Какво се цели с Аксиом 16 като система.

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Какво се цели с Аксиом 16 като система.

Мнение от hameleona » пет май 15, 2009 12:42 pm

Искам Иван на всеослушание да отговори на тоя въпрос.

Защото една система или е балансирана или не е. Няма нужда да се дават примери въпроса е какво искаме да бъде. Щото това не е компютърна игра на близард (а и там баланса някой път понакуцва) а ролева игра. Толкова ли е важен баланса? Нужно ли е всяко едно дребно моментче да е ошлайфано и да има възможно най-савършен баланс? Или баланса е добре да го има, но ако се счупва за сметка на готина игра - майната му. Искам да знам. Няма как да работя по разработките си без да знам.

ПП: В реалния живот няма кой-знае какъв баланс, а има равновесие. Двете неща са различни. И ако Тигъра има огромна сила, в комбинация с висока ловкост... е и? Не съм видял навсякъде да щъкат тигри...
Последна промяна от hameleona на пет авг 28, 2009 8:11 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Re: Какво се цели с Аксиом 16 като система.

Мнение от Асен » пет май 15, 2009 1:01 pm

Балансът по принцип ти помага за по-готина игра, ако не конкретно на теб - на друг, който може да позлва същата система.
А също е добре да уточниш за кой баланс говориш и как дефинираш "равновесие". Сори, но само в контекста на РИ се сещам за няколко различни дефиниции на думата "баланс", така че е хубаво да си уточниш въпросът.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » пет май 15, 2009 2:13 pm

Хам, баланс е реалния живот. Всяка игра се стреми да има баланса на реалния живот в друг свят. Ако искаме само ролева игра без система и баланс, нека просто седнем до някой огън и си играем ролеви игри. Не е интересно. Ако няма правила има анархия. Тигрите са силни и ловки, затова са съвършените сухоземни хищници, еквивалент на косатките. Също са умни. Ако един тигър ти напере лапа, не вярвам да се разминеш жив. А всеки знае, че не се разхождат по пътя, заради нас. Защото сме по умни. Това не знам в каква връзка го каза, но е без значение.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет май 15, 2009 7:29 pm

Къртач, съгласен съм с теб, ама не съвсем - най-малкото ти сам си противоречиш ;) . Кое му е балансираното на тигрите да са най-яки? Това е по-скоро дисбаланс. Реалният живот не е баланс.

Но баланс трябва - защото ако няма, всеки ще бъде принуден (дори да не иска) да бъде еди-какъв си. Магьосниците да бъдат на въздуха или огъня и никога на реда, воините да се бият с мечове, но никога с камшици... Повярвай, кофти е с кофти герой. Принципно не съм добър в правенето на билдове и моят магьосник издиша в групата, когато разказвачът направи математически лич от по-ниско ниво. Липсата на баланс кажи-речи значи липса на система, защото това й е основното предназначение - не просто да даде някакво правило за хвърляне на зарчета, а "честно" правило за хвърляне на зарчета, което прави играта интересна. Иначе е просто фрий-форм с ненужни персонажни листове и ненужни зарове.

И, Хам, да ти напомня, че малко по-надолу има почти по същия начин озаглавена тема, отцепена от друга дискусия, където задавам този въпрос ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 15, 2009 8:34 pm

Shamajotsi, реалният живот е балансиран. Балансиран е в онзи смисъл, че всичко, което се окаже с недостатъчно бонуси, или има лесни за злоупотреба слаби страни, изчезва като в ролева група с математически изчислени герои... :twisted:
С останалата част от поста и извода ти съм съгласен, само с първия абзац имам принципно несъгласие - но и с него, и без него, изводът е същият :P !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет май 15, 2009 8:39 pm

Да, ама не е балан в онзи смисъл, че може да избереш начина, по който да получиш бонусите ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет май 15, 2009 9:07 pm

Shamajotsi написа:Да, ама не е балан в онзи смисъл, че може да избереш начина, по който да получиш бонусите ;) .
Всъщност можеш, а дали повечето хора знаят за други начини освен най-известните...
Не, всъщност повечето хора и него не знаят. Както и да е, тази дискусия пшредлагам да я водим в дурга тема ;).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 15, 2009 11:12 pm

Добре де, нали за това е Ролева игра. Всички пренебрегват Ролевия елемент, който (при свястна игра, не игра стил дебило) може да внесе наистина огромен баланс. Нима не е така? Може да си изрода с огромни статове, но ако си от мразена от всички раса? Ей за това питам. Какво е Аксиом - Системата над Света или Света над Системата. Мисля, че всичко друго е софистика.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет май 15, 2009 11:29 pm

А софистика ли е да се каже, че светът и системата трябва да вървят ръка за ръка и нито едното да не е над другото?

Расата, която описа, според мен не трябва да бъде игруема.

Балансът е именно да можеш да се впишеш в света. Системата е много важно отражение на твоя герой. Чрез нея ти казваш "Фън Шуй е яка мацка, защото...".

Затова трябва да има баланс. Всички искат яки герои - разбира се, не е хубаво да се прекалява, гоненето на показатели е вредно - но заради това трябва да е регламентирано как да ги правим яки. Но любимо занимание на много от нас е попълването на дневника. Ако не беше така, повтарям, щяхме да играем фрий форм
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет май 15, 2009 11:38 pm

Добре де, аз пък (примерно) искам да мога да играя и водя на множество раси, на множество различни индивиди и т.н. Може и да вървят ръка за ръка, но все нещо е "Отгоре". Един вид. Това е въпроса - ако се стигне до конфликт - издържана ролево раса <=> система... Кое ще предпочетете. При Аксиом. Не питам общо, питам за А16.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 16, 2009 12:15 am

Не е задължително нещо да е отгоре. Просто не е, не и в ролева система!

А на твоят въпрос- ще избера издържана системно раса. Ролево мога да ги пренапиша по-лесно и без рпесмятания и псувни.
Помня, когато се водех по подобна на твоята логика. Оттогава минаха гоидни и отдавна считам системният дисбаланс за знак, че разработчикът е решил да ми прехвърли по-тежката част от работата.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » съб май 16, 2009 12:43 am

Аксиом и Магландиум за мен са две свързани неща, които могат да се развиват и самостоятелно.
Въпросът ти е провокиран от дебата за Фелините.
ОК, ти считаш ли, че е по-добре да вкараме една раса, която е очевидно по-добра от другите, само за да можем да се похвалим после, че имаме допълнителна раса?
Попита за тигрите дали е проблем, че са по-силни и по-ловки от хората. Да, проблем им е. Хората са се уплашили от тях и с помощтта на пушките са ги изтребили до бройка, че са застрашен вид.
Искаш фелините да са аналог на тигрите? Ок, направи Фелини със СИ и Л по 25, Прецизност под човешката (да кажем 10), ИН около 4, който е ОК за животни и никакви права да вземат Специални умения, защото тигрите не могат да се възползват от научния прогрес (всъщност ниският им интелект и без това би ограничил специалните им умения). Ще е интересна ли за игра подобна раса?
А ще е интересна ли, ако е абсолютен аналог на елфите, с малко по-силни показатели и само различна история за Ролево разиграване? Колко голяма книга трябва да се напише, за да можеш да научиш играчите да играят "правилно" ролите си и да не се интересуват толкова много от цифрите? Може би трудовете на Станиславски ще свършат работа... Но системата в момента се оиписва на 150 страници съсе подробностите си, а иначе би била 450, а и понеже светът е много бегло описан, за да даде дълбочина на характерите, нужна за "истинското" ролево разиграване, то би следвало и там да вдигнем обема на поне още 500 страници.
И сега да ти отговоря конкретно: Целта е А16 да е максимално шлифована и разнообразна за игра, а това означава тя да включва достатъчно интересни избори, за да можеш да се забавляваш и без да си с най-силния герой, наслаждавайки се на това, че разиграваш най-интересния герой.
Аз харесвам да разигравам джудже войн и го правя във всяка игра, която ми попадне, включително и в WOW (докато ираех), нищо, че войните нито бяха най-силните, нито най-интересните - просто играта ми предоставяше достатъчно разнообразие, за да ми е забавно. Това искам и аз да постигна с А16 - да има достатъчно забавни избори.
Ако търсиш предимно ролплея, отговори ми на един въпрос: Колко играча познаваш, които са развили СУ Художник, СУ Изобретател и СУ Алхимик на последни степени? Аз в моите сесии се сещам само за един изобретател и то не на последна степен, а колкото да ползва оръжията си.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб май 16, 2009 11:44 am

Аз имах едно момче, което на 2-ро ниво имаше Алхимик 11 и Познание Наука 12, и добавеното от мен Математика на 12.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб май 16, 2009 11:51 am

Къртач, нали знаеш че няма познание Наука?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » съб май 16, 2009 12:05 pm

Има,но се конкретизира в дадена наука-примерно Математика,География и т.н.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб май 16, 2009 12:08 pm

Значи съм сбъркал. Карах го да вдига Наука на 12 и после математика пак. :lol: :lol: Но все пак е факт, че изроди, които разчитат на оттегчителни лекции вместо на як бой, са рядкост.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 16, 2009 12:14 pm

kartacha написа:Значи съм сбъркал. Карах го да вдига Наука на 12 и после математика пак. :lol: :lol: Но все пак е факт, че изроди, които разчитат на оттегчителни лекции вместо на як бой, са рядкост.
Зависи от групата дали са ядкост. А и по принцип Аксиом 16 е замисляно за екшън-ориентирани приключения, така че е нормално точно художниците да не са в изобилие.
А на твоят играч просто му дай да си смени Наука на матемтаика и евентуално Математиката на нещо друго от рода на Физика, и проблемът ти е решен.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб май 16, 2009 12:20 pm

Хмм, то свърши отдавна приключението.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 16, 2009 12:38 pm

значи просто си сбъркал и имаш един детайл повече, когато разказваш за това приключение!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб май 16, 2009 1:39 pm

Ем, ко да са прави, явно съм в малцинство.

Само да попитам тогава, каква е логиката да изуча един език, толкова трудно, колкото и някое СУ? Като ще поставяме здрава система, пред свят - ми аре да правим като ДнД 4е - възможно най-окрупнени умения, които се изучават лесно и някви неща, които се учат свръх-трудно.

ПП: Ванка един мой герой и два героя на още един от малкото играчи в Хасково. Никой не ползва Художника, между другото, а и ми е страшно мътна, как реално мога да имам полза от него - просто не съм сядал да мисля. Не съм видял герой, който да развие повече от един-два езика на повече от 6-7. Ся, може да кажеш, че не му и трябва, ама си е факт, че не съм го виждал. :P

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб май 16, 2009 1:47 pm

1. Език се учи трудно ;) .
2. Език можеш да го вземеш на 6та степен в началото.
3. Именно за това си говорим - дори и ти търсиш системна облага от Художника. Не си се решил да се правиш на магландски Микеланджело или Леонардо да Винчи, защото това не ти дава кой знае какво.
シャマョツィ

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб май 16, 2009 2:40 pm

Ако все пак някой намери герой с научени всички езици на Макс, нека го провъзгласим за следващия папа на Магландиум.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб май 16, 2009 3:12 pm

Shamajotsi написа:1. Език се учи трудно ;) .
2. Език можеш да го вземеш на 6та степен в началото.
3. Именно за това си говорим - дори и ти търсиш системна облага от Художника. Не си се решил да се правиш на магландски Микеланджело или Леонардо да Винчи, защото това не ти дава кой знае какво.
Мне, просто не ме бива в рисуването и тия неща са ми болна тема. Иначе винаги развивам поне две-три познания, които нямат никаква стойност и реална полза. ;)
Въпрос на финес. Както, често правя герои с ниски степени на Певец и Магьосник, не за друго, а защото героят е такъв - jack-of-all-trades. Нужно ли е да казвам, че първата сериозна битка с математически противник моето ниво ми го слага отзаде? Е, да, ама чрез точно тази ролева игра практически е възможно да си избиетш вложените ТР - ако играеш добре, получаваш повече опит. :)

Между другото, колкото и пъти да съм си правил Певец, все нещо ми е куцало. (Вилорп, ако си спомня моя Ашли Риот, който пееше с голям успех в кръчмите и с голям неуспех на бойното поле). А в жива сесия почти не използвам песните. Както и да е. Важно е усещането. И да бих играл фелин (не е лесна работата, вервайте ми) с други от предложените в темата им показатели - просто фелините ме кефят. Обаче Магландиум не е Звездни Войни вселената, където расите с багер да ги ринеш. Ще ме зяпат странно навсякъде. Ще трябва или да играя добре или да ми клъцнат гърлото.

В този контекст, само да отбележа, най-вече за Иван, че ако тигрите не правеха проблеми, нямаше да ги боли толкова ;) А за навика на хората да подлагат всичко на геноцид нямам какво да кажа. Както и да е. Отплеснах се. :)

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 16, 2009 3:59 pm

hameleona написа:Ем, ко да са прави, явно съм в малцинство.

Само да попитам тогава, каква е логиката да изуча един език, толкова трудно, колкото и някое СУ? Като ще поставяме здрава система, пред свят - ми аре да правим като ДнД 4е - възможно най-окрупнени умения, които се изучават лесно и някви неща, които се учат свръх-трудно.

ПП: Ванка един мой герой и два героя на още един от малкото играчи в Хасково. Никой не ползва Художника, между другото, а и ми е страшно мътна, как реално мога да имам полза от него - просто не съм сядал да мисля. Не съм видял герой, който да развие повече от един-два езика на повече от 6-7. Ся, може да кажеш, че не му и трябва, ама си е факт, че не съм го виждал. :P
Езикът ти дава възможност да правиш едно нещо: да говориш.
СУ-тата ти дават едно основно, и няколко допълнителни бонуса. Освен това са ограничрен брой, и струват повече предвид началната цена - така че логиката "пвоечето дава повече" е спазена.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб май 16, 2009 6:15 pm

Следователно - Горките хора. Пак са преебани. Не стига, че владеят един език по-малко, ами и им е все тая какво изучават - познания или СУ.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб май 16, 2009 6:39 pm

Следователно, хората овладява СУ-та по-бързо от всички други.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед май 17, 2009 1:13 am

Ха ха, това оплакване на Хамелеона ми прозвуча като виц, в който някой намалява цената на мерцедеса до цената на трабанта и веднага се намира някой да се оплаче "Бахти трабанта, струва, колкото мерцедес" :)
ПП: това е в кръга на шегата - да не вземе сега Хам да ми се обиди.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Fenrir
Чистокръвен
Мнения: 741
Регистриран на: нед юли 01, 2007 4:01 pm
Местоположение: София

Мнение от Fenrir » нед май 17, 2009 9:46 am

Ама не знам какво му стана на Хам,толкова голям защитник на Аксиом беше,а изведнъж сякаш поставя под въпрос цялата система. То всяка система си има грешки и тоя форум е точно за това-да ги оправяме :) Що се отнася до баланса-трябва да го има,за да не се получи игра тип Рамбо. Поне аз така мисля и когато правя нещо винаги се стремя да има баланс.Ако пък реша да направя нещо велико,то то ще е или най-големият злодей,или пък легендарен герой.
Всеки хубав миг ще бъде бавно погълнат от мракът и тъмнината на вечността...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед май 17, 2009 10:26 am

Няма лошо в игрите тип "Рамбо", ако това те влече. Има лошо, ако единият герой в групата е Рамбо, а останалтие са нормални хлапета, с не толкова много опит с ножа, лъка и стрелите... ;)
А защо Хам зае позиция срещу системите изведнъж, най-добре да си каже той.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед май 17, 2009 11:48 am

Първо, не съм заел позиция срещу системите ей-така. Просто си изяснявам някои неща, а когато изяснявам нещо, държа да ровичкам до край в него. И наистина, не знам защо бях останал, че А16 цели предимно едно - играта да е интересна. Но напоследък ми се струва, че цели друго - да е добра, балансирана система. Няма лошо по принцип, ама...

Не знам, винаги съм бил привърженик на Ролевото над Системното (Може би влияние за това има първата ми РИ - Ендивал 2, където на практика има неработеща система). Винаги съм бил на мнение, че ако някой иска да играе дракон, системата трябва да му дава тази възможност. ;) Виж, тук може вече да има влияние на ДнД върху мисленето ми, но карай да върви.

Отговори