Предлага се малка промяна по езиците

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Предлага се малка промяна по езиците

Мнение от hameleona » ср юли 07, 2010 1:16 am

Мисля, че всички тук ще се съгласят, че да се хвърлят ценни ТР за развиване на език до висока степен, само и само, за да го говорят свободно е голяма грешка. По принцип от години мисля друг начин за оправяне на езиците, но за сега предлагам следната промяна на таблицата, която показва горе-долу, на какво ниво владеете умението:

6-7: Уменията на героя му разрешават да разбира другите, ако те специално се опитват да говорят бавно и отчетливо. Проверка по УФУД се прави само когато самия герой се опита да говори или другия не се старае специално да го улесни в разбирането;

8-10: Героят разбира и владее езика на високо ниво (дали може да пише и чете на него зависи от неговия Интелект). В свободен разговор не е необходимо да се ползва УФУД. Проверка се прави само когато героят се опитва да подслуша чужда разговор, както и при четене (ако Интелекта му позволява), ако писмото е писано с трудно четлив почерк - Разказвачът преценя дали ситуацията е такава.

10 до 11: Героят няма нужда от проверка, за да разбира езика - владее го на нивото на родния си език. Проверка може да се наложи единствено в много редки случаи - когато подслушва разговор и до него достигат само отделни думи, или друга подобна ситуация, свързана с недостиг на информация. Проверка се прави и при опит за имитиране на специфични диалекти на съответният език.

12+: Перфектно владеене на езика. Ако се прави проверка, то е за да се разчете силно архаичен текст (текст на поне шест-седем века).

Подчертава се, че насоките са примерни и не се препоръчва голямо задълбаване в множество проверки.
Пак благодарност на Шамайоци, който ми напомни, че на 12 степен е хубаво да има още нещо :D

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юли 07, 2010 9:20 am

Хам това дето си писъл е цитат от книгата, само дето вместо на 12 тоталния майсторлък в езика си го направил плаващ. Просто усложняваш излишно нещата. Отделно забележи че и по език моежш да по лучиш урок и при това доста по успешен, защото родния език го владееш на нивото на интеликта. Престави си един Елф склонин да те учи как мята 18+3зара, извади сега 16 и кажи при средан зар на оке ниво ще си вдигнеш езика с тия скромни 12ТР дето ти падат от небето, ако не си го вледеел до момента?

Няма нужда нещата да се правят сложни като сего не са такива.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср юли 07, 2010 11:03 am

Всъщност нещата не са усложнени, просто скалата е "издърпана" надолу от една степен натам ;) . И е добавено "перфектното" владеене на езика на 12та степен ;) .
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юли 07, 2010 11:32 am

Да ама език може да се владее и над тази степен, по дефиниция родния език го владееш на нивото на интелекта. Аз проблеми с така разтеглената скала нямам, но и не виждам особен смисъл от нея.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 07, 2010 1:41 pm

основната разлика е +19 ТР, които иначе трябва да дадеш, за да говориш свободно езика. Сега е нужно само 15, ако си го взел на 6 от самото начало. И без туй само мазохисти ги развиват, нека да са по-лесни за изучаване ;)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср юли 07, 2010 3:02 pm

Да, придаването на по-голямо значени ена 6-тата степен е добра идея.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » ср юли 07, 2010 4:04 pm

Абе венка аз идвам и го плюя тука това за 6-та и 12-та ти минаваш след мене и пляскаш =) Бива ли така =Р.

Само да не стане прецедент и да се пренесе на всичко...
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 07, 2010 4:07 pm

Готино е, когато всшата власт се съобразява с теб :twisted:

Отговори