Размишления върху оръжията и техните статистики

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 22, 2009 12:21 pm

Вилорпе, това за брадвата не го разбрах, но карай. :)

Шами, давам прост пример, какво искаш ти (както аз го виждам):

Абе, Хора, знаете ли кво? Ми, искам прецизни герои! Прецизността е много зле като показател, искам да е равностойна! За това, нека всички оръжия да са ПР/нещо-си. И после се мъчиш да ни докажеш, че си прав.

Сега, нищо лично, ама не си :) Май всички сте забили нос в едно и също - близкия бой. А да ти хрумна случайно, че ако накараш войните да развиват ОЩЕ един показател, то никой няма да взема да играе с войн? Мама му да еба, и сега е трудничко да пречукаш маг над определено ниво (зависи от мага, но по мои наблюдения - от 7мо нагоре със сигурност). Ами какво да кажем за стрелците, които имат нужда от три показателя и не се оплакват? (Л, ПР, и СИ, а ако искаш да си с арбалет - ИН). Не съм чул някой да мрънка "Стрелците са преебани..." Даже май друго чувам.

За всички тежки оръжия ПР е добър показател - те не претендират за точност, а за щета. Проблемът ти идва от фехтувалните, които наистина се славят с феноменална точност... и феноменално ниски щети. Ми ОК. Сложи трети показател за атака на фехтувалните и си готов :D:D:D:D:D:D:D

Не, за фехтувалните винаги съм мислел, че са слаби, но не заради атаката, а защото трябва хиляда пъти да пернеш някой, че да го утрепеш. Ако спора е само за този клас оръжия - има за какво да се мисли, но ако е за ПР, като цяло... неее, не мисля.

(Бтв: обясни ми, как ще избегнеш ултимейта легионер/хоплит? Щит и къс меч или щит и копие и въри се справи! Мнеее... за други варианти трябва да се мисли. :))

Това на картинките ми се вижда кат гладиус, което го прави къс меч :D:D:D ама карай :)

Мдааа... Ятагани... Л/ПР, ако не се лъжа......

Крали марко е с боздуган на верига май... и с 30-40 сила :P

Е, това не ми се верва.... А това, какво трябва да значи, тогава?:
Изображение

Не ми се вижда, да е едноръчна... ;)

А иначе, в игрите мяташе брадви с другата ръка, но във филма - не знам....

Аха, няма лошо да е планина от мускули. Другото е роуг, което не е същото :)

А за щитовете имах друго предвид - според мен трябва да станат с базов бонус от 1 до 6. Това е :)

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 22, 2009 12:51 pm

Хам, това, което повтарям от сто години е:

80% от оръжията са безполезни!

Каква щета, какви пет лева, при условие, че големият меч прави 6 зара + 2, защото ти трябва 12 сила да го хванеш?

Каква щета, какви пет лева, при условие, че големият меч има егати СА-тата, които допълнително увеличават нанесените поражения?

Дори не трябва да отварям дума за другите 4 оръжия, които "страдат" от същата "малка компенсираща" щета. Ти въобще гледаш ли книгата когато пишеш?

Въобще не ми е до Прецизността толкова, колкото ми е за тези 20 (!) оръжия, които са адски слаби - по-малка успеваемост, по-малки щети! Ако искате, може да се махне прецизността, че въобще да не се бърка на воините, тогава от седем типа оръжия ще имаме само два, но хубаво, като са ви проблем маговете и стрелците. Номерът е, че ти ми казваш, че сега маг>стрелец>какъвто и да е воин. Ок, може и да си прав за неравенствата, но всъщност трябва да добавиш още едно:
маг>стрелец>ловко-силен воин>прецизен воин.

Просто в момента воините, които са заставени да развиват и прецизност, са преебани. Те имат само минуси, никакви плюсове. Спорът не е за фехтовалните, спорът е за всички прецизни оръжия, които не си си направил труда да погледнеш въобще!

И последната ти глупост: легионер/хоплит...

Воинът, който създаде Вилорп, на теория трябва да е силен колкото Математикс и е точно щит и меч. Е да, ама не:
-уж има същата атака... само за дето за да е същата, тя трябва да отнема 1 ТД повече спрямо атаката на Математикс.
-уж има 1 ЗА повече... само за дето за да бъде така, той трябва да изхаби 6ТД за активна защита

И това, при условие, че:
-Математикс има 2 ТД повече
-Математикс като се отклони само за 2 ТД (а не за 6 като онзи смешник) изравнява защитата (т.е. става на 34)
-Математикс допълнително ще може да се доотклонява за +3 ЗА, заради бавната атака на противника.
-На Математикс парирането си му е 29, докато смешкото парира за 26 - финтът тук не важи. И преди някой да се е обадил - и двамата могат да Блокират.
-Математикс прави 2 зара + 1 повече щета
-Математикс има 13 ТЖ повече - дори след като Вилорп оправи ТЖ на Смешко, защото не му е добавял феноменалните 3*3 ТЖ от 3те виталност.

Хам, ти виждаш ли как можеш да оптимизираш повече Смешко? Добре си дошъл, имай предвид, че Математикс си е бая неоптимизиран (има 7ИН, както и 3 БЕБО, които са му напълно безполезни точно на тези стойности и са разхищение на 12 ТР, което е близо 5% от ТР-тата му общо).

Упс, сега виждам, че приказваш за къс меч. Еми... късмет, въоръжавай го как си щеш, условието е - оръжие с ПР като един от двата показателя, както и то да е за близък бой. Колкото щеш пари давай за конкретното оръжие, ако щеш може да е адамантиево с митрилени инкрустации.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 22, 2009 1:03 pm

Шами... въри пий една студена вода.

Арената е за 3то ниво герои. Е, аз не мога да си представя "герой" трето ниво. За това и не се включих.

Как да е... Принципно, когато асен създаде Пинко си мислех, да му излезна с промъкващ се гад с къс меч. Осъзнах, че поради отчайващата ЗА на Пинко няма да се получи - просто няма раса с висока прецизност. 20 оръжия, 10 или повече от които ПР е вторична. Също така, едно оръжие с атака СИ/ПР не е никак слабо, мамка му! Да не говорим, че Бойната брадва си е баси-мамата-силно-оръжие. Кажи ми оръжия, за които си видял, че са безполезни (в игра ти говоря). Аз се сещам само за копията и тоягите, но в групата си нямам никой, който да е ползвал такъв клас оръжия... дори, на фрий. Така че нямам преки наблюдения.

Пак повтарям, не бива да се засилва ПР, ще се получи наистина гадна каша. А и за къв хуй ще съм задължен да съм прецизен, мамицата му? Баси! като искаш да имаш полза от тия 16 ПР, дето си ги вдигнал - въри да ставаш каратист.

Между другото, защо СИ/Л да е с по-висока атака от СИ/ПР, примерно? :?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 22, 2009 1:51 pm

Хамелеоне, отидох, пих студена вода, ама пак същото:

СИ/Л не предполага развиване на ПР. Но Л, която развиваш, дава БЗ. И ТД.
СИ/ПР не предполага развиване на Л. Но Л, която не развиваш, не дава БЗ. Нито ТД. СИ/ПР е слабо - защото освен тези два показателя трябва да развиваш и Ловкост - т.е. ще трябва да правиш компромис с нещо, най-вероятно атаката.

И вече сериозно започваш да ми лазиш по нервите и да излизаш с егати тъпите доводи!

Не можел да си представя "герой" трето ниво - твърде високо ли ти е, егати? Или твърде ниско? Защото в книгата терминът "герой" се използва като название за "персонаж, управляван от играч" и навсякъде използваме този "термин" именно в този контекст! Независимо дали 0во ниво или 100но. Това, ще ме прощаваш, ама е много евтино издребняване и бягане от проблема - че не можеш да направиш равностоен "прецизен" воин. И ни вземаш за твърде глупави, че да се вържем на това. Хайде, като си толкова претенциозен, задай нивото, ще ти направя Математикс от съответното, който да се изправи срещу хоплит/легионер от същото ниво, създаден от теб. Кажи и кой е средния зар. Имай предвид обаче, че няма да правя компромиси - ще оптимизирам Математиксчо до дупка, очаквам същото от теб с твоя "воин".

Щял да му излезе на Пинко с промъкващ се герой - къде ще се промъква бе, от 6 арени точно 2 стават за това, като едната не съвсем! И какво трябва да правят героите с:
-Едноръчна брадва
-"Бойна" брадва (бойна, как ли не!)
-Жезъл (хайде, това го изключи, основната му функция не е близък бой...)
-Късо копие
-Пика
-Тояга
-Меч
-Къс меч
-Боздуган
-Боздуган с верига (има ли значение Крали Марко с какво точно се бие? Боздуган си е, пък дали с верига или не...)
-Чук
-"Боен" Чук (хаха, за бой бил...)
-Камшик
-Рапира
-Ятаган?
И те ли ще се промъкват? Това, между другото, са доказано слабите оръжия, списъкът дето го щеше. Без едно - кинжалът, ама нали то уж е за убийците му разни.

И наместо да повтаряш пак и пак, наместо да псуваш (еми не помага, не даваш тежест на "разсъжденията си") виж какво съм написал - ако щеш махни ПР от системата дори, навсякъде, където е издълбан показателя, го заличи, избоди очите на всички прецизни воини! Но оправи кашата с оръжията, за Бога!

[sblock="Колкото до тъпото заяждане за Властелина..."]Ей, Бога ми, Хам, накара ме да прегледам основните 6 битки във филма. Равносметка:
-Битката при Мория (като ти казвам Мория, Хам, това не е място, където растат дървета - ти какво ми вадиш, въобще гледаш ли?) - Гимли се бие с две брадви - едва ли можем да ги наречем брадви за по две ръце, нали? Едната е много запомняща се - наместо острието да е полу-окръжност, тя е четвърт-окръжност.
-Битката при Амон Хен (мда, това си ми извадил, там са дърветата, а не под земята...) - Гимли се бие с въпросната брадва за две ръце.
-Битката между Едорас и Амон Хен - Гимли се бие само с една брадва... която е именно онази, запомнящата се...
-Битката при Шлемево Усое - брадвата за две ръце.
Дотук резултатът е 2:2. Дори това би било достатъчно да твърдим, че по правилата на А16 Гимли ненужно е рискувал животът на другарите си, биейки се с по-слаби оръжия в две от битките. Но останаха две още по-големи сражения. Колосални и буквално епохални, защото най-пряко решават съдбата на третата епоха:
-Битката за Минас Тирит
-Битката пред Черните порти
Ама за тези двете скрийн-шотчетата ще си ги направя сам. Да позапазя малко и интригата...

Между другото, Гимли на страна, но:
-Роханците
-Гондорците
-Урук-хаите
ужким са ултра-яките пичове на Средната земя. И са въоръжени кой с копие, кой с меч. Но и с щит. Всички, до един (изключая хората на Фарамир, ама те са по-скоро съгледвачи, отколкото воини). Т.е. - прецизни воини. Т.е. не са въоръжени с the all-mighty меч за две ръце? И що? Ми а де, защо?

Идеята ми Хам, е, че като се придържаш към фентъзито... трябва да си разочарован не само от фехтувалните оръжия, които са слаби. Не само от копията и тоягите, които, освен алебардата, са слаби. Но и от: секирите (без тези за две ръце - по дяволите, дърварите са по-добри воини от Гимли, ако са на същото ниво!), боздуганите и чуковете (без този за две ръце), мечовете (без този за две ръце)... то остана ли въобще нещо?[/sblock]
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 22, 2009 2:37 pm

И какво се получава? Ловкостта те бърка, не прецизността...

Си/ПР е опасно... хеле ако си гигант. Между другото гигантите могат да достигнат и най-висока атака (около 30) от показатели, без СУта. Л/ПР пък си е - промъкни се и му забий ножа между плешките.

А сега за оръжията:

- Едноръчна брадва - това е по-слабо от следващото и няма да го коментирам.
- Бойна брадва - комбинирано с щит, нямаравно срещу герои, които не са балонни овчици. Да не говорим, че става опасна, още на 2ро ниво.
-Жезъл (хайде, това го изключи, основната му функция не е близък бой...) - да, не можем да го броим.
-Късо копие - по-слабо е от брадвата, но с мислене и тактика (и щит!) е доста силно Но като цяло да - слабо оръжие.
-Пика - Богове, нима е слаба? 6зара щета, Л като първичен показател. не знам кога точно става опасна, сигурно с ниво или две по-късно от копието, но по други причини - има много гадни СА.
-Тояга - да, слабичка е, но със стоманен обков става отвратително силна. Ми, само й виж СА! Избиване, подсечка, прдължение... уоу. не е трудно да си силен. Само че ти трябва повече късмет с тоягата, отколкото с пиката. В тоя ред на мисли, първо си гепаш тояга, а после (няколко нива по-късно) вземаш пика.
-Меч - никога не съм правил дори нпц с меч. Не мога да комантирам добре. наистина преебано оръжие. предполагам, че в комбо с голям щит е добра защита, но не съм убеден.
-Къс меч - хех, моя любимец. ама не за грунтове :D виж му специалните атаки. Не искат много мана, а дават много готини ефекти. Имаш много ТД, а в същото време можеш да докараш атаката за много малко ТД. Можеш да финтираш. И всъщност можеш да му го нацелиш в гърлото и то без никакъв проблем.
-Боздуган - посредствено оръжие. Ситуацията при него е както и при меча - може и да има някаква полза, но не съм я опитвал. По-скоро е оръжие за нпц-та, отколкото за т.н. герои.
-Боздуган с верига (има ли значение Крали Марко с какво точно се бие? Боздуган си е, пък дали с верига или не... - май не, сега ще видим :) Да, по аксиом е бил с Боздуган...) - нисичка атака, с идеята за високи щети, но 4зара щета убиват идеята. Извод - има нужда от повечко щета.
-Чук - практически боздуган с малко повече щети. Убий ме, ак ознам, защо трябва да се мята :D
-"Боен" Чук (хаха, за бой бил...) - виж, това вече не е зле. Зашеметител, Избутване, Разтърсване, Подготовка, Разрушител, Мощна атака, Тежък удар... и при това с висока атака, много кръв и евентуално голям щит. И кво, слаб ли е?
А сега любимите ми:

-Камшик - тва няма да го коментирам. камшика не е добро оръжие. Никога няма да приема система, в която камшика е равностоен на двуръчния меч или на брадвите, или на квото и да е.
-Рапира - ключувата дума тук е Устрем. другото всичко са просто благинки. А и все пак, това си е клечка за зъби! (с правилата за кървенето всъщност става много опасна, наистина.) ниска атака, ама имаш пренебрегване и Финт.
-Ятаган - (тва между другото така и не разбрах, кво е. Ятаган, скимитар, сабя или кво? Май на всичките са го оприличавали) оръжие от класата на меча. И боздугана и чука и късото копие... слаба ракия. ама те всички в класа му са такива.

Извод. Пиката, Бойната брадва, Бойния чук не са слаби оръжия. При положение, че две от изброените оръжия са очевидно за временно ползване (чук и едноръчна брадва), се получава, че от 14 оръжия, 5 не са толкова слаби. Късия меч и фехтувалните също не са зле (до тук 8 от 14), тоягата и боздуганите са много зле, а останалите ги бива... горе-долу... като за нпц-та. :). Резултат 8 на 6. Или 6 на 8, ако все пак пишем по-долните версии на оръжията към слабата група.


Но, какво се опитваш да ни убедиш ти? Че оръжие, което е много по-опасно от един нож трябва да е равностойно на ножа! ВТФ? Винаги е имало оръжия, които превъзхождат другите. Така че, какво, дай да направиме камшика равностоен на алебардата ли? ебаси и манията за баланс братче...


Казано иначе:

Прецизен герой трябва или да действа с чук, брадва или пика (първите две с щит) или да бъде фехтовчик... където само рапирата става за нещо.


