Ново оръжие (гъвкав меч)

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Ново оръжие (гъвкав меч)

Мнение от cherno_slance » пет окт 13, 2006 9:17 am

Въпрос - хрумна ми следното оръжие, но не съм сигурен, че е балансирано. ВЕЧЕ Е! Въпросът е да се провери как се държи при реална проверка.

Гъвкъв Меч - клас фехтувални
първични показатели към Атака: прецизност, ловкост
изисквания: Прецизност 10, Ловкост 10, Интелект 10,
ТД за атака - 6тд
щети - 4 зара сечаща*
Размер и МР: 80-100см, МР=2
Обсег- 2м
тегло- 2кг
Минимална сила за ползване - 4 СИ за две ръце, 6 СИ за една ръка. ( Подобно на обикновенния меч, оръжието може да се използва и с две ръце и тогава се добавя още един зар щета, но срещу съответната цена - взима допълнително 1 ТД за атака (става общо 7тд за атака).
цена - 300+материали
материали - стомана. не може от бронз
Описание: острието е право, дълго между 80 и 100см, широко е 3см, едностранно заострено, задния ръб е дебел до 2 милиметра. Острието е гъвкаво, а основната тежест е в дръжката, при което центъра на тежеста е на сантиметър, - два пред обикновенния, кръстовиден предпазител. На края на дръжката има топче, позволяващо испански хват, което често е вдълбано, за да се инкрустира кристал (но не винаги разбира се - кристалите струват майка си и баща си).

СУ с гъвкав меч:
1) блокада**
2) Контриране
3) Прицелване
4) Продължение, устрем
5) скорпион
6) Отклоняване

* Наказанието към бронирани противници трябва да изчезне. Реалистично е да има такова, но системно при другите оръжия от клас фехтувални това е отразено чрез малката им щета (каквато е щетата и на гъвкавия меч). Чистият демидж от ятаган или г. меч след редуциране от Щ/4 се свежда статистически до 4,5, до шест точки.

** Ятаганът има такав спец. "удар", а той определено не е оръжие, с което можеш да направиш твърдо спиране на двуръчен меч. Друг е въпросът, че и двуръчният меч има блокада, а неговата механиката на движенията е съвсем различна. Тоест става въпрос за различни похвати, които системно имат еднакъв ефект. Става въпрос и дали едно гъвкаво оръжие трябва или не трябва да има наказание към париране. Това е дискусия, която ще ни отведе до безкрайни разисквания какво различните бойни изкуства разбират под "отработване" на противниковия удар... Но това е тема на друга дискусия.
Последна промяна от cherno_slance на пон авг 20, 2007 9:19 pm, променено общо 9 пъти.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет окт 13, 2006 9:30 am

Имаш 1кг съсредоточен кажи речи само в дръжката? Съществува ли реален еквивалент на това ти творение?

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет окт 13, 2006 9:38 am

Да - държал съм такова оръжие в школата по тай-дзи. Центъра на тежеста му наистина беше на около два, макимум три сантиметра пред предпазителя. При това острието му беше дори по-дебело от 2/3 мм в задния си ръб.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет окт 13, 2006 9:41 am

Я дай малко повече информация/източници за него - форма на острието начин на употреба, историческо значение?

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пет окт 13, 2006 9:54 am

Няма такова нещо като изисквания за оръжие. Фащаш и млатиш. В случая фащаш и се чудиш как да го накараш да удря, вместо да се гъне всякакси, освен както ти искаш.

Това "оръжие" може да навреди само на незащитен човек. Дори и по-дебелички дрехи най-вероятно ще го спрат като стой та гледай. Да не гововрим, че се наемам да го строша с голи ръце. А като си представя резултата от удар с най-обикновена тояга по него...

