СУ "БЕБО" и СУ "БЕНО"

Фенски допълнения и неща в процес на тестване. Тук всеки би могъл да споделя и най-налудничавите си идеи за играта, за светове и за промени в правилата.

Модератори: hameleona, Модератори

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » вт мар 16, 2010 9:45 pm

Така ми се струва, че боецът с 2 оръжия е зверски прецакан. Да изади 4 ТД за атака трябва да има 2 СУ на макс+2 ножа или 2СУ-та+оръжия за 6 ТД атака+ Бърза атака/Скорпион, а това е доста нереалистично: героят е на оферта да вдига повече Войн отколкото другите 2 СУ-та и ще има много ниска атака.

Та мисълта ми е, че БЕБО тотално ще прецака 2-те оръжия, защото като парираш за 3 ТД(БЕБО на 7 и оръжие с 6 ТД) 2 атаки за 6 ТД (вероятно атакити са даже за 7 ТД ), боецът с 2 оръжия направо да чака АУ. Боецът с 2 оръжия има наказание -2 и -4 при СУ-то на 6-8 степен, а при БЕБО на 7 е +1 атака и +1 париране, демек разлика 4 в заровете. При СУ-тата на опонентите на 12 степен се получава разлика от 6, което е кофти.
Горните сметки са при равни, или почти равни ВОЙН и атака от показатели.

ПП: не включвам СА в сметките, а те още повече прецакват този с 2 оръжия, защото при атаката с 2 оръжия, СА се запращат за вяко оръжие, както беше разяснено преди известно време.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » вт мар 16, 2010 10:22 pm

Париране за 3ТД? Да, защото премахват допълнителната 1ТД за париране и правят париране равно на ТД за атака въру две - следователно за 3ТД или за 2,5ТД, приравнени на 3ТД.
Въпросът е, че със специализация в оръжия късият меч удря за 5ТД, с бърза атака ТД пада до стойност 4 (и за двете неща не ти трябва специализация в мечове на 12). А дори без СУ бой с две оръжия на 12, това прави атака с двете оръжия за 4+1ТД, което е с едно по-малко от сбора на две парирания за 3ТД.
А ако боец с БЕБО не може да се защити... за другите да не говорим.
Тук не говорим за предимство в едната или другата посока, а за автоматично пробиване на защитата - при всяка атака на боеца с две оръжия.

Боецът с две оръжия не е прецакан - демиджът, който нанася с две леки оръжия е на кантар с най-тежките двуръчни оръжия. БЕНО само закърпва нещата с демиджа на силовите бойци с едно тежко оръжие, но остава въпроса с много по-малкото ТД за конвенционална атака с две леки оръжия при боец с необходимия билд. Виждал съм какво прави войн с бой на две оръжия и чифт ятагани на малки групички противници.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » вт мар 16, 2010 10:30 pm

Атака с къс меч: 6 ТД. Париране: 6/2 + 1 = 4 ТД
Атака с къс меч при 7 на БЕБО: 6 ТД. Париране: 6/2 = 3 ТД
Атака с къс меч при 11 на БЕБО: 5 ТД. Париране: 5/2 = 2 ТД.

Къде ти се объркват сметките?
シャマョツィ

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » ср мар 17, 2010 2:41 pm

Слънце, виж какво съм писал. Описаният от теб случай с 5 ТД се постига когато са изпълнени 2 от долните:
1) Имаш Бой с 2 оръжия на 12
2) Имаш спец. в оръжие на 11, ( защото тогава е бонусът за -1 ТД на атака, нали? Сигурен съм, че е така, но не искам да се излагам)
3)Оръжието има бърза атака
В този случай героят с 2 оръжия не може да има висока атака, защото е изръсил твърде много ТР за странични неща: 66 поне за 11 степен на спец. в оръжие или 78 за 12 степен. И в двата случая трябва да сложи бой с 2 оръжия на поне 3, в който случай има наказание от 3 и 5 за дясна и лява ръка. С една дума, ако този с БЕБО има малко ум е взел 12 степен за 78 ТР вместо спец в оръжие, тотално прецаква този с 2 оръжия, защото се докарва разлика в атаката и парирането поне 8 (5 от БЕБО и 3 от ниската атака). Естествено, приемам че опонентите имат горе долу равна атака от показатели и от войн.

А ако героятт с 2 оръжия е вдигал повечко боя с 2 оръжия, та чак до 12 степен, онзи отсреща взима БЕБО на 12 и пак си парира за 2 ТД с около 5 разлика в атаката и парирането. Та боецът с 2 оръжия и така не е равностоен в атака и париране на този с БЕБО, а в демиджа изостава заради тези бързи атаки, за които слънцето толкова говори: около -6 щета как звучи? Особено когато оръжията правят по 3 зара ударът с двата къси меча в броня ще вкарва адски малко щета: за всеки меч 3 зара + 2 (специализация)-3 около 9-10, ако има абсорбация Щ/3 се получават страшните 6 Щета.

Боецът с 2 оръжия е прецакан откъм атака, което много се забравя, а откъм щета е горе долу колкото войн с двуръчно оръжие, но без бързи атаки и с по-ниска атака или много изхабени ТД.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » ср мар 17, 2010 6:28 pm

Момчета, знаете ли какво - колкото повече говорим за баланса между БЕБО и Бой с две оръжия... толкова повече си мисля, че проблемът е в основната механика.
Говорил съм с човек, който е тренирал средновековна европейска фехтовка - гледал съм кендисти на живо... абе този с единия меч определено не пропуска всеки път, когато другият атакува с меч във всяка ръка.
Личният ми усет на човек, тренирал години и години е, че този с единия меч някак реагира на противниковата атака като едно цяло - нищо, че тази атака се изразява чрез удари с два меча. Всъщност е ясно защо - симетричните удари, тип пеперуда са нефункционални, а при последователните удари се търси или припокриване на ритъма на по-бавното оръжие, или пропряване на път с едното и удар с другото. На което опонентът, който държи меч с две ръце прилагаше съвсем рационални контратехники - без да има в реалността, това, което в системата отразява БЕБО.

П.П. Много пъти съм казвал, че балансът с ТР щеше да е идеален, ако имаше кап-левъл и нямаше възможност да се взимат уроци.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » ср мар 17, 2010 6:47 pm

cherno_slance написа: Говорил съм с човек, който е тренирал средновековна европейска фехтовка - гледал съм кендисти на живо... абе този с единия меч определено не пропуска всеки път, когато другият атакува с меч във всяка ръка.
Нали това ти обяснявам и сега? При равно развитие на БЕБО и Бой с две оръжия, тук се получава същата ситуация.

Колкото до това за липсата на левъл-кап и наличието на учители - не мисля, че има някой, който да го е забелязал като проблем, особено второто, защото то адски много зависи от разказвача. Според мен това е за хаус-руулване, а не а официална промяна в правилата.
シャマョツィ

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет мар 18, 2010 10:13 am

Вчере го пистрихме въпроса с рарирането и ето да кави изводи стигвахме:
Парирането винаги има сложнение с разликата от МР на двете оръжия - това си е офицялно по принцип
Ако те атакуват с две оръжия МР име се сабира и съответено се определя разликата между този нов МР и този на париращото оръжие.
Така атаката с две оръжия може да се отбегне по 3 начина:
а) отклон - стига да имаш достатъчно време
б) париране всяко оръжие по отделно - стига да имаш време и тогава усложнението е само разликата между двете оръжия
в) едно париране на двете оръжия едновременно - пести ти ТД, но усложнението е МР1-МР2=-|Х|, където МР1= МР на първо + МР на второто оръжие на боеца д две оръжия, а МР2 е МР на париращия.

Първия случай принципно е стандартната тактика в такива ситуации. Втория е елегантно решение, ако оръжията са еднакво дълки и можеш да си позволиш ТД за да ги парираш по отделно. Докато третия би се предпочал онт някой с голямо оръжие срещу две малки.

Аз лично тази комбинация от решения я кахарсвам, ама кажете ако има някаква дупка в логиката.

пп. Това за папирането явно не есвързано толкова с Бебо и бено и заедно с въпросите от Въпроси би могло да се цепне в тоделна темичка.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет мар 18, 2010 2:22 pm

Умно, Вилорп. Ако боецът с две оръжия използва големи и бавни оръжия - парираш поотделно, ако са малки и бързи - вторият начин.
При средни оръжя с МР = 2, това прави наказание за париращия от 2 точки. С тях неутрализира остатъчното наказание на по-слабата си ръка и получава предимство от 2 точки.

Сега, преди някой да изреве, че това не е достатъчно срещу боец с БЕБО, който също има +2 на атака, +СУ/3 към париране и може да извърши СА контриране с бонус от +1 дори с оръжие, което няма такава специална атака. Напомням, че първо това е концепцията на умението и второ - иска първо да парираш, после да контрираш и трето - да се надяваш да не ти отвърнат с предизвикана атака. А да, през това време/ТД боецът с две оръжия вече ще убива следващата си жертва.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Елендил
Работник
Мнения: 123
Регистриран на: съб дек 20, 2008 9:44 am

Мнение от Елендил » чет мар 18, 2010 2:26 pm

На мен също ми се струва умно измислено, още повече че и боецът с БЕБО е леко прецакан: не може да контрира 1 атака и след като е контрирал да парира предизвикана атака, нали?

Потребителски аватар
Shamajotsi
Тапака
Мнения: 1664
Регистриран на: ср ное 23, 2005 1:17 pm
Местоположение: Нангияла
Контакти:

Мнение от Shamajotsi » чет мар 18, 2010 4:31 pm

Четвърти глас "за" от мен :) . Така добрите париращи са поставени пред избор - сигурно, но бавно париране или бързо, но рисковано.

(Само ако може някой модератор да отцепи последното мнение на Вилорп и всичко под него в отделна тема, че това не се отнася само за БЕБО, а си е нещо ново като механика)
シャマョツィ

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » чет мар 18, 2010 4:34 pm

Може да контрира, но само едната от двете. Опционно - нападащият с две оръжия може да избере коя атака му е втора (която има смисъл да е по-силната - така ще се намали успеха на блок/контрането.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет мар 18, 2010 5:08 pm

За правилата: Това не са опционални такива, а различни тълкувания в помощ на разказвачите.
Принципно, за атаката с две се мята само веднаж и тя си е една по-рошава атака. Не съм сигурен контрирането на какво се противопоставяше... май беше на успеха на парирането, но тогава тъй и тъй се смята спрямо по-восоката така на боеца с две оръжия, защото по-ниската е същата, но с наказание.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » чет мар 18, 2010 5:36 pm

Пети глас "за" от мен, макар че едва ли някой ще е особено изненадан :) !
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » чет мар 18, 2010 6:02 pm

Аз поне не съм и за да не е флуд ще цитирам книжката:
При париране разликата в модификаторите размер на двете оръжия влизат като усложнение за париращея, защото е еднакво трудно да парираш канжал с камшик и камшик с кинжал.
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет мар 19, 2010 2:19 pm

Да, така е - просто когато се парира едновременно, наведнъж цялата атака на боеца с две оръжия - и ма де се прибавя МР на второто оръжие. Нали това каза по-нагоре и пет човека се съгласиха с теб без коментари (нещо почти нечувано във форума).
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет мар 19, 2010 3:50 pm

Именно, а сега като се замисля ако си майстор дворък с два камшика това е МР6*2=12 с алебарда имаш МР4, което е усложнение от 8 към парирането... Само меча на Аракс би се парирал по-трудно (;
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

cherno_slance
Аша'ман
Мнения: 1333
Регистриран на: вт май 20, 2003 1:45 pm
Местоположение: burgas

Мнение от cherno_slance » пет мар 19, 2010 6:27 pm

Принципно боец с БЕБО може да неутрализира дори това: собствено оръжие с МР=2+2бонус към атака+4към париране+4 от париране (желателно комбинирано с Отклоняване, за да не му изхвърли меча при едно Разтърсване). Проблемът е, че ще е изхабил 12ТМ за нищо - противникът няма да направи Разтърсване, като види че заявяваш Отклоняване към блокадата. Скъпичко е като ТМ за войните - и няма да остане бонус към успеха на парирането, за да се прехвърли на контраатаката.
Обичта е по – силна от омразата. Сърцето е по – силно от огорчението. Усмивката на душата е по – силна от мрака. Великодушието надмогва мъстта.

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » пет мар 19, 2010 11:10 pm

А реално не би трябвало да може, нито като баланс, нито като логика. Камшикът е толкова слабо като щета оръжие, което реално се избягва трудно, че е по-логично да приемеш щетата и да контрираш с нещо мощно.
Освен това и като картинка ми харесва повече боецът, който стиска зъби и наръгва полуделия тип с камшиците ;) .
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
hameleona
Админ
Мнения: 3214
Регистриран на: пет яну 30, 2004 12:09 pm
Местоположение: Somewhere around nothing...

Мнение от hameleona » пет мар 26, 2010 5:54 pm

Дам, принципно съм за, но мисля, че Вилорп забрави бойците със щит, които също могат да се опитат да блокират И двете атаки... :P

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пет юли 02, 2010 1:51 pm

Вилорпияда Правила написа:Повдигам темата
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори