Магии

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пет фев 10, 2006 9:17 pm

Може пък и да си свестен, знам ли :) Вече ми приличаш и на такъв, макар и не много добре осведомен...

1. Помисли малко - ако го направим маагьосника да може да прави магия, като мигновенно действие, а не регулярно, то не би ли станал прекалено силен?!
2. Ако оставим право на магьосника да произнася дори само една магия като мигновенно действие и това го предпазва от една единствена позиция на опасност, ще започнат криворазбрани (като теб) идеи и изопачаване на ситуацията и ще станат много ситуации под формата на "Щом може т'ва, що да не може и онова" и в един момент виж 1.
3. Ако оставиш на магьосника дори малко още шанс да се спасява в критични ситуации, то това ще стане единственото играно умение на 100%.

Магьосника е прекалено силен! Не го прави още по-силен! Прави го просто по-интересен!

И мога да те уверя, че точно за магическата система няма нищо грешно да ти кажа... а ти дали грешно ще го разбереш вече е друг въпроса...
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет фев 17, 2006 5:06 pm

Брей, не гледам една тема известно време и почти сте се изпокарали... Добре, че в крайна сметка здравия разум (че то има ли такъв в Киди ;) ) е надделял и тонът се е ооправил.
Сега конкретно по спора ви. Макар и зле поднесено, това, което Кид казва е пълна истина - Магьосника няма нъжда от мигновено действие. Да не забравяме и, че ако действието е мигновено, то, за да успее не бива да е по-дълго като ТД от онова, на което се противопоставя, така че 8 ТД действие (което може би все пак се влияе от бърза мисъл...) може и да не става за мигновено въобще. Но ако погледнем точно най-опасните магии - Чукът на Бога и др за 50+ мана, да не забравяме и, че те са от високо ниво и обикновено изискват Концентрация, за да са успешни. А какво става при концентрация? Магьосника динамично намалява своята РЕ с НИ*2 на магията (за Чука набога си мисля, че това е около -14), което автоматично води до загуба на правото му на ход освен ако останалите не са с 14 РЕ по-малко от неговото, в който случай са си заслужили да умрат с една магия. След като магьосника си загуби РЕ, противникът му получава много начини през време на хода си да се спаси от заплахата от силното заклинание:
Вариант 1: Казва си скромното заклинание защита от Земя;
Вариант 2: Казва си някакво друго защитно заклинание, което може дори да се съчетае с предното;
Вариант 3: Атакува магьосника директно, като му нанася щети, за д аудължи времето му за концентрация, напада го в борба, при което няма как да се пусне Чук върху му и т.н.
Вариант 4: Драсва да бяга, като се опитва да излезе от обсега на магията или от полезрението на магьосника (за целта може просто да направи заклинанието Мрак)...
Вариант 5: ... сигурен съм, че можете да измислите нещо, така че няма да ви лишавам от това удоволствие.

ПП: Кид, тъй като познаваш магическата ни система не по-зле от мен, можеш, вместо да се опитваш да "убиващ" творчеството на начинаещите играчи, да използваш времето си за подобни на този пост, в който им разкриваш "тънкости" от А16 (аз пък ще имам грижата да те поправям ако се отплеснеш в неверни неща, но се съмнявам, че ще имаш подобен проблем, поне не и с магическата ни система)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » пет фев 17, 2006 11:26 pm

Крайно време е да ме изврънкаш да го обещая, щото иначе само си го казвам това "ок, няма..." и... :)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
icon
Калфа
Мнения: 34
Регистриран на: пон май 26, 2003 1:11 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от icon » пон мар 13, 2006 1:59 pm

Това което ще направя в този пост отчасти е нечестно защото ще изброя умения и магии, които не са разработени от гледна точка на механиката на "Аксиом16", за което не ми стигат познанията (така и не ми стигна времето за да разуча достатъчно задълбочено "Аксиом16"). Друг възможен неприятен проблем е, че моята книга "С меч и Магия" от доста време е в един приятел - така че е възможно да включа магия или умение, което вече си го има в "Аксиом16". В такъв случай казвайте и аз ще го махна от списъка за да не дразни. Може би ще бъдат все пак полезни като отправна точка за хора, които познават механиката достатъчно, както и на екипа на Аксиом16. Изброените магии са били събрани да бъдат използвани във "Фабула", което не означава че не биха могли да бъдат използвани за разнообразяване на играта в "Аксиом16". Аз самият не мога да си припиша авторството им тъй като могат да бъдат често срещнати в не една други Ролеви Игри. И така стига приказки, ето уменията:

(Извинявам се, че пак с характерния за мен маниер не съм вмъкнал важни уточнения по изброените от мен Магии. Извинявайте - понякога не се замислям и приемам, че всички мислят като мене и пропускам важни подробности).


Потенциално Използваеми:

1. Магически Пътеводител, Магическо Отбелязване и Светещи следи;
- Тези магии трябва да се обединят (не знам точно как);
- Трябва да се определи доколко приблизително или точно да е указанието за посоката и ограничението на обхвата (разстоянието) на което магиите действат; Да могат например да се откриват само обекти, които персонажите вече са виждали или държали в ръце; Друго уточнение е че Магическия пътеводител не показва посоката непрекъснато, а само за момент - докато стигнат приключенците до обекта той може вече да е променил местоположението си и трябвяа пак да се търси;
- Както отбелязаха Бате Гойко и Kid - трябва да се внимава да не промени роулплейа - затова трябва много да се внимава и да се определят строги граници и условия за използването им и да не е абсолютното решение обезсмислящо търсенето на информация в приключението.

2. Магическо Запечатване - Използва се да запечата магически даден контейнер или врата;
- Както бе отбелязано с тревога от Kid и обяснено от Бате Гойко - тази магия не бива да е ултимативна;
- Трябва да се дефинира силата на запечатването и начинът по който може да се преодолее, физически и магически.

3. Вълшебен Прах - алхимика (не магьосника) разпръсква от вълшебния прах откривайки скрити следи, цепнатини и невидими предмети и същества.

4. Таен Птичи Език - таен език състоящ се от подсвирквания (това го видях по Дискавъри);
Не магия а познание към СУ.

5. Съноплетец - може да се промъкне в съня на някое същество и да влияе върху съня му;
Kid иказа интерецна идея за кошмари.

6. Оракул - Мост през времето - открива минали събития и предсказва бъдещи (не е задлжително да се сбъднат);
- Отново Kid изказа основателни притеснения - но както поясни Бате Гойко: Би могло да помогне за ролплея, особено ако "виденията" са само насочващи и дори могат да заблуждават. това не винаги е зле, защото дава инструмент в ръцете на Разказвача да помага на героите (легално).

7. Свещенни Татуировки - татуировки, които позволяват усилване на някои от физическите характеристики.


Под Въпрос:

1. Слънчева Лупа - създвава магически лупа, която концентрира слънчевите лъчи и може да се използва за да подпали или разтопи дадена цел (а също така би могло да се използва за да се вижда надалече, както много на място отбеляза Kid);
- Както посочи Бате Гойко: Има огнени магии за това, пък и лупите са в областта на алхимиците и изобретателите.

2. Спояване - позволява да се споят като залепени различни предмети (по никакъв начин няма нещо общо с поялници);
- Имах го предвид като чисто роулплейско умение - за да се поправят счупени артефакти - примерно е въаложена задача да се донесе древна ваза, но тя е счупена или се счупва по време на битка; зъл магьосник е натрошил магическия кристал, който крепи голяма крепост от разпадане и трябва да се възстанови този кристал; героите попадат в ураган и се залепват за скала за да не бъдат отнесени и подобни;
- Трябва да се определи силата на спояване.

3. Магическо Въже - създава за кратко време виещо се магическо въже (примерно за да се изкачите някъде или да овърже някого);
- Макар че мага може да лети, това не се отнася за спътниците му - Магическото въже може да им помогне;
- За разлика от обикновенното въже това ще струва мана и няма да трае дълго, но в роулплейки смисъл може да се използва в случаи в които обикновенното въже не може да се използва - примерно ако трябва да се изкачи стена, а няма как да се закачи обикновенно въже (примерно защото стената е защитена магически), в такъв случай магическото въже само ще се извие по стената.

4. Създаване на Магически Камък, Менхир - омагьосва с даден магически ефект произволен камък (примерно за защита на някаква площ);
- например може да се създаде Менхир, който да служи като магическа преграда или като мина - задейства се малко след като е поставен и известно време може да изсипе 2-3 огнени топки срещу голяма група преследвачи, докато не измине времето на ефекта му; или пък за да създаде някаква илюзия за кратък период, без да е нужно магьосника да стои край илюзията да я подържа - магьосника да може да се отдалечи.

5. Въздушен Мост - позволява да се изгради невидим мост от плътно нагнетен въздух, примерно над пропаст;
- Както отбеляза Бате Гойко: Има аналогии (Извиване на дърво при друида, Заледяване при водна школа магьосник);
- Не се създава просто от нищото - създава се от мана и въздух.

6. Шепот във Вятъра - друидът предава по въздуха съобщение различимо само за този за което е предназначено;
- Едно уточнение: Само този за който е предназначено би разбрал посланието, но това не означава че други присъстващи няма да чуват (макар без да разбират), че нещо става; може би все пак определени персонажи ще могат да прихващат съобщения, които не са за тях;
- Това е магия, която трябва да излиза солено, като цена в мана за да се избегне честото и използване;
- Трябва да се определи колко далеч може да се предаде съобщението.
- Много ми хареса коментара на Kid за третия GSM оператор, само заради това вече съм готов да му простя за всеки намек на заядливост.

7. Интуиция - предусеща атаката на дадено същество преди самата атака - като познание;
- Уточнение: Както отбеляза Kid да знаеш винаги предварително кога ще те нападнат е тъпо и точно тука е тънкоста - да не знаеш винаги кога ще те нападнат предварително, а само когато използваш умението (но наистина не си представям тояно как да се осъществи).

8. Огнен Танц и Ходене по въглени (или лава или квато там гадост измислят водещите) - могат да се обединят;
- Може да се помисли за едно по общо умение на усилена идръжливост към различни неблагоприятни условия - с недълго време на действие;
- Би могло вместо напълно да неутрализира вредните последици - само да ги ограничава.

10. Вряща кръв - използва се за да заври и се пресече кръвта на набедения - умъртвявайки го,
Кома - предизвиква изпадането в кома;
- Както Отбеляза Бате Гойко - и двете звучат много ултимативно, с уговорката, че не нужно да е ултимативно - първо не е задължително да умъртвява веднага и може да се излекува или да му се противостои магически; Второ - освен това трябва да се определят правила за използването - да е трудно осъществимо и на цената на страшно много мана.


Отпаднали:

1. Усилване на Магия - Има Аналог (Тройно или Нищо).

2. Бързо Четене - позволява много бързо изчитане на текстове.

3. Кристална Завеса - образува се в радиус около магьосника защитавайки това пространство изкривявайки го оптически, така че по-далечни атаки (примерно от стрелба) се осъществяват по-трудно - Има Аналог.

4. Магически Кръг - магьосника очертава кръг на земята, който може да служи както защита - така и за усилване на различни магии и магически ефекти - Има Аналог.

5. Пясъчна/Прашна Буря - издига вихрушка от пясък или прах (например да прикрие бягстео или засада);
- Както се оказа такава магия вече има разработена, макар и непубликувана.

6. През погледа на Животните - позволява на друида да погледне през очите на животно, което се намира наблизо - Има Аналог.

7. Бабел - бързо усвояване на езици чрез емпатия и телепатия - неприложимо в Аксиом 16;
Уточнение: бързо позволява да се усвои и използва език, но бързо се забравя и после сякаш никога не си го знаел.

8. Инквизиция - усещане на лъжа - Както отбеляза: Има си механика за това.

9. Ходене по Вода - позволява ходене по вода - Има Аналог;
- И тук Kid изказа сравнително резонна забележка - защо просто не си купиш лодка, лодката така и така ще потрябва ако тръгнеш по море - защото магията не може да трае вечно, би могла да бъде полезна обаче ако например в под земята в някоя пещера трябва да се премине подземна река и няма откъде да вземете лодка.

10. Нощно зрение - позволява да вижда през ноща като през деня - Има Аналог.

11. Ужасяващ Образ - изкривява чертите на магьосника създавайки ужасяващ образ от който всички побягват в ужас - Има Аналог.

12. Змийски Бич - магия която нанася отровен удар - вече има такава магия.

13. Поробване - позволява да бъде временно задържано дадено създание - Има Аналог;
- поредно уточнение към основателна забележка на Kid: Поробваш някого и после го хвърляш в някоя пропаст - не бях уточнил, че при поробването като задържаш някого на място никой не може да го помръдне - така че няма хвърляне в пропаст, колкото и да ни се иска.
Последна промяна от icon на вт май 09, 2006 12:16 pm, променено общо 5 пъти.
"Защото новите игри са по-тъпи от старите, а старите са по-грозни от новите"
Изображение

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пон мар 13, 2006 4:07 pm

Проблемът е, че с тези магии, магьосникът в Аксиом ще стане просто избор без алтернативи. Изобщо не говорим колко умения ще отпаднат като безсмислени, ако нещата, които търсим, се откриват с една проста магия. Дори от гледна точка на баланса на системата, магът пак ще стане практически непобедим в битка, което анулира необходимостта от майстори на оръжията-само си представи как групите ще се състоят само то магове с различна специализация :lol: ![/quote]
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » пон мар 13, 2006 6:48 pm

Асен написа:Проблемът е, че с тези магии, магьосникът в Аксиом ще стане просто избор без алтернативи. Изобщо не говорим колко умения ще отпаднат като безсмислени, ако нещата, които търсим, се откриват с една проста магия. Дори от гледна точка на баланса на системата, магът пак ще стане практически непобедим в битка, което анулира необходимостта от майстори на оръжията-само си представи как групите ще се състоят само то магове с различна специализация :lol:
Някои от тези магии са вече реализирани в други системи. И до сега не съм виждал някой да се оплаква от DnD'вския Sending, докато ти тука казваш, че "Шепот на вятъра" е нечувано мощен.
Магии като инквизиция, на които ефекта звучи доста прилично, ще позволяват ПсУ, Воля или уфуд с база някой атрибут за спасяване от ефекта, предполагам. И ако все пак накрая остане някоя небалансирано полезна магия (недай боже небойна магия!!) цената й в ТР за научаване може да варира толкова свободно, колкото и желанието на написалия магиите.

както може би стана ясно - магиите ми харесват на мен....но ме мързи да се опитам да ги включа в системата.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон мар 13, 2006 7:28 pm

Първо да благодаря на Икон за подробното предложение. Направих си труда да го прегледам и да коментирам всяко заклинание. Подчертал съм с италик всички предложения, които считам, че трябва директно да отпаднат, като съм коментирал защо.
Оттам насетне сте вие.

Обща Магия:

1. Магически Пътеводител - позволява да бъде открита правилната посока към търсената цел.
БГ: Доста неопределено, но иначе би могла да е полезна. Виждам я като 1-2 ниво магия от земна или възбушна школа. Ефектът за успехът и ще трябва да се дефинира по-добре, за да е удобна за ползване от Разказвачите - иначе би могла много да промени самият ролплей. При всички случаи, няколко небойни магии са добре дошли,

2. Усилване на Магия - действие използващо един ход с цел да усили ефектите от следващата магия.
БГ: Има аналогична магия, казва се "Тройно или нищо" така че тук бих казъл да оотпадне.


3. Магическо Запечатване - Използва се да запечата магически даден контейнер или врата.
БГ: Би могла да се използва, стига да се дефинира силата на запечатването. Нямам идея на кое ниво бих я сложил и в коя школа. Може би аналог в няколко школи???

4. Магическо Отбелязване - магьосника отбелязва с невидима руна даден предмет или същество - благодарение на което винаги може да открие местоположението му.
БГ: Не харесвам определението "винаги"... някак си всичко се свежда до това, дали Разказвачът ще позволи нещото да бъде белязано или не. Може би е добре да се комбинира с Магически Пътеводител??

5. Бързо Четене - позволява много бързо изчитане на текстове.
БГ: Не съм убеден, че много играчи ще се възползват от това, тъй като времето в настолната РИ е фактор, който не може да се усети много добре от играчите и всички ефекти, които го намаляват извън битка, просто са "незначителни" - освен ако играчите не са някакви маниаци, които да водят точно броене на времето си...


6. Вълшебен Прах - магьосника разпръсква от вълшебния прах откривайки скрити следи, цепнатини и невидими предмети и същества.
БГ: Хмм, това звучи по-скоро като умение за Алхимика. Там би ми харесало, в магическата система по-скоро не.

7. Кристална Завеса - образува се в радиус около магьосника защитавайки това пространство изкривявайки го оптически, така че по-далечни атаки (примерно от стрелба) се осъществяват по-трудно.
БГ: Има аналог - въздушен щит, огнена аура и т.н. По-скоро да отпадне.


8. Светещи следи - буквално осветява магически стъпките (следите) на дадено същество, дори при терен по който не остават обичайни следи.
БГ: Само ако съществото е белязано от магийята "Магическо Отбелязване". Според успеха на заклинанието "Отбелязване" може да се определя и времето за което се забелязват следите + 1 Успех = +1 час.

9. Магически Кръг - магьосника очертава кръг на земята, който може да служи както защита - така и за усилване на различни магии и магически ефекти.
БГ: Много неопределено, а и има цял куп аналогии в основните магии. Няма нужда от това.


10. Спояване - позволява да се споят като залепени различни предмети.
БГ: С каква сила? И за какво си представяш, че може да послужи подобно действие?

11. Слънчева Лупа - създвава магически лупа, която концентрира слъняевите лъчи и може да се използва за да подпали или разтопи дадена цел.
БГ: Има си огнени магии за тази цел. Лупата нека я оставим за алхимици и изобретатели.


12. Магическо Въже - създава за кратко време виещо се магическо въже (примерно за да се изкачите някъде или да овърже някого).
БГ: Ако се дефинира по-добре в системни правила, така че да не обезсмисля купуването на реално въже или развиване на умението Катерене, може и да стане.

Друид:

1. Създаване на Магически Камък, Менхир - омагьосва с даден магически ефект произволен камък (примерно за защита на някаква площ).
БГ: Не разбирам идеята. Има нужда от по-подробно описание, за да преценя дали има нужда от нея.

2. Въздушен Мост - позволява да се изгради невидим мост от плътно нагнетен въздух, примерно над пропаст.
БГ: Има аналогии - Извиване на дърво при друида, Заледяване при водна школа магьосник. Ако се създава просто от нищото, обезсмисля пропастта като препятствие, което Разказвача би сложил на пътя на героите.


3. Шепот във Вятъра - друидът предава по въздуха съобщение различимо само за адресата му.
БГ: Кой е даресата? Колко далеч може да се предаде съобщението? Това не нарушава ли ролплея според теб? Ако двама герои могат да си предават съобщения без да се чуят от другите, това няма ли да се преизползва постоянно?


4. Пясъчна/Прашна Буря - издига вихрушка от пясък или прах (например да прикрие бягстео или засада).
БГ: Има описана и разработена такава магия, ще бъде представена в "Сърцето на Бона" (вторият ни сборник с разкази, който трябва д аизлезе в началото на лятото.

5. През погледа на Животните - позволява на друида да погледне през очите на животно, което се намира наблизо.
БГ: Има го - вселяване в животно.


6. Таен Птичи Език - таен език състоящ се от подсвирквания (това го видях по Дискавъри)
БГ: Би могло да се ползва ако се зане и от двамата герои - звучи по-скоро като Познание, отколкото като нещо обвързано със СУ.

Псионика:

1. Бабел - бързо усвояване на езици чрез емпатия и телепатия.
БГ: Няма да се върже по никакъв начин със системата А16 - езиците се изучват като всяко друго умение (познание);


2. Интуиция - предусеща атаката на дадено същество преди самата атака.
БГ: Става, като Познание;

3. Съноплетец - може да се промъкне в съня на някое същество и да влияе върху съня му.
БГ: Това е интересно като замисл и би могло да се ползва с подходяща механика. Със сигурност ще има нещо подобно в бъдеще.

Духовник:

1. Оракул - Мост през времето - открива минали събития и предсказва бъдещи (не е задлжително да се сбъднат).
БГ: Мнението ми е същото, като за Съноплетец.

2. Инквизиция - усещане на лъжа.
БГ: Има си механика за това.


3. Огнен Танц - изпадайки в транс и танцувайки може да премине през огън.
БГ: Звучи интересно. Трябва да си намери мястото, като Способост или част от цяло СУ.

4. Ходене по въглени - ходене по нагорещена повърхност.
БГ: Като горното - могат да се обединят, като са с различна цена. Всъщност всеки с малко повече ЖТ го може ;)

5. Ходене по Вода - позволява ходене по вода.
БГ: Има магия, която разрешава ходене "Заледяване", а има такава, която позволява дишане под вода. Няма нужда от още.


6. Свещенни Татуировки - татуировки, които позволяват усилване на някои от физическите характеристики.
БГ: Това трябва да се доразвие като идея, така че да не чупи механиките в играта. Иначе звучи интересно от ролева гледна точка - героите ще имат отличителни татуировки, които ще ги правят да изглеждат по "куул".

Некромант - Зъл Жрец-Магьосник:

1. Нощно зрение - позволява да вижда през ноща като през деня.
БГ: Има аналог в повечето магически школи, които позволяват дори магьосниците да са направо слепи. няма нужда от още една магия от вида и то само за нощно време.


2. Вряща кръв - използва се за да заври и се пресече кръвта на набедения - умъртвявайки го.
БГ: Звучи супер ултимативно, като начин да убиеш някого. Как може да се предпазиш от това? Пък и няма да приятно за играчите, ако се приложи срещу тях и е толкова ултимативно.


3. Кома - предизвиква изпадането в кома.
БГ: Никой играч не би искал героят му да изпда в кома, просто ей така (те изпадат на -ЖТ де, но процеса е видим и сравнително бавен). Не смятам, че има нужда от такова умение или заклинание.


4. Ужасяващ Образ - изкривява чертите на магьосника създавайки ужасяващ образ от който всички побягват в ужас.
БГ: Има такава магия - Всяване на страх или нещо от сорта.


5. Змийски Бич - магия която нанася отровен удар.
БГ: Има такава магия.


6. Поробване - позволява да бъде временно задържано дадено създание.
БГ: Има няколко подобни заклинания.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт мар 14, 2006 12:29 am

Асен написа:Проблемът е, че с тези магии, магьосникът в Аксиом ще стане просто избор без алтернативи. Изобщо не говорим колко умения ще отпаднат като безсмислени, ако нещата, които търсим, се откриват с една проста магия. Дори от гледна точка на баланса на системата, магът пак ще стане практически непобедим в битка, което анулира необходимостта от майстори на оръжията-само си представи как групите ще се състоят само то магове с различна специализация :lol: !
СТранно че го казваш... досега аз поне не знам за нито една игра по аксиом с доминация на магове в групата. От друга страна има често се случват групи без пукнат маг в тях да има.

За магии те ще си поиграя да ги дам в механиката към края на тази седмица живот и здраве.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
taurus
Вълк
Мнения: 12
Регистриран на: ср фев 18, 2004 12:29 pm
Местоположение: novi iskar

Мнение от taurus » вт мар 14, 2006 6:58 pm

вие тая тема я направихте научна,бе :shock: :shock: :shock:говорим за аксиом,а не за химия и физика :lol: :lol: :lol: .все пак сте прави-трябва да се помисли за физичните закони как действат и тогава да се пише.
msi

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт мар 14, 2006 7:06 pm

Вилорп е имал предвид, че ще даде описание за действието на магиите, ползвайки "механиката на правилата на А16", а не науката механика ;) За физика и химия да не говорим.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт мар 14, 2006 9:57 pm

Нещо искате да кажете срещу физиката ли, а? Внимавайте в картинката, ей! :wink: :lol:

За магиите - колкото повече, толкова по-недоминиращ ще е мага. Просто разнообразието става много голямо и има толкова възможности за избор, специализация, тясна насока и прочие. Това води до няколко намаляващи ултимативността на магьосниците неща:
1. Все по-малко магове ще са стандартните, размятащи огнени топки и светкавици стереотипи.
2. Чисто метаигрово - все по-малко играчи ще им се занимава със все по-усложняващя се списък от магии. Ето например в ДнД аз все още не искам да правя магьосник, защото трябва да изчета и поне приблизително да позапомня към 100 страници магии.
3. Определено има по-малко "полезни" магии, които все пак се избират от някои хора заради това, че са "готини" или нещо подобно. Пак пример с ДнД - писах статия за Бойния Маг и много му се кефех, именно заради "готиността" на магиите. Ясно съзнавам, че има и по-неприятни за противника магии от това да го изпържиш просто, но така е по-"яко" :twisted: . Та ако има повече магии, дори да са леко "безполезни" (или поне по-слаби), то пак ще има хора, които ще ги взимат на мястото на по-практичните и така средно взето силата на магьосниците всъщност ще намалее. Важното е да не се въвеждат наистина ултимативни, вспомитащи, абсолютно доминиращи магии.

Като цяло в Аксиом-ската магическа система виждам една слабост, която е отбелязвана и от други неведнъж - доста слабото присъствие на не-бойни магии. Там наистина има смисъл да се работи.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт мар 14, 2006 11:29 pm

За съжаление тоз, който ме е изтрил е пропуснал да спомене, че съм имал предвид, че 9/10 от гореизброените магии са съвсем безсмислени, ненужни и излишни! Ако видях някоя с някаква идея, то е било съвсем случайно или изкопирано от не знам къде... което всъщност не ме интересува де :)

П.С. Малко по-късно вечерта ще ти кажа, защо са безсмислени 9/10 от изброените. Сега нямам време.
Последна промяна от Kid на ср мар 15, 2006 1:23 pm, променено общо 1 път.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » ср мар 15, 2006 1:25 am

За съжаление тоз който ти е изтрил предния пост (аз) внего не видя абсолютно нищо смислено, полезно и дори членоразделно. В сегашния си пост изказваш мнение. В предния се правеше на интересен, само за да покажеш, че нещо не ти харесва. Да, много от магиите са "копирани", човека сам си го казва. Ако пък ми кажеш, че на Аксиом "оригиналните" магии всичките* са оригинални...

Цифрата ти 9/10 трудно мога да я приема, дори като "образно казано". В коментара на батГойко (един подробен коментар, смислен, полезен дори) повечето (над 1/2, броих ги) магии са обявени за преспективни при достатъчно обработка, а повечето от отхвърлените са с аргумент "вече има нещо подобно". При положение че изтритото ти мнение беше след този първоначален коментар на основния създател на играта, просто нямаш оправдание. Можеш да си изразяваш недоволство, неодобрение и дори презрение към която си искаш идея, колкото си искаш - това е позволено. Но трябва да се обосноваваш поне малко (колкото в този ти пост примерно) - това е задължително. Поне където аз съм модератор.

По мнението ти няма какво да кажа, след като вече съм го казал - според мен повече магии могат да бъдат полезни, ако не са супер силни или супер безполезни. Обосновал съм се вече веднъж, ако не ти харесват доводите ми, обади се, ще коментираме.

Все пак да добавя:
Единствен проблем (който аз виждам) в многото магии е, че ще заемат много място в една книга, което ще я оскъпи, а поне в България това е трудно приемливо. Аз лично виждам решението в издаването на сравнително по-малък брой от най-характерните и "полезни" магии в книгата, а останалото да е достъпно за (безплатно) сваляне от Интернет. Говоря по принцип това, в Аксиом вече е станало, каквото е станало.

*Може би някоя пък случайно и да е оригинална. Нищо чудно. Защо да не. Ама аз не се сещам. Но пък се сещам веднага и без проблем за поне половин дузина, които съм ги срещал и преди това. Много преди това. Не че нещо недоволствам, така си ми харесват, но точно в Аксиом да говорим за "оригинални" магии... get real, please!
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср мар 15, 2006 11:02 pm

Обща Магия:
1. Магически Пътеводител - позволява да бъде открита правилната посока към търсената цел.
БГ: Доста неопределено, но иначе би могла да е полезна. Виждам я като 1-2 ниво магия от земна или възбушна школа. Ефектът за успехът и ще трябва да се дефинира по-добре, за да е удобна за ползване от Разказвачите - иначе би могла много да промени самият ролплей. При всички случаи, няколко небойни магии са добре дошли,
Убива роулплея. Вместо да накара играчите да размърдат сивото си вещество, то мага прави магията и просто "Давай към експириънса".
БГ: "Ефектът за успехът и ще трябва да се дефинира по-добре, за да е удобна за ползване от Разказвачите - иначе би могла много да промени самият ролплей"... това дали не казва същото???
2. Усилване на Магия - действие използващо един ход с цел да усили ефектите от следващата магия.
БГ: Има аналогична магия, казва се "Тройно или нищо" така че тук бих казъл да оотпадне.
Школа ред ниво 4 и 7. Школа Хаос ново 4.
3. Магическо Запечатване - Използва се да запечата магически даден контейнер или врата.
БГ: Би могла да се използва, стига да се дефинира силата на запечатването. Нямам идея на кое ниво бих я сложил и в коя школа. Може би аналог в няколко школи???
И каза разказвача, че е запечатано магически и край... не може да се разпечати. Но сефте да е... може и да му се намери приложение... веднъж на високосна.
БГ: Защо смяташ, че "запечатването" трябва да е ултимативно? Следвайки логиката на магиите в А16 би могъл да си представиш, че запчеатването става с определена сила, в зависимост от МУ и следователно да е нужно да се приложи съответно количество СИ или да се нанесе определена щета, за да се преодолее. Това не виждам как би попречило на играта, а колкото до рядката полезност, ами то зависи и от Разказвача, да предоставя възможност на играчите да ползват уменията и заклинанията на героите си.
4. Магическо Отбелязване - магьосника отбелязва с невидима руна даден предмет или същество - благодарение на което винаги може да открие местоположението му.
БГ: Не харесвам определението "винаги"... някак си всичко се свежда до това, дали Разказвачът ще позволи нещото да бъде белязано или не. Може би е добре да се комбинира с Магически Пътеводител??
Брях... и после отново дай след експа, вместо да си използвам умения като "проследяване" или пък роулплей, че да подпитам тоз/онзи къде аджеба се намира това или онова... да дам подкуп или пък да заплаша някой/нещо.
БГ: Прав си в общи линиии, но пак не обръщаш внимание на "Може би е добре да се комбинира с Магически Пътеводител??", което е ключовото в коментара ми. А при това положение, вече е обвързано с две заклинания, значи сме похарчили точки за две заклинания и съответно нямаме "Чука на бога" и "огнена топка" например...
5. Бързо Четене - позволява много бързо изчитане на текстове.
БГ: Не съм убеден, че много играчи ще се възползват от това, тъй като времето в настолната РИ е фактор, който не може да се усети много добре от играчите и всички ефекти, които го намаляват извън битка, просто са "незначителни" - освен ако играчите не са някакви маниаци, които да водят точно броене на времето си...
Чете бързо и... забравя още по-бързо... смисъла е никакъв, както се каза преди мен.
6. Вълшебен Прах - магьосника разпръсква от вълшебния прах откривайки скрити следи, цепнатини и невидими предмети и същества.
БГ: Хмм, това звучи по-скоро като умение за Алхимика. Там би ми харесало, в магическата система по-скоро не.
И кво, отново се убиват една камара умения само и само да му е лесно на магьосника.
7. Кристална Завеса - образува се в радиус около магьосника защитавайки това пространство изкривявайки го оптически, така че по-далечни атаки (примерно от стрелба) се осъществяват по-трудно.
БГ: Има аналог - въздушен щит, огнена аура и т.н. По-скоро да отпадне.
Школа на водата е пропуснал Иван - размазан образ. Както и мрак на тъмната школа, но как да е... допълвам само, че да се намеря на приказка.
8. Светещи следи - буквално осветява магически стъпките (следите) на дадено същество, дори при терен по който не остават обичайни следи.
БГ: Само ако съществото е белязано от магийята "Магическо Отбелязване". Според успеха на заклинанието "Отбелязване" може да се определя и времето за което се забелязват следите + 1 Успех = +1 час.
И кво, ходи си някой и почва след него да грее слънце... И отново сума ти роулплей и някои умения отиват по дяволите. Да не говорим, че "лошият" никога няма да се измъкне и хайде пак юруш на експириънса.
БГ: не е казано, че подобни заклинания няма да имат противодействия. на този етап това е само идея. Има аналог на това в Ендивал, а там не съм чул досега някой да се е оплакал от липса на ролплей.
9. Магически Кръг - магьосника очертава кръг на земята, който може да служи както защита - така и за усилване на различни магии и магически ефекти.
БГ: Много неопределено, а и има цял куп аналогии в основните магии. Няма нужда от това.
Школа на светлината - убежище. Школа на реда - сфера и бариера. Или представяш ли си, почва оня да си чертае с тебеширчето и "арееее къщааааааа, чиба шибаняк"
БГ: Имаш нужда да се "скараш" на човека ли? ;) След като аз вече съм го отхвърлил, едва ли е необходимо да ме повтаряш (влизайки в повече подробности). Икон си казва, че предварително се извинява, ако някои заклинания препокриват вече съществуващи, че и обещава да ги махне след това. Ма ти нали си си заклет "дърдорко" , та дай да нападаме човека - ей да се вземеш в ръце и да започнеш да споделяш опита си в магическата ни система по по-удачен за останалите начин. Едва ли някой ще оспори, че ти си най-навътре в това (дори и аз не бих спорил стеб, ако не съм с книжка в ръка), ама така не си ми много полезен - само мрънкаш и недоволстваш... да вземем да се видим на по бира (че да ти дръпна един пердах), че да се кротнеш, а!?
10. Спояване - позволява да се споят като залепени различни предмети.
БГ: С каква сила? И за какво си представяш, че може да послужи подобно действие?
И ръцете на мага се превърнаха в поялник. Само калай и колофон да имаше... И кво, правиш здрасти с некоя мацка и после цела нощ е твоя. А бе... има идея :twisted: Ама другаде ;)
БГ: Но комент, казал съм го вече.
11. Слънчева Лупа - създвава магически лупа, която концентрира слъняевите лъчи и може да се използва за да подпали или разтопи дадена цел.
БГ: Има си огнени магии за тази цел. Лупата нека я оставим за алхимици и изобретатели.
По-скоро бих го използвал за нещо, като увеличителен поглед. Да се вижда на далече... ама щото името ми го подсказва... карай да върви. Трябва да се пали...
12. Магическо Въже - създава за кратко време виещо се магическо въже (примерно за да се изкачите някъде или да овърже някого).
БГ: Ако се дефинира по-добре в системни правила, така че да не обезсмисля купуването на реално въже или развиване на умението Катерене, може и да стане.
Ми да, за какво да мъкнем въже, кука, котки за катерене... не ми трябва и умението катерене. А бе подяволите, той мага може да лети, за к'во му е въже бре?!? Пффф...
БГ: Тук за първи път, май си напълно прав. Магътр може да лети, може и да телекинезва, така че въже, като магия (освен за овързване на някого другиго) не му трябва. но виж, заклинание, което временно да овърже някого с цел вземане на преднина, преди онзи да вдигне тревода (но без да го убиваме) може би е интересно.
Друид:

1. Създаване на Магически Камък, Менхир - омагьосва с даден магически ефект произволен камък (примерно за защита на някаква площ).
БГ: Не разбирам идеята. Има нужда от по-подробно описание, за да преценя дали има нужда от нея.
А, виж друида има нужда от нови магии... ама това?!?
2. Въздушен Мост - позволява да се изгради невидим мост от плътно нагнетен въздух, примерно над пропаст.
БГ: Има аналогии - Извиване на дърво при друида, Заледяване при водна школа магьосник. Ако се създава просто от нищото, обезсмисля пропастта като препятствие, което Разказвача би сложил на пътя на героите.
Аха... именно. Ходи си по въздуха пича и минава през портата небесна... та направо в рая. Алелуя! Иван си го е казал де... ;)
3. Шепот във Вятъра - друидът предава по въздуха съобщение различимо само за адресата му.
БГ: Кой е адресата? Колко далеч може да се предаде съобщението? Това не нарушава ли ролплея според теб? Ако двама герои могат да си предават съобщения без да се чуят от другите, това няма ли да се преизползва постоянно?
... и измислиха жисиемите и третия мобилен оператор предприе инвазия. Да живее монопола... да живее Рибател! А какво става всъщност? Единия си говори с другия на края на вселената... не, че в реална обстановка при неопитни играчи не става така де...
4. Пясъчна/Прашна Буря - издига вихрушка от пясък или прах (например да прикрие бягстео или засада).
БГ: Има описана и разработена такава магия, ще бъде представена в "Сърцето на Бона" (вторият ни сборник с разкази, който трябва д аизлезе в началото на лятото.
Еми има си сняг, дъжд, вятър, мъгла... що да няма и прах, мърсотия, смок... ех да дойдеше едно икарусче да пръцне малко, че да ни освежи... Че ни е малко инак.
5. През погледа на Животните - позволява на друида да погледне през очите на животно, което се намира наблизо.
БГ: Има го - вселяване в животно.
Има го... ахъм!
6. Таен Птичи Език - таен език състоящ се от подсвирквания (това го видях по Дискавъри)
БГ: Би могло да се ползва ако се зане и от двамата герои - звучи по-скоро като Познание, отколкото като нещо обвързано със СУ.
И отиде по дяволите цяло хубавко умение... умението на глухонемия. Признавам, че това трябва да е по-скоро познание, от колкото магия. Има резон. Опа, Иван го бил казал вече... извинявай Иване.
БГ: Да те извиняват рогатите тебе ;)
Псионика:

1. Бабел - бързо усвояване на езици чрез емпатия и телепатия.
БГ: Няма да се върже по никакъв начин със системата А16 - езиците се изучват като всяко друго умение (познание);
А след него и бързо усвояване на точки опит... точки за развитие, умения и други подобни... Идейно е инак!
2. Интуиция - предусеща атаката на дадено същество преди самата атака.
БГ: Става, като Познание;
По дяволите роулплея! Аз винаги ще знам, кога някой ме атакува и ще мога да се предпазя преди да го направи! Ъъъ... къде избяга магията от школа ред "Знание" мамка му? А бе разказвач, я направо ми кажи тоя гад каква му е целта до края на куеста, че да не се хабя да мисля! Ок, ок... става като познание обаче, нещо като шесто чувство. Ама да върши работа по-скоро за срещу капани или удар/изстрел от засада. Примерно като reflex trow на ДнД. Ако е успешно да получиш 1/2 щета да кажем?!
БГ: има аналог в доста системи (ГЪРПС например) и то не разваля Ролплея. Не се къхъри толкова, као е добре формулирано не е опасно.
3. Съноплетец - може да се промъкне в съня на някое същество и да влияе върху съня му.
БГ: Това е интересно като замисл и би могло да се ползва с подходяща механика. Със сигурност ще има нещо подобно в бъдеще.
Ихаааа... да живее Фреди Крюгър! Ура! Аз пък по-скоро съм склонен да го направя от школата на мрака - кошмари. Или нещо подобно. Ама по-скоро това би имало някакво приложение върху героя на играча. За да му подскаже нещо.
Духовник:

1. Оракул - Мост през времето - открива минали събития и предсказва бъдещи (не е задлжително да се сбъднат).
БГ: Мнението ми е същото, като за Съноплетец.

Еми да... къде ми е кристалната топка? Искам да знам как ще свърши куеста... а бе за кво изобщо да играя?! Я кажи как свършва, дай опита и да приключваме!
БГ: Не си съвсем прав. Би могло да помогне за ролплея, особено ако "виденията" са само насочващи и дори могат да заблуждават. това не винаги е зле, защото дава инструмент в ръцете на Разказвача да помага на героите (легално)
2. Инквизиция - усещане на лъжа.
БГ: Има си механика за това.
Бууу... ама верно си има!
3. Огнен Танц - изпадайки в транс и танцувайки може да премине през огън.
БГ: Звучи интересно. Трябва да си намери мястото, като Способост или част от цяло СУ.
Всъщност ми звучи тъпо. Ако толкоз иска да минава през огън да си научи умението "Магическа защита", да избере огнени магии за защита като бонус, да си направи магията "Защита от огън", може и "Дъга" и да ходи където си иска. Ако ще и във вулкана велзувий да слезне... и да пита дявола дали му е топличко, че му е студено на него.
БГ: Имаш право на различно мнение (именно това е целта на темите във форума - да се чуят различни геледни точки)
4. Ходене по въглени - ходене по нагорещена повърхност.
БГ: Като горното - могат да се обединят, като са с различна цена. Всъщност всеки с малко повече ЖТ го може
Въх... аре нема нужда. По-скоро бих си сложил две кукили и на 3 метра над въглищата. А бе да те питам, що изобщо да слагам въглени?!? Че не ми е ясно... ей така заради описанието ли?
5. Ходене по Вода - позволява ходене по вода.
БГ: Има магия, която разрешава ходене "Заледяване", а има такава, която позволява дишане под вода. Няма нужда от още
Заминавай си купуваш лодка... ако искаш и скафандър. Метър да минеш с парите искаш, а?!?
6. Свещенни Татуировки - татуировки, които позволяват усилване на някои от физическите характеристики.
БГ: Това трябва да се доразвие като идея, така че да не чупи механиките в играта. Иначе звучи интересно от ролева гледна точка - героите ще имат отличителни татуировки, които ще ги правят да изглеждат по "куул".
Дам, това звучи малко интересно... Или поне е ролево. Имах аз на времето една подобна идея за един "владетел на руните", ама за съжаление не се доразви поради липса на време. Иване, да се заемеш с това. Обещавам да помагам.
БГ: Ще помисля ;)
Некромант - Зъл Жрец-Магьосник:

1. Нощно зрение - позволява да вижда през ноща като през деня.
БГ: Има аналог в повечето магически школи, които позволяват дори магьосниците да са направо слепи. няма нужда от още една магия от вида и то само за нощно време.
а... той виждал бе! Провиде :)
2. Вряща кръв - използва се за да заври и се пресече кръвта на набедения - умъртвявайки го.
БГ: Звучи супер ултимативно, като начин да убиеш някого. Как може да се предпазиш от това? Пък и няма да приятно за играчите, ако се приложи срещу тях и е толкова ултимативно.
А има и подобни магии даже... от огнената школа ниво 7.
3. Кома - предизвиква изпадането в кома.
БГ: Никой играч не би искал героят му да изпда в кома, просто ей така (те изпадат на -ЖТ де, но процеса е видим и сравнително бавен). Не смятам, че има нужда от такова умение или заклинание.
И кво? Играча тамън да батиса с финален удар ГГГ (Голяма Грозна Гад) и "Ми сори, изпадаш в кома. Е как така? Ми така, е чети стр еди коя си..." Да не говорим, че къв е смисъла на магия от школата на светлинта "Сън"?!?
4. Ужасяващ Образ - изкривява чертите на магьосника създавайки ужасяващ образ от който всички побягват в ужас.
БГ: Има такава магия - Всяване на страх или нещо от сорта.
Именно. Школа Мрак има разни подобни... ма трябва да се четеееееееееее... опааа, той бил чел бързо и недочел ;)
5. Змийски Бич - магия която нанася отровен удар.
БГ: Има такава магия.
Има бееее, имааааа! Всичко има! Ама колкото повече - толкова повече! Трябва да се говори, макар и заради писането!!!
6. Поробване - позволява да бъде временно задържано дадено създание.
БГ: Има няколко подобни заклинания.
Да живее клерика в ДнД, когато стане 20 ниво... там поне за винаги ти остава роб... кво ще си играем на 5 минути, 10 минути! А... ама ти удряш партньора си! Е как? Ми ей така, удряш го! И после се фърляш от скалата и падаш 5 минути, докато не усетиш.... Ахъм!


Та както казах Стефане, предложенията са безсмислени... с изключение на 2-3. Ама ако идеята е да предложиш 1000 неща, па 10 да минат... Трябва да се чете, мисли, обмисля... Аз го говоря от гледна точка на разказвача - щото неговия труд ще бъде прецакан. Мислил куест, мислил загадки... и след малко играча хоп 3 магийки и минава всички за 1 минута, а разказвача се потил над схеми и скици. Да не говорим, че магьосника започва да става прекалено силен и универсален.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет мар 16, 2006 2:28 pm

Много се извинявам, че престъпвам дадено обещание, но това така или иначе май никой не го интересува :D. Както и да е, не успях да се стърпя да не се навра между шамарите :D.

Киди, много добре разбирам, че си своего рода ролеви идеалист. Даже и аз изпитах този стремеж към съвършенство у магьосническата раса :D (още не съм съгласен с критиките ти и тези на останалите, но това е друга тема). И все пак, нека погледнем към магиите на Аксиом по твоя начин.

1. Чукът на Боговете. "Мцъ, има такава магия, 0 ниво, обща школа, Магическа Стрела".
БГ: Тцъ, примерът е неверен. Никой не казва има такава магия, когато става дума за два различни начина за нанасяне на щети. Дори и да светкавица и огнена топка има съществени разлики ако някой не ги схваща си е негово проблем, но наистина, като спорите, ползвайте верни аргументи. Ако имаш противник, който има амулет за -5, към всяка магическа щета има голяма разлика дали ще го ообстрелваш с магически стрели или ще го избумтиш с "чука". Ако имаш опонент, който за два хода ще доде до теб и ще те разсече наполовина с брадвата си е много голяма разликата дали ще го обсипваш с магически стрели, дали ще го обстрелваш с леден заряд, или с чука на бога, все различи по стил и краен ефект неща, независимо, че нанасят щети. То иначе по лигиката, че стрелата била друг вариант на чука на бога, не биваше да си правим труда да измисляме различни оръжия - той меча е една малко по-крива брадва....
2. Огнена Топка. "Хайде да не изказвам, колко дискриминирани остават войните с техните умения, трупани с цели години."
БГ: Не виждам дисбаланс тък, но ако бъдеш така добър да ни го обясниш - моля...
3. Светкавица. "Аре към експа".
БГ: ???

... и т. н. и т. н. ...

Много добре те разбирам, като казваш, че магиите трябва да са малко по-ролеви. Но замисли се, че другата крайност са много слаби магьосници, което нямаше да е лошо, ако останалите типове герои, най-вече войните в това число, нямаше да изглеждат много не-ролеви, в контраст на магьсниците. Няма перфектни магически системи, но даже и да имаше, то тяхната тайна ще се крие в многообразието. Това е само моето скромно мнение, разбира се, но виждам, че и други го споделят.
БГ: Именно към това сме се стремили и затова не сме правили много и еднакви заклинания. Това е и причината да има мегдан към доразвиване на системата. За разнообразието на заклинанията в А16 питай точно Киди, мисля беше успел да направи най-невъзможната комбинация на онази арена дето се биеха 16 ниво герои, така че разнообразие има, но то трянва да се открие, не е описано на готово.

Доколкото разбирам, ти си поел на кръстоносен поход срещту т.нар. "Манчкини". Разбирам те и те подкрепям, но подобен реакционизъм от твоя страна не е най-доброто нещо за разрешаване на проблема. Все пак, има и хак енд слаш приключенци (сори за чуждицата), а те не са заклеймени от ролевото братство. Така че нека бъдем либерални.
シャマョツィ

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » чет мар 16, 2006 3:59 pm

За да не пиша много дълъг пост съм вмъкнал мнения и в двата по-горни. Нямал съм за цел да обидя нито единия, нито другия, а да им посоча грешките в прекалено крайните им изказвания. Добре е да се получава дискусия по подобни въпроси и наистина да се обсъжда приложимостта на новите идеи, а не просто да се заклеймяват лато излишни. В коментара на Кид имаше едно моного важно нещо, а именно твърдението, че трябва да се чете. Преди да си се запознал с А16, е трудно да даваш смислени идеи за нововъведения, независимо че в случая има и такива. Рискът е в това, добрите предложения да бъдат погълнати в критиката към останалите, които са излишни и могат дори да подразнят някои от феновете (еле пък Киди). Също такка, като водите спор мислете за примерите в него (именно това е причината да апострофирам Shamajotsi) - не водете спора по начина - той е казал глупост и аз ще взема да го апострофирам с друга глупост. В А16 няма да се появят магии, които обезсмислят други напълно. Магиите трябва да предлагат не просто начин за решаване на даден проблем, а РАЗЛИЧЕН начин за това - само тогава разнообразието е полезно. Иначе, ако имаме Светкавица, която прави 25 щета и леден заряд, който също прави 25 щета, то разликата остава да е в това, към какво е устойчив опонента... а това не е достатъчно. В гоненен на минималното, необходимо разнообразие, в книгата сме поместили достатъчно заклинания, с които да можете да направите добър ролплей най-вече по време на битка - да, А16 е посветила много голяма част на битката и в книгата е казано защо. Считаме, че добрият ролплей няма нужда от особени правила, а заклинанията извън битка могат ио да навредят на добрия ролплей - ако вместо да проследите противника, можете просто да го "маркирате" това би могло и да е проблем. Решението е, ако маркирането трябва да се поддържа, като всяко дълготрайно заклинание в А16 и сотдалечаване от целта, поддръжката да става по-голяма - и само това да е начина на магьосника да определи посоката например. Това вече е ролево решение, защото играчът ще трябва да избира дали да маркира някого и да няма мана за битката, когато го настигнат или да си го проследят по нормалния начин и той да превърне цялата си мана в щета след това... Избор! Това е най-важното нещо за една добра игра. Играчите трябва да имат избор. Именно затова в книгата няма готови решения за комбиниране на заклинания - оставили сме играчите да достигнат до своето. Едно от моите любими е да си повиша СИ чрез заклинание и след това да кажа слабот на опонента, така че да се окаже, че той не може да си вдигне меча, но това е само една от многото възможни комбинации. Търсете ги - те са там. Кид го доказа на арената (макар да беше допуснал малко грешки в изчисленията, като цяло стратегията му беше изключително интересна).
Пак се получи голям пост, но това се надявам да е от полза за самата тема.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет мар 16, 2006 9:45 pm

Тъй като аз не мога да редактирам... :(

Цитат:
3. Магическо Запечатване - Използва се да запечата магически даден контейнер или врата.
БГ: Би могла да се използва, стига да се дефинира силата на запечатването. Нямам идея на кое ниво бих я сложил и в коя школа. Може би аналог в няколко школи???
И каза разказвача, че е запечатано магически и край... не може да се разпечати. Но сефте да е... може и да му се намери приложение... веднъж на високосна.
БГ: Защо смяташ, че "запечатването" трябва да е ултимативно? Следвайки логиката на магиите в А16 би могъл да си представиш, че запчеатването става с определена сила, в зависимост от МУ и следователно да е нужно да се приложи съответно количество СИ или да се нанесе определена щета, за да се преодолее. Това не виждам как би попречило на играта, а колкото до рядката полезност, ами то зависи и от Разказвача, да предоставя възможност на играчите да ползват уменията и заклинанията на героите си.

Ако разказвача трябва да намери приложение на тази магия, то играча просто трябва да използва заклинанието "Разваляне на магия" и всичко пропада като идея. Или ще трябва да се дефинира нещо като изключение, или няма смисъл. Да не говорим, че по формулата на магията МА + 3д6 > 16 + (МА+НИ)/2 където винаги можеш да добавиш и +16 автоматично, като максимално допустимо повишаване на МА. Демек всичко остава в ръцете на това, колко мана е нужно да се изразходва за разваляне на магията. Обратния вариант - мага искащ да запечати нещото просто започва да произнася поредица от заклинания (1: Ефективност+Тройно или нищо, 2: Двоен удар+Тройно или нищо, 3: Запечатване+Тройно или нищо) след което и багер да дойде нема да олаби!

Забележка - за въпросните +16 говоря на изуст. Не съм 100% убеден дали нямаше изключение за "Разваляне на магия".
--------
Цитат:
4. Магическо Отбелязване - магьосника отбелязва с невидима руна даден предмет или същество - благодарение на което винаги може да открие местоположението му.
БГ: Не харесвам определението "винаги"... някак си всичко се свежда до това, дали Разказвачът ще позволи нещото да бъде белязано или не. Може би е добре да се комбинира с Магически Пътеводител??

Брях... и после отново дай след експа, вместо да си използвам умения като "проследяване" или пък роулплей, че да подпитам тоз/онзи къде аджеба се намира това или онова... да дам подкуп или пък да заплаша някой/нещо.
БГ: Прав си в общи линиии, но пак не обръщаш внимание на "Може би е добре да се комбинира с Магически Пътеводител??", което е ключовото в коментара ми. А при това положение, вече е обвързано с две заклинания, значи сме похарчили точки за две заклинания и съответно нямаме "Чука на бога" и "огнена топка" например...
Това има много, ама много недоразвита идея. Лично аз бих го дал като някакъв шанс да се определи посоката. Примерно успех под 6 ти дава само обща посока (Запад, Изток, Север, Юг), а по-висок от 6 ти дава приблизителен ориентир в метри (да кажем повече, или по-малко от 1000 метра).
---
Цитат:
12. Магическо Въже - създава за кратко време виещо се магическо въже (примерно за да се изкачите някъде или да овърже някого).
БГ: Ако се дефинира по-добре в системни правила, така че да не обезсмисля купуването на реално въже или развиване на умението Катерене, може и да стане.

Ми да, за какво да мъкнем въже, кука, котки за катерене... не ми трябва и умението катерене. А бе подяволите, той мага може да лети, за к'во му е въже бре?!? Пффф...
БГ: Тук за първи път, май си напълно прав. Магътр може да лети, може и да телекинезва, така че въже, като магия (освен за овързване на някого другиго) не му трябва. но виж, заклинание, което временно да овърже някого с цел вземане на преднина, преди онзи да вдигне тревода (но без да го убиваме) може би е интересно.
Това магическо въже го виждам по малко по-друг начин. Нещо подобно на някаква невидима паяжина. Дори вече имах някъде някакви предложения (може и да не съм ги пускал тук!!) за подобна механмика. Където овързан героя има намалена защита и подвижност (ТД). Ама да връзва нещо/някого ей тъй... тцъ... Освен това тук идва момента с това колко може да издържи като товар въпросното въже, какво ще определя дали няма да се скъса, как може да се освободи евентуално противника... става дебело просто.
---
Цитат:
Духовник:

1. Оракул - Мост през времето - открива минали събития и предсказва бъдещи (не е задлжително да се сбъднат).
БГ: Мнението ми е същото, като за Съноплетец.

Еми да... къде ми е кристалната топка? Искам да знам как ще свърши куеста... а бе за кво изобщо да играя?! Я кажи как свършва, дай опита и да приключваме!
БГ: Не си съвсем прав. Би могло да помогне за ролплея, особено ако "виденията" са само насочващи и дори могат да заблуждават. това не винаги е зле, защото дава инструмент в ръцете на Разказвача да помага на героите (легално)
Да помагаш на героите/играчите има хиляди начини... хайде точно ти недей да спекулираш с това ;) Освен това е пределно ясно на всеки по-опитен разказвач/играч, че помагайки на героите или давайки им възможност да си "помагат" сами означава да спрат да мислят и да се осланят все повече на това да им се подскаже. Ако толкоз трябва да им се помогне малко винаги можеш да им пуснеш НПЦ, някой скитник да им прошепне нещо, да влезнат в храма и да прочетат, да си платят малко парички на информатор... Ама ей тъй авантата е голяма спекулация. Че ще започне по веднъж на ден, после по веднъж на час... а после за всяко нещо дори.


Като цяло хората (поне повечето) тук вече ме познават. Това, че сарказма ми е на 11 по 10-балната система не трябва да притеснява никого. Въпроса е да има и малко хумор в критиката ;) Оф, а бе аз от колко време все се каня да напиша един наръчник за магьосниците, ама... все ме домързява нещо. Тааа... кога викаш да пием по бира? :)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пет мар 17, 2006 12:39 pm

1. Защо смяташ, че магическото запечатване трябва да се разваля с магия? След магическа стрела, ефекта не може да се промени с "разваляне на магия", така че е напълно ОК "запчеатването" да им просто изискване за влагане на определена сила. В края на краищата, никъде не е казано,ч е това ще е заклинание с нужда от поддръжка, а обикновено това са заклинанията подлежащи на "разваляне".
2. За отбелязването съм съгласен, че трябва да се доразвие, за да се получи нещо, което е интересно и не прецаква играта. Мисля, че не е невъзможно да се направи, затова съм го включил в групата на полезните предложения.
3. Здравината на въжето, очевидно, ще се определя от МУ на магьосника - МУ*2 (3) кг и ли нещо от сорта. СЛедователно силата, която може да го скъса трябва да е ???, не си спомням дали в книгата има дадени правила за късане на въже, затова сега няма да давам идеи за силата - важното е,ч е механика за това лесно се формулира.
4. За Оракула, а какво ще кажеш, ако цената му е 50 Мана, а информацията само насочваща (или дори неточна)? Дали ще се спекулира с него? И пак дава много власт в ръцете на Разказвача.

Чакам си наръчника. А за бирата, ами да се чуем някой викенд и да се захващаме за пиене ;)
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет мар 17, 2006 9:48 pm

Обща Магия:
1. Магическо Отбелязване - магьосника отбелязва с невидима руна даден предмет или същество (контакт).*
Базовата цена е 5 ТМ, а руната е активна МУ дни. За всеки 2 допълнителни ТМ вложени в руната трайноста й се увеличава с 10 дни. Руната може да се види от всеки чието МУ+Бдителност е рано или по-голямо от МУ-то на мага поставил руната. Руната може да се махне с разваляне на магия от друг магьосник.

2. Магически Пътеводител е една от малкото магии ползвани от джуджетата, тъй като в богатите на желязна руда галерии класическия компас е безполезен. Магията иска синволичните 5 точки мана и създава сфера от слаба светлина в която има четирилъча звезда обозначаваща посоките във света. Така получения пътеводител е активен МУ минути преди да изгасне.
*възможно е във магията да се въведе спецялна руна (+20ТМ похарчени) и тогава вместо четирите посокит пътеводителя дава посоката в която се намира дадената руна, включително надолу и нагоре, но не указва разстоянието до нея. Също така, ако руната е на движещ се обект трябва да се прави опреснително заклинание (1 тм) за да се отчете промяната.

3. Магическо Запечатване - Използва се да запечата магически даден контейнер или врата.
Два вариянта на магията:
1 запечатване само на ключалката - базовата цена е 14ТМ, силата на запечатването е равна на успеха. За всеки 3 допълнителни ТМ успеха се дига с 1-ца. Също така устоичиваста на обекта се покачва с успех/5.
Пример: бронзова ключалка е запечатана магически, следователно има три начина да се отвори:
а) разваляне на магия или ако е оставил такава опция мага който я е направил я разваля автоматично.
б) отключване на ключалки (крадеца дава бонуси към това умение)
първите две се действа по механиката на аксиомата третото е:
в) разбиване - бронзовата ключалка има устойчивост 14 и живот 1 или 2, това ще рече че с два шута я избиваш, но ако се запечети магически с успех 10 или 20 устоичивоста се дига съотнетно на 16 или 18, което си е почти секретна брава с триточково заключване ;)
2 запечатване на целия обект (врата или ключалка) - цената е 28*МР, където МР е модификатора размер на запечатвания обект, съответно за повишаване на успеха с 1-ца цената е 6*МР.



6. Вълшебен Прах - алхимика разпръсква от спецялния прах откривайки скрити следи (мазни следи и отпечатаци примерно), цепнатини, наклони, течение и невидими предмети/същества.


8. Светещи следи - буквално осветява магически стъпките (следите) на дадено същество, дори при терен по който не остават обичайни следи.
БГ: Само ако съществото е белязано от магийята "Магическо Отбелязване". Според успеха на заклинанието "Отбелязване" може да се определя и времето за което се забелязват следите + 1 Успех = +1 час.

10. Спояване - позволява да се споят като залепени различни предмети. - вижте в началото на темата магията Топлина (е не съвсем в началото), аз лично я виждам като оксижен или като възможност да подгрееш казан с катран който да разлеш върху опонентите пред стената... ;) :twisted:

11. Слънчева Лупа - създвава магически лупа от усукан въздух - 2-ро или 3-то ниво магия въздушна в зависимост от искания размер от 8 до 12 ТМ +още по усмотрение на разказвача ако се изка нещо наистина голямо, но само като увеличаващ ефект.

12. Магическо Въже - създава за кратко време се магическо "въже" или по точно пръчка с МУ метра дължина или височина имаща възможност да идържи успех*10 килограма. Цената е 10 мана, като може да се похарчи +5 за допълнителен метър и +3 за 1.ца успех (здравина) - може и да се донапомпа цената ако ви се стари малка - примерно вместо 10 да е МУ ТМ разхода.

Друид:

4. Пясъчна/Прашна Буря - издига вихрушка от пясък или прах (например да прикрие бягстео или засада). виж. магическата атака на грифона някаде по форума...
БГ: Има описана и разработена такава магия, ще бъде представена в "Сърцето на Бона" (вторият ни сборник с разкази, който трябва д аизлезе в началото на лятото.


Псионика:

2. Интуиция - предусеща атаката на дадено същество преди самата атака. - познание с база бдителност/2
БГ: Става, като Познание;

3. Съноплетец - може да се промъкне в съня на някое същество и да влияе върху съня му.
БГ: Това е интересно като замисл и би могло да се ползва с подходяща механика. Със сигурност ще има нещо подобно в бъдеще. и идея си нямам как да го набутам в механиката, можеби по-късно ще се сетя нещо

Духовник:

1. Оракул - Мост през времето - открива минали събития или предсказва бъдещи
Цената в мана да е ранва на МУ на магьосника, а водещия мята монета при ези казва нещо то миналото при тура забива пръст нейде в записките си и казва какво евентуално може да стне.

3. Огнен Танц - изпадайки в транс и танцувайки може да премине през огън.
БГ: Звучи интересно. Трябва да си намери мястото, като Способост или част от цяло СУ.

4. Ходене по въглени - ходене по нагорещена повърхност.
БГ: Като горното - могат да се обединят, като са с различна цена. Всъщност всеки с малко повече ЖТ го може ;)

6. Свещенни Татуировки - татуировки, които позволяват усилване на някои от физическите характеристики.
БГ: Това трябва да се доразвие като идея, така че да не чупи механиките в играта. Иначе звучи интересно от ролева гледна точка - героите ще имат отличителни татуировки, които ще ги правят да изглеждат по "куул".
тия ме мързи да ги описвам, поне засега

Некромант - Зъл Жрец-Магьосник:


2. Вряща кръв - използва се за да заври и се пресече кръвта на набедения - умъртвявайки го.
магия та е "Извънредна" (не общо достапъна) 12-то ниво от школата на Мрака.
МЗ-то на целта влиза като усложнение обхвата й е МУ/10 метра. За синволичната цена от 120Мана +Х, успешната магия праща целта директно на -15 ТЖ. Където Х= МР (на създанието) * 10. това трябва да е достатъчно затруднение и цена.

3. Кома - предизвиква изпадането в кома.
Аналогична механика на горната магия, 12-то ниво земя. Ценат е 70+Х (виж горе какво е Х), разликата идва в това че вкарва щета: 50+МУ зара временна щета - ефекта си е кома, поне за няколко дни ;) - Пример: на гигант с 150 живот му правят успешно таз магия сборът от заровете е 134 и още 50 = 184 временна щета. Получава се горница от 34 която трябва да се компенсира с умора, което ще рече че е възможно ама за няколко рунда, а после ще му трябва бая възтановяване на човека... пардом гиганта.



Това е засега от мене, ако не ме домързи мога да дооправя и някой от другите, кажете дали ви задоволява предложената механика!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон май 08, 2006 6:56 pm

BatGojko написа:Викът, като такъв, както вече казах, звучи най-добре, като някакво самостоятелно умение, което би могло да е вид магия, но и умение на напреднали певци. Сега, като се замисля, подобно умение, би повишило полезността на заклинанието "Тишина". Но уменеито трябва да се опише малко по-"живо" - да не се подострят моливи с него ;), а като излрещиш в дадена посока, всички моливчета да си останат само по графити. Ако викът е достатъчно силен, че да троши дърво, то и моливът, че и масата под него, би следвало да се наранят. Самата концентрация на звука - под форма на свиркане (сещате се как се присвиват устните и се насочва струята възду) би могло да е по-висша форма и да е за сметка на силата му - така със свиркането, може и да се получи насочен звук, който да има сила да подостри молив, но не и да нарани нещо по-солидно (да приеме, че моливът е с устойчивост не по-голяма от 2-3) и т.н. Описанието на подобно умение трябва да тече горе-долу в този ред на разсъждения...
Забавното е, че тъкмо щях да публикувам "тежката" верисия на вика ;).

Слухът: Мидена, страноприемницата "Цар Траян", Кочо Талигата
От далеко са съ домъкнали, ни ти е работа. Фори Сфетулката, дето дужури на източна порта каза, че били 7-на. Дъжда валял, а те стояли сухи, но Фори му направило впечатление щото той бил станал вир вода. Казва били представили писмо лично от Дука! И после вместо към някое сносна гостилница се набутали при ония развей прах пямпала, дет се дрънкат на разни музикала. Баш у техната сграза съ набутали. Жената е дружка с една от перачките там и чула от нея, че они по цел ден се занимавали с вУкалния им хор. Оназ пасмина дет се събира един връз друг и грачат. Връткали разни кристали, мънкали сложни думи, а в залата миришело на гора след пролетна буря. Разправя още, че онея срирачи сакали са къпят веднъж у месаца, а тея странниците сека седмица!!! И не просто като чаловеци да се замият мишците и лицата, а целите да се накиснат!!! Оная, перачката де викало още на жената, че онез си сменяли и долните гащи и тя мойта кото си навила на пръста... Ена, сега съм с нови гащи, а предните не ги бех носил и 6 месеца... ц ц ц луда работа...

Факти: В Мидена ппристига група магове, по молба на Дука. Задачата им е да разучат нови поразяващи техники, които да бъдат използвани в потенциален зблъсък със се по агресивния Западен съюз. Маговете работят с изявени дейци на Мидинската гилдия на "Бардовете, Певците и Шутовете" (БПШ) - представената информация е класифицирана като секретна и е достъпна само за Дука и приближените му.

"Екът на камбаната"
Изисквания: Певец 10+, Специалист в школа Въздух 6+ (поне го виждам като въздушна магия)
Заклинанието е предвидено за използване срущу големи маси противници. Давайки възможност на приятелската армия да реагира адекватно и целесъобразно.
ниво 5-7 въздух
разход ?
ефект: Изпят е гръмовен тон който създава внушителна звукова вълна, до разстояние 4*МУ. Вълната се разпространява коносообразно от Певеца/Мага към целта и в най-далечната си точка обхвата й достига 2*МУ широчина на фронта (на разстояние 2МУ - фронта ще е МУ, на разстояние МУ - фронта ще е МУ/2 и тн.)

Щета:30+((МУ/2)+Х)зара шокова щета, където Х е степента на умението певец

Усложнение: ниво на магията и евентуално психическата устойчивост на опонентите.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб юни 03, 2006 11:11 pm

Обща магия 3-то ниво МУ от поне 18 (без бонусите от школите)
Меча на Аракс
Валидни цели: мага
Цена за свитък: 3+ златни
За запаметяване: 4ТР
Точки мана: 22 за произнасяне и 6 за рунд подръжка
Време на действие: по желание
Разстояние: съседно поле
История и описание: Хората казват, че маговете немогат да се бият и са прави до голяма степен, но легендарния "меч на Аракс" променя това. Мага влага своята магическа енергия в изтъкаването на оръжие (по избор на мага, но не и стрелково)* и той може да се сражава с него. Важна особенност на оръжието е, че то неможе да бъде парирано, а също така прониква безпрепядствено през всяка физическа защита. Щетите които нанася са равни на успех зара.

Атаката на оръжието се определя от два показателя избрани от мага (най-вероятно ИН като първи и Ловкост втори), към това се прибавя и МА на мага.

Спецялните удари са в зависимост от изтъканото оръжи и дали мага е специализирал в избраната школа

С оръжието се замахва за 6ТД и няма начин да бъдата намалени. Тъй като магията е обща изисква само 4 ТД за да се каже.

Пример: Маг е специалист в Брадви на 4 и фектовални на 8 (като младеж е бил буен ;)), ако изтъче брадва ще може да полза първите й две спецялни атаки, а ако изтъче кинжал първите 4-ри.

Пример: Маг с ИН 18, Л 8 и МА 6 (без школите) ще има атака с "меча" 18+8/2+6/3=18+4+2=24

ПРимер: Маг има 19МУ без специализация в школа --- 6 МА, за да направи магията 6+3зара+конц<>16+(3*2), със голяма концентрация и доза касмет се докопва до успех от 4, следовотално изтъкания кинжал или алебарда ще нанасят на противника му 4 зара магическа щета.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юни 04, 2006 12:17 am

Тая камбана съм я пропуснал в суматохата. Сега няколко насочващи коментара.

"Екът на камбаната"
Изисквания: Певец 10+, Специалист в школа Въздух 6+ (поне го виждам като въздушна магия)

БГ: Изискванията са странни, още повече, че по-надолу даваш бонус от СУ Певец. При положение,ч е знаеш, че топ е поне 10, можеш да си спестиш обвързване на бонуса с умението. Иначе не е толкова лошо, тъй като и без това, викът епредвиден за високо ниво магове.

Заклинанието е предвидено за използване срущу големи маси противници. Давайки възможност на приятелската армия да реагира адекватно и целесъобразно.
ниво 5-7 въздух

БГ: Това е специална магия и като такава или трябва да спази правилото, че може да се научи чак на 12 степен специалист Въздух (виж в допълненията на сайта, предложената магия за Хаоса) или да си е просто специално действие, необвързано с школи и други магически правила.

разход ?

БГ: Би могъл да е директно в Умора. Да кажем 10 Умора, независимо от разрешената за хода - т.е. магът може да ползва умората си, дори и да няма 10 ИЗ в началото на хода. Така той отнема хода на другите, но жертва себе си - при отрицателна ИЗ, магът рискува много.

ефект: Изпят е гръмовен тон който създава внушителна звукова вълна, до разстояние 4*МУ. Вълната се разпространява коносообразно от Певеца/Мага към целта и в най-далечната си точка обхвата й достига 2*МУ широчина на фронта (на разстояние 2МУ - фронта ще е МУ, на разстояние МУ - фронта ще е МУ/2 и тн.

БГ: Това с 2МУ и 4 МУ е леко объркващо. Просто кажи, че се разпространява на дължина по права линия на 4МУ (дори може да е неконтролируемо и винаги да стига до 4МУ)... като се замисля, това е нещо от порядъка на 100+ Метра, тъй като 12+6=18 МУ само от Магьосник и специализацията... Уау. Я си го направи твърдо число - 50 метра, като се разпространява в конус под 45 градуса (лесно се мери при квадратите на бийното поле).

Щета:30+((МУ/2)+Х)зара шокова щета, където Х е степента на умението певец

БГ: Дори и само 30 шокова щета, това са два хода аванс, а като добавиш и другите зарове... Мисълта ми е, че става дума за масова щета - просто я обяви в твърдо число, като 30 е много добре.

Усложнение: ниво на магията и евентуално психическата устойчивост на опонентите.[/quote]
БГ: Това е специална, зонална магия/умение. Не бих казал, че има нужда от усложнение.


И ето накратко как аз бих променил нещата:
"Екът на камбаната"
Изисквания: Специалист в школа Въздух 12
10 ТР За да се научи

Разход: 10 Умора, независимо от разрешената за хода - т.е. магът може да ползва умората си, дори и да няма 10 ИЗ в началото на хода.

Ефект: Изпят е гръмовен тон който създава внушителна звукова вълна, до разстояние 50 метра. Вълната се разпространява конусообразно под 45 градуса от Певеца/Мага към целта.

Нанася шокова Щета в размер на 30 (при масови битки, може да се приеме, че потърпевшите губят право да извършат действие два хода)

Забележка: Ако героят е развил умението Певец на 12 степен, цената на Камбаната намалява двойно (5 Умора).
Последна промяна от BatGojko на нед юни 04, 2006 10:39 am, променено общо 1 път.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юни 04, 2006 12:27 am

Мечът ми харесва. Само помисли за по-добро име, тъй като, в крайна сметка не е меч, а каквото магът пожелае. Има нужда от по-гладко описание, но иначе замисълит е много добър. Много странно е решението ти да не е към никоя школа, а да искаш да е общи, пък после да му даваш ниво 3. Няма нужда. Усложнението не е необходимо, нито изискваното МУ - 22 мана и 6 на ход не са за всеки магьосник, така и така. Аз бих го направил "всяка школа", за да не се знае по подразбиране, но иначе бих му оставил нивото ниско - е, това би му мръднало ТД на 8, но пък... Абе вземи му сложи една школа "Древни магии" - нещо като общи заклинания, но забравени с времет - не може да се специализаира в нея. Включва заклинания, които не принадлежат към нито една школа и се влияе само от осноното МУ (баси, измислихме новата школа). В нея ще могат да влизат всякакви "общи", но не "общоизвестни" заклинания. Иначе, ако ползваш сегашните школи, би било удачно да я поставиш в конкретна школа, като аз бих казал, Ред, Светлина, Въздух и Мрак, но идеята ти, май, е да се ползва от всеки маг.
Помисли
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » нед юни 04, 2006 2:37 am

Идеята за меча е добра, даже и името може (според мен) да не се сменя, може пък Аракс да е правил само меч с нея и името да е останало, въпреки че по-късно маговете са се научили да правят всякакви оръжия. Така не е просто "Магическо оръжие", а име и флейвър към нея. Дет се вика, може някой Разказвач да измисли и история на тоя Аракс и да направи мини-куест (едва ли става за цяло приключение) при което героите да намерят (за мага на групата) това "Забравено" заклинание и пътьом да научат историята, което винаги е интересно, чустваш се като част от история, а не просто hack&slash.

ПП КонУсообразно. СпецИАлни. Вилорп как да е, ама батГойко е и писател уж... :wink:
[mod="BatGojko"] А ти си модератор, уж ;) За подобни грешки, можеш и директно дамодерираш, а. За Конуса си прав - явно късният час ми е пречел да мисля и за тези неща, но и без него е възможно да го сгреша в бързането. Виж, ако някъде в моя пост има сгрешено специално... това сначи, че съвсем съм бил заспал.[/mod]
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » нед юни 04, 2006 11:23 am

Идеята наистина беше такава кавато я описа Стефан - Аракс е бил наистина могъщ заклинател, а също и майстор на меча. Затова изтъкавал внушителен по размери и красота меч.

Злите езици твърдят, че се възрогордял толкова, че накрая дори той номожел да понесе тежеста на егото си. Затова сложил край на тления си живот като се наръгал в гърба 14 пъти, закачил си оловно гюле на краката и се матнал от върха на своята кула (20-ти етаж) в бущуфащото море под нея. ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » нед юни 04, 2006 1:54 pm

Намесвам се в дискусиите ви, само за да кажа, че ако някой има ДОБРЕ обмислена и БАЛАНСИРАНА магия да ми я праща на ЛС или на hameleon_666@abv.bg Ще я прегледам и може да я включа в Корнуел.

ПП: За сега се обмислят слединте нови мистични (магически, свещени и подобни) школи:

Костна магия
Кръвна магия
(Осбеност на тези две школи е, че изискват специфична сурувина за да действат (съответно кости и кръв), но за сметка на това са малко по-силни от другие школи.)
Сатанински молитви (антипода на Свещеническите, повечето вече пуснати тук!)

Тези е сигурно че ще ги има. Мисля за някаква призователска школа, но не съм обмислил балансирането й. Изобщо иска ми се в Корнуел да има повечко магически школи, така че - давайте.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юни 12, 2006 10:25 pm

Обща магия 2-то ниво МУ от поне 15 (без бонусите от школите)
Юмрука на Гор
Валидни цели: мага
Цена за свитък: 3+ златни
За запаметяване: 3ТР
Точки мана: 16 за произнасяне и 4 за рунд подръжка
Време на действие: по желание
Разстояние: съседно поле
История и описание: Гор е бил майстор на невъоръжения бой, освен че е бил и велик магьосник, малко противници помнят как как ръцете на мага се обвивали в сиание, а още по малко са можели и да разкажат за това.
След произнасяне на заклинанието атаката на мага с ръка се повишава с МУ/2, а към щетите които нанася стандартно се добавят и МА трайни наранявания. Мага може да пивиши щетата, като за всака +1 точки Трайни наранявания заплаща по 2 ТМ на рунд.
При париране срещу сечащи оръжия (при успешно париране) крайника търпи Щ/2*

ПРимер: Маг с МУ 21 ще има МА 7, ПР 8 и СИ12 атаката му с ръка е 14. Решава да повиши допълнително нанесените щети с 4, в случай че произнесе заклинанието: ще има атака с ръка 14+(МУ/2)=14+10=24, ще нанася 1зар + БЩ трошаща щета + (7+4) трайни наранявания или 1зар +2 трошаща + 11 трайни наранявания при всеки успешен удар. Първоначално ще бъде похарчена 16 мана, а подръжката в случая ще коства 4+(4*2)=4+8=12 мана за рунд.

*в комбинация с Мека Длан, първо щетата се намалява от "специалната атака" и след това от магическото поле.

пп тъкмо набрах 1/4 страница история и накакъв поп ъп ми я затри :(, ако някой се пак се заинтересова ще си дам зор да я набера отново.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон юни 12, 2006 11:12 pm

МУ/2 е един много силен бонус на атаката с ръка (при интересно ползване със СУ Бой с голи ръце и други подобни, ще се получи нещо неспираемо). Вариант е да се намали този бонус на +МА (което пак не е малко, а и избягва преизчисляване) и да се повиши Поддръжката. Колкото до допълнителната щета, ако я има, то тя в никакъв случай не бива да е трайна -това протичоречи на цялата идея за бой с голи ръце. Дори мечовете не нанасят трайни щети току така, а някакъв си омагьосан юмрук да го прави е абсурдно. Разбирам, че искаш да направиш магьосника универсален боец, но не е нужно. Достатъчно е да си има бонусите от огнени юмруци, за да е добър боец с голи ръце, ако е специализаирал в това...
Като се замисля, заклинанието е по-скоро излишно. Това е убер подобрена версия на огнени юмруци, наличието на която (че е и от същото ниво) прави другата магия излишна... Ммм не, не ми допада идеята - много размива понятието магьосник и боец, а това не е добре. Ако всички архиетипи се слеят в един обобщен образ, не само, че ще имаме безкласова система (каквато А16 е), но и ще имаме напълно идентични герои в света на Магландиум, а това не подобрява играта по никакъв начин.
Дори в момента, заклинанията, които официално присъстват са достатъчни, за да може един добре развит магьосник да се превърне, временно в страховит боец, който да засрами всички нормални войни, но поне това му коства много мана и поне два хода, а с предлаганите нови заклинания това ще се постига само на цената на мана (и то май по-малко). Не е хубаво да има самоцелни заклинания, само защото "би било супер яко". Да, "супер яко" ще е за вашия магьосник, но неговият боен другар, "тъпия войн" би се почувствал страхотно ограбен, когато разбере, че двуръчната му брадва нанася по-слаби щети, а атаката му е мизерна сравнено с тази на хилавия маг до него...
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср юли 05, 2006 2:32 pm

Огнена стрела
Школа: Огън
Ниво: 2
Валидни цели: създание
Цена за свитък:
За запаметяване: 1ТР
Цена: 16 ТМ за произнасяне
Време за деиствие: веднага
Разстояние: МУ метра
Описание: Мага запраща малка топка огън по противника, която нанася (12+(МУ/5)зара) огнена щета.

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » ср юли 05, 2006 2:43 pm

Е ако няма magic missile готов в книгата, кво има ?!
BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Отговори