Оръжия и Ролеви Игри

Стари теми

Модератор: Модератори

Отговори
Потребителски аватар
Dragony
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: пет апр 09, 2004 3:17 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Dragony » чет яну 13, 2005 1:10 pm

За сравнение, ето размерите и теглото на наякои оръжия:
Источник: Коллекцията на Лондонския Тауър и Събранието на Уолис
Извинявам се, че материалът е на руски

Клинковое оружие
Скандинавия, IX-X вв (тип К по Петерсену). Длина - 76.5 см, ширина клинка 5.4 см, вес - 1.14 кг.
Германия, вторая половина XII в. Длина - 82.2 см, ширина клинка - 5.1 см, вес - 1.2 кг.
Англия, XIII в. Длина - 84.7 см, ширина клинка - 5.1 см, вес - 0.68 кг.
Франция, около 1340. Длина - 85.7 см, ширина клинка - 4.7 см, вес - 1.16 кг.
Франция, конец XIV в. Длина - 76.2 см, ширина клинка - 6.0 см, вес 1.36 кг.
Франция, вторая половина XIV в. Длина - 74.5 см, ширина клинка - 5.7 см, вес - 1.45 кг.
Германия XVI в. Длина - 107.2 см, ширина клинка - 3.3 см, вес - 1.5 кг.
Германия XVI в. Длина - 97.2 см, ширина клинка - 4.2 см, вес - 1.60 кг.
Германия XVI в. Длина - 100.3 см, длина рукояти - 24.5 см, ширина клинка - 2.7 см, вес - 1.16 кг.
Эсток, Германия, около 1570 (треугольный в сечении клинок, рукоять с бугелями, кольцами и т.п.). Длина - 106 см, ширина клинка 1.9 см, вес - 1.5 кг.
Эсток, Германия, около 1630 (треугольный в сечении клинок). Длина - 140.9 см, длина клинка - 119 см, ширина клинка - 2.5 см, вес - 1.15 кг.
Эсток, Германия, около 1630 (ромбовидный в сечении клинок). Длина - 129.5 см, длина клинка - 110 см, ширина клинка - 1.3 см, вес - 0.78 кг.
"Воловий язык", Феррара, ок. 1486. Длина клинка - 31 см, ширина клинка - 7.8 см, вес - 0.61 кг.
"Воловий язык", Феррара, ок. 1500. Длина клинка - 48.6 см, ширина клинка - 10.3 см, вес - 1.12 кг.
"Воловий язык", Феррара, ок. 1500. Длина клинка - 25.4 см, ширина клинка - 9.4 см, вес - 1.035 кг.
Древковое оружие
Алебарда, Швейцария, кон XIV нач XV вв. Длина лезвия - 37.5 см, вес лезвия - 2.04 кг.
Алебарда, Германия, 1500. Длина лезвия - 41.3 см, вес лезвия - 2.01 кг.
Алебарда, Германия, 1593. Длина лезвия - 59.7 см, вес лезвия - 4.82 кг.
Полэкс, ок 1500. Общая длина - 177.8 см, вес лезвия - 2.92 кг.
Полэкс, первая половина XVI в. Общая длина - 237.5 см, вес лезвия - 3.49 кг.
Вуж, первая половина XVI в. Общая длина - 246.4 см, вес лезвия - 4.11 кг.
Протазан, Италия, нач XVI в. Общая длина - 211.1 см, вес лезвия - 2.15 кг.
Протазан, Италия, нач XVI в. Общая длина - 255.9 см, вес лезвия - 1.81 кг.
Протазан, Италия, нач XVI в. Общая длина - 232.4 см, вес лезвия - 2.66 кг.
Билл, Англия, нач XVI в. Общая длина - 217.1 см, вес лезвия - 4.51 кг.
Билл, Англия, XVI в. Общая длина - 204.5 см, вес лезвия - 2.30 кг.

Модерирано от Бат Гойко:
Не схващам идеята. В играта изрично си пише, че теглото на оръжията е завишено и ако искате да ползвате нови реално съществували оръжия, ще се наложи да повишите теглото им поне с 50%, но най-добре да го сравните с поместените в книгата тегла.
Иначе мнението е интересно, но ако не намеря къде да го предместя (не знам дали си струва да се отваря нова тема, в която да се обсъждат любими оръжия, тегла и методите им на използване, но сигурно ще представлява инетерс все пак), ще й създам отделна тема, която ще е в нашия форум, но няма да касае пряко нито света, нито системата Аксиом16. Най-късно утре това мнение, и всички, които го коментират ще бъдат отделени в нова тема. Ако има интерес към нея, тя ще си остане, ако ли не... ще я зачистя.
"... и изрече с глас, наподобяващ шума на вятъра: Сам! И какво от това? Аз съм дошъл сам и сам ще си отида в мъглата."

Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет яну 13, 2005 1:19 pm

Билл, Англия, нач XVI в. Общая длина - 217.1 см, вес лезвия - 4.51 кг.
Билл, Англия, XVI в. Общая длина - 204.5 см, вес лезвия - 2.30 кг.
Бре, доста голяма разлика в теглата...Странно.

По повод двете алебарди - ако тръгнеш да ги оравновесяваш, за да са ти по-удобни, по-добре им скъси и дръжките...

Абе както и да е - нещото, върху което исках да акцентирам, че трябват по-подробни указания за носенето на оръжия с една и две ръце.

zhar
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср яну 05, 2005 12:12 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от zhar » пет яну 14, 2005 12:10 am

Headless написа:Амм невъзможна комбинация: Два лъка
Два лъка верно не може,но два арбалета(от тея за една ръка) трябва да може.Въпроса е как ще се оформят наказанията за ползване на две стрелкови оръжия?

Потребителски аватар
Headless
Калфа
Мнения: 39
Регистриран на: ср мар 13, 2002 8:15 pm
Местоположение: TaM npu PeKaTa

Мнение от Headless » пет яну 14, 2005 1:53 am

Амм тези два арбалета за по една ръка ако ми и кажеш как ги зареждаш ? Не че нещо ама дори и сега когато пистолетите им ръгаш само по 1 пълнител и продължаваш когато стрелят с два пистолета ги оставят и вадят други защото презареждането им е трудно и изисква много време. Иначе невъзможни комбинаций е примерно онази дворъчна бравда от диабло която в Ендивал е кръстена Беридаш ако не се лъжа (найстина не знам как се казва) която е необходимо да се хване под острието (то буквално и заобикаля ръката) много неудобно според мен оръжие обаче за една ръка пък е просто изключено. Повечето оръжия който не са балансирани като големи чукове и брадви (под балансирани имам в предвид за една ръка) биха били свръх неудобни за въртене. Пробваите се каквото и да е нещо което е доста тежко в едния край да го повъртите малко и ще разберете.

Впрочем тук възникна нещо интересно за оръжията и имам един въпрос за тези който разбират от отръжия повече от мен. Интересно ми е да знам имало ли е такива оръжия който са произвеждали звук при употребата си ? Тоест не говоря за стрели с разменени опашки или за боли и прашки а за остриета на който специално са се пробивали дупки за да преминава въздуха през тях като се въртят и да свири. Идеята около пеещите остриета винаги ме е вдъхновявала. Хмм иначе това си е яко офф-топик :)
Слепия вижда ,това което иска Зрящия ,това което мрази а Mечтателят това за което бленува. Реалноста не е за човечеството

Потребителски аватар
Dragony
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: пет апр 09, 2004 3:17 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Dragony » пет яну 14, 2005 11:05 am

Хедлес, поздрави.
Бердашът си е съвсем реално съществуващо оръжие. Достатъчно ти е да погледнеш рисунка на руски стрелец с фитилно оръжие и да видиш на какво си е подпрял пушката ;)
Оръжия издаващи звук, хмм, сега като се замисля индийските саби-камшици (уруми) издават ужасяващ звук докато се използват, но това е страничен, а не търсен ефект

уруми:
Изображение
"... и изрече с глас, наподобяващ шума на вятъра: Сам! И какво от това? Аз съм дошъл сам и сам ще си отида в мъглата."

Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет яну 14, 2005 1:24 pm

Я кой ме е изпреварил за урумите. Драгъни, признавам те и че си бърз, и че си по-добре подплатен с материал от мен, не знам от къде си извадил тая картинка. Впрочем, имало ли е период, когато тия са били с някаква по-широко разпространение, чини ми се, че винаги са си били малко или повече екзотика и са били в ръцете на доста ограничен брой хора.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет яну 14, 2005 2:56 pm

http://www.rpg-rebellion.net/forum/view ... 3&start=75

Тука има такава тема, ама позамря.[/u]

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет яну 14, 2005 6:30 pm

Тя тук темата тръгна от другаде, но... нищо не й пречи да се доразвие.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Dragony
Стар заек
Мнения: 7
Регистриран на: пет апр 09, 2004 3:17 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Dragony » пет яну 14, 2005 6:35 pm

Няма да е зле Бат' Гойко да постне оръжията използвани в сетинга на Аксиом, и да обсъдим едно-друго ;)
"... и изрече с глас, наподобяващ шума на вятъра: Сам! И какво от това? Аз съм дошъл сам и сам ще си отида в мъглата."

Изображение

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет яну 14, 2005 6:51 pm

Headless написа: Интересно ми е да знам имало ли е такива оръжия който са произвеждали звук при употребата си ?
8) Шурикен 8)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

zhar
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: ср яну 05, 2005 12:12 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от zhar » пет яну 14, 2005 6:54 pm

Headless написа:Амм тези два арбалета за по една ръка ако ми и кажеш как ги зареждаш ? Не че нещо ама дори и сега когато пистолетите им ръгаш само по 1 пълнител и продължаваш когато стрелят с два пистолета ги оставят и вадят други защото презареждането им е трудно и изисква много време.
Сългасен съм,че бавно ще се зарежда,спор няма, но това не пречи да се ползва имемно каткто ти каза за пистолетите - да се стреля по веднъж и след това да се хвърлят на земята,ако няма време за презареждане.Иначе би трябвало да могат и да се ползват две метателни оръжия май.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет яну 14, 2005 7:04 pm

Ама никак даже.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон яну 17, 2005 12:33 pm

zhar написа:
Headless написа:Амм тези два арбалета за по една ръка ако ми и кажеш как ги зареждаш ? Не че нещо ама дори и сега когато пистолетите им ръгаш само по 1 пълнител и продължаваш когато стрелят с два пистолета ги оставят и вадят други защото презареждането им е трудно и изисква много време.
Сългасен съм,че бавно ще се зарежда,спор няма, но това не пречи да се ползва имемно каткто ти каза за пистолетите - да се стреля по веднъж и след това да се хвърлят на земята,ако няма време за презареждане.Иначе би трябвало да могат и да се ползват две метателни оръжия май.
Не виждам проблем за стрелба. Даже мисля че не трябва да има наказание.

Потребителски аватар
Headless
Калфа
Мнения: 39
Регистриран на: ср мар 13, 2002 8:15 pm
Местоположение: TaM npu PeKaTa

Мнение от Headless » пон яну 17, 2005 1:27 pm

Явно не си дървал машите съвременни леки оръжия което ме навежда на мисълта че до армията не си стигал. Освен това нямаш и идея за спецификата на човешкото зрение което ме навежда на мисълта че не си слушал нито по физика нито по биология.
Наказание естествено има поради малката идея че двете ти ръце не са еднакви не се еднако силни нито еднакво прецизни. Прицелването се извършва на типа на виждането по права линия обаче ако ползваш две оръжия това се променя налага се да работиш на принципа на преспективата кадето точката в която всичко се съединява е целта и използваш ръцете си като линии който да опрат в тази точка. Пробвай ако искаш така вземи две пръчки по метър и половина и една кутия от пепси примерно заставаш на метър и 20 от нея и с двете пръчки се опитай да я хванеш и повдигнеш от земята или поставката на която я поставиш. Това е по лесното опръжнение за синхром за стреляне в синхром нямаш материали.

Колкото до метателните оръжия Дартс имате ли ми вземете две стрелички и ги хвърлете по мишената нека са 3 метра не повече ако оцелите поне с еднате мишената ще е добре.
Слепия вижда ,това което иска Зрящия ,това което мрази а Mечтателят това за което бленува. Реалноста не е за човечеството

Отговори