Битови магии

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср сеп 12, 2007 12:39 pm

просто се прави познание "метереология" и готово. За магия... ми, не знам, сега нямам време да мисля ;)

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » ср сеп 12, 2007 9:39 pm

Шарки, селяните не се интересуват от това кога ще има градушка когато ще пресаждат доматите. Правят го по едно и също време всяка година и се молят да няма градушка :wink:

Та аз подкрепям предложението на Шамайотски. Особено второто. Обосновка - културата и обичаите съдържат такива неща, като "носене на черявено против урочасване" , "носене на мартеница за да е сспорна годианта откъм здраве и плодородие" и т.н.

Докато да си горянин/планинанр/блатар/пустинник и да не разбираш от времето ...... от какво разбираш тогаз?

Пък съм против предложението на Хам с мотива, че средновековната метерология не е наука, пълна с изчисления и вероятности. Даже не е наука. Представя част от "духа" на земята, на съответното място. Някой без добре развито научно мислене може би дори ще усеща прогнозата за времто като "предчувствие" за държд приемрно, несъзнателно прочитайки промяната на налягането, интензитета на светлината, раеакциите на флората и фауната... :idea:
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » ср сеп 12, 2007 11:10 pm

брат, средновековната "наука" е около 35-50% точна.

Потребителски аватар
Tinuviel
Заек
Мнения: 3
Регистриран на: ср авг 21, 2002 10:36 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Tinuviel » чет сеп 13, 2007 12:09 am

Въпреки, че метеорологични наблюдения съществуват още от времето на Аристотел (мисля, че той е дал и името на науката), до Кримската война никой не се е опитвал да я предсказва. Атмосферната физика е твърде сложна за да започне да бъде изучавана и описвана преди да са сложени фундаментите като механика, физика на флуидите, термодинамика, химия и други. Първите опити да се предскаже са били пълен провал и дори те не са станали по времето на средновековието - когато през деветнадесети век се появява телеграфа започва да се събира информация от станции тук таме, но чак в началото на двайсети век Бьоркенс се опитва да направи прогноза за времето напред въз основа на тези данни (и я обърква тотално, но опита му насърчава други). Но прогноза без съответни наблюдения в достатъчно голяма и честа мрежа, без регулярни наблюдения и без съответния математически апарат за пресмятането й е невъзможна. А това да спомена без компютри си е ибало майката.

Колко точна е средновековната наука не искам да коментирам, моля ти се хамелеоне, не знам какво учиш ама по-кротко с числата.

Метеорология през средновековието може да се говори само за наблюдения и съответно когато някакво явление е вече в процес на действие - разпознаването му. На всеки му е ясно, че големите и тъмни облаци най-вероятно носят дъжд, ама дали носят град - това е абсурд да се познае само по вида - дори в днешно време не може да се познае без радар. Опитни моряци, които по цял ден седят и гледат я морето, я небето, ако са с набито око и добра памет могат да съберат емпиричен опит за това когато задуха някакъв си вятър иде буря и прочие. Коментара за поговорките, които пренасят информация чрез народната памет е добър - те са именно източник на тези насъбрани с времето наблюдения - когато заранта е червена (примерно) ще е студено, когато луната е еди-каква-си ще има мраз и прочие.

Всичките такива наблюдения и знания са изключително териториални - докато в България лесно можем да кажем "в следващите 3-4 часа няма да вали" (щото не виждаме облаци наоколо), в Холандия примерно ветровете идващи от океана са толкова силни, че сутринта в 8 може да е слънчево, след това да вали яко, след това пак да е слънчево (без облаци наоколо), пак да вали и после пак да е слънчево в рамките на 8 часа. Човек, който живее на планина ще е наясно с климата там, но може да бъде много неприятно изненадан ако отиде на брега на морето и разчита на преценката си.

Да кажа все пак, че не може и да става въпрос за някакво количествено предсказание. Дори по нашите земи има приказка, че когато зимата е сурова, лятото ще е горещо, но никъде не се казва колко, а и никой не разчита на нея. Ако се появят облаци на хоризонта, въобще не е задължително да вали от тях (дори ако са от правилния тип). А това какво време ще предскаже шамана за три месеца напред.. То и аз мога да го предскажа. Ако идва лято ще кажа, че ще е топло, хаха. :)
Изображение

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон сеп 17, 2007 11:32 am

Много подробно и интересно написано, Тинувиел. Много се кефя, когато някой напише нещо, което освен да е дълго е и приятно за четене - беше ми любопитно като информация.
И на базата на дискусията до сега, мисля, че е най разумно "предсказванеот на времето" да е обвързано с познанието "Дива природа", като има доста лаконични разултатаи - сиреч уклончив отговор от Разказвача, който дава само насочваща информация според успеха на УФУД, като дори при висок успех едва ли може да се кажат някакви цифри от типа на "Ще завали след един час и четвърт" или "Температурата ще спадне с 5 градуса" (така де, в Магландиум не правят особена ралзика между 15 и 16 градуса - и в двата случая е приятна температура за есенен ден.
Последна промяна от BatGojko на съб фев 23, 2008 12:22 am, променено общо 1 път.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет фев 22, 2008 7:53 pm

да повдигна тая тема, че плаче да й се обърне внимание...

Потребителски аватар
ChefoSLR
Вълк
Мнения: 10
Регистриран на: пон юли 28, 2008 11:59 am

Мнение от ChefoSLR » нед авг 10, 2008 12:01 pm

Мерси много за магиите! С удоволствие ще ги използвам за приключението!
Здравейте, приятели на ролевите игри!
Измислил съм няколко противника с фигурки, едно доста дълго приключение с увлекателна история за трима (човек, елф и гущероид) и съм направил цветни полета!

Отговори