Призив към форумците

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Призив към форумците

Мнение от kartacha » пон авг 03, 2009 5:24 pm

Ето какво ще стане ако не спрете написа:Сиво-сините полета на форумът на Аксиом 16 бяха притихнали. В един момент на блажено спокойствие всички бяха се заели за лекуване на своето его, наранено от предишните сблъсъци.
В единия край на полето стоеше полу-богът Хамелеона, който бе заел страната на консервативното и не искаше особена промяна, а от другата бунтовникът Шамайоци, който се бе възпротивил на установените правила и сега водеше жестока устна битка с Хамелеона, Тази битка сериозно бе разклатила добрия тон и спокойствието във форума. По средата, на бойното поле бе застанал БатГойко, който се опитваше да разтърве вкопчилите се един в друг ожесточено каращи се форумци, но явно и той сам не знаеше на чия страна да застане и действията му бяха прекалено пасивни и неефективни, за да спре войната във форума.
Всички знаем, че има привилегировани показатели, в системата - ФАКТ!
Но не е начинът да засилим всички други, за да стане работата.
Ако се замислим ще видим, че е пълно с нелогизми в Аксиом16.
Има оръжия с първичен или вторичен показател ИН, туй е нелогично и НЕНУЖНО. ИН е достатъчно силен в Аксиом, за да се засилва още.
Каква е логиката хвърлянето да е ПР;ИН и да НЕ се добавя БЩ?
За мен хвърлянето трябва да е ПР;СИ и да се добавя цялата БЩ, защото съгласете се, че ако едно дете хвърли камък и ако този камък бъде хвърлен от един бабаит с повечко мускул ефектът няма да е еднакъв. А в Аксиом дори е възможен вариант, в който детето да хвърли по-силно.
Та мисълта ми е, че, да, ПР трябва да се засили, но не поп този начин, а да се потърси логика. Ако не се лъжа, то атаката с един от лъковете бе Л;ПР, то защо? Как според вас един лък би искал повече Л за своята атак? Арбалетът има показател, вторичен май, ИН, та по дяволите, защо? Арбалетът не е ли чисто и просто оръжие, което да дадеш на пейзана и той да стреля максимално добре, защо да има показател ИН? Ако беше тъй реално, дали щяха половината разбойници да използват арбалети? За радост на половината бабаити и за нещастие на ядрените физици, оръжията в по-голямата си маса не използват ИН. Ако е на лък, добре, все пак се изчислява ъгъл,вятър... Нека лъкът да е ПР;ИН, все пак основното, за да ползваш лък е да да си прецизен. Нека да предложите и вие нещо, за мен това е начинът всичкото това да спре.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон авг 03, 2009 7:11 pm

Фактът в твоя пост е че не четеш и ли за да не те обиждам ще предположа че просто не помниш какво си прочел.

1. НЯМА оръжие с първичен показател интелект!
2. НЯМА лък с първичен показетел Ловкост. Единственото изключение и ПР/СИ вместо ПР/Л и то со отнася за дългия лък, където нещата са обусновани.
3. НИКОЙ не смята ъгли при стрелба с лък.
4. От арбалета по скъп е само гръмострела и разбойник с арбалет просто няма, щото веднаго ще го продаде.
5. Показателите изразяват и потдръжката на оръжието, а пайзанина няма да знае как да смени кривата кукичка на зъдържащия механизъм на арбалета или поне няма за знае как да го раглоби за да я смени.
6. Бива си те до някъде в литературните отклонения, ама и там не ти е силата.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон авг 03, 2009 8:50 pm

Правилно е навярно да се каже "не се карайте". Общо взето, откакто съществува този форум, още когато беше част от форумите на рпг.бг, това е нещото, което ги отличава, че тук поне на времето се стремяхме да не повишаваме тон, различните мнения да не прерастват извън споровете за системата (така де, то по принцип разногласията и в рпг.бг уж остават в рамките на дискутираните теми, но за новодошлия там нещата не изглеждат така, но това е съвсееем друга тема). Дори и спорадичните появи на тролове минават без създателите на системата (поне видимо) да ги приемат насериозно.

Също така, преди време имаше една много интересна тема с много интересни поуки на другия форум: http://forums.rpgbg.net/viewtopic.php?f=6&t=8165 . Беше ми хрумнало дори да постна линка преди няколко седмици, в отделна тема, като отговор на дрязгите покрай фелините и т.н. Един вид "да се караме, караме, ама да имаме едно на ум, да не ходим в крайности и т.н."

Сега, ултимативно зло ли е да се караме? Трябва ли след две страници дискусия да теглим чоп и да се хванем за ръчички зад дадено решение?

Не. това е форум. Идеята е тук е да се води дискусия, да се стига до Истината с главно И. Без обаче да насочваме страстите извън това.

И е много хубаво да има Арбитър от някакъв сорт. Да каже: "Чух ви! Отсъждам! Казах!" Точно това е нереалистичното на твоята история, Къртач. Такъв Арбитър напоследък се появява все по-рядко. Не, не обвинявам Батугой. И той е човек, и той семейство храни, и той има нужда от почивка. Не обвинявам и другите с тях също е така. Просто уточнявам откъде идват проблемите - просто трябва да има съдия, да има нечия дума, която е последна и т.н.

Какъв е другия проблем, специално в темата за ПР? Отчасти в мен. Защо не постнах линка по-рано? Защото тъкмо в този момент ми хрумна идеята. Мислех, че може и по-късно. Прочети първия ми пост - ще кажеш, че просто се допитвам до народа. Е, така и исках да бъде, но се оказа, че имам идеята твърде присърце.

Но не е само това. Виж как вървеше обсъждането. Вървеше най-малкото нормално, дори когато настоях върху моето мнение (без да се огранича до "Елендил: горе-долу, Вилорп: против"). После обаче... честно казано, не знам защо беше този реакционизъм. Според мен е напълно неприемливо:
-да се псува. Не, не ме интересува кой, как бил свикнал да говори. В българския език има удивителен знак. Във форумните среди по-силно чувства се изразяват и чрез форматиране на текста - чер, КАПС ЛОК и т.н. Следвайки градацията, следващите две стъпки по тази логаритмична скала са псувните и забитата кирка в монитора.
-да се обсъжда системата, без човек да е напълно запознат с материята, сиреч - системата.
-да се обсъжда системата, математическия апарат, който оформя законите на света, ако щеш, без да си правиш труда да правиш сметки. Не, не да си завършил Средно образование, че да знаеш геометрични теореми или нещо такова, тук дори, ако трябва да бъдем сериозни, в приказките за баланс има повече икономика, отколкото каквото и да е било друго. Но не държа и на диплома от УНСС, държа единствено да се правят сметките, да не се дава на око (ми то максимална атака 36, ама реално 30, ей-тъй като го фраснеш по фланга в обоза и му резнеш сухожилията на дванадесетопръстника, онзи е труп, братче, казвам ти...). Като се говори за баланс, когато някой ти твърди, че е счупен, ти гледаш да го обориш. Така постъпих аз, навремето Асен и Черното Слънце твърдяха, че Ловкостта е най-ценен показател, аз им виках, че ПР е също важен. Сега, все още съм на мнението, че Л не е толкова имбава спрямо СИ, но опитвайки се да сборя Фиоре със сносен фехтовчик, прозрях някои работи. Затова човек не трябва да пренебрегва сметките и билдовете.
-да се обсъжда баланс от човек, който е изрично против приказките за баланс. Това не мога да го схвана, честно.

Та тъй, навярно на няколко пъти съм прекрачил границата. Надявам се да не съм от причините Слънцето да не пише в "сериозните" форуми, а да се ограничава във форумните игри, нито Асен да не демонстрира особен интерес, както и Бат'Гойко, както и Ворак/Миро и Лоустеф, и Химера, и Резо, и Мистрал, и Андраш дори, да участват във форума. Ако някой има да каже нещо срещу моето държание тук, да си го каже в прав текст, че барем да се поуча, пък току-виж старите муцуни се завърнали, новите поостанали.

Но въпреки това не ми се вижда удачно да се следва принципа: "две страници се въртим в затворен кръг -> зарежи".

По твоите мисли:
ИН си е много на място и като логика, и като баланс при стрелковите оръжия. Бабаитът като е по-як ще мята по-далеч и ще боли повече - прочети в книгата правилата за хвърлен предмет. БЩ не се добавя, но щетите зависят от СИ. Не наричай атаката/стрелбата "сила на удара", защото е всичко друго, но не и това. Също така, арбалетът не може да ползва нито СИ, нито Л, нито ИЗ, нито познание Актьорско Майсторство и т.н. за вторичен показател. Като отсееш абсолютно всички "кандидати" остава ИН и като се замислиш, логика не отсъства: все пак не е просто да целиш нещо, трябва да преценяваш парабола, сила на вятъра, че дори и да се съобразяваш със самия механизъм. Но както и да е, не мислите ти за ПР са ми основната идея, а това, което го написа в началото и за което намекна.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон авг 03, 2009 10:16 pm

Айде айде разкиснахте се. Сега ше гушнете и се целунете. друг е въпроса че именно троленето но Хам донякъде потдържа дискусията щото той спеми а нии му се връзваме, но пак накрая изкача по нещо като Слабата точка което на мен много ми хъресва между впрочем и ако хам се накани ще го помоля да отцепи темата като отделна.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт авг 04, 2009 12:07 pm

Ти правило едно на форумите не си ли научил? Админ няма как да троли :D

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт авг 04, 2009 7:49 pm

Брей, да не си даде почивка малко човек, ей ;)
Сега ще видя, кви сте ги дробили във въпросната тема. Ама аз нали съм ви казал, какво най-много бих му дал на ПР - да ограничи прицелването. Не е никак малко, а и ми решава и някои проблеми, които и без това виждам в това прословуто прицелване, което е уж за удобство в системата, ама е й слаба дупка в нея.

ПП: А който псува му трия постовеъте просто... ако ги видя де.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт авг 04, 2009 10:36 pm

То само Хам псува, ама ако му зтриеш въпросинте постове ранка му ще падне на заек или най-много на стар заек... Не е ли време да се хлопне тая тема??
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт авг 04, 2009 11:04 pm

Коя от всички? Време е дасе хлопнат доста теми и да се поразчистят, ама пусто нямам време за това.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
kartacha
Вечният новак
Мнения: 987
Регистриран на: съб дек 22, 2007 5:11 pm
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнение от kartacha » съб авг 15, 2009 4:54 pm

Радвам се, че намерихме общ език без да се псуваме, обиждаме и без въпроси от типа на "Абе ти луд ли си?". Ясно е, че за една ползотворна дискусия това е лошо.
П.П.: Шам, подчертах липсата на арбитър като основен проблем инак нямаше да я има тази тема. Не вярвам само заради теб да не влизат тези хора.
За феновете на Diablo:
http://diablo-bg.site50.net

Отговори