Бая въпроси...

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

atanas13
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: нед дек 02, 2007 8:38 pm

Бая въпроси...

Мнение от atanas13 » вт сеп 02, 2008 7:18 pm

Така, имам доста въпроси да задавам и след като ги прочетети, моля, не ми казвайте нещо от сорта на "Разказвачът ще прецени!", защото аз съм Разказвач, а аз определено нямам хубава преценка.

І.Способности и познания:
1. Плувец, Катерач и Ездач- и за трите пише "Базово: Общо умение Плувец/Катерач/Ездач" - това да не би да означава, че, да речем, ако умението "Езда" е на 6-та степен, то базовата степен на способността "Ездач" е 6?
2. Езикът на жестовете- тука няма проблем, просто не можах да схвана какво толкова му е тайното на тоя "език", че "Разказвачът е в правото си да определи специални условия за изучаването му?"
3. Военна екипировка- като прочетеш описанието, оставаш с впечатлението, че ако не го владееш, не можеш да знаеш характеристиките на оръжията и броните- наистина ли е така? Ако отговорът е "Да.", то тогава е възможно да не знаеш кое оръжие да си купиш, защото не знаеш как се образува атаката му, не знаеш минималната Сила за ползване и не знаеш каква щета прави! Освен това някой хитър търговец може да ти даде ръждясал Кинжал, да речем, който прави 1 зар/2 Щета без ти изобщо да разбереш.
4. Дива природа- ако си сред природата, знаеш ли как да се ориентираш и без Навигация и картография, защото в примерното приключение "Галериите на мрака" пишеше, че с това умение можеш да намериш пътя към целта си сред природата и без Навигация и картография.
5. Тактика- означава ли, че ако никой от героите не притежава умението, те не знаят как да контраатакуват, да се организират и да нападат една и съща определена цел и т.н.?
6. В СУ Крадец пишеше, че имало познание "Отрови". Такова в книгата не намерих, но имаше достатъчно подробно описание на отровите (как се създават, каква им е силата, как действат и т.н), достатъчно, за да се създаде такова познание. Гледах, че и в друга тема се обсъждаше, но не намърех познанието в "Промени и поправки към правилата".

ІІ. Други
1. На всички магии от ниво, по-високо от нулево, пише: "Заклинанията в това ниво изискват МУ в съответната школа от поне Х." Това означава ли, че с придобитото бонус МУ от "Специалист в магическа школа" може да се научи заклинание от по-високо ниво, защото това не е упоменато в самото СУ.
2. Атака с крак и атака с ръка- ако се извърши атака с лакът/коляно, то взима ли се бонус щетата от боксове/ботуши с обков?
3. Виждам, че във форума са се появили много нови правила, някои написани и от самите автори на книгата (например правилото за НЕстакване "Ветровете на Етара"и "Тройно или нищо"). Може ли да не си стоят само във форумите, ами и да се добавят най-накрая в "Промени и поправки към правилата", моля! И откъде се взех тея фелини (падам си по котета, както и по парапсихичните способности, но котета с парапсихични способности!)? Гледам, че има тема във форума, но нека се добави към поправките към правилата, както и всички приети промени, направени досега!

А, и последно- може ли да помоля за характеристиките на Горунар и Арха-Ман? Особено настоявам за това, даже за Горунар сте обещали!

С молба да прочетете внимателно и да отговорите, ваш голям фен- `Танасчо.
Човек ива две уши и една уста.
С това природата иска да ни покаже, че повече трябва да слушаме и по-малко да говорим.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон сеп 08, 2008 6:53 pm

Предполагам си написал три теми, т.к. покрай онзи досаден бъг си си помислил, че не са се публикували другите две. Предполагам, че заради същия никой още не ти е отговорил - аз лично видях темата днес.

Та така:
І.1. Не би могло да е така (иначе, като от показателите имаш поне Езда 2, то имаш всъщност Езда безкрайност) ;) . В случая не го гледай какво пише като базово умение. Тези трите, за разлика от останалите влияят на, а не севлияят от "базовите умения".
І.2. Тук не мога да ти помогна много, но примерно бих го разрешил единствено на играчи, които предотставят достатъчно интересна и правдоподобна обосновка за това кой ги е научил - напр. имал е взимане-даване с хора от подземния свят или е прекарал значително време в дома за същества с увреждания, основан от Ной, Който преплува морето още веднъж ;).
І.3. Прав си за това как е написано и честно казано самият аз съм озадачен. Например, бих се опитал да пробутам отвреме-навреме по-нискокачествен вариант на оръжието, което хора без това умение или които са се провалили на проверката на УФУД са се опитали да го купят. Напр. бабата на Кой Ли тръгва да си отмъщава за кюлотите и решава да си купи алебарда. За жалост/щастие, тя има въпросното умение на 6та степен, действието, което се опитва да извърши, няма нито усложнение, нито улеснение, но разказвачът хвърля две тройки и една четворка. Тя разбира се не знае това (иначе би било тъпо) и си мисли, че са й дали кадърно оружие. Е да, ама не - дали са и алебарда, която прави -1 стандартната си щета. Примерно.
І.4. Не е задължително - това умение дава на героя знанието, че, да кажем, мъхът по дърветата расте предимно на север (нали? имайте предвид, че Магландия е в южното полукълбо). Например - Зеления скорпион се събужда в безсъзнание в някаква горичка. Добре, че може да се ориентира сред природата, защото сега той ще се отправи към най-близкия град, ще намери гадния Фиоре и ще му покаже къде зимуват раците. Хубаво, Скорпиона се оправи, ама след няколко дни, по време на преследването на своето отмъщение, корабът, в който пътуваше се разби на едни скали и той единствен оцеля, че да се клатушка на една дъска из морето. Колко жалко, че сега умението му за оцеляване сред Дивата природа не би му помогнало да си намери пътя. Определено няма да умре от глад, все пак знае как да си лови риба, ама като няма дървета с мъх наоколо много по-полезно щеше да му бъде умението за Навигация и картография...
І.5. Не. Поне според мен. Честно казано и аз не съм разбрал употребата на това умение.
І.6. Не си го намерил, защото още нямаме консенсус по това как трябва да изглежда умението ;) . Всъщност, не консенсус, а като че ли и идея си нямаме...

ІІ.1. Много ясно...
ІІ.2. Ти пък - освен ако не си нацепил такова коляно, че кракът ти е влязъл чак до ботуша - ама тогава пък само до бонусите ще му е на твоя противник, при условие, че като си махнеш крака ще му се изсипят червата...
ІІ.3. Може, ако Бат'Гойко все пак ги одобри и ако му се отвори време да качва нови неща на форума.

ІІІ.1. За Горунар - след като са ти обещали, дано се изпълни обещанието. Но за Ахра-ман... чак сега зацепих, че питаш за бога, а не Соба некроманта... Е, ако героите се изправят срещу Безименния - Господаря на страданието, онзи, дето убил по-низшо божество по погрешка, когато изкрещял от ярост - а те самите не са богове или поне полу-богове, то им предложи им да се самоубият на бърза ръка, че надали ще им се отдаде втора възможност да умрат бързо и що-годе спокойно.

П.П. Занапред моля не само теб, но и всички останали да не пускат нова тема при свои запитвания, а да пишат въпросите си (колкото и да са на брой) ето тук, ако става дума за въпроси по системата. За въпроси за света - съответната тема в раздел "Магландиум".
シャマョツィ

atanas13
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: нед дек 02, 2007 8:38 pm

Мнение от atanas13 » пон сеп 08, 2008 7:36 pm

Благодаря много за отговорите, сега съм много по-наясно!
Извинявам се, следващия път ще пиша в темата за въпроси и отговори.
Човек ива две уши и една уста.
С това природата иска да ни покаже, че повече трябва да слушаме и по-малко да говорим.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Re: Бая въпроси...

Мнение от BatGojko » вт сеп 09, 2008 2:51 pm

Той Шамайотци вече е отговорил почти на 100% но аз да дам моите отговори, че ако има неразбрали да ги обсъдим.
atanas13 написа: 1. Плувец, Катерач и Ездач- и за трите пише "Базово: Общо умение Плувец/Катерач/Ездач" - това да не би да означава, че, да речем, ако умението "Езда" е на 6-та степен, то базовата степен на способността "Ездач" е 6?
"Базово" значи, че всеки го владее, като степента му се изчислява като (Показател/Х). Ако освен това го вземете като способност, то степента му ще стане равна на (Пок/Х)+(Способност), като това не се отразява на ТР, които струва покачването на Способността с +1.
Да кажем, че базово имаме Л=8 и умение, което се определя от Л/2 (мисля, ездата беше така) и сме взели ездач на 6 степен (безплатно, в началото) то реалните ни умения в Езда са (8/2)+6=10,
ако решим да покачваме Езда на 7 степен, ще заплатим още само 7ТР (нищо, че реално тя ще ни стане на 11.
atanas13 написа: 2. Езикът на жестовете- тука няма проблем, просто не можах да схвана какво толкова му е тайното на тоя "език", че "Разказвачът е в правото си да определи специални условия за изучаването му?"
Отговорът на Шамайотци е достатъчен.
atanas13 написа: 3. Военна екипировка- като прочетеш описанието, оставаш с впечатлението, че ако не го владееш, не можеш да знаеш характеристиките на оръжията и броните- наистина ли е така? Ако отговорът е "Да.", то тогава е възможно да не знаеш кое оръжие да си купиш, защото не знаеш как се образува атаката му, не знаеш минималната Сила за ползване и не знаеш каква щета прави! Освен това някой хитър търговец може да ти даде ръждясал Кинжал, да речем, който прави 1 зар/2 Щета без ти изобщо да разбереш.
Тук по-скоро става дума за това да прецениш доколко е добро състоянието (ЖТ) на дадено оръжие и да успееш да прецениш дали има допълнителни качества - способността да различиш Меч с +1 Щ на всеки зар от обикновен меч, а не че може да сбъркаш обикновения меч е меч, който е ръждясал.

atanas13 написа: 4. Дива природа- ако си сред природата, знаеш ли как да се ориентираш и без Навигация и картография, защото в примерното приключение "Галериите на мрака" пишеше, че с това умение можеш да намериш пътя към целта си сред природата и без Навигация и картография.
Доста добре обяснено от Шамайотци - това е способността да не се губиш в гората и най-вече да не умреш там. Не може д ати помогне да нарисуваш или разчетеш карта.
atanas13 написа: 5. Тактика- означава ли, че ако никой от героите не притежава умението, те не знаят как да контраатакуват, да се организират и да нападат една и съща определена цел и т.н.?
Тактиката е военна дисциплина и няма нищо общо с обикновените бойни инстинкти. Тактиката влиза в сила, ако искаме да създадем брилянтен пплан по време да бойно действие, като умело преценяне на слабите точки в отбраната на врага, забелязване на предимството, че даден мост може да бъде счупен, вместо да се браним от две страни и т.н. Сложно е да се прецени, кое решение трябва разказвачът да постави в графа тактика, но тук става дума най-вече за подсказки от негова страна, ако героят има успешен чек в графа тактика.
atanas13 написа: 6. В СУ Крадец пишеше, че имало познание "Отрови". Такова в книгата не намерих, но имаше достатъчно подробно описание на отровите (как се създават, каква им е силата, как действат и т.н), достатъчно, за да се създаде такова познание. Гледах, че и в друга тема се обсъждаше, но не намърех познанието в "Промени и поправки към правилата".
Не че не знаем как точно ще изглежда, но наистина в момента си няма завърпена версия. Не харесвам сегашната механика на отровите в А16, но не ми остава време да измислям нова.
atanas13 написа: 1. На всички магии от ниво, по-високо от нулево, пише: "Заклинанията в това ниво изискват МУ в съответната школа от поне Х." Това означава ли, че с придобитото бонус МУ от "Специалист в магическа школа" може да се научи заклинание от по-високо ниво, защото това не е упоменато в самото СУ.
Точно така! Гледа се МУ в съответната школа.
atanas13 написа: 2. Атака с крак и атака с ръка- ако се извърши атака с лакът/коляно, то взима ли се бонус щетата от боксове/ботуши с обков?
Няма логика да се вземат предвид.
atanas13 написа: 3. Виждам, че във форума са се появили много нови правила, някои написани и от самите автори на книгата (например правилото за НЕстакване "Ветровете на Етара"и "Тройно или нищо"). Може ли да не си стоят само във форумите, ами и да се добавят най-накрая в "Промени и поправки към правилата", моля! И откъде се взех тея фелини (падам си по котета, както и по парапсихичните способности, но котета с парапсихични способности!)? Гледам, че има тема във форума, но нека се добави към поправките към правилата, както и всички приети промени, направени досега!
Записвам си всички одобрени промени, но упдейтите се правят, когато се съберат достатъчно. Скоро ще има, но не знам кога.
atanas13 написа: А, и последно- може ли да помоля за характеристиките на Горунар и Арха-Ман? Особено настоявам за това, даже за Горунар сте обещали!
Ами обещал съм, ама ще стане, като ми остане време. Аз имам и няколко начални героя със съвети как да се развиват до 5 ниво, ама и това не е качено... Сори ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

atanas13
Стар заек
Мнения: 4
Регистриран на: нед дек 02, 2007 8:38 pm

Мнение от atanas13 » вт сеп 09, 2008 4:57 pm

Ай, благодаря много. Сега съм напълно наясно.
Човек ива две уши и една уста.
С това природата иска да ни покаже, че повече трябва да слушаме и по-малко да говорим.

Отговори