Аксиом vs Ендивал

Стари теми

Модератор: Модератори

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Аксиом vs Ендивал

Мнение от Di_Masta » нед апр 01, 2007 10:15 am

За мен аксиом е много по-добрата игра и по-интересната. Наскоро поканих едни приятели да играем аксиом, преди това те играеха Ендивал и не бяха очаровани от аксиом и аз реших да направя тази анкета за да им покажа какво мислят хората за аксиом. Моля подкрепете от говора си с мнение.
Последна промяна от Di_Masta на нед апр 01, 2007 7:58 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед апр 01, 2007 10:17 am

Да започнем с това, че не можеш да се изказваш за сетинг, чието име дори не си научил. Да продължим, че темата е дъвкана в поне 50 страници по 3 различни форума и да свършим с това, че темата ще оформи очарователен скандал, в който аз най-вероятно ще поддържам по-забавната теза.

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » нед апр 01, 2007 10:27 am

Не с тази анкета просто исках да извлечем плюсовете и минусите от двете системи да покажем че и двете са достатъчно добри. Не искам да правя скандал а просто сравнение, защото много се подразних като ми казаха, че "аксиом е доста далеч от ендивъл".

Fobos
Гвардеец
Мнения: 553
Регистриран на: съб дек 16, 2006 4:36 pm

Мнение от Fobos » нед апр 01, 2007 10:59 am

Андрас, защо веднага посичаш човека? Щом повдига темата, значи за него въпросът не се е сдобил с очевиден отговор, както за теб. И явно не е следил трите дискусии по петте други форума. Щом иска да знае мненията на хората точно тук, нека да пита, може би той и неговите приятели посещават само този форум. Ако на теб тази тема ти е досадна, просто не и обръщай внимание.

Иначе Ендивал аз не познавам и няма да изказвам собствено мнение за качествата и спрямо Аксиом, но хора, чието мнение уважавам, са ми казвали, че Ендивал има доста системни слабости, бъгове и недомислици.

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » нед апр 01, 2007 11:55 am

Оправи си заглавието и анкетата. Прояви , поне някакво уважение, към авторите на Еднивал (с "А") .

Гласувах, за Аксиом, защото системата е по-добре изпипана, описанията са на ниво и няма място за двуумене. Докато в Ендивал, описанията на уменията и магиите , са крайно недостатъчни, за сметка на подробно описания свят.
Самият факт, че посещавам форумът на А16, а не този на Ендивал, говори сам за себе си :wink:.
За това, което казваш , че адаптацията от Ендивал към А16 е по-трудна, напълно ще се съглася с теб... в началото многото сметки и формули, ме плашеха и не се чувствах във "свои води", но след сесия, две и след по внимателното вникване в механиката на системата, всичко си дойде на мястото и започнаха да се осещат преимуществата, над Ендивал.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед апр 01, 2007 1:11 pm

Отдавна според мен мина времето на такива, меко казано, тъпи анкети. Да не говорим, че един от авторите на Ендивал е работил и по Аксиом. Да не говорим, че дори като системи са коренно различни. Да не говорим, че и световете им се различават страшно... да продължавам ли? Да, Аксиоме много по-подробна от Ендивал. Но което е плюса на Ендивал - с добър разказвач можеш да си прекараш свръх яко, не говоря ей-тъй. Ако водещия има опит и не изпуска баланса, то тогава в Ендивал нещата стават по-приятни, точно защото има моменти, които са неясни. Докато в Аксиом, смея да твърдя, разказвача е доста по-ограничен.


ПП: Това да не го вземете като мнение срещу Аксиом! Напротив, аз харесвам аксиом. Просто не поставям едната система пред другата. Основен минус на Аксиом - много сметки и подробност. Основни плюсове - подробност и много сметки ;) Основен минус на ендивал - непълност. Основен плюс - свобода на действията, точно поради тази непълност.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » нед апр 01, 2007 3:07 pm

Ми как да не го посека, той не е научил още името на предмета на дискусия, ма тръгнал да я прави?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед апр 01, 2007 3:11 pm

Андраш е прав - първо трябва да си разучил и двете системи, да си играл по тях и тогава да се опитваш да даваш отговор на такъв въпрос...

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » нед апр 01, 2007 8:05 pm

Ендивал съм играл но не съм я разучил както аксиом. А грешката е просто правописна извинявам се много за това усетих се чак след първото мнение :oops:

Потребителски аватар
CrazyMadMan
Калфа
Мнения: 59
Регистриран на: пон мар 19, 2007 7:13 pm
Местоположение: София, Овча Купел 2
Контакти:

Мнение от CrazyMadMan » нед апр 01, 2007 9:11 pm

Аз малко съм играл Ендивал и ми хареса.Аксиом определено е по-подробна,но както каза хамелеона това освен плюс е и минус.Аз няма да гласувам просто защото според мен всяка система е различна-със свои плюсове и минуси
Изображение
My frozen blade your hear will pierce,
filling it with morning frost.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон апр 02, 2007 4:47 pm

Ако някога ме чуете да защитавам Ендивал по някоя тема, то отсега да знаете, поради сантименталност ще е. Като оставим тези мили чувства настрана, мисля, че не виждам положителни черти нито в системата, нито в света. Хайде, второто е личен вкус, ама първото... За мен най-хубавата система от трите, създадени за Ендивал, е първата, "Здрача" и то най-вече тъй като напомня на "доброто старо време", когато прохождахме в РИ. Иначе, пренебрегвайки това, да, наистина останалите две "ревизии" бяха с една идея по-добри от първата, ама някои основни проблеми си останаха (изключително мудното и садистично от страна на авторите развитие на героите, например). Общо взето, за да вървят гладко сесиите, трябваше да се измислят почти толкова нови правила (тъй като официалните са калпави или направо липсващи), колкото бяха и самите правила посочени в книгите. Наистина, най-важен е разказвачът и неговото мнение, ама всичко на този свят има граници, дори и безграничните способности на водещите.

Няма да говоря за плюсовете на Аксиом, много са, само ще се опитам да оборя един от "минусите" (доколкото отрицателно впечатление може да се обори, разбира се). Многото сметки, "които отнемат 40 секунди, ама 40 секунди на ход определено значат нещо", всъщност доколкото разбирам трябва да се правят в началото на сесията. По същият начин по който имате "керъктър ши(й)тове" за ДнД за да не отгръщате определени страници по сто пъти на битка, така и в Аксиом има персонажни листя за да не се налага да смятате колко прави този бонус "+СУ/3" към Атаката, да гори в Бездната дано... Другите сметки са не кой знае по-сложни от тези в ДнД, да речем, единствената разлика е че трябва да събирате стойността на три, а не на един зар към показателя Х, който се сравнява с усложнението У. Пък когато ви приемат в СМГ или след години упорита игра току-виж сте се научили и да смятате триъгълни числа по-бързо от калкулатор ;)...

А, и подробността не разбирам защо трябва да е минус, особено като Магландия, макар и много по-подробно описана от Ендивал, си е доста "гола". Точно обратното, начинът по който са представени късовете информация в книгата дават на разказвача свободата да реши - коя версия е вярна от посочените, ако въобще има вярна версия. Което ме подсеща за незабравимото заглавие в ОнБ, изтипосано почти най-отгоре на една от страниците, с огромен чер шрифт: "Тайна, известна на малцина"...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » пон апр 02, 2007 6:59 pm

Въпреки несериозността на темата, ще се изкажа, посочвайки най-големите проблеми на игрите:
Аксиом- трудните и убиващи играта сметки (прекъсват я за дълго).
Ендивал- прекаленото количество шарения (множество "ултимейт" умения и сили, които лесно стигат до парадокси).

И подяволите, наистина е обсъждано много пъти...
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон апр 02, 2007 7:41 pm

Изтрих анкетата. Резултатът е лесно предвидим и без друго - все пак тук е форума на Аксиом.
За момента оставям темата, за да мога д ая прочета по-късно, а и доколкото виждам няма някакви флеймове и некоректни мнения. Няма лошо да се обсъждат силни и слаби страни на двете игри, нямам нищо против и на тотални сравнения - така ще е добре и за двата екипа, когато работят над евентуални продължени.
Подкрепям и подобни сравнения на А16 с всяка друга система, за която се сещате - информацията е от полза.
Само не вилизайте в излишни спорове и обиди и не забравяйте, че всеки има право да харесва нещо, което вие не харесвате.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
nikestan
Frozen
Мнения: 274
Регистриран на: пет авг 26, 2005 4:11 pm
Местоположение: В.Търново
Контакти:

Мнение от nikestan » ср апр 04, 2007 3:05 pm

Играл съм и по двете системи и няма да поставям едната пред другата, всеки има право да играе по която си поиска система и да се забавлява много с играта. Аз лично предпочитам А16, защото е много реалистична, макар и леко сложна, но това мога да го преживея. Отначало сметките ми бяха много, но като поиграх свикнах. Иначе евала на света Ендивал, оригиналността според мен е най-големия му плюс, но системата сериозно куца. Малко съм недоволен от магиите на А16, твърде много бойни и твърде малко мултифункционални, което прави магьосника подходящ най-вече за битки, но това не е болка за умиране, а и винаги може да се оправи. И макар да съм за А16 винаги ще уважавам Ендивал-все пак да не забравяме, че именно с него започна ролевото развитие в България. Ако го нямаше него може би още шихме да играем DnD.
The superior man is modest in his words, but exceeds in his deeds.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср апр 04, 2007 3:47 pm

nikestan написа:... Ако го нямаше него може би още шихме да играем DnD.
Винаги съм споменавал, че най-първата версия на А16 (като подлистник във Фентъзи Фактор под формата по-скоро на тейбъл топ гейм) излезе с няколко седмици преди премиерата на Ендивал. Това не означава, че Ендивал не е първата истинска ролева игра в БГ, но само да успокоя, че А16 така и така щеше да си илезе - тя по никакъв начин не е повлияна от Ендивал, за който аз разбрах едва, когато първите елементарни правила на А16 си бяха готови.
Винаги ще уважавам екипа на Ендивал, а и на всяка друга игра, която успее да се реализира у нас. Успех на всички следващи ентусиасти!
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет апр 05, 2007 1:02 pm

А аз още не мога да разбера защо сметките не ги правите само когато вдигате ниво/ създавате НИП-ове, а, доколкото разбирам, по време на битките? Ако всичко го вършите в определеното време и използвате персонажните листя по предназначение а не заради попивателността и мекостта им, може би ще пестите много време и нерви и ще се насладите повече на играта.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Rezo
Войн
Мнения: 134
Регистриран на: ср юли 21, 2004 12:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Rezo » пет апр 20, 2007 4:16 pm

А моята [spoiler]пишка[/spoiler] е по-голяма.

Вече отворя ли такава тема, почва да ми става мега забавно (I love FORUM WARS). Що ли? Ще перефразирам една интересна мисъл от музикалните среди: "Няма добра и лоша програма. Има човек с умения и човек без умения, който седи зад нея."

Тъй че играйте си, независимо Ендивал, Аксиом, Океане, ДнД и каквото още ви падне, кефете се, а другото да не ви интересува.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет апр 20, 2007 6:04 pm

Кой казва, че става дума за някаква война тук?
Съвсем изрично обясних, че оставям темата само за да могат да се изтъкват причините поради които едно се харесва и друго не. И дори мисля, че подобно сравнение особено полезно за новите системи и светове, които ще се появяват.
Всяко обидно мнение ще бъде затрито. Ако пропусна обидно, а някой се почувства засегант, пишете ми на ЛС.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » съб апр 21, 2007 6:26 pm

Според мен е по-правилно Ендивал и Аксиом да са от едната страна на спора а от другата (рискувам да прозвучи банално) ДиД. Все пак и двете са български игри и трябва може би да научат по нещо една от друга. За мен най-добре е нещо средно.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Gallean
Emo Slayer
Мнения: 221
Регистриран на: чет юни 09, 2005 9:05 pm
Контакти:

Мнение от Gallean » съб апр 21, 2007 8:13 pm

А Светът на Мрака къде е? А Екзалтед? И Беснорез, а всичко останало?
Защо трябва българското да се съпоставя с чуждото? Колкото и да си обичаме системите, ДнД е правен от голяма група професионалисти, с деситилетия практика.
База за сравнение има, но просто е безмислено.
Terminators came into being when an Imperium tactician realized that the only thing more deadly having an army of Chuck Norris clones was to wrap them in several tons of armor and hand them weapons normally found mounted to the sides of battleships.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб апр 21, 2007 10:33 pm

Аксиом16 има много предимства - по-прецизна и реалистична бойна система, по-малко, да не кажа никакви уминия от рода на "костна клетка" или "Божествена забрана", да не говорим за най-големия проблем на Ендивал. Това, че там размерът на успеха няма значение - магическа хипноза на 65 срещу воля 64 означава точно толкова тотално падение под майнд контрол, колкото и ако волята е 10.

Но пък съвършенни системи няма - например определянето реда на действие в Ендивал е определен по-просто, защото там няма ТД за отделните атаки.... това всъщност е още една слабост на системата, в която удара с двуръчен меч и с кинжал става за едно и също "време". Но пък съвсем парадоксално тази слабост води до предимство - в Енди-то няма нужда от контраатаки като мигновенно действие - защото обикновенно след противниковата атака идва твоя ред, стига да не си абсолютна костенурка. (Което обикновенно значи, че ако не си Валентар, свещенник на Карган или нещо от този род, магът просто вдига ръка и в рамките на едно основно действие оставя от теб малко мазно петно/зомби, готово да изпълни всяка негова заповед ).

Но това е за системите - като сетинги между тях не може да става сравнение, защото всеки си носи собствената атмосфера и обаяние. А все пак играем, за да се потопим в света - това е, с което РПГ-та бият компютърните игри. И в това отношение Ендивал е равна на Аксиом като игра, като начин за готино прекарване на времето.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » съб апр 21, 2007 11:57 pm

Gallean написа:Защо трябва българското да се съпоставя с чуждото? Колкото и да си обичаме системите, ДнД е правен от голяма група професионалисти, с деситилетия практика.
База за сравнение има, но просто е безмислено.
Защо ли? Ми за да се осъвършенства. Какво значи професионалисти с деситилетия практика? Сякаш създателите на Аксиом не са професионалисти и нямат практика. ДиД и Аксиом не са чак толкова далеч. Все пак се стремим към това което най-добро. Приемаме ДиД за него.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Headless
Калфа
Мнения: 39
Регистриран на: ср мар 13, 2002 8:15 pm
Местоположение: TaM npu PeKaTa

Мнение от Headless » пон апр 23, 2007 1:14 am

Нека ти обясня какво имаше в предвид Галеан под "професионалисти" и "с десетилетия практика"

Това са две неща:
Професионалистите са не просто играчи и занимаващи се с ролеви игри а такива който им се плаща само с това да се занимават и само над това да мислят.

Десетилетията са 5 версии на системата Д&Д тоест: Д&Д1, Д&Д2, Адвансед Д&Д2 (или Д&Д2.5), Д&Д3, Д&Д 3.5
Това са пет версии на усъвършенстване, до изкористване, променяне и подобаване на системата. По точно това са над 40 години съществуване на тази система, изработване на множество сетинги за нея и други.

За нещастие и единствено за нещастие няма такава българска система. Та с какво ще сравняваш двете системи. Много уважавам бате Гожко и другите създатели на Аксиом, но истината е че те не получават 2000 евро ма месец за да се грижат за тази система. Да я подобряват и да я тестват. Жалко че не получават но при недостатъчният пазар на това хоби в България няма и скоро да получават.

Белите вълци от своя страна и тяхната система за вампири върколаци и всякакви свръхестествени същества пък ако не ме лъже паметта е вече 4-та версия. Този професионализъм липсва на българският пазар липсват големите фирми, който с това се занимават.

Да сравняваме двете български системи. ДА има място и възможност да сравняваме. Двете са създадени в една среда едната има вече Три бързи издания зад гърбът си. Другата има едно, но по коректно. Сравнения можем да представим в количества те са толкова различни в някой отношения и толкова подобни в други. Но да сравняваме нашите издания с чуждестранните гиганти това ще заприлича на кървавата баня на системите. Можем да го излъчваме като кеча. Само дето няма да има смисъл от залагания.
Слепия вижда ,това което иска Зрящия ,това което мрази а Mечтателят това за което бленува. Реалноста не е за човечеството

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон апр 23, 2007 6:55 am

Тридесет, Хедлес, тридесет.

А Белите вълци са силни основно с много ама много кадърните си писачи.

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » пон апр 23, 2007 2:27 pm

Като казах че Аксиом и ДиД не са далеч нямах предвид че са близко. Има и полета за сравнение. Едно от тях спомена ти: финансирането и опитът на създателите на ДиД, сравнени с тези на А16 и Ендивал. Но това което търся в една игра е да ми бъде интересна, а не да има съвършенната система. Вярно е че създателите на ДиД биха го постигнали много по-лесно, но не е задължително ние (българите) да не можем. ДиД е далеч напред, но "несравнима с А16 и Ендивал" няма да е най-точния израз. Идеята е да се поучим, а не да крадем де, от по-добрите от нас. Идеята с финансирането не е изпълнима, но съм сигурен че има нещо друго освен това. Пак повтарям не парите са важни, а желанието, защото парите които ще получиш те карат да го желаеш повече. Те са средство.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » ср апр 25, 2007 7:33 pm

Е, дойдохме си на думата в България всичко рано или късно опира до ФИНАНСИ с главно "Ф". Защо се получава така "незнам" но поради тази причина младите у нас нямат никкакъв стимул за каквото и да е.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср апр 25, 2007 9:25 pm

Молив?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср апр 25, 2007 10:51 pm

:lol: Напоследък Андраш взе да ни шашка с такива коментари. Но за разлика от ироничните мнения от другата тема, тук нещо не фащам какво има предвид с това "молив?"...
シャマョツィ

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср апр 25, 2007 11:50 pm

Предпочитах да се шашнете, от колкото да ми се наложи да пиша в прав текст.

Слушай, Ди Маста, особено много мразя мрънкащи за липсата на финанси момчета, на които това, видиш ли, им пречело да се развиват. При наличието на такава купчина младежки конкурси във всевъзможни области, премиите от които варират между шест седмична школа за средношколци в MIT, награден фонд в хиляди евро, специализации с поети разноски в доста престижни университети на Запад и до 100% финансиране на собствени инициативи, като ми заговори някой за липса на стимул, директно ми иде да го пратя по дяволите. Ти какво чакаш, някой да дойде на крак при тебе и да ти сложи парите в джобчето?

Потребителски аватар
Di_Masta
Работник
Мнения: 78
Регистриран на: ср фев 07, 2007 6:32 pm
Местоположение: грл Дулово

Мнение от Di_Masta » чет апр 26, 2007 11:56 am

Съгласен съм с тебе andras, но аз все още не съм вкусил от плюсовете на големия град живия в малко градче където има много амбициозни и талантливи хора но без поле за изява. Ти как мислиш, че всичко става само с много желание и труд, съгласен съм. Нещото което ме изнервя много е че хората от малки градчета не се вземат на сериозно участвали сме в какви ли не мероприятия където сме полагали къртовски труд и кво пак ни разминават хора, които с нищо не ни превъзхождат. Но да не се изместваме от темата. Представи си, че някой ти предлага 1000 евро на месец само за да обработваш РИ е как мислиш това не е ли стимул?

Заключена