За коването

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед авг 14, 2005 2:40 pm

Може да се ограничи максималното улеснение, което може да се постигне чрез удължаване на времето. Факт е, че това което големия майстор свършва набързо, може да се направи от някой малко по-слаб за малко повече време, т.е. някаква част от ралзиката в класите може да се компенсира с удължаване на времето за работа. И това ограничени може да се обвърже пак с нивото на СУ, примерно СУ/2. Щото някой левак и да седи пет дни пак не може да направи нещо свястно, а именно големите майстори, като се отдадат на някой проект могат да направят нещо възхитително.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед авг 14, 2005 2:50 pm

Подобно на билкарството и алхимията - допълнителните часове намаляват усложнението.

П.С. Аз съм на линия отново.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед авг 14, 2005 8:14 pm

Нащърбване, сцепване на две, счупване на няколко части (меча на Арагорн) счупване на две части, Затъпяване (при удар в камък или подобно...) Смачкване (е, тва едва ли може да се поправи - деформацията е пълна - ще трябва да се изкове наново) и подобни.
Хамелеонеееее! Хамелеоне...
Нащърбването и затъпяването се оправят със заточване. Изключая някои далекоисточни оръжия - не е трудно.
Всяко строшаване компрометира перманентно качеството на меча, няма как да го запоиш, без да внесеш чувствителна слабост в самото оръжие. Просто от 2 части да направиш една, чрез повърхностно свързване е смешно.
Смачкването не коментирам. Нали ти е ясно, че всеки меч, който би се смачкал, вместо счупил става само за да си режеш киселото мляко с него?

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » нед авг 14, 2005 10:16 pm

Повредена украса (та това е удар по егото, особено на благородник). За други повреди не се сещам.Или:

(копия, алебарди, тояги, брадви - затъпяване; повредена дръжка - подмяна, ако си струва изобщо;изкривено (ако е бронзово) - коване )
(жезли - ъм...потрошена дръжка....тогава би трябвало да можеш да си държиш кристала в ръак и да го ползваш както Кавлор се радва на един такъв)
(меч - отсечен връх - може би ако се скъси мъбичко да стане като нов...само малко по-грозен; разбит гард(и зацапана с кръв дръжка) - евентуално премахване на остатъците от такъв, та меча да стане отново ефективен и липсата на гард да се компенсира от лекота и лекота на употреба)
Щитове??
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед авг 14, 2005 10:20 pm

Вземи първите две железа, аратури или ако искаш и ножове и почни да ги удряш едно в друго и ще видиш повреди.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед авг 14, 2005 10:46 pm

Ворак спомена нещо, дето едва ли много хора ще го забележат - думата "бронзови". В Магландиум почти всичко е бронзово. Бронзът е (сравнително) мек метал. Сигурно с него ще се работи по-различно, отколкото със стоманата. Също да напомня, че щетата се дели на Устойчивостта за да отнеме единици цялост, а трябват 10 ЕЦ за да се получи някакъв ефект (1 повреда), който да се отрази пряко върху каечствата. Освен това забележете, че специално оръжията се нараняват по-трудничко. Това го казвам, защото като гледам досега дискусията е все за мечове.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон авг 15, 2005 11:16 am

Кхъм-кхъм, Андрас, то дискусията почна от това - нащърбването повреда ли е или не е.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон авг 15, 2005 1:28 pm

VORAC написа:Повредена украса (та това е удар по егото, особено на благородник).

меч - отсечен връх - може би ако се скъси мъбичко да стане като нов...само малко по-грозен; разбит гард(и зацапана с кръв дръжка) - евентуално премахване на остатъците от такъв, та меча да стане отново ефективен и липсата на гард да се компенсира от лекота и лекота на употреба)
Ако се скъси мъничко, ще се прецака баланса и следващият ти опонент ще се хили много на опитите ти да удряш, без да си счупиш китката:).
Липсата на гард може да засегне баланса, а може и да не. В Първия случай виж по-горе. Във втория ще дам на противника ти шнс да те посече пръстите, ако парираш с него (ако нямаш достатъчно висок Успех на парирането).
А. :lol:
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон авг 15, 2005 11:17 pm

Това за шанса да ти посекат пръстите ако парираш (или ако врага парира удара!) си е точно! Да кажем - неуспех с 6 - колкото е наказанието за атака към ръка. А неуспех с над 3 нанася 1т. щета.
За отсичането на част от острието или гарда - поправката би могла да възстанови баланса. Предполагам ще е най-лесно като се премахне известна дебелина/украса от дръжката или пък се добавят такива. Дръжкатра се докосва с ръката, значи известно намаляне на здравината няма да е толкова критично колкото при острието.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт авг 16, 2005 5:10 pm

VORAC написа:1. Това за шанса да ти посекат пръстите ако парираш (или ако врага парира удара!) си е точно! Да кажем - неуспех с 6 - колкото е наказанието за атака към ръка. А неуспех с над 3 нанася 1т. щета.

2. За отсичането на част от острието или гарда - поправката би могла да възстанови баланса. Предполагам ще е най-лесно като се премахне известна дебелина/украса от дръжката или пък се добавят такива.

3. Дръжкатра се докосва с ръката, значи известно намаляне на здравината няма да е толкова критично колкото при острието.
1. Радвам се, че сме съгласни за гарда:).

2. Точно така се прави-за справка руската книжка по хвърляне на ножове.

3. Бъркаш за здравината на дръжката-при повечето оръжия съединяването на дръжката с гарда/острието е критично място, което може да се счупи и тогава имаш острие на меч и дръжка на меч... аз съм чупил по този начин нож (и понеже беше на реномираната фирма "Чайниз Ориджинълс", не си правих труда да го поправям, още трябва да е някъде из нас...:)). А ако говорим за оръжие за две ръце, е крайно нежелателно дръжката да се счупи по средата, освен ако смяташ, че можеш да го използваш с една ръка или имаш резервно оръжие :).
А. :)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт авг 16, 2005 5:53 pm

справка руската книжка по хвърляне на ножове.
Коя точно книжка?
Кхъм-кхъм, Андрас, то дискусията почна от това - нащърбването повреда ли е или не е.
Точният термин е 'естествена част от износването'.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт авг 16, 2005 10:52 pm

Maйче се отклоняваме от темата. Ако ще оправяме формулата, трябва да вплетем възможните повреди и отстраняването им в числа.

Повреда при париране (от коя да е страна) има 50% да е в/у гарда.
Повреда от парирана мушкаща атака има 2/6 шанс да е в/у върха - отчупен, огънат, отсечен.
и т.н.?
VORAC написа: Коване : ковач + 3д6 с/у 16 + уст/10 ; има си там някаква базова продължителност на изковаването (нека някой компетентен направи поне схематичен списък, защото ако дам за база ... 1зар дни примерно...ще се окаже, че катана не може да се поправи за толкова временце). Всяко удвояване на периода на изработка добавя +2улеснение; всяко негово приполовяване добавя 2 усл. Така, "базовата продължителност на изковаване" замества усложнението във формулата почти напълнно.

Поправкада отнема за пълна поправка, да кажем, 1/2 от времето за изковаване. С делене да се сметне колко се полага на 1ЕЦ.
ковач + 3д6 с/у 16 + уст/10 + (успех на изковаването)/4
Това, последно усложнение действа малко като щитовете - ако формулата се изпълнява без него, но не и с него, значи опасността попада в него. Всяка точка неуспех (когато се счита с него) намаля коваческия успех с 1т., а всяка точка успех (когато формулата се вземе без това усложнение) си се счита нормален успех и "лекува" ец.
Повреден връх разбира се причинява намаляне на щетата при мушкаща атаак с ... 1зар на 1ЕЦ?
Липсващ гард:
VORAC написа:Това за шанса да ти посекат пръстите ако парираш (или ако врага парира удара!) си е точно! Да кажем - неуспех с 6 - колкото е наказанието за атака към ръка. А неуспех с над 3 нанася 1т. щета.
Друго, всяка ПОВРЕДА в/у оръжието, т.е. такава, намаляща щетата му, да намаля и атаката с единичка. Може и да има такова нещо, но ме мързи да отворя книжката.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет авг 26, 2005 3:11 pm

Ето ви и мението на съвременен ковач, мисля, че можете да си го преведете и сами.
One sad fact is that the harder the steel, the more likely it is to chip and nick. A softer metal will bend, flatten or otherwise distort. When this happens, it is relatively easy to pound or file a new cutting edge. When a chip leaves a gap, not much can be done. A piece can be reforged into the blade, but this also requires that the blade be retempered.
Толкова по ремонта на изключителни остриета :lol: .
А. 8)
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет авг 26, 2005 3:33 pm

Бронз! Повечето неща в Магландиум са бронзови. Иначе цитираното е вярно. А изключителните остриета...
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Отговори