Има нещо гнило в паричната система...

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » пет дек 25, 2009 5:07 pm

В последното хич не съм убеден. И да не са изсечени парите, всички ще приемат за 1 кюлче 100 грама злато да ти дадат 10 златника: защото цената на изсичането/отливането на монетите е нищожна на фона на тяхната стойност, и съответно никой няма да я вземе впредвид, а просто ще каже: цената на златото в момента е ниска, давам ти 95 сребърника, другите сарафи ще ти дадат 90; абе, почва пазарене.
Няма смисъл от сложнотии: 100 медника са 1 кг мед, колкото е и цената на блок мед от 1 кг, по същия начин 100 сребърника са 1 кг сребро, или 10 000 медника, по същия начин 1 кг злато е 100 златника или 10 кг сребро, т.е 1 кг злато: 100 000 медника. Ако включиш цената на изсичане на златните монети, трябва да го направиш и за сребърните и медните. НО изсичането на 100 медни монети е съизмеримо с цената им (казвам го на око), съответно се получава абсолютна гадост: имаш да преправяш целия списък с цени.

ПП: сега видях, че цената на 1 кг бронц е колкото 1 кг мед. Никаква идея колко струва калаят, но знам, че бронз се получава при смесване на мед и калай при висока температура, т.е иска доста въглища или дървета. Но цената би следвало да е по-висока от цената на медта, казвам го на око.

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » пет дек 25, 2009 7:31 pm

За Бронза съм взел цената от А16 ПММ и немам идея дали е добра, ако мислиш че трябва да е повече предложи нещо и след удобрението на другите веднага поправям 8)
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » съб яну 02, 2010 11:26 am

Като размисля, трябва да сложим ниска цената на калая (40-50 медника килограма) и да кажем, че в бронза съотношението мед:калай е 3:1 примерно, докато в реалния свят калаят е 5-15% от бронза. Иначе бронзът ще има доста по-висока цена и няма да е конкурентноспособен на стоманата. Няма смисъл да прекрояваме всичко останало заради това недоглеждане в оригиналната книга ПММ.

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » нед яну 03, 2010 1:44 pm

Елендил написа:Като размисля, трябва да сложим ниска цената на калая (40-50 медника килограма) и да кажем, че в бронза съотношението мед:калай е 3:1 примерно, докато в реалния свят калаят е 5-15% от бронза. Иначе бронзът ще има доста по-висока цена и няма да е конкурентноспособен на стоманата. Няма смисъл да прекрояваме всичко останало заради това недоглеждане в оригиналната книга ПММ.
Че нали точно тези недоглеждания се опитваме да оправим :wink:
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон яну 04, 2010 4:57 pm

Направо приемете, че самородната мед която се копоае до изветсна степен е с примеси на калай 1-30%. От чистата се правят монетите, а от дрегата се коват и леят оръжия.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » пон яну 04, 2010 11:50 pm

Самородната мед е 100% мед по дефиниция. Нямам никаква идея как ще пречистиш мед от калай, не и с технологиите на Титания. Никъде, поне до колкото знам, не се добива мед+калай 1-30%. На това му се вика бронз, който се получава при смесване на мед и калай при над 2000 градуса по целзий. В Магландиум сигурно има находища на чиста мед, но ме съмнява да има бронз: единствено до вулкан можеш да докараш тази температура, а нямам идея как ще изкараш бронза след това.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт яну 05, 2010 1:28 am

Брех, че каква ще да е тази технология, която убягва на Магландци, че да не могат да повторят невероятните технологически чудеса на късното трето хилядолетие преди Христа?
シャマョツィ

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » вт яну 05, 2010 11:26 am

Лошо си ме разбрал, или по-скоро лошо съм се изразил
Магландиум сигурно има находища на чиста мед, но ме съмнява да има бронз: единствено до вулкан можеш да докараш тази температура, а нямам идея как ще изкараш бронза след това.
Имах предвид, че няма да има находища на бронз, каквато беше идеята на Vilorp, не че не може да се получи бронз в ковачницата.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт яну 05, 2010 3:06 pm

SnO2+2C ---> Sn + 2CO
CuCO3(OH)2 (малахит) чрез топене на руда
с малко повече въображение...
CuCO3(OH)2 + SnO2 ---> Cu(CO3)Sn(OH) + H2O
Cu(CO3)Sn(OH) чрез претопяване и отделяне на шлаката получавеме магландси бронз

(;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт яну 05, 2010 3:08 pm

Една от причините за горното вероятно е, че бронзът е сплав, която няма находища 8) .
Не разбрах и заюо е проблем да се направи бронз. По принцип въпросът е да имаш калай, а не знам да има недостиг.
Последна промяна от Асен на вт яну 05, 2010 9:06 pm, променено общо 1 път.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » вт яну 05, 2010 4:04 pm

А защо не вулкани, които не действат вече? Такива сигурно има в Колосът!
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт яну 05, 2010 10:07 pm

Принципно сплави в природата няма. Медта е рядък метал и рудите ъдържат пряко сили 10% от нея, самородната мед се намира по-трудно от златото... принципно.
Понеже обаче говорим за фентъзи, не пречим да приемем че рудите дават, адамании, митрил и бронз, а медните монети се сечат от пречистена горепосочена бронзова руда. Н е е образователно но обяснява просто нещата.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср яну 06, 2010 1:49 am

Не, никаква логика, добре си е да се знае кое от кое излиза. Не може от една руда да идват и адамантий и митрил.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср яну 06, 2010 10:03 am

Твърдо съм против идеята с бронзовите руди 8) !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср яну 06, 2010 10:44 am

къртача не ме е разбрал, имах в предвид че ако и адамантия и митрила се добиват от руди непречи и бронза да са добива така. Не от една и съща руда.
А Асен пък не е уточнил защо е против.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср яну 06, 2010 11:50 am

кАртача не е казал, че не е против бронзовата руда. Нормално е да е против, понеже бронзът е съединение и няма как да се добива от руда, но ако се вземе впредвид, нека се уточни с какъв елемент образува рудата си, как се отделя и т.н.
П.П.: Извинявам се на Вилорп, че съм го недоразбрал.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » ср яну 06, 2010 2:00 pm

Аз просто не виждам смисъл от спорове за руди...не виждам и чак толкова какво е гнило в тая парична система. Който има проблем, винаги може да измисли своя :) .
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » ср яну 06, 2010 4:58 pm

:lol: :lol: :lol: Фенрир, ти ме закла! :roll: :roll: :roll: Предлагаш въстановяване на мана чрез религия, а не виждаш нещо сбъркано в система, в която златото е по-скъпо от златото!
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » ср яну 06, 2010 7:04 pm

Чудесно,тамън за трапезата да имам нещо! Просто си мисля,че този спор е безмислен,особено с тия руди... Просто трябва да се нагодят цените спрямо някаква печалба и медниците,сребърниците и златните монети и готово. 8) Макар че аз бих въвел единна парична система. Това си е лично мое мнение и въобще не знам доколко би се одобрило.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » чет яну 07, 2010 12:58 pm

Липсва логиката, иначе доколкото съм запознат Хоул ще е с такава.
П.П.: Като се прави нещо, нека да се завърши.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » пет юли 09, 2010 3:41 am

Така: правя опит да повдигна темата без да повдигам предишните спорове.
Защо не направим нещата така:
1. да определим кои раси добиват най много от даден матерял (свръх производство).
2. кои раси добиват даден матерял по толкова че да им е достатъчен или да имат някъкъв недостик.
3. Кои раси не добиват даден матерял.

