Ролята на защитните средства при магичски щети (предложения)

Стари теми

Модератор: Модератори

Отговори
Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет ное 11, 2005 6:31 pm

Броните пазят ли от магически щети?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет ное 11, 2005 6:54 pm

VORAC написа:Броните пазят ли от магически щети?
Ами зависи. От типа на магията. Някои щети могат да са само като допълнение при нараняване. Тогава тя ще се добавя само ако удара преодолее бронята и въобще да не се прибавя при удар в бронята. Но щетата може да е и при докосване (да речем освобождава се светкавица или нещо подобно). Тогава ще се добавя цялата дори при удар в бронята (а дори и при удар в щита евентуално - да речем светкавица в метален щит). А може и да е просто магически усилена нормална щета. Тогава ще се намалява като обикновената.

Всичко става по преценка на Разказвача, най-добре още при "създаването" на оръжието. Ако не е уточнено предварително - по усет. Щета която се добавя винаги ще е доста яко нещо и съответно ще е доста по ценна (и буквално - като парична стойност).
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пет ное 11, 2005 7:31 pm

Имам предвид магическа стрела, армагедон, леден заряд, каменно кълбо, дъжд от камъни.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет ное 11, 2005 10:59 pm

мисли логично - това, което нанася физически щети (при магиите елементите Земя и Вода (при ледена атака) се намалява, а другите не.

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет ное 11, 2005 11:28 pm

Ами ледения заряд и каменните неща ще се намаляват. Армагедонът е огън - бронята не помага (даже една цяла метална пречи мен ако питаш, но ще стане преклаено сложно и това да се отчита). За магическата стрела съм по-склонен да кажа, че бронята не помага. Но това е мое мнение. Не съм сигурен.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет ное 11, 2005 11:39 pm

Хъм... Магическата стрела е чиста магическа енергия. Едва ли ще я спре стоманата...

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » съб ное 12, 2005 10:42 am

Вероятно трябв да обсъдим и смисъла н "чиста магическа енергия". Защото тази съащта магическа стрела, дето и двамата ми казвате, че броня няма да я спре, не може да преминава през стени, а когато се удари у създание го поразява и изчезва.

Огъня...добре, съгласен съм. Но как стои въпроса с ареа ефект магиите - ако единия пусне на другия Дъжд от камъни, другия шлем ли трябва да има, броня ли, наколенннници ли, та да намали щетите? И какво става као има само някои от тези неща?
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб ное 12, 2005 11:50 am

Усещам как ще се повтори случката с обсъждането каква е киселината на Melf's acid arrow.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » съб ное 12, 2005 2:44 pm

Ворак, за да можеш да пуснеш магията явно ти трябва визуален контакт. А и стоманата е няколко милиметра, а стената - няколко сантиметра. Просто Елементите Земя и Лед може да се приеме, че се спират от бронята... ама за дъжда от камъни... ами... да речем че трябва да решиш в каква степен предпазва бронята... Все пак ефирни камъни не ми изглежда умно да има...

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » съб ное 12, 2005 5:30 pm

За камъните си пише че аннасят едновременно щета трошаща и елементална земна. Въпорса е какво да правя като се посипят върху някой с кожен шлем и стоманена броня.
hameleona написа:Ворак, за да можеш да пуснеш магията явно ти трябва визуален контакт. А и стоманата е няколко милиметра, а стената - няколко сантиметра.
И тук идва въпроса, който отдавна ме вълнува - каков е наказанието за прицелване на магическа стрела в главата? Все пак при магия се хвърля успял ли е мага да манифестира енергията, наказание от -8 ми се вижда....безпредметно. От друга страна магическо попадение в главата е като всяко друго попадение в главата.

:roll:

<Андарасе, интересно до какъв извод достигнахте за типа киселина!>
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » съб ное 12, 2005 5:59 pm

Прицелена магия в част от тялото няма като понятие. Представиси чука на бога насочен в лявата зеница на човек... блах...

За дъжда от камани или каменна топка или каквото там можеш да определиш някаква базова атака в зависимост от МА или МУ на магьосника. Но това е само като опция. За да не се затормозяваш слагай магията да си нанася цялата щета независимо от бронята. Ако съответно магията има някакъв описан ефект зависим от бронята на създанието тогава го вземи в предвид.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » нед ное 13, 2005 3:36 pm

Eee, съвсем не се връзва! какво пречи на магическата стрела да е прицелнеа в главата, или в ръката, или в мишка?

А да пренебрегвам броянта, когато героите са бронирани на макс в стомана си е равносилно на самоубийство на водещия.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед ное 13, 2005 3:55 pm

Не е. Открай време се знае, че магове имунизирани към стомана няма. Конан го е доказвал много пъти. Но също така това важи и за самата стомана в Аксиом. Кво да ги направиш, това е могъществото на маговете. Сещам се, за къде ти трябва и даже ще ти заявя: Ако попречиш на Чука на Бога заради бронята на ония ще ти се наложи да си смениш името и прическата ;) Да не говорим, че Бронята може и да попредпази от огън (да речем да намали с 10-20% Щетата), от камък - би трябвало да я поеме цялата. Но това никъде не е отразено в системата... Чакай! При всяка магия е написано ако нанася тъпа щета - тези се спират от бронята. Не си спомням за коя магия беше, но типа щета ясно е упоменат за всяка една. А От Маг. стрела нищо не може да те предпази...

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » нед ное 13, 2005 4:14 pm

Хам, ако ми намалиш демиджа на магиите прмяна на името и смяна на причската няма да са ти достатъчни за да ми се изплъзнеш... :evil: :twisted: В описнието на дъжда от камъни пише, че е едновременно тъпа но и магическа щета, и че заклинанието защита от земя помага за намаляване на щетите. Звучи логично обикновена броня да не помага в този случай!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед ное 13, 2005 4:16 pm

Явно е въпрос на разбиране. Срещу дъжда наистина мисля че щетата трябва да се намали.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пон ное 14, 2005 12:58 am

В случая "тъпа" щета трябва да се разбирам че първите 6 щета са временна щета, а останалите са реална. Второ, че би могла да ти насини окото, ръката, краката и т.н. Трето това дава свобода на разказвача и играчите да определят искат ли щетата да се намалява от бронята със съответния коефициент И всичко е по избор, а не задължително.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон ное 14, 2005 8:09 am

Добре, оставяме на разказвача и играчите да си решат дали щетата ще се намаля или не.
Много по-важен въпрос е обаче с колко? Какво ще акжете за следното:
----
:arrow: при магии тип "дъжд" (..от камъни, ) се счита, че щетата се намаля оп. пъти. Примерно една пълна броня намаля 4 пъти, а ако имаме и шлем със защита 8 -8 пъти общо.

:arrow: при зарядни поразяващи магии (леден зряд, каменно кълбо, маагическа стрела) попадението е в тялоъто с (успех) остатъчна атака, която евентуално би могла да преодолее бронята

----
:arrow: От огън всички брони имат аб/2 (това може и да ог пишеше някъде из книгата, не си спомням)

:arrow: Срещу магическа енергия....? (т.е. всички неелементални магии) Тука трябва БатГойко да се изкаже, понеже са ми неизвестни свойствата на материалите и магиите а А16 и връзката между тях.

---
@Haron the son of Erb, какви са според тебе тея камъни, дето никъква броян не ги ебе? Аз се сещам за магически камъни, дето минават през всичко, докато не ударят каквото трябва (но в този случай това ще е една от най-мощните магии изобщо - псукам дъжд от камъни в/у къащта на жертвата, камъните падат, минават през поквива, убиват го, и понеже трябва все него да ударят нр повреждат ни тавана ни пода). Друг вариант е това да са анимационни камъни - ако ще паднат в/у шлем да се позамислят и да го заобикалят :lol:
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон ное 14, 2005 12:50 pm

Отделих тази тема, защото всички мнения в нея са по-скоро пожелания, отколкото реалност според правилата. Магическите атаки нямат нищо общо с Базовата Защита на героя и като така няма как да се разбере, кое как и защо попада в броня или друго защитно средство. Единствената защита от магия на героите е тяхната МЗ, както и самият факт, че заклинанията не са лесни за произнасяне сами по себе си.

Това не е причина да не ползвате всякакви идеи, които имате тук, ако считате, че те ще подобрят вашата собствена кампания.
Също така в Аксиом16 Универсал, магиите ще се "изстрелват" към селите си, като всяко нормално оръжие, така че там някои магии могат да се влияят от броните, а други не. Така че всякакви идеи, които коментирате тук могат да влязат в употреба.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон ное 14, 2005 2:48 pm

От огън всички брони имат аб/2 (това може и да ог пишеше някъде из книгата, не си спомням)
Виж, с това не съм съгласен! По-скоро понасят щети (хеле кожените и дървените)

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон ное 14, 2005 2:59 pm

Съгласен съм, че магиите тип земя би следвало да се намаляват от броните, но това на практика прави чисто нападателните заклинания като каменно кълбо и дъжда тотално безполезни срещу тежкоброниран бротивни. Ако в/у теб се сипе порой от скални отломки най-малкото ще си леко дезриентиран -> шокова щета или нещо от сорта. А като се има предвид, че почти всеки противник носи броня... Освен защитата, която предоставя бронята се влияе от успеха на атаката, докато при заклинание е неприложимо. Накратко обикновена кожена ризница ти предоставя едно от расовите умения на гоблина :shock:

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон ное 14, 2005 4:31 pm

hameleona написа:
От огън всички брони имат аб/2 (това може и да ог пишеше някъде из книгата, не си спомням)
Виж, с това не съм съгласен! По-скоро понасят щети (хеле кожените и дървените)
Я се замисли тая броян като понася щети, не предпазва ли през това време този под броянта от същите тези щети?
Друг е въпроса дали броян от органичен материал няма да се запали - и да се наложи да се гаси. Но, подозирам, след като в описанието на магията не е описано "подпалва целта" няма нужда от подобни притеснения.

---
Земните магии - от тях само каменното кълбо и камения дъжд май само нанасят щета тип трошаща/елементална. За да е балансирано не е нужно теиз две магии също да не се влияят от брони. Haron the son of Erb сам спомена, че повечето портивници са бронирани, при това тежко бронирани. Занчи няма да е ниаккъв проблем да се повишат щетите на тез магии с ... дакажем 50%. Това ще предотвати тъпата ситуация падащите камъни да пребият еднакво един полугол магьосник и бронирания в стоманена черупка друг!
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » пон ное 14, 2005 5:34 pm

В интерес на истината ако се завиши щетата с 50% ефектът пак ще е сравнително малък. Пример: средната щета от 50 + 50%.50=50+25=75.

50/4~12(обикновена плетена ризница)
75/4~18(същата ризница)

Както виждаш няма голяма полза. Затова смятам, че магията си е магия и при нея не бива да се месим. Като към това прибавим и ограничеността в Аксиом на заклинания от дадена школа... мале мия! Най-добре е да се погледне на самия дъжд като магическа енергия, която просто изглежда като камъни. Защото и леденият заряд реално погледнато е парче лед...

Отговори