Глупости от темата за гномите

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт яну 16, 2007 7:04 pm

Всяко гномско семейство се състои от двама съпрузи, които имат най-често едно дете, рядко се срещат и семейства с по две деца, като по-голямо домочадие е по-скоро плод на грешка или прекалено изявена склонност към радостен живот от страна на гномите-родители.
Шамайоци, прочети внимателно и помисли защо точно това е пълен абсурд.

Джордановите мъдри можеш да махнеш, че е грозно плагиатство.

Копаенето на големи хралупи в основата на едно дърво обикновено е несъвместимо с живота му.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт яну 16, 2007 7:22 pm

1. Сори, тъп съм, ама абсурда не го фащам, макар че специално това изречение уж съм го чел много пъти :? . Сигурно е забавен абсурд, ама ако не ми се посочи няма да мога да се забавлявам с останалите, така че ако може ми посочи конкретния проблем за да го поправя.

2. Мдам, и аз така го виждам сега, макар и да съм имал оправдание на времето, навярно, което сега да съм забравил. Считай го за "работно заглавие" :oops: . Проблемът е, че исках да не изобретявам нова дума, а да използвам колкото се може повече българския език (с всичките му чуждици и заемки), ама почти всички такива бяха вече "заети" или неточни в случая. "Мъдрец/ мъдра" най-добре описва "професията", та затова го сложих. Иначе в момента усилено си "прелиствам речника" за ново наименование, ама и вие сте поканени да помагате!

3. Малко се знае за чудните свойства на Чудногорския канелено-смолничест льосов чернозем :wink: ...

П.П. към 2. А да! Исках да използвам думата мъдрец - те това го няма у Джордан/превода на български. Ама как по дяволите е женският род?! А, и надявам се нямаш предвид, че копирам цялата концепция, щото не е така - мъдреците тук не са вещери, а духовни лица, "изцяло от черното духовенство", които могат това-онова.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » вт яну 16, 2007 7:36 pm

Ако двама родители имат по едно дете и нямат извънбрачни връзки следва, че популацията с всяко слеедващо поколение ще е двоино по-малка, което пък значи изчезване на вида.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт яну 16, 2007 8:31 pm

Не е забавен, а е трагичен абсурд, Шамайоци! Как може един нормален, здравомислещ човек през 21 век да прочете подобно нещо, цитирам "много пъти" и нито веднъж нещо да не му прищрака че не е в ред?! Ми това граничи с патология!!!

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт яну 16, 2007 8:49 pm

Прости му. Заблудил се е сигурно с реалността в българия (сред българиските семейства много често има само едно дете.) Или се е заблудил с елфите. Все тая - не бих казал, че това е свръх-грешка, която да заслужава чак такова остро критикуване. По-скоро е база за майтап.

Иначе... Още не съм намерил врем еда прочета всичко това... :?

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » вт яну 16, 2007 10:07 pm

Това да му го простя, ама другото.

Има 7 села с по около 15 домакинства, което означава при не по 1, при 3 деца общо 7х15х5=525 гноми. С другите - 1050. Е, какво сумарно всички гноми са хилядарка? Просто няма толкова изцъклено за целта смайли.


Имам идея за куест - Предлагам спешна програма за запазването на вида, в случай, че вече не сме минали 1-20 пъти критичния минимум на популацията. Да се изловят всички дребни безбради човечета, да се изследват роднинските им връзки и да започне незабавно планово размножаване!

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » вт яну 16, 2007 11:04 pm

Кой е в лошо настроение? 8)

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср яну 17, 2007 4:22 pm

Такааам... Сега се сещам, че съм мислил по въпроса и ето какво съм мислил: наистина, на първо четене вида стремително намалява, но имайки предвид дълголетието на гномите и възрастта през която активно се размножават, всяка възрастна двойка доживява да види преди смъртта си четвърто (пра-пра-внуци), а дори и пето поколение след тях. Така че отрицателният прираст е около 0,13.... процента* (калкулаторът ми показа такъв резултат на едно минус (двеста и четиредесети корен от 31/32), тъй като излиза, че за двеста и четиредесет години умират тридесет и двама гнома оставяйки тридесет и един). Така че може и прирастът да е отрицателен, но демографска криза няма, пък за демографска катастрофа като нашата е нещо, за което гномите не са и сънували. Абе въобще, те могат много добре да се справят с подобен род проблеми и това и правят :wink: ...

Наистина, исках гномите да са около хиляда и бройките домочадия, които откривате са точно пресметнати от мен с тази цел. Затова имам Обяснение (от гледна точка на света) и Оправдание (мета-игрови причини да се стремя към подобна бройка):

Обяснение: Както ще забележите, по време на Войната на Гущероидите две десетици елфски стрелци са били сила, която е обръщала битки. Съответно, по време на тази война силите в конфликта са като силите от "Битката за Магландия". За незапознатите - става дума за стратегическа игра по света на Магландиум, броеве 11 и 12, където сто души са всепобедна войска, а можете да пускате в бой не повече от шейсет души. Съответно, няма нищо нередно гномите в днешно време (даже когато има стохилядни градове и един едномилионен град) да са толкова малко. Пък и къде иначе ще ги блъскаме повече? :D ...

Оправдание: Исках, в случай че не одобрите расата, да мога да я ползвам, но гномите да са толкова незначителни, че съществуването им да не си противоречи с каквото и да е от форума и книгите по Магландия. Е, наистина, ако на всички ви харесат и всеки от този форум тръгне с по един от тях Чудната Гора ще обезлюдее, но това са само уърст-кейс-синариоус :lol: .

За хората, които ги плаши обемът: мислех различните теми да ги пускам в различни мнения, но не бях сигурен, че това няма да си противоречи с правилата на форума. Ако модовете позволят, а вие смятате, че ще ви е по-лесно така, кажете, да оправя нещата.

П.П. А как ви звучи наместо "мъдреци" да се казва "влъхви". Доколкото знам, това се използва само за жени, но и за тримата царе, посетили Мария и Иисус, когато се родил. Не съм много сигурен за основната семантика на думата, но май върши работа.

*За сравнение - Чудната Гора щеше да е 137-ма в света, пред Макао и Австралия и след Исландия.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср яну 17, 2007 4:29 pm

Според мен, спокойно можеш да ги вдигнеш до 10 000 поне, а дори и до 30-40 хилядарки. не, че нещо, но практически, ако не бе протекцията на чудната гора, всеки може да ги измете. А, не знам какво си играл, но и в Rome Total War се бия с кохорта от 160 души, нищо, че това се равнява на манипула (за инфо 1/3 от кохортата). Иначе, расата ме радва :)

ПП: А къде са им статистиките?

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Re: Гноми

Мнение от Асен » ср яну 17, 2007 5:00 pm

Shamajotsi написа:Новите поколения били все по-миролюбиви и ученолюбиви, заприличвали все повече на хората, като дори ги надминавали в някои отношения: макар и да не могли да получат благословията на боговете, те станали дори по-възприемчиви от хората.

Оттогава гномите населяват Чудната Гора. Изграждали домовете си в корените на дърветата, като понякога ги донадграждали във вътрешността на стволовете и дълбоко в почвите. В резултат на това се случили две изключително интересни неща. Гномите станали още по-ниски, горе-долу се отнасяли към джуджетата така, както елфите се отнасят по ръст към хората. Също така брадата у гномите станала много по-незначителна, точно като при хората. Това била последната стъпка, която разграничила гномите от джуджетата.

Гномите винаги са били необеспокоявани от другите раси, бързо простили и възстановили взаимотношенията си с хората, или поне с тези хора, чиито души не били обладани от омраза и алчност, тези, които не виждали в гномите само облага, а намирали у всеки гном верен приятел.

Елфите в началото пък ги възприемали като по-малкия брат на народа от Великата гора, но като по-голям брат скоро имали и повод да им завиждат – гномите добили повече знания в някои области. Двете раси никога не са се мразили, но елфите и до днес отбягват да видят истината в очите и продължават да се държат надменно с гномите.

Никой не искал да воюва, но не била ли гората заплашена от слузестите твари? Спорили от сутрин до здрач, продължили да спорят и през нощта. Не били изтощени и на изгрев слънце, сериозността на избора им давала сили да продължат да се пънат да измислят решение. Тогава Дървото се обадило: “Мислих! И измислих! Гората не е застрашена, а това не е вашата война. Тази война е на Големите Раси, те да се обединят и заедно да надвият напастта. Ако не успеят да се съюзят и гущероидите заплашат нашия дом, то тогава ще се биете. Но дотогава – стойте тук и не напускайте царството ми!” Видели смисъл и мъдрост гномите в тези думи и послушали Дървото. Три години останали изолирани в своята гора, чували само откъслечни новини от бойните полета, а с тях идвали отчаяни призиви за помощ. Не откликнали гномите, като към края на третата година на войната новините идвали все по-рядко, както и призивите, отправяни към народа на Чудната гора.

Макар да е отминало оттогава почти половин хилядолетие, отношенията не са се променили – гномите не получават особено уважение, даже в Източния съюз и сред елфите, а самият народ на Чудната гора е останал с впечатлението, че другите раси са прекалено импулсивни, избухливи, сред тях да се живее е опасно, като в крайна сметка всеки гном, напуснал гората си спечелва репутацията на “приключенец” – гномския начин да се каже “луда глава”.

Гномите живеят мирен живот – за разлика от хората, този народ не изпитва нужда при отсъствието на конфликт да си създава такъв.
.
Системно това как се изразява и как са запазили възприемчивостта си в изолацията?

Не ти ли е прекалено бърза еволюцията:)?

Предвиждам проблеми със значителна част от авантюристите, които ги посещавата:)!

Това вече не ми е логично, точно елфите не само да не мразят друга раса, родствена на джуджетата, а и да я възприемат като почти равна? Нещо не го виждам това с елфите в Магландиум как може да се случи:)!

Егати страхливото дърво, че и няма представа от дипломатически отношения:)! Сигурен ли си, че така е станало, или това е апокриф на самите гноми, които не искат да признаят, че са се уплашили:)?

Само на мен ли тези гноми ми звучат като хобитите на Толкин:)? Не, че е лошо, ама все пак не виждам практическа нужда от тях:)!

Ако това беше постижимо, гномите отдавна щяха да са съветници на всички крале и повечето религиозни ордени в Магландиум:)! Просто с толкова стабилно и логично мислене, щяха да се окажат без конкуренция:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср яну 17, 2007 7:17 pm

Мда, покрай грипната епидемия е тръгнала и имбецилоза. Някаква остра форма явно...

Питам те, сам ли ще се сетиш каква точно е грешката в калкулациите ти, или аз да ти я съобщя? Часовете по математика са важни!

Хиляда бройки са ужасен социален проблем. Това означава, че ще имаш ужасно много близкородствени връзки и дори и и да не се роди гномче с 1 ръка 1 крак и 1 око, непрекъснато ще има неща от сорта на "Мама ми е братовчедка", "Еееех сине, баджанаци станахме" и прочие.

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » ср яну 17, 2007 9:06 pm

Освен това ще се появи и болеста на синята кръв- не си спомням как се казваше, но при множество близкородствени връзки се получава фала, че кръвта не се съсирва нормално. Разбира се, гномите може да са развили естествена някаква защита против това, но е малко вероятно.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср яну 17, 2007 9:16 pm

При близкородствени връзки по принцип нараства шансът за поява на чиста линия при някое генетично заболяване, което инак е рецесивно. На практика може да ги избие по-лесно на ужасно много неща, но това е в сила, само ако си говорим за генетика, която предвид факта, че сме в Мъгландиум...

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср яну 17, 2007 9:33 pm

Андраш, досега относно този абсурд ръсиш само обиди по мой адрес без да ги подплатяваш с информация :evil: ! Говори конкретно, по дяволите, че може и да нямам акъл, ама и аз имам нерви и, по-важното, достойнство, а този форум има правила против обидите и флъда :evil: :evil: :evil: !!! По отношение на социалния "проблем" - откъв зор това е проблем, има ли примери в историята, когато това е било проблем на социално равнище?

Галеан, прав си, но и аз съм прав, че халф-орките/-елфите като полу-раси като катъра и мулето не трябва да се размножават. Така че нека месим науките с мярка, за да не се окаже, че трябва да зачеркнем деветдесет и осем процента от сетингите и сто процента от фентъзи литературата.

Асене, твоите забележки са много смислени, поне са в порядъци по-състоятелни от други науци по тоз форум! Ще давам по ред на номерата:

Моля, за системните подробности (които са напълно готови - ама нямам си и идея колко от мен ще оцелее, щом ги постна тук) да изчакате, докато съм готов с едно-две синтезиращи информацията параграфчета. Но ако много държите - да ви покажа статистиките? Иначе гномите не са били в пълна изолация - с тях е било дървото, съответно голяма част от мъдроста в Магландия, която, разбира се, не дошла наготово, ама това е друга история...

Наистина, еволюцията е бая бърза, ама не можах да измисля дори някакво езотерично обяснение на феномена. Голям проблем ли е :? ?

Ако авантюрист намери и посети гномите, това означава, че гората го е допуснала, съответно не им мисли злото. За тях това е достатъчно - макар, че ще го гледат малко накриво вначалото, ама това са дружелюбни създания, все пак, които имат склонността да приемат съществата с техните особености и различия.

За елфите - наистина, поначало не е логично, но дори и те понякога трябва да признаят, ако някой е по-добър от тях в нещо. Да го признаят на себе си, не на света, разбира се :D ! А и за тях те са по-добри от гномите в много други отношения :D ...

Историята тук е взета от гномските хроники, които макар и да са сред най-обективните в Магландия, не са кой знае колко обективни.

И на мен така ми прозвучаха заради начина им на живот. Но това е тъй като отчаяно ми трябваше те да са изолирани от света (съответно да не гледат с добро око на приключенията) а и исках да въплътя в тях всичко, което си го представях като приказен обитател на такава гора, а и животът в самата гора предполага такива нрави. Така че приликата не е търсена, а получена. След като ги намираш за ненужни - супер! Тамън няма да ти пречат ако не ги искаш.

Последно - дори и мъдрите елфи понякога не знаят какво е най-добро за тях. След Войната на Гущероидите гордостта при много раси надделява над разума.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср яну 17, 2007 9:56 pm

Предния път прав ли бях?

Сега гледай:
Извинявам се предварително на занимаващите се с популационни модели (ако има такива), те знаят защо.
При това което казваш и липсата на катаклизми в живота гномски можем да разгледаме следното разпределение по поколения:
Броят на най-старото (G1) към всички останали(G2-G6) се отнасят както 32:31. Всички са 1050 и значи имаме 533ма в G1
От останалите броят на G2 към G3-G6 е както 16:15. Всички са 1050-533=517 и значи 267 там
Аналогично в G3 са 133
В G4 са 66
В G5 сa 33
В G6 са 16
Сумата ти е 1048, две парчета се губят при закръглянето, а закръглям защото не искам някой да пита от де се взе половин зайче.
След измирането на G1, ще наблюдаваме поява на G7. Така ще се лишим от 533ма за сметка на нови 8.
След измирането на G2, ще наблюдаваме поява на G8. Така ще се лишим от 267 за сметка на нови 4.
След измирането на G3, ще наблюдаваме поява на G9. Tака ще се лишим от 133 за сметка на нови двама
След измирането на G4....

Надявам се схвана. Всичко това по-горе се основава само на алгебрични съображения от 5ти клас - смятане на пропорции.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср яну 17, 2007 10:55 pm

Да... наистина уцели проблема. Ама, айде да не се обиждаш, че ти давам съвет, Андраше, но по-кротко друг път. И що ли? Ами, знам колко много съвсем тъпи грешки се допускат при създаването на различни създания, така че не мисля, че трябва да се присмиваш на нас не толкова интелигентните. Показваш ниска култура.

ПП:Аз настоявам за статистиките.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср яну 17, 2007 10:59 pm

Е, те т'ва се искаше. Макар и по този начин казано нещата наистина да изглеждат прости, както са и както съм аз. Объркването дойде от опита ми да изкарам това отношение 31:32 като прираста на населението за един гномски живот, но очевидно е трябвало да бъде 1:32, като така се получава наистина сериозен демографски проблем, ако гледаме с няколко стотин години напред. Ще едитна проблемното изречение до утре.

За генетичните заболявания - имах късмета да уча преди известно време за тези неща, та съм съгласен с възражението ти. И тъй като даже и на мен ми писна да се оправдавам, че както вие си нямате представа как принципите на генетиката заобикалят моите гноми, така и аз не знам какво в горгонската ДНК кара погледът да променя чужди организми на атомно ниво, ще се постарая да измисля някакво що-годе научно обяснение.

И последно - моля те, когато по време на спор те помоля да обясниш какво те смущава в моите мнения, когато незнаейки твоите доводи аз все пак представям мои, ти да не повтаряш постоянно "Прост си", "Зле си", "Тъп си", а да кажеш веднъж "Кретен си, защото..." ОК? Просто това е начинът на дискусия, останалото е спам.

П.П. Изглежда, дорде съм писал това Хамелеона е отговорил, тъй че да се знае: това мнение преди послеписа е към мнението на Андраш. По отношение на статистиките... преминавам Рубикон, фърлям заровете, ама за разлика от Цезар съм без шансове да оцелея...

Жизненост: 27
Виталност: 1
Сила: 3 – 12
Ловкост: 6 – 17
Интелект: 7 – 20
Прецизност: 5 – 15
Издържливост: 7 – 12

Константни:
Скорост: 15
Магическа защита: 0

Уникални расови умения:

-Знание и фокус: гномът или започва 0 ниво със 4 умения и познания, които владее на 6 ниво (а не три, както е при другите раси) безплатно, или трите умения и познания, които избира за начални ги владее на 7 ниво (а не на 6 както е при другите раси).

-Устойчиво зрение

-Добри маниери: гномът има бонус +2 към обаянието си.

-Умело промъкване: гномът разполага с бонус от +2 към умението си за промъкване.

-Изключително умело катерене: гномът получава бонус +4 към умението си за катерене.

-Малък ръст

-Вятърничав кураж: гномите са по-малко податливи на страх, съответно получават +4 към ПсУ срещу страх. Но веднъж уплашат ли се, по страх равни нямат, съответно всеки положителен успех при опит гномите да бъдат уплашени се увеличава с 50%.

-Къси крачка: в началото на всеки ход, в който гномът се движи, героят трябва да изхаби допълнително 1 ТД.

-Изключително неумела езда: -4 към Езда.

-Невероятно неумело плуване: -8 към Плуване.

-Непоносимост към алкохол: -2 към УО срещу алкохол.

(Ръст и тегло - утре - сори, ама дето толкова ги смятах, не съм си ги записал... Айде всичко наново :cry: ...)
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср яну 17, 2007 11:54 pm

Шамайоци, напълно е възможно да си послужил за гръмоотвод на канализираната енергия покрай 38.5 градусовата ми температура. Но също така е възможно да ти бях отговорил така и здрав, защото грешката беше абсурдна.
Един съвсем искрен съвет към теб ми е да бъдеш крайно самокритичен, когато разработваш нещо, независимо какво е. Спестява главоболия.

Статистиките са такива, каквито си ги решиш. Не е зор всички раси да са еднакво силни. Само не мога да разбера, какъв им е проблема с ездата?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет яну 18, 2007 11:39 am

Шамайоци, ще ти кажа лично, какво мисля по статовете, но предварително т иказвам, че не е лошо.

Много Инт, според мен в комбинация с висока ИЗ. Мммм... ако искаш съвет от мен... намали с 1точка ИЗ, а Инт, може би с две (повтарям, това са само съвети, няма да се обидя, ако ми кажеш: "Къв си ти, че да ме критикуваш бе? Я изчезвай!!! :):)), а вдигни силата на 5-14. И +1 макс прецизност, ще им се отрази добре.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет яну 18, 2007 12:54 pm

По отношение на ездата - когато измислях расовите умения трябваше да ги орежа човечетата с нещо, та ми се стори логично, че при все че са в гора те надали ще могат да яздят животни - даже и да ги яздят, те ще могат да усвоят само основни умения в тази насока - как с магарето да отида до другото село, да свиря на дудук от гърба на животното докато то кротко пасе, как да го накарам да спре да пасе и да тръгне към другото село... Иначе си нямам и понятие от езда, тъй че ако има някой по-компетентен от мен, който да не се съгласява с написаното по-горе, ще се радвам да разбера, та да оправя неточностите, ако мога.

По отношение на статистиките - Хамелеоне, мисля че разбирам накъде биеш, но за да преценя максимално добре ако можеш да ми кажеш:
-В какво се състои проблема с Инт и Из - баланс, прекалено едностранно развитие или нещо друго, за което не съм се сетил?
-Предлагаш да намаля минимумите, максимумите или и двете?

А, да, и все пак се старах расата да е достатъчно различна от другите (в началото се получи баш средата между джудже и човек), та ако има някакви проблеми с уменията и статистиките - да знаете от къде най-вероятно идват.

П.П. Бе не съм чак толкова невротична натура, просто искам когато някой критикува идеите ми да си казва конкретните възражения. За да има прогрес де.
シャマョツィ

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет яну 18, 2007 1:42 pm

Ами, представи си маг гном с макс ИЗ. Към това прибавям и сравнително високата ловкост, (която пък се балансира от ниска скорост, но карай да върви), та... Имаш маг с високо МУ и много ТД, в сравнение с останалите раси. (ако погледнем нещата към максимум стойностите: 20 Инт, равно на 10 МУ, равно на 3 МА. за сравнение: Елф маг има 18 Инт, равно на 9 МУ, равно на 3 МА. Обаче гнома има (15+17)/2 = 16ТД + 12 от ИЗ. Елфа има (17 + 17)/2 = 17ТД, но само + 9 ТД от ИЗ. => 28ТД за гнома, докато елфа има само някакви си 26. ;)

Това е само пример за разсъждаване. Имат равно МА (Но не и МУ), но гномът е по-добрия маг, защото ще си направи магията по-бързо.

От друга страна, ако искаш да имат повече ТД - дай им по-висока скорост, а не ИЗ. ИЗ е за по-силови раси. А лично на мен ми изглежда странно да им дадеш такава ИЗ, пък да им окълцаш Жизнеността. Не знам, дали схващаш накъде бия, но не се сещам как да ти го обясня по-добре. А и нека да бъдем честни - и хобитите не са от най-полезните в битка (ако не са стрелци), но пък са яки за игрене (НЕ говоря за ДнД. Не съм го играл ;) говоря примерно)

Иначе, да, за максималните показатели говоря, а при силата и за минимума.

Дано да съм ти от полза, а да не ти преча да си създадеш расичката :)

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет яну 18, 2007 1:56 pm

По отношение на ездата - когато измислях расовите умения трябваше да ги орежа човечетата с нещо
И сам не знаеш защо трябва, но понеже други раси имат минус на някое умение, айде и те да си имат. Не се прави така.

Това, че нещо е гора, не значи че е Тилилейската гора. Демек има и гори, в които спокойно можеш да минеш на кон, пък какво остава за някаки си четири стъпки високо таласъмче, което кой знае какъв чвор ще язди. На него проблем ще му е по-скоро папрата, дето все му влиза в очите.
Също така, това че живееш някъде, където не можеш да яздиш не значи, че по-трудно ще се научиш да го правиш, ако започнат да те учат и те поставят в равностойни положения с останалите. По-скоро в такива случаи се споменава, че ездата е несвойствена за народа (то пък да му умра на народа - 1000 човека), а не че е някаква расова особена характеристика.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет яну 18, 2007 4:08 pm

Shamajotsi написа:По отношение на социалния "проблем" - откъв зор това е проблем, има ли примери в историята, когато това е било проблем на социално равнище?

Галеан, прав си, но и аз съм прав, че халф-орките/-елфите като полу-раси като катъра и мулето не трябва да се размножават. Така че нека месим науките с мярка, за да не се окаже, че трябва да зачеркнем деветдесет и осем процента от сетингите и сто процента от фентъзи литературата.

Асене, твоите забележки са много смислени, поне са в порядъци по-състоятелни от други науци по тоз форум! Ще давам по ред на номерата:

Моля, за системните подробности (които са напълно готови - ама нямам си и идея колко от мен ще оцелее, щом ги постна тук) да изчакате, докато съм готов с едно-две синтезиращи информацията параграфчета. Но ако много държите - да ви покажа статистиките? Иначе гномите не са били в пълна изолация - с тях е било дървото, съответно голяма част от мъдроста в Магландия, която, разбира се, не дошла наготово, ама това е друга история...

Наистина, еволюцията е бая бърза, ама не можах да измисля дори някакво езотерично обяснение на феномена. Голям проблем ли е :? ?

Ако авантюрист намери и посети гномите, това означава, че гората го е допуснала, съответно не им мисли злото. За тях това е достатъчно - макар, че ще го гледат малко накриво вначалото, ама това са дружелюбни създания, все пак, които имат склонността да приемат съществата с техните особености и различия.

За елфите - наистина, поначало не е логично, но дори и те понякога трябва да признаят, ако някой е по-добър от тях в нещо. Да го признаят на себе си, не на света, разбира се :D ! А и за тях те са по-добри от гномите в много други отношения :D ...

Историята тук е взета от гномските хроники, които макар и да са сред най-обективните в Магландия, не са кой знае колко обективни.

И на мен така ми прозвучаха заради начина им на живот. Но това е тъй като отчаяно ми трябваше те да са изолирани от света (съответно да не гледат с добро око на приключенията) а и исках да въплътя в тях всичко, което си го представях като приказен обитател на такава гора, а и животът в самата гора предполага такива нрави. Така че приликата не е търсена, а получена. След като ги намираш за ненужни - супер! Тамън няма да ти пречат ако не ги искаш.

Последно - дори и мъдрите елфи понякога не знаят какво е най-добро за тях. След Войната на Гущероидите гордостта при много раси надделява над разума.
Балгодаря за милите думи, опитвам се да бъда максимално обективен. Ако съм лаконичен, причината е, че не ми се пишат фермани.

Близкородствените връзки са проблем на социално равнище, защото застрашават развитието и оцеляването на съответното общество. За справки виж персийската династия и Александър Македонски.

Бъркаш раси и видове. Полуелфи, полуорки и всякакви други комбинации спадат към полурасите, към които спадат и метиси, мулати и прочие мелези, които според днешни данни въобще не са безплодни:). А магарето и катърът са смесване на видовете и като такива наистина са безплодни, за щастие и ролевите игри, и фентъзи литературата уточняват, че орките са различна раса, а не отделен вид!

Системно, най-много ми бърка в очите обаяние +2. При това положение грозен и тъп гном с 7 Интелект и 7 Красота, има средно за хората обаяние 9 и нещо ми се струва нелогично:). Освен това са и сред най-интелигентните раси, поради което може половината екипи да си имат гном за приказки с търговците:)!

Еволюцията вероятно е проблем само за малцинството играчи с моите възгледи, това го остави, ако искаш:)!

Не намирам гномите за ненужни, а хобитските им черти. Ако на елфите им се наложи да признаят подобно нещо обаче, вероятно просто ще намерят начин да се справят с цялата раса. Впрочем, ако решиш да въведеш активно преследване от страна на тъмните елфи при всяко излизане извън гората, това може да е достатъчно основание за изолацията им, което ти позволява да премахнеш хобитообразните им характеристики:)! Разбира се, ти си решаваш, аз само ти предлагам решение, което ми се струва по-логично и разграничава расата ти от останалите:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » чет яну 18, 2007 6:21 pm

Gallean написа:Освен това ще се появи и болеста на синята кръв- не си спомням как се казваше, но при множество близкородствени връзки се получава фала, че кръвта не се съсирва нормално. Разбира се, гномите може да са развили естествена някаква защита против това, но е малко вероятно.
Казва се хемофилия.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет яну 19, 2007 3:40 pm

Обяснение: Както ще забележите, по време на Войната на Гущероидите две десетици елфски стрелци са били сила, която е обръщала битки. Съответно, по време на тази война силите в конфликта са като силите от "Битката за Магландия". За незапознатите - става дума за стратегическа игра по света на Магландиум, броеве 11 и 12, където сто души са всепобедна войска, а можете да пускате в бой не повече от шейсет души. Съответно, няма нищо нередно гномите в днешно време (даже когато има стохилядни градове и един едномилионен град) да са толкова малко. Пък и къде иначе ще ги блъскаме повече? ...
Акхъм... Мелион има гарнизон от 25 000. Крим - 15 000, преден пост - 10 000. Кевинем - 3 000.. Смятам, че двете десетици елфи са по-скоро глупост (без да се обиждате) от страна на създателите.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет яну 19, 2007 4:02 pm

Може да е пачатна грашка бре Хам, або беше първата да ама... Вместо две десетици да е две стотици, а двеста майстори стрелци специалисти в лъкове онуй умение за прицелването и евентуално точен удар са си сила която трудно може да се пренебрегне. Освен от коница де, ама гущерите не са имали конница ;).
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет яну 19, 2007 7:52 pm

Е, ако са две стотици, значи по-бива. И все пак не ми се вярва да обърнат битката.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб яну 20, 2007 10:51 am

То е било повече на психологическо ниво, и двете армии са се кютекили вече няколко седмици непрестанно, а в конкретния ден боевете са зопочнали малко преди светилто са се покаже над Колоса и точно тогава едната получава подкрепление, разбирасе не е конкретизирана бройката, но пък си е подкрепление и другата почва да се здухва, щото тя неочаква такова нещо и няма от къде.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » съб яну 20, 2007 10:09 pm

:lol: G1, G2, G3, G4 = Gay1, Gay2? Баааасииии, хахахах
И тъй като даже и на мен ми писна да се оправдавам, че както вие си нямате представа как принципите на генетиката заобикалят моите гноми, така и аз не знам какво в горгонската ДНК кара погледът да променя чужди организми на атомно ниво, ще се постарая да измисля някакво що-годе научно обяснение.


Луд ли си, братле, кво се занимаваш с глупости бе, фани си запълни времето с нещо сериозно - тия дето искат да имат мега-реализъм да ходят с бухалката навън след полунощ (обичам го тоя лаф). Ау, просто четейки първо темата за Галактион, после тая тук и след целодневно ходене насам натам се убеждавам, че песента White & Nerdy трябва да е химн на """"Ролевото общество"""".

ПФ.

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » съб яну 20, 2007 11:26 pm

Vilorp написа:То е било повече на психологическо ниво, и двете армии са се кютекили вече няколко седмици непрестанно, а в конкретния ден боевете са зопочнали малко преди светилто са се покаже над Колоса и точно тогава едната получава подкрепление, разбирасе не е конкретизирана бройката, но пък си е подкрепление и другата почва да се здухва, щото тя неочаква такова нещо и няма от къде.
Защо пък само на психологическо ниво? Има реални битки, в които отряди от стрелци буквално надупчват трикратно превишаващ ги противник, с все брони, коне и прочие (срв. битката при Аженкур, като най-известна). А и ако елфите в Магландиум са клонинги на Леголас от филма, направо не мисе мисли за противниците им ;)

Заключена