихванат военната организация на легионите, ама с векове не са успявали. Немските ландскнехти пък много са искали да постигнат ефективността на швейцарските наемници, но макар че с копиране стават по-ефикасни от останалите-практически няма случай на победа на ландскнехти срещу швейцарци.
Накратко, обучението на нов вид армия нито е само до желание, нито става бързо!
А особено в този случай, не се знае и дали е удобно на управляващите-кашиците се командват по-лесно от хората, които могат да изпепеляват въпросните кашици в големи количества...8)
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет юли 18, 2008 6:56 pm

Още малко и ще ме убедите, че рицарите не е трябвало да се отказват от начина си на воюване и тежкото снаряжение след появата на малките, лесно преносими топове и аркебузите. Някакво недоразумение ще да е станало...

Когато магьосникът каства "Обща мана", заобиколен от войници, става страшно.

Естествено, че няма да стане веднага... особено на всички места и по едно и също време...

Нейсе, спорът е безмислен. ТРЯБВА армиите да воюват според средновековните стандарти, без защитни и нападателни магии и това да не се променя, ако някъде, някой използва магия. В смисъл военачалниците казват: "Опс, там имаше могъщ магьосник и помогна на противника да ни счупи главите от бой, но нищо - ще изчакаме няколко години да съберем нова армия, пък да се надяваме, че междувременно той: ще умре от старост, ще го "асасиннат, ще се отддаде на някакво дълбокомислено изследване, ще се окаже, че е герой (на нечий играч) и ще бъде зает да спасява света от нещо си.".

Някак си няма да е честно, ако военното дело се приспособи към наличието на магьосници (и в частност на герои-магове). Ако светът ще реагира/противопоставя адекватно на уменията ми, давай направо да играя учен, който в съвременния свят разработва свърхмодерни оръжия, които само той и група равни нему по акъл и образование могат да подкарат, без да взривят половин континент - но пък правят чудеса с противниковите самолети, кораби, танкове и електронна система.

То всъщност за това е фентъзи, защото околния свят или се страхува от героя магьосник или упорито скача в плътни карета срещу армия, в която има такъв. В мига, в който някой хитър военачалник комбинира собствени магове с разпръснат боен строй на стрелци-мечоносци, с подкрепа от вдигащи мъгла друиди в тила.... вече не е фентъзи. Играта се е превърнала в твърде равностоен и неприятен сблъсък.

Тъй че, НЕКА БЪДЕ ФЕНТЪЗИ!

П.П. Не, горното не е бъзик, просто явно така е устроена човешката психика. Много рядко започваме РПГ с мисълта, че във всяка равностойна битка шансът победа:смърт е 50:50.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет юли 18, 2008 9:15 pm

cherno_slance написа:Още малко и ще ме убедите, че рицарите не е трябвало да се отказват от начина си на воюване и тежкото снаряжение след появата на малките, лесно преносими топове и аркебузите. Някакво недоразумение ще да е станало...



То всъщност за това е фентъзи, защото околния свят или се страхува от героя магьосник или упорито скача в плътни карета срещу армия, в която има такъв. В мига, в който някой хитър военачалник комбинира собствени магове с разпръснат боен строй на стрелци-мечоносци, с подкрепа от вдигащи мъгла друиди в тила.... вече не е фентъзи. Играта се е превърнала в твърде равностоен и неприятен сблъсък.

Тъй че, НЕКА БЪДЕ ФЕНТЪЗИ!

П.П. Не, горното не е бъзик, просто явно така е устроена човешката психика. Много рядко започваме РПГ с мисълта, че във всяка равностойна битка шансът победа:смърт е 50:50.
Аз бих отбелязал, че появата на плътни строеве пиконосци с алебардисти и мускетари вероятно е оказала дори повече влияние, но нямах това предвид. Говорим, че копирането на тактиките на Източния съюз, което би било трудно. Развиването на нещо, което да им се протипвопостави може да се оакже дори по-лесно.

И не, не е фентъзи затова. Това е среднвоековна военна такика. Във фентъзито се ползва тя, ако ням бойни магове. В случай, че има, пак е фентъзи и поне за мен не става по-лошо от проемните в тактиката-стига да са оправдани. Но пък аз харесвам и крис Бънч, Сапковски и разни други автори, което означава, че вкусът ми е далеч от "общото правило".
А.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юли 18, 2008 11:36 pm

Слънце, ти изобщо четеш ли, какво пишим или просто си плямпаш на главата?

Казваме ти, че магьосниците НЕ СА толкова опасни, ти пак си нареждаш на своето. Вместо да ми мрънкаш, как не сме прави, вземи го докажи, бе мама му стара!

Заключена