Стряскане на противниците

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Стряскане на противниците

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 8:36 pm

Още не съм изчел цялата книга (във сесия съм след две седмици ще съм мноооого по-активен - имам една камара идеи, но искам да ги "изпипам", а сега от учене няма време), ама поне правилата минах и ми направи впечатление - много свобода е дадена на Разказвача. Единственото ограничение е общата логика. Според би било по-добре някои съображения "от обща логика и реализъм" да се споменат изрично и да са задължителни поне за начинаещите Разказвачи. А иначе ако той иска да въоръжи героите със плазмена базука ще го направи и никой нищо не може да нправи.
Ето и едно такова събражение "от обща логика" - противниците да се плашат от употребата на барут и бойни магии (огнена топка, светкавица). Особено за животните и ниските нива противници (елементарни бандюги) това би следвало да е почти задължително. Никой вълк не стои наоколо ако се гърми, а и за по-обикновените хора важи същото. Всъщност бандитите би трябвало да се разбягват веднага щом някой магьсник пусне първата по-очевдина магия (т.е. ефектът й да е лесно забележим).
Така както съм почнал да спомена и още нещо - няма да е зле някои СУ (Специлни Умения) да са "забранени" за някои раси. Аз например не виждам изобщо джудже акробат. Или гигант стрелец (това по може но със сериозни ролеви основания).
Имам и още идеи, но засега толкова.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Re: Стряскане на противниците

Мнение от Асен » нед фев 06, 2005 9:10 pm

lowstef написа:1.А иначе ако той иска да въоръжи героите със плазмена базука ще го направи и никой нищо не може да нправи.

2. Ето и едно такова събражение "от обща логика" - противниците да се плашат от употребата на барут и бойни магии (огнена топка, светкавица). Особено за животните и ниските нива противници (елементарни бандюги) това би следвало да е почти задължително. Никой вълк не стои наоколо ако се гърми, а и за по-обикновените хора важи същото. Всъщност бандитите би трябвало да се разбягват веднага щом някой магьсник пусне първата по-очевдина магия (т.е. ефектът й да е лесно забележим).

3. Така както съм почнал да спомена и още нещо - няма да е зле някои СУ (Специлни Умения) да са "забранени" за някои раси.
1. Ако Разказвача иска да си създава проблеми сам, винаги може да го направи и въобще не задължително да е по толкова толкова екстравагантен начин:).
2. Ами зависи-гоблините може да не се изплашат от огнени магии, защото знаят, че ще понесат по-малки поражения. Обикновените селски разбойници може да побегнат-или да концентрират усилята си да очистят мага. Ако численото превъзходство е на тяхна страна, добре е да си е направил добри защитни магии:).
3. Твърдо съм против! Ако някой иска да си използва природните дадености на расата на максимална степен, все едно ще се придържа към повече или по-малко "стандартнит" схеми-те са такива именно, защото в огромният брой от случаите му носят предимство. Например, джудже със секира, чук или боздуган; елфът ще ползва мечове, лъкове, копия и фехтовални оръжия; Гигантът ще ползва двуръчни, за да използва цялата си Базова Щета...
Не виждам обаче причина да няма джудже-акробат, което се бие с два кинжала! :) Просто няма таква! Представи си следното: нисък, здрав, мощно сложен човек с дълги ръце. Може ли да направи "циганско колело"? Със сигурност! А да се бие с два кинжала? За неговото телосложение те са оптимални, защото едва ли ще предпочита да маневрира, вероятно ще избере средна и близка дстанция или борба, за да използва ниския си център на тежестта!
Гигант-стрелец защо да няма, така и не разбрах, как си представяш, че ловуват гигантите-гонят дивите кози с двуръчен меч? :)
С две думи-в логичната мисъл е истината!:)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 9:26 pm

Стряскането по принцип беше предвидено основно за диви животни. А и повечето селски бандити ще се разбягат при вида на един магьосник без да се замислят. Так като се замисля те ще се разбягат при вида на противнк със солидна броня и двуръчно оръжие (на принципа "що да са трепа с тоа кат след малко ша доди невъоръжен търговец").
Що се отнася до "забраната", тя не е забрана - в крайна сметка Разказвача си прави каквото си иска (не случайно на Запад понякога им казват GameMaster). В този дух е и примера с базуката. Идеята ми беше, че някои умения все пак се предполага да са расово ориентирани. А джуджето е колкото високо толкова и широко плюс солидно тегло - не може да прави салто, вярвай ми физик съм, горе-долу ги разбирам тия работи. Не че е изобщо забранено от природата, но ще е СУПЕР необикновена случка дори да не взимаме под внимание предразсъдъците им относно твърдото стъпване на земята (та те дори кон не могат да яздят както трябва по дяволите). Я да взема да дам и други примери - гоблин-алхимик; щарх-изобретател (те са по принцип био-ориентирани) и т.н. Идеята ми беше да се споменат тези "необикновени" ситуации именно като такива - необикновени. Има подобна тема за мелезите и батГойко си го каза - нищо не е абсолютно забранено, но за някои неща трябва да има НАИСТИНА СЕРИОЗНИ ролеви основания да се случват.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 9:37 pm

Нови примери на "необичайни" комбинации - гигант-горянин (също джудже-горянин, гоблин-горянин), елф-барсерк, щарх-друид и так дале, и так дале (туй посленото беше и т.н. на руски). Идеята ми беше наичнаещите Разказвачи да имат "официална" защита срещу прекалено екстравагантни и не добре обосновани идеи на пишман-играчи.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » нед фев 06, 2005 9:40 pm

lowstef написа:1.Стряскането по принцип беше предвидено основно за диви животни.
2. А и повечето селски бандити ще се разбягат при вида на един магьосник без да се замислят.
3. Так като се замисля те ще се разбягат при вида на противнк със солидна броня и двуръчно оръжие (на принципа "що да са трепа с тоа кат след малко ша доди невъоръжен търговец").
4. Що се отнася до "забраната", тя не е забрана - в крайна сметка Разказвача си прави каквото си иска (не случайно на Запад понякога им казват GameMaster). В този дух е и примера с базуката. Идеята ми беше, че някои умения все пак се предполага да са расово ориентирани. А джуджето е колкото високо толкова и широко плюс солидно тегло - не може да прави салто, вярвай ми физик съм, горе-долу ги разбирам тия работи. Не че е изобщо забранено от природата, но ще е СУПЕР необикновена случка дори да не взимаме под внимание предразсъдъците им относно твърдото стъпване на земята (та те дори кон не могат да яздят както трябва по дяволите). Я да взема да дам и други примери - гоблин-алхимик; щарх-изобретател (те са по принцип био-ориентирани) и т.н. Идеята ми беше да се споменат тези "необикновени" ситуации именно като такива - необикновени. Има подобна тема за мелезите и батГойко си го каза - нищо не е абсолютно забранено, но за някои неща трябва да има НАИСТИНА СЕРИОЗНИ ролеви основания да се случват.
1. Ако са гладни или защитават територията си, нещо ме съмнява.
2. Като в по-долния пример...
3. Няма невъоръжени търговци, всички ходят с охрана:). А и ако са решени на всичко, ще използват засада (вълча яма, например) или ще го съборят на земята и двама ще го държат, докато единия го атакува в процепите на бронята.
4. Аз пък не съм физик и не претендирам, само че нещо гледам гимнастиците и се съмнявам да си прав от практическа гледна точка:). Доколкото разбирам, затова има изискване за 12 сила (10+МТ, ако аз съм ти водещ:)) Все едно де, винаги съм си представял джуджето-акробат както наблягащо на други неща-претъркалвания основно. Това не го отделя от земята, дори напротив:).
Гоблин-алхимик-а иначе как задържат магмата неизстинала, докато извършат ритуала?:)
Щарх-изобретател-да, по-сложно, освен ако е прогонен от Блатото.
Прав си, ситуациите са необикновени. Но има разлика между "забрана", аккто ти предложи, и обяснение, че това е рядко срещан вариант:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 10:02 pm

Спирам да се заяждам на дребно с Асен - за някои неща съм съгласен, за други не (тук мога да продължа за джуджетата и акробатиката още (3зара)+3 часа време, а това че гоблините издържат на огън не значи че притежават интелекта или търпението за алхимичните умения, пък и едва ли някое джудже би научило гоблин на нещо). Все пак съм съгласен че "забрана" звучи (а и изглежда) зле, въпреки че упорито я пиша с кавички (това значи нещо). Продължавам обаче да настоявам за мнение от батГойко или Химера за някакви официални айде нека да са "указания" за някои малко вероятни (направо почти невъзможни) ситуации.

П.С. Една експлозия (изстрел) най-малкото ще разколебае един вълк и дори лъв (слон/бивол/бизон а бе всякакво диво животно) ище даде врем на героите да офейкат. (А ако останат само още ще го настърви ако трябва да съм реалистичен). Дори и човек винаги се стъписва когато чуе изстрел (особено ако му е за пръв път) и това трябва да се отрази по някакъв начин (шокова щета или нещо подобно - нали именно това е идеята на тази щета - стъписване на противника и отнемане на няколко ТД)

Добавено от БатГойко: А какво ще кажеш за ловните кучета?
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » нед фев 06, 2005 10:40 pm

Ами това за шоковата щета е добра идея и може да я прилагаш, когато водиш, но все пак не може да се даде правило за всяка ситуация. Затова и се появява нуждата от водещ (е освен да описва приключението де :) ). Наистина може едно джудже акробат може да не е толкова добро, колкото елф акробат, но това не значи , че не може да съществува. Изобщо не виждам какъв проблем има със гигант стрелец или щарха друид, но това е друг въпрос...
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 11:02 pm

Ambartanen написа:Ами това за шоковата щета е добра идея и може да я прилагаш, когато водиш, но все пак не може да се даде правило за всяка ситуация. Затова и се появява нуждата от водещ (е освен да описва приключението де :) ). Наистина може едно джудже акробат може да не е толкова добро, колкото елф акробат, но това не значи , че не може да съществува. Изобщо не виждам какъв проблем има със гигант стрелец или щарха друид, но това е друг въпрос...
За щарха друид е лесно - друидът е по призвание ПАЗИТЕЛ на гората (природата по-общо) а щарха са по инстинкт първични хищници - не че е принципно невъзможна комбинацията (то пък във фентъзито има ли нещо невъзможно), но трудно ще се обоснове. Такива герои (като мелезът Горунар например от разказа на Иван Атанасов) не са подходящи за игра - тяхната съдба е по-скоро предопределена, животът им е свързан с твърде много предразсъдъци от околните, на практика е невъзможно да съберат приятели за група, а дори и да успеят то в 99% от случаите реакциите на околните ще са предопределени, т.е. има твърде малко място за въображението на играчите и/или Разказвача.

Ако ще обсъждаме принципно възможни ситуации, то ПРИНЦИПНО е възможно всички атоми в главата ми изведнъж да се разлетят в противопложни посоки и чутурката ми да се пръсне. Само че още не е станало и съм готов да събирам залози че никога няма да стане. (Това между другото се отнася за главите на всички, не само за моята).
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » нед фев 06, 2005 11:07 pm

Ммм, щархите все пак са разумна раса, така че не може да се каже, че са точно "първични хищници". Още повече, че друида е пазител на гората от безмислено унищожение, а не от естествения подбор (тоест няма нищо против лова, а само против безмисленото убийство на живи създания). Иначе наистина има някои комбинации, които не предразполагат към приключенстване, но не могат всички да се покрият в правилата. Пък и на някои хора може да им е забавно да играят drow рейнджър/fighter с две саби.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 11:18 pm

Ambartanen написа:Ммм, щархите все пак са разумна раса, така че не може да се каже, че са точно "първични хищници". Още повече, че друида е пазител на гората от безмислено унищожение, а не от естествения подбор (тоест няма нищо против лова, а само против безмисленото убийство на живи създания). Иначе наистина има някои комбинации, които не предразполагат към приключенстване, но не могат всички да се покрият в правилата. Пък и на някои хора може да им е забавно да играят drow рейнджър/fighter с две саби.
Туй за "първичните хищници" го взех направо от книгата. Доколкото аз разбрах (не съм сигурен че и самите автори са съвсем наясно със щархите) гущерите са предимно раса-разрушител(грабител) и са най-близо до гоблините.

Що се отнася до "drow рейнджър/fighter с две саби":
1) не знам какво е това, само предполагам че е от друга ролева игра
2) в Аксиом няма саби (поне засега) което според мен си е пропуск
3) 'ми който иска - да играе, само че аз не виждам какво друго освен бой/пуцалка/кьотек/въргал/битка може да се игра с такъв герой. На мен лично не ми се играе такава игра, но това е лично мнение
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пон фев 07, 2005 12:17 am

Относно джуджето акробат, което не би следвало да е толкова добро като елф акробат примерно... Както спомена някой, има си изисквания за всяко СУ - и за акробата ако не се лъжа беше 12 сила и 12 ловкост което хич не е малко. Защо едно джудже с 12 сила и ловкост да е по-лош акробат от елф с 12 сила и ловкост? Може би няма да изглежда толкова грациозно колкото елфа, но ще е също толкова ефективно и добро като акробат. Същото важи за шархата изобретател - ако има нужните интелект и прецизност, които са изисквания за изобретателят, защо да е по-лоша в това умение от джудже със същите показатели?
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 12:39 am

Хей! Само аз ли смятам джудже правещо салто ще е абсолютно смешна гледка. Джуджетата са по-ниски от елфите, а са почти ДВА ПЪТИ по-тежки. Всъщност дори за гиганта това би било СЕРИОЗЕН проблем. Да не се впускам в обяснения защо ще е проблем (почти завърших следването си по Физика и съм МНОГО добър - мога да приложа доказателства при поискване) - само си представете Шакил О'Нийл да прави салто.
За щарха-изобретател - ами представете си французин-изобретател - то си е въпрос на манталитет и умствена нагласа. Не че франсетата (или щархите) са тъпи - просто има различни видове интелект. Аз лично не си представям (добре де представям си ама трудно) дори и елф изобретател - проблема не е в интелекта. Просто джуджетата имат технически ориентиран интелект, а другите - не. Хората въобще не ги спонемавам - те са универсални. В тази връзка джудже-маг също трябва да е рядкост, но не чак толкова голяма - въпрос на манталитет.
Всъщност обзалагам се че никой не беше и помислял за джудже-гимнастик преди аз да го спомена. Ако греша непременно ми кажете!
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пон фев 07, 2005 12:48 am

Пак казвам - идеята не е дали изглежда сме6но, ами дали може да прави все пак това салто. Има ли нужните изисквания, значи може. Пък и след като е акробат, се предполага да е гъвкаво и подвижно джудже - т.е. с около 20 кила по-леко от средното им тегло обичайно. Гледай Ocean`s Eleven и най-вече дребният китаец акробат от там. Може да е джудже като ръст, но е изумителен акробат.

Що се отнася до мисленето - доказана е разлика при мъжкият и женският начин на мислене - от тая гледна точка е по-логично мъжете като цяло да са по-добри изобретатели/инженери от жените... Но не мисля, че е добро обяснение това за различните видове интелект - това е по-скоро до манталитет. Елфите са по-близо до природата и не се вълнуват толкова от материалните неща - от тая гледна точка (а не поради по-различен интелект) при тях няма толкова изобретатели - просто щото това не ги влече, както джуджетата не ги влече магията (а не че не стават за магове).
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 1:02 am

Е т'ва е идеята де! Едно нормално джудже няма да помисли да става маг, както и един нормален елф няма да тръгне да става изобретател. Това е необичайна ситуация и трябва да бъде добре обоснована от играча, докато елф-маг си е нормално и няма нужда от толкова обяснения.

Китаеца е джудже само на ръст. Като цялостен размер е повече елф. Важни са не само СИ и Л а и теглото и по-специално отношението сила/тегло. Гиганта е мащабно уголемен човек. Да! Силата му е по-голяма, но отношението сила/тегло е по-слабо от това на човека (мога да приведа и малко математика/физика ако някой пожелае). Затова за един гигант е МНОГО по-трудно да прави салто отколкото на един човек и осоено елф, за когото сила/тегло е още по-добро. Затова и аз (185см/95кг) не мога да правя това което правеше китаеца в Ocean's Eleven (150см/40кг на око) макар че почти сигурно ще го бия по чиста сила (канадска борба например - не че се много добър).
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пон фев 07, 2005 1:05 am

Вярно. Но пък джуджетата почват с по-малка ловкост от елфите нали? Тъй че пак логически погледнато джуджето за да стане толкова добър акробат колкото един елф, ще изразходва повече точки развитие )време, усилие) отколкото елфа. Освен това максималният показател за ловкост на джуджето пак е по-нисък - всичко си има граници.
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 1:10 am

За това джудже-акробат вече трябва да се изказва батГойко! Нали са му любимата раса, пък и все пак е създател на Аксиом-а. Нека експерта да си каже мнението.
А в началото исках просто да плаша вълците с гърмене и кръчмарските побойници с магии! :)
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » пон фев 07, 2005 4:10 pm

блез паскал
кусто е изобретил акваланга
братя монголфие
лекланше
пастьор
брайл
изобщо,виж тук: http://www.enchantedlearning.com/inventors/france.shtml

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 4:20 pm

Аз исках батГойко да се изкаже за джуджето-акробат.
А за французите не съм казвал че са тъпи. Просто в техническото изобретяване германците (а и много други) са много по-добри. Швабите пък ги няма в математиката. А че има изключения не отричам, но говорех за обцхти тенденции. Обща тенденция е джуджетат да обичат и двата им крака да стъпват на земята.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » пон фев 07, 2005 4:26 pm

за джуджето не сум сигурен,няма да може да прескочи гигант,определено;но за сметка на това височината,която му трябва за салтото(отскокът,разбирай),е по-малка в сравнение с елфа.
пък и я си представи елф да се претъркули между краката на гигант и да му излезе в гръб...може и да стане,между другото(нали това е фентъзи :) ),но по-трудно.

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » пон фев 07, 2005 4:27 pm

гаус

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 4:29 pm

Hasegade написа:гаус
Да де и Лайбниц също! Стига с тия чужденци, бе! Беше само пример!
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 4:31 pm

Само туй не бях виждал на тея форуми, и туй видях - надцакване с френски изобретатели и немски математици, хахаха.

Прекрасен пример докъде може да стигне спорът, когато едната страна приеме твърде буквално примерите на другата.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 4:33 pm

CTAHuMuP написа:Само туй не бях виждал на тея форуми, и туй видях - надцакване с френски изобретатели и немски математици, хахаха.

Прекрасен пример докъде може да стигне спорът, когато едната страна приеме твърде буквално примерите на другата.
Аз к'во съм виновен? Опитах се да демонстрирам обща култура като дам примери извън Фентъзи/Ролевите светова, ама като ми се вързаха!
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » пон фев 07, 2005 4:33 pm

за тенденциите не споря,има даден пример в книгата с джуджето-магьосник(някой да си спомня "лорд и магьосник"?еех,какви времена бяха...).и изобщо,бат'гойко добре си е описал расата.
Kаквотонееяснодабъдеобясненонафорума-име на джуджешки мъдрец-прорицател,предвидил количеството на въпросите по системата. :twisted: :D :D :D :roll:

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » пон фев 07, 2005 4:37 pm

аз без да искам...
нищо от това не го казах насериозно.поемам изцяло отговорността за атентата и отивам да се покайвам.
тежък е животът на неразбраните умове,уви...

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 4:42 pm

Извинявам се! Извинявам се! Извинявам се!
Не съм чел още цялата книга може и да съм изпуснал нещо!
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон фев 07, 2005 5:09 pm

Лоустеф, има някаква логика в думите ти, но тя е твърде крайна в заключенията си. Първо, има живтони, които не се плашат от човека - просто защото не са го виждали като враг. Значи ли това, че всички животни не се плашат - не. Обикновено, животните бягат от човека, но не всички. Обикновено, животните се плашат от гърмежи, но ловните кучета не. Защо? Защото са свикнали с тях. Така че ако приемем, че животните/бандитите в Магландиум не чуват за първи път гърмеж (или използване на магия) то те не би следвало и да се уплашат чак толкова от това. Прав си, обаче, че огнестрелните оръжия са нещо ново - спокойно може да добавяш ефекти към тях без да се притесняваш. Това със сигурност не би попречило на играта, а само би й помогнало. Но ако всички разбойници/вълци се разбягват след първата огнена топка, самият ти като Разказвач, ще се видиш в чудо, как да предложиш някаква смислена битка на своите играчи. битките ще са два основни вида: 1. Лесни, в които противниците се разбягват ужасени, защото осъзнават, колко са слаби спрямо героите и 2. Много трудни, защото опонентите са опитни, врели и кипели бойци, които много добре знаят, че ще сгънат сърмичнките на всеки средно статистически магьосник :)
За джуджето акробат. Не виждам никакъв проблем да се прави салото от създание с такава физика. Не знам дали знаеш, но всички (или поне 90%) от щангистите могат да правят салто, тъй като голяма част от силата им е в техните крака. Чувал съм за щангисти, които прескачат фолксваген костенурка (образно казано) със задно салто. Това може и да противоречи на логиката, но е факт - виждал съм доста пълнички и тромаво изглеждащи хора да се движат с изненадваща ловкост - най-известния пример е Само Хънг (който е гледал по-стари филми на Джеки Чан, знае за кого говоря).
Акробатиката не е прилагане на сила, а правилно разпределяне на тежестта, така че няма проблем да се научи човек, независимо от началната си физика.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Hasegade
Калфа
Мнения: 43
Регистриран на: вт яну 04, 2005 4:52 pm

Мнение от Hasegade » пон фев 07, 2005 5:10 pm

не беше казано в такъв смисъл,а по-скоро като бъзик с аксиом.аз трябва да ти се извиня,че си ме разбрал така.
и изобщо,досега на този форум не съм писал нищо с идеята то да бъде "лична нападка" към когото и да е.ако има пострадали от Нашата Самовлюбеност,Разрешаваме им да се почувстват извинени за това. :P

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 8:10 pm

Благодаря на батГойко за отговора. НЕ съм искал да съм краен за стряскането. Просто исках да предложа на Разказвачите да предвидят възможност дивите животни да се рабягат от гърмеж (Примерно да се хвърля зар и при 1 или 2 вълка да бяга при 3,4,5, или 6 да понесе 3-4 Шокова щета от стъписване или нещо подобно). Не знам дали изрично отбелязах (ако не съм сега го правя) че това е "сурово" предложение. Бих го разработил в правило което да се приложи в Аксиом, но в момента нямам време. Ако поискате ще го направя за в бъдеще и тогава ще дам много по-конкретна идея по която да се спори.

Благодаря и за джуджетата. Все още смятам, че от психологична гледна точка е странно джудже да поиска да стане акробат и ако играч с такъв герои поиска да научи това СУ ще му искам по-сериозна обосновка освен (ами бонусите ме кефят). Приемам обаче че е физически възможно. И не! Не съм гледал ЧАК толкова стари филми на Джеки Чан, все пак съм на 21.

Лично за батГойко: Честит Рожден Ден! Някъде ми се мерна че е бил в петък или събота та съм малко на патерици, новсе пак да се запиша.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон фев 07, 2005 8:43 pm

lowstef написа:Все още смятам, че от психологична гледна точка е странно джудже да поиска да стане акробат и ако играч с такъв герои поиска да научи това СУ ще му искам по-сериозна обосновка освен (ами бонусите ме кефят).
Това би могло да се тълкува като много лоша проява на налагане на авторитарно мнение от странан на Разказвача. В света на Аксиом има джуджета които практикуват всякакви занаяти, ние сме се постарали да сложим в правилата достатъчно изисквания, за да ограничеим безразборното избиране на дадени умения, ако си спомням добе имаше допълнителни ТР за Гиганти, поради тежката им конструкция, но джуджетата са едни от най-силните физически създания на Магландиум. Те са по-силни от човек, а не са по-тежки от него - кое тогава те кара да мислиш, че ще име трудно да се търкалят и премятат?
Ако не разрешиш на играчите, да направят героите които искат, пък било то и само "защото така ги кефи", рискуваш да ги загубиш за своята игра. Играта не е за ограничаване на желанията на играчите - напротив, тя е за да им позволи да се забавляват и да са това, което в реалността не могат или не искат да бъдат. Какъв е смисъла да се пишат и четат правила, ако накрая единствено важното ще е какво мисли по въпроса Разказвача? Това е един от проблемите на фрии форма - там няма правила и ако всички играчи не са склонни на компромиси е много вероятно да се стигне до безсмислени спорове. Аз например, разбирам от бойни изкуства и мога да споря убедително за доста хватки по време на битка, но ако играчите ми искат да приложат нещо което са видели в последния филм на Джет ЛИ (и съвсем не искат да се съгласят, че по време на каскадата той е бил овързан с 15 въжета) аз как трябва да постъпя? Да наложа мнението си на "експерт" и да заявя, че това противоречи на здравата (моята) логика и, че аз не мога да го направя и скледователно не искам герои, които да могат??? Започваш ли да усещаш накъде бия? Нито ти, нито аз сме хората, които трябва да наложат ограничение на някой, само заради това, че на нас това не ни се струвало логично. Играта не е за теб и мен, тя е и за останалите играчи и всеки има право да се възползва максимално от предоставените му възможности. А когато нещо не работи, тогава ние имаме грижата да го сменим (за пример, нови правила за МР и МТ и прилагане на борбата).
Не се впускайте в излишни спорове какво можели джуджетата и какво елфите. Кой от вас ги е виждал? Кой от вас знаеше какво може Йода, преди той да се развърти в Епизод 2? Може ли Йода да лети, и има ли той данни за акробатика? И това акробатика ли беше (или 3д анимация :) )? Не си поставяйте излишни ограничения. А16 е създадена с цел многообразие - ние не искаме да слагаме етикет на расите - ефте са стрелци и магьосници, джуджетата са малки танкчета в брони. Да, елфите са най-добрите стрелци, но най-добрият магьосник на джуджетата все пак е по-добър от средно развит магически ученик на елфите.
Белите не могат да скачат! Гледал ли си този филм? Ако не, намери си го. Замисли се и за американската гражданска война - черните не ставали за нищо друго освен за роби, според мнението на южняците... Днес виждаме, че доста черни са известни учени и вземат реномирани награди. До 20-те години на миналия век е нямало черни боксьори (е, причините са били расистки, а не че не са можели де) и е било трудно някой да си представи черен шампион по бокс... Да ама добре че в последно време се появиха братята Кличко, че иначе само такива шампиони се подвизаваха, че и целият топ 10 е само от такива.
За какво ти говоря всичко това ли? Ами защото да си мислиш, че знаеш на какво са способни едни или други, и да смяташ че е добре ти да им поставиш етикета е ако не неразумно, то поне доста арогантно (в английския смисъл на тази дума).
Много се надявам да не съм изписал тези букви напразно, защото времето ми никак не е много. Надявам се всички да са ме разбрали правилно и да се замислят и да не се опитват да пречат на своите приятели да играят и да се забавляват, защото именно в правото да избираш развитието на героя си е силата на Аксиом16 и именно заради това тя е "безкласова система".

ПП Благодаря за пожеланията за рожеднния ден :)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Заключена