Билки и алхимически отвари

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Билки и алхимически отвари

Мнение от Kid » съб юли 30, 2005 2:47 pm

Мисля, че е време да направим една ценова листа за отварите на алхимиците и билките, тъй като такова няма за момента (или аз поне не се сещам къде го има).

Ще се позанимая малко и ще дам пример, но... Преди всичко искам да отбележа една грешчица относно билката Лапад, за която пише, че е средно силна лечебна билка и има сложност 0. За сравнение слабо силната лечебна билка Гръмотрън има сложност 2, а силно силната лечебна билка Божествена лилия има сложност 8. Предполагам, че Лапад трябва да има сложност 4. Поне така аз ще го приемам от този момент на сетне.
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » нед юли 31, 2005 3:03 pm

Предлагам лапад - 2
гръмотрън - 0

Цена на доза лапад мисля, че е добре да е към 2 сребърни
ако е с ранилист 4 или 3 50 само за това се сещам ако искате мога да направя една примерна ценова листа за билки и отвари, но ако някой има нужда.
Последна промяна от blade master на нед юли 31, 2005 3:53 pm, променено общо 1 път.
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » нед юли 31, 2005 3:53 pm

А ето я и нея


Цена на елексири
цена на билка/цена на елексир

Адско цвете 44м/8ср
Анасон 24м/2ср
Божествена лилия 48м/8ср
Бял лотос 44м/6ср
Вълча ябълка 10м/1ср
Върбинка 30м/4ср
Гороцвет 25м/4ср
Гръмотрън 10м/1ср
Дилянил 10м/2ср
Дяволска трева 19м/2ср (дефицит :) )
Ефедра 10м/2ср
Зайча сянка 20м/4ср
Илмунел 26м/6ср
Иноксис 22м/4ср
Лапад 11м/1ср
Ливадник 15м/4ср
Лудо биле 16м/1ср
Млечна лияна 26м/4ср
Огнено кокиче 34м/8ср
Омайниче 8м/1ср
Подбел 26м/6ср
Пореч 13м/2ср
Ранилист 9м/+4ср за отношение 1:1
Сини гъби 27м/4ср
Тамян 17м/2ср
Хвойна 17м/4ср
Черен бъз 43м/8ср

Който не удобрява да каже киди знам си че ти ще изкажеж неудобрението си :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: а който удобрява пак да каже :twisted: :twisted:
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » нед юли 31, 2005 8:07 pm

Е айде сега казвайте си мнението таблицата е направена по начин по който да може всеки да си я изчисли без да се налага да пуска PC-то и да се рови правилата са лесни:

Цената на билка се формулирова от сбора на сложността в даден район ако е нула се приема за едно след това се прибавя и сложността на билката за приготвяне на отварата цялото това = на цената в медници за единица бройка.
Правилата за образуване на цената на отварата са следните просто слжността за намиране на отварата се преубразува в сребърници :) проста формула с която всеки може да изчислява цената на всичко.
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон авг 01, 2005 1:12 pm

Добра идея! Като се оформи окончателният вариант ще го обявя за официален.
Формулата за образуване е опростена и ясна, което е добре, защото ще може да се приложи за всяка следваща билка.
Съгласен съм и с "бъга" за Лапада, но по-добрият вариант е той да стане със сложност 2, а гръмотръна с 0, както беше предложено.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » пон авг 01, 2005 2:47 pm

Точно на това предложение, което съм дал е и съставена цената. Като за нула е използване единица и в двата случая при оформянето на цената. Идеята да е опростена бе по скоро наложителна отколкото добра защото знам колко човека когато играят на аксиом и не се сетят за ценоразпис на билки ще отворят нета и ще търсят. Така всеки ще може да си изчислява всичко сам самичък.
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт юли 11, 2006 11:17 am

Не всички билки в Магландиум трябва да претърпят термална обработка за да проявят магическите си свойства. Тук ще ви запознаем с две от тях, които са изкючително полезни и при това не е нужно да врят в гърне на бавен огън в продължение на часове.

“Трънка закачалка” - името й говори доста за самата билка, ако може да се нарече така. Тя е двойник на магарешкия трън, среща се само по пасища и по точно до или между листата на магарешкия трън, което допълнително затруднява разпознаването и брането й. Интересното е също така, че ако се отбере в периода на цъфтенето ефекта й е наистина силен.
Самия ефект от своя страна се изразява в това, че на синволичната цена от 10 ТМ билката се впива в посочената жертва и го оплита (друидска магия оплитане).
“Обикновенната” билка “притежава” свойствата на СУ друид 8, а в периода на цъфтене 12 и в редки случай до 13-14. Силата на оплитането се изчислява спрямо СУ-то на билката.
Сложност за намиране: пасища 10, магарешки пасища 8, във всички други местности сложноса за намиране е 16. Освен това има шанс 50% да се обърка с магарешки трън (мята се монета за всяка намерена билка дали не е магарешки деликатес ;)). 30% шанс да е в периода на цъфтеж и сътоветно със СУ12 (мята се зар и от 1 до 4 е обикновенна, а при 5 или 6 в цъфтеж.) 10% шанс билката в цъфтеж да е силна (два зара и при стойнос над 9 имаш “супербилка”).

ПРимер: Горянина Евлоги се впуска в бране на трънката и след доста набождания успява да намери 4 стръка. (Мята 4 монети, като тура е магарешки трън, а ези трънката, падат се три езита) Е явно се е излъгал за един от стръковете. (мата три зарчета, по една за всеки стрък: падат се1, 5 и 6). Гоше се усмихва, две от билките са в периода на цъфтеж, а третата има сила от СУ 8. (мата два зара за пръвата: 3 и 6) Ех, тази не е суперсина но наистина е добра: СУ12 (мата дво зара за втората: 5 и 6) Охоо тази наистина си я бива. (Разказвача решава, че понеже сбора на заровете е 11 и и близък до горната граница горянина заслужава наистина силна билка). Гошо се сдобива с три билки със сила 8, 12 и 14. ПРи нужда той може да ги активира, като похарчи 10 ТМ и да провери силата на оплитането както при едноименната друидска магия.

Билкита могат да се ползват не само сред природата!!!


Втората билка е любима на тъмната каста сред хората и по конкретно на онази част от нея, която има за цел намирането на разни ценни предмети преди те да се се загубили. А в последствие и препродаването им..., но това е друга тема. Ние говорим главно за влизането в частни домове с цел наглеждане на имуществото и при липса на ключове също така.

“Отвори вратичка” – кой не е чувал за нея!? Най-популярната и обичана билка когато си си забравил ключовете или когато фибата ти е от мек бронз и се криви докато ръчкаш в ключалката. Во бщи линии ефекта е ясен, щом докоснес ключалката с билката ила я натъпчеш в нея (за по едрогабаритните ключалки). Засега единствено резетата, райберите и магииката “запечатване” са единствените ефективни защити срещу нея. Но в случай със “запечатване” трабва да се разбие запачатания прадмет (ключалка), за да се отвори.

Двете умения: крадец и занаятчия-ключар дават +СУ билкарство при търсене на тази конкретна билка, а тя не се намира особенно лесно. Обича припека по градските покриви, а също и кравешките “торти” или евентуално добре загнила слама. На тази комбинация расте най-добре.
Сложност за намиране: в градовете 8, селата 7, други местности 10-16 (спряма слънчевата светлина и наторяването ;)).


Билките се използват само по веднъж, след което губят магичските си свойства!!!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

toko
Заек
Мнения: 2
Регистриран на: ср юли 26, 2006 8:47 pm

Re: Билки и алхимически отвари

Мнение от toko » ср юли 26, 2006 9:37 pm

Kid написа:Мисля, че е време да направим една ценова листа за отварите на алхимиците и билките, тъй като такова няма за момента (или аз поне не се сещам къде го има).

Ще се позанимая малко и ще дам пример, но... Преди всичко искам да отбележа една грешчица относно билката Лапад, за която пише, че е средно силна лечебна билка и има сложност 0. За сравнение слабо силната лечебна билка Гръмотрън има сложност 2, а силно силната лечебна билка Божествена лилия има сложност 8. Предполагам, че Лапад трябва да има сложност 4. Поне така аз ще го приемам от този момент на сетне.

Че какъв е проблемът лапада да е едновременно по-лековит и по-лесен за приготвяне и намиране от гръмотръна. Да си представим че става въпрос за билките Еделвайс и Лайка. Еделвайсът е значително по-труден за намиране за сметка на лайката, но лайката е по-лековита от него...

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » ср юли 26, 2006 10:42 pm

Нещо ти е грешно сравнението и логиката. Осъзнай се малко, по прочети и заповядай отново :)
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Re: Билки и алхимически отвари

Мнение от Vilorp » чет юли 27, 2006 12:56 pm

toko написа: Че какъв е проблемът лапада да е едновременно по-лековит и по-лесен за приготвяне и намиране от гръмотръна. Да си представим че става въпрос за билките Еделвайс и Лайка. Еделвайсът е значително по-труден за намиране за сметка на лайката, но лайката е по-лековита от него...
Незнам соколко е уместен примера ти, но възниква въпроса: защо да търся и бера гръмотран, като е по друден за намиране и по слажен за приготвяне, като на всичко отгоре и ефекта му е по-малък?

ако не се промени усложнението въпросната билка става излишна.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет юли 27, 2006 1:01 pm

Значи тъй, а? Колкото по-лековито/отровно е едно нещо, толкова по-трудно трябва да се намира и приготвя. Мъдро.

Ще се въздържа от друг коментар.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юли 27, 2006 2:55 pm

Не казвам, че трябва да е по-трудно приготвянето/намирането, но ако можеш да си вземеш цианид от аптеката за 2 лева, за да си тровиш плъховете в хамбара се губи смисъла да даваш 4 кинта само за да имаш "черна отрова за плъхове".

Примера не е съвсем точен, но става.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет юли 27, 2006 3:13 pm

Ти май продължаваш да не схващаш... Добре, ще ти го обясня, но помисли дали не се нуждаеш от специализирана помощ.

В естествения ход на една наука непрекъснато се появяват по-добри решения на вече решени проблеми. Някога кръвно се е сваляло с пиявици. Сега - става с десетки медикаменти, според хипертонията. Те са по-лесни за набавяне (аптека), по-лесни за съхранение(шкафче), по-безвредни и по-ефикасни от пиявиците. И респективно пиявиците вече почти съвсем абсолютно не се използват за това, но принципно биха могли, ако няма друго. Сега ще ти го обясня и в Аксиомски условия, за да съм сигурен, че си ме разбрал: Нищо не пречи една билка да е по-силна, по-лесна за отглеждане и приготовление и с по-малко странични ефекти от втора. Респективно, втората отпада и се използва много рядко. Когато по някакви причини липсва първата. И в това няма нищо нередно - нито е необходимо, нито е реалистично всички неща да са еднакво разпространени и пироко използвани. Схващаш?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет юли 27, 2006 4:49 pm

Andras написа:Сега ще ти го обясня и в Аксиомски условия, за да съм сигурен, че си ме разбрал: Нищо не пречи една билка да е по-силна, по-лесна за отглеждане и приготовление и с по-малко странични ефекти от втора. Респективно, втората отпада и се използва много рядко. Когато по някакви причини липсва първата. И в това няма нищо нередно - нито е необходимо, нито е реалистично всички неща да са еднакво разпространени и пироко използвани.
Точно в аксиомските условия става така, че въпросната билка от "по-старо поколение" ще може да се използва изключитилно рядко или ич.

Пример: геройте са в дълбоки катокомби и намират оглозган скелет, но в торбата му има и две колбички от слабата древна отвара.
- всичко намерено е кяр и в случая може да се ползва ;)
Но ако геройте се където и да било другаде и поне един се сети да потърси "новата билка" която се намира по-лесно, по-лесно се приготвя и е с по-добър ефект другата става излишна. Сиреч е по-вероятно е да я излеят за да и ползват колбичките. ;)
Andras написа:Схващаш?
;)

пп. нестанаха ли твърде много по-тата? :)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет юли 27, 2006 7:33 pm

Добре, Вилорп, какво точно се е случило с твоята ЦНС? Не ми казвай, че си я изпратил на ваканция, докато гръбнака ти командва пръстчетата по клавиатурата. Опитвам да ти го обясня за ПОСЛЕДЕН път, този път системно. Каква е причината да бъде написана и втората билка.?
Отвори си книжката и прочети правилата за търсене на билки. Внимателно. Забелязваш ли как за всяка билка имаш 3зара+Билкарство>16+Усложнение. Да, драги усложнението е индивидуално ерго, ще мяташ за всяка поотделно. Е, ако метнеш нисък зар на първата, все още имаш шанс да намериш нещо със същия ефект - мятането за втората. Загря ли?

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » чет юли 27, 2006 7:41 pm

Андрас, не разбирам на глупав се правиш или те мързи да мислиш?!

Когато в една игра, едно нещо е по-слабо от друго нещо и е по-скъпо от същото друго нещо, то не се използва никога защото КПД-то ще е по-ниско. Пример - ако мога да намеря за 1 час 100 медни монети в просешкия квартал и за 1 час 100 сребърни в богаташкия квартал аз никога няма да отида при просяците! Ако продължаваш да се правиш на тъп и упорит ще мепринудиш да създам работа на модераторите!
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет юли 27, 2006 8:03 pm

Кид, забеляза ли как в предния ми пост обяснявам за шанса ако не намериш първото, да намериш второто и то да ти спаси животеца?
Естествено, че ще е по-слабо приложимо, но често е много добре да имаш и втори шанс. Не знам дали си виждал как с най-слабата си атака за ход, боец в ДнД прави критичен и утрепва гадинката, която инак би го изплюскала с парцалките или как магьосник без магии успява да довърши противник с дървен крак от маса.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет юли 27, 2006 9:35 pm

Андрасе, според механиката, ако не можеш да намериш по-лесната, другата пък въобще нямаш шанс да откриеш:). Поне така си спомням от една сесия с Киди:), в моите сесии билки се търсят изключително рядко:). Може би защото повечето се развиват в населени места, където билките се откриват без хвърляне на зар срещу една медна монета, за да те заведат до магазина на местния билкар:)!
Последна промяна от Асен на чет юли 27, 2006 9:44 pm, променено общо 2 пъти.
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » чет юли 27, 2006 9:37 pm

Нали механиката ти е с отделно хвърляне за всяка билка?! На едното от заровете поличаваш 5, на другото 13. Дори разликата да е 6, както е в конкретния случай, пак на първото се дъниш, а на второто -успяваш.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет юли 27, 2006 9:43 pm

Аз вече писах, че не ползвам хвърляне за билки:). Пак по тази причина:), ако ползвам, ще е с едно хвърляне на опит за търсене:)! Както и да е, за мен и двата варианта са приемливи, чакам БатГойко да потвърди кое правило ще използваме:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » чет юли 27, 2006 9:53 pm

Честно казано, според мен си е ясно - отделно хвърляне за всяка билка. Все едно да кажеш, че не можеш да намериш четирилистна детелина, без първо да намериш глухарче, щото разбираш ли едното е принципно по-лесно за намиране.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 28, 2006 9:52 am

Айде пак...

Хвърлянето е отделно за всяка билка напълно си прав Андрасе. Но, винаги има "но", не е казано че трябва да търсиш различни билки.
И пак системно: БРоя на билките които можеш да търсиш за един час се определя от прецизноста на героя ти, ще рече че можаш да търсиш 8 билки ако имаш прецизност 8. Ама за какво ми е да търся 8 различни билки като на мен ми трябва лечибни!? Значи ще си избера да търся 8 лечебви, от тях най-силна и най-лесна за намиране (по скоро има най-добро КПД) е лапада, следователно за тоя един час ще търся 8 пъти лапад*, вместо да се заглавичквам да търся по трудни за намиране и по-неефективни негови алтернативи.

*предполагам от тук идва недоразумението: не ти е забранено да търсиш няколко пъти една и съща билка и ако при зар 5 не намериш нищо от нея при зар 13 ще намериш 10 броя (примерно).
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет юли 28, 2006 10:56 am

*забива си главата в масата*

Добре бе, аре сега ми обяснете какъв е проблема? Всеки ГМ с поне малко мозък ще оправи проблема, заявявайки пред играчите преди началото на кампанията, че или вдига ефекта на по-трудната за намиране или намаля трудността на по-слабата. Нека не забравяме и комбинираните отвари (два три вида билки на едно) може едната да действа за едното, другата за другото.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет юли 28, 2006 10:45 pm

Вилорп, нека да преговорим. За едно търсене аз мога да търся осем пъти една билка. Значи за едно търсене правя осем търсения? Мъдро, Вилорп, мъдро, логически издържано и на всичкото отгоре - съвпада с действителността. Дори един софизъм не можеш да издокараш като хората!!!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 28, 2006 11:30 pm

ПРеди съвсем да се отклоним от темата да пробвам и с числа:

имаш 6 прецизнаст - значи за един час можеш да търсиш най-много 6 билки.
от тук следва, че търсенето на един вид билка (без значение какъв) отнема на героя 10 минути.
Ако щеш вярвай, но дори в реалноста, ако търсиш по-дълго време нещо, шанса да го намериш е по-голям.
Ако героя ти иска да търси четерилисна детелина насред нива с люцерна, шанса му да я намери (или намери повече от една) ще е 6 пъти по-голям* ако я търси един час вместо 10 минути.

Доведохме ли се да някаква яснота?
Ако да модератора нека забърше част от мненията в темата, иначе продължаваме ;)

*6 пъти по-голям в конкретния случай и от системна гледна точка
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет юли 28, 2006 11:50 pm

Не, аз отказвам да се занимавам с това. Просто шансът да ти налея ум е минимален.

Само се замисли и не, не отговаряй тук, че ще причиниш припадък на някой с по-чувствителни нерви:
Защо едно търсене отнема 1 час, а не 60/ПР минути?
Решил си да търсиш коприва и лапад на поляната. Минаваш веднъж поляната в търсене на лапад, като спокойно отминаваш копривата, след което на края на ливадата завиваш и се връщаш, търсейки коприва и игнорирайки де що има лапад, който преди си пропуснал? Така ли ще направиш? И въобще, имаш ли някакъв опит със събирателството, било на диворастящи билки, гъби и плодове?*


_________________-
*Не че решението в книгата е особено точно. На практика, вървиш, озъртайки се и ако видиш нещо, което едновременно познаваш и ти трябва, харесваш си го.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » нед юли 30, 2006 1:41 am

Andras написа: Внимателно. Забелязваш ли как за всяка билка имаш 3зара+Билкарство>16+Усложнение. Да, драги усложнението е индивидуално ерго, ще мяташ за всяка поотделно. Е, ако метнеш нисък зар на първата, все още имаш шанс да намериш нещо със същия ефект - мятането за втората. Загря ли?
Абсолютно вярно, макар да не мисля, че в правилата се споменава за изключване на варианта да обявиш, е търсиш 8 пъти една и съща билка - оставено е на логиката на играчите да игнорират подобна възможност. Търсенето на билки отнема винаги поне един час, поради нуждата да се покрие достатъчно голяма територия наоколо. Все пак се предполага, че в Магаландиум има и обикновена трева, и не всяко стръкче е билка, така че дори най-лесно намиращите се билки си изискват търсене.
От мета-игрова гледна точка наистина е сложно играчът да се "насили" да търси по-слабата и по-сложна за намиране билка, но логически, това е напълно възможна ситуация. Да не говорим, че същата тази билка би могла да е комонент в по-сложна отвара, докато дръгата не, и така полезността й да се вдига.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » нед юли 30, 2006 12:55 pm

С тези си думи Бат'виГойко ме провокира да пиша и за билките разни неща, като за магиите. Щото да ви кажа не е много готино една елементарна билка да лекува по 8 зара + 24 ЖТ. Или пък да правиш по 50-60 отровна щета с удар! Щото който е играл може да казва или твърди разни неща случват ли се добре или не!!!
"Нищо не променя тъй детето, както космосът и пубертетът!"
П.С. Най-мразя да ми трият или променят съобщението!

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » пон юли 31, 2006 4:33 pm

Хъмм... И в разгара на тази полемика аз се бях навил да повдигна въпроса за не-растителните съставки от вещерските отвари (косъм от котка, нокът от тракон, жаба, и т.н.)... Но въпреки, че май сега не е най-подходящият момент за това :lol: , моля замислете се върху това, когато страстите по текущия дебат утихнат. Трябва ли да има подобни съставки, защо да/не :shock: , какви да са те?
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон юли 31, 2006 4:45 pm

Въпроса наистина е интересен и като се замисли човек присъствието на тези съставки определено ще подобри свойството на отварата - ефекта Плацебо в реалноста и Главология (Стефан да ме поправи ако съм сбъркал термина) във фентъзито. ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори