Относно отскокът в реалността и А16

Стари теми

Модератор: Модератори

Отговори
Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Относно отскокът в реалността и А16

Мнение от Andras » съб окт 29, 2005 8:46 am

Кид написа (а БатГойко успя да го затрие, докато модерираше):
"стр. 50

Отскок = Сила

При Сила=10, показателя за отскок ще е равен на 10. Хвърлят се 3 зара. Примерно сбора е 14. Събира се 14 с 10 = 24. От 24 се изважда показателя МТ, да речем е 3, следователно резултата става 21. 21 се дели на 10 и се получава 2.1 метра може да прескочи създание със сила 10 и МТ 3 при хвърлени с 3 зара 14.

Ако създанието иска да скочи на височина, а не на дължина то МТ се умножава по 2.

Ако създанието иска да се засили, то за всеки 1 метър се добавя +1 зар, но засилката не може да бъде повече от СИ/4. Т.е. не можеш да се засилиш 100 метра и да добавиш +100 зара!!!"


Кид, има един проблем. Нормативът за скок дължина от място е 2,40м. И тоя норматив би следвало да се покрие от физически здрав нормален нетренирал допълнително човек. Веднъж от 3 опита.

Потребителски аватар
gil-galad
Кадет
Мнения: 233
Регистриран на: съб фев 26, 2005 2:19 pm
Местоположение: София

Мнение от gil-galad » съб окт 29, 2005 10:33 am

Ами,аз явно съм забравил за обяснението за отскока.Но наистина-съществото в примера на киди е с 10 СИ и скача 2.1 м. :).Занчи аз на, колко СИ трябва да съм, като съм почти 3 МТ и скачам около 2.5м.(а може и повече):lol:.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед окт 30, 2005 1:21 am

Колко средностатистически човека могат да покрият норматива според теб? Ти как се определяш? Колко СИЛА имаш според системата Аксиом 16 в реалния свят? Щото аз не мога да определя себе си!!
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
gil-galad
Кадет
Мнения: 233
Регистриран на: съб фев 26, 2005 2:19 pm
Местоположение: София

Мнение от gil-galad » нед окт 30, 2005 10:48 am

Ами, не знам.Сигурно към 7-9 Си ако нося нещо в ръка,около 11 СИ ако скачам,9-11 СИ ако нося нещо на гръб.Просто в системата този показател е много обобщен.Трудно е да определиш ти, колко имаш.:lol:

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » нед окт 30, 2005 8:19 pm

Кофти е да намесвате реалния свят с този на РПГ-то. Мога лично да кажа, че аз скачам почти най-зле от целия клас и все пак докарвам 2.20м(само 1 човек от 26 докарва само 2.10м). Така, че наистина е малко нереално. Заровете усложняват нещата още повече, което е и главната причина никога да не сравнявам реалния и игралния свят. В Д&Д са разрешили този проблем отчасти с взимането на 10, но в Аксиом няма нищо от сорта, така че...

Потребителски аватар
gil-galad
Кадет
Мнения: 233
Регистриран на: съб фев 26, 2005 2:19 pm
Местоположение: София

Мнение от gil-galad » пон окт 31, 2005 9:56 am

Напълно си прав,Haron.

ВНИМАНИЕ!!!
Хора,никога не обърквайте реалния с игралния свят,защото може да настане объркване!!!:)

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон окт 31, 2005 10:17 am

Колко средностатистически човека могат да покрият норматива според теб?
Кид, нали знаеш, че норматива се определя, като разстоянието, което скача средностатистически човек?
Усещаш ли колко тъп въпрос задаваш?

Харон, ще се замислиш ли каква глупост си казал или ще се наложи да ти обясбя аз?

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон окт 31, 2005 11:43 am

Andras написа:Кид, има един проблем. Нормативът за скок дължина от място е 2,40м. И тоя норматив би следвало да се покрие от физически здрав нормален нетренирал допълнително човек. Веднъж от 3 опита.
Андрас, за да покриеш норматива имаш три опита, преди това загряване и винаги носиш удобни дрехи и обувки, без излишен товар. Така че тези 2,40 са приблизително максималното разстояние, което може да скочи млад мъж (т.е. поне 14 от заровете), да не говорим, че норматива за момичета е под 2 метра и една нищожна част от хората под 15 и над 30 години могат да го покрият тоя норматив. Та твоя средностатистически човек се оказва млад, здрав мъж/момче с удобни дрехи и загрявка, който има три опита (рядко някой успява от първия, камо ли всеки път да постига такова разстояние). Естествено е абсурдно да се отразяват всички тези фактори- формулата дава резултат много близък до реалния.

От друга страна в ДнД нормален човек скача 1,50 средно без засилка, но максимално 3 метра (!!!) и още по-абсурдните 6 метра със засилка, а това е човек с 10 сила и без никакви точки на jump и въпреки това не съм виждал някой да се оплаква от правилото, защото все пак е достатъчно близко до реалността. Тогава какъв точно ти е проблема с отклонение от двайсетина сантиметра?
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон окт 31, 2005 11:58 am

Не Амбартанен. Това е разстоянието, което нетрениран млад мъж може да скочи при нормални условия. Трите опита са стандартни и принципно разликата на скоковете по опити варира много малко. Демек можем да приемем стойността на зара 11, при което се оказва, че скока е 1,80. Това е дори под женският норматив, който както отбеляза ти е 1,90.
После - по непонятни за мен причини в РИ няма разграничение м/у половете. Обикновено при системите, където се взимат реални постижения се взимат мъжките.
Най-сетне - ако персонажът носи неудобни дрехи, това по-скоро е някакъв модификатор, който му влияе отрицателно. Също както ако би носил раница, ако беше пиян и какво ли още не.

Формулата е линейна, което не е сериозен проблем, понеже силата и умението не се вдигат линейно и според мен би могла да си действа напълно нормално, ако й се добавят едни +30 или +40 сантиметра.


Що се отнася до скоковете в ДнД тяхната болежка идва от диапазонът, който дава 1д20. И никой не се оплаква, понеже е най-малкия проблем.

Потребителски аватар
Ambartanen
Калфа
Мнения: 51
Регистриран на: чет авг 14, 2003 11:03 pm
Местоположение: Пловдив/Amherst

Мнение от Ambartanen » пон окт 31, 2005 12:24 pm

Ами явно под нормални обстоятелства разбираме различни неща. За мен примерно нормално обстоятелство е героят да носи оръжие и да има поне някаква лека ризница, може би дори раница на гръб. Ако носи удобни дрехи и има време да се подготви за скока бих го отразил като му дам точно тези бонус 30-40 сантиметра към скока, което дава същия резултат като това, което ти предлагаш.

Наистина разликата между разстоянията при скоковете рядко е повече от 10 сантиметра, но при използването на три зара за успех е неизбежно да има по-големи разлики.

П.П. Сега като погледнах правилото за скок на височина малко се шашнах. Аз ли не го разбирам или нормален човек скача средно 1,40 метра на височина? :shock:
"Outside of a dog, a book is man's best friend. Inside of a dog, it's too dark to read." --Groucho Marx

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » пон окт 31, 2005 12:28 pm

То затова е хубаво да се разделят височините достигани с ръце и с крака, а не да се взима една средна стойност.
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон окт 31, 2005 12:42 pm

Е гати нормалното обстоятелство, бе Амбартанен. Впрочем мечът не би трябвало да окаже голямо влияние де, ризницата би могла да направи някакъв проблем, ама раницата...
Всеки който скача с раница различна от ученическа на гръба си е пълен идиот. То няма начин да не се приземи, ама на какво разстояние и на кой чарк от тялото си...

Потребителски аватар
Arronax
Стар заек
Мнения: 6
Регистриран на: нед юни 05, 2005 8:48 am
Местоположение: The Void

Мнение от Arronax » вт ное 01, 2005 6:42 pm

Относно норматива за скок от място...изобщо не съм съгласен, че това 2.40, което все пак покрито е равносилно на оценка 6 в учителския дневник, изразява максимума на способностите ни. Например:
Аз съм на 14 години и около 6 месеца,доста слаб, невисок (169-171), нетрениращ лека атлетика и други развиващи специално краката спортове. Нормалното ми постижение с каквито и да е дрехи, със загрявка, е малко над 2.55, без особени усилия. Факт е, че скачам най-добре в класа, но някои съученици се доближават до скочената от мен норма, а повечето са мнооого близо до покриването на норматива за отличен, като голяма част от тях са го покрили. А за хората след 30 годишна възраст - вярно е, че атлетическите им способности спадат, но ако си поддържат формата по най-простичък начин, като например не-висене пред телевизора и леки упражнения сутрин, биха били способни на не по-ниски спортни прояваи, от тези на нетрениращите млади.
Conjuro vos,
conjuro vos...

Потребителски аватар
Mistral
Гвардеец
Мнения: 585
Регистриран на: съб дек 29, 2001 12:08 am
Местоположение: Фелла / Montreal
Контакти:

Мнение от Mistral » вт ное 01, 2005 7:30 pm

Просто няма как да се направи с проста сметка да се причисляват възраст, тежест и какво ли още не, което би имало значение в реалността.
Andras написа: Формулата е линейна, което не е сериозен проблем, понеже силата и умението не се вдигат линейно и според мен би могла да си действа напълно нормално, ако й се добавят едни +30 или +40 сантиметра.
Тук според мен си уцелил, което пък ме подсеща... По едно време не се ли прибавяше сегашната формула за отскок към разкрача на скачащия?
"Аксиом16" - официален дом на фелинската раса...

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср ное 02, 2005 9:09 pm

По-логично е да е било два пъти стъпката. Но да - с тия 30 отгоре дава добри числа.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет ное 03, 2005 2:35 pm

Дааа, 30 сантиметра са от изключителна важност в един измислен, не-съвсем-като-нашия, оръжията-са-два-пъти-по-тежки-от-нормалното свят.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет ное 04, 2005 10:21 am

Да съм казал че е важно?

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет ное 04, 2005 10:33 am

Andras написа:Да съм казал че е важно?
Не, никой не е казвал че е важно, а аз твърдя че е съвсем не-важно, даже анти-важно. Дори в д20 не е "вярна" формулата, а там имат и версия Модерн, която се предполага да е по истинския свят. Просто смятам, че единствено има смисъл да се обсъжда дадена формула (коя да е), ако тя много сериозно нарушава "здравия разум" или внася сериозен дисбаланс в играта. Всичко друго избива на "Ама защо оръжията са двойно по-тежки от нормално?"---"Ми така сме решили заради баланса и-поради-някаква-евентуално-друга-засега-необявена-причина. Нали не ви пречи да играете?"---"Вярно, не ни пречи, айде чао." обаче раздуто в десетки постове с цитиране на разни таблици с истински тегла, конвертиране на мерките в някакви китайски и всевъзможни други ненужности.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет ное 04, 2005 11:30 am

Не Стефане, всички тия неща има смисъл да се обсъждат, защото в един определен момент, при по-завързана ситуация ще трябва нещо да се реши на момента, като използваните правила се нагодят за възникналите обстоятелства. И тогава, ако правилата все пак са в разрез със здравия разум, а именно здравия разум се използва за решаването на подобни дилеми настава мазало.

И това, че оръжията са двойно по-тежки не знам на кой не пречи, но на мен би. И то в много конкретна и реална ситуация - събирам някаква скрап и решавам да си изкова от нея брадва, да речем. Е - тая скрап ще ли ми е достатъчна? Ако е просто някакъв метал иди-доди, ще добавя още малко от някъде и готово. А ако е специален и доста скъп материал?

Не на последно място, това че в д20 нещо куца не е оправдание и другаде да куца. Има една стара мъдрост "Да се оправдаваш с чужди грешки е като да се миеш с кал".

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пет ное 04, 2005 11:34 am

Тук, на няколко пъти се споменава "средносттистическия" човек, което според мен не е правилно. Та всеки ли тръгва да приключенства? Според мен не (или поне не с меч към подземия), а само "д'обрите" и заради това каквото и да е сравнение и пренасяне от система в реалност и обратно (толкова прецизно) е безмислено...
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет ное 04, 2005 5:41 pm

Ако ти се наалга, и ти ще тръгнеш ;) .
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пет ное 04, 2005 8:27 pm

Вместо да копам в градината, ли? :shock:
:P Е, може би....

///Спам///
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет ное 04, 2005 8:39 pm

Галеан, с мнението ти много силно не съм съгласен.

Айде замисли се, защо говорим за средностатистически човек. Да ти подскажа отговора - малко ни е писнало от пътуващи групички, шматкащи се по континента да вършат добри дела, които правят това не за друго, ми понеже са се оказали изключително надарени.
Да не говорим, че ако твоя 'приключенец' е по-ловък и силен от обикновен човек, това ще значи ловкост/сила над средното и и без туй ще е отразено във формулата!

Потребителски аватар
Bezimenniq
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: пет мар 08, 2002 6:31 pm
Местоположение: an atx case Does OpenSource
Контакти:

Мнение от Bezimenniq » пон ное 07, 2005 3:49 am

тук ще спомена една стара мъдрост, която не зависи от математическата система или обкръжащия свят, освен ако не са в една от крайностите на оста реалност - фантасмагория.

героите в ролевите игри са герои for a reason. те са смели, умни, повратливи, здрави, силни, харизматични и неповторими. тe могат, ако не могат, опитват, ако не успеят, умират драматично. за тях се пишат саги и се пеят песни. за тях падат кралства и се издигат императори. последното нещо, което е един герой, е средностатистически човек.

и да, мнението ми е, че формулата е твърде скромна в това отношение и определено резултатите са ниски.

lowstef, ти за какво предлагаш да се говори на официалния форум на една ролева система, ако не за дефектите й, пич? и да, водещите/играчите съдят дали това им пречи или не. ако за теб не е нужно, hooray, не се занимавай с глупостите тука. но мисля, че последното, което имаш право да съдиш, е дали един въпрос е важен, неважен или антиважен.
Изображение
да не ти стиска да захвърлиш нещо, което не понасяш, е лицемерие спрямо теб самия и повод да те мразя

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон ное 07, 2005 4:13 pm

Доста се изприказва по въпроса и за жалост наистина универсален отговор не може да се даде. Формулата беше направена, предвидайки екипиран приключенец без да взема предвид, какво би направил той ако беше по шорти. Това от една страна е пропуск, но от друга ако бяхме дали формула за възомжности на героя по шорт, то трябваше да добавим един куп допълнителни ограничения в момент ана битката и т.н. Може би е по-добре да се приеме, че ако героят е без екипировка, която да му пречи ще скочи с 1 метър повече (щото е герой).
Съвсем друг е въпроса, дали постиженията в нашия свят и тези в Магландиум трябва да са еднакви (или да си приличат). С това не искам да кажа, че ефектът на тази "грешка" е предумишлен - не, грешка си е. Но пък не знам нищо (какъв срам за мен) за гравитацията на Титания - в края н акраищата там има една река дето тече наопаки :)
Със сигурност ще взема предвид всичко изписано тук, когато правя допълненията и новите версии по А16.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон ное 07, 2005 9:01 pm

А колко пъти в реална ситуация някой изобщо скача от място без засилка? Удобно облечен? И без какъв да е товар?
Дайте да видим, че по норматив трябва да мога да избягам 60 метра за 10 секунди, и да зяваим, че за един рунд в Аксиом трябва да може средно да се изминават по 60 метра.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт ное 08, 2005 1:37 am

То това се постига със спринт и малко по-добри показатели - 16 ТД, 8 ИЗ и Бързия Джо на 12 :) Всичко това са общо 30 ТД. които у,можени по 2 са точно 60 метра за 10 секунди. Но както многократно е отбелязвано не само в А16, а и в редица други игри (вкл. и най-популярната Д&Д), действията на героите за един рунд са абстракция. Може би именно в търсене на съпоставка с реалността Рундовете в Д&Д са от по 6 секунди, а не както са при нас от по 10. По този въпрос имаше прдложения още в ранните бета тестове на А16 - предлагаха се рундове от по 6, 5, че и по-малко секунди именно, за да отговарят действията на героите на времето на рунда. Тъй като да си кажем, герой с 16 ТД, прави "Само" 3 удара с ръка за 10 секунди... трагедия, тоя явно е пълен левак. Но пък като се замисля, това може да го прави до утре сутринта и да не есе умори. Я се опитайте сега вие за 1 час да нанесете 1080 (3*6*60) удара, които да са с достатъчна сила, че да наранят някого, ако го уцелят. Гарантирам ви, че ще ви окапят ръцете от умора. А героите в Магландиум го умеят. Така че реалността не винаги е това, което ни се струва и да, логиката трябва да е близка до тази в реалността, не е убедително най-солните герои на Магландиум да скачат по-слабо от шестокласник, не е убедително и средно статистическия жител на Магландиум да вдига повече от изявен у нас штангист, но пък какво знаем ние за Магландиум - може би там въздухът е такъв ;)
Надявам се всякакви подобни леки разминавания с реалността и с вашите собствени способности на атлети (или пък магьосници) да не ви пречи на играта, но ако случайно това се случи, тормозете ме с въпроси, как да постъпите (или измислете отговора сами) и не се притеснявайте - аз съм търпелив и искам да помогна на всеки желаещ да може да играе А16.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори