Боговете...

Стари теми

Модератор: Модератори

Отговори
Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Боговете...

Мнение от hameleona » пет апр 06, 2007 12:54 pm

Пускам темата, само за да ви съобщя, че работя по тях. Днес дуга работа си нямам, така че ще пусна възможно най-много от това, което съм измислил.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет апр 06, 2007 2:21 pm

Идеята ми за сега е следната:

(изреждам ги без имена, само с това, което покровителстват)

Добро
Зло
Любов
Война

Това са първите четири божества. Две мъжки (Добро и Зло) и две женски (Война и Любов). От съюзът между тях са се родили боговете второ поколение:

(Добро и Любов)

Занаятите
Късмета
Изкуствата
Корабоплаването
Строителството и архитектурата
Науката
Мъдростта
Веселието/Забавите и Виното
Плодородието
Изследователите

(Зло и Война)

Чумата
Заразите
Болката и страданието
Кошмарите
Нешастието
Напастите
Яростта
Лудостта
Лоялността
Храбростта

Така... Това, какво покровителства даден бог, не отразява същността и характера му - Бога на Злото е известен с това, че се е противопоставял на създаването на Орките и т.н. Почитането на злите богове е с цел предпазване от съответните злини, макар че е възможно и да се цели предизвикването им (спрямо другиго, естествено). Съответно тия божества от второ поколение се изпобракували помежду си в (някой път) много странни комбинации и се народили божествата от трето поколение, които покровителстват дребни природни обекти. Божестевата, които покровителстват големите природни обекти са няколко и от третото поколение божества само те ни интересуват (те са единствените, които имат поклонници).

Приемам идеи за имена, секти и т.н. Най-голямата и общообхватна секта е Църквата на Пантеона - тя е заплюта за мен. :)

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет апр 06, 2007 3:54 pm

Богове на природните стихии ?
Вятър
Дъжд
Гръм
Земетръси
Култ към Слънцето
Култ към Луната

По изостаналите племена от източния континент, биха ги почитали, зедно със единичните, локални богове, повелители на селища и семейства. Чак толкова може и да не се задълбава, но освен божествата на "чувствата", природните също играят съществена роля

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет апр 06, 2007 4:47 pm

Ми, да. Добра идея, но това явно ще трябва да е изцяло отделна религия - без някакви връзки помежду им. Плюс това, не кавам, че това са всички божества, само казвам, че Църквата на Пантеона почита тези божества...

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет апр 06, 2007 4:59 pm

Мисля, че ще е добре да направим и някоя отделна монотеистична религия, от типа на Християнството и Мюсюлманството, защото и в "Приключение с меч и магия" и тук, както се очертава, на почит са политеистичните религии от типа Гръцка и Римска. Може би отделна църква в някоя от Империите, нова вяра може би, която се опитва с меч да наложи възгледа си за единен бог ?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет апр 06, 2007 5:11 pm

Империята на Азура (или както там я кръстих) може спокойно да е такава държава.

Потребителски аватар
MoSKaU
Работник
Мнения: 112
Регистриран на: нед юни 19, 2005 12:31 am

Мнение от MoSKaU » пон апр 09, 2007 12:36 pm

А ще има ли нещо като йерархия на Боговете или всички ще са равни.

И друго. Предлагам да вмъкнем полубогове (няма смисъл да обяснявам нали :) ). И всеки от полубоговете да на злото например да покровителства дадена област. (Чумата Заразите Болката и страданието Кошмарите Нешастието Напастите Яростта Лудостта ). А бога на злото да нарежда на полубоговете си и те да са връзката между свещениците и боговете.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон апр 09, 2007 12:45 pm

Три поколения богове (даже 4):

Първични (Първо поколение)
Добро
Зло
Любов
Война
Синове и дъщери на първичните (2ро поколение)
(Добро и Любов)
Занаятите
Късмета
Изкуствата
Корабоплаването
Строителството и архитектурата
Науката
Мъдростта
Веселието/Забавите и Виното
Плодородието
Изследователите
(Зло и Война)
Чумата
Заразите
Болката и страданието
Кошмарите
Нешастието
Напастите
Яростта
Лудостта
Лоялността
Храбростта
3то поколение (нинове и дъщери на 2рото поколение)
Всякакви дребни областни божества - богове на реки, на градове и т.н.
4то поколение:
Полу-боговете и смъртните, издигнати до богове. Освен, че са малко, са и слаби.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » нед апр 22, 2007 9:54 pm

А мислите ли да има допирни точки между религиите или ще са като в нашия свят - дори и да има (както в Юдаизъм, Християнство и Мюсюлманство), в същността си да си противоречат и да раждат конфликти и т.н. и съответно да трябва да създаваме няколко версии на историята на света според гледната точка?

Ако е така - супер! :D Ако не ме домързи, може да допринеса за поне една от "историите".
シャマョツィ

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » нед апр 22, 2007 10:19 pm

:think: Корнуел не беше ли част от Титания? Или това беше преди, а сега е на отделен свят? (а пук още по-преди беше пак отделен свят?) И не бяха ли боговете Ад и Рай? (и рая се пазеше от паладини?) Ще те помоля да ме просветлиш по въпроса: Къде именно се намира Корнуел понастоящем? :dunno:
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон апр 23, 2007 3:16 pm

По настоящем, основно заради боговете е отделен свят. Иначе с удоволствие щях да го забия на Титания.

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » пон апр 23, 2007 11:54 pm

Смъртта? Не я видях, а не мога да си представя нещо, от което хората да се страхуват повече. И може би Мрак (освен ако не подвластен на бога на злото) - тъмнината е един от най-първичните човешки страхове и ми се струва някак естествено да бъде обожествена (за да може да й се принасят дарове за умилостивяване). Но от друга страна, заради първичността си може да е отдавна забравена като божество - примитивна религия, чудовище от древните легенди или нещо такова. А бог/сила, която да следи хода на времето?

Какво ще е влиянието на боговете в твоя свят? Какво място ще взимат? Ще кръстоват ли земите на смъртните, за да налагат пряко волята си и да ги поучават, или ще използват посредници (монаси, пророци, аватари и тем подобни), докато самите те пият амброзия и гледат сеир "отгоре"?

Edit: Сетих се да питам още нещо - каква е връзката богове-вяра? Съществували ли са боговете преди хората, или хората са си създали боговете чрез вярата?
Последна промяна от Cocaine на вт апр 24, 2007 3:32 pm, променено общо 1 път.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » вт апр 24, 2007 2:52 pm

hameleona написа:По настоящем, основно заради боговете е отделен свят. Иначе с удоволствие щях да го забия на Титания.
Моцеш пак да го забиеш в Титания. Само кажи че боговете са някакви или несъществуващи или малки. Друг вариант е да кажеш че някой бог ги е създал заедно с парче суша на майната си (Корнуел) и ги е скрил, за да не ги видят другите богове. Пък те после го убиват. Ако искаш да го забиеш на Титания има много начини.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » вт апр 24, 2007 10:11 pm

Смъртта... ами, ще е нещо като отделно божество... макар, че божество едва ли е най-точната дума в случая.
Мрака... даааммм... ще трябва да го създадем и тоя бог. Но най-вероятно ще е загубил силите си и ще е вече изместен от много по-силния Пантеон.

Иначе - върти ми се идеята боговете да са както в гръцката митология - намесват се, отвреме на време правят някое смъртно дете (задирят жени от смъртните)... и т.н. След като имам време тия дни, ще се опитам да ги изпипам, но сега се занимавам с Тир.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт апр 24, 2007 11:57 pm

Религиите са играли важна роля в равитието на мислещите раси (в нашия случай хората), така че е разумно да им се отдели доста време при създаването на един нов свят. Има обаче и по-важни въпроси от това, кои са боговете и те са "как това влияе на играта"? Много е важно да се определи, дали боговете на Корнуел ще могат д авлизат в пряк контакт споданиците си, или както Титанските си колеги, "в момента са заети"? Дали въсщност съществуват или са просто измислица? Например в Титания, те си съществуват и са играли важна роля в началото, но в момента ги няма и не могат да се месят пряко, въпреки, че има начини да се влезе в контакт с тях (е, всъщност Фанаар си е все още наоколо, както и по-малките полубожества, но това си е съвсем отделна история).
Как взаимодействат отделните религии в света? (това беше повдигнато на въпрос, но аз да го доподчертая). Малко е скучно, ако няма конфликти или ако те са само от поклонниците на "злия бог", към всички останали. За Магландиум, подобен конфликт има чрез сектата на Орим, Арогантността на Повелителите, както и разбира се култа към Ахра-ман. Идеята обаче не е доразвита, а е само загатната. Препоръвам да добавите със сигурност поне един ясно изразен конфликт - секта, която не признава другите е много удобна в случая.
Ами това е засега.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср апр 25, 2007 4:09 pm

Ами... освен, че самите богове често се нетраят много-много (някои направо са във война с другите) има и както вече споменахме монотеистична религия, която е във постоянна война със Пантеона. Има си и бог (отделен, няма връзка с Пантеона, макар че те приизнават божествения му статус), който ръководи злото. Даже току що се сетих - ето го и бога на мрака. Има и четвърта страна - негърските божества - отделно пантеонче, с отделни взаимовръзки, което пък се бие с всички.

Боговете мисля да са реални, ще могат да се свързват с тях, макар и да отпускат от помощтта си много рядко. Не ме питайте как ще измисля стотина молитви за системата, правя свят в момента.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср апр 25, 2007 10:35 pm

Ако само някой ми даде идея, как да събера история, за пет хилядолетия в едно и половина и ще прехвърля корнуел в Титания....

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » ср апр 25, 2007 10:41 pm

Времето е илюзия :wink: Има много вариянтии ако наистина искаш да забиеш (много ми хареса израза) в Титания ще помогна
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср апр 25, 2007 10:50 pm

дай няква идея... трябват ми най-малко пет хилядолетия, които да ги... хъм... Изкривяване на времето? Магически щит? Има множество варианти, но искам нещо, което да го е "откъснало за около трихиляди и петстотин години, после да си го е върнало обратно... Щото първо има една Огромна империя, която възниква нейде към 500 години след ВВБ, тя просъществува около 1000, 1500 години, докато един герой не й счува каската от бой (човек... Просто изколва всеки визш маг в рамките на империята за около година и половина (естествено е имало още хора с него, но те, както често става са забравени) и предизвиква разпадането й. После идва Тир и така до сега. Мога без проблем да направя Пантеона от дребни богове - не от ранга на Орим и ко, но обединени ще имат достатъчно сила, само дето ще им се случи случка на повелителите... :twisted: Мога да ползвам Орим за бог на Империята на Азура (съответно богчето се ненамесва и това прави свещениците му по-слабо от тези на пантеона), някой полу-бог на Ахра-ман за създател на орките, Нетилун, ще си е Нетилун и ще контролира моретата... за неграта ще измислим все нещо :)

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » чет апр 26, 2007 1:51 pm

Ми ще прочета историята и ще помисля. Между другото ако искаш може да кажеш че боговете имат много образи и по този начин Кали да е Зло или Ад или каквото там беше, Самариан - Добро и т.н. Не знам но трябва и бат гойко да е съгласен.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
MoSKaU
Работник
Мнения: 112
Регистриран на: нед юни 19, 2005 12:31 am

Мнение от MoSKaU » чет апр 26, 2007 4:10 pm

То малко извън контекста, но пак е по темата. Мислите ли че трябва да има живи пророци в Корнуел???

Според мен наличието на такива ще е приятно за играчите и разказвача и ще развърже до голяма степен връзката Бог-смъртен, нещо което в Магландиум поне аз не усетих много ясно.

Иначе предлагам активността на боговете да е по-голяма в корнуел отколкото в Магландиум. Защо да няма и пратеници на боговете (нещо от рода на Хермес)?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет апр 26, 2007 7:37 pm

Моля те, Хамелеоне, преди да "забиеш" Корнуел на Титания, помисли над моите възражения:

1. Ще бъде по-хубаво, ако А16 си върви с два различни като атмосфера свята - както се очертаваха Магландия и Корнуел, преди решението да бъдат свързани.

2. Точно по отношение на боговете, решението не е добро. Изведнъж ще наводним Титания с богове, чиито функции до голяма степен, ако не и изцяло, ще се застъпват с първоначалните магландски богове. Не забравяй и деликатната ситуация на континента - там боговете са играли изключително важна роля в историята. Някак си няма място, според мен, за толкова много нови и застъпващи се със старите богове.

3. По е лесно за групата ако иска да осъществи връзка между двата свята да я направи, при условие, че не съществува, отколкото ако не я иска, но съществува.

4. Както и да нагласим историята, винаги ще стои скалъпено и съшито с червени конци...

Естествено, ти решаваш, а и в крайна сметка може и аз да греша. Ама много резервирано гледам на идеята... Все пак, по-яко ще бъде и по-свободни ще се чувстваме ако изграждаме съвършено нов свят :P!
シャマョツィ

Потребителски аватар
Cocaine
Гвардеец
Мнения: 694
Регистриран на: вт окт 07, 2003 10:05 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Cocaine » чет апр 26, 2007 8:17 pm

Хамелеоне, преди да се занимаваш с боговете, седни и реши окончателно Къде ще се намира Корнуел. Започни с концепцията - остров ли ще, архипелаг, континент и най-вече - какъв свят. Докато не решиш това, останалата ти работа е парализирана и рискуваш още n на брой пъти да започваш отначало. Имам чувството, че постоянно се "захранваш" с нови идеи, които не се връзват със старите и в крайна сметка много от силите ти отиват напразно. Просто седни и си изчисти идеите, прецени кое е най-удачно и си нахвърли някакъв план.

Въпросът с боговете е тясно обвързан с казаното по-горе. Ако Корнуел е в Титания включването на огромно количество нови богове е крайно неудачно. Ако се намира на друг, отделен свят - ок, прави каквото искаш. При добро желание винаги можеш да създадеш връзка между два свята - портал или нещо подобно.
И мълком по речното дъно във дълги редици
ний гоним миража на някаква светла страна.
И в нашите ледни и мътнозелени зеници
гори безнадеждния пламък на жълта луна.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » чет апр 26, 2007 10:08 pm

*сяда и мисли*

мдааа... Не, почнах го като свят и ще си остане свят! Това е. ако имам малко свободно време ще пусна всичко. Да, остава си свят, но определено ще има връзка... някаква...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет апр 27, 2007 1:20 am

Това е най-удачния вариант, тъй като аз леко-леко си поработвам върху Титаняи и ако Корнуел е там ще трябва постоянно да се съобразява с разни малки корекции от моя страна, а това само ще затормози работата на екипа ви. А връзка ще има. В момента има място, което е връзка с Ендивал, така че ще е просто грехота ако нямаме такова и за Корнуел ;) (друг е въпроса, че очакваната конверсия Едивал-Аксиом и обратно се бави и никой не знае, кога ще имам време за подобно начинание).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
MoSKaU
Работник
Мнения: 112
Регистриран на: нед юни 19, 2005 12:31 am

Мнение от MoSKaU » нед апр 29, 2007 2:28 pm

Добре де, но ако двата свята са свързани, то не е ли най-логично да са свързани именно чрез боговете.
Тогава малко темата се обезсмисля. Как мислите?

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед апр 29, 2007 2:54 pm

ми, не, по-логично е да са свързани чрез магьосници и подобни неща...

Потребителски аватар
dolar
Вречен
Мнения: 453
Регистриран на: чет апр 28, 2005 5:34 pm
Местоположение: Банкя
Контакти:

Мнение от dolar » пон апр 30, 2007 9:55 am

Във Вселената на А16 имало много богове, от които са останали малко, като Фанаар например. Той създава по-малките богове в Титания. Друг от оцелелите богове може да е създал светът на Хам, с неговите богове. Мисля че поне в една вселена трябва да са и двата свята.
Veni, vidi, vici
Skype - intermission644

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон апр 30, 2007 1:00 pm

Това, е най-последната част, която смятам да обсъждаме.

Отговори