[sblock="Тъпите опити да се заяждаш..."]Да, представи си те са с щитове, защото всяка една що-годе добра военна част в миналото е била въоражена с щитове. И може би най-унищожителните древни армии са били римските легиони и различните видове фаланги. Да, прецизни войни. Но, представи си, че тъпите ловки и силни гали са губели от тъпотия, а не от факта, че са били слабаци. Само за напомняне "Варий, върни ми легионите!!!" да ти е познато?
Всяка военна част има нужда от прецизни войни... па дори само за стоенето на пост. Алебардата, лонгсуорда, двуръчната брадва и т.н. не са оръжия за боен строй. и все пак арагорн е с лонгсуорд. Леголас е с две саби (не помня, дали в книгата ги имаше изобщо) а гимли с брадва.
Освен това, щита е просто допълнително +3ЗА, когато е голям. Даже да имаш 3ПР, дето май такава раса немаме. Значи, +4ЗА за 2ТД... е, не е зле. При положение, че в строй не можеш да се отклоняваш (няма на къде просто) и ти остава само да парираш и да блокираш с щита... да. никога няма да си взема щит, ако не съм прецизен войн. Я стига. Ето защо казвам, че не трябва да засилваме щита. Щото на елфа 30+ обща ЗА не му трябва допълнителна защита.

Но, да. Прав си за Гимли. Две едноръчни метателни брадви, които сменя с двуръчната в един момент... В мория. Всъщност май са точно бойни брадви. Шлемово усое май ползва пак и двата вида. [/sblock]
Последна промяна от hameleona на ср юли 22, 2009 3:03 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 22, 2009 2:53 pm

Опа, намесихме и "балонните овце"... ама "силният прецизен воин" нещо не го видях, защо ли?

Ако искаш - нова далавера - по един герой нулево ниво, правилата за нулево ниво като пари и т.н. И среден зар 3,5. Виждаме кой е по-як. После гледаме как се променят нещата на първо ниво. После на второ и т.н. Ок? Каквато искаш раса от шестте официални.

Щото това с оръжията са пак въздухарски приказки, не се посочват почти никакви числа (между другото - 6те зара щета да ти се струват познати от нейде? Ами (меч за две ръце) гадните (меч за две ръце) Специални (меч за две ръце) Атаки (меч за две ръце)?).

[sblock="Обещаните скрийн-шотове"]
Начало на битката за Минас Тирит.
Среда на битката.
Съвсем малко след това - прероихте ли колко брадви държи Гимли?
Край на битката за Минас Тирит.

Начало на битката пред Черните Порти, много съжалявам, че не можах да хвана свестен кадър, където Гимли върти из ръцете си една от тези две брадви.

:offtopic: Но колкото и да ми скъса нервите, поне ме накара да попрегледам филмите и да си припомня защо това бяха най-ценните 90 лв, които съм давал за оригинални филми. Евала, кога ли най-сетне ще ми се отвори ден, в който да имам 11+ свободни часа, че да ги изгледам всички от начало до край? Може би ще трябва да чакам двата "Хобита" и да ги гледам и тях?[/sblock]
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 22, 2009 3:08 pm

0во ниво? Изглежда много тъпо, но съм сигурен, че си по-добър в числата от мен и ще ми счупиш главата на геройчето :)

Всъщност, през цялото време се мъча да ти набия в главата следното:

Също както и мага, прецизния войн е слаб на ниски нива. За разлика от мага (обаче) не става убер машината за убийство. И добре, че е така.

офф: виж края на битката в мория. Гимли ВАДИ едната брадва от двуръчната... странно, нали?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 22, 2009 3:14 pm

Аха, ти не разбираш като мен от числа, ама знаеш по-добре от мен, че те са по-добри.

Това за 0вото ниво и т.н. ти го предложих с една идея - да не са математически героите. Не щеш - ок, кажи кое ниво искаш, готов съм! Въобще - стига си бил пасивен, кажи какви са ти условията, че да ме обориш веднъж за винаги или аз теб и да се свършва с тези твои празни приказки...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юли 22, 2009 3:20 pm

Само да вметна две три неща:

1. Математикс има версия за 0-во ниво и тя е публикувана в разбивката на героя му.
2. Това дето държи Гимли не е двуръчна брадва, а алеберда, може би скъсана до някъде.
3. Стоманата е скъпа, а двуръчните оръжия са от много стомана за да можеш да ги носиш на ниски нива.
4. Смешко е база за развите докато намаря време да го сметна читаво. Бебо му дава +1 атака и на него
5. Математикс вн битката с Авдар ползва оптимизираната си версия с 6ИН и СА Разпаряте + Пронизване, което докара към 100 щета
6. Пробивнине оръжия бяха доволно засилени от кървенето и от тук насетне поне аз ще го използвам редовно.
7. Ще гледам да сметна някой използващ някое от гореизброените слаби оръжия тия дни.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 22, 2009 3:25 pm

Няма да стане шами. Аз не правя изчистени геро, много се извинявам. Правя комплексни герои, които са всичко друго, но не и войни, както ти ги разбираш.

БТВ, Прецизния войн трябва да забрави за БЕБО и БЕНО, ако иска щит. Още една причина да засилим щитовете. :)

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 22, 2009 3:28 pm

1. Това за нулевото ниво Хам не го ще така и така, но и да го искаше, аз щях да си правя Математикс.
2. Именно за това предложих стандартните правила за пари и ТР.
3. Това е ново двайсе, честно!
4. БЕБО нищо не дава - защото едната ръка трябва да е свободна, сиреч, не трябва да има щит!
5. Което просто доказва, че Математикс, когато е оптимизиран, кърти и чупи.
6. Ок, кървенето е хубав ефект - стига въобще да уцелиш противника извън бронята...
7. Ще се радвам много.

