За Бутащата сила - бъг или не?!

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет яну 28, 2005 4:54 pm

Примера за Камък/Ножица/Хартия е основен за много игри и израз "до там ли опряхме" е меко казано не на място - едни от най-добрите стратегически, ролеви и т.н. компютърни игри се ръководят именно от него като база. Естетсвено го "разшумяват" със серия от допълнителни фактори, но като основа изхождат именно от него. Но не в това е въпроса, само го споменавам, за да не се впускате в излишни спорове - това е една от игрите, които постоянно се дават за пример, когато се говори за баланс в ПЦ игри.
Грейси е един от най-великите шампиони на свободни двубои (както и целия му род - май са околко 4 или 5 братя), както и корифея на бразилското джуджуцу, признато за може би най-дброто бойно изкуство 1 на 1. Не се наемам да споря дали това е така, но кариерата на грейси говори в негова полза - последният му мач до момента беше срещу Акебоно (бивш Йокозуна 260 кг, а Грейси е около 80) и той победи за по-малко от 2 минути.
Бонуси при успешно засрещане на атака със засилка трябва да има и те да са еднакви на бонуса от засилката (т.е. до +3 на зар щета). Това мисля, че за момента ще е достатъчно. За истински баланс на борбата, трябва д асе поиграе доста време. Засега мисля само да намаля бонуса върху атаката на СУ/4, защото той не се влияе от броните.
Засега толкова!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет яну 28, 2005 5:01 pm

Бобо W написа:Шум, шум, шум.
Досега не разбрах защо трябва да има бъг? Да не би един два е педесе гигант да не може да метне едно гоблинче на 20 метра?
Ами не може. Или по-точно-ако можеше, гоблинчето нямаше да има и теоретичен шанс да се изправи :).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет яну 28, 2005 5:21 pm

Асен:
1. Търся нещо, което да ми обясни изхвърлянето на човек върху теб. Значи изхвърляш го нагоре, междувременно се обръщаш, той пада, претъркулвате се и ти си отгоре. Аз ли криво го разбирам, или криво е написано.
2. Не е едно и също, защото още не ми е ясно, как ще скочиш със 70 килограма върху теб, както е по книга. Твойто клипче не показва скок.
3.Разбрахме се.
4. Много съм сигурен, защото чак драскотина няма да нанесеш, дори и силата да ти дойде само от лакътя.
5. Ще го поразгледам човека. Впрочем, по какви правила се правят тия битки и защо, аджеба, сайта дето ми го даде БатГойко мяза на кеч-история с 'king of the сage" и прочие. Въобще - тоя въпрос е за друга дискусия в друга тема.
6. И към БатГойко. Нищо, тя е много хубава, защото е проста и при случаен избор на едно от трите, шанса да спечелиш е един и същ. Лошото е, че твърде малко неща в реалността се подчиняват на подобна закономерност. Обикновено там нещата са наредени, а ако имаме такава верига, тя през 3 звена не минава, ами през доста повече (хранителен кръговрат). В игрите се използва, понеже е проста. Класически пример са стратегиите с 3 вида войска. При положение, че имаме една ролева система, доста сложна при това, такова неточно и нереално решение стои не на място. Ползвайте го като база, но не и в тоя профанен вид, щото изглежда смешно. А най-добре вместо a>b>c>a, a=b=c.
7.Хубав спорт е борбата и добро средство за самоотбрана (по някога). Както и ти спомена, тя е спомагателно умение.
Аз ти обяснявам, че оръжията са по-добри, но в А16 нещо странно защо не излиза така в битка 1 на 1. Срещу тази аномалия рева.

БатГойко - май отговорих по-горе и за Грейси, и за камък-ножица-хартия.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет яну 28, 2005 6:04 pm

Така наречената "аномалия" идва от това, че в момента, атаката на бореца е твърде висока и влиза винаги. Това е и проблема в реалния живот - ако борецът успее да влезе в теб, ти вече си загубил. Дотогава можеш спокойно да го държиш настрана с оръжието, че и да му нанасяш много сериозни щети, но докопа ли те е много лош. В момента пробелма е само в това, че с +6 към Атака, която не се интересува от бронята ти, всяка атака на бореца е успешна, за разлика от тази с оръжие - но взема да ми писва да го повтарям - по бива да се самокритикувам за това, ама чак пък толкоз :)
Колкото за изхвърлянето и подскачането с 70 кг на раменете - ми ако става дума за гигант с 200 кг, това е все едно обикноен човек да скача с 30 на гърба... мисля, че не само е възможно, но не е и никакъв проблем. Не става дума за големи скокове, а за отскачане. Да, тук съм имал предвид атрактивните, нагласени движения в кеча - все пак става дума за герои, които трябва да вършат героични дела.
А сега вместо да повтаряте, че нещо било сгрещшено или нереално, вземете дайте вашето конкретно предложение, как бихте желали да го видите (спокойно Асене, няма да орежа борбата до ниво да е неефективна, но определено ще има нужда от корекции). Друго голямо предимство на борбата е, че тя не ползва мана за своите специални атаки и може би това също беше грешка (макар и логически обоснована, тъй като си представях,че това е за сравнително слабо интелигентни създания)

ПП: Няма да коментирам повече балансирането чрез камък/ножица/хартия - препоръчват го далеч по-доказали се от мен дизайнери, така че не го подлагам на съмнение (онова с а=б=ц, го сочат като един от най-лошите примери, щото тогава значи, че имаме нужда само от "а"). Ако някой се чувства много напред с материала, че да оспорва световни дизайнери, които са сочени от останалите в бранша за корифеи - моля, нека да го прави. Аз си признавам, че за момента само се вслушвам в съветите на такива хора и се опитвам да ги разбера, а не да ги оспоря.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет яну 28, 2005 7:04 pm

Къде са ти статиите, когато ти трябват...пък после имало всичко в интернет. Дренки!
Както и да е, много ми се щеше да извадя един цитат от статия нa Дж. K. Шепърд (J. C. Shepherd), където обясняваше, как камък-ножица-хартия в обобщения си вариант прекрасно представя някои ситуации в икономиката и воденето на преговори, но почти нищо в заобикаляща ни природа, освен кръговрата на ресурсите и някакви квантови щуротии, не се подчинява на нея. Ако a>b и b>c най-често или a>c (условията за частичната наредба), или a и с cа ти несравними (по-лошия и неприятен вариант).
Не знам кой го препоръчва, но го разбирам - не оставя съмнения за липса на баланс, просто е и винаги работи. Както и ти каза - лесно е дори да я замаскираш. Друг е проблема, че по някое време земе та се появи аномалийка, ама нейсе. По-трудният вариант е да уравновесиш всичко, като не - не да получиш 3 еднакви неща, а 3 еднакви силни неща с различни предимства и недостатъци. Както и да е - ако ще продължим спора, нека да си отцепим темичка.

По повод скачането с тежест, което ни е по в темата, обикновен човек никак не скача с 30 кила на гърба лесно, особено ако са сложени някак си върху гърба му. Не знам носил ли си раница със силно изместен нагоре център на тежестта, ако си знаеш как 'хвърля'. Все ми се струва по-рационално при тая мелница просто да си го претърколи и после да се тръшне отгоре му (ето ти конструктивно предложение), от колкото да скача заедно с него.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет яну 28, 2005 7:15 pm

Андрас, аз изобщо не съм си представял да скача заедно с него при мелницата. Погледни пак първата анимацийка-просто в момента, когато го е вдигнал на рамене, пада назад заедно с него. Това вече не е базовия вариант, но се среща :).
За втората анимацийка-показал съм ти как си представям "Трепач" от борба в изправена позиция, а не варианта от пренасяне или партер.
За драскотините и дълбоките рани-опитай се да посечешот лакътя твърд предмет, да видиш колко надълбоко ще забиеш острието. Без да споменавам, че като се притисне към теб един борец, нямаш място да замахнеш за посичане изобщо, или има шанс да се посечеш сам...:)
Поздрави.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет яну 28, 2005 7:59 pm

И аз не си я представям, ама така казва книгата - с отскачане, . За това иде реч, че нещо не се връзва.

Що се отнася до движението от лакътя - имаш достатъчно сила. Ракета за бадминтон, с която е замахнато съвсем по правилника ти троши ръка. Вярно, рамото на силата е по-голямо, но пък е тъпа.
Направи опит, следващият път като готвиш месо да забиеш ножа - ще успееш.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет яну 28, 2005 8:54 pm

Andras написа:1. И аз не си я представям, ама така казва книгата - с отскачане, . За това иде реч, че нещо не се връзва.

2. Що се отнася до движението от лакътя - имаш достатъчно сила. Направи опит, следващият път като готвиш месо да забиеш ножа - ще успееш.
1. Ами аз мисля, че е сгрешен синоним :). Както се казва, не е важно дали скача, а че се тръшва отгоре му 8) .
2. Падна ми :lol: . Да, знам, че ще успея да го забия. А ти ми говореше за посичане с франциска (ръчна секира). Казано накратко, посичането иска сила, а това означва опора, рамо на силата...всичко, което борецът не ти позволява да постигнеш :).
Вече ти казах-ножът по принцип решава този проблем. Ако някой не го носи, може да бъде кофти изненадан колко безполезен е могъщият му магически двуръчен меч в някои ситуации :lol: . Моите герои по принцип си носят, играчите ми също имат този навик :).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет яну 28, 2005 9:21 pm

Франциската трудно се определя като секира, 'брадвичка' звучи по-добре и не трябва кой-знае колко сила за забиването й, понеже е била използвана за метателно оръжие. Всъщност, не знам дали съм употребил посичане по инерция с другите сечащи оръжия, не си спомням, но по-подхожда забиване за раните от нея.

Що се отнася до мелницата - дано действително е сгрешена дума. БатГойко, тъй ли е?

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет яну 28, 2005 10:35 pm

Andras написа:1. Франциската трудно се определя като секира, 'брадвичка' звучи по-добре и не трябва кой-знае колко сила за забиването й, понеже е била използвана за метателно оръжие.

2. Всъщност, не знам дали съм употребил посичане по инерция с другите сечащи оръжия, не си спомням, но по-подхожда забиване за раните от нея.
1. Доказано е, че хвърленото оръжие има по-голяма ударна сила. Тоест, това хич даже не е аргумент, че не се иска сила. Личното ми мнение е, че тя е по-скоро подобна на длето, така че за нея не важи аргумента за ползата при близък бой срещу борец. Не забравяй и факта, че е доста по-голяма от нож...помниш ли какво пише за дистанцията при борба?:)
2. За раните-да. Но за самото действие...чисто посичане си е.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб яну 29, 2005 12:21 pm

При един и същи замах, по-силен е удара, ако се забие веднага, от колкото ако прелети 5-6 метра. Проста физика. До колкото разбирам, обаче, ти искаш да ми кажеш, че замаха не е само от лакет. Да и рамото участва, тука си прави. Връщам се обаче на примера с ракетата за бадминтон - вярно с по-длъго рамо, но тъпа. И пак при пооложение че движението е от лакета (в бадминтона всички са от там, като изключим смач-а) троши нос много жестоко. Като се притисне до теб борец, нямаш място за замах, аз обаче ти говоря за мелницата, където бореца не ти контролира ръцете и място имаш. Впрочем, поради липса на франциска, упражних се с една малко по-голяма брадвичка, която хванах по-горе (е, не е честно, щото е по-тежка, но пък и аз не съм боец) - 2 см, достатъчно.

За движението - да, типично сечащ замах си е. Впрочем - какво длетоподобно намираш във франциската?

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб яну 29, 2005 3:21 pm

Andras написа:1. При един и същи замах, по-силен е удара, ако се забие веднага, от колкото ако прелети 5-6 метра. Проста физика.
2. За движението - да, типично сечащ замах си е.
3. Впрочем - какво длетоподобно намираш във франциската?
1. Освен, ако през тези метри продължи да се ускорява. Проста физика, както казваш:).
2. Именно:).
3. Я дай линк към снимка на франциска:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » съб яну 29, 2005 4:12 pm

асен написа:Освен, ако през тези метри продължи да се ускорява. Проста физика, както казваш
Боже Господи... кой ти е преподавал елементарната физика бе човек!?
Ти какво.. ще духаш след брадвичката, за да се ускорява допълнително ли!?!?
Освен да се забавя, след като я хвърлиш, франциската не прави нищо друго.

Now I've seen everything
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб яну 29, 2005 4:31 pm

Тц тц тц, не си прав, Аларисе, ускорява се, ама надолу. Нали за това пада, хехехехе. Асене, ако проклетата франциска се ускоряваше по посоката, по която е метната, Карл Мартел не е бил тъп човек и щеше да си ги мета от двореца, тамън докат стигнат Пиринейския полуостров, ще са със скоростта на метеорит. Много по-лесно от колкото да се мъкнеш чак до Поатие да трепеш проклетите араби :)
Хайде сега сериозно.
Асене, снимка на франциска не успях да намеря. Това долу обаче ще свърши работа, за да ти покаже, че 'малко' се различава от длето. Вярно е тесничка, но дръжката и острието са под прав ъгъл, най малкото.

http://www.nalanda.nitc.ac.in/resources ... pter7.html

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб яну 29, 2005 8:59 pm

Аларисе, сарказма ти е меко казано неуместен. Когато се нанася удар, това е ускоряващо движение до моментът на контакт. Когато нанасяйки удар пуснеш дръжката, кое те кара да мислиш, че ще спре да се ускорява? И никъде не съм казал, че ускорява до последния момент на произволна дистанция. Спрете с глупостите, изследването не съм го правил аз. Да ви цитирам данните за ножовете-16-17 мм чамова дъска се пробива с удар, същия нож, хвърлен от същия човек, пробивал 28-29 мм чамова дъска. Сори, но данните за секирите не ги помня. Освен това, нали се опитваш да ми докажеш, че франциската е като нож? Аз не съм съгласен де:).
Andras написа:1. Хайде сега сериозно.
2. Асене, снимка на франциска не успях да намеря. Това долу обаче ще свърши работа, за да ти покаже, че 'малко' се различава от длето. Вярно е тесничка, но дръжката и острието са под прав ъгъл, най малкото.

http://www.nalanda.nitc.ac.in/resources ... pter7.html
1. А така, и аз това предлагам.
2. Никаква снимка не виждам на посочения от теб адрес. Провери го пак, ако обичаш :). Но ако правилно те разбирам-именно това, че е тесничка имам предвид, но не е тънка като нож (говоря за дебелина на острието). Е, тясно острие, но дебело-на какво ти напомня? :lol: А това, как е дръжката, не влияе върху действието на острието в момента на контакт.
Поздрави.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » съб яну 29, 2005 11:55 pm

Асен написа:Когато се нанася удар, това е ускоряващо движение до моментът на контакт. Когато нанасяйки удар пуснеш дръжката, кое те кара да мислиш, че ще спре да се ускорява? И никъде не съм казал, че ускорява до последния момент на произволна дистанция
Така.. Ако ударът ускоряваше до контакт - щях да замахна от 3 метра и да се почувстваш все едно те удря товарен влак. Мускулите не могат да поддържат ускорение. Ускорението е за няколко стотни от секундата когато изтрелваш ръката си напред(говоря за удар с юмрук, нож, коса, и малка пластмасова бъркалка за чай).

Мисля че не просто ще спре да ускорява, ами ще почне да се забавя по 2 причини:
1. Ускорение има тяло под действие на сила. Когато пуснеш дръжката - не прилагаш сила.
2. Понеже във вакуум не съм чувал да се замерят с ножове ще приема наличието на атмосфера. Тя оказва съпротивление, което забавя летящия предмет. Ай сега добави и гравитация и получаваш какво? - балистична крива.
3. Не са за пренебрегване 80-те килограма човешка плът пред острието, ако правиш удар, а не хвърляш.

Така... а дали ударната сила е повече - Андрас си го каза - при еднакъв замах. Но при въртящ се нож не е еднакъв замаха. По-голямата ударна сила идва от въртеливото движение. Което също си е закъснително, а не ускорително..... цепиш!?
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Tinuviel
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: ср авг 21, 2002 10:36 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Tinuviel » съб яну 29, 2005 11:59 pm

Асен написа:Аларисе, сарказма ти е меко казано неуместен. Когато се нанася удар, това е ускоряващо движение до моментът на контакт. Когато нанасяйки удар пуснеш дръжката, кое те кара да мислиш, че ще спре да се ускорява?
Ускоряващо е движение, което става под действието на сила, тъй като тя внася допълнително ускорение. В случая ти прилагаш сила еднократно - при замаха, и след това нямаш контакт с брадвата. Точно защото е закъснително движението и тя се забавя, а и й действа силата на гравитацията - пада, а не излита в стационарна орбита.
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед яну 30, 2005 12:01 am

Нека да дам следната формула a=F/m. Ще оставя на читателите да се сетят как се нарича тя. Важното е, че за да се увеличи ускорението, трябва или да се увеличи силата, която действа на франциската (а тя си лети недокосвана от никой), или да се намали масата й (а нищо не пада от нея).

На линка няма картинка, това ти казах. Има обаче три думи, които ясно ти казват, че за длето реч не иде. Най-малкото, защото длетото има овално сечение.
Последно - да, острието на франциската е остро, като на нож.
Последна промяна от Andras на нед яну 30, 2005 12:06 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед яну 30, 2005 12:36 pm

Andras написа:1. Нека да дам следната формула a=F/m. Ще оставя на читателите да се сетят как се нарича тя. Важното е, че за да се увеличи ускорението, трябва или да се увеличи силата, която действа на франциската (а тя си лети недокосвана от никой), или да се намали масата й (а нищо не пада от нея).

2. Има обаче три думи, които ясно ти казват, че за длето реч не иде. Най-малкото, защото длетото има овално сечение.

3. Последно - да, острието на франциската е остро, като на нож.
1. Силата не се увеличава, прав си. А сега си представи три неща. Второто няма да ти го опиша с формули, защото не съм физик:).
Първото-замахвам. Силата се генерира от краката, за да е максимална, като преминавайки нагоре по тялото се включват постепенно и другите мускулни групи, задейства голяма част от телесната ми маса и тази на самата секира (като при удар с ръка или оръжие за близък бой-според изследванията, добрия боец ще задейства поне 30% от собственото си тегло), стига до точката на "изпускане" на секирата...
Изпускам я. Тя изведнъж се е лишила от "допълнителното тегло" от поне 325-30 кг-масата, която съм задействал при хвърлянето. Покривам ли ти формулата? :) А сега да ти кажа-не мисля, че тази формула е точната за метателно оръжие-по-скоро ти трябват формули от аеродинамиката:).
Второ-забравяш набраната инерция...
Трето-силата Х може да ускори франциската до скорост А. Започваме от положение на покой и ускоряваме до момента на контакт (говорая за удар в близък бой). Къде пише, че съм успял да постигна максималното ускорение, което може да ми даде силата, която съм генерирал? Затова късите удари са по-слаби (относително слаби де :) ). А сега си представи как удрям с дълъг удар-доста по-близо съм до максималното си ускорение. А сега си представи, как пускам секирата. Ще продължи ли да ускорява? Зависи дали вече съм постигнал максималното ускорение при това движение.
И четвърто-не ви карам да се съгласявате с мен! Цитирах ви данни от изследване, което не съм провеждал аз, а вие се засилихте да ми доказвате, че не било точно (и то с грешни формули, защото за метателни оръжия ви трябват формулите от аеродинамиката, а не от статика и кинематика).
2. Добре-дори и да си прав за франциската, това дава две оръжия, които можеш да използваш в близък бой-айде да са малко повече. Но въпреки това, всякакви мечове, рапири, и други подобни (за алебардите не говоря) са...да кажем, трудни за използване:).
Впрочем, не всяко длето има овално сечение. Има и доста тънки:).
3. Никога не съм твърдял, че не е остро.
И дайъте да се върнем към бутащата сила!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Tinuviel
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: ср авг 21, 2002 10:36 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Tinuviel » нед яну 30, 2005 12:43 pm

Аеродинамиката е част от Механиката и й действат същите принципи, които Нютон е формулирал. Аз следвам физика и мога да ти кажа - франциската не се ускорява допълнително след като си я хвърлил. В допълнение - сравнението между удар, държейки брадвата и удар като последната се хвърля, не е точно, тъй като при държането удара зависи от линейното ускорение най-вече, докато при хвърляне - от кръговото, което в зависимост от хвърлянето е доста по-голямо от първото. По този параграф евентуално мога да се съглася с теб. Но не - едно тяло не може да продължи да се ускорява - доколкото виждам ти под ”ускорява” разбираш да се ”увеличава началното ускорение” - след като вече не му действа началната сила. Освен, ако не го пуснеш надолу, в която посока му действа силата на гравитацията непрекъснато и то действително ще се ускорява.
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед яну 30, 2005 3:37 pm

Добре, да се върнем на по-свързаните с темата въпроси. Изяснихме, че с леки и къси оръжия - освен тези, за които говорихме, бокс, всевъзможни къси остриета и прочие, би могло да се отвърне при мелницата, изяснихме, че вероятно не става дума и за скачане (нали го изяснихме?)...Връщаме се на главния въпрос със бутащата сила, която вече усещам как ще опре отново до физика. Някой може ли да систематизира всички предложения, дето бяха дадени?

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 31, 2005 6:05 pm

Аз мога да я систематизирам, кратко и ясно.
1. Бутащата сила в оригиналния си вариант е неубедително нереалистична, за да бъде оставена така.
2. Това налага тя да бъда променена.
3. Това е направено. Очаквайте скоро на сайта в секция допълнения и приомени или както се води там.
4. Изменено е правилото за образуване на МТ и МР - това някъде вече го споменах, та те ще се ползват като основни за новите формули и правила за бутаща сила, борба и ефекти.
5. Формулите за БС и за борба не са сериозно променяни, някои дори са си напълно същите.
6. Всяко влизане за борба (началното), както и бутане с тяло дава право на Предизвикана атака от страна на опонента (само на него).
7. Променено е правилото за бонусите от това да си отгоре или отзад, като е съобразено с общо правило за клекнал и легнал противник (то също е опростено и е променено)
8. Правилото за ефекта когато си клекнал/легнал е така: За всяко 1 ниво разлика (нивата са 3 - легнал, клекнал и прав) героите получават по +/-2 към своята атка, в зависимост дали са отдолу нагоре или отгоре надолу. Така, когато се води борба в партер, този отгоре е клекнал, а другият се брои за легнал. Това води до +2 към едните атаки и -2 към другите. Това правило важи за всички и по този начин се намалява бонуса към атака към клекнал противник. Усложнението към стрелба също е от 2 за клекнал и 4 за легнал. Това е всичко.
9. Може да е имало и други новости, но съм ги забравил :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон яну 31, 2005 8:09 pm

BatGojko написа:6. Всяко влизане за борба (началното), както и бутане с тяло дава право на Предизвикана атака от страна на опонента (само на него).
ако борец нападне с борба/блъскане герой, който има продължителна атака, то самата предизвикана атака ще е само към бореца или има възможност да се продължи и към някой друг евентуално?
Аз лично смятам, че трябва да е само към бореца... просто исках да уточним, че е възможно някой и това да попита :)

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон яну 31, 2005 8:33 pm

Прав си, би следвало да е само към боеца. Не си спомням да съм уточнявал, но е логично Продължителната атака да действа само при стандартна атака, но не и при контра или предизвикана.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон яну 31, 2005 9:59 pm

Tinuviel написа:Аз следвам физика и мога да ти кажа - франциската не се ускорява допълнително след като си я хвърлил. В допълнение - сравнението между удар, държейки брадвата и удар като последната се хвърля, не е точно, тъй като при държането удара зависи от линейното ускорение най-вече, докато при хвърляне - от кръговото, което в зависимост от хвърлянето е доста по-голямо от първото. По този параграф евентуално мога да се съглася с теб.
Добре-аз не следвам физика. Опитал съм се да обясня нещо, което знам, че е така (по-точно, намерил съм данните)-и явно не съм се справил. Но щом "кръговото ускорение е по-голямо от линенйното", значи все пак силата на хвърлената секира е по-голяма. С това предлагам да сложим точка на този спор-темата все пак е за бутащата сила.

А за бутащата сила-чакаме новите правила:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон яну 31, 2005 11:27 pm

Да, нека да оставим темата, щото физиката не ти е силна страна (впрочем апарата, който ползвахме е от 8 клас), а и действително не е за тук. Чакаме новите правила действително.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт фев 01, 2005 3:55 pm

Andras написа:Да, нека да оставим темата, щото физиката не ти е силна страна
Чакаме новите правила действително.
В сравнение с Тинувиел-със сигурност не е:). И няма как да бъде иначе, още повече, че тази наука ме интересува в доволно ограничена област. Едва ли някой тук е понаясно от мен с моята специланост, пък и всеки би могъл да каже същото за себе си :).
Бат'Гойко, не се увличай в свалянето на бонусите на бореца, само това ще ти кажа... 8) Дори и по правилата в момента, със Атака от СУ/2, нямаше особени шансове срещу специалист в юмручния бой... вижте специалния удар "изпреварване"!:)
Поздрави.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Avatar
Чирак
Мнения: 27
Регистриран на: нед сеп 07, 2003 10:31 pm
Местоположение: Varna

Мнение от Avatar » чет мар 17, 2005 10:16 pm

Ми, Бобо, не знам как си го представяш това. 20 метра не са малко никак.Колкото и да иска не може да го метне на 20 метра, освен ако не притежява сила над 20, което си е много. Е я си представи оня Прийст Уатърдейл(мисля че тъй му беше второто име),чернокожия баскетболист да метне едно хлапе дето тежи 20-30 кила на 20 метра. Малко нереалистично не мислиш ли?

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » ср юли 06, 2005 7:23 pm

BatGojko написа:Аз мога да я систематизирам, кратко и ясно.
1. Бутащата сила в оригиналния си вариант е неубедително нереалистична, за да бъде оставена така.
2. Това налага тя да бъда променена.
3. Това е направено. Очаквайте скоро на сайта в секция допълнения и приомени или както се води там.
4. Изменено е правилото за образуване на МТ и МР - това някъде вече го споменах, та те ще се ползват като основни за новите формули и правила за бутаща сила, борба и ефекти.
5. Формулите за БС и за борба не са сериозно променяни, някои дори са си напълно същите.
6. Всяко влизане за борба (началното), както и бутане с тяло дава право на Предизвикана атака от страна на опонента (само на него).
7. Променено е правилото за бонусите от това да си отгоре или отзад, като е съобразено с общо правило за клекнал и легнал противник (то също е опростено и е променено)
8. Правилото за ефекта когато си клекнал/легнал е така: За всяко 1 ниво разлика (нивата са 3 - легнал, клекнал и прав) героите получават по +/-2 към своята атка, в зависимост дали са отдолу нагоре или отгоре надолу. Така, когато се води борба в партер, този отгоре е клекнал, а другият се брои за легнал. Това води до +2 към едните атаки и -2 към другите. Това правило важи за всички и по този начин се намалява бонуса към атака към клекнал противник. Усложнението към стрелба също е от 2 за клекнал и 4 за легнал. Това е всичко.
9. Може да е имало и други новости, но съм ги забравил :)
Ето още нещо, което да сложите при ъпдейта на сайта (напомням ако сте забравили). Самата тема ще я заключа, а след ъпдейта направо може да се изтрие, защото някъде по пътя се изроди в напълно безмислен и неразбираем за страничните наблюдатели/читатели спор, без принос към системата или дори към общата култура на четящите я.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Заключена