Сюрприз-изненада - на повечето мечове целта им е да вкарата центъра на тежеста колкото е възможно по-близко до дръжката, и дори "вътре" в нея. Това "топче" на края й (на английски съм го срещал като pomel или нещо подбно, не знам как е българския термин) служи точно за това - за противотежест.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет окт 13, 2006 9:55 am

Нещо ми говори, че имаш предвид Цзян8). Сега, ако това имаш предвид, като се смята по А16 формулата, за да не се променя съотношението между оръжията, теглото според мен е 2, 5-3 кг. Оръжие с изисквания в А16 няма, ако можеш да го вдигнеш, можеш да опиташ да го използваш. С какъв успех е вече отделен въпрос, така че тези изисквания предполагам, че са си на мястото, ако за всяка недостигаща точка атаката ти се намалява:). Сложи му и някакви наказания към парирането, защото твърдото спиране на секира с Цзян е малко трудно, значи се изисква повече умение, а и това определено е индивидуално оръжие за определени играчи:)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет окт 13, 2006 11:01 am

За Цзян не знам :twisted: тренирал съм тай-дзи, а първото упражнение с меч напомня и то силно механиката на бутащите/лепкавите ръце.
... И то във вътрешните стилове по принцип няма твърдо спиране на нищо. Така че наказание от минус... ъъъ а де, минус 3 при париране? Две ми се вижда малко, а четири много
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет окт 13, 2006 11:12 am

Черно слънце, проблемът на всички тези неща е, че бойната система в ролевите игри трябва да обхваща боя по принцип, а не определен стил/изкуство. Това че в тай-дзи не ви се налага да спирате твърдо и да се маризите със силно тенекизиран противник е чудесно, но се сети какъв е профила и формата на мечовете, създадени за бой срещу човек в плътна метална броня и колко далеч е меца спада от всякаква вътрешност (освен вътрешностите на противника). Впрочем тези бележки са валидни и за огъващите се копия, казвам го за да не ги спомене и тях някой

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет окт 13, 2006 11:21 am

Значи и понижена щета срещу брониран противник - всяка защита на брони и тн се удвоява, и с оръжието не може да се чупят защитни приспособления.

Тенкс, Андрас - забележките ти както винаги са абсолютно точни
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » съб окт 14, 2006 10:18 am

Изискванията ти са убиец... а и са 3. Иначе това много ми напомня на рапира с режещ ръб. Без да съм експерт по оръжията като някои хора тук бих казал, че ще е дяволски лесно за счупване. Невъзможно е да направиш остър и гъвкав ръб едновременно. Като такова няма да е много популярно сред играчите поради ниската си Щета и високи изисквания. Да не говорим, че ще ти трябва специален майстор да го изработи. А както продължаваш да блъскаш наказания за реализъм... еми гарантирано само ти ще си го ползваш, щото се кефиш на идеята :wink:

ПС: За острия и гъвкав ръб ще приложа новопридобитите си знания от часовете по практика в Уни-то. На металорежещата машина с лента самата лента се усуква, но пък и трябва да остане остра. По тази причина към основното гъвкаво тяло е заварен допълнителен режещ ръб от много твърд метал, който не се огъва. Огъва се само горната половина на лентата. При твоето оръжие това е неприложимо, защото трябва да се огъва цялото острие.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб окт 14, 2006 10:48 am

Невъзможно е да направиш остър и гъвкав ръб едновременно.
Хароне, новопридобитите ти познания случайно да включват думата 'уруми'?

Някои лекари казват 'Никога не поставяй диагнозата, която си учил вчера".

Потребителски аватар
Haron the son of Erb
Работник
Мнения: 89
Регистриран на: чет юни 03, 2004 9:10 pm
Местоположение: Майна таун
Контакти:

Мнение от Haron the son of Erb » съб окт 14, 2006 10:56 am

Явно не. Какво е това?

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб окт 14, 2006 11:11 am

Сигурно си го срещал като режещ камшик. И е точно такъв, впрочем.

Друг е въпроса, че към реалната полза от него съм скептичен.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб окт 14, 2006 11:13 am

Мда - режещия камшик демонстрира ако не нещо друго, то поне какво значи в реалния свят СУ "Ковач" на степен над 12!.
А самото съществуване на гъвкавите мечове е факт, така че... може би това обяснява защо китайците не са имали нужда от металорежещи машини! :P
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб окт 14, 2006 3:08 pm

Haron the son of Erb написа:А както продължаваш да блъскаш наказания за реализъм... еми гарантирано само ти ще си го ползваш, щото се кефиш на идеята :wink:

ПС: За острия и гъвкав ръб ще приложа новопридобитите си знания от часовете по практика в Уни-то.
Аз също ще го ползвам, имам един тренировъчен такъв в нас:).

За Уруми щях да те питам и аз8). Андрас обаче пак е на 16-о ниво;), така че няма нужда:).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
ilian_pk
Чирак
Мнения: 22
Регистриран на: вт окт 17, 2006 4:50 pm
Местоположение: гр. Перник
Контакти:

Мнение от ilian_pk » пет окт 20, 2006 5:30 pm

Ей, пич какви идеи даваш бе! Гъвкав меч! Ако продължаваш така що не измислиш и гумена ризница ?! :D Като оставим шегата настрана, ако използваш този меч и удариш по-силно можеш да нараниш себе си повече отколкото противника! :metal:

Потребителски аватар
Sharky_Dog
Побеснял Пес
Мнения: 681
Регистриран на: чет юли 06, 2006 1:56 pm
Местоположение: Кучкарника в кв. Надежда
Контакти:

Мнение от Sharky_Dog » пет окт 20, 2006 7:19 pm

Доколкото разбирам идеята на оръжието, никой не би го сътворил (Разбрах че има реално съществуващо такова), ако не е практично.. Мисля че гъвкавоста му просто увеличава енергията и съответно нанесените щети, но за сметка на защитата

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пет окт 20, 2006 11:58 pm

Мисля че гъвкавоста му просто увеличава енергията
Идиот. Без извинение. От кога стана срамно да учите физика? ЗЗП да ти говори нещо?
Ако продължаваш така що не измислиш и гумена ризница
Трудно ще му е, измислена е преди доста години. Абе да не е тръгнала епидемия от имбецилоза, случайно?

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » съб окт 21, 2006 12:09 am

ilian_pk написа:Ей, пич какви идеи даваш бе! Гъвкав меч! Ако продължаваш така що не измислиш и гумена ризница ?! :D Като оставим шегата настрана, ако използваш този меч и удариш по-силно можеш да нараниш себе си повече отколкото противника! :metal:
Ако беше прочел темата, щеше да знаеш, че такова оръжие съществува:). Гумена ризница също съществува, може да потърся някой клип, нарича се "протектори" и се използва на състезания с пълен контакт:).
Sharky_Dog написа:Доколкото разбирам идеята на оръжието, никой не би го сътворил (Разбрах че има реално съществуващо такова), ако не е практично.. Мисля че гъвкавоста му просто увеличава енергията и съответно нанесените щети, но за сметка на защитата
Не точно, гъвкавостта му увеличава здравината при експлоатация и подобрява използването му за опредлени атаки:). Много минмакснато оръжие:) е и ако не можеш да покриеш минимизираните страни по някакъв начин, си умрял с него. Точно затова се счита за "майсторско" оръжие в китайските школи8)!
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
icon
Калфа
Мнения: 34
Регистриран на: пон май 26, 2003 1:11 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от icon » съб окт 21, 2006 12:29 am

Andras написа:
Мисля че гъвкавоста му просто увеличава енергията
Идиот. Без извинение. От кога стана срамно да учите физика? ЗЗП да ти говори нещо?
Ако продължаваш така що не измислиш и гумена ризница
Трудно ще му е, измислена е преди доста години. Абе да не е тръгнала епидемия от имбецилоза, случайно?
Е, де! Ще наплашиш Ентусиаста. И не ми казвай, че чуваш за първи път разни такива глупости от гледната точка на Физиката. :roll: Точно ти би трябвало да знаеш колко дълго оцелява научното познание в главата на ученик в пубертета (с някои изключения).

Сигурен съм, че и на теб Физиката ти е станала приоритет малко по-късно - когато мислите за момичета, цици и други те е поотпуснала. :wink:
"Защото новите игри са по-тъпи от старите, а старите са по-грозни от новите"
Изображение

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » съб окт 21, 2006 9:15 am

Сигурен съм, че и на теб Физиката ти е станала приоритет малко по-късно - когато мислите за момичета, цици и други те е поотпуснала.
Взех си 3 кръг на олимпиадата в 7ми. В 8ми по ролевите игри ме зариби другия състезател по физика в класа.
И не ми казвай, че чуваш за първи път разни такива глупости от гледната точка на Физиката. Точно ти би трябвало да знаеш колко дълго оцелява научното познание в главата на ученик в пубертета (с някои изключения).
Което не значи, че това нещо следва да се толерира. Именно защото не го чувам за първи път ставам все по-остро настроен - просто не може общата култура на младежта да пада толкова ниско. В крайна сметка тия хора ще бъдат един ден гръбнака на обществото.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » съб окт 21, 2006 10:01 am

Бе мани физиката - поне "Тигър и Дракон" да беше гледал. Ама да не се захласва по самия всережещ меч или цицките на главната героиня (много са куул, особено докато я вдигат с въжета да лети из сцената).

Ами да гледа десет пъти на повторение сцената, където майстора с една върбова пръчка й разказа играта, пък тя му се пробваше с въпросния меч. И дуела между двете главни героини си го бива.

Общо взето и в двете сцени се показва що е то механиката на гъвкъвия меч ( като махнем простотията, че режеше с едно приплъзване закалена стомана - то това беше да става филма).
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон окт 23, 2006 12:15 am

ilian_pk написа:Ей, пич какви идеи даваш бе! Гъвкав меч! Ако продължаваш така що не измислиш и гумена ризница ?! :D Като оставим шегата настрана, ако използваш този меч и удариш по-силно можеш да нараниш себе си повече отколкото противника! :metal:
Не бързай да отхвърляп дадена идея, само защото ти не си чувал за нея, а ако виждаш нещо нередно питай. Има не само гъвкав меч, но има и меч, който се увива, като колан околко кръста (но той не знам как се наричаше - само занм, че е индийски), така че оръжия всякакви има.
Тя дискусията си върви добре, но аз за момента нямам изградено мнение, дали има полза от подобен меч и в какво се изразява тя - различните Специални Атаки не са лоша идея, но в описанието на специалните атаки се ползват класове оръжия, следователно това би следвало да бъде изцяло нов клас меч, а това добавя нови деления и т.н. Все пак, ако го пробвате в игра, кажете как се държи в сегашния си вариант.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » пон окт 23, 2006 1:33 am

Уруми се нарича и е меч, колкото морското свинче е морско и свинче. На практика е режещ метален камшик.

Потребителски аватар
Alaris
Кадет
Мнения: 235
Регистриран на: пон дек 29, 2003 11:41 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Alaris » пон окт 23, 2006 10:17 am

BANG....You dead!! Изображение
No Guts, No Glory
Изображение

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » пон окт 23, 2006 10:59 am

Това от снимките е толкова меч, колкото аз съм негър-евреин от армеснско-китайски произход. Само защото дръжката му е като на сабя и айдееее...
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пон окт 23, 2006 2:54 pm

Мисля, че черното слънце има друго едно оръжие предвид. Прилича на ятаган, ама е тънко и гъфкаво.

Потребителски аватар
Andras
Гвардеец
Мнения: 706
Регистриран на: ср ное 03, 2004 9:48 pm

Мнение от Andras » ср ное 29, 2006 11:15 pm

Уруми се нарича и е меч, колкото морското свинче е морско и свинче. На практика е режещ метален камшик.
Това от снимките е толкова меч, колкото аз съм негър-евреин от армеснско-китайски произход. Само защото дръжката му е като на сабя и айдееее...
Е изредихме му се... Още някой да напсува урумито?

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет дек 08, 2006 8:32 am

Само не разбрах какво общо имат урумито и гъвкавия меч? :P

не ми се рови в нета, пък и нямам време - ето една снимка, макар да е малка и не много ясна.
http://avtora.com/uploads/Odn4-27Jy10kO ... /tiger.jpg
... младата дама най-отзад държи гъвкъв меч!
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет дек 08, 2006 9:20 pm

Ако ще търсиш по читав кадър търси, защото това дето държи малдата сама се има няма 50-тина пиксела сивота и охра, притова от ъгъл който не показва нищо.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори