Не може ли с по-малко УФУД

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Не може ли с по-малко УФУД

Мнение от lowstef » нед фев 06, 2005 10:36 pm

Разбирам че УФУД е една от силните страни на Аксиом-а, а и лично на мен ми харесва, но на моменти (според мен) се прекалява. Ако един добър ковач иска да поправи не много зле повредено оръжие, той просто го прави. Без УФУД, без Успех, без нищо. Просто сяда и го прави (образно казано де, не съм виждал ковач да работи седнал). Е времето за ремонт може да зависи от поражението, но все пак поправка не се извършва докато те гонят. Самата вероятност един ковач със СУ 12 да не успее в поправката защото е хвърлил АНУ е малко невероятна. От друга страна, какво му пречи да си опитва докато успее. В тази връзка същото може да прави и някой със СУ 0. Тогава какво? Некадърен ковач ще си опитва колкото си иска докато хвърли АУ достатъчно пъти за да поправи и най-тежката щета. В книгата бегло е споменато време за ремонт и натрупана умора, но ако героите не бързат това не е проблем. Е, да, Разказвачът може да се намеси и да ограничи времето (внезапно нападение на разбойници например), но пък в един момент всичко става много сложно за едното подостряне на леко нащърбен в битката меч (мажду другото ако е само за това трябва да може и героят да си го извърши - колко му е да хване точилото).
Всичко това всъщмост беше пример за не от малкото не дотам добре обмислени ситуации в книгата - много внимание е отделено на повреждането на предмет, а поправката не е доизпипана.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Hazalad
Работник
Мнения: 109
Регистриран на: пет фев 13, 2004 4:39 pm
Местоположение: Някакво
Контакти:

Мнение от Hazalad » пон фев 07, 2005 12:30 am

Ами като цяло си прав - един добър ковач просто автоматично ще си направи оръжието или бронята, но това важи само при наличие на достатъчно време и наличие на подходящи условия (примерно има седмица време в работилничката си, където да си измайстори хубава броня и брадва), и след като е наистина добър ковач (има достатъчно точки на СУ-то), просто няма да има вероятност за АН (пак при условие, че не прави някоя прекалено сложна броня или оръжие). Ако обаче разполага с по-малко време (няколко дни примерно, докато приключенците са отседнали някъде да събират инфо, да се лекуват и т.н.), това + липсата на всичко необходимо (като специфични инструменти) ще се води усложнение и може да изисква хвърлянето на УФУД.

Няма нужда наистина да се прекалява с УФУД - сложено е за улеснение, не да си утежняваме живота, като мятаме всеки път дали успешно сме отворили вратата.
I`m kid at heart, you see? When you tell me to stop, it just makes me run faster!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 12:51 am

Благодаря на Хазалд за разбирането! Идеята беше, че някои действия зависят само от качествата на героя и твърде малко от шанса. Ако например ще катериш стена и не бързаш (е няма да я катериш два часа, но и не те гонят по петите) успеха зависи преди всичко от способностите ти - ако си добър ще се съсредоточиш и ще си я изктериш, а ако не си (като мен например) просто няма да успееш. То ако те гонят може и да успееш даже и пън да си (имаше там нещо за страха и размера на очите), но тук идва именно УФУД и възможността за АУ.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон фев 07, 2005 1:53 am

Т'ва е много хубаво. Естествено е, че за да си дигнеш чашата с бирата няма да проверяваш дали ще успееш да я хванеш от първия път, освен ако това не ти е 15-20 чаша! Няма защо да хвърляш зарове за да видиш дали можеш да прескочиш 2 метрова ограда, но ако ще катериш 15 метра да не би да е същото? Пък имай си и седмица на разположение. Ако ще поправяш броня се използва УФУД за да се види каква е концентрацията на ковача в случая. Случвало се е и на баща ми (40 години в строителството) да си удари ръката с чука... а никой не го пришпорва :)

Но иначе няма проблеми, ако си разказвач просто му кажи, че бронята му става магическа и да не се занимава :)

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 2:01 am

Kid написа:Т'ва е много хубаво. Естествено е, че за да си дигнеш чашата с бирата няма да проверяваш дали ще успееш да я хванеш от първия път, освен ако това не ти е 15-20 чаша! Няма защо да хвърляш зарове за да видиш дали можеш да прескочиш 2 метрова ограда, но ако ще катериш 15 метра да не би да е същото? Пък имай си и седмица на разположение. Ако ще поправяш броня се използва УФУД за да се види каква е концентрацията на ковача в случая. Случвало се е и на баща ми (40 години в строителството) да си удари ръката с чука... а никой не го пришпорва :)

Но иначе няма проблеми, ако си разказвач просто му кажи, че бронята му става магическа и да не се занимава :)
15 метра стена и Конан не мож' я прескочи. За нея ти трябва въженце с кукичка. И пак опираме до въпроса - ако не те пришпорват и няма опасност някой да те забележи ще се опитваш, ще се опитваш пък ще я закачиш. После бавно-бавно ще минеш.
За баща ти - моите съболезнования. И аз съм правил глупости - нaтqквам техника nа безопасност на останалите а в лабораториите по електротехника три-четири пъти ме лови тока. И все пак въпроса е че след като се е ударил с чука (и се е превързал и т.н.) той си довършил работата па макар и по-бавно, но със сигурност не по-зле (ако е по-зле кажи ми какво е строил да не ходя там :) )
Последна промяна от lowstef на пон фев 07, 2005 9:26 am, променено общо 1 път.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон фев 07, 2005 2:09 am

не разбра нещо. Давам пояснения:

- катериш стена = 20 метра. Имаш 1 седмица време. Имаш издръжливост 5 и Катерене 6. Тръгваш да катериш. Хвърляш зарове за катерене дали изобщо ще изкачиш нещо. Като стигнеш на 6 метра вадиш едно умора и хвърляш зарове. Ако зара е успешен продължаваш още 6 метра и вадиш още едно умора. Хвърляш пак зарове и не успяваш, следователно падаш от 12 метра и понасяш щета от падането.
Даваш наново, пак на същото положение падаш пак и понасяш отново щета. После пак и пак... приемам че няма кой да те гони и ще спиш да възтановяваш жизненост и пак и пак... и губиш 5 седмици време. Ако разказвача не взима под внимание фактора време на 6-тата седмица ще успееш и ще се покатериш. Ако няма фактор време не е нужно да си играеш толкова много на зарове.

Между другото прочети за катеренето на колко метра се хвърляше чек, че не ми се проверява - дали на СУ-метра или на Издръжливост-метра. точно там се крие идеята!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 9:53 am

Със Кид проявяваме отчайваща склонност да не се разбираме взаимно. Принципно си прав, Кид. Само че аз предлагах едно въженце, което (специално отворих книжката въпреки че сега би трябвало да чета по статиситческа физика) добавя СИ/2, т.е. практически удвоява Катерене. И да проверка се прави според Катерене, а не според ИЗ. Аз предлагаме да спрем с катеренето. Беше просто пример, че в някои ситуации (2 метра стена например но и 3 не би следвало да са проблем, особено за гигант) не се налага проверка по УФУД.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 10:04 am

Доколкото разбирам Лоустеф говори за нещо като "take 10" и "take 20" правилата от Д&Д, които дават възможност на персонаж, ако не е разсейван и прави нещо просто или пък има достатъчно време за концентрация и много внимателно действие, да вземе 10 или съответно 20 на зара, вместо да го хвърля. Ако следваме основното правило на Ванката, а именно "Водете се от логиката", не виждам защо и в Аксиомския УФУД да не може да се взема 10 - по ирония на съдбата именно 10 и 11 са "средните" числа при хвърлянето на 3 зара. Виж, за вземане на 18 вече бих си помислил...:)

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 10:22 am

Не съм запознат с Д&Д, но идеята е за нещо подобно. Нека не е 10, не нсатоявам за 18 (това си е АУ6), но 14 или 15 е добре. Предложението ми беше в някои ситуации бъобще да не се ползва зар. Пример:

Разказавач: Стигате до каменна стена висока 2 метра и половина. От другата страна е гробището. Там трябва да стигнете.
Играчите: Най-добрия от нас се качава на стената и помага на останалите. Прехвърляме се от другата страна.
(Вариант 1)Разказвач: Добре де. К'во да проверявам дали сте успели, като единия от вас е гигант и е по-висок от самата стена.
(Вариант2)Разказвач: ОК. Елфа стъпва на раменете на война, пуска въже на останалите и минавате. Дай вместо да губим 20 мин в хърляне на зарове направо да влезем в гробищата, където съм ви спртенал едно въргалче със зомбита.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон фев 07, 2005 10:27 am

Зарове се хвърлят в ситуация, в която (не)успеха има някакво значение за играчите. В ситуацията, която ти си дал, нито бих казал на играчите ми да хвърлят зарове, нито те биха го очаквали. Ако обаче от другата страна стои едно зомби, което придърпа елфа от стената и започне да му яде главата... тогава вече героите от другата страна ще хвърлят зарове :twisted: .
Само трябва да вземеш предвид, че такива сигурни действия отнемат повече време (което пък рядко е чак в такова изобилие) за изпълнението си от обикновените действия, защото героят за никъде не бърза. :wink:
Последна промяна от Ambartanen на пон фев 07, 2005 10:41 am, променено общо 1 път.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 10:32 am

Стефи, ако следваме математическата и нормална логика да се взема "среден" зар за успех, както са направили Уизардс в Д&Д, трябва да вземаме наготово именно 10, максимум 11. Ти литна в облаците - 14 и 15 почна да сънуваш:).


П.П. Амби, май си прекалил с гледането на "Заразно зло 2" :).

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон фев 07, 2005 10:43 am

Мнях. :twisted: . Мне, не съм го гледал даже. Това не значи, че не се е случвало някои герои в мои сесии да са ги изяждали гулове (е, всъщност не се е случвало, но това е друг въпрос).
А за взиманета на не-нам-си-колко-си - 10 и 18 смятам, че са си идеални, само че 18 да се поставя като число на мястото на 3з, а не да се счита като мятане (следователно не е АУ, просто е най-високото число, което може да метнеш по принцип).
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 10:45 am

Вместо 18, може да вземат наготово 17 бе - той ако не може и със 17 да успее, начи от къв зор изобщо се опитва да прави нещото, и то АВТОМАТИЧНО?

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон фев 07, 2005 10:47 am

Всъщност съм забелязал, че в Аксиом 1 точка успех се оказва много по-важно отколкото в ДнД, така че все пак смятам, че 18 е по-добре.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 10:50 am

Е, то това е ясно - в единия случай (Д&Д) имаш крива на 1 зар, линеен шанс демек, а в другия (Аксиом) - крива на 3 зара и повишаването/понижаването с 1 може да има драстични измерения. Исках друго да кажа с горното си мнение, но няма значение - нека си вземат 18, ако щат, стига да не се брои за АУ6.

Разбира се, вземането на 10 е стандартно действие, но вземането на 20 (Д&Д) или 18 (Аксиом) трябва да отнема достатъчно дълго време, за да откаже играчите да го правят по време на битка или когато са под напрежение (гонят ги 63 зомбита). В Д&Д си е реализирано така де, не знам как ще може да се направи в Аксиом.
Последна промяна от CTAHuMuP на пон фев 07, 2005 10:54 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 10:54 am

Е т'ва е вече дискусия, майна. Аз ли бъркам или се очертахме трима пловдивчани. Иначе май всички сме съгласни с едно и също нещо ама се изказваме различно. Разказвача решава кога ще се хвърлят зарове и кога не. Моята ифея беше, че един начинаещ Разказвач (всички са начианещи все някога - аз например все още не съм играл Ролева Игра. Изобщо) може да залитне към твърде стриктно следване на правилата и може да почне проверки със зар на наистина елементарни ситуации. А за един добър Разказвач правилата тъй или иначе са повече пожелателни и той си ги променя в някаква степен.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон фев 07, 2005 11:07 am

Никой не се е родил научен и колкото и правила да има в книгата, пак ще се допускат грешки. Вкарването на ненужни правила само води до забавяне на възприемане на правилата и объркване на новите играчи (както и плашене с обема). И аз съм правил глупости като съм бил начинаещ водещ. И сега правя, ама доста по-малко. В бъдеще ако продължа да водя, още по-малко ще правя. И така...
Стан, то в ДнД 10 и 20 не могат да се взимат ако неуспеха на действието води до нещо лошо за играча. Следователно не може да се вземе 10 за катерене на висока стена, защото всяко падане нанася щета. Смятам, че тука спокойно може да си се бачка с почти същото правило.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 11:15 am

Е нали затова е този форум. За да могат опитни играчи да дават съвети на начинаещите. Аз още и начинаещ не съм щот' не съм изграл нищо досега, просто споделих идея която ми дойде докато четях правилата на Аксиом.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 11:24 am

Амбич, ясни са ми правилата в Д&Д бе, аз те учих на тях:). Думата ми беше ако са в някой коридор наш'те и са пред заключена врата, а на 20 метра зад тях се тътрят 63 зомбита, крадлата да не може по никакъв начин да вземе 10 или 18, докато чува ръмженето на злите и виковете на нейните, въпреки, че неуспех на заровете не води до нещо лошо за самата нея (поне не докато не я стигнат зомбитата). Демек 10 не може да се взема и при случаи, когато не можеш да се фокусираш спокойно върху задачата си, т.е. когато си под напрежение - не само когато неуспехът води до някакво нещастие.

В Д&Д след 10-то ниво крадците могат да вземат едно специално уменийце, което отчасти им спасява задниците в подобни случаи, но това е на високи нива и го няма в Аксиом:). Което ме навява на мисълта, и без това е модерно да се правят нови СУ (след като ние открихме сезона:), да направим едно СУ Концентрация:).

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон фев 07, 2005 12:05 pm

Ей тия дискусии, дето n на брой хора казват едно и също, но все пак спорят, са ми любимите.
Аз искам да се развие СУ Просяк :( . Супер яко ме кефи.
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 12:16 pm

Ambartanen написа:Ей тия дискусии, дето n на брой хора казват едно и също, но все пак спорят, са ми любимите.
Аз искам да се развие СУ Просяк :( . Супер яко ме кефи.
Как позна бе, човек? :) И аз се чудя как успяхме да заформим толкова обширен спор след като всички сме общо взето на едно мнение.
За просяка съм съгласен, но то си е отделна тема и там съм си казал мнението.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 12:29 pm

Хм, не мисля, че сме спорили, момчета. По-скоро сме доуточнявали разни детайли и подробности. Спор може да има когато в мое присъствие кажете нещо срещу класа Паладин, например:).


П.П. Просякът е супер як (тм)!!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 12:37 pm

Добре! Като не спорим аз викам да закриваме темата че да ходя да уча! А на СтАНиМиР (може да съм объркал главните букви - нарочно си беше :) ) ще му кажа нещо срещу Паладин-а лично, но след 18 Фев, само да каже място и час! :)
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 12:40 pm

Бе говорех за Паладина в Д&Д, която ти не си играл и не познаваш, следователно нищо не можеш да кажеш - не за специалното умение Паладин за Аксиом, което сътворихме след 1 каса бира във Войводите:).

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон фев 07, 2005 12:41 pm

:twisted: :twisted: Стане, организирам агитка от паладин хейтъри и като покуестваме малко, да качим някое и друго ниво на black guard, идем да ти налеем паладинската каска. :twisted: :twisted:
P.S. Това evil'n'twisted spam, така че някой да го изтрие. Съжалявам, но беше по-силно от мен. :twisted: :twisted:
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 12:48 pm

CTAHuMuP написа:Бе говорех за Паладина в Д&Д, която ти не си играл и не познаваш, следователно нищо не можеш да кажеш - не за специалното умение Паладин за Аксиом, което сътворихме след 1 каса бира във Войводите:).
Това че не го познавам не пречи да се обиждаме на лична основа, нали? Само се шегувам! А иначе бих искал да се позпозная с тоя Паладин, обаче както вече казах МНОООООООГО пъти ще е след две седмици. А сега наиситина си тръгвам и скоро няма да се вясвам пак.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон фев 07, 2005 4:04 pm

Продължавам да ти давам пример. Представи си как се катериш по стена, която е висока 4 метра (ако искаш може и да прескачаш локва 2 метра със засилка!). Обаче по ирония на съдбата въжето му е било време да се скъса или издатината, върху която стъпва крака ти да се откърти и да се пребиеш (ако е локва може да се подхлъзнеш или точно там, където се оттласкваш да има вдлъбнатина). Това е при 1:1:1. Именно за това се хвърлят заровете, за да се провери дали няма нещо подобно. Което обаче би довело по-скоро до комични ситуации, от колкото до нещо друго.
Подобна ситуация - намираш се в кръчмата и искаш да вземеш чашата на масата, ако искаш може да хвърлиш зар и ако се падне 1:1:1 може да бутнеш бирата на Станимир и тогава глей к'во стаа :twisted:

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон фев 07, 2005 4:15 pm

Бях обещал да не пиша ама Кид ме предизвика (и като не взема стипендия ще ми дължи по 60 лв на месец 5 месеца). Ето ви сега:
Ами хайде да хвърляме зарове тогава като ставаме сутрин от леглото - може матрака да се е продънил и пак да е смешно. Вече го писах и в друг post, но като ще разглеждаме принципни ситуации дайте да помислим над вероятността ей сегичка в тоя миг молекулите на главата ми да хвръкнат в противоположни посоки и чутурката ми да експлоадира. Много ще е смешно! :) Т'ва важи и на всички ви за чутурките.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
CTAHuMuP
Работник
Мнения: 66
Регистриран на: нед фев 17, 2002 9:33 pm
Местоположение: Пловдив Любим клас: Паладин. Любим цитат: Аз мога.

Мнение от CTAHuMuP » пон фев 07, 2005 4:19 pm

Хм, да - явно логиката на двете сравнявани системи е различна и зарад' туй не можем да се разберем като бели хора. В Д&Д има критичен неуспех само при атака и защитен зар, не и при проверка на умение. Приема се, че като си много, много добър в дадено нещо (имаш 19 Баланс, например) дори и 1 да хвърлиш, пак се справяш приемливо с дадената задача (балансирането върху прът е с трудност 20). В Аксиом има вероятност за критичен неуспех в дефакто всяко нещо, което правят героите, и именно това прави нещата с вземането на 10 проблемни, доколкото разбирам какво се опитва да каже Киди.

Което не пречи да си ползваме Д&Д-варианта в нашите игри, разбира се:).


П.П. Не ми барайте бирата, ей!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон фев 07, 2005 4:22 pm

Може спокойно в извънбойна ситуация да си вземае 10. За 18, трябва да се съгласи Разказвачът. Аз позволявам спокойно заклинанията извън битка да вземата 10, при положение, че концентрирация за +10 (максимума е 16) би ги довела до успех.
Така че 10 за безобидни начинания, които не могат да погубят героите е ОК, но 18 не е.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Заключена