П.П. Първо ще изчакам вашите мнения по въпроса а след това ще ги комбинирам с моето
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 09, 2010 8:33 am

В цялата тая гнила работа, трябва да се каже, це металите използвани за сечене на монети трябва да имат фиксирана цена и Щом е пирето че една монета е 10 грама Au, Ag и Cu да им се фиксира цената:

1 кг. Аu = 100 жълтици = 1000 сребърника = 100 000 медника
1 кг. Ag = 10 жълтици = 100 сребърника = 10 000 медника
1 кг. Cu = 0,1 жълтици = 1 срабърник = 100 медника

Толкова.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
shizziss
Вречен
Мнения: 323
Регистриран на: съб мар 08, 2008 2:08 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от shizziss » пет юли 09, 2010 10:38 am

До тук добре въпроса е за останалите материали!
Аксиом 16 "Древна магия на Титания"... Около 1456 година...
Само един Разказвач знае, какво ще стане, ако боговете се върнат, магията удави света, а старите континенти изплуват...
Следва продължение...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юли 09, 2010 11:21 am

Всъщност, с изясняването на това се решава въпроса изцяло, защото проблемът засягаше само метали, от които се правят монети.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 09, 2010 12:17 pm

Иначе ако се говири за икономика аз поне така виждам нещата (нанесъл съм ги на геополитическата карта)
Митрил се добива чрез утаяване от реката на мълниите, като най голямата „фабрика” е на луното езеро. От материала добиват Източните магове и Планинските орли, в далеч по скромни количества. В останалите реки е по вероятно да намериш злато отколкото митрил.

Адаманиия се добива главно от джуджетата, западния съюз го купива от тях на няма договор за копоене, а от племената на гигантите го добиват Великите мечки и черните вълци, синволични находища има в костените кули.

За желязото отново джуджетата са фаворити, но и Централния съюз има богато находижде в подножието на Котела, гиганти елфи и източно съюзци добивап синволични колицества стомана.

Медта няма обособени находища, среща се сравнително често (за справка алхимика) и се употребява широко по цял магландиум под формата на сплави. Ако се наканя ще кача фала с картинките по него.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юли 09, 2010 2:10 pm

идваше момента, че 1кг сребро е равен на 7 сребърника, и мисля, че това беше проблема

Но по принцип, в исторически аспект, монетите са по-скъпи от теглото си в благороден метал (добре де, в повечето случаи). Въпросът е, какво искате - реализъм или ефективност. Силно препоръчвам второто.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 09, 2010 4:03 pm

Vilorp написа:В цялата тая гнила работа, трябва да се каже, це металите използвани за сечене на монети трябва да имат фиксирана цена и Щом е пирето че една монета е 10 грама Au, Ag и Cu да им се фиксира цената:

1 кг. Аu = 100 жълтици = 1000 сребърника = 100 000 медника
1 кг. Ag = 10 жълтици = 100 сребърника = 10 000 медника
1 кг. Cu = 0,1 жълтици = 1 срабърник = 100 медника

Толкова.
Това изчиства изцяло проблема.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юли 09, 2010 10:59 pm

ми, защо чак сега повдигаме темата и изчистваме така?

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб юли 10, 2010 2:29 pm

Къв митрил в реката на мълниите бре? Доколкото помня, го добиваха по бреговете на Лунното Езеро.

Мне - монетите не са по-скъпи от действителното си съдържание на благородни държави. По-точно е да се каже, че монетарниците постоянно се опитват да направят монетите по-скъпи от стойността им като материал, да им дадат номинална стойност. В резултат монетите са се обезценявали като курс спрямо единица тегло благороден метал (което не е точно инфлацията на съвременния свят - където на едно и също количество пари просто намалява "покупателната способност" спрямо реални блага).

Моят съвет е паричната система да бъде реалистична. Да се отчете и по-голяма разлика между блокче стомана и същото блокче стомана, оформено в меч - в момента един ковач не може да спечели нищо, ако работи със готов материал и само кове.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Ivan_Helsing
White & Nerdy
Мнения: 875
Регистриран на: вт май 30, 2006 8:23 pm

Мнение от Ivan_Helsing » съб юли 10, 2010 2:33 pm

cherno_slance написа:Моят съвет е паричната система да бъде реалистична. Да се отчете и по-голяма разлика между блокче стомана и същото блокче стомана, оформено в меч - в момента един ковач не може да спечели нищо, ако работи със готов материал и само кове.
Това е направено, цената на оръжието в нигата са Х за изработка + У за материали. Дали стойностите са добри вече не знам. Броните са друг въпрос, стоманените са по-евтини от теглото си в стомана.

Отговори