П.П. Хам, не разбирам защо упорстваш спрямо Гимли. Той си е прецизен според правилата на А16 и туйто, тезата ти, че слабите според системата оръжия са слаби и в реалността и във фентъзито просто отпада. Не разбрах за кой край на битката в Мория ми говориш, не видях джуджето да вади брадвите една от друга, но знам едно - като извадиш меч от съндък и намлатиш с меча някого, ти си го натупал не със съндъка, а с меча. Т.е. доводът "ми той натупа човек с меч изваден от съндък, т.е. се бие много добре със съндъци" просто отпада.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 22, 2009 3:31 pm

Съжалявам, ама това просто заслужава двоен пост!

Абе, Хам, ти срам имаш ли?

Досега ми говореше как дадени оръжия са балансирани в боя и аз те умолявах направо да го докажеш на практика. И ти какво? Пак "ролевата" нотка! Ами що въобще се хабеше в този спор от самото начало, не мога да разбера?!

И какво се променя в твоите "не-изчистени герои" ако засилим или махнем Прецизността като боен показател? Хайде сега, скъса ми нервите, няма да се отървеш така лесно, не съм толкоз елементарен, за колкото ме смяташ!
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 22, 2009 3:32 pm

Шами, боя се, че умните "Оптимизации" в които сте се влюбили са смешни и нищо не отразяват, а и не ме бива да оптимизирам, признавам си го, без да споря.

А това за брадвите беше просто коментар... щот бях шашнат (точно след като трола пада на земята и наште хора се приближават към него).

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юли 22, 2009 3:39 pm

Пак вметвам: 6 зара *3,5=21 в кожена броня това дава 10 щета и 2 НК, не е много за удар с пика ама думата ми беше, че дори в бронята да попадне удара пак кървиш.

Това за доводите и битката със сандъците наистина е добро *покланящо се човече*

Математикс в първата битка всъщност загуби от Авдар заради недоглеждане и твръде много емоции, тъй че дори с Математикс трябва да се играе умно тъй като ако го кара кото добиче дори Тагрун може да го победи (;... тука малко се изхвърлих (;

пп. Щото пишете един през друг...
Хам математиксо подобни герой се правят с преспектива, на нулево ниво шансовете на всички герой са равни, дето се вика.

псп. За да не пускам нов пост - Наистина е ужасно трудно да се направи рецизен войн използващ „най-слабите” оръжия, но се надявам с Д`Зоро да съм се справил поне до някъде.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пет юли 24, 2009 1:22 pm

След до-дискутиране на проблемите по скайп се стигна до следното заключение от страна на Хам:
"Добре, измисли начин да уеднаквиш всички оръжия, да запазиш свободата на системата и в същото време РАЗНООБРАЗИЕТО й и го пусни във форума. Савършена система няма."

Наел съм се вече със задачата до края на месеца (надявам се) би трябвало да има нещо по въпроса. През това време, в нашата любима ферма за екзотични селскостопански животни ще пробвам някои пренебрегвани бойни СУ-та доколко наистина са за пренебрегване ;) .

Иначе Д'Зоро изглежда що-годе приличен воин докато има Мана.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 24, 2009 11:54 pm

5 атаки със сила 32 и 4 пренебрегване или 5 атаки със сила 36 после загрубяват нещата но 5*3=15*3=45щета + 9НК... може и да му стигне...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » съб юли 25, 2009 1:08 pm

Баси! Най-после стихнах зъби и изчетох всичко само, за да видя, че дискусията се е изчерпала. Тамън мислех да размишлявам за ролята на ловкостта в системите, които познавам, и вече няма смисъл :(

Но все пак ще кажа нещо, защото ми се полага след половин час четене. И то е - да, войните избягват прецизните оръжия, но в играта има и други СУ. Нека не пренебрегваме това.

Извадките от фентъзи книгите не разбрах какво се опитват да докажат, освен, че мечовете се смятат за "cool". Но това определено не означава, че са най-ефективните. Тя и кавалерията по филмите изглежда като всепомитаща вихрушка, но само защото там никой не се сеща да посрещне с копиеносци. А Зоро печели битките си, защото се изправя срещу идиоти, които не се сещат да стрелят по него, а се подпират на пушките си, докато той безпромлемно ги пронизва. Проблемът си е техен, съгласно естествения отбор такива идиоти не заслужават да живеят.

Помислих и за заслабването на Л като показател. Най-лесно това би станало с носенето на брони - те да компенсират за ниската БЗ. В това отношение D&D 3,5 беше добре замислено - броните имаха "Max Dex Bonus" - по-тежките брони повишаваха по-значително защитата, но за сметка на това намаляваха максималния есетествен бонус, даван от показателя за ловкост (Dex). За това си мисля, че разковничето е в промяната на щитовете и броните в А16 - естествено в моменента не виждам как това може да стане, защото броните в Аксиома следват напълно различна логика => си длъжен да помпаш Л и същевременно да си набавиш най-тежката броня.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юли 25, 2009 8:38 pm

В момента обмислям вариантите и отслабването на Л е един от тях. Но се опасявам, че това не оправя нещата - тогава ще го има дисбалансът между СИ/ПР и ПР/СИ, най-малкото. А такъв дисбаланс, както усеща в момента Д'Зоро (а навярно и други герои, когато ми се занимава).

А иначе за другите СУ-та, да има ги, но те, за съжаление нямат отношение към ПР. Дори да имат, то отношението им е: "героите, които развиват ПР развиват един показател повече, съответно нямат ТР за другите СУ-та".

Вилорп, невъзможността на Д'Зоро да си носи броните, които си му написал, е един вид Пренебрегване за всеки негов противник, което е безплатно и безотказно. А за атаката 32 - тя се постига след Финт и Прицелване, нали? Е, това значи, че атаката ти е за 9 ТД... А ТД на Д'Зоро са 12, дори да не гледаме пренебрегванията. Т.е. 5 атаки = 5 хода, при които той едвам ще може да се защитава. За сравнение: Математикс прави 2 атаки и пак има 2 ТД. Тези 2 атаки са за 29, правят 6 зара сечаща щета. Мда, кървенето е еднакво, но "чистият демидж" е двоен.

И това без да гледаме Претоварването...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб юли 25, 2009 10:47 pm

Мята кинжала, с метателно, пренебрегване забиване и прицелване. 4тд+2тм+3тм+4тм+2тд +4усп
за 1 ТД вади камшика
Пляска с камшика с Изреварване, бърза атака, прицлвнане, оплитане на оръжието (БЗ-МР ор.) 4тд+4тм-1тд+4тм+2тд+ +4усп

общо 12 тд и лишава при успех противника от поне 1 СК и оръжието.
Това е силата на СА-тата!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юли 25, 2009 11:05 pm

Vilorp написа:Мята кинжала, с метателно, пренебрегване забиване и прицелване. 4тд+2тм+3тм+4тм+2тд +4усп
Спри дотук - знаеш ли мятането на кинжала колко е зле? Според теб защо Скорпиона има три кинжала и са му напълно достатъчни, а не ги мята наляво-надясно?

Защото като си метнеш кинжала, бонусът от Воин и БЕБО изчезва. Трябва да имаш Майстор Стрелец.
Последна промяна от Shamajotsi на съб юли 25, 2009 11:20 pm, променено общо 2 пъти.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб юли 25, 2009 11:09 pm

Не ме бърка ПР и ИН са прилично високи, а -3 войн се компенсира от +4 прицелване.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » съб юли 25, 2009 11:20 pm

Публикувам втората част от предния си пост, че си писал с мен:
"(след проверка с показателите на Д'Зоро...) Така имаш атака 20. Много, нали? Интересно дали някой магьосник от същото ниво няма същата атака. Викаш, Прицелване и Пренебрегване? Това прави 28 атака, пряко сили. За 7 ТД. Вадене на камшик за 1 ТД, оставаш с 4 (или по-скоро 3, ама хайде...) и някаква ИЗ.

После какво правим? Оплитане? Атаката пак е 28 (този път имаме Воин и БЕБО, но нямаме Пренебрегване). И какво правиш?
-опитваш се да събориш противника - атаката ти с Тяло (СИ, Л) + 3 зара срещу Стабилността + МТ + 16. Хм, да видим - каква е вероятността Д'Зоро да направи успешна атака с тяло при усложнение 2? Правилно - нулева.
-опитваш да му вземеш оръжието - не е чак толкова зле, противопоставяш се на неговата СИ... стига, разбира се, да си успял да оплетеш "жертвата" - 28 атака срещу 33+4 защита с възможност за отклон до 6 ТД (дори да използваш Бърза Атака) - какви са шансовете? 27,3%
Едит: а какви са все пак шансовете, ако оръжието бъде оплетено (Математикс даде 4 опита на Д'Зоро за по интересно, че и незаконният син на дука на Акримаз да умре поне с малко достойнство)? Еми... Тяло + 3 зара трябва да е повече от 16 + СИ. Или 12 + 3 зара трябва да е повече от 12 + 16. Знаете ли каква е вероятността да се хвърли повече от 16 с три зара, при все, че се отчитат и АУ? 3,7% ... мислите си, че не виждате цифра пред тройката, ама всъщност си виждате всичко правилно. И не, не съм допуснал печатна грешка.

Нека просто да кажем, че на Математикс не му се занимава да дава 25 опита на противника си, пък какъв ще да е той. Но му става забавно, защото знае, че правилата на А16 му позволяват той да дръпне камшика на противника. Само че неговата атака с тяло е 20. Мда, малко повече от 12 на противника. А силата на Д'Зоро е маааалко по-малка от тази на Математикс - 8 (сравнете с 12!). Т.е. каква е вероятността не Математикс, а Д'Зоро да се окаже без оръжие? Тяло + 3 зара > 16 + СИ. Или 20 + 3 зара > 16 + 8. Или 3 зара > 4. Или шанс по-малък от 3,7%... за неуспех!

А, да, забравих, че тези сметки се правят на базата на предположението, че Д'Зоро е първи. Ама това става в половината от случаите. Или, всъщност, не - в 0 от случаите, ако Математикс го желае. Защото има повече ТД, т.е. може да прави Бойна Готовност за колкото си иска..."

И ок, като смяташ, че Прицелването прави такива чудеса (не, не прави) дай да изиграем две битки:
Д'Зоро (ти) срещу Математикс (аз) и
Д'Зоро (ти) срещу оптимизиран Математикс (аз), да видим как стават нещата.
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юли 27, 2009 11:47 pm

Брей, завърнах се!
Направих си една сериозна почивка от форума и са с епонатрупали мнения. Не съм в кондиция да изчета цялата тема, но я започнах и да вметна, че съм съгласен с изводите на Шами и наистина не е случайно, че в Класик има Базова АТ с покзател ПР. Така смятам да е и в Универсал. Там нещата са много различни и привидно са опростени, но мисля, че накрая ще предлагат по-добра комбинативност и всеки един показател ще има своята тежест... включително и Жизненост (който е част от основните показатели в Универсал).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт юли 28, 2009 3:14 pm

Shamajotsi написа:Между другото, като спомена Елендил темата за фелините е редно да призная на Асен, ако се зачете в тази тема, че да, Ловкостта може да не е най-имбав показател, но Прецизността е безполезна в боя. Как стигнах до тези размисли въобще? Като се опитвах да направя противник, който да е равностоен на Фиоре ;) .

Така че, Вилорп, опитите да направиш равностоен прецизен воин са много по-полезни за осъзнаването на ситуацията от кебапчетата на Хам ;) . Направи прецизен герой и пробвай да победиш Математикс.
Е, радвам се, че почват да ни се уеднаквяват изводите. Особено това за "разликата между атака и противникова защита" е много добро резюме на ситуацията.

Ще добавя и един съвет - ако ще правите прецизен бой, направете го боец с голи ръце и се ансочете към ритници. Чисто и просто е по-оптимално откъм разпределение на точките. Поне тук феновете на зрелищните ритници могат да са спокойни - великите герои на Аксиом специализират именно в това.
hameleona написа: Арената е за 3то ниво герои. Е, аз не мога да си представя "герой" трето ниво. За това и не се включих.
Винаги ми е била странна дефиницията ти за гверой, но това сме го говорили и в други теми.

Както и да , пиша в тази тема, само за да коригирам две изказвания.
Лонгсуордът не е "стар колкото легендата за Крла Артур", или каквото беше там. Погледнете кога е живял крал Артур и кога са се пяовили лонгсуордите, както и какво означава това име всъщност!
За справки - лонгуордът обикновено се използва с две ръце, дълъг е колкото посоченяит в книгата "двуръчен меч", а това, че в други системи го използват за означаване на arming sword... е проблем на въпросните системи ;).

Мечовете в "Колелото на времето" най-често са двуръчни, поне тези на главните герои. Ако забележите, рядко някой ползва щит, освен айилците. Което е прекрасно, само че обикновено се бият с двуръчни оръжия и без броня, което пък не е оптимален вариант. Предполагам, че това е и една от причините айилците да ги мажат наред ;).

Дризт отказвам да го обсъждам 8)!

Успех в обсъждането!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт юли 28, 2009 7:54 pm

добре, ясно си спомням, че дори норманския меч (нзи, с който норманите отиват в Англия :P) го класифицират като лонгсуорд. А колко стара е легендата за артур... виж, за това идея си нямам. Ако верваме на последния филм - много :D:D:D:D

[sblock="Малко инфо"]
http://www.weaponmasters.com/shopping/C ... 16736.html - двуръчен меч... има и много други, включително още (на теория) реални възстановки. Има и много фентази оръжия.

http://www.cbswords.com/product_reviews ... beaeefc563 - мдам... двуръчен меч... ама на 100 процента. Малко на катана бие, а ако не се лъжа, катаната е сабя... оръжия, които липсват в А16 (изключаем странния Ятаган)[/sblock]

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт юли 28, 2009 9:32 pm

Принципно, темата почти се изчерпа. Почти, в смисъл, че остава само и Вилорп да се убеди, че Прецизния боец не го бива срещу ловко-силния. Май дори е започнал да се убеждава.

Иначе цялата тема, която подхванахме с теб, за фентъзи оръжията беше, че ти твърдеше, че едва ли не, видиш ли, мечовете с две ръце са си имбави и в реалността оръжия, и няма проблем, че в системата също е така. И като доказателство за имбавостта ти предложи жанрът фентъзи. Където ужким всеки легендарен меч бил като описания в книгата дълъг, или както ти го думаш, бастърд сорд.

Еми не е така. Хубаво, "мечовете" с чапла са като него. Е да, ама легендарните герои от приказките ползват и щит. Който викаш, че бил "смъртоносна комбинация" с къс меч/копие/куки за плетене/вестник/мухобойка/уотевър. Еми, не е. Този тип легендарен воин - разбирай, разните знайни и незнайни воини, овековечени по безбройните статуи, в безбройните приказки, в не една и две детски и не толкова детски приказки - са непостижими в Аксиом 16.

Не е само заради щитовете. Просто самото наличие на нещо в едната ти ръка (щит, юзда на кон, друго оръжие, кръста на някоя знойна девойка, куката за плетене и т.н.) предполага, че ти ползваш онова, което в книгата е означено като "Меч" или другото, наречено от авторите "Меч Къс". Т.е. развиваш ПР за атаката. Така де, ако ще се биеш с големия меч ще имаш -4 атака за ползването на оръжие за две ръце с една ръка.

И между другото: като си толкова навит дългия меч да го считаме за бастърд сорд, не давай клеймора за пример за такъв. Не че съм особено запознат, ама всяка фентъзи игра има това оръжие за адски тежко, а бързата справка показа, че от Шотландски клеймор значело грейт сорд.

И пак между другото: пак според бързата справка първият писмен източник датира век преди появата на онова, което уикипедия посочва като "лонгсорд" и век след нахлуването на норманите. Но какво е интересното - всъщност, справката за това въобще не беше нужна, защото е всеизвестно, че Артур защитава британците от саксонците. Т.е. легендата за него няма нищо общо с по-късно идващите нормани. А съвсем по-интересни са норманите! Вижте някой от техните гоблени. С какво са въоръжени войниците им?...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 28, 2009 10:01 pm

За ммента Вилрп се убдил динствеено, че прецизен войнсеправидост по-тегаво от ловскосилен, защото при нго трябва да севземаат в прдвид малко повече фактори. Дто вика Шми ако въпреки двта АУ-та маатматкис пк победии, д`Зоро щ почне ае бие само срщо фелини. Но даидим първо какво ще нааави Математис сдвете битки и дно останадостатъчно безпристрастен дкто ги водя, щото другразказвач си ямаме (;

пп. усещате ли ч ми е избушна клватурата?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср юли 29, 2009 9:37 am

Shamajotsi написа: И пак между другото: пак според бързата справка първият писмен източник датира век преди появата на онова, което уикипедия посочва като "лонгсорд" и век след нахлуването на норманите. Но какво е интересното - всъщност, справката за това въобще не беше нужна, защото е всеизвестно, че Артур защитава британците от саксонците. Т.е. легендата за него няма нищо общо с по-късно идващите нормани. А съвсем по-интересни са норманите! Вижте някой от техните гоблени. С какво са въоръжени войниците им?...
С една дума, точно така е. Норманите идват 1066 г, носейки мечове, които са лонгсуорди само по измислената класификация на някои определени системи, а Артур е няколко века по-рано. По това време саксонците, от които той защитава Британия, са кореняци-британци и на равно основание се бият срещу норманското нашествие... ;)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » ср юли 29, 2009 2:13 pm

Голяма дискусия е станала докато ме е нямало :wink: .

Всички се изтрепахте да давате примери от фентъзито, които да докажат тезата ви за приложението на показателя ПР. Конан използва мечове, саби, ятагани, ками, стилетиони, копия, щитове, всякакви двуръчни оръжия, юмруците си... май всичко освен лъкове.

Друг пример - творчеството на Фийст: там се използват мечове или саби, често с щит; вижте Легенди за войната на разлома. Рапирите са оръжие за майсторите във фехтовката, кинжалите имат най-разнообразно приложение. От всички герои, които са много, само 1 се бие с двуръчен меч, а когато се бие победата му срещу убиец с ятаган и кинжал съвсем не е гарантирана...

Мечовете в Колелото на времето не са двуръчни, просто са им добавени много качества от ковачите: олекотени, заздравени че чак неразрушими, отлично балансирани, адски остри... точно тях да взимате за пример е неуместно, защото в Аксиом ковачът трябва да метне АУ 6 за да изкове нещо толкова уникално. Да се води спор дали това е едноръчен или копелдашки меч е безсмислено, а да питате Робърт Джордан по въпроса е невъзможно.

За Шанара: първо, книгите са си съвсем прилични. Там също се използват прецизни оръжия: Гарет Джакс, който е майстор на оръжията използва мечове, тояги и кинжали на поразия. Брех, пак прецизност, от къде ли се взе?

В сериите за драконовото копие двуръчните оръжия също не са на такава почит, каквато едноръчните. А всички едноръчни оръжия имат... познайте кой показател :?:
:idea: Прецизност.

Още няколко примера: Влад Талтош, Първите мечове, Кралят маг/демон/войн. Все едноръчните оръжия са предпочитани пред двуръчните.. ама да знаете, че това е една невероятня случайност :D

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 29, 2009 2:49 pm

Преди години, имаше спорове, кое (реално) е по-добре. броня и двуръчно, броня, едноръчно и щит, две оръжия или ловък герой. Мисля, че тогава всички бяха убедени (от Драгъни и Андраш май), че щита, меча и бронята са най-добре. Не щото имат висока атака, а щото не могат да те убият лесно. А Ловките са преебани, щото са на един удар живот, предимно. Но това не е толкова по темата.

Конан и Талтош не стават за примери. Конан е уникат (и е всякакъв (СИ, Л, ПР, ИЗ, че и ИН), а талтош се справя и много добре с мятането на оръжия. Нещо безсмислено в Аксиома. А и нещо не мога да зацепя друго. Да, всички изброени от вас герои използват прецизни оръжия (не съм на 100% съгласен, ама карай). Колко от тях показват нещо друго, освен висока ловкост, евентуално Издръжливост. Някой да е феноменално силен и да ползва прецизно оръжие? Не си спомням.

Добре, и без това в следващия аксиом, войните ще са още по-наебани, за да могат хората да си правят мекокиткести фехтовчици, дай да прибавим и ИЗ към базовата атака, а? Или пък направо да образуваме атаката от всички показатели (плюс Инт) събрани и после да ги делим на три. И Айде да наебем още повече добрия стар грунт, щото той иска да е само сила и ловкост, ама нема, баце, дигай всичко! Ко кат на мага му трбва Ловкост, малко интелект и едно су, за да те изпържи? На тебе ти трябва Сила, Прецизност, Ловкост, Интелект, Издръжливост и едно-две СУта, за да сгърчиш мага (или Стрелците, между другото) в по-малко от три рунда.

Е, много странности очаквах, ама чак толкоз да ебете мамата на силните войни - не съм очаквал. Първо се оказа, че дългоухите гейове са най-удобни за войни, щото имат висока ловкост, сега ще се окаже, че те са СВРЪХ-бойците, щото имат и най-високата ПР. Не, не виждам истинската идея в цялата работа. Преди да мислите колкоп преебан е Прецизния войн, трябваше да мислите, как да намлите влиянието на Ловкостта. И да засилите леко Силата и Прецизността. Но не, дай да бутнем наклонената кула в пиза в противоположната посока, че да се изправи. Ха!

Ванка, това си е и апел към тебе, не прави дългоухите педали най-силната раса (повече и от сега). Ако А16 Универсал е с ПР за базова атака и Л за базова защита... Ами... май е време всички да играем елфи... Поне слънцето ще си умре от кеф.


ПП: Всъщност, искам да отбележа още нещо. Казвате, че Прецизния войн трябва да развива три показателя. Добре, да приемем, че е така. Но ако ПР стане БА... хъм... защо пък Силния войн да трябва да развива три показателя?

Отговори