ВЪзможно ли е да се промени атаката на огнестрелните оръжия?

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

ВЪзможно ли е да се промени атаката на огнестрелните оръжия?

Мнение от Cocaine » нед юни 07, 2009 9:45 am

Огнестрелните оръжия и гонещия диск (т. нар. оръжия на изобретателя) са единствените, които използват бонус от СУ, за да формират своята атака. Мисля по този въпрос от доста време и смятам, че това правило би могло да се промени. Ще изброя част от нещата, които не ми допадат сега.
Първо, пред употребата на съответното оръжие се поставят допълнителни изисквания. Покриването на обичайната минимална сила не е достатъчно, необходими са и 12 Инт и 10 Пр (ниобходими за научаване на изобретател). Ако мой герой има подобни показатели, аз бих взел арбалет без да се колебая (атаката му е Пр;Ин). Като се има предвид, че максималният бонус от СУ Изобретател към стрелбата с огнестрелно оръжие е + 6, то в горния случай ще съм покрил този бонус.
Второ, и основно, за разлика от гонещия диск, огнестрелните оръжия са изцяло механични, също като арбалета. Освен това зареждането им не е кой знае каква философия, използващия ги трябва да знае приблизително колко барут да сипе и да не забравя, че не бива да го мокри. Специализирани познания (изобретател) не са необходими за ежедневаната му употреба.
Трето, развиването на СУ Изобретател на 12 степен изисква много по-голяма инвестиция на ТР от това да развиеш някой показател (поради причината, че няма показател, който да почва на 0).

Ясно е, че използването на СУ Изобретател, е опит да се ограничи употребата на огнестрелни оръжия, както и да се даде определен чар на тези, взели си умението, но все пак мисля, че може да се намери и по-елегантно решение. Например, атаката на огнестрелните оръжия да стане Пр/Механика. Обосновката е следната - механика се учи много по-лесно, обикновено изобретателите си я избират като безплатно стартово умение на 6-та степен (по-малък разход на ТР), а и СУ Изобретател пряко повишава съответното умение. Едновременно с това, огнестрелните оръжия ще станат по-лесни за употреба и от персонажи, които не притежават СУ Изобретател, но все пак гарантира предимство на изобретателите (както вече казах, те покачват механика безплатно.
Другият вариант, който ми се струва приемлив е атаката на огнестрелните оръжия да стане Пр/Инт, също като арбалета. Все пак, не е необходимо да знаеш какво прави всяка частичка в определен предмет, за да можеш да го ползваш.

Смятате ли, че промяна е необходима и няма да наруши логиката на системтата?
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » вт юни 09, 2009 12:01 pm

Съжалявам за повторвия пост, но тъй като никой не е изказал мнение досега, се чудя дали сте я видели.

Сетих се за още един принципен въпрос. Трябва ли системно огнестрелните оръжия да увеличават щетата си, когато се ползват от упор?
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юни 09, 2009 12:27 pm

Пряко сили с гръмострел не може да се постигне повече от 29 атака (17ПР 12ИЗ 12Мстрелец). При другите оръжия на изобретателя нещата стигат само до 23.

Лично аз бих приветствал една промяна към използване на механика като вторичен показател, на мястото та изобретател.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юни 09, 2009 12:28 pm

Честно казано, от трите варианта (сегашния от правилата; този, при който атаката е ПР/Механика; този при който атаката е ПР/ИН) най ми допада ПР/Механика по причините, които си споменал. Така умението пак е от значение, макар и не толкова голямо (добавя грубо казано СУ/4 към атаката), а тези, които искат да се размотават с пушки и пищаци просто развиват Механика и са напълно боеспособни, без да им се налага да учат как се правят механични големи.
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт юни 09, 2009 10:45 pm

В случая съм сколонен да се съглася без да споря особено. Пробвайте го така, считайте че е полуофициално ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон авг 03, 2009 10:23 pm

Теста проведен, покачва се с малко, но прилично количество и има потенциал за развитие. За справка Математикс-Гара показен двубой, как стрелец къса главата на „уфсъ ф пълон” В масовата битка която занемарих пък се вижда как докопаш ли де со математически стрелец със гръмострел той спира да действа.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон авг 03, 2009 10:28 pm

Т.е. гръмострелът става нормално в боя оръжие за стрелба ;) . Тъй че според мен Мишъна е Къмплийтид и оръжията на Изобретателя съвсем спокойно могат да се считат с вторичен показател Механика там, където по принцип сега е Изобретател.
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт авг 04, 2009 8:20 pm

ОК!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб фев 27, 2010 9:28 pm

Благодаря на Кокаин, за тази вметка в темата с одобрените модификации.
Сиреч за Вилорпиядата и това ще се ползва.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори