"Замъкът на престола"

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » пет май 05, 2006 10:25 pm

Наистина, бих се радвал да обсъдя на биричка това чудо на книжния пазар когато го прочета ;)

Itilon
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: вт май 09, 2006 12:17 am

Мнение от Itilon » вт май 09, 2006 12:30 am

Здравейте,

На първо място искам да благодаря на Super M, за това че ми подари "Замъкът на престола" и ме насочи да го коментирам на този форум. Това май беше грешка от негова страна, но той още не го знае :D!

Второ искам да се извиня, ако думите ми обидят някого. Убеден съм, обаче, че добронамерената критика (а моята е такава) може само да бъде полезна.

Трето, засега няма да коментирам отделните произведения, защото не съм ги прочел всички. Но за книгата като цяло - много неприятно впечатление ми направи големият брой правописни (а може би печатни) грешки (за справка - има една такава дори на задната корица). Не съм си правил труда да ги броя, но при прочетен около половината обем попаднах поне на двайсетина. А това е адски много! Тук някъде прочетох, че май ще допечатвате, така че съветът ми е да изчистите поне по-забележимите грешки преди това.

Другото неприятно нещо поне за мен беше, че всички разкази освен първия не са подравнени отдясно. Някакси грозно стои всеки ред да завършва някъде по страницата.

И накрая, не видях нито един автор, който да не е объркал употребата на пълния и краткия член поне на по няколко места. Може и да ви се стори дребнаво, но човек, който се занимава с писане, трябва да умее да пише.

А да, Super M, Мечът на светлината ми хареса, но ще го коментирам заедно с останалите неща, като ги прочета всички. Поздрави!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 09, 2006 12:44 am

Itilon написа:Здравейте,
Другото неприятно нещо поне за мен беше, че всички разкази освен първия не са подравнени отдясно. Някакси грозно стои всеки ред да завършва някъде по страницата.
Всъщност, всички разкази трябваше да са само ляво подравнени - поне аз имам такъв спомен от тях (ще погледна утре сутринта книгата, да видя защо първият е сгрешен ;)
Сигурно си прав за правописните грешки - колкото и да се опитвам, все не успявам да ги намеря всичките при редакцията си. Същото се отнася и за пълния член - просто понякога го пропускам (че дори и сам си го греша, когато бързам). Да, неприятно е, че сме допуснали подобни греши, но ние, все още на този етап от напето развитие, сме непрофесионално издателство. Тиражите ни са далеч по-малки от тези на ИК Бард и други големи български издателства. А дори и там ще намериш подобни грешки - е може би не 20 на 180 000 знака (защото целият сборник е 360 хил), но около десетина поне не ти мърдат - серизон, няма книга на БГ пазара, а мисля, че и на западния. В момента даже чета един бестселр на английски и до средата му съм попаднал на поне 5 подобни греши - е, разликата е, че мен това не ме подразни, понеже знам, че безгрешни люде нема. Но да, критиката е приета, самият СуперМ, се е постарал да направи, каквото може, като помогна с редактирането и коригирането на подобни грешки, но уви, няма как да обещая (защото ще излъжа), че няма да имаме такива в бъдеще.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
sir Sparhawk
Вълк
Мнения: 12
Регистриран на: нед яну 25, 2004 4:05 pm
Местоположение: Cimmura
Контакти:

Мнение от sir Sparhawk » вт май 09, 2006 11:58 am

аз много бъркам пълния и краткия член, за което се извинявам най-искрено :cry:
"Everything is idiocy if you see it in the proper light" - Belgarath the Sorcerer

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » вт май 09, 2006 3:09 pm

Абе интересно ми е кой от авторите на кой от форума съответстват.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 09, 2006 5:33 pm

Мечът на светлината - Автори: СуперМ и Ноал
Стария храм - Автор Сър Спархоук
Две кристални късечта изумруд - Ro#l# (или както там се пишеше този неподражаем ник ;))
Тайната на черната стомана - Веул
Династичния камък - Мистрал
Последната нощ - не знам дали Марко тотин е регистриран във форума въобще.
Замъкът на престола - моя милост.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
icon
Калфа
Мнения: 34
Регистриран на: пон май 26, 2003 1:11 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от icon » чет юни 08, 2006 3:49 pm

Това е най-ужасната книга която съм чел - авторите са некадърни, изпълнението плачевно, отврат...

...шегувам се естествено :D

Всъщност едва днес и аз се сдобих с книжката и имам високи очаквания, предвкусвам удоволствието от прочитането и, нямам търпение да се прибера вкъщи.
"Защото новите игри са по-тъпи от старите, а старите са по-грозни от новите"
Изображение

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » чет юни 08, 2006 8:13 pm

Здрасти на всички! Като стана дума за "Замакът на престола", аз все още я нямам. Много се дразня като знам че всички от този форум я имат а аз не. Като слушам колко е готина не мога да не кажа "Супер". Ще гледам в най-скоро време да я купя, ако изобщо я има в Асеновград.
Последна промяна от MELIADOR на чет юни 08, 2006 8:22 pm, променено общо 1 път.
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет юни 08, 2006 11:28 pm

За Асеновград не знам, но в Пловдив я има в няколко от по-големите книжарници (Хликон със сигурност, а почти съм сигурен че я видях и във веригата Нанси). Та ако минаваш някой ден през областния център - тук я има.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет юни 09, 2006 12:28 am

Ммм да, за жалост не можеме да гарантираме покритие по всички градове и затова се разпространяваме предимно по големите книжарници - Хеликон и Пингвините със сигурност ни имат, а ако за вашия град са изчерпани, просто питайте и ще я имат до няколко дена - гледаме да поддържаме постоянно количество при тях. За София нещата са по-розови и ни има и на пл. Славейков. Има ни и на други места, но не знам точно къде (през софийската борса за книги).
За момента все още нямаме работеща система за поръчки през сайта ни, но някога и това ще стане.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
MELIADOR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: нед юни 04, 2006 7:22 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от MELIADOR » пет юни 09, 2006 12:05 pm

Благодаря за отговора,но вече си я намерих и днеска ще си я купувам.
Знам че сега не можеш да го разбереш,но някой ден ще успееш.Вярно е че сме варвари,вярное че сме войни,но войнът не е просто убиец.Трябва да уважаваш щивота,а още повече трябва да уважаваш възможността да го отнемеш,в противен случай ставаш просто убиец!

Потребителски аватар
icon
Калфа
Мнения: 34
Регистриран на: пон май 26, 2003 1:11 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от icon » нед юни 18, 2006 7:24 pm

Прочетох книжката и ми хареса. "Мечът на светлината" малко не ми хареса, а отгоре на всичко е първият в зборника. Това, което не ми хареса е че според мен мотивите на героите нещо куцаха. Елфа и човека да се налагат, докато уж обичната им елфана я папа ония ми ти дзвер ми се видя нелогично и малко странно. Друга слаба страна на разказа са твърде протяжните описания, недостатъчно разнообразени от динамиката на диалозите. От друга страна тези описания са и силната страна на разказа - създават атмосфера и си признавам че аз така не бих могъл да пиша, дори да си го поставя за цел. Извода ми е, че разказа не е лош, а стила на автора предполага да еволюира и да се усъвършенства.

За никой от другите разкази не бих могъл да изкажа и грам критика. най - много ми хареса "Старият храм".
Последна промяна от icon на нед юни 18, 2006 9:05 pm, променено общо 1 път.
"Защото новите игри са по-тъпи от старите, а старите са по-грозни от новите"
Изображение

Потребителски аватар
Super M
Вълк
Мнения: 15
Регистриран на: съб фев 05, 2005 1:40 am
Местоположение: Sofia/Bourgas
Контакти:

Мнение от Super M » нед юни 18, 2006 8:37 pm

Отговарям на забележките относно "Мечът":

За мотивацията на героите - според мен ревността е едно от най-пагубните чувства и то наистина може да те заслепи или изкара от равновесие. На всичкото отгоре Тириен изпитва силен гняв към Дериал, защото е убеден в неговото предателство. Той използва сгоден миг и атакува врага си, без да мисли за последствията.

"Суматохата на скалната площадка беше останала далеч зад гърба им и погълнати от боя, те нито виждаха, нито чуваха какво се случва там"

В хаоса на битката те не могат трезво да проследят събитията около себе си. Финалното сражение се разиграва успоредно и за няколко минути, макар да е подробно описано в книгата.

Именно резултатът от тяхната недалновидност е най-тъжното доказателство до какво може да доведе съревнованието и отдаването на импулсивната ярост в едно толкова искрено и сърдечно чувство като любовта.

За описанията - това е въпрос на стил, на усещане, на атмосфера. Стилът ще се запази, НО ще се подобрява и развива във всяко следващо прозиведение с ваша помощ!

Благодаря за конкретните забележки и ясно изразената позиция Icon!
Самовлюбено егоцентрично копеле

Потребителски аватар
icon
Калфа
Мнения: 34
Регистриран на: пон май 26, 2003 1:11 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от icon » нед юни 18, 2006 9:55 pm

Super M написа:За описанията - това е въпрос на стил, на усещане, на атмосфера. Стилът ще се запази, НО ще се подобрява и развива във всяко следващо прозиведение...
Точно това и аз имах предвид. Радвам се, че успя да защитиш мотивите на персонажите си. Успя да ме убедиш. :lol:
"Защото новите игри са по-тъпи от старите, а старите са по-грозни от новите"
Изображение

Потребителски аватар
sir Sparhawk
Вълк
Мнения: 12
Регистриран на: нед яну 25, 2004 4:05 pm
Местоположение: Cimmura
Контакти:

Мнение от sir Sparhawk » пон юни 19, 2006 12:01 pm

icon написа:
За никой от другите разкази не бих могъл да изкажа и грам критика. най - много ми хареса "Старият храм".
:oops: :oops: :oops:
благодаря
:oops: :oops: :oops:
"Everything is idiocy if you see it in the proper light" - Belgarath the Sorcerer

Потребителски аватар
Tinarg
Вълк
Мнения: 9
Регистриран на: чет юни 22, 2006 10:48 am

Мнение от Tinarg » чет юни 22, 2006 11:53 am

Искам да изразя огромната си благодарност за книжката. Въпреки, че в един сайт (вече не си спомням името му) прочетох, че "Последна нощ" се приемал малко трудно от читателите това ми е разказа на второ място след "Замъкът на престола", когото уважавам още повече заради джуджетата, моите любимци.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет юни 22, 2006 3:50 pm

Ха, това с трудното разбиране на последната нощ ме изненадва ;)
Иначе приемаме благодарностите с огромно удоволствие и се надяваме така да бъдат приети и следващите ни книги. В момента се работи по "Сребърната кула", кято ще излезе като малък роман (същия размер, но с малко по-малък обем от сборника). Кога ще е завършена работата не мога да кажа - редакцията е започната, но има поне месец, преди да влезе в печат (възможно е и повече).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